خانه » تغذیه » مصرف زیاد ویتامین B3 (نیاسین) و تأثیر آن بر سلامت قلب

مصرف زیاد ویتامین B3 (نیاسین) و تأثیر آن بر سلامت قلب

ویتامین B3 که با نام نیاسین نیز شناخته می‌شود، برای دهه‌ها جزء اصلی رژیم غذایی آمریکایی‌ها بوده است و صنایع غذایی آن را به نان، آرد و محصولات ذرت اضافه می‌کنند تا از پلاگر، بیماری ناشی از کمبود نیاسین، جلوگیری کنند. با این حال، یک مطالعه جدید منتشر شده نشان می دهد که نیاسین بیش از حد در رژیم غذایی ممکن است جنبه منفی داشته باشد و به طور بالقوه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد. این مقاله به یافته‌های این مطالعه، نقش نیاسین در سلامت قلب و معنای آن برای مصرف‌کنندگان عادی می‌پردازد.

ویتامین B3 (نیاسین) اضافی و خطر قلبی عروقی

مطالعه ای که توسط محققان موسسه تحقیقاتی لرنر کلینیک کلیولند در اوهایو انجام شد در ابتدا به بررسی نقش نیاسین در بیماری های قلبی عروقی نبود. در عوض، آنها در تلاش بودند تا مشخص کنند چرا برخی از افراد، حتی زمانی که برای سایر عوامل خطر مانند دیابت و کلسترول بالا تحت درمان قرار می گیرند، هنوز حوادث قلبی عروقی را تجربه می کنند.

در طی تحقیقات آنها، یک محصول جانبی متابولیکی نیاسین اضافی به نام ۴PY (N1-methyl-۴-pyridone-۳-carboxamide) به عنوان یک نشانگر احتمالی در خون برای خطر قلبی عروقی نشان داده شد. محققان این ترکیب را به نیاسین بیش از حد ردیابی کردند و دریافتند که شرکت‌کنندگانی که بالاترین سطح ۴PY را داشتند، در مقایسه با افرادی که کمترین سطح را داشتند، حدود دو برابر بیشتر در معرض خطر عوارض جانبی قلبی عروقی مانند حملات قلبی یا سکته بودند (منبع مطلب). 

ویتامین B3 (نیاسین)  و سلامت قلب: یک رابطه پیچیده

توانایی ویتامین B3 (نیاسین)  در کاهش کلسترول و تری گلیسیرید لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL یا “بد”) و افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL یا “خوب”) منجر به استفاده از آن به عنوان درمانی برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی قبل از توسعه شد. از استاتین های کاهش دهنده کلسترول با این حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف نیاسین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش نمی‌دهد یا در صورت استفاده در کنار استاتین‌ها، هیچ فایده‌ای ندارد. حتی یک مطالعه نشان داد که استفاده از نیاسین ممکن است کمی خطر مرگ زودرس را افزایش دهد.

یافته های مطالعه جدید نشان می دهد که نیاسین اضافی ممکن است برخی از مزایای مقادیر کمتر نیاسین مانند حمایت از سیستم عصبی را خنثی کند (منبع مطلب). در حالی که نیاسین قبلاً به عنوان یک داروی کاهش دهنده کلسترول تجویز می شد، استفاده از آن به دلیل عدم استفاده از مطالعات متعدد که به اندازه ای که در ابتدا تصور می شد برای سلامت قلب و عروق مفید نبود، مورد استفاده قرار نگرفت.

چه مقدار نیاسین خیلی زیاد است؟

برای جلوگیری از کمبود، بزرگسالان به ۱۴ تا ۱۸ میلی گرم ویتامین B3 (نیاسین)  در روز نیاز دارند (منبع مطلب). این را می توان در غذاهای مختلف از جمله غذاهای غنی شده با نیاسین یافت. در مقایسه، سطوح درمانی نیاسین مورد استفاده در آزمایشات بالینی برای کاهش کلسترول در امتداد خطوط ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ میلی گرم در روز است.

آمریکایی ها برای جلوگیری از کمبود ویتامین B3 (نیاسین)  بیش از مقدار کافی نیاسین دریافت می کنند و به طور متوسط روزانه ۳۷ میلی گرم نیاسین مصرف می کنند. با این حال، این مطالعه اطلاعاتی در مورد میزان مصرف نیاسین در رژیم غذایی شرکت کنندگان نداشت. محققان خاطرنشان کردند که مصرف مقادیر بیش از حد نیاسین یا ترکیبات مرتبط قبلا نشان داده شده بود که سطح ۴PY و همچنین محصول تجزیه دیگر، ۲PY را افزایش می دهد.

مفاهیم و تحقیقات آینده

یافته های این مطالعه نشان می دهد که ویتامین B3 (نیاسین)  اضافی ممکن است برای سلامت قلب مفید نباشد و در واقع ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک رابطه بین مقادیر مختلف نیاسین اضافی و بیماری های قلبی عروقی، به ویژه در افرادی که مکمل های نیاسین مصرف می کنند، مورد نیاز است.

محققان خواستار بررسی مجدد غنی سازی غذاها با نیاسین هستند. دکتر استنلی هازن، رئیس علوم قلب و عروق و متابولیک در مؤسسه تحقیقاتی لرنر کلینیک کلیولند، پیشنهاد می کند که بحث در مورد اینکه آیا ادامه اجبار غنی سازی آرد و غلات با نیاسین در ایالات متحده می تواند ضروری باشد.

کلام پایانی

مطالعه جدید که ویتامین B3 (نیاسین)  اضافی را با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط می کند، به بحث های جاری در مورد مزایا و خطرات نیاسین می افزاید. در حالی که واضح است که پیشگیری از کمبود نیاسین مهم است، اما نمی توان از مضرات احتمالی نیاسین اضافی در رژیم غذایی چشم پوشی کرد. همانطور که تحقیقات بیشتر روی این موضوع روشن می شود، مصرف کنندگان و متخصصان بهداشت به طور یکسان ممکن است نیاز به تجدید نظر در نقش نیاسین در رژیم غذایی و رژیم مکمل خود داشته باشند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که این یافته‌ها حذف کامل نیاسین را پیشنهاد نمی‌کنند، بلکه نیاز به تحقیقات بیشتر و بررسی دقیق عادات تغذیه‌ای ما را نشان می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید