خانه » سلامت جسم » راهنمای کامل عرق شبانه و درمان آن

راهنمای کامل عرق شبانه و درمان آن

پزشکان عمومی اغلب از بیماران خود در مورد تعریق شبانه می شنوند که یک شکایت رایج است. تعریق شبانه به تعریق بیش از حد گفته می شود که در طول شب هنگام خواب رخ می دهد. با این حال، اگر اتاق خواب شما به طور غیرمعمول گرم نگه داشته شود یا اگر در هنگام خواب بیش از حد لایه‌های لباس می پوشید، ممکن است در طول شب نیز دچار تعریق شوید که طبیعی است.

برای تمایز بین تعریق شبانه ناشی از شرایط پزشکی و عرق های ناشی از عوامل محیطی، پزشکان به دنبال علائم خاصی هستند. تعریق شبانه واقعی معمولاً گرگرفتگی شدید است که در شب رخ می دهد و می تواند منجر به خیس شدن لباس خواب و ملحفه شود و صرفاً مربوط به یک اتاق گرم نیست.

یک مطالعه اخیر شامل ۲۲۶۷ بیمار که به پزشک مراقبت های اولیه مراجعه کرده بودند نشان داد که ۴۱٪ از آنها گزارش داده اند که در ماه گذشته تعریق شبانه را تجربه کرده اند. این نشان می دهد که تصور تعریق بیش از حد در شب واقعاً گسترده است. درک این نکته مهم است که علائمی مانند گرگرفتگی، که با گرمی و قرمزی صورت یا تنه مشخص می شود، گاهی اوقات می تواند با تعریق شبانه واقعی اشتباه گرفته شود.

عرق شبانه در مقابل گرگرفتگی در مقابل وحشت شبانه

گرگرفتگی

آیا تا به حال حملات ناگهانی گرمای شدید را تجربه کرده اید که باعث می شود احساس کنید در آتش هستید؟ این اپیزودها به عنوان گرگرفتگی شناخته می شوند و نباید آنها را با تعریق شبانه اشتباه گرفت، اگرچه هر دو می توانند باعث ایجاد احساس گرمازدگی در شما شوند. گرگرفتگی می تواند در هر زمانی از شبانه روز رخ دهد و اگر در شب رخ دهد و منجر به تعریق شدید شود، عرق شبانه محسوب می شود.

کابوس های شبانه

وحشت های شبانه اغلب با تعریق شبانه نیز اشتباه گرفته می شود. همچنین به عنوان وحشت خواب شناخته می شود، وحشت شبانه زمانی رخ می دهد که شما ناگهان از خواب بیدار می شوید و احساس ترس می کنید. این اختلال خواب می تواند منجر به تعریق شود، اما در درجه اول با ترس عاطفی و اضطرابی که به همراه دارد مشخص می شود. بنابراین دفعه بعد که این علائم را تجربه کردید، مهم است که بین گرگرفتگی، تعریق شبانه و وحشت شبانه تفاوت قائل شوید تا به دنبال درمان مناسب باشید.

علت تعریق شبانه در مردان، زنان و کودکان چیست؟

چندین بیماری و شرایط پزشکی می تواند منجر به عرق کردن شبانه شود، که در آن فرد در ساعات شب غرق در عرق از خواب بیدار می شود. این موارد می تواند از مسائل رایج مانند یائسگی و یائسگی تا علل نادرتر مانند انواع خاصی از سرطان ها و عدم تعادل هورمونی متغیر باشد. تعریق شبانه می‌تواند نشانه‌ای از نگرانی‌های سلامتی مختلف باشد، که توجه به هر دوره‌ای را که در حال انجام است مهم می‌سازد.

قبل از یائسگی

برای زنانی که در دوران پیش از یائسگی یا یائسگی قرار می گیرند، نوسانات هورمونی می تواند باعث گرگرفتگی شود که در شب رخ می دهد و منجر به تعریق بیش از حد می شود. توجه به این نکته ضروری است که این علائم می تواند سال ها قبل از شروع رسمی یائسگی شروع شود و منجر به اختلال در خواب و ناراحتی شود.

اختلالات هورمونی

عدم تعادل هورمونی همچنین می تواند در تعریق شبانه نقش داشته باشد، مانند شرایطی مانند فئوکروموسیتوم، سندرم کارسینوئید، و پرکاری تیروئید. این اختلالات به دلیل سطح نامنظم هورمون های بدن می توانند باعث تعریق بیش از حد یا گرگرفتگی شوند. شناخت علائم این مسائل مرتبط با هورمون برای تشخیص و درمان مناسب بسیار مهم است.

هیپرهیدروز ایدیوپاتیک

هیپرهیدروزیس ایدیوپاتیک وضعیتی است که در آن بدن به طور مزمن عرق زیادی را بدون هیچ دلیل پزشکی قابل شناسایی تولید می کند.

عفونت ها

به طور کلاسیک، سل عفونتی است که بیشتر با تعریق شبانه همراه است. با این حال، عفونت های باکتریایی نیز می توانند با تعریق شبانه مرتبط باشند، مانند:

 • اندوکاردیت (التهاب دریچه های قلب)
 • استئومیلیت (التهاب درون استخوان ها به دلیل عفونت)
 • آبسه (به عنوان مثال، کورک، آپاندیس، لوزه ها، پری مقعدی، پری لوزه، دیورتیکولیت)
 • مالاریا
 • کووید ۱۹
 • پنومونی مایکوپلاسما
 • ویروس سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) و عفونت ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)

سرطان ها

تعریق شبانه یکی از علائم اولیه برخی از سرطان ها است. شایع ترین نوع سرطان مرتبط با تعریق شبانه، لنفوم است. با این حال، افرادی که سرطان تشخیص داده نشده دارند اغلب علائم دیگری نیز دارند، مانند کاهش وزن غیرقابل توضیح و تب.

داروهای ضد افسردگی

تعریق شبانه می تواند یکی از عوارض جانبی رایج برخی داروها، به ویژه داروهای ضد افسردگی باشد. این داروها مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، SSRI ها، ونلافاکسین و بوپروپیون می توانند باعث تعریق شبانه در درصد قابل توجهی از افرادی که آنها را مصرف می کنند، بین ۸ تا ۲۲ درصد باشد.

توجه به این نکته مهم است که اگر تعریق شبانه بدون هیچ گونه علائم فیزیکی یا نشانه ای از تومور یا عفونت رخ دهد، داروها اغلب به عنوان علت احتمالی در نظر گرفته می شوند. نه تنها داروهای ضد افسردگی، بلکه سایر داروهای روانپزشکی نیز با تعریق شبانه مرتبط هستند.

سایر داروها

داروهایی که برای کاهش تب (ضد تب) مانند آسپرین و استامینوفن (تیلنول و غیره) مصرف می‌شوند، گاهی می‌توانند منجر به تعریق شوند.

انواع دیگر داروها می توانند باعث برافروختگی (قرمزی پوست، معمولاً روی گونه ها و گردن) شوند که ممکن است با تعریق شبانه اشتباه گرفته شود. برخی از داروهای متعددی که می توانند باعث گرگرفتگی شوند عبارتند از:

 • نیاسین ( Niacor ، Niaspan، Slo -Niacin – مصرف شده در دوزهای بالاتر که برای اختلالات چربی استفاده می شود)
 • تاموکسیفن ( نولوادکس )
 • هیدرالازین
 • نیتروگلیسیرین
 • سیلدنافیل (ویاگرا)

بسیاری از داروهای دیگر از جمله کورتیزون، پردنیزون و پردنیزولون نیز ممکن است با گرگرفتگی یا تعریق شبانه مرتبط باشند.

مشکلات عصبی

به‌طور معمول، شرایط عصبی ممکن است باعث افزایش تعریق شود و احتمالاً منجر به تعریق شبانه شود، از جمله:

 • دیس رفلکسی اتونومیک
 • سیرنگومیلی پس از ضربه
 • سکته
 • نوروپاتی اتونومیک

علائم دیگر تعریق شبانه چیست؟

بسته به علت اصلی تعریق شبانه، علائم دیگری ممکن است همراه با تعریق رخ دهد، مانند:

 • برخی از عفونت ها و سرطان ها
 • در صورت داشتن تب، گاهی اوقات لرزش و لرز رخ می دهد
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح به دلیل لنفوم

علاوه بر این، علائم تعریق شبانه ممکن است به صورت زیر ظاهر شود:

 • تعریق شبانه به دلیل انتقال یائسگی معمولاً با سایر علائم یائسگی مانند خشکی واژن، گرگرفتگی در طول روز و تغییرات خلقی همراه است.
 • تعریق شبانه که به عنوان یک عارضه جانبی داروها رخ می دهد، بسته به داروی خاص، می تواند با سایر عوارض جانبی دارویی همراه باشد.

شرایطی که به طور کلی منجر به افزایش تعریق می شود (برخلاف فقط تعریق شبانه) باعث افزایش تعریق در ساعات دیگر روز می شود.

کدام نوع از پزشکان تعریق شبانه را تشخیص داده و درمان می کنند؟

تعریق شبانه معمولاً توسط متخصصین داخلی، متخصصین خانواده یا متخصص زنان درمان می شود. اگر مربوط به شرایط پزشکی خاص باشد، متخصصان دیگری از جمله متخصصان غدد، مغز و اعصاب، متخصصان بیماری های عفونی یا انکولوژیست ها ممکن است در مراقبت از بیماران مبتلا به تعریق شبانه مشارکت داشته باشند.

راه های درمان تعریق شبانه چیست؟

درمان تعریق شبانه به علت اصلی آن بستگی دارد. درمان ها نیز برای هر بیمار متفاوت است و همیشه باید توسط یک متخصص بهداشت نظارت شود. برخی از روش‌های درمانی بالقوه شامل تغییرات در محیط و رفتار، درمان شناختی رفتاری (CBT) و داروها هستند.

 • اصلاح سبک زندگی: پرهیز از کافئین، الکل و غذاهای تند. نوشیدن آب کافی؛ حفظ وزن سالم؛ استفاده از تکنیک های آرامش بخش و پوشیدن لباس های تنفسی قبل از خواب، اصلاحاتی هستند که ممکن است تعریق شبانه را تسکین دهند.
 • درمان شناختی رفتاری (CBT): این یک نوع گفتگو درمانی است که معمولا برای مشکلات سلامتی مانند افسردگی، اضطراب و بی خوابی استفاده می شود. معمولاً توسط یک روانپزشک یا مشاور شخصاً انجام می شود، اما برنامه های متعددی برای خود راهبری ایجاد شده است. مطالعات نشان داده اند که درمان شناختی رفتاری (CBT) برای گرگرفتگی و تعریق شبانه می تواند دفعات آنها را کاهش دهد و خلق و خو و کیفیت زندگی را در بیماران یائسه بهبود بخشد. درمان شناختی رفتاری (CBT) با رویکردهای دیگر، مانند اصلاح رفتار، سازگار است و احتمالاً در ترکیب با سایر رویکردها، بیشترین تأثیر را بر تعریق شبانه دارد.
 • داروها: گاهی اوقات داروهای موجود ممکن است باعث تعریق شبانه شوند.
  • تغییر به داروهای مختلف دیابت یا تیروئید ممکن است به مقابله با تعریق شبانه کمک کند. تغییر دوز و زمان دارو نیز ممکن است به مدیریت تعریق شبانه کمک کند.
   • هرگز دوز یا رژیم دارویی تجویز شده را بدون مشورت با پزشک خود تغییر ندهید.
  • اگر تعریق شبانه ناشی از یک عفونت زمینه‌ای یا مشکل هورمونی باشد، دارو برای درمان بیماری زمینه‌ای ممکن است به تسکین علائم کمک کند. برای مثال، شروع درمان جایگزینی هورمون برای یائسگی یا مصرف دارو در صورت وجود سل ممکن است کمک کننده باشد.
  • یک پزشک ممکن است در بهترین موقعیت برای بحث در مورد فواید و مضرات بالقوه هر داروی خاص باشد.

به طور خلاصه، تعریق شبانه معمولاً یک آزاردهنده بی ضرر است. با این حال، آنها گاهی اوقات نشانه یک بیماری زمینه ای هستند. افرادی که تعریق شبانه غیرقابل توضیح دارند باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

عاقبت بیماران با تعریق شبانه چیست؟

بسیاری از افراد تعریق شبانه را تجربه می کنند که می تواند آزاردهنده باشد و تأثیر منفی بر خواب و رفاه کلی داشته باشد. اگرچه ممکن است همیشه یک مشکل جدی سلامتی را نشان ندهند، اما می‌توانند نشانه‌ای از یک مشکل اساسی باشند که باید به آن توجه شود. برای کمک به مدیریت تعریق شبانه، بهتر است در یک محیط خنک با ملافه های تنفس پذیر و لباس خواب سبک وزن ساخته شده از مواد طبیعی بخوابید.

اگر این استراتژی‌ها تسکین نمی‌دهند، توصیه می‌شود برای راهنمایی بیشتر با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید. آنها ممکن است داروها یا روش های درمانی را برای کمک به کاهش تعریق شبانه و بهبود کیفیت خواب پیشنهاد کنند.

چه زمانی باید نگران تعریق شبانه باشم؟

تجربه تعریق شبانه برای بسیاری از افراد یک اتفاق مکرر است و معمولاً جای نگرانی نیست. این اغلب یک پاسخ طبیعی بدن است و معمولاً نیازی به درمان خاصی ندارد. با این وجود، توصیه می شود با پزشک خود مشورت کنید تا هرگونه مشکل جدی بالقوه یا شرایط بهداشتی زمینه ای را رد کنید.

در برخی موارد، تعریق شبانه ممکن است توسط برخی داروها ایجاد شود، در این صورت ممکن است برای کاهش این علامت تجویز متفاوتی لازم باشد. اگر تعریق شبانه شما مداوم است، خواب شما را مختل می کند، یا با تب، کاهش وزن غیرقابل توضیح یا سایر علائم نگران کننده همراه است، مهم است که به سرعت به پزشک مراجعه کنید. اینها می‌توانند نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر سلامتی باشند که به بررسی و مدیریت بیشتر برای اطمینان از سلامتی شما نیاز دارد.

به طور کلی، در حالی که تعریق شبانه معمولاً بی‌ضرر است، همیشه بهتر است که احتیاط کنید و برای اطمینان از اینکه هیچ دلیل زمینه‌ای وجود ندارد که نیاز به بررسی داشته باشد، از راهنمایی‌های حرفه‌ای استفاده کنید.

تعریق شبانه ممکن است باعث نگرانی شود اگر:

 • به طور منظم رخ دهد
 • خوابتان را مختل کنید
 • همراه هستند:
  • تب
  • لرز
  • کاهش وزن ناخواسته
  • سایر علائم مربوط

دیدگاهتان را بنویسید