خانه » سلامت جسم » خواص جالب توجه روغن سیاه دانه که باید آن ها را بدانید

خواص جالب توجه روغن سیاه دانه که باید آن ها را بدانید

یکی از گیاهانی که اخیراً در صنعت مکمل های غربی محبوبیت پیدا کرده است روغن سیاه دانه است. همچنین به عنوان زیره سیاه، زیره سیاه یا کالونجی شناخته می شود، از گیاه باستانی سیاه دانه (N. sativa) می آید. بیش از ۲۰۰۰ سال است که مردم از دانه های سیاه دانه برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کنند.

روغن سیاه دانه از دانه های سیاه دانه استخراج می شود و فواید بالقوه زیادی برای سلامتی دارد. حاوی آنتی اکسیدان است و ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشد. روغن سیاه دانه به طور سنتی برای درمان بیماری هایی که ناشی از التهاب مزمن در بدن هستند استفاده می شود، اما استفاده از آن ممکن است به کاهش التهاب موقتی ناشی از ورزش نیز کمک کند.

در اینجا، خواص علمی روغن سیاه دانه را به تفصیل بیان خواهیم کرد و به شرایطی که برای کمک به آن استفاده شده است، خواهیم پرداخت. سپس، ما به برخی از مطالعات بالینی نگاه خواهیم کرد تا فواید بالقوه روغن سیاه دانه را برای سلامتی شما با مبارزه با التهاب مزمن با آنتی اکسیدان های طبیعی بیان کنیم.

روغن سیاه دانه چیست؟

نام علمی این گیاه، سیاه‌دانه یا زیره سیاه  است. این روغن از دانه‌های گیاه سیاه‌دانه، بومی شمال آفریقا، شرق مدیترانه، هند و آسیای جنوب غربی استخراج می‌شود . در روش های پزشکی در سراسر جهان، زیره سیاه به عنوان داروی نوشدارو یا درمان کننده بسیاری از بیماری ها و شرایط ناشی از التهاب شناخته شده است (منبع مطلب).

روغن سیاهدانه و دانه‌های آن برای بیش از ۲۰۰۰ سال در درمان‌های طبیعی در فرهنگ‌های هندی و عربی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در غذا و دارو برای سلامت عمومی و درمان بیماری‌های مربوط به سیستم قلبی عروقی، گوارشی، متابولیک و ایمنی محبوب است (منبع مطلب).

به گفته سازمان جهانی بهداشت، اگرچه این گیاه از یک “گیاه باستانی” می آید، اما امروزه بیش از ۷۵ درصد جوامع در کشورهای با منابع محدود به گیاهان دارویی برای مراقبت های بهداشتی متکی هستند. بیش از ۶۰ درصد از این جوامع به اشکال دیگر پزشکی دسترسی ندارند (منبع مطلب).

در کشورهایی که دسترسی بیشتری به داروهای آلوپاتیک دارند، روغن سیاه دانه به عنوان یک مکمل غذایی محبوبیت پیدا کرده است که می تواند به درمان بیماری ها و شرایطی مانند سندرم های متابولیک، بیماری های پوستی و چاقی کمک کند. روغن سیاه دانه دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است که بسیاری از محققان را بر آن داشت تا اثربخشی آن را در درمان این بیماری ها بررسی کنند (منبع مطلب).

مواد مغذی روغن سیاه دانه

بنابراین، روغن سیاه دانه دقیقا چیست؟ بیایید نگاهی به ترکیبات غذایی بیندازیم. سیاه دانه ها دارای مواد مغذی هستند. آنها حاوی پروتئین گیاهی ، فیبر، اسیدهای چرب، کربوهیدرات ها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند . سیاه دانه سرشار از اسیدهای آمینه از جمله گلوتامات، آرژنین، سیستئین و متیونین است. آنها همچنین حاوی آهن، فسفر، روی، کلسیم و نیاسین هستند (منبع مطلب).

سیاه دانه را اغلب زیره سیاه می نامند، اما با ادویه زیره یکسان نیست. با این حال، طعم مشخصی دارد و اغلب به عنوان ادویه هنگام تهیه برخی غذاها استفاده می شود (منبع مطلب).

علاوه بر مواد مغذی، روغن سیاه دانه حاوی چندین ماده شیمیایی گیاهی و ترکیبی از جمله تیموکینون، فیتواسترول ها، آلکالوئیدها، ساپونین ها، فلاونوئیدها، توکل ها و پلی فنل ها می باشد. بسیاری از این مواد به عنوان آنتی اکسیدان در بدن شما عمل می کنند. بیشتر فواید سلامتی بالقوه ممکن است از قوی ترین ترکیب روغن سیاه دانه ناشی شود: تیموکینون (منبع مطلب).

تیموکینون (TQ)

بسیاری از مطالعاتی که فواید روغن سیاه دانه را بررسی می‌کنند بر روی فعال‌ترین ماده تشکیل‌دهنده تمرکز دارند: تیموکینون (TQ). تحقیقات نشان می دهد که TQ ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از التهاب و تقویت سیستم ایمنی کمک کند . TQ به عنوان یک آنتی اکسیدان به مبارزه با رادیکال های آزاد، بهبود سلامت سلولی و افزایش متابولیسم انرژی کمک می کند. به نوبه خود، از آن برای محافظت در برابر اختلالات قلبی عروقی، متابولیک، گوارشی، تنفسی و عصبی استفاده می شود (منبع مطلب).

مطالعات روی تاثیر TQ بر سلامت سلولی نشان می‌دهد که ممکن است پتانسیل ضد سرطان، ضد دیابت، ضد ویروسی و ضد میکروبی نیز داشته باشد (منبع مطلب).

هنگامی که روغن سیاه دانه را مصرف می کنید، TQ ممکن است به مبارزه با بیماری های داخل بدن شما کمک کند. همچنین می توانید از روغن سیاه دانه به عنوان درمان موضعی استفاده کنید. خواص ضد التهابی TQ ممکن است شرایط پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و آکنه را بهبود بخشد و به بهبود زخم کمک کند (منبع مطلب).

فواید بالقوه روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه با کمک به مبارزه با رادیکال های آزاد ناشی از استرس اکسیداتیو، التهاب را در بدن شما کاهش می دهد. به نوبه خود، ممکن است شرایط پوست را بهبود بخشد، به درمان دیابت نوع ۲ کمک کند، فشار خون و کلسترول شما را کاهش دهد و به طور بالقوه به کاهش وزن کمک کند.

بسیاری از مردم جهان امروزه برای درمان دارویی تنها به گیاهانی مانند سیاهدانه متکی هستند. در این بخش، ما به مطالعات بالینی نگاه خواهیم کرد که مزایای بالقوه روغن سیاه دانه را بر روی این شرایط سلامتی زمانی که علاوه بر داروهای آلوپاتیک و ورزش استفاده می شود، بررسی می کند.

 • کاهش التهاب
 • بهبود شرایط پوست
 • کمک به درمان دیابت نوع ۲
 • فشار خون پایین
 • بهبود سطح کلسترول
 • کمک به کاهش وزن

۱. کاهش التهاب

دلیل اصلی اینکه روغن سیاه دانه ممکن است به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک کند این است که با کاهش احتمالی التهاب شروع می‌شود. التهاب مزمن باعث آسیب تدریجی به سلول ها و نورون های شما می شود. تحقیقات التهاب مزمن را با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله دیابت نوع ۲، سندرم های متابولیک، سرطان ها و بیماری های قلبی عروقی مرتبط می کند (منبع مطلب).

خواص ضد التهابی روغن سیاه دانه و تیموکینون ممکن است به کاهش برخی التهابات مزمن مرتبط با این بیماری ها کمک کند. سپس، افراد مبتلا به این شرایط ممکن است کمی از علائم خود تسکین پیدا کنند (منبع مطلب).

مصرف داروها و داروها برای درمان این شرایط ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند که می تواند التهاب و رادیکال های آزاد بیشتری را به بدن شما اضافه کند. روغن سیاه دانه را می توان به عنوان یک “پادزهر” برای کاهش برخی از اثرات نامطلوب استفاده کرد (منبع مطلب).

ورزش همچنین باعث ایجاد رادیکال های آزاد، استرس اکسیداتیو و التهاب در بدن شما می شود. موقتی است و “استرس خوب” در نظر گرفته می شود. همچنین برای ایجاد سازگاری های قدرتی ضروری است. با این حال، وجود آنتی اکسیدان هایی مانند روغن سیاه دانه در رژیم غذایی قبل یا در طول تمرین ممکن است به تاخیر در خستگی، کاهش آسیب عضلانی و بهبود ریکاوری عضلات کمک کند  (منبع مطلب).

۲. بهبود مشکلات پوست

روغن سیاه دانه ممکن است به بهبود شرایط پوستی مانند پسوریازیس و اگزما کمک کند (منبع مطلب) ۴ . پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است که باعث خارش و درد پوست می شود. در یک مطالعه، عصاره دانه سیاهدانه به کاهش التهاب و افزایش ضخامت پوست در افراد مبتلا به پسوریازیس کمک کرد (منبع مطلب).

در مطالعات حیوانی، روغن سیاه دانه موضعی ضایعات پسوریازیس را در موش‌ها کاهش داد (منبع مطلب).

در مطالعات کوچک روی انسان، یک پماد موضعی طبیعی ساخته شده از مواد گیاهی به کاهش علائم پسوریازیس کمک کرد. این پماد حاوی روغن سیاه دانه، روغن زیتون، کره کاکائو، روغن درخت چای، ویتامین A و ویتامین B12 بود. این مواد با هم ممکن است اثر ضد التهابی و آنتی اکسیدانی داشته باشند – نه فقط روغن سیاه دانه (منبع مطلب).

اگزما اختلالی است که باعث خارش، خشکی پوست، بثورات و قرمزی می شود. در مطالعات حیوانی، تیموکینون خوراکی و موضعی علائم اگزما را در موش کاهش داد (منبع مطلب).

در مطالعات کوچک روی اگزمای دست در انسان، روغن سیاهدانه به اندازه استروئید بتامتازون در کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی موثر بود. در این مطالعه، هر دو از محصول مراقبت از پوست Eucerin موثرتر بودند (منبع مطلب).

۳. کمک به درمان دیابت نوع ۲

دیابت وضعیتی است که در اثر افزایش مزمن سطح قند خون یا گلوکز خون ایجاد می شود. این افزایش قند خون باعث ایجاد گونه‌های فعال اکسیژن (ROS)، آسیب سلولی و عوارض بیشتر سلامتی می‌شود. تصور می شود که روغن N. sativa دارای خواص ضد دیابتی است زیرا می تواند ROS و التهاب را کاهش دهد (منبع مطلب).

در یک مطالعه بر روی بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که روغن سیاهدانه را به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند، افرادی که این روغن را مصرف کردند نسبت به گروه کنترل شده با دارونما، سطح انسولین، مقاومت به انسولین و سطح قند خون پایین‌تری داشتند (منبع مطلب).

یک مرور سیستماتیک که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، تأثیر سیاهدانه را بر دیابت نوع ۲ در صورت مصرف همزمان با داروهای ضد دیابت خوراکی بررسی کرد. این بازبینی مطالعات ۱۸۶۵ تا نوامبر ۲۰۱۹ را اسکن کرد و نشان داد که همه مطالعات اثر مثبت سیاه‌دانه را بر علائم دیابت نوع ۲ نشان می‌دهند. سطح گلوکز و قند خون ناشتا کاهش یافت و مقاومت به انسولین بهبود یافت (منبع مطلب).

بررسی سیستماتیک بیان می کند که روغن سیاهدانه می تواند یک مکمل مفید برای درمان دیابت نوع ۲ باشد (منبع مطلب).

۴. کاهش فشار خون

فشار خون بالا وضعیتی است که می تواند منجر به بیماری قلبی شود. هنگامی که روغن سیاه دانه با سایر درمان ها ترکیب شود، ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند، اما تحقیقات نتایج متفاوتی را نشان می دهد.

یک مرور سیستماتیک از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده، ارتباط بین مصرف مکمل سیاه‌دانه و فشار خون بالا را بررسی کرد. متاآنالیز نشان داد که درمان کوتاه مدت پودر سیاهدانه می تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش دهد . با این حال، بررسی اشاره می کند که تحقیقات بیشتری در مورد اثرات بلندمدت مورد نیاز است (منبع مطلب).

در یک کارآزمایی کنترل‌شده تصادفی دوسوکور بر روی افراد مسن مبتلا به فشار خون، عصاره دانه سیاه‌دانه در کاهش فشار خون بی‌اثر بود (منبع مطلب).

در یک مطالعه بالینی بر روی افراد مبتلا به فشار خون خفیف تا متوسط، روغن زیره سیاه توانست فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد (منبع مطلب).

۵. بهبود سطح کلسترول

دو نوع کلسترول وجود دارد: کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) به عنوان کلسترول “بد” شناخته می شود و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کلسترول “خوب” شما است. بهتر است سطوح پایین LDL و سطوح بالاتر HDL داشته باشید. سطح کلسترول شما می تواند بر سلامت قلب و خطر بیماری قلبی تأثیر بگذارد.

داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم به کنترل سطح کلسترول کمک می کند. با این حال، مکمل روغن سیاه دانه نیز ممکن است به کاهش LDL و افزایش HDL کمک کند .

در مطالعه‌ای بر روی افرادی که از رژیم غذایی کم‌چرب پیروی می‌کردند و به طور منظم ورزش می‌کردند، گروهی که سیاه‌دانه مصرف می‌کردند سطوح LDL و HDL کمتری نسبت به گروه کنترل شده با دارونما داشتند (منبع مطلب).

۶. کمک به کاهش وزن

توصیه کلی برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند این است که کالری کمتری نسبت به مصرف شما مصرف کنند. با این حال، همیشه یک معادله ساده نیست. برخی از افراد مبتلا به چاقی یا سایر مشکلات متابولیک، هورمونی یا پزشکی با کاهش وزن دست و پنجه نرم می کنند.

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که روغن سیاه دانه ممکن است به کاهش وزن کمک کند. عوامل متعدد دیگری دخیل هستند و بعید است که روغن سیاه دانه به تنهایی باعث کاهش وزن شود. با این حال، از آنجایی که تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه می تواند التهاب را کاهش دهد و بر سایر عوامل متابولیک تأثیر بگذارد، ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

کارآزمایی‌های بالینی تصادفی‌سازی‌شده متعدد نشان می‌دهند که مصرف روغن سیاه‌دانه در حالی که از رژیم غذایی کم کالری پیروی می‌کند، وزن بدن را در زنان سیس جندر مبتلا به چاقی کاهش می‌دهد. در یک مطالعه بر روی مردان چاق سیسجنس، مصرف روزانه سه گرم دانه سیاهدانه به مدت سه ماه باعث کاهش وزن و دور کمر شد (منبع مطلب).

یک کارآزمایی بالینی تصادفی دوسوکور، کنترل شده با دارونما، تأثیر سیاهدانه را بر ترکیب بدن و اشتها در زنان سیسجنسی مبتلا به چاقی بررسی کرد. زنان به مدت هشت هفته روزانه ۲۰۰۰ میلی گرم روغن N. sativa مصرف کردند. در نهایت، آزمودنی‌ها کاهش وزن و دور کمر داشتند . آنها همچنین کاهش اشتها و افزایش سیری یا احساس سیری داشتند (منبع مطلب).

در یک مرور سیستماتیک از کارآزمایی‌های بالینی متعدد بر روی سیاهدانه و چاقی، بسیاری از مطالعات تأثیر مثبت و برخی از آنها هیچ تأثیری نشان ندادند. این بررسی به این نتیجه رسید که مکمل N. sativa ممکن است اثر متوسطی بر کاهش وزن بدن و دور کمر در صورت ترکیب با سایر مداخلات داشته باشد. بررسی بیان می کند که مطالعات با کیفیت بالا محدودی در دسترس است و نتایج را با احتیاط تفسیر می کند (منبع مطلب).

کلام پایانی

اکنون که می دانید روغن سیاه دانه چگونه می تواند سلامت شما را تقویت کند، نکات کلیدی را برای یادآوری در اختیار شما قرار می دهیم.

 • روغن سیاه دانه از دانه های گیاه باستانی سیاه دانه، بومی آفریقای شمالی، خاورمیانه، هند و آسیای جنوب غربی استخراج می شود . برای بیش از ۲۰۰۰ سال، مردم در سراسر جهان از آن برای درمان بیماری ها استفاده می کردند.
 • قوی ترین ترکیب فعال زیستی موجود در روغن سیاه دانه تیموکینون نام دارد. این یک آنتی اکسیدان با خواص ضد التهابی است .
 • التهاب مزمن در بدن با چندین بیماری مزمن از جمله بیماری های قلبی عروقی، بیماری های متابولیک، سرطان ها، اختلالات گوارشی و اختلالات عصبی همراه است. تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه با التهاب مزمن در بدن مبارزه می کند و می تواند به چندین بیماری کمک کند.
 • آزمایشات بالینی فواید سلامتی روغن سیاه دانه را بررسی کرده اند. با مبارزه با التهاب در بدن، روغن سیاه دانه ممکن است به شرایط خاصی کمک کند. روغن سیاه دانه ممکن است علائم بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما را بهبود بخشد. ممکن است به بهبود نشانگرهای سلامت دیابت نوع ۲ کمک کند . ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون کمک کند. می تواند به تنظیم سطح کلسترول کمک کند. ممکن است به کاهش وزن کمک کند.
 • در تمام این موارد، روغن سیاه دانه همراه با سایر مداخلات یا داروها استفاده می شود . نتایج اغلب در مطالعات متعدد مخلوط می شوند.
 • روغن سیاه دانه در پزشکی در سراسر جهان برای کاهش علائم بسیاری از بیماری ها در طول قرن ها استفاده شده است. تا به امروز، سازمان بهداشت جهانی بیان می کند که بسیاری از جمعیت جهان به درمان های طبیعی به عنوان منبع اولیه مراقبت های بهداشتی خود متکی هستند. مزیت اصلی روغن سیاه دانه برای سلامتی این است که حاوی تیموکینون است که با التهاب مبارزه می کند.
 • کاهش التهاب در بدن می تواند علائم بیماری های پوستی، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، کلسترول و چاقی را بهبود بخشد. مطالعات اغلب به نتایج متناقضی می رسد و در بسیاری از موارد، روغن سیاه دانه تنها راه درمان نیست. با این حال، اثرات نامطلوبی در این مطالعات مشاهده نشده است.
 • همیشه بهتر است قبل از امتحان یک مکمل جدید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. اما، اگر مبارزه با التهاب ناشی از یک منبع طبیعی گیاهی برای شما خوب به نظر می رسد، روغن سیاه دانه ارزش امتحان کردن را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید