خانه » بیماری ها » آیا دیابت می تواند باعث فشار خون بالا شود؟

آیا دیابت می تواند باعث فشار خون بالا شود؟

دیابت و فشار خون بالا (هایپرتنشن) اغلب با هم بروز می کنند. احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افراد مبتلا به دیابت دو برابر بیشتر از افرادی است که دیابت ندارند (منبع مطلب).

هنگامی که دیابت دارید، قند خون بالا می تواند به رگ های خونی و اعصابی که به پمپاژ قلب کمک می کند آسیب برساند (منبع مطلب). به طور مشابه، فشار خون بالا می تواند فشار بیشتری بر قلب و عروق خونی شما ایجاد کند. وقتی این دو حالت با هم اتفاق بیفتند، خطر بیماری قلبی (بیماری قلبی عروقی) و سکته را افزایش می دهند.

این مقاله به دیابت و ارتباط آن با فشار خون بالا می پردازد. همچنین برخی از راه‌های درمان و پیشگیری از این دو بیماری را مورد بحث قرار می‌دهد.

فشار خون بالا و دیابت

دیابت و فشار خون بالا می توانند بیماری های همراه باشند (منبع مطلب).این بدان معنی است که آنها در یک زمان یا یکی پس از دیگری رخ می دهند.

تقریباً از هر سه بزرگسال آمریکایی یک نفر فشار خون بالا دارد (منبع مطلب).از هر سه نفر مبتلا به دیابت، دو نفر فشار خون دارند یا از داروهای تجویزی برای کاهش فشار خون خود استفاده می کنند.بزرگسالان مبتلا به دیابت تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی که دیابت ندارند در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی یا سکته هستند.

محققان بر این باورند که دیابت و فشار خون بالا می توانند برخی از علل بالقوه و عوامل خطر مشترک داشته باشند. به عنوان مثال، هر دو شرط به موارد زیر مرتبط هستند:

دیابت ممکن است به افزایش فشار خون کمک کند

قند خون بالا به رگ های خونی فشار وارد می کند. آسیب به عروق باعث باریک شدن آنها و تجمع پلاک می شود. پلاک از مواد مختلفی مانند کلسترول، چربی ها و مواد زائد تشکیل شده است. تجمع پلاک عروق را حتی بیشتر باریک می کند و قلب را مجبور می کند تا برای پمپاژ خون بیشتر کار کند.

هنگامی که قلب باید سخت تر کار کند، نیرویی که در آن خون در بدن پمپاژ می کند افزایش می یابد. این منجر به فشار خون بالا می شود.

تشکیل و تجمع پلاک باعث آترواسکلروز می شود . این وضعیت می تواند خطر حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری شریان محیطی (PAD) را افزایش دهد (منبع مطلب).

بیماری شریان محیطی (PAD) می‌تواند شامل هر تعدادی از بیماری‌ها باشد که بر شریان‌هایی که خون را به قسمت‌های دوردست بدن می‌رسانند تأثیر می‌گذارد.

فشار خون بالا: علائم و آزمایشات

قلب شما روزانه حدود ۲۰۰۰ گالن خون را در سراسر بدن پمپاژ می کند (منبع مطلب).نیرویی که در آن خون از طریق شریان های شما پمپ می شود، فشار خون نامیده می شود.

فشار خون بالا به ندرت علائمی دارد. تنها راه برای اطلاع از ابتلا به آن این است که فشار خون خود را توسط پزشک خود بررسی کنید.

فشار خون بالا (هایپرتنشن) معمولاً علائمی ندارد. به همین دلیل به آن لقب “قاتل خاموش” داده اند (منبع مطلب).

بر اساس گزارش انجمن قلب آمریکا، تقریبا نیمی از آمریکایی های بالای ۲۰ سال دارای فشار خون بالا هستند. نیمی از مبتلایان به فشار خون بالا نمی دانند که به آن مبتلا هستند (منبع مطلب).

اندازه گیری فشار خون

فشار خون بر حسب میلی متر جیوه اندازه گیری می شود. اندازه گیری شامل دو عدد مختلف است:

 • فشار خون سیستولیک (عدد بالایی) نیرویی است که در آن خون در طول ضربان قلب در جریان است.
 • فشار خون دیاستولیک (عدد پایین) نیروی خونی است که قلب شما بین ضربان‌ها قرار دارد.

اندازه گیری فشار خون یک آزمایش پزشکی رایج و غیر تهاجمی است. یک متخصص  ممکن است از یک دستگاه فشار خون دیجیتال یا یک کاف فشار خون و یک گوشی پزشکی برای بررسی فشار خون شما استفاده کند .

نمودار زیر مقادیر فشار خون طبیعی ، مرزی، بالا و بسیار بالا را نشان می دهد. فشار خون بسیار بالا به عنوان یک بحران فشار خون در نظر گرفته می شود که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد (منبع مطلب).

دسته بندی فشار خونسیستولیکدیاستولیک
طبیعیزیر ۱۲۰وزیر ۸۰
بالاتر از طبیعی۱۲۰ تا ۱۲۹وزیر ۸۰
مرحله ۱ فشار خون بالا۱۳۰ تا ۱۳۹یا۸۰ تا ۸۹
مرحله ۲ فشار خون بالا۱۴۰ یا بالاتریا۹۰ یا بالاتر
بحران فشار خون بالابالای ۱۸۰و/یابالای ۱۲۰

عوارض دیابت و فشار خون بالا

هنگامی که درمان نشود یا کنترل نشود، هر دو بیماری می توانند عواقب سلامتی جدی داشته باشند. این می تواند شامل بیماری های قلبی عروقی، حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری شریانی محیطی و بیماری کلیوی باشد.

۱. بیماری قلب و عروقی

بیماری قلبی عروقی یک اصطلاح کلی برای تمام بیماری های سیستم قلبی عروقی است. عوارض دیابت و فشار خون بالا می تواند باعث تصلب شرایین، حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی شود (منبع مطلب).

۲. بیماری شریان محیطی (PAD)

بیماری شریان محیطی (PAD) سخت شدن شریان های پا، بازو، سر یا شکم است. کاهش جریان خون از قلب به سایر قسمت های بدن می تواند منجر به درد و نوروپاتی شود .

نوروپاتی وضعیتی است که باعث ایجاد مشکلاتی در ارتباط بین مغز و بدن می شود. همچنین می تواند به دلیل بهبود آهسته زخم، مرگ بافت و قانقاریا منجر به افزایش خطر عفونت شود . افراد مبتلا به دیابت و بیماری شریان محیطی (PAD) در معرض خطر ابتلا به عفونت های جدی هستند (منبع مطلب).

۳. بیماری کلیوی

بیماری کلیویزمانی که قند خون یا فشار خون بالا باعث انقباض و باریک شدن رگ های خونی در کلیه ها می شود، رخ می دهد. این باعث ضعیف شدن کلیه ها می شود. انقباض رگ های خونی همچنین باعث کاهش جریان خون به کلیه ها شده و باعث آسیب می شود.

هنگامی که رگ های خونی آسیب دیده قادر به انجام کار خود نباشند، نمی توانند مایعات و مواد زائد را فیلتر و حذف کنند. تجمع بیش از حد مایعات می تواند باعث بدتر شدن فشار خون شود. این به نوبه خود باعث آسیب بیشتر به کلیه ها می شود .

درمان و پیشگیری

دیابت و فشار خون بالا هر دو را می توان از طریق تغییر سبک زندگی کنترل کرد. برای مثال، فردی با این شرایط ممکن است از تغییر رژیم غذایی، شروع یک برنامه ورزشی، ترک سیگار و کاهش وزن سود ببرد. در برخی موارد ممکن است دارو تجویز شود.

یکی از اولین گام ها برای مقابله با فشار خون بالا این است که به سادگی بدانیم که به آن مبتلا هستید. همچنین باید بدانید که چه محدوده ای برای شما سالم ترین خواهد بود. هنگامی که این اعداد را بدانید، می توانید با پزشک خود در مورد چگونگی رسیدن به هدف فشار خون خود کار کنید.

همچنین اگر دیابت نوع ۲ دارید، باید اعداد خود را بدانید. شما باید سطح قند خون خود را بدانید و بدانید که چه محدوده ای را باید هدف قرار دهید.

۱. رژیم غذایی

غذا خوردن برای مدیریت دیابت و فشار خون بالا یک رویکرد یکسان نیست. با این حال، به طور کلی، برنامه های غذایی که بر کیفیت و کمیت کربوهیدرات ها تمرکز دارد، می تواند به شما در مدیریت سطح قند خون کمک کند.

کربوهیدرات ها بر سطح قند خون تأثیر می گذارند. هنگامی که کربوهیدرات ها متابولیزه می شوند، به گلوکز تبدیل می شوند. کربوهیدرات های غنی از فیبر مانند غلات کامل، سبزیجات غیر نشاسته ای و حبوبات می توانند به کاهش تغییرات گلوکز خون کمک کنند. آنها همچنین می توانند ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها را تامین کنند و احساس سیری را افزایش دهند.

پیروی از یک رژیم غذایی گیاهی، سبک مدیترانه ای غذا خوردن، یا رژیم کربوهیدراتی اصلاح شده می تواند به شما در مدیریت دیابت و کاهش قند خون کمک کند (منبع مطلب).

اگر فشار خون بالا دارید، محدود کردن مصرف سدیم (نمک) نیز می تواند به شما در کنترل فشار خون کمک کند. این امر به ویژه اگر به نمک حساس باشید صادق است (منبع مطلب).

افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است از رژیم غذایی برای توقف فشار خون بالا (DASH) سود ببرند برنامه غذایی DASH چربی اشباع شده و ترانس، قند و سدیم را محدود می کند (منبع مطلب). و دارای بسیاری از موارد زیر است:

 • میوه ها
 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • گیاهان تازه و خشک شده
 • آجیل و دانه های بدون نمک
 • حبوبات
 • پروتئین بدون چربی

مهم نیست که از چه برنامه غذایی پیروی می کنید، یک قانون خوب این است که روزانه دو تا سه فنجان سبزیجات غیر نشاسته ای مصرف کنید یا در هر وعده نیمی از بشقاب خود را سبزیجات غیر نشاسته ای تهیه کنید.

۲. ورزش

ورزش به مدیریت سطح گلوکز خون و فشار خون بالا کمک می کند:

 • تقویت قلب شما
 • کمک به رسیدن و حفظ وزن سالم
 • استفاده از گلوکز با افزایش حساسیت به انسولین

وقتی ماهیچه های شما منقبض می شوند، سلول های شما می توانند از گلوکز برای انرژی استفاده کنند. مطالعات نشان داده اند که ورزش منظم می تواند هموگلوبین A1C شما را کاهش دهد (میانگین سه ماهه سطح قند خون) (منبع مطلب).

اگر دارویی برای کاهش قند خون یا فشار خون خود مصرف می کنید، قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید. این امر به ویژه در صورت مصرف انسولین یا داروهای خوراکی گلوکز که می توانند باعث هایپوگلیسمی (افت قند خون) شوند، مهم است .

۳. ترک سیگار

اگر سیگار می‌کشید و مبتلا به دیابت، فشار خون بالا یا هر دو هستید، کمک لازم برای ترک سیگار را دریافت کنید. ترک می تواند به طور قابل توجهی سلامت شما را بهبود بخشد و مدیریت شرایط خود را آسان تر کند.

سیگار کنترل دیابت را دشوارتر می کند زیرا:

 • التهاب را افزایش می دهد.
 • کلسترول بد شما را بالا می برد.
 • فشار خون شما را بالا می برد.
 • میزان اکسیژن رسانی شده به اندام های شما را کاهش می دهد.

با گذشت زمان، ترک می تواند خطر آسیب بیشتر رگ های خونی را نیز کاهش دهد (منبع مطلب).

۴. مدیریت وزن

نشان داده شده است که کاهش وزن به میزان قابل توجهی سطح قند خون را بهبود می بخشد. کاهش وزن برای افراد دیابتی فواید زیادی دارد، از جمله:

 • حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد.
 • التهاب را کاهش می دهد.
 • سلامت عروق را بهبود می بخشد.

کاهش وزن همچنین می تواند با کاهش فشار وارده بر قلب به کاهش فشار خون کمک کند (منبع مطلب).

مطالعات نشان داده اند که کاهش حدود ۱۰ درصد از وزن بدن می تواند قند خون را بهبود بخشد و نیاز به دارو را کاهش دهد (منبع مطلب) و در برخی موارد، کاهش وزن حتی می‌تواند باعث بهبود دیابت شود .

۵. دارو

برای برخی افراد، می توان از داروها برای کنترل دیابت و فشار خون بالا استفاده کرد.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ باید روزانه انسولین مصرف کنند. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی دیابت و/یا داروهای غیر تزریقی انسولین داشته باشند . آنها همچنین ممکن است انسولین مصرف کنند.

دسته های مختلفی از داروها وجود دارند که به افراد مبتلا به فشار خون کمک می کنند تا فشار خون خود را کنترل کنند. این شامل:

 • مهارکننده های ACE
 • داروهای مسدودکننده گیرنده آنژیوتانسین (ARBs)
 • مسدود کننده های بتا
 • مسدود کننده های کانال کلسیم
 • دیورتیک ها

پزشک بر اساس میزان فشار خون شما دارو تجویز می کند. سایر شرایط سلامتی شما نیز در نظر گرفته خواهد شد.

داروهای دیگری نیز ممکن است توسط پزشک شما توصیه شود. به عنوان مثال، کرندیا (finerenone) برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری مزمن کلیوی برای کاهش خطر برخی از عوارض کلیوی و قلبی استفاده می شود (منبع مطلب).

گاهی اوقات، تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش می تواند به کاهش مصرف دارو کمک کند. با این حال ، هرگز مصرف دارو را قطع نکنید یا دوز مصرفی خود را کاهش ندهید، بدون اینکه از پزشک خود سوال کنید.

کلام پایانی

 • افراد مبتلا به دیابت اغلب فشار خون بالایی نیز دارند. هر دو شرایط می توانند باعث آسیب به رگ های خونی و فشار بر قلب شوند.
 • شما می توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مانند تغییر رژیم غذایی و ترک سیگار به کنترل قند خون و فشار خون خود کمک کنید. شروع یک برنامه ورزشی نیز می تواند کمک کننده باشد. در برخی موارد ممکن است نیاز به دارو باشد.
 • اگر دیابت دارید و نگران ابتلا به فشار خون بالا هستید، بسیاری از این تغییرات در شیوه زندگی می تواند خطر ابتلا را کاهش دهد. مطمئن شوید که به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید و سطح استرس خود را کنترل کنید.
 • در حالی که دیابت و فشار خون بالا اغلب دست به دست هم می دهند، داشتن یک بیماری به معنای ابتلا به دیگری نیست. شما می توانید برای مدیریت هر دو شرایط و عوارضی که می توانند ایجاد کنند اقداماتی انجام دهید. در برخی موارد، تغییرات کوچکی که ایجاد می‌کنید می‌تواند حتی از شرایط جلوگیری یا معکوس کند.
 • با پزشک خود صحبت کنید و با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید . این می تواند راهی عالی برای دریافت حمایت لازم برای رسیدن به اهداف قند خون و/یا فشار خون باشد.

دیدگاهتان را بنویسید