خانه » سلامت جسم » دلایل سرفه کردن همراه با مخاط سفید (خلط سفید)

دلایل سرفه کردن همراه با مخاط سفید (خلط سفید)

اگر مخاط سفید یا خلط سفید سرفه می کنید، می تواند نشانه یک بیماری تنفسی مانند برونشیت یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) باشد. رنگ مخاط شما می تواند نشان دهد که چه چیزی باعث آن شده است، اما نه همیشه.

پزشک شما ممکن است از شما در مورد رنگ مخاط شما بپرسد، اما آنها معمولا نمی توانند شما را تنها بر اساس رنگ مخاطی تشخیص دهند. آنها همچنین می خواهند در مورد قوام (ضخامت) و سایر ویژگی های مخاطی که سرفه می کنید بدانند.

این مقاله برخی از علل مخاط سفید را بررسی می‌کند، برخی از ویژگی‌های دیگر آن را به شما می‌گوید واینکه این نوع بیماری‌های تنفسی معمولاً چگونه درمان می‌شوند را بررسی می کند.

هنگام سرفه کردن بلغم سفید به چه معناست؟

اگر مخاط سفید دارید، به این معنی است که گلبول های سفید خون در آن وجود دارد. علت می تواند یک ویروس یا پاتوژن دیگر باشد. مخاط سفید همچنین می‌تواند نشان‌دهنده وضعیتی مانند ذات‌الریه، COPD یا آسم باشد.

مخاط سفید ممکن است شرایط خاصی را نشان دهد، اما رنگ مخاط شما به تنهایی ابزار تشخیصی خوبی نیست. پزشک شما ممکن است در مورد رنگ سوال کند، اما ممکن است نمونه ای از مخاط شما را برای لکه گرمی نیز بگیرد. این آزمایشی است که می تواند به شناسایی باکتری های موجود در خلط شما کمک کند. خلط مخاطی است که به طور خاص از دستگاه تنفسی می آید.

مطالعات نشان داده اند که خلط آلوده به باکتری به رنگ سبز، زرد یا رنگ دیگری است. به ندرت کرم رنگ، سفید یا شفاف است (منبع مطلب).

وظیفه مخاط روانکاری و محافظت از ساختارهای ظریف است. این می تواند ذرات کوچک (مانند میکروب ها و گرد و غبار) را به دام بیاندازد و حذف ایمن آنها را از بدن آسان تر می کند.

برخی از علل بالقوه مخاط سفید عبارتند از:

۱. برونشیت

برونشیت التهاب راه های هوایی در ریه ها است. تورم به افزایش تولید مخاط کمک می کند. برونشیت ممکن است در اثر عفونت ویروسی یا قرار گرفتن در معرض آلاینده هایی مانند دود سیگار ایجاد شود.

اگر برونشیت دارید، ممکن است علائم دیگری مانند:

 • تب
 • احساس ناراحتی در قفسه سینه
 • گلو درد مداوم

برونشیت معمولاً با استراحت و هیدراتاسیون خوب خود به خود برطرف می شود. همچنین می توانید از یک مرطوب کننده برای کمک به تسکین علائم خود استفاده کنید.

۲. عفونت تنفسی ویروسی

ایجاد سرفه با مخاط سفید می تواند نشان دهنده این باشد که شما دچار سرماخوردگی یا سایر عفونت های تنفسی ویروسی شده اید.

این نوع عفونت معمولاً دستگاه تنفسی فوقانی از جمله ریه ها، گلو و سینوس ها را درگیر می کند. آنفولانزا و کووید-۱۹ نمونه‌هایی از ویروس‌هایی هستند که باعث این نوع عفونت می‌شوند (منبع مطلب). علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عطسه و آبریزش بینی
 • تب
 • سردرد
 • خستگی

برخلاف بیماری هایی که توسط باکتری ایجاد می شوند، عفونت های تنفسی ویروسی با آنتی بیوتیک قابل درمان نیستند. در عوض، درمان بر کمک به سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با عفونت متمرکز است.

کارهایی که می توانید برای کمک به بدن خود برای مبارزه با عفونت ویروسی که باعث سرفه می شود انجام دهید شامل استراحت زیاد، تغذیه بدن و هیدراته ماندن است.

افزایش مصرف مایعات، استفاده از یک مرطوب کننده خنک کننده و استفاده از اسپری های بینی نمکی می تواند به رقیق شدن مخاط و پاکسازی آن کمک کند. پاستیل (قطره سرفه) نیز می تواند به تسکین علائم کمک کند.

تحقیقات در مورد اینکه داروهای سرفه بدون نسخه (OTC) چقدر مفید و ایمن هستند، ترکیبی است. قبل از استفاده از این محصولات برای سرفه از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا داروساز خود سوال کنید (منبع مطلب).

۳. آسم

هنگامی که مبتلا به آسم هستید، بدن شما ممکن است مخاط اضافی تولید کند و بافت های متورم و ملتهب می توانند توانایی آن را برای جریان در مجاری تنفسی کاهش دهند (منبع مطلب).

سایر علائم آسم عبارتند از:

 • خس خس سینه
 • تنگی نفس
 • احساس عدم دریافت هوای کافی

آسم قابل درمان نیست، اما با دارو و برنامه درمانی مناسب قابل کنترل است. اجتناب از محرک های خود نیز می تواند به شما در کنترل آسم کمک کند.

۴. کم آبی بدن

مخاط ضخیم و سفید می تواند در اثر کم آبی ایجاد شود. افزایش مصرف مایعات و استفاده از یک مرطوب‌کننده خنک‌کننده در کنار تخت در شب می‌تواند به رقیق شدن مخاط شما کمک کند و پاک‌سازی آن را آسان‌تر کند.

۵. بیماری مزمن انسدادی ریه

اگر مقدار زیادی حباب هوا در آن وجود داشته باشد، مخاط سفید نیز می تواند کف آلود یا کف آلود به نظر برسد. مقدار کمی خلظ سفید کف آلود معمولاً نگران کننده نیست. با این حال، سرفه کردن مقدار بیشتری از مخاط کف آلود می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه باشد.

سایر علائم بیماری مزمن انسدادی ریه عبارتند از:

 • احساس تنگی نفس
 • خس خس سینه

بیماری مزمن انسدادی ریه را می توان با استنشاق های برونش گشادکننده کوتاه اثر یا طولانی مدت مدیریت کرد. اگر درمان‌های خط اول مؤثر نباشند، ممکن است ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما یک دستگاه استنشاقی استروئیدی تجویز کند. برخی از داروهای خوراکی نیز می توانند کمک کنند.

۶. بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)

افراد مبتلا به GERD همچنین ممکن است مخاط کف آلود و سفید را سرفه کنند. این معمولاً همراه با علائم دیگری مانند:

اگر سرفه شما ناشی از GERD باشد، داروهایی به نام مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs) می‌توانند مفید باشند.

همچنین ممکن است سعی کنید در حالی که دراز کشیده اید بالاتنه خود را بالا ببرید (برای جلوگیری از برگشت اسید معده به مری).

کاهش وزن و تغییر رژیم غذایی نیز می تواند تسکین دهنده باشد. موارد شدید GERD ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد (منبع مطلب).

۷. ادم ریوی

ادم ریوی باعث تجمع مایع در ریه ها می شود. این می تواند باعث سرفه کردن مخاط کفی سفید یا صورتی شود. سایر علائم ادم ریوی عبارتند از:

 • مشکل در تنفس
 • خس خس سینه
 • احساس سفتی در قفسه سینه

ادم ریوی یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته می شود. اگر هر یک از این علائم را دارید، فورا به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید. ادم ریوی در بیمارستان با اکسیژن و دارو درمان می شود (منبع مطلب).

۸. مشکلات قلبی

گاهی اوقات، سرفه می تواند نشانه ای از نارسایی قلبی باشد. اگر سرفه قلبی دارید، ممکن است مخاط سفید یا مخاطی صورتی یا خونی سرفه کنید (منبع مطلب). این نوع سرفه با گذشت زمان برطرف نمی شود.

نارسایی قلبی را نمی توان معکوس کرد، اما با تغییر سبک زندگی، دارو و جراحی قابل درمان است. پیروی از دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به بهبود علائم شما کمک کند.

رنگ های دیگر مخاط یا خلط نشانه چیست؟

رنگ و قوام مخاط می تواند به پزشک شما سرنخ هایی را در مورد علت سرفه بدهد. علاوه بر مخاط سفید، ممکن است مخاطی نیز داشته باشید که عبارتند از:

۱. خلط شفاف (بیرنگ)

خلط طبیعی و سالم به دلیل اینکه بیشتر حاوی آب است شفاف است. برخی از بیماری های تنفسی می توانند با تغییر در قوام یا مقدار، خلط شفاف ایجاد کنند، به خصوص در اوایل دوره بیماری.

۲. خلط زرد یا سبز

خلط زرد یا سبز را «چرکی» می‌گویند زیرا حاوی چرک است. این رنگ توسط نوعی گلبول سفید به نام نوتروفیل ها ایجاد می شود که دارای رنگ سبز هستند.

خلط زرد به طور معمول حاوی مقادیر کمی نوتروفیل است، در حالی که خلط سبز دارای مقادیر بیشتری از این سلول های ایمنی است.

در حالی که یک پزشک نمی تواند عفونت باکتریایی را تنها بر اساس رنگ مخاط تشخیص دهد، مطالعات نشان داده اند که خلط سبز یا زرد بیشتر از سایر رنگ های مخاطی در اثر عفونت های باکتریایی ایجاد می شود.

۳. خلط قهوه ای رنگ

اگر مخاط حاوی خون قدیمی باشد یا اگر مقدار قابل توجهی کثیفی را استنشاق کرده باشید (مثلاً در یک طوفان گرد و غبار گرفتار شده اید) ممکن است قهوه ای به نظر برسد. اگر خون قدیمی از ریه ها آمده باشد، می تواند نشانه هموپتیزی باشد.

اگر اخیراً بینی خونی داشته اید، ممکن است گهگاه مخاط قهوه ای مشاهده کنید، در این صورت، مخاط در واقع از مجاری بینی شما منشاء می گیرد.

۴.خلط قرمز

در صورت وجود خون تازه، مخاط ممکن است قرمز رنگ به نظر برسد. هنگامی که خون از ریه ها خارج می شود (برخلاف راه های بینی)، به آن هموپتیزی می گویند.

هموپتیزی می تواند یک بیماری جدی باشد. به طور کلی به دلیل سرطان ریه، برونشیت یا ذات الریه ایجاد می شود. در موارد نادر، می تواند ناشی از سل باشد (منبع مطلب).

۵. خلط سیاه

خلط سیاه می تواند در اثر استنشاق چیزی سیاه مانند گرد و غبار زغال سنگ ایجاد شود. همچنین می تواند در اثر عفونت (معمولاً آنهایی که در اثر قارچ یا سل ایجاد می شوند) یا مرگ بافت ریه (نکروز ایسکمیک) ایجاد شود.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

اکثر بیماری هایی که باعث سرفه با مخاط سفید می شوند با استراحت و مراقبت از خود برطرف می شوند. با این حال، اگر علائم خاصی دارید یا علائم شما ادامه دارد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. مثلا:

 • سرفه شما بیش از چند هفته طول می کشد.
 • سرفه شما شدید است.
 • خس خس می کنی
 • رنگ مخاط شما تغییر می کند.
 • مخاط شما خونی به نظر می رسد.
 • به نظر می رسد که شما مقدار زیادی مخاط سرفه می کنید.

اگر نمی توانید میزان مخاطی که سرفه می کنید را تشخیص دهید، سعی کنید در فنجانی تف کنید که بتوانید اندازه گیری کنید و این اطلاعات را به پزشک خود گزارش دهید.

ممکن است بتوانید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بخواهید که تولید مخاط شما را در یک بازدید مطب ارزیابی کند. با این حال، در برخی موارد، آنها ممکن است از شما بخواهند که برای مراقبت های فوری تر به اورژانس مراجعه کنید.

اگر هر یک از این علائم را دارید، با اورژانس تماس بگیرید یا فورا به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید:

 • شما در تنفس مشکل دارید
 • لب ها یا ناخن های آبی یا سفید دارید
 • شما از هوش رفته اید
 • شما احساس سردرگمی می کنید

کلام پایانی

 • سرفه کردن مخاط سفید چند دلیل ممکن دارد. با این حال، پزشک شما نمی تواند بفهمد که چه چیزی باعث ایجاد مخاط می شود، فقط با نگاه کردن به آن. در برخی موارد، آنها ممکن است نیاز به آزمایش نمونه ای از مخاط داشته باشند تا ببینند آیا پاتوژن های خاصی در آن وجود دارد یا خیر.
 • اگر در مورد سرفه یا تولید مخاط خود نگران هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. در حالی که گهگاه مخاط سفید احتمالاً دلیلی برای نگرانی نیست، سرفه کردن مقدار زیادی مخاط سفید، سرفه کردن مخاطی که خون در آن وجود دارد، یا سرفه کردن مخاط زمانی که علائم دیگری نیز دارید می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید