خانه » بیماری ها » بهترین درمان ها و داروها برای تخلیه سینوس را بشناسید

بهترین درمان ها و داروها برای تخلیه سینوس را بشناسید

تخلیه سینوس که به عنوان ترشحات پشت حلق نیز شناخته می شود، وضعیتی است که در آن سینوس های متورم و ملتهب اطراف مجرای بینی منجر به تخلیه مخاط بیش از حد به گلو می شود. این می تواند به دلیل عوامل مختلفی مانند سینوزیت، سرماخوردگی، آلرژی یا شرایط پزشکی زمینه ای رخ دهد. علائم تخلیه سینوس ممکن است شامل گرفتگی یا آبریزش بینی، سرفه، عطسه، سردرد، و ترشحات پشت حلق باشد.

با این حال، این وضعیت تنها زمانی شدید در نظر گرفته می شود که بیش از ۱۰ روز طول بکشد. گزینه های درمانی متنوع است و می تواند از داروهای خانگی گرفته تا داروهای بدون نسخه و همچنین داروهای تجویزی برای عفونت های باکتریایی را شامل شود.

مقاله زیر تمام جنبه ها و جزئیات مهم در مورد تخلیه سینوس را پوشش می دهد. نمای دقیقی از علائم، علل، گزینه‌های درمانی و راه‌حل‌ها برای روشن شدن سؤالات بی‌پاسخ شما ارائه می‌کند.

تخلیه سینوس چیست؟

سینوس ها حفره های اطراف مجرای بینی هستند. تخلیه سینوس باعث ترشح مخاط در اطراف مجرای بینی در پشت گلو می شود.

علائم شایع عفونت سینوسی عبارتند از (منبع مطلب):

 • سرفه
 • بوی بد دهان
 • گلو درد
 • آبریزش بینی
 • گرفتگی بینی
 • درد یا فشار صورت
 • سردرد
 • در آمدن مخاط (خلط) از گلو  و یا ترشحات پشت حلق

سینوس ها به طور مداوم مخاط (خلط) را از پشت گلو و به معده تخلیه می کنند. برخی از مشکلات می تواند این حالت را قابل توجه تر، دردناک تر و آزاردهنده تر کند. این مشکلات منجر به افزایش تخلیه خلط و تجمع مخاط بیش از حد می شود (منبع مطلب).

علل رایج تخلیه سینوس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مطالعات نشان می دهد که رفلاکس اسید معده در مری، که به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری یا GERD شناخته می شود، ممکن است منجر به افزایش تولید مخاط در سیستم تنفسی شود. این وضعیت می تواند منجر به ترشحات پشت حلق شود.

آنتی اسیدهای بدون نسخه (داروهایی که اسیدهای معده را برای درمان سوء هاضمه خنثی می کنند)، از جمله پریلوسک (امپرازول)، ممکن است برای کاهش علائم ترشحات پشت حلق ناشی از GERD استفاده شوند (منبع مطلب).

داروهای تخلیه سینوس

چندین علت پزشکی زمینه ای از جمله عفونت های باکتریایی، سرماخوردگی، ویروس ها، سینوزیت و آلرژی ها می توانند منجر به تخلیه سینوس شوند. علت هر چه باشد، گزینه های درمانی مختلفی برای بهبود علائم تخلیه سینوس در دسترس هستند.

۱. داروهای تخلیه سینوس به دلیل عفونت های باکتریایی

آنتی‌بیوتیک‌ها اغلب برای درمان عفونت‌های باکتریایی سینوسی استفاده می‌شوند و در صورت بروز عفونت باکتریایی ثانویه، می‌توانند برای افراد مبتلا به عفونت‌های ویروسی و التهابی ضروری باشند.

به طور کلی، درمان آنتی بیوتیکی برای بسیاری از عفونت های سینوسی مورد نیاز نیست و اکثر عفونت های سینوسی بدون درمان آنتی بیوتیکی بهبود می یابند.

با این وجود، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که آنتی بیوتیک ها مناسب تشخیص داده شوند. با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا بهترین اقدام را برای وضعیت خود تعیین کنید.

آنتی بیوتیک های رایج تایید شده برای استفاده در سینوزیت باکتریایی عبارتند از (منبع مطلب):

 • زیتروماکس (آزیترومایسین)
 • بیاکسین XL (کلاریترومایسین)
 • مونودوکس (داکسی سایکلین)
 • آگمنتین (کوآموکسی‌کلاو)

۲. داروهای تخلیه سینوس به دلیل سرماخوردگی

چندین دارو برای سرفه، سرماخوردگی و آلرژی برای کاهش تجمع مخاط و کاهش احتقان و سرفه ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا طراحی شده‌اند.

متخصصان مراقبت های بهداشتی اغلب استفاده از ضداحتقان ها و آنتی هیستامین ها – داروهایی که سرماخوردگی و سایر علائم آلرژی را درمان می کنند – برای بهبود مشکلات تخلیه سینوس توصیه می کنند.

برخی از مارک های رایج آنتی هیستامین ها عبارتند از:

 • آلرژی زیرتک (سیتریزین)
 • کلاریکس (دسلوراتادین)
 • آلرژی آلگرا (فکسوفنادین)
 • لووسیریزین (Xyzal)

۳. داروهای تخلیه سینوس به دلیل سینوزیت و عفونت های ویروسی

عفونت های سینوسی ناشی از ویروس ها معمولاً بدون مداخله پزشکی خود به خود برطرف می شوند، اما برای کاهش درد می توان از کمپرس گرم استفاده کرد و از داروهای بدون نسخه مانند تایلنول (استامینوفن) یا ادویل (ایبوپروفن) استفاده کرد. به دلیل خطر ابتلا به سندرم ری که یک وضعیت بالقوه کشنده است، نباید به کودکان آسپرین داده شود.

برای تسکین احتقان، می توان با خیال راحت از محلول نمک استفاده کرد. در مواردی که سینوزیت توسط باکتری ایجاد می شود، ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک باشد و توسط متخصص مراقبت های بهداشتی تجویز شود.

عمل جراحی

برخی از افراد ممکن است به دلیل مشکلات ساختاری دچار مشکلات سینوسی شوند. زمانی که عفونت سینوسی ناشی از مشکلات شدیدی مانند پولیپ بینی باشد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند (منبع مطلب).

پولیپ بینی توده هایی از بافت غیرسرطانی هستند که روی پوشش سینوس ها یا مجرای بینی رشد می کنند.

چقدر طول می کشد تا داروهای تخلیه سینوس اثر کنند؟

اکثر افراد در عرض هفت تا ده روز از علائم مربوط به تخلیه سینوسی تسکین خواهند یافت. با این حال، موارد مزمن می توانند بیش از سه ماه ادامه داشته باشند و ممکن است به خوبی به درمان پاسخ ندهند یا علائم عود کننده را نشان دهند.

هنگامی که علائم در عرض دو تا چهار روز پس از درناژ درمانی بهبود نمی‌یابد، ممکن است آنتی‌بیوتیک برای از بین بردن باکتری‌های به دام افتاده ضروری باشد.

یک دوره کوتاه تر سه تا هفت روزه اغلب به اندازه یک درمان سنتی ۱۰ تا ۱۴ روزه برای سینوزیت حاد بدون عارضه موثر است (منبع مطلب).

در بسیاری از موارد، سینوزیت می تواند بدون نیاز به آنتی بیوتیک برطرف شود، به خصوص اگر کمتر از دو هفته طول بکشد.

در صورت تداوم یا عود مکرر سینوزیت، پزشک شما دارو تجویز می کند. کودکان باید زمانی مصرف آنتی بیوتیک را شروع کنند که علائم آنها در عرض سه روز بدتر شد یا بهبود نیافت، و اگر وضعیت کودک پس از دو تا سه روز از درمان بهبودی نشان نداد، ممکن است به یک قرار ملاقات بعدی نیاز باشد.

آنتی هیستامین ها نیز معمولاً داروهایی برای تسکین سینوزیت هستند که مدت زمان اثربخشی آنها از چهار تا شش ساعت تا ۱۲ تا ۲۴ ساعت متغیر است.

درمان های خانگی برای تخلیه سینوس

اگر تخلیه از سینوس شدید نباشد، برخی از درمان های خانگی می توانند این ناراحتی را تسکین دهند. درمان علل زمینه ای و اجتناب از آلرژن ها می تواند علائم را بهبود بخشد و تخلیه مخاط را بهبود بخشد.

سعی کنید قبل از استفاده از داروها، درمان های خانگی زیر را برای تسکین علائم تخلیه سینوس انجام دهید:

۱. هنگام خواب سر را بلند کنید

یکی از موثرترین راه‌ها برای تسکین تخلیه سینوس بالا بردن سر هنگام خواب است. این به کاهش احتقان و آسان نمودن تخلیه مخاط کمک می کند. به سادگی از بالش های اضافی استفاده کنید تا سر خود را بالا نگه دارید.

۲. به مقدار زیاد مایعات بنوشید

کم آبی می تواند باعث غلیظ شدن مخاط شود که می تواند منجر به ناراحتی و مشکل در تنفس شود. نوشیدن مایعات زیاد می تواند به رقیق شدن مخاط کمک کند و تنفس را آسان تر کند.

۳. بخار درمانی

بخار می تواند به رقیق شدن مخاط کمک کند و تنفس را آسان تر کند. می‌توانید دوش آب گرم و بخار گرفته بگیرید یا بخار را از یک بخارپز یا کاسه آب گرم استنشاق کنید.

۴. از دود سیگار اجتناب کنید

دود سیگار می تواند مجرای بینی را تحریک کرده و باعث ایجاد مخاط شود. سیگار کشیدن طولانی مدت با مشکلات تنفسی نیز همراه است.

همچنین بر روند طبیعی پاکسازی مجاری هوایی تأثیر می گذارد. اجتناب از استعمال دخانیات می تواند علائم ترشحات پشت حلق را بهبود بخشد.

برای افراد غیرسیگاری، اجتناب از سیگار کشیدن و دوری از مکان هایی که افراد سیگار می کشند می تواند به بهبود علائم کمک کند.

۵. از یک رطوبت ساز استفاده کنید

سینوس ها ممکن است در آب و هوای سرد یا در آب و هوای خشک خشک شوند که می تواند علائم ترشحات پشت حلق را بدتر کند. یک مرطوب کننده می تواند به مرطوب شدن هوا و کاهش اثرات هوای سرد و هوای خشک کمک کند. غبار حاصل از یک مرطوب کننده همچنین می تواند به مرطوب کردن بافت های سینوسی و رقیق شدن مخاط کمک کند.

۶. شستشوی بینی

می توانید از دستگاه های شستشوی بینی استفاده کنید. آنها به شستشوی گرده، گرد و غبار و سایر مواد زائد از مجرای بینی کمک می کنند.

این به حذف مخاط اضافی کمک می کند و رطوبت را اضافه می کند. شستشوی بینی علائم آلرژی بینی را تسکین می دهد و به پیشگیری از سینوزیت کمک می کند.

از اسپری های بینی بدون نسخه بیشتر از سه روز و سه روز تعطیل استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک به شما گفته شود.

۷. روغن اوکالیپتوس

بومیان استرالیا از روغن اکالیپتوس به عنوان درمانی برای زخم ها و التهاب استفاده می کنند. مطالعات بالینی اثرات ضد درد و ضد التهابی روغن اکالیپتوس را تایید کرد.

این به افراد مبتلا به علائم آسم و سینوزیت کمک می کند و از تشدید بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) جلوگیری می کند.

رنگ خلط (موکوس یا مخاط) من به چه معناست؟

موکوس یک ماده چسبنده و ژلاتینی است که ریه ها، گلو، دهان، بینی و سینوس ها را پوشانده است. مخاط ساخته شده در دستگاه تنفسی نیز خلط نامیده می شود. توانایی پاکسازی مخاط به اندازه کافی برای سلامت ریه ضروری است.

تجمع مداوم می تواند با ایجاد محیطی برای رشد میکروبی منجر به عفونت شود. افزایش تولید مخاط یا خلط نشانه ای از یک بیماری زمینه ای است.

تغییر در میزان تولید مخاط و رنگ خلط نیز در تعیین سلامت سیستم تنفسی بسیار مهم است.

در زیر چند رنگ مخاطی مختلف و علل تغییر رنگ آنها آورده شده است (منبع مطلب):

نمودار رنگ موکوس
رنگ مخاط : علت تغییر رنگ :
شفاف یا سفیدآلرژی یا عفونت ویروسی
زرد تیره یا سبزپنومونی یا فیبروز کیستیک (فیبروز کیستیک و یا CF، یک بیماری ارثی که باعث تجمع بیش از حد مخاط می شود)، برونشیت
صورتی یا قرمزپنومونی، سل، نارسایی احتقانی قلب، سرطان ریه
مشکیسیگار کشیدن، عفونت قارچی، پنوموکونیوز (بیماری های ریوی ناشی از استنشاق گرد و غبار)
رنگ قهوه ایپنومونی باکتریایی، برونشیت باکتریایی، فیبروز کیستیک، پنوموکونیوز (بیماری های ریوی ناشی از استنشاق گرد و غبار)، آبسه ریه (حفره پر از چرک در ریه ها)

نحوه مصرف ایمن داروها برای تخلیه سینوس

اکثر داروهای تخلیه سینوس بدون نیاز به نسخه هستند، که به این معنی است که آنها نیازی به نسخه ندارند. هنگام استفاده از این داروها، مهم است که قبل از مصرف، برچسب آنها را به طور کامل بخوانید. علاوه بر این، اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای شما دارو تجویز کرده است، دستورالعمل های آنها را نیز به دقت دنبال کنید.

داروهای زیادی در دسترس هستند که حاوی ترکیبی از دو یا چند ماده فعال هستند. در حالی که این می تواند در موارد خاص مفید باشد، احتمال تداخلات دارویی را نیز افزایش می دهد. بنابراین، مهم است که هنگام مصرف این داروهای ترکیبی احتیاط کنید.

قبل از شروع هر داروی جدید – چه با نسخه یا بدون نیاز به نسخه – همیشه در مورد وضعیت خاص خود، از جمله عوامل بالقوه مانند بارداری و شیردهی، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. این می تواند به شما کمک کند که از داروهای مناسب برای نیازهای خود استفاده کنید.

لازم به ذکر است که داروهای سرفه و سرماخوردگی بدون نیاز به نسخه نباید برای کودکان زیر ۴ سال بدون نسخه از پزشک تجویز شود. این داروها به طور بالقوه می توانند منجر به عوارض جانبی شدید و حتی تهدید کننده زندگی در کودکان خردسال شوند، بنابراین بسیار مهم است که هنگام استفاده از آنها احتیاط کنید.

کلام پایانی

 • افزایش تخلیه سینوس می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آلرژی، عفونت های ویروسی یا باکتریایی، سینوزیت، کم آبی بدن، سرماخوردگی و آنفولانزا باشد. گاهی اوقات، مجاری بینی مسدود می شود یا نمی تواند به طور موثر سینوس ها را تخلیه کند و منجر به افزایش تخلیه می شود.
 • این عارضه معمولاً به عنوان ترشحات پشت حلق شناخته می شود که علائمی مانند سرفه، بوی بد دهان، سردرد، آبریزش یا گرفتگی بینی و فشار صورت را نشان می دهد.
 • اگر مشکل شدید نباشد و شرایط بهداشتی زمینه‌ای وجود نداشته باشد، درمان‌های خانگی ممکن است تسکین دهند. نوشیدن سوپ داغ، حمام آب گرم، تنفس بخار و استفاده از رطوبت‌ ساز برخی از درمان هایی هستند که ممکن است به کاهش علائم کمک کنند.
 • با این حال، در برخی موارد، درمان دارویی ممکن است برای رفع عفونت های سینوسی ضروری باشد. آنتی بیوتیک ها، شستشوی بینی و آنتی هیستامین ها از جمله داروهایی هستند که ممکن است تجویز شوند. مشکلات مزمن سینوسی ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشد، مانند جراحی برای باز کردن مجاری سینوس و ترویج تخلیه کافی.
 • قبل از مصرف هر گونه دارویی، از جمله داروهای آلرژی، مشورت با یک پزشک ضروری است. آنها می توانند راهنمایی در مورد مناسب ترین گزینه های درمانی بر اساس علت زمینه ای افزایش تخلیه سینوس ارائه دهند.

سوالات متداول

۱. چه زمانی باید به دلیل تخلیه سینوس به یک پزشک مراجعه کنم؟

اکثر افراد در عرض هفت تا ۱۰ روز از علائم بهبود می یابند. با این حال، در برخی موارد سینوزیت، عفونت ممکن است چند ماه طول بکشد.

اگر علائم در طی دو تا چهار روز پس از درناژ درمانی بهبود نیافتند، برای تجویز دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

۲. آیا اکالیپتوس می تواند به کاهش علائم مربوط به تخلیه سینوس من کمک کند؟

روغن اکالیپتوس همچنین اغلب در استنشاق بخار برای کمک به رفع گرفتگی بینی و سینوس مفید است. این روغن به بهبود علائم سینوزیت کمک می کند و از بدتر شدن بیماری انسدادی مزمن ریه جلوگیری می کند.

4 دیدگاه دربارهٔ «بهترین درمان ها و داروها برای تخلیه سینوس را بشناسید;

 1. سلام.
  من چند وقتیه سینوس هام عفونی شدن و ام آر آی رفتم و نتیجه این شده که کیست دارم تو صورتم در محل سینوس ها.
  سرما خورده بودم و مرتب قرص آزیترومایسین و فکسوفنادین مصرف کردم.الان آب زرد رنگی از بینیم خارج میشه.اصلا حالت موکوسی یا مخاطی نداره آب رقیقه.
  میخواستم بدونم این همون چرکه و چکار کنم که هرچه زودتر کامل تخلیه شه.با تشکر

  پاسخ
  • رویا عزیز،
   اصطلاح “چرک” معمولاً به مایع غلیظ و مایل به سبز متمایل به زرد حاوی گلبول‌های سفید خون، باکتری‌ها و بافت مرده اشاره دارد. مایعی که شما به عنوان “آب زرد” توصیف می کنید که از بینی شما خارج می شود ممکن است با چرک سازگار باشد، به خصوص اگر زمینه مرتبط با عفونت داشته باشد. با این حال، همچنین می تواند نشانه ای از التهاب مداوم در ناحیه سینوس باشد.

   با توجه به سابقه عفونت سینوسی و وجود کیست روی صورت شما در ناحیه سینوس، ضروری است که آن را با پزشک خود پیگیری کنید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

   مشاوره با پزشک: یک قرار ملاقات با متخصص گوش و حلق ترتیب دهید تا در مورد علائم و نتایج MRI صحبت کنید. آنها می توانند وضعیت شما را ارزیابی کرده و درمان مناسب را توصیه کنند.

   آنتی بیوتیک: اگر مایع زرد رنگ واقعاً چرکی است، ممکن است نشان دهنده عفونت باکتریایی مداوم یا عود کننده باشد، حتی با استفاده قبلی از آزیترومایسین. پزشک ممکن است بر اساس شدت و نوع عفونت، آنتی بیوتیک متفاوت یا دوره طولانی تری تجویز کند.

   شستشوی بینی: استفاده از محلول شستشوی بینی می تواند به شست و شوی سینوس ها کمک کند. این می تواند یک درمان خانگی مفید برای تسکین علائم و کمک به روند بهبودی باشد.
   داروهای ضد گرفتگی بینی: ضد احتقان های بدون نسخه (خوراکی یا بینی) می توانند به کاهش التهاب و باز کردن مجاری سینوس کمک کنند و تخلیه را تسهیل کنند.

   پرهیز از محرک ها: از دود، مواد حساسیت زا و سایر محرک های محیطی که می توانند سینوزیت شما را تشدید کنند، دوری کنید.

   مراقبت های بعدی: با پزشک خود برای نظارت بر پیشرفت خود و انجام هر گونه تنظیمات لازم در برنامه درمانی خود در ارتباط بمانید.

 2. با سلام محض رضای خدا پاسخ درمانی دهیدبنده چندین ساله خلط غلیظ گچ مانند ازته حلق و پشت حلق بطورمداوم تولیدمیشه بسختی کنده میشه آیا راه علاج هست؟

  پاسخ
  • حاتم عزیز،
   مشکل شما می تواند نشانه عفونت تنفسی، آلرژی یا سایر بیماری های زمینه ای باشد و حتما باید توسط پزشک ویزیت شده و احتمالا توسط آزمایش و یا عکس برداری علت دقیق آن شناسایی شده و درمان متناسب با آن تجویز شود. توصیه می شود برای ارزیابی کامل و درمان مناسب، حتما در اولین فرصت یک قرار ملاقات با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید