خانه » تناسب اندام » کدام هورمون ها به کاهش وزن کمک می کنند؟

کدام هورمون ها به کاهش وزن کمک می کنند؟

هورمون ها نقش کلیدی در کنترل وزن دارند. هنگامی که آنها از تعادل خارج می شوند، می تواند منجر به افزایش وزن یا کاهش وزن شود. اگر می‌خواهید وزن کم کنید، هورمون‌های خاصی باید به مقدار کافی در دسترس باشند تا این اتفاق بیفتد. بیشتر بخوانید تا بدانید به کدام هورمون ها برای مدیریت کاهش وزن نیاز دارید.

هورمون ها چگونه بر کاهش وزن تاثیر می گذارند؟

هورمون ها پیام رسان های شیمیایی ای هستند که ضروری هستند زیرا بسیاری از فرآیندهای حیاتی بدن شما را کنترل می کنند. هورمون ها میزان احساس گرسنگی، نحوه تجزیه غذا توسط بدن، چرخه خواب و بیداری و سطح انرژی را کنترل می کنند. بنابراین هورمون ها می توانند بر توانایی شما برای از دست دادن چربی بدن، حفظ عضلات، کنترل استرس و تجربه گرسنگی تأثیر بگذارند.

اگر دچار عدم تعادل هورمونی هستید، چه مقدار یک هورمون خاص بسیار کم یا بیش از حد باشد، می تواند بر وزن بدن شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر یک اختلال عملکرد تیروئید به نام کم کاری تیروئید دارید، غده تیروئید کم کاری دارید که مقدار ناکافی هورمون های تیروئید را تولید می کند. کاهش تولید هورمون های تیروئید یکی از دلایل شایع افزایش وزن است.

هورمون های روده نیز نقش گسترده ای در کاهش وزن یا افزایش وزن دارند. عدم تعادل در هورمون‌های روده می‌تواند بر نحوه متابولیسم بدن شما تأثیر بگذارد. هورمون های روده ترشح انسولین را کنترل می کنند و برای گلوکز خون و وزن بدن ضروری هستند.

کدام هورمون ها باعث کاهش وزن می شوند؟

برخی از هورمون های اصلی در بدن با افزایش یا کاهش وزن مرتبط هستند. اگر بتوانید عدم تعادل هورمونی را اصلاح کنید، ممکن است کاهش قابل توجهی در وزن بدن خود مشاهده کنید.

متخصصان غدد، پزشکانی که در متابولیسم و هورمون ها تخصص دارند، می توانند به تأیید علت افزایش وزن شما کمک کنند و تعیین کنند که آیا هورمون درمانی بر کاهش وزن شما تأثیر می گذارد یا خیر. آنها همچنین می توانند به شما در کار بر روی یک برنامه درمانی، تجویز داروها و نظارت بر پیشرفت شما کمک کنند.

با این حال، همه عدم تعادل های هورمونی، نیاز به جایگزینی هورمونی ندارند. برخی از مسائل هورمونی ممکن است با تغییرات سبک زندگی مانند ورزش، رژیم غذایی مناسب، خواب و مدیریت استرس از بین بروند. رژیم های غذایی و مکمل های تخصصی ممکن است علائم عدم تعادل هورمونی را برطرف کنند، اما اغلب علت را برطرف نمی کنند.

در اینجا برخی از هورمون هایی وجود دارد که بر وزن شما تأثیر می گذارند و در صورت کنترل کافی ممکن است به کاهش وزن کمک کنند:

هورمون های تیروئید

هورمون های تیروئید طیف وسیعی از عملکردها را دارند. این هورمون ها میزان متابولیسم بدن شما را دیکته می کنند، یعنی سرعتی که بدن شما کالری می سوزاند. آنها نقش اساسی در افزایش وزن و کاهش وزن دارند.

اگر پرکاری تیروئید دارید، غده تیروئید بیش از حد فعال است، غده تیروئید شما بیش از حد هورمون های تیروئیدی تولید می کند. هورمون های اضافی سرعت متابولیسم شما را افزایش می دهد و می تواند منجر به کاهش وزن شود.

اگر کم کاری تیروئید دارید، غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. این می تواند منجر به کاهش متابولیسم و افزایش وزن شود.

هورمون درمانی: برای اندازه گیری سطح هورمون های تیروئید و هورمون محرک تیروئید (TSH)، به آزمایش خون نیاز دارید. پزشک ممکن است برخی از داروها را برای درمان هرگونه عدم تعادل تیروئید توصیه کند. اگر کم کاری تیروئید دارید، جایگزینی هورمون ممکن است مزایای کاهش وزن کمی داشته باشد و ممکن است چند کیلو وزن کم کنید.

استروژن

استروژن یکی از اصلی ترین هورمون های جنسی در زنان است. استروژن به شدت بر توزیع چربی بدن و تمایز سلول های چربی تأثیر می گذارد. استروژن می تواند بر شکل بدن زن تأثیر بگذارد و سلول های چربی بیشتری را در ران ها و باسن توزیع کند. هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد، زنان ممکن است چربی بیشتری در شکم اضافه کنند.

هورمون درمانی: هورمون درمانی با مزایا و خطرات خود همراه است. برای زنان یائسه کمتر از ۶۰ سال، مزایای هورمون درمانی، بیشتر از خطرات آن است. برای اندازه گیری سطح استروژن به آزمایش خون نیاز دارید. پزشک سطح استروژن شما را بررسی می کند و ممکن است درمان جایگزینی هورمون را توصیه کند یا نکند. درمان هورمونی یائسگی ممکن است با کمترین دوز موثر برای کوتاه ترین مدت ممکن توصیه شود.

تستوسترون

تستوسترون هورمون اصلی جنسی در مردان است. چربی بدن را کاهش می دهد و به عضله سازی کمک می کند. اگر سطح تستوسترون بدن شما کاهش یابد، ممکن است منجر به افزایش چربی بدن، به خصوص چربی شکم شود.

هورمون درمانی: برای اندازه گیری سطح تستوسترون به آزمایش خون نیاز دارید. پزشک سطح تستوسترون شما را بررسی می کند و به شما می گوید که آیا آن بالا، پایین یا در محدوده طبیعی است. اگر سطح تستوسترون شما نرمال باشد، ممکن است از درمان هورمونی سودی نبرید. اگر سطح تستوسترون شما کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است پزشک شما را در مورد مزایای بالقوه تستوسترون درمانی راهنمایی کند.

اگرچه تستوسترون ممکن است به طور کامل چاقی را معکوس نکند، اما می تواند چند کیلو را کاهش دهد، به خصوص از ناحیه شکم. علاوه بر این، می تواند انگیزه شما را برای ورزش بیشتر کند.

آیا مصرف لپتین به کاهش وزن کمک می کند؟

لپتین هورمونی است که در سلول های چربی تولید می شود و به طور مستقیم در تنظیم وزن بدن نقش دارد. این کار را با سیگنال دادن به بدن انجام می دهد که زمان تخلیه چربی است. وقتی در حال افزایش وزن هستید، سلول های چربی اضافی باعث افزایش سطح لپتین شما می شود. افزایش سطح لپتین باعث کاهش اشتها و افزایش متابولیسم می شود. این می تواند به کاهش وزن کمک کند.

آیا مکمل های لپتین می توانند به کاهش وزن کمک کنند؟

در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند، سطوح بالای لپتین لزوماً اشتها را سرکوب نمی کند یا به کاهش وزن آنها کمک نمی کند. با این حال، افراد مبتلا به کمبود لپتین، که یک بیماری بسیار نادر است که در دوران کودکی با چاقی بیمارگونه شروع می شود، ممکن است از درمان جایگزینی لپتین بهره مند شوند.

معمولاً با خواب کافی، برنامه تمرینی متعادل و تغذیه، می توانید به طور موثر وزن کم کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر افزایش وزن غیرقابل توجیه، نوسانات خلقی، خستگی و خواب بی کیفیت را تجربه می کنید، باید با پزشک خود مشورت کنید. تا زمانی که با پزشک خود مشورت نکرده اید، هیچ داروی کاهش وزن یا هورمون درمانی را شروع نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید