خانه » تغذیه » رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ چگونه است؟

رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ چگونه است؟

دیابت نوع ۱ وضعیتی است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به سلول های پانکراس که انسولین تولید می کنند، حمله می کند که سطح قند خون را تنظیم می کند. افراد مبتلا به این بیماری نیاز به تزریق یا پمپ انسولین دارند و از رژیم های غذایی خاصی برای کنترل قند خون خود پیروی می کنند زیرا به طور طبیعی نمی توانند به تنهایی انسولین بسازند. یک رژیم غذایی مدیریت شده برای حفظ سطح قند خون ثابت، اجتناب از عوارض و محافظت در برابر مشکلات سلامتی که زمانی که سطح قند خیلی بالا یا پایین می‌شود، بسیار مهم است.

این مقاله عملکرد رژیم غذایی دیابت نوع ۱ را توضیح می‌دهد، نمونه‌هایی از وعده‌های غذایی را برای پنج روز ارائه می‌کند، فواید آن را برجسته می‌کند، محدودیت‌های غذایی را مورد بحث قرار می‌دهد و سایر عوامل مرتبط با مدیریت موثر این وضعیت را بررسی می‌کند.

رژیم غذایی دیابت نوع ۱ چگونه کار می کند

مدیریت دیابت تا حد زیادی به کنترل سطح قند خون از طریق ترکیبی از انتخاب های غذایی، فعالیت بدنی و پیروی از داروهای تجویز شده در صورت نیاز بستگی دارد. افراد مبتلا به این بیماری هنوز این فرصت را دارند که از غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرند.

با این حال، بخش ها و فرکانس ممکن است برای تنظیم بهتر نیاز به تنظیم داشته باشند. کسانی که از دیابت نوع ۱ رنج می برند اغلب به برنامه های غذایی خاص و تزریق منظم انسولین به عنوان بخشی از یک استراتژی موثر مدیریت گلوکز نیاز دارند.

۱. شناخت کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها منبع انرژی مهمی هستند که در بسیاری از رژیم های غذایی یافت می شوند و می توانند به انواع مختلفی مانند نشاسته، سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی و نخود فرنگی، میوه ها، محصولات لبنی و قندها طبقه بندی شوند. با این حال، گوشت ها و چربی ها دارای حداقل یا بدون محتوای کربوهیدرات هستند.

کربوهیدرات ها به طور قابل توجهی بر سطح قند خون تأثیر می گذارند و برای مدیریت صحیح این نوسانات بسیار مهم است، به خصوص اگر به طور منظم از انسولین به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود استفاده می کنید. ثبات در مصرف کربوهیدرات ها برای کنترل موثر سطح قند خون و حفظ سلامت کلی حیاتی است.

شما چند روش برای سنجش میزان کربوهیدرات وعده های غذایی خود دارید:

۱. شمارش کربوهیدرات

یک متخصص تغذیه می تواند بر اساس عواملی مانند نحوه تغذیه، زمان مصرف انسولین، اهداف وزنی، وضعیت سلامتی و سطح فعالیت، به شما در تعیین میزان ایده آل کربوهیدرات برای شما کمک کند. افراد مبتلا به دیابت معمولاً حدود ۴۵ درصد از کالری روزانه خود را از کربوهیدرات مصرف می کنند.

هنگام مدیریت رژیم غذایی خود، به یاد داشته باشید که هم اندازه وعده غذایی و هم محتوای فیبر مهم هستند، زیرا خوردن بیش از حد می تواند تعداد کالری و کربوهیدرات های دریافتی را افزایش دهد، که ممکن است بر میزان انسولین مورد نیاز شما تأثیر بگذارد.

۲. برنامه ریزی 

رویکرد ارائه شده غذاها را به سه دسته اصلی یعنی کربوهیدرات ها، گوشت ها یا چربی ها طبقه بندی می کند. این سیستم جایگزینی بین انواع مختلف غذاهای غنی از کربوهیدرات را تسهیل می کند زیرا آنها معمولاً حاوی حدود ۱۵ گرم هستند. یک متخصص آموزش دیده در زمینه تغذیه می تواند به شما در تعیین نسبت مناسب این گروه های غذایی برای گنجاندن در وعده های غذایی و میان وعده های روزانه کمک کند (منبع مطلب).

نکته ای در مورد انسولین درمانی

برای کسانی که از انسولین درمانی فشرده با پمپ ها یا تزریق های متعدد روزانه انسولین سریع الاثر استفاده می کنند، می توانید دوزهای انسولین قبل از غذا را بر اساس میزان مصرف کربوهیدرات برنامه ریزی شده و سطح قند خون قبل از غذا تنظیم کنید (منبع مطلب).

چی بخورم

ایجاد یک رژیم غذایی سفارشی با همکاری پزشک شما برای حفظ سلامت و تندرستی بهینه بسیار مهم است. ترکیب گروه های غذایی متنوع در رژیم غذایی فرد ضروری است که شامل مجموعه ای از سبزیجات، میوه ها، غلات، پروتئین ها و محصولات لبنی است (منبع مطلب):

 • سبزیجات:در دسته سبزیجات، مصرف گزینه های غیر نشاسته ای مانند کلم بروکلی، هویج، فلفل و انواع نشاسته ای مانند سیب زمینی، نخود فرنگی، عدس بسیار مهم است. هر دو مواد مغذی ضروری را ارائه می دهند که به سلامت و سرزندگی کلی کمک می کنند.
 • میوه ها: میوه ها هم برای یک رژیم غذایی متعادل مهم هستند، مانند پرتقال، سیب، خربزه، انواع توت ها و غیره که ویتامین ها و آنتی اکسیدان های فراوانی را فراهم می کنند.
 • غلات: هنگامی که غلات را به عنوان بخشی از برنامه غذایی خود در نظر می گیرید، ضروری است که حداقل نیمی از مصرف را از منابع غلات کامل مانند گندم، کینوا، چاودار، جو یا جو در نظر بگیرید. این گزینه ها ارزش غذایی بیشتری را در مقایسه با غلات تصفیه شده ارائه می دهند
 • پروتئین ها: پروتئین جزء حیاتی هر رژیم غذایی است که گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، آجیل، حبوبات و حتی توفو برای عملکرد و رشد مناسب بدن ضروری است.
 • لبنیات: توصیه می شود که گزینه های بدون چربی یا کم چرب در برنامه غذایی شما گنجانده شود. برای کسانی که به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند، توصیه می‌شود جایگزین‌های شیر مانند سویا، بادام یا محصولات شیر گاو بدون لاکتوز را انتخاب کنند تا از هر گونه ناراحتی احتمالی جلوگیری کنند.

همچنین انتخاب چربی های سالم برای قلب از منابعی مانند موارد زیر ضروری است:

 • روغن هایی مانند روغن زیتون و کانولا (روغن هایی که در دمای اتاق مایع می مانند)
 • آجیل
 • دانه ها
 • ماهی، از جمله ماهی تن، سالمون یا ماهی خال مخالی
 • آووکادو

از چربی های اشباع شده در غذاهای سرخ شده و پر نمک از جمله خامه، کره، مارگارین چوبی اجتناب کنید.

نمونه برنامه غذایی ۵ روزه برای دیابت نوع ۱

ایجاد یک برنامه غذایی فردی برای مدیریت دیابت نوع ۱ نیاز به همکاری با متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند ارائه دهندگان و متخصصان تغذیه ثبت شده دارد. این امر به منظور برآوردن نیازهای منحصر به فرد هر فرد، که هم نیازهای تغذیه ای و هم دوز انسولین را در بر می گیرد، ضروری است. با تمرکز بر اندازه وعده ها و تعداد کربوهیدرات های خاص برای شرایط شخصی افراد، افراد می توانند بهتر مسیریابی کنند و سطح قند خون مناسب را برای نتایج بهینه سلامت حفظ کنند.

انجمن دیابت آمریکا برای کمک به کسانی که دیابت نوع ۱ را مدیریت می کنند در ایجاد وعده های غذایی سالم، مجموعه ای از گزینه های غذایی را ارائه می دهد که متناسب با این شرایط است. این دستور العمل ها شامل انواع غذاهایی است که می توان آنها را مطابق با ترجیحات شخصی تنظیم کرد و در عین حال به نیازهای رژیم غذایی شخصی و نیازهای دوز انسولین نیز پایبند بود. با گنجاندن این گزینه‌های مناسب برای دیابت در برنامه روزانه افراد، ابزارهای لازم برای مدیریت مؤثر این بیماری مزمن به شیوه‌ای که از سلامت کلی حمایت می‌کند، در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

در اینجا یک نمونه برنامه غذایی پنج روزه وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

روز ۱:

 • صبحانه : تخم مرغ نیم پز با اسفناج و گوجه فرنگی، نان تست سبوس دار و یک وعده کوچک شامل توت
 • ناهار : سالاد سینه مرغ کبابی با سبزیجات مخلوط، گوجه گیلاسی، خیار و سس وینیگرت و یک وعده کینوآ یا برنج قهوه ای
 • شام : فیله سالمون پخته شده، کلم بروکلی و هویج بخارپز، و کینوآ یا برنج قهوه ای
 • میان وعده : ماست یونانی شیرین نشده همراه با یک قاشق غذاخوری عسل و یک مشت بادام

روز ۲:

 • صبحانه : بلغور جو دوسر با موز ورقه شده و کمی دارچین به همراه یک تخم مرغ آب پز شده
 • ناهار : بوقلمون و آووکادو با کاهو و گوجه فرنگی و همراه با مقداری هویج
 • شام : بوقلمون بدون چربی یا توفو سرخ شده با سبزیجات مختلف (فلفل دلمه ای، نخود فرنگی، کلم بروکلی) و سس سویا کم سدیم، با برنج قهوه ای
 • میان وعده : خیار و فلفل دلمه ای خرد شده با هوموس

روز ۳:

 • صبحانه : ماست یونانی شیرین نشده همراه با گرانولای کم شکر و انواع توت های تازه
 • ناهار : سینه مرغ شکم پر شده با اسفناج و پنیر فتا، سیب زمینی شیرین کبابی و  لوبیا سبز بخارپز
 • شام : ماهی کاد پخته شده با رویه گوجه فرنگی و ریحان، کینوآ یا پاستا سبوس دار و مارچوبه بخار پز
 • میان وعده : تکه های سیب با کره بادام

روز ۴:

 • صبحانه : وافل سبوس دار با ماست یونانی شیرین نشده و هلو خرد شده
 • ناهار : سوپ عدس و سبزیجات و یک سالاد سبزی مخلوط با سس بالزامیک
 • شام : سیخ میگو کبابی و رشته کدو سبز با سس پستو
 • میان وعده : یک مشت کوچک آجیل مخلوط و توت خشک

روز پنجم:

 • صبحانه : اسموتی با اسفناج، موز، شیر بادام و یک پیمانه پودر پروتئین
 • ناهار : سالاد کینوا با نخود، گوجه گیلاسی، خیار و سس لیمو تاهینی
 • شام : گوشت گوساله بدون چربی یا همبرگر گیاهی با نان سبوس دار، سیب زمینی سرخ شده پخته شده، و سالاد جانبی با سبزیجات مخلوط و سس
 • میان وعده : گلابی برش داده شده با کمی دارچین

فواید

برای بزرگسالانی که با چالش های دیابت نوع ۱ مواجه هستند ، حفظ مصرف متعادل روزانه غذا در حالی که به برنامه های درمان انسولین تجویز شده پایبند هستند ، برای دستیابی به کنترل قند خون مطلوب ضروری است. با اجرای این استراتژی در کنار ورزش منظم ، می توان احتمال بروز عوارض ناتوان کننده مربوط به وضعیت دیابتی خود را به طور قابل توجهی به حداقل رساند. علاوه بر این ، نشان داده شده است که حفظ تعادل مناسب مواد مغذی و انرژی از طریق یک رژیم غذایی مناسب دیابت نوع ۱ به طور مثبت به مدیریت موثر وزن کمک می کند  (منبع مطلب).

برای تسهیل موفقیت در مدیریت چنین شرایط پیچیده بهداشتی ، بسیار توصیه می شود که افراد با متخصصین تغذیه ثبت شده که دارای تخصص و تجربه لازم در طراحی برنامه های غذایی شخصی هستند که هم نیازهای پزشکی فرد را برآورده می کنند و هم انتخاب شیوه زندگی ، ترجیحات برای سلیقه ها و طعم های خاص و نیازهای تغذیه ای کلی. این رویکرد جامع تضمین می کند که کسانی که دیابت نوع ۱ را مدیریت می کنند نه تنها می توانند کنترل بهتری بر سطح قند خون داشته باشند بلکه می توانند یک رژیم مدیریت وزن سالم تر را نیز به دست آورند در حالی که از غذاهایی که بیشتر دوست دارند در محیطی که از وضعیت پزشکی خاص آنها و همچنین سلیقه های شخصی ، ترجیحات و سبک زندگی آنها پشتیبانی می کند لذت می برند.

ملاحظاتی که باید در نظر داشت

گنجاندن غذاهای پرچرب یا پرپروتئین مانند پیتزا در رژیم غذایی افراد گهگاه قابل قبول است. با این حال، بسیار ضروری است که آنها مراقب سطح قند خون خود باشند، زیرا این نوع وعده‌های غذایی با سرعت کمتری نسبت به غذاهایی که چربی و پروتئین کمتری دارند، متابولیزه می‌شوند. این به واکنش تاخیری بدن در هنگام تجزیه درشت مغذی‌ها نسبت به آنهایی که محتوای چربی و پروتئین کمتری دارند نسبت داده می‌شود.

از آنجایی که سطوح قند خون ممکن است نوساناتی را تجربه کند که در موارد مصرف چربی یا پروتئین بالا مدیریت آن چالش برانگیزتر است، برای افراد ضروری است که نیاز بالقوه برای تنظیم دوزهای انسولین خود را در حوالی وعده‌های غذایی در نظر بگیرند. این تغییرات ضروری باید به دقت کالیبره شوند تا از مدیریت مؤثر سطوح گلوکز خون در حین هضم این نوع غذاها با محتوای چربی و پروتئین بالا اطمینان حاصل شود که ممکن است واکنش متابولیکی پیچیده‌تری را در مقایسه با مواردی که دارای مقادیر کمتری از این درشت مغذی‌ها هستند، ایجاد کند (منبع مطلب).

برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ ، مدیریت این بیماری می تواند چالش های منحصر به فردی ایجاد کند. گروه مخاطب باید بداند که چندین ملاحظات وجود دارد که باید هنگام رسیدگی به نیازهای خاص خود در نظر داشته باشند:

 • یکی از عوامل مهم، ایجاد درک درستی در مورد چگونگی مطالعه دقیق برچسب‌های مواد غذایی برای اندازه‌گیری مصرف کربوهیدرات است.
 • حفظ یک برنامه غذایی ثابت همچنین می تواند به آنها کمک کند تا با مصرف وعده های غذایی و میان وعده ها در زمان مشخص هر روز، سطح قند خون را تنظیم کنند.
 • در حالی که ممکن است حذف همه قندها ضروری نباشد، این افراد باید زمانی که گلوکز خونشان پایین است از مقدار کمی شیرین کننده استفاده کنند تا به تعادل وضعیت آنها کمک کند.
 • مدیریت مصرف چربی می تواند نقش مهمی در مدیریت دیابت نوع ۱ ایفا کند، به ویژه با توجه به تأثیری که بر جذب انسولین در بدن دارد. برای آنها مفید است که چربی های اشباع شده و سایر انواع چربی های بیش از حد را از رژیم غذایی خود محدود کنند تا نتایج سلامتی خود را بهینه کنند.
 • گنجاندن یک رژیم غذایی با فیبر بالا در سبک زندگی آنها (با اهداف مصرف روزانه بین ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر) می تواند به تنظیم موثر سطح قند خون کمک شایانی کند.

محدودیت های غذایی

برای مدیریت موثر سطح قند خون، کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی های پر کربوهیدرات ممکن است ضروری باشد.

این بدان معنا نیست که شما باید به طور کامل از آنها پرهیز کنید، اما باید دفعات و اندازه وعده ها را با غذاها و نوشیدنی های زیر کاهش دهید (منبع مطلب):

 • خوراکی های شیرین مانند آب نبات، کلوچه، کیک، بستنی، غلات شیرین و میوه های کنسرو شده با قند افزوده
 • نوشیدنی های حاوی قندهای افزوده مانند آب میوه، نوشابه معمولی و نوشیدنی های ورزشی یا انرژی زا معمولی
 • غذاهای پر کربوهیدرات مانند برنج سفید، تورتیلا، نان تهیه شده از آرد سفید تصفیه شده و ماکارونی

علاوه بر این،توصیه می شود مصرف الکل را قطع و یا محدود کنید و همچنین مصرف چربی و نمک خود را کنترل کنید.

چه رژیم هایی برای دیابت نوع ۱ بهترین هستند؟

هیچ پاسخ یکسانی برای این سوال وجود ندارد. پزشک شما ممکن است توصیه کند با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا یک برنامه غذایی شخصی‌سازی شده متناسب با نیازهای شما ایجاد کنید. این طرح سفارشی عواملی مانند:

 • داروهایی که برای شما تجویز شده است
 • وزن فعلی شما
 • هر گونه شرایط بهداشتی اضافی که ممکن است داشته باشید
 • ترجیحات سبک زندگی و سلیقه غذایی شما
 • اهداف سلامت فردی شما

تحقیقات در مورد رژیم کتو در رابطه با مدیریت دیابت نوع ۱ یک حوزه فعال تحقیقاتی است، زیرا نتایج کاملاً متفاوت بوده است (منبع مطلب).

برخی از مطالعات به مزایای بالقوه اتخاذ چنین طرحی اشاره کرده اند در حالی که برخی دیگر نگرانی هایی را در مورد مناسب بودن آن مطرح کرده اند. این تنوع نتایج نشان دهنده پیچیدگی های مربوط به درک این است که چگونه این رویکرد رژیم غذایی خاص ممکن است بر افراد مختلف مبتلا به دیابت نوع ۱ تأثیر بگذارد.

مزایای بالقوه رژیم کتو عبارتند از:

 • بهبود کنترل قند خون
 • کاهش خطر هیپوگلیسمی
 • کاهش وزن

خطرات رژیم کتو ممکن است شامل موارد زیر باشد (منبع مطلب):

 • دیس لیپیدمی (سطح ناسالم چربی در خون)
 • کتواسیدوز دیابتی (DKA)، یک وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی که در آن کبد خیلی سریع چربی را تجزیه می کند.
 • افزایش احتمالی خطرات هیپوگلیسمی

کلام پایانی

 • ماهیت چندوجهی دیابت نوع ۱ نیازمند یک رویکرد بسیار سازگار در مدیریت رژیم غذایی برای اطمینان از سطح قند خون پایدار است. از آنجایی که افراد مبتلا به این عارضه توانایی تولید طبیعی انسولین را ندارند، باید توجه دقیقی به میزان تغذیه روزانه فرد شود. کربوهیدرات ها نقش مهمی در تأثیرگذاری بر تنظیم گلوکز در بدن دارند و بنابراین مدیریت مصرف کربوهیدرات در حفظ تعادل برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ ضروری است.
 • یک رژیم غذایی سالم و کامل برای مدیریت این بیماری مزمن ممکن است شامل انواع مختلفی از گروه های غذایی از جمله سبزیجات، میوه ها، غلات، پروتئین ها و محصولات لبنی کم چرب باشد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که یک رژیم غذایی دیابت نوع ۱ قابل اجرا جهانی وجود ندارد. برنامه‌های غذایی شخصی‌سازی‌شده باید به‌طور ایده‌آل در ارتباط با پزشکان و با در نظر گرفتن نیازهای دارویی خاص، وزن، شرایط سلامت موجود، انتخاب‌های سبک زندگی و اهداف شخصی برای سلامت کلی‌شان طراحی شوند.
 • به منظور طراحی یک برنامه غذایی بهینه متناسب با نیازهای منحصر به فرد هر فرد، مشاوره با یک متخصص پزشکی آگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. پزشکان تخصص لازم را دارند تا بیماران را به سمت مناسب ترین رژیم های غذایی دیابت نوع ۱ که متناسب با شرایط خاص آنها باشد راهنمایی کنند. عواملی مانند داروهایی که مصرف می‌شوند، هر گونه شرایط سلامتی موجود یا نگرانی‌های مربوط به وزن، همگی باید در تدوین برنامه‌ای جداگانه برای هر فرد در نظر گرفته شوند.
 • انتخاب های سبک زندگی و آرزوهای شخصی نقش مهمی در ایجاد یک برنامه غذایی کامل برای مدیریت موثر دیابت نوع ۱ ایفا می کنند. با همکاری با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، افراد می‌توانند استراتژی‌های مؤثری را توسعه دهند که متناسب با نیازهای خاص آن‌ها باشد و از نتایج بهینه سلامت برای کسانی که در پیچیدگی‌های زندگی با این بیماری مزمن هستند اطمینان حاصل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید