خانه » تناسب اندام » پارگی عضله سه سر بازو (پشت بازو) چگونه درمان می شود؟

پارگی عضله سه سر بازو (پشت بازو) چگونه درمان می شود؟

عضله پشت بازو (سه سر بازو) چیست ؟

عضله سه سر شما در پشت بازو است که به آرنج شما اجازه می دهد تا صاف شود. پارگی عضله سه سر می تواند یک آسیب جدی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی و گاهی اوقات جراحی دارد. بهبودی پس از پارگی عضله سه سر یک فرآیند طولانی است که معمولاً حدود شش ماه طول می کشد.

این مقاله پارگی عضلات سه سر و سایر آسیب های تاندون سه سر را به همراه علائم، علل، عوامل خطر، درمان و عوارض احتمالی آن مورد بحث قرار می دهد.

آناتومی عضلات سه سر بازویی

عضله سه سر بازویی یا به اختصار «سه سر» در امتداد پشت بازوی شما قرار دارد. به این دلیل که سه سر دارد، سه سر نامیده می شود: سر بلند، سر میانی و سر جانبی. عضله سه سر از شانه شما منشا می گیرد و به تیغه شانه (کتف) و استخوان بازو متصل می شود. در پایین، به نقطه آرنج شما متصل می شود. این استخوان در سمت صورتی رنگ ساعد شماست که استخوان اولنا نامیده می شود.

عضله سه سر باعث حرکت در شانه و مفصل آرنج می شود. در شانه شما، اکستنشن (حرکت بازو به عقب) و اداکشن (حرکت بازو به سمت داخل به سمت بدن) را انجام می دهد. با این حال، عملکرد اصلی این عضله در آرنج شما است، جایی که اکستنشن (صاف کردن آرنج شما) را انجام می دهد.

عضله سه سر برعکس عضله دوسر در جلوی بازوی شما کار می کند که خم شدن آرنج را انجام می دهد.

پارگی عضله سه سر بازو چیست؟

پارگی می تواند در عضله یا تاندون ایجاد شود که ساختاری است که عضله را به استخوان متصل می کند. پارگی عضله سه سر بیشتر در تاندونی دیده می شود که عضله سه سر را به پشت آرنج متصل می کند، اما این نوع آسیب نسبتا نادر است.

پارگی های عضلانی و تاندون به سه درجه طبقه بندی می شوند که از خفیف تا شدید متغیر است. (منبع مطلب):

 • درجه ۱ (خفیف) : این پارگی‌های کوچکی هستند که باعث دردی می‌شوند که با حرکت بدتر می‌شود، با مقداری تورم، کبودی و حداقل از دست دادن عملکرد.
 • درجه ۲ (متوسط) : این پارگی ها بزرگتر هستند و دارای مقادیر متوسطی از تورم و کبودی هستند و تا ۵۰ درصد از عملکرد خود را از دست می دهند. الیاف تا حدی پاره شده و کشیده می شوند.
 • درجه ۳ (شدید) :این بدترین نوع پارگی عضلانی است که در آن عضله یا تاندون کاملاً پاره می شود. این آسیب ها باعث درد و ناتوانی شدید می شود.

علائم پارگی عضله سه سر چیست؟

پارگی عضله سه سر با درد فوری در پشت آرنج و بالای بازو مشخص می شود که زمانی که تلاش می کنید آرنج خود را حرکت دهید تشدید می شود. همچنین ممکن است احساس ترکیدن یا پارگی را تجربه کنید. تورم و قرمزی یا کبودی پوست از علائم شایع هستند.

اگر پارگی جزئی داشته باشید، بازوی شما ممکن است احساس ضعف کند، و اگر پارگی کامل در عضله سه سر یا تاندون خود داشته باشید، هنگام صاف کردن آرنج، ضعف قابل توجهی را تجربه خواهید کرد. علاوه بر این، ممکن است متوجه یک توده در پشت بازوی خود شوید که در آن عضله شما جمع شده است.

چه چیزی باعث پارگی عضلات سه سر بازو می شود؟

پارگی عضله سه سر معمولاً در هنگام حوادث ضربه ای رخ می دهد که عضله سه سر منقبض می شود و نیروی خارجی سعی می کند آرنج را به حالت خمیده خم کند. یکی از رایج ترین راه هایی که این اتفاق می افتد، افتادن روی بازوی دراز است.

پارگی عضله سه سر می‌تواند در حین فعالیت‌های ورزشی مانند پرتاب بیسبال، بوکس، مسدود کردن بازیکنان در حین بازی فوتبال، ژیمناستیک یا زمانی که بازیکنی می‌افتد و روی بازوی خود می‌افتد نیز رخ دهد. علاوه بر این، هنگام استفاده از وزنه های بسیار سنگین در طول تمریناتی که عضلات سه سر را هدف قرار می دهند، مانند پرس سینه، ممکن است پارگی ایجاد شود.

به ندرت، پارگی عضله سه سر می تواند ناشی از ضربه مستقیم به عضله، مانند تصادف با وسیله نقلیه موتوری باشد.

علل دراز مدت

پارگی عضله سه سر می تواند به تدریج در طول زمان به دلیل تاندونیت ایجاد شود که التهاب تاندونی است که عضله سه سر را به استخوان متصل می کند. این وضعیت اغلب از استفاده مکرر از عضله سه سر در طول فعالیت هایی مانند کار دستی یا ورزش ناشی می شود. در برخی موارد، التهاب تاندون سه سر را “آرنج وزنه بردار” می نامند (منبع مطلب).

وقتی تاندون‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند، پارگی‌های کوچکی را تجربه می‌کنند که معمولاً بدن آنها را ترمیم می‌کند. با این حال، اگر فشار روی تاندون از توانایی بدن برای التیام بیشتر شود، این پارگی‌های ریز می‌توانند جمع شده و به پارگی‌های بزرگ‌تری تبدیل شوند.

عوامل خطر

عوامل خطر می توانند احتمال پارگی عضله سه سر را در یک فرد افزایش دهند. برخی از شرایط پزشکی زمینه‌ای می‌توانند تاندون‌ها را ضعیف کرده و احتمال آسیب دیدگی آن‌ها را افزایش دهند. این موارد عبارتند از (منبع مطلب):

 • روماتیسم مفصلی
 • لوپوس
 • پرکاری پاراتیروئید
 • زانتوما (رسوبات چربی کلسترول زیر پوست)
 • همانژیواندوتلیوما (تومورهای سرطانی یا غیرسرطانی ناشی از رشد غیرطبیعی سلول های عروق خونی)
 • دیابت
 • نارسایی مزمن کلیه

تاندونیت یا بورسیت مداوم در آرنج شما می تواند احتمال پارگی تاندون را افزایش دهد. علاوه بر این، اگر تزریق کورتیکواستروئید در تاندون آسیب دیده دریافت کرده اید یا از استروئیدهای آنابولیک استفاده کرده اید، خطر پارگی تاندون سه سر بازو بیشتر می شود.

جالب توجه است که پارگی تاندون سه سر در مردان بین ۳۰ تا ۵۰ سال شایع تر است. درگیر شدن در فعالیت هایی مانند فوتبال، وزنه برداری، بدنسازی و کارهای یدی نیز می تواند در خطر این آسیب نقش داشته باشد.

پارگی عضله سه سر چگونه درمان می شود؟

درمان پارگی عضله سه سر به این بستگی دارد که کدام قسمت از عضله سه سر درگیر شده است (عضله شکم در مقابل تاندون) و میزان آسیب چقدر است. می تواند به سادگی استراحت دادن به آرنج برای چند هفته باشد یا ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

درمان غیر جراحی

پارگی های جزئی در عضله سه سر که کمتر از ۵۰ درصد تاندون را تحت تأثیر قرار می دهد اغلب بدون جراحی قابل درمان است (منبع مطلب).

درمان اولیه معمولاً شامل آتل زدن آرنج در یک موقعیت خمیده حدود ۳۰ درجه به مدت چهار تا شش هفته است تا به بافت آسیب دیده امکان التیام پیدا کند. در این مدت، قرار دادن یخ به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه چندین بار در روز می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ناپروکسن، ایبوپروفن، و آسپرین می توانند به کاهش التهاب کمک کنند. علاوه بر این، داروهای بدون نسخه مانند تیلنول (استامینوفن) می توانند برای کاهش درد استفاده شوند.

پس از برداشتن آتل، فیزیوتراپی می تواند به شما کمک کند تا حرکت و قدرت را در آرنج خود به دست آورید. انتظار می رود که حرکت کامل آرنج در عرض ۱۲ هفته بازگردد، اما ممکن است شش تا نه ماه طول بکشد تا قدرت کامل دوباره به دست آید.

درمان جراحی

پارگی تاندون سه سر که بیش از ۵۰ درصد تاندون را درگیر می کند نیاز به جراحی دارد. در برخی موارد، جراحی برای پارگی‌های کوچک‌تر نیز توصیه می‌شود، به‌ویژه اگر شغل بسیار سختی دارید یا قصد دارید ورزش را در سطح بالایی از سر بگیرید.

پارگی های شکم ماهیچه ای (ناحیه ای که عضله و تاندون به یکدیگر می پیوندند) معمولاً به هم دوخته می شوند. اگر تاندون شما دیگر به استخوان متصل نیست، دوباره پیچ می شود.

بازه‌های زمانی بهبودی در فیزیوتراپی پس از جراحی به پروتکل‌های جراح خاص شما بستگی دارد. به طور کلی، شما چند هفته را در یک بریس سپری خواهید کرد. حدود چهار هفته پس از جراحی، می توانید دوباره حرکت آرنج خود را شروع کنید. با این حال، شما نمی توانید به مدت چهار تا شش ماه ورزش های سنگین را شروع کنید.

عوارض

بعد از ترمیم عضله سه سر، چه جراحی کرده باشید یا نه، ممکن است عوارضی ایجاد شود. برای مثال، ممکن است اکستنشن کامل آرنج را دوباره به دست نیاورید (صاف کردن). شما همچنین در معرض خطر بیشتری برای پارگی مجدد هستید، به خصوص اگر سعی کنید قبل از بهبود کامل بازوی خود از آن استفاده کنید.

عضله پشت بازو (سه سر بازو) چقدر طول می کشد تا بهبود یابد؟

مدت زمانی که طول می کشد تا پارگی عضله سه سر بهبود یابد به شدت پارگی و اینکه با روش جراحی یا غیرجراحی درمان می شود بستگی دارد.

برای پارگی‌های عضله سه سر که با روش‌های غیر جراحی درمان می‌شوند، قدرت کامل و گشاد شدن عضله سه سر معمولاً ظرف شش تا نه ماه پس از شروع درمان بازمی‌گردد. با این حال، به خاطر داشته باشید که پارگی های جزئی سه سر بازو همیشه می تواند به پارگی کامل تبدیل شود و بهبودی را به تاخیر بیندازد.

پارگی عضله سه سر که با جراحی ترمیم می شود نیز ماه ها طول می کشد تا بهبود یابد. تمرینات بسیار سبک که مستلزم مقاومت نیستند معمولاً می توانند حدود هشت تا دوازده هفته شروع شوند. در اولین فرصت، می توانید انتظار داشته باشید که حدود پنج تا شش ماه پس از عمل به فعالیت های ورزشی و تفریحی بازگردید (منبع مطلب).

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

برای موارد زیر به یک پزشک مراجعه کنید (منبع مطلب):

 • محدوده محدود حرکت آرنج؛ به عنوان مثال، شما نمی توانید آرنج خود را صاف کنید یا در را فشار دهید.
 • مشکل در خوابیدن به دلیل درد آرنج
 • بی حسی یا گزگز در بازو یا شانه شما
 • ضعفی که به تدریج بدتر می شود
 • برآمدگی روی آرنج همراه با درد یا ضعف

اگر در طول هر فعالیتی احساس درد شدید در پشت آرنج خود کردید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید – به خصوص اگر صدای “پاپ” را شنیدید یا احساس “پارگی” کردید. پارگی های عضله سه سر که به موقع درمان می شوند شانس بیشتری برای بهبودی کامل دارند.

کلام پایانی

اگرچه پارگی عضله سه سر غیر معمول است، اما می تواند جدی باشد. این آسیب مردان را بیشتر از زنان درگیر می کند و معمولاً در اثر ضربه یا فعالیت های ورزشی/ورزشی رخ می دهد.

درمان بستگی به میزان آسیب شما دارد. درمان محافظه کارانه شامل آتل، یخ، داروها و فیزیوتراپی است. برخی از پارگی های عضله سه سر نیاز به جراحی دارند و به دنبال آن آتل بندی و فیزیوتراپی برای بازیابی حرکت و قدرت انجام می شود. در هر دو مورد، بهبودی می تواند شش ماه یا بیشتر طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید