خانه » بیماری ها » هر آنچه در مورد بیماری آسم باید بدانید

هر آنچه در مورد بیماری آسم باید بدانید

چه حقایقی در مورد آسم باید دانست؟

آسم یک سندرم بالینی التهاب مزمن راه هوایی است که با انسداد عود کننده، برگشت پذیر و راه هوایی مشخص می شود. التهاب راه هوایی همچنین منجر به واکنش بیش از حد راه هوایی می شود که باعث تنگ شدن راه های هوایی در پاسخ به محرک های مختلف می شود.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به آسم هستند؟

آسم یک بیماری مزمن شایع است که در اکثر بررسی‌های اخیر، ۶۸ نفر از هر هزار نفر را مبتلا می‌کند. آسم یکی از دلایل اصلی از دست دادن روزهای کاری است.

آسم مسئول ۱.۵ میلیون ویزیت سالانه بخش اورژانس و ۵۰۰,۰۰۰ بستری شدن در بیمارستان است. سالانه بیش از ۳,۳۰۰ آمریکایی بر اثر آسم جان خود را از دست می دهند. علاوه بر این، همانطور که در مورد سایر شرایط آلرژیک، مانند اگزما (درماتیت آتوپیک)، تب یونجه (رینیت آلرژیک)، و آلرژی های غذایی، شیوع آسم در حال افزایش است.

تفاوت آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)

آسم با تنگ شدن برگشت پذیر راه هوایی مشخص می شود، در حالی که بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) معمولاً باریک شدن راه هوایی ثابت است.
برخی از علائم بیماری انسدادی مزمن ریه شبیه به آسم هستند، از جمله خس خس سینه، تنگی نفس و سرفه.

سرفه در بیماری انسدادی مزمن ریه می تواند بیشتر از آسم تولید کننده مخاط باشد و بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) شدید, ممکن است به مکمل اکسیژن نیاز داشته باشند.

بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) اغلب در نتیجه قرار گرفتن در معرض دود سیگار، مستقیم یا قرار گرفتن در کنار افراد سیگاری است، اگرچه آسم شدید می تواند در طول زمان در غیاب قرار گرفتن در معرض دود, به بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) تبدیل شود.

داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) شامل کورتیکواستروئیدهای استنشاقی، گشادکننده‌های برونش، ترکیبات کورتیکواستروئید استنشاقی/برونکودیلاتاتور، آنتاگونیست‌های موسکارینی طولانی‌اثر و استروئیدهای خوراکی است.

یک سندرم جدید به نام سندرم همپوشانی آسم/بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) وجود دارد که ویژگی‌های آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) را نشان می‌دهد. این یک حوزه پزشکی است که نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

عوامل خطر ابتلا به آسم چیست؟

آسم ناشی از فعل و انفعالات پیچیده بین ساختار ژنتیکی ارثی یک فرد و تعامل با محیط است. عواملی که باعث می شود یک فرد مستعد ژنتیکی به آسم مبتلا شود، به خوبی شناخته نشده است. موارد زیر, عوامل خطر ابتلا به آسم هستند:

 1. سابقه خانوادگی شرایط آلرژیک
 2. سابقه شخصی تب یونجه (رینیت آلرژیک)
 3. بیماری تنفسی ویروسی، مانند ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV)، در دوران کودکی
 4. قرار گرفتن در معرض دود سیگار
 5. چاقی
 6. وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین
 7. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا یا سوختن زیست توده

انواع مختلف آسم چیست؟

آسم ممکن است در افراد مختلف یکسان نباشد. متخصصان آسم در حال حاضر از انواع داده های بالینی برای طبقه بندی آسم بیمار استفاده می کنند. این داده ها شامل سن شروع آسم، وجود یا عدم وجود آلرژی های محیطی، وجود یا عدم وجود افزایش سطح خون یا خلط ائوزینوفیل ها (نوعی گلبول سفید خون)، آزمایش عملکرد ریه (اسپیرومتری و دفع کسری اکسید نیتریک) است.

انواع آسم: T2 بالا یا غیر T2 (T2 کم)

پزشک ممکن است آسم را “آلرژیک” یا “ائوزینوفیلیک” بداند. یکی یا هر دوی این ویژگی ها فنوتیپ “T2 بالا” آسم را تشکیل می دهند که اصطلاحی برای نوع التهاب ایمنی مرتبط با آسم است.

نوع آلرژیک معمولاً در دوران کودکی ایجاد می شود و با آلرژی های محیطی همراه است که تقریباً ۷۰ تا ۸۰ درصد کودکان مبتلا به آسم به آن مبتلا هستند. به طور معمول، سابقه خانوادگی آلرژی وجود دارد. علاوه بر این، سایر شرایط آلرژیک، مانند آلرژی غذایی یا اگزما، اغلب نیز وجود دارد.

آسم آلرژیک اغلب در اوایل بزرگسالی بهبود می یابد. با این حال، در بسیاری از موارد، آسم دیرتر ظاهر می شود. گاهی اوقات آسم آلرژیک می تواند با افزایش ائوزینوفیل خون یا خلط ظاهر شود.

آسمی که در بزرگسالی ایجاد می شود ممکن است با خلط یا ائوزینوفیل خون همراه باشد اما بدون آلرژی محیطی. گاهی اوقات بیماران این دسته همچنین دارای پولیپ بینی هستند که رشدهای غنی از ائوزینوفیل در پوشش بینی هستند.

آسم غیر T2 یا آسم کم T2, شامل بخش کوچک‌تری از آسم است که درمان آن دشوار است و با آلرژی یا ائوزینوفیل همراه نیست. این نوع آسم گاهی اوقات “آسم نوتروفیل” نامیده می شود و ممکن است با چاقی همراه باشد.

علائم و نشانه های آسم چیست؟

علائم و نشانه های کلاسیک آسم عبارتند از تنگی نفس، سرفه (اغلب در شب بدتر می شود) و خس خس سینه (صدای سوت با صدای بلند که توسط جریان هوای متلاطم از راه های هوایی باریک، معمولاً با بازدم ایجاد می شود). بسیاری از بیماران نیز سفتی قفسه سینه را گزارش می کنند.

توجه به این نکته ضروری است که این علائم اپیزودیک هستند و افراد مبتلا به آسم می توانند دوره های طولانی بدون هیچ علامتی را طی کنند.

محرک های رایج برای علائم آسم عبارتند از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها (حیوانات خانگی، کنه های گرد و غبار، سوسک ها، کپک ها و گرده ها)، ورزش و عفونت های ویروسی. سایر محرک‌ها عبارتند از احساسات شدید، قرار گرفتن در معرض بو و دمای شدید.  استفاده از تنباکو یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار، مدیریت آسم را پیچیده می کند.

بسیاری از علائم و نشانه های آسم غیراختصاصی هستند و در سایر شرایط نیز قابل مشاهده هستند. علائمی که ممکن است شرایطی غیر از آسم را مطرح کنند عبارتند از شروع علائم جدید در سنین بالاتر، وجود علائم مرتبط (مانند ناراحتی قفسه سینه، سبکی سر، تپش قلب و خستگی) و عدم پاسخ به داروهای مناسب برای آسم.

معاینه فیزیکی برای آسم اغلب کاملاً طبیعی است. گاهی اوقات، خس خس سینه وجود دارد. در تشدید آسم، تعداد تنفس افزایش می یابد، ضربان قلب افزایش می یابد و کار تنفس افزایش می یابد. افراد اغلب برای تنفس به ماهیچه های جانبی نیاز دارند و صداهای تنفسی را می توان کاهش داد.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که سطح اکسیژن خون به طور معمول حتی در بحبوحه تشدید آسم,  نسبتاً طبیعی باقی می ماند. بنابراین سطح پایین اکسیژن خون برای نارسایی تنفسی قریب الوقوع نگران کننده است.

پزشکان چگونه آسم را تشخیص می دهند؟

تشخیص آسم با شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی آغاز می شود. پزشکان با تشخیص آسم آشنا هستند، اما متخصصانی مانند آلرژیست ها یا متخصصان ریه ممکن است بهتر بتوانند کمک کنند.

یک گزینه ی رایج برای تشخیصآسم عبارت است از فردی با سابقه خانوادگی شرایط آلرژیک یا سابقه شخصی رینیت آلرژیک است که سرفه، خس خس سینه و مشکل در تنفس، به ویژه با ورزش، عفونت های ویروسی، یا در طول شب را تجربه می کند. علاوه بر این، بهبود با آزمایش داروهای مناسب, حاکی از وجود آسم است.

علاوه بر شرح حال و معاینه، موارد زیر نیز اقدامات تشخیصی است که می تواند به تشخیص آسم کمک کند:

 • تست عملکرد ریه با اسپیرومتری: این تست عملکرد ریه را در هنگام تنفس بیمار در لوله اندازه گیری می کند. اگر عملکرد ریه به طور قابل توجهی پس از تجویز یک گشادکننده ی برونش، مانند آلبوترول بهبود یابد، این اساساً تشخیص آسم را تأیید می کند. البته ذکر این نکته ضروری است که آزمایش عملکرد طبیعی ریه احتمال ابتلا به آسم را رد نمی کند.
 • اندازه گیری اکسید نیتریک بازدمی (FeNO): این کار را می توان با یک مانور تنفسی سریع و نسبتاً ساده شبیه به اسپیرومتری انجام داد. افزایش سطح اکسید نیتریک بازدمی نشان دهنده التهاب T2 است که در برخی از انواع آسم دیده می شود.
 • تست پوستی برای آلرژن های معمولی هوا: وجود حساسیت به آلرژی های محیطی احتمال ابتلا به آسم را افزایش می دهد. قابل توجه است که آزمایش پوست برای آلرژی های محیطی دقیق تر از آزمایش خون (تست آزمایشگاهی) است. آزمایش آلرژی غذایی در تشخیص آسم کارایی ندارد.پزشکان اغلب آزمایش‌های خونی برای آنتی‌بادی آلرژیک (IgE) و ائوزینوفیل‌ها انجام می‌دهند تا وجود آسم با T2 بالا را مشخص کنند.سایر آزمایش‌های بالقوه اما کمتر مورد استفاده شامل آزمایش تحریکی مانند چالش متاکولین است که پاسخگویی بیش از حد راه هوایی را آزمایش می‌کند. واکنش بیش از حد به تمایل لوله های تنفسی به انقباض یا باریک شدن در پاسخ به محرک ها گفته می شود. چالش منفی متاکولین آسم را بعید می کند. متخصصان گاهی اوقات ائوزینوفیل های خلط را نیز اندازه گیری می کنند، نشانگر دیگری برای التهاب “آلرژیک” که در آسم مشاهده می شود. اشعه ایکس قفسه سینه یا سی تی اسکن ممکن است تورم بیش از حد را نشان دهد، اما اغلب با وجود بیماری آسم طبیعی است. آزمایش‌هایی برای رد سایر شرایط، مانند آزمایش قلب، نیز ممکن است در تشخیص آسم در موارد خاص موثر باشد.

گزینه های درمان آسم چیست؟ آیا درمان های خانگی برای آسم وجود دارد؟

اهداف درمان آسم عبارتند از:

 • کنترل کافی علائم
 • به حداقل رساندن خطر تشدید در آینده
 • حفظ عملکرد طبیعی ریه
 • حفظ سطح فعالیت طبیعی
 • مصرف کمترین مقدار دارو را با کمترین عوارض جانبی احتمالی

کورتیکواستروئیدهای استنشاقی (ICS) موثرترین عوامل ضدالتهابی موجود برای درمان مزمن آسم هستند و در اکثر دستورالعمل‌های آسم، خط اول درمان هستند. به خوبی شناخته شده است که کورتیکواستروئیدهای استنشاقی (ICS) در کاهش خطر تشدید آسم موثر است.

علاوه بر این، ترکیب یک برونکودیلاتور طولانی اثر (LABA) و یک کورتیکواستروئیدهای استنشاقی (ICS) تأثیر اضافی قابل توجهی در بهبود کنترل آسم دارد. اسپری‌های استنشاقی کوتاه-اثر, استاندارد مراقبت از علائم پیشرفت هستند.

رایج ترین داروهای آسم مورد استفاده شامل موارد زیر است:

 • گشادکننده‌های برونش کوتاه‌اثر (البوترول [Proventil، Ventolin، ProAir، ProAir RespiClick، Maxair، Xopenex]) علائمی را که با وجود داروهای کنترل‌کننده رخ می‌دهند، تسکین می‌دهند. این ها همچنین ممکن است به تنهایی در بیماران با علائم گاه به گاه یا بیمارانی که علائم را فقط با ورزش تجربه می کنند, استفاده شود. استروئیدهای استنشاقی (بودزونید [Pulmicort Turbuhaler، Pulmicort Respules]، فلوتیکازون [Flovent، Arnuity Ellipta، Armon Air RespiClick]، بکلومتازون [Qvar]، مومتازون [Asmanex]، سیکلسوناید [Alvesco]، Aerobisolide، flunisolide هستند.
 • برونکودیلاتورهای طولانی اثر (سالمترول [Serevent]، فورموترول [Foradil]، vilanterol) را می توان به عنوان درمان افزایشی به ICS اضافه کرد. برونکودیلاتورهای طولانی‌اثر ها هرگز نباید به تنهایی برای درمان آسم استفاده شوند.
 • ترکیب برونکودیلاتورهای طولانی‌اثر و کورتیکواستروئیدهای استنشاقی (ICS). فلوتیکاسون/سالمترول (Advair، AirDuo، Wixela)، بودزونید/فورموترول (Symbicort)، فلوتیکازون/ویلانترول (Breo)، مومتازون/فورموترول (Dulera).
 • اصلاح‌کننده‌های لوکوترین (مونتلوکاست [Singulair]، zafirlukast [Accolate]، zileuton [Zyflo]) همچنین می‌توانند به عنوان عوامل ضد التهابی عمل کنند.
 • عوامل آنتی کولینرژیک یا عوامل ضد موسکارینی (ipratropium [Atrovent، Atrovent HFA]، tiotropium [Spiriva]، umeclidinium [Incruse Ellipta]) می توانند به کاهش تولید خلط کمک کنند.
 • یک عامل ترکیبی سه گانه از یک کورتیکواستروئید استنشاقی، گشادکننده برونش طولانی‌اثر و عامل ضد موسکارینی وجود دارد: فلوتیکاسون/ویلانترول/ومکلیدیوم (Trelegy) که اغلب برای همپوشانی آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) استفاده می‌شود.
 • درمان ضد IgE (omalizumab [Xolair]) را می توان در آسم آلرژیک استفاده کرد.
 • درمان ضد IL5 (mepolizumab [Nucala]، reslizumab [Cinqair]، و Benralizumab [Fasenra]) را می توان در آسم ائوزینوفیلیک استفاده کرد.
 • Tezepelumab (Tezspire) یک بیولوژیک است که آسم شدید، مانند آسم آلرژیک یا آسم ائوزینوفیلیک را درمان می کند.
 • آنتاگونیست گیرنده ضد IL-4 (dupilumab، Dupixent) برای آسم ائوزینوفیلیک متوسط تا شدید تأیید شده است. همچنین برای درماتیت آتوپیک و پولیپ بینی تایید شده است.
 • کرومون ها (کرومولین [اینتال، اپتیکروم، گاستروکروم]، ندوکرومیل [آلوکریل]) ماست سل ها (سلول های آلرژیک) را تثبیت می کنند اما به ندرت در عمل استفاده می شوند.
 • تئوفیلین (Respbid، Slo-Bid، Theo-24) همچنین به اتساع برونش (باز کردن راه های هوایی) کمک می کند، اما به ندرت در عمل بالینی به دلیل وجود عوارض جانبی نامطلوب استفاده می شود.
 • استروئیدهای سیستمیک (پردنیزون [Deltasone، Liquid Pred]، prednisolone [Flo-Pred، Pediapred، Orapred، Orapred ODT]، متیل پردنیزولون [Medrol، Depo-Medrol، Solu-Medrol]، دگزامتازون [DexPak] ضد التهاب هستند) به طور معمول برای درمان تشدید آسم استفاده می شود، اما اگر به طور مکرر یا مزمن استفاده شود، عوارض جانبی ناخواسته زیادی ایجاد می کند.
 • تعداد زیادی آنتی بادی مونوکلونال اضافی نیز در حال حاضر در حال مطالعه هستند و احتمالا در چند سال آینده در دسترس خواهند بود.
 • نشان داده شده است که ایمونوتراپی یا واکسن های آلرژی باعث کاهش اتکا به دارو در آسم آلرژیک می شود.
 • هیچ درمان خانگی وجود ندارد که برای آسم مفید باشد.

اغلب نگرانی در مورد عوارض جانبی بالقوه طولانی مدت کورتیکواستروئیدهای استنشاقی وجود دارد. مطالعات متعدد به طور مکرر نشان داده اند که حتی استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی عوارض جانبی بسیار کم و یا بالینی قابل توجهی از جمله تغییرات در سلامت استخوان، رشد یا وزن دارد.

با این حال، هدف همیشه این است که همه افراد را با کمترین مقدار دارویی که موثر است درمان کنیم. بیماران مبتلا به آسم باید به طور معمول برای هر گونه تغییر مناسب در رژیم پزشکی خود مورد ارزیابی مجدد قرار گیرند.

داروهای آسم را می توان از طریق دستگاه های استنشاقی با یا بدون اسپیسر یا محلول نبولیزه تجویز کرد. توجه به این نکته مهم است که اگر فردی تکنیک مناسبی با دستگاه تنفسی داشته باشد، مقدار داروی رسوب‌شده در ریه‌ها با استفاده از محلول نبولیزه تفاوتی ندارد. هنگام تجویز داروهای آسم، ارائه آموزش مناسب در مورد روش صحیح, ضروری است.

ترک سیگار و/یا به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای درمان آسم حیاتی است. درمان بیماری های همزمان مانند رینیت آلرژیک و بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) نیز ممکن است کنترل آسم را بهبود بخشد. واکسیناسیون هایی مانند واکسیناسیون سالانه آنفولانزا و واکسیناسیون ذات الریه نیز نشان داده شده است.

اگرچه اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به آسم به صورت سرپایی درمان می شوند، درمان موارد شدید می تواند نیاز به مدیریت در بخش اورژانس یا بیمارستان داشته باشد.

این افراد معمولاً به استفاده از اکسیژن مکمل، تجویز زودهنگام استروئیدهای سیستمیک و تجویز مکرر یا حتی مداوم برونش گشادکننده ها از طریق محلول نبولیزه شده نیاز دارند. افرادی که در معرض خطر بالای پیامدهای آسم هستند به متخصص (ریه شناس یا آلرژیست) ارجاع داده می شوند. عوامل زیر باید باعث بررسی یا ارجاع شوند:

 • سابقه بستری شدن در ICU یا بستری های متعدد به دلیل آسم
 • سابقه مراجعات متعدد به بخش اورژانس برای آسم
 • سابقه استفاده مکرر یا روزانه از استروئیدهای سیستمیک برای آسم
 • علایم مداوم علی رغم استفاده از داروهای مناسب
 • آلرژی قابل توجهی که به آسم ضعیف کنترل شده, کمک می کند

زمانی که فرد دچار حمله آسم می شود چه باید بکند؟

بیمارانی که علائم حاد آسم را تجربه می کنند، ابتدا باید از اسپری نجات دهنده خود (آلبوترول) استفاده کنند. اگر علائم آسم بدتر می شود و استفاده از آلبوترول در حال افزایش است، بیماران آسم باید یک ارزیابی پزشکی داشته باشند.

ممکن است یک دوره استفاده استروئیدهای خوراکی اندیکاسیون برای آن ها لازم باشد و ممکن است نیاز به تنظیم در درمان نگهدارنده آسم باشد. اگر علائم به سرعت در حال پیشرفت هستند، بیماران آسم باید به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشند.

آینده ی بیمار مبتلا به آسم چیست؟

آینده ی بیماران آسم به طور کلی مطلوب است. کودکان بیشتر از بزرگسالان بهبودی کامل را تجربه می کنند. اگرچه بزرگسالان مبتلا به آسم در مقایسه با همتایان تحت کنترل سن، نرخ بیشتری از دست دادن عملکرد ریه خود را تجربه می‌کنند، اما این کاهش معمولاً به اندازه سایر بیماری‌ها، مانند بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) یا آمفیزم، شدید نیست.

آسم در غیاب سایر بیماری های همراه به نظر نمی رسد که امید به زندگی را کوتاه کند. عوامل خطر برای امید به زندگی ضعیف در آسم عبارتند از:

 • سابقه بستری شدن در بیمارستان، به ویژه بستری شدن در ICU یا لوله گذاری
 • اتکای مکرر به استروئیدهای سیستمیک
 • ابتلا به بیماری های هزمان قابل توجه

باریک شدن راه هوایی در آسم ممکن است به مرور زمان ایجاد شود و شبیه COPD یا آمفیزم باشد. دیگر عارضه اصلی آسم به دلیل عوارض جانبی مصرف استروئید خوراکی است که می تواند شامل از دست دادن استخوان (پوکی استخوانافزایش وزن و عدم تحمل گلوکز باشد.

آیا می توان از آسم پیشگیری کرد؟

با افزایش شیوع آسم، مطالعات متعددی به دنبال عوامل خطر و راه‌هایی برای پیشگیری از آسم بوده‌اند. نشان داده شده است که افرادی که در مزارع زندگی می کنند در برابر خس خس سینه، آسم و حتی آلرژی های محیطی محافظت می شوند. نقش آلودگی هوا هم در افزایش بروز آسم و هم در مورد تشدید آسم مورد تردید قرار گرفته است.

تغییرات آب و هوایی نیز به عنوان عاملی در افزایش بروز آسم مورد مطالعه قرار گرفته است. سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری یک عامل خطر برای آسم و پیامدهای بد است. دود تنباکو همچنین یک عامل خطر مهم برای ایجاد و پیشرفت آسم است.

نشان داده شده است که درمان آلرژی های محیطی با ایمونوتراپی آلرژن یا تزریقات آلرژی خطر ابتلا به آسم را در کودک کاهش می دهد. ایجاد آسم در نهایت یک فرآیند پیچیده است که تحت تأثیر عوامل محیطی و ژنتیکی بسیاری قرار دارد و در حال حاضر هیچ راه اثبات شده ای برای کاهش خطر ابتلا به آسم در افراد وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید