خانه » بیماری ها » سرطان: عوامل خطر، تشخیص، پیشگیری و درمان

سرطان: عوامل خطر، تشخیص، پیشگیری و درمان

سرطان چیست؟

سرطان رشد کنترل نشده سلول های غیرطبیعی در هر نقطه از بدن است. این سلول‌های غیرطبیعی سلول‌های سرطانی، سلول‌های بدخیم یا سلول‌های تومور نامیده می‌شوند. این سلول ها می توانند به بافت های طبیعی بدن نفوذ کنند. بسیاری از سرطان‌ها و سلول‌های غیرطبیعی که بافت سرطانی را تشکیل می‌دهند، با نام بافتی که سلول‌های غیرطبیعی از آن سرچشمه گرفته‌اند شناسایی می‌شوند (به عنوان مثال، سرطان سینه، سرطان ریه، سرطان کولورکتال).

سرطان محدود به انسان نیست. حیوانات و سایر موجودات زنده ممکن است به سرطان مبتلا شوند. وقتی یک سلول بدون تعمیر سیستم خود, آسیب می‌بیند یا تغییر می‌یابد، سلول معمولاً می‌میرد اما وقتی چنین سلول های آسیب دیده یا ترمیم نشده نمی میرند, تبدیل به سلول های سرطانی می شوند و تقسیم و رشد کنترل نشده ای از خود نشان می دهند.

اغلب، سلول‌های سرطانی می‌توانند از این توده سلولی اصلی جدا شوند، از طریق خون و سیستم لنفاوی حرکت کنند و در اندام‌های دیگر مستقر شوند تا دوباره چرخه رشد کنترل نشده را تکرار کنند. این فرآیند سلول‌های سرطانی که یک ناحیه را ترک می‌کنند و در ناحیه دیگری از بدن رشد می‌کنند، گسترش متاستاتیک یا متاستاز نامیده می‌شود.

به عنوان مثال، اگر سلول های سرطان سینه به استخوان گسترش یابد، به این معنی است که فرد مبتلا به سرطان سینه به استخوان متاستاتیک است. این همان “سرطان استخوان” نیست. سرطان استخوان به این معنی است که سرطان در استخوان شروع شده است.

جدول زیر (موسسه ملی سرطان آمریکا در سال ۲۰۲۲) تعداد تخمینی موارد جدید و مرگ و میر را برای هر نوع سرطان رایج نشان می دهد:

نوع سرطانموارد جدید تخمین زده شدهبرآورد مرگ و میر
مثانه۷۶,۹۶۰۱۷,۱۰۰
پستان (زن – مرد)۲۸۷,۸۵۰ – ۲,۷۱۰۴۳,۲۵۰ – ۵۳۰
کولون و رکتوم (ترکیبی)۱۵۱,۰۳۰۵۲,۵۸۰
آندومتر۶۵,۹۵۰۱۲,۵۵۰
سرطان کلیه (سلول کلیوی و لگن کلیوی)۷۹,۰۰۰۱۳,۹۲۰
لوسمی (همه انواع)۶۰,۶۵۰۲۴,۰۰۰
ریه (از جمله برونش)۲۳۶,۷۴۰۱۳۰,۱۸۰
ملانوم۹۹,۷۸۰۷,۶۵۰
لنفوم غیر هوچکین۸۰,۴۷۰۲۰,۲۵۰
لوزالمعده۶۲,۲۱۰۴۹,۸۳۰
پروستات۲۶۸,۴۹۰۳۴,۵۰۰
تیروئید۴۳,۸۰۰۲,۲۳۰

سه سرطان شایع در مردان، زنان و کودکان در ایالات متحده به شرح زیر است:

 1. مردان: پروستات، ریه و سرطان روده بزرگ (کولورکتال)
 2. زنان: سینه، ریه و سرطان روده بزرگ (کولورکتال)
 3. کودکان: لوسمی، تومورهای مغزی و لنفوم

بروز سرطان و انواع سرطان تحت تأثیر عوامل زیادی مانند سن، جنسیت، نژاد، عوامل محیطی محلی، رژیم غذایی و ژنتیک است. در نتیجه، بروز سرطان و انواع سرطان بسته به این عوامل متغیر متفاوت است. به عنوان مثال، سازمان بهداشت جهانی (WHO) اطلاعات کلی زیر را در مورد سرطان در سراسر جهان ارائه می دهد:

 • سرطان عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. ۸.۲ میلیون مرگ (حدود ۲۲ درصد از کل مرگ‌های غیرمرتبط با بیماری‌های واگیر دار) را به خود اختصاص داده است.
 • سرطان های ریه، معده، کبد، روده بزرگ و سینه هر ساله بیشترین مرگ و میر ناشی از سرطان را به همراه دارند.
 • پیش بینی می شود که مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان همچنان در حال افزایش باشد و در سال ۲۰۳۰ حدود ۱۳.۱ میلیون مرگ و میر (حدود ۷۰ درصد افزایش) برآورد می شود.
 • مناطق مختلف جهان ممکن است سرطان هایی داشته باشند که یا بیشتر یا کمتر از سرطان های موجود در ایالات متحده غالب باشند. یک مثال این است که سرطان معده اغلب در ژاپن یافت می شود، در حالی که به ندرت در ایالات متحده یافت می شود. این معمولاً ترکیبی از محیطی و عوامل ژنتیکی است.

هدف این مقاله آشنایی خواننده با جنبه های کلی سرطان است. این مقاله به عنونان یک مرور کلی از انواع سرطان طراحی شده است و همه انواع سرطانی را پوشش دهد. این مقاله همچنین سعی خواهد کرد به راهنمایی خواننده به منابع دقیق تر در مورد انواع خاص سرطان کمک کند.

عوامل خطر برای ابتلا به سرطان و علل سرطان چیست؟

هر چیزی که ممکن است باعث شود یک سلول طبیعی بدن به طور بالقوه به طور غیر طبیعی رشد کند، می تواند باعث سرطان شود. بسیاری از چیزها می توانند باعث ناهنجاری های سلولی شوند و با توسعه سرطان مرتبط هستند.

برخی از علل سرطان ناشناخته باقی می مانند در حالی که سایر سرطان ها محرک های محیطی یا سبک زندگی هستند یا ممکن است از بیش از یک علت شناخته شده ایجاد شوند. برخی ممکن است از نظر رشد تحت تأثیر ساختار ژنتیکی فرد قرار گیرند. بسیاری از بیماران به دلیل ترکیبی از این عوامل به سرطان مبتلا می شوند.

اگرچه تعیین رویداد(های) آغازینی که باعث ایجاد سرطان در یک فرد خاص می شود، اغلب دشوار یا غیرممکن است، تحقیقات تعدادی از علل احتمالی را در اختیار پزشکان قرار داده است که به تنهایی یا در هماهنگی با علل دیگر، کاندیدهای احتمالی برای شروع سرطان هستند.

موارد زیر فهرستی از علل اصلی است و همه چیز را شامل نمی شود زیرا علل خاص به طور معمول به عنوان پیشرفت های تحقیقاتی اضافه می شوند:

 • قرار گرفتن در معرض ترکیبات شیمیایی یا سمی: بنزن، آزبست (پنبه نسوز)، نیکل، کادمیوم، وینیل کلرید، بنزیدین، نیتروسامین، تنباکو یا دود سیگار (حاوی حداقل ۶۶ ماده شیمیایی و سموم سرطان زا بالقوه شناخته شده) و آفلاتوکسین
 • تابش یونیزان: اورانیوم، رادون، اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، تابش از منابع آلفا، بتا، گاما و اشعه ایکس
 • پاتوژن ها: ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروس EBV یا Epstein-Barr، ویروس های هپاتیت B و C، ویروس هرپس مرتبط با سارکوم کاپوزی (KSHV)، پلیوماویروس سلول مرکل، گونه های شیستوزوما و هلیکوباکتر پیلوری. باکتری های دیگر به عنوان عوامل احتمالی در حال بررسی هستند.
 • ژنتیک: تعدادی از سرطان‌های خاص با ژن‌های انسان مرتبط است و به شرح زیر است: سرطان سینه (پستان)، تخمدان، روده بزرگ، پروستات، پوست و ملانوم.

ذکر این نکته ضروری است که اکثر افراد در طول زندگی خود در معرض مواد سرطان زا (مثلاً نور خورشید، دود ثانویه سیگار و اشعه ایکس) قرار دارند، اما بسیاری از افراد به سرطان مبتلا نمی شوند. علاوه بر این، بسیاری از افراد دارای ژن هایی هستند که با سرطان مرتبط هستند اما به سرطان مبتلا نمی شوند. چرا؟

اگرچه ممکن است محققین نتوانند پاسخ قانع کننده ای برای هر فردی بدهند، اما واضح است که هر چه میزان یا سطح مواد سرطان زا در معرض بیشتر باشد، احتمال ابتلای فرد به سرطان بیشتر می شود. علاوه بر این، افرادی که پیوند ژنتیکی با سرطان دارند ممکن است به دلایل مشابه (عدم وجود محرک کافی برای عملکرد ژن ها) به سرطان مبتلا نشوند.

علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است یک پاسخ ایمنی قوی داشته باشند که سلول هایی را که یا به طور بالقوه تبدیل به سلول های سرطانی می شوند، کنترل یا حذف می کند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد حتی برخی از سبک‌های زندگی رژیمی ممکن است نقش مهمی در ارتباط با سیستم ایمنی برای اجازه یا جلوگیری از بقای سلول‌های سرطانی داشته باشند. به این دلایل، تعیین علت خاص سرطان برای بسیاری از افراد دشوار است.

اخیراً عوامل خطر دیگری به لیست مواردی اضافه شده است که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. به طور خاص، گوشت قرمز (مانند گوشت گاو، بره یا گوسفند و گوساله) توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان به عنوان یک عامل پرخطر برای ایجاد سرطان های بالقوه طبقه بندی شد.

علاوه بر این، گوشت های فرآوری شده (گوشت های شور، دودی، کنسرو شده , سوسیس و کالباس) در لیست سرطان زا قرار گرفتند. افرادی که مقدار زیادی گوشت کبابی می خورند نیز ممکن است به دلیل ترکیباتی که در دمای بالا تشکیل می شوند، خطر ابتلا را افزایش دهند.

سایر موقعیت های کمتر تعریف شده که ممکن است خطر ابتلا به سرطان های خاص را افزایش دهند عبارتند از چاقی، عدم ورزش، التهاب مزمن، و هورمون ها، به ویژه هورمون هایی که برای هورمون تراپی استفاده می شوند. موارد دیگری مانند تلفن های همراه به شدت مورد مطالعه قرار گرفته اند.

در سال ۲۰۱۱، سازمان بهداشت جهانی، تشعشعات کم انرژی تلفن همراه را به عنوان “احتمالا سرطان زا” طبقه بندی کرد، اما این یک سطح بسیار کم خطر است و تلفن های همراه را هم ردیف کافئین و ترشی جات قرار می دهد.

اثبات اینکه یک ماده باعث افزایش خطر سرطان نمی شود یا ارتباطی با آن ندارد، دشوار است. به عنوان مثال، برخی از محققان، داروهای ضد تعریق را احتمالاً با سرطان سینه مرتبط می‌دانند، اما برخی دیگر از محققان نمی دانند.

برای بررسی این رابطه و سایر عواملی که ممکن است در آن دخیل باشند، به تحقیقات بیشتری نیاز است. سایر ادعاهایی که مشابه هستند نیاز به تحقیقات فشرده و پرهزینه دارند که ممکن است هرگز انجام نشوند. توصیه معقول ممکن است اجتناب از مقادیر زیاد هر ترکیبی که حتی از راه دور با سرطان مرتبط است، باشد اگرچه ممکن است انجام این کار در جوامع مدرن پیچیده و پیشرفته از نظر فناوری دشوار باشد.

علائم و نشانه های سرطان چیست؟

علائم و نشانه های سرطان به نوع سرطان، محل قرارگیری و/یا محل گسترش سلول های سرطانی بستگی دارد. به عنوان مثال، سرطان سینه ممکن است به صورت توده ای در سینه یا ترشحات نوک سینه ظاهر شود در حالی که سرطان سینه متاستاتیک ممکن است با علائم درد (در صورت انتشار به استخوان)، خستگی شدید (ریه ها) یا تشنج (مغز) ظاهر شود. برخی از بیماران تا زمانی که سرطان بسیار پیشرفته نشده باشد، هیچ علامت یا علامتی نشان نمی دهند.

انجمن سرطان آمریکا هفت علامت و/یا علامت هشدار دهنده را توصیف می کند که ممکن است در سرطان وجود داشته باشد و باید فرد را وادار به مراجعه به پزشک کند.

 1. تغییر در عادات روده یا مثانه
 2. گلودردی که خوب نمی شود
 3. خونریزی یا ترشح غیرمعمول (مثلاً ترشحات نوک پستان یا زخمی که التیام نمی یابد و مواد ترشح می کند)
 4. ضخیم شدن یا توده در سینه، بیضه ها یا جاهای دیگر
 5. سوء هاضمه (معمولاً مزمن) یا مشکل در بلع
 6. تغییر آشکار در اندازه، رنگ، شکل یا ضخامت زگیل یا خال
 7. سرفه آزاردهنده یا گرفتگی صدا

سایر علائم یا نشانه‌ها نیز ممکن است به شما یا پزشکتان در مورد احتمال ابتلا به نوعی سرطان هشدار دهند. این موارد شامل موارد زیر است:

 • کاهش وزن یا کاهش اشتها بدون دلیل
 • نوع جدیدی از درد در استخوان ها یا سایر قسمت های بدن که ممکن است به طور پیوسته بدتر شود یا بیاید و برود، اما برخلاف دردهای قبلی است که قبلاً داشته اید.
 • خستگی مداوم، حالت تهوع یا استفراغ
 • تب های با درجه پایین غیرقابل توضیح که ممکن است پایدار باشند یا بیایند و بروند
 • عفونت های مکرر که با درمان معمول برطرف نمی شوند

هر کسی که این علائم و نشانه ها را دارد باید با پزشک خود مشورت کند. این علائم همچنین ممکن است از شرایط غیر سرطانی ناشی شوند.

بسیاری از سرطان ها با برخی از علائم کلی بالا ظاهر می شوند، اما اغلب دارای یک یا چند علامت هستند که مختص نوع سرطان است. به عنوان مثال، سرطان ریه ممکن است با علائم رایج درد ظاهر شود، اما معمولاً درد در قفسه سینه قرار دارد. بیمار ممکن است خونریزی غیرمعمول داشته باشد، اما خونریزی معمولاً زمانی رخ می دهد که بیمار سرفه می کند. بیماران مبتلا به سرطان ریه اغلب دچار تنگی نفس می شوند و سپس بسیار خسته می شوند. راهنمای جامع سرطان ریه را در اینجا بخوانید.

از آنجایی که انواع سرطان های زیادی وجود دارد  با علائم غیراختصاصی و گاهی اوقات خاص تر، بهترین راه برای آگاهی از علائم و نشانه های انواع سرطان های خاص این است که چند لحظه در مورد علائم یک ناحیه خاص بدن تحقیق کنید.

علاوه بر این، اگر نوع سرطان شناخته شده (تشخیص داده شده) باشد، می توان جستجوهای خاص تری را انجام داد که نوع سرطان تشخیص داده شده و هر چیزی که ممکن است در مورد سرطان مورد سوال باشد (علائم، درجه تومور، درمان ها، پیش آگهی و بسیاری موارد دیگر) را فهرست کند.

اگر کسی نگران سرطان است، تحقیقات فرد نباید جایگزین مشورت با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شود.

پنج نوع مختلف سرطان چیست؟

بیش از ۲۰۰ نوع سرطان وجود دارد. برای گنجاندن در این مقاله مقدماتی بسیار زیاد است. انواع مختف سرطان در حالت کلی عبارتند از:

 1. کارسینوما: سرطانی که در پوست یا در بافت‌هایی که اندام‌های داخلی را پوشانده:  سرطان‌های پوست، ریه، کولون، پانکراس، تخمدان”، سرطان‌های اپیتلیال، سلول‌های سنگفرشی و بازال، ملانوم، پاپیلوم و آدنوم.
 2. سارکوم: سرطانی که در استخوان، غضروف، چربی، ماهیچه، رگ‌های خونی یا سایر بافت‌های همبند یا حمایت‌کننده شروع می‌شود – «سرطان‌های استخوان، بافت نرم»، استئوسارکوم، سارکوم سینوویال، لیپوسارکوم، آنژیوسارکوم، رابدوسارکوما، و فیبروسارکوم.
 3. لوسمی: سرطانی که در بافت های خون ساز مانند مغز استخوان شروع می شود و باعث می شود تعداد زیادی سلول خونی غیرطبیعی تولید و وارد خون شوند – “لوسمی”، لوسمی لنفوبلاستیک (ALL و CLL)، لوسمی میلوژن (AML و CML). لوسمی سلول T و لوسمی سلول مویی
 4. لنفوم و میلوما: سرطان هایی که در سلول های سیستم ایمنی شروع می شوند – “لنفوم”، لنفوم سلول T، لنفوم سلول B، لنفوم هوچکین، لنفوم غیر هوچکین، و لنفوم لنفوپرولیفراتیو.
 5. سرطان‌های سیستم عصبی مرکزی: سرطان‌هایی که از بافت‌های مغز و نخاع شروع می‌شوند – تومورهای مغز و نخاع، گلیوم، مننژیوم، آدنوم هیپوفیز، شوانوم دهلیزی، لنفوم‌های اولیه CNS و تومورهای نورواکتودرم ابتدایی.

سرطان های متاستاتیکی ه در بالا گنجانده نشده اند. این به این دلیل است که سلول‌های سرطانی متاستاتیک معمولاً از یک نوع سلولی که در بالا ذکر شد به وجود می‌آیند و تفاوت عمده با انواع بالا این است که این سلول‌ها اکنون در بافتی هستند که سلول‌های سرطانی در ابتدا از آن رشد نکرده‌اند.

در نتیجه، اگر از اصطلاح “سرطان متاستاتیک” استفاده شود، برای دقت، بافتی که سلول های سرطانی از آن پدید آمده اند باید درج شود. به عنوان مثال، بیمار ممکن است بگوید که مبتلا به “سرطان متاستاتیک” است یا تشخیص داده شده است، اما عبارت دقیق تر “سرطان متاستاتیک (سینه، ریه، روده بزرگ، یا نوع دیگر) است که به اندامی که در آن یافت شده گسترش یافته است.”

مثال دیگر این است: دکتری که مَردی را توصیف می کند که سرطان پروستات به استخوان او سرایت کرده است، باید بگوید که این مرد سرطان پروستات به استخوان متاستاتیک دارد. این “سرطان استخوان” نیست، بلکه سرطانی است که در سلول های استخوانی شروع شده است. سرطان پروستات متاستاتیک به استخوان متفاوت از سرطان ریه به استخوان درمان می شود.

چه متخصصانی سرطان را درمان می کنند؟

پزشک متخصص در درمان سرطان، انکولوژیست نامیده می شود. او ممکن است یک جراح، یک متخصص پرتودرمانی یا یک انکولوژیست پزشکی باشد. اول از جراحی برای درمان سرطان استفاده می کند. دوم، پرتودرمانی؛ سوم، شیمی درمانی و درمان های مرتبط. هر کدام ممکن است با دیگران مشورت کنند تا یک برنامه درمانی برای بیمار خاص تهیه کنند.

علاوه بر این، بسته به محل قرارگیری سرطان، متخصصان دیگری نیز ممکن است درگیر شوند. به عنوان مثال، متخصصان زنان و زایمان ممکن است با سرطان رحم درگیر باشند، در حالی که یک ایمونولوژیست ممکن است در درمان سرطان هایی که در سیستم ایمنی رخ می دهد نقش داشته باشد.

پزشک عمومی و انکولوژیست اصلی شما به شما کمک می کند تا تعیین کنید چه متخصصانی برای عضویت در تیم درمانی شما بهتر هستند.

پزشکان چگونه سرطان را تشخیص می دهند؟

برخی از سرطان ها در طی معاینات غربالگری معمول تشخیص داده می شوند. این آزمایشات معمول به طور معمول در سن خاصی انجام می شود. بسیاری از سرطان ها زمانی کشف می شوند که با علائم خاصی به متخصص مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

معاینه فیزیکی و تاریخچه پزشکی، به ویژه سابقه علائم، اولین قدم در تشخیص سرطان است. در بسیاری از موارد، پزشک چندین آزمایش را تجویز می کند که بیشتر آنها بر اساس نوع سرطان و محل مشکوک بودن آن در داخل یا روی بدن فرد مشخص می شود.

همچنین، بیشتر پزشکان عمومی، شمارش کامل خون، سطح الکترولیت‌ها و در برخی موارد، سایر مطالعات خونی را که ممکن است اطلاعات بیشتری ارائه دهند، تجویز می کنند.

مطالعات تصویربرداری معمولاً برای کمک به پزشکان برای تشخیص ناهنجاری‌های بدن که ممکن است سرطان باشد، استفاده می‌شود. اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی و سونوگرافی ابزارهای رایجی هستند که برای بررسی بدن استفاده می شوند.

سایر آزمایش‌ها مانند آندوسکوپی، که با تغییراتی در تجهیزات مورد استفاده، می‌تواند امکان تجسم بافت‌های موجود در دستگاه روده، گلو و برونش‌ها را فراهم کند که ممکن است سرطانی باشند. در مناطقی که به خوبی قابل مشاهده نیستند (مثلاً در داخل استخوان ها یا برخی غدد لنفاوی)، اسکن رادیونوکلئید اغلب استفاده می شود.

این آزمایش شامل بلع یا تزریق وریدی یک ماده رادیواکتیو ضعیف است که می تواند در بافت غیر طبیعی متمرکز و شناسایی شود.

آزمایش‌های قبلی می‌توانند در تعیین موضعی ناهنجاری‌ها در بدن بسیار خوب باشند. بسیاری از پزشکان معتقدند که برخی از آزمایش‌ها شواهد احتمالی برای تشخیص سرطان ارائه می‌دهند. با این حال، تقریباً در همه بیماران، تشخیص قطعی سرطان بر اساس بررسی نمونه بافتی است که در روشی به نام بیوپسی از بافتی که ممکن است سرطانی باشد گرفته شده و سپس توسط پاتولوژیست تجزیه و تحلیل شود.

تهیه برخی از نمونه های بیوپسی نسبتاً ساده است (به عنوان مثال، بیوپسی پوست یا بیوپسی بافت روده با دستگاهی به نام آندوسکوپ مجهز به پیوست بیوپسی انجام می شود). سایر نمونه‌ برداری‌ها ممکن است به اندازه یک سوزن با هدایت دقیق، یا به اندازه جراحی (مثلاً بیوپسی بافت مغز یا غدد لنفاوی) نیاز داشته باشند.

در برخی موارد، اگر تمام بافت سرطانی در زمان بیوپسی برداشته شود، جراحی برای تشخیص سرطان ممکن است منجر به درمان شود.

بیوپسی می تواند بیش از تشخیص قطعی سرطان را ارائه دهد. می تواند نوع سرطان را شناسایی کند. به عنوان مثال، نوع بافت یافت شده ممکن است نشان دهد که نمونه از نوع اولیه یا متاستاتیک سرطان مغز [گسترش یافته از تومور اولیه دیگری که در جای دیگری در بدن ایجاد شده است] است و در نتیجه مرحله بندی سرطان، راهی برای پزشکان و محققان است تا میزان گستردگی سرطان در بدن بیمار را تخمین بزنند.

آیا سرطانی که پیدا شده است در محل منشأ خود موضعی دارد یا از آن محل به بافت های دیگر سرایت می کند؟ گفته می شود سرطان موضعی در مراحل اولیه است، در حالی که سرطانی که گسترش یافته است در مرحله پیشرفته است. بخش زیر روش های مرحله بندی کلی برای سرطان ها را شرح می دهد.

چگونه پزشکان مرحله بندی سرطان را تعیین می کنند؟

تعدادی از روش های مرحله بندی مختلف برای سرطان ها استفاده می شود و معیارهای مرحله بندی خاص در بین انواع سرطان متفاوت است. عناصر مشترک در نظر گرفته شده در اکثر سیستم های مرحله بندی به شرح زیر است:

 1. محل تومور اولیه
 2. اندازه تومور و تعداد تومورها
 3. درگیری غدد لنفاوی (گسترش سرطان به غدد لنفاوی)
 4. نوع سلول و درجه تومور (چقدر سلول های سرطانی به سلول های بافت طبیعی شباهت دارند)
 5. وجود یا عدم وجود متاستاز

با این حال، دو روش اصلی وجود دارد که پایه‌ ای برای مرحله‌ بندی نوع سرطان خاص یا فردی است. مرحله بندی TMN برای اکثر تومورهای جامد استفاده می شود در حالی که روش اعداد رومی یا گروه بندی مرحله ای توسط برخی پزشکان و محققان تقریباً در همه انواع سرطان استفاده می شود.

سیستم TNM بر اساس وسعت تومور (T)، میزان گسترش به غدد لنفاوی (N) و وجود متاستاز دوردست (M) است. به هر حرف یک عدد اضافه می شود تا اندازه یا وسعت تومور اولیه و میزان گسترش سرطان را نشان دهد (عدد بالاتر به معنای تومور بزرگتر یا گسترش بیشتر است).

در زیر نحوه مرحله بندی TNM آمده است:

۱. تومور اولیه (T)

 • TX – تومور اولیه قابل ارزیابی نیست
 • T0 – شواهدی از تومور اولیه وجود ندارد
 • Tis – کارسینوم درجا (CIS؛ سلول‌های غیرطبیعی وجود دارند اما به بافت همسایه گسترش نیافته‌اند؛ اگرچه سرطان نیست، CIS ممکن است تبدیل به سرطان شود و گاهی اوقات سرطان پیش‌تهاجمی نامیده می‌شود)
 • T1، T2، T3، T4 – اندازه و/یا وسعت تومور اولیه

۲. غدد لنفاوی منطقه ای (N)

 • NX – غدد لنفاوی منطقه ای, قابل ارزیابی نیستند
 • N0 – عدم درگیری غدد لنفاوی منطقه ای
 • N1، N2، N3 – درگیری غدد لنفاوی منطقه ای (تعداد غدد لنفاوی و/یا میزان گسترش)

۳. متاستاز دوردست (M)

 • MX – متاستاز از راه دور قابل ارزیابی نیست (بعضی از پزشکان هرگز از این نام استفاده نمی کنند)
 • M0 – بدون متاستاز دور
 • M1 – متاستاز دور وجود دارد

در نتیجه، سرطان فرد را می توان به عنوان T1N2M0 فهرست کرد، به این معنی که یک تومور کوچک (T1) است، اما به برخی از غدد لنفاوی منطقه (N2) گسترش یافته است و متاستاز دوردست (M0) ندارد.

روش اعداد رومی یا گروه بندی مرحله ای توسط مذکز اطلاعات سرطان به شرح زیر توصیف می شود:

مرحلهتعریف
مرحله ۰کارسینوما در محل
مرحله Iاعداد بالاتر نشان دهنده بیماری گسترده تر است: اندازه تومور بزرگتر و / یا گسترش سرطان فراتر از اندامی که در آن برای اولین بار به گره های لنفاوی مجاور و / یا اندام های مجاور تومور اولیه توسعه یافته است.
مرحله دوم
مرحله سوم
مرحله چهارمسرطان به سایر اندام ها (ها) گسترش یافته است.

همانطور که در بالا ذکر شد، انواع مختلفی از این روش های مرحله بندی وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از ثبت سرطان ها از نظارت، اپیدمیولوژی و برنامه نتایج نهایی (SEER) به نام مرحله بندی خلاصه استفاده می کنند. SEER موارد سرطان را به پنج دسته اصلی دسته بندی می کند:

 • دَرجا: سلول‌های غیرطبیعی فقط در لایه‌ای از سلول‌ها وجود دارند که در آن رشد کرده‌اند.
 • موضعی: سرطان محدود به عضوی است که در آن شروع شده است، بدون شواهدی از گسترش.
 • منطقه ای: سرطان فراتر از محل اولیه به غدد لنفاوی یا اندام ها و بافت های مجاور گسترش یافته است.
 • دور: سرطان از محل اولیه به اندام های دور یا غدد لنفاوی دور گسترش یافته است.
 • ناشناخته: اطلاعات کافی برای تعیین مرحله وجود ندارد.

مرحله بندی سرطان مهم است. به پزشک کمک می کند تا در مورد مؤثرترین پروتکل های درمانی تصمیم گیری کند، مبنایی را برای تخمین نتیجه برای بیمار فراهم می کند، و سیستمی را برای اطلاع رسانی وضعیت بیمار به سایر متخصصانی که با مراقبت از بیمار درگیر می شوند، ارائه می دهد.

گزینه های درمان سرطان چیست؟

درمان سرطان بر اساس نوع سرطان و مرحله سرطان است. در برخی از افراد، اگر زمانی که جراح بافت را برای بیوپسی خارج می کند، سرطان به طور کامل با جراحی برداشته شود، تشخیص و درمان ممکن است همزمان رخ دهد.

اگرچه بیماران ممکن است یک درمان متوالی یا پروتکل منحصر به فرد برای سرطان خود دریافت کنند، اما اکثر درمان ها دارای یک یا چند جزء زیر هستند: جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی، یا درمان های ترکیبی (ترکیبی از دو یا هر سه درمان).

افراد انواع مختلفی از این درمان ها را برای سرطان دریافت می کنند. بیماران مبتلا به سرطان هایی که با جراحی قابل درمان نیستند (به طور کامل حذف می شوند) معمولاً درمان ترکیبی را دریافت می کنند که ترکیب آن بر اساس نوع و مرحله سرطان تعیین می شود.

درمان تسکینی (مراقبت های پزشکی یا درمانی که برای کاهش علائم بیماری استفاده می شود اما قادر به درمان بیمار نیست) از همان درمان هایی که در بالا توضیح داده شد استفاده می کند.

این کار با هدف افزایش و بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی لاعلاج انجام می شود. بسیاری از درمان های تسکین دهنده دیگر برای کاهش علائم مانند داروهای مسکن و داروهای ضد تهوع وجود دارد.

آیا درمان های خانگی یا درمان های جایگزین برای سرطان وجود دارد؟

ادعاهای زیادی در اینترنت و نشریات در مورد موادی وجود دارد که سرطان را درمان می کنند به عنوان مثال، بروکلی، انگور، جینسینگ، سویا، چای سبز، آلوئه ورا، و لیکوپن و درمان هایی مانند طب سوزنی، ویتامین ها و مکمل های غذایی.

تقریباً هر پزشک پیشنهاد می کند که یک رژیم غذایی متعادل و تغذیه خوب به افراد در مبارزه با سرطان کمک می کند.

اگرچه برخی از این درمان ها ممکن است به کاهش علائم کمک کنند، اما شواهد خوبی وجود ندارد که بتواند هر سرطانی را درمان کند. به بیماران اکیداً توصیه می شود که قبل از شروع هر یک از این موارد، در مورد هر گونه درمان خانگی یا درمان های جایگزین با پزشکان خود مشورت کنند.

امید به زندگی در سرطان چقدر است؟

امید به زندگی برای بیماران سرطانی ممکن است از عالی تا ضعیف متغیر باشد. نتیجه ارتباط مستقیمی با نوع و مرحله سرطان دارد. به عنوان مثال، بسیاری از سرطان های پوست را می توان با برداشتن بافت سرطان پوست به طور کامل درمان کرد.

به طور مشابه، حتی یک بیمار با تومور بزرگ ممکن است پس از جراحی و سایر درمان‌ها مانند شیمی‌ درمانی درمان شود .توجه داشته باشید که درمان اغلب توسط بسیاری از پزشکان به عنوان یک دوره پنج ساله بدون عود مجدد سرطان تعریف می‌شود.

با این حال، از آنجایی که نوع سرطان تهاجمی است یا تهاجمی می شود، به غدد لنفاوی گسترش می یابد یا به سایر اندام ها متاستاتیک می شود، نتیجه کاهش می یابد. به عنوان مثال، سرطان هایی که تعداد بیشتری در مرحله بندی دارند (به عنوان مثال، مرحله III یا T3N2M1؛ به بخش مرحله بندی در بالا مراجعه کنید) نتیجه ی بدتری نسبت به سرطان هایی با تعداد کم (یا ۰) دارند. با افزایش تعداد مرحله بندی،نتیجه بدتر می شود و میزان بقا کاهش می یابد.

این مقاله یک مقدمه کلی در مورد سرطان ها ارائه می دهد، در نتیجه، جزئیات – مانند امید به زندگی برای هر سرطان – قابل پوشش نیست. با این حال، سرطان ها، به طور کلی، با افزایش مرحله سرطان، امید به زندگی کاهش می یابد.

بسته به نوع سرطان، با کاهش پیش آگهی، امید به زندگی نیز کاهش می یابد. از جنبه مثبت، سرطان هایی که درمان می شوند و در یک دوره پنج ساله عود نمی کنند (بدون بهبودی) به طور کلی نشان می دهد که بیمار امید به زندگی طبیعی خواهد داشت. برخی از بیماران درمان خواهند شد و برخی دیگر ممکن است به سرطان عود کننده مبتلا شوند. متاسفانه هیچ تضمینی وجود ندارد.

عوارض زیادی ممکن است با سرطان رخ دهد. بسیاری از آنها مختص نوع و مرحله سرطان هستند و برای فهرست کردن در اینجا بسیار زیاد هستند.

با این حال، برخی از عوارض عمومی که ممکن است با سرطان و پروتکل های درمانی آن رخ دهد در زیر ذکر شده است:

 • خستگی (هم به دلیل سرطان و هم به دلیل درمان آن)
 • کم خونی (هم به دلیل سرطان و هم به دلیل درمان آن)
 • از دست دادن اشتها (هم به دلیل سرطان و هم به دلیل درمان آن)
 • بی خوابی (هم به دلیل سرطان و هم به دلیل درمان آن)
 • ریزش مو (عمدتا بدلیل درمان)
 • حالت تهوع (هم به دلیل سرطان و هم به دلیل درمان آن)
 • لنف ادم (هم به دلیل سرطان و هم به دلیل درمان آن)
 • درد (هم به دلیل سرطان و هم به دلیل درمان آن)
 • افسردگی سیستم ایمنی (هم به دلیل سرطان و هم به دلیل درمان آن)

آیا امکان پیشگیری از سرطان وجود دارد؟

اکثر متخصصان متقاعد شده اند که می توان از بسیاری از سرطان ها پیشگیری کرد یا خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش داد. برخی از روش های پیشگیری از سرطان ساده هستند. بقیه نسبتاً افراطی هستند، بسته به دیدگاه فرد.

پیشگیری از سرطان با اجتناب از علل احتمالی آن، ساده ترین روش است. اولین مورد در لیست اکثر پزشکان و محققان این است که سیگار کشیدن را ترک کنید (یا بهتر است هرگز شروع نکنید).

اجتناب از نور بیش از حد خورشید (با کاهش قرار گرفتن در معرض یا استفاده از ضد آفتاب) و بسیاری از مواد شیمیایی و سموم راه‌های بسیار خوبی برای جلوگیری از سرطان هستند.

اجتناب از تماس با برخی از ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا نیز به احتمال زیاد از برخی سرطان ها جلوگیری می کند.

افرادی که باید در نزدیکی عوامل ایجاد کننده سرطان کار کنند (کارگران شیمیایی، تکنسین های اشعه ایکس، محققان پرتوهای یونیزان، کارگران آزبست) باید تمام اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنند و هرگونه قرار گرفتن در معرض چنین ترکیباتی را به حداقل برسانند.

اگرچه FDA و CDC نشان می‌دهند که هیچ مدرک علمی وجود ندارد که به طور قطعی بگوید تلفن‌های همراه باعث سرطان می‌شوند، آژانس‌های دیگر خواستار تحقیقات بیشتر هستند یا نشان می‌دهند که این خطر بسیار کم است. افرادی که نگران هستند می توانند با استفاده از گوشی تلفن همراه و به سادگی چند تماس تلفنی تا حد امکان، قرار گرفتن در معرض تلفن همراه را محدود کنند.

دو واکسن در حال حاضر توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای جلوگیری از انواع خاصی از سرطان تایید شده است. واکسن‌هایی علیه ویروس هپاتیت B، که عامل برخی از سرطان‌های کبد در نظر گرفته می‌شود، و واکسن‌هایی برای سرطان دهانه رحم که علیه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوع ۱۶ و ۱۸ در دسترس هستند.

این ویروس ها مسئول حدود ۷۰ درصد سرطان های دهانه رحم هستند. این ویروس‌ها همچنین در سرطان‌های سر و گردن و همچنین سرطان‌های ناحیه مقعد و احتمالاً سایر سرطان‌ها نقش دارند.

امروزه واکسیناسیون علیه HPV در نوجوانان و جوانان از هر دو جنس توصیه می شود. ویروس HPV آنقدر شایع است که در سن ۵۰ سالگی، نیمی از افراد یا بیشتر شواهدی مبنی بر قرار گرفتن در معرض آن دارند.

واکسن Sipuleucel-T یک واکسن جدید تایید شده توسط FDA برای کمک به درمان سرطان پیشرفته پروستات است. اگرچه این واکسن سرطان پروستات را درمان نمی کند، اما نشان داده شده است که به افزایش طول عمر افراد مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات کمک می کند.

افرادی که دارای استعداد ژنتیکی برای ابتلا به برخی سرطان ها هستند و سایرین با سابقه سرطان در بستگان مرتبط ژنتیکی خود در حال حاضر نمی توانند ساختار ژنتیکی خود را تغییر دهند. با این حال، برخی از افرادی که احتمال ابتلا به سرطان مرتبط ژنتیکی را دارند، برای جلوگیری از ابتلا به سرطان اقدام کرده اند.

به عنوان مثال، برخی از زنان جوانی که بسیاری از اعضای خانواده خود به سرطان سینه مبتلا شده‌اند، حتی اگر هیچ علامت یا نشانه‌ای از ابتلا به سرطان نداشته باشند، بافت پستان خود را برداشته‌ اند تا احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهند یا از بین ببرند. برخی از پزشکان این را به عنوان یک اقدام افراطی برای جلوگیری از سرطان می دانند در حالی که برخی دیگراین عقیده را ندارند.

آزمایش‌های غربالگری و مطالعات سرطان به منظور کمک به تشخیص سرطان در مراحل اولیه است، زمانی که احتمال درمان بالقوه سرطان با درمان بیشتر است. چنین مطالعات غربالگری عبارتند از: معاینه پستان، معاینه بیضه، معاینه روده بزرگ-رکتال (کولونوسکوپی)، ماموگرافی، آزمایش خون خاص، معاینه پروستات، آزمایش ادرار و غیره.

افرادی که مشکوک به سرطان هستند باید در اسرع وقت نگرانی های خود را با پزشک خود در میان بگذارند. توصیه های غربالگری موضوع گزارش های متناقض متعددی در سال های اخیر بوده است. غربالگری ممکن است برای بسیاری از گروه‌های بیماران مقرون‌ به‌ صرفه نباشد یا منجر به آزمایش‌های تهاجمی غیرضروری بیشتر شود، اما شرایط منحصر به فرد بیماران باید همیشه توسط پزشکان در ارائه توصیه‌ هایی در مورد سفارش یا عدم سفارش آزمایش‌های غربالگری در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید