خانه » بیماری ها » اطلاعات بسیار مفید در مورد سرگیجه

اطلاعات بسیار مفید در مورد سرگیجه

مقدمه ای بر سرگیجه (احساس سرگیجه)

سرگیجه یکی از شایع ترین علائمی است که فرد را وادار می کند به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

درک اصطلاح سرگیجه گاهی اوقات دشوار است زیرا برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. این یا احساس سبکی سر است که گویی فرد ضعیف است و بیهوش می شود، یا سرگیجه یا احساس چرخش را توصیف می کند که گویی فرد مبتلا به تازگی از چرخ و فلک خارج شده است.

سبکی سر اغلب به دلیل کاهش خون رسانی به مغز ایجاد می شود، در حالی که سرگیجه ممکن است به دلیل اختلال در گوش داخلی و مراکز تعادل مغز ایجاد شود.

مهم است که پزشک شکایتی را که فرد تجربه می‌کند درک کند، که اولین قدم برای یافتن تشخیص و شروع درمان است.

چه چیزی باعث سرگیجه می شود؟

در حالی که طبقه بندی سرگیجه به دسته های سبکی سر و سرگیجه ممکن است به درک نحوه عملکرد بدن کمک کند، گاهی اوقات ارزش دارد که دلایل رایجی را که چرا افراد ممکن است از سرگیجه شکایت می کنند مرور کنیم.

فشار خون پایین به عنوان علت سرگیجه

سرگیجه، سبکی سر و احساس غش از شکایات رایج در افرادی که فشار خون پایین دارند هستند. وقتی فشار خون خیلی پایین باشد، خون غنی از اکسیژن کافی به مغز نمی رسد و عملکرد آن تحت تأثیر قرار می گیرد. اگر خون رسانی به مغز بیش از حد کاهش یابد، ممکن است فرد از حال برود (سنکوپ).

علائم ممکن است هنگام تغییر وضعیت از دراز کشیدن یا نشستن به ایستادن بدتر شود.

علاوه بر احساس سرگیجه، علائم مرتبط ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تعریق
 • ضعف
 • تهوع و استفراغ
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه

فشار خون پایین ممکن است نتیجه یک بیماری یا بیماری زمینه ای باشد یا ممکن است یک وضعیت فیزیولوژیک طبیعی باشد.

برخی از دلایل رایج فشار خون پایین عبارتند از:

 • کم خونی (کاهش تعداد گلبول های قرمز) به دلیل کاهش تولید یا افزایش تخریب گلبول های قرمز خون
 • خونریزی که ممکن است به دلیل از دست دادن گلبول های قرمز باعث کم خونی شود
 • کم آبی بدن (از دست دادن آب در بدن) اغلب با عفونت هایی که باعث استفراغ و اسهال می شوند اتفاق می افتد. تب همچنین می‌تواند باعث از دست دادن مقدار قابل توجهی آب به دلیل افزایش سرعت متابولیسم و تعریق بیش از حد شود زیرا بدن سعی می‌کند خود را خنک کند.
 • بیماری های مرتبط با گرما مرتبط با کم آبی بدن مانند گرفتگی گرما، گرمازدگی (اورژانس پزشکی)
 • عوارض جانبی برخی از داروهای مورد استفاده برای کنترل فشار خون و ضربان قلب. مثالها عبارتند از:
  • مسدودکننده های بتا (پروپرانولول [ایندرال، ایندرال LA]، آتنولول [تنورمین]، متوپرولول، [لوپرسور، توپرول XL])، گیرنده های آدرنالین را در قلب مسدود می کنند و ممکن است توانایی ضربان قلب را برای افزایش در پاسخ به تغییر موقعیت محدود کنند. ، کاهش تعداد گلبول های قرمز خون یا کم آبی بدن
  • نیتروگلیسیرین و ایزوسورباید مونونیترات (Imdur)، نیتروگلیسیرین طولانی اثر، داروهایی هستند که برای گشاد کردن رگ‌های خونی در قلب برای درمان آنژین تجویز می‌شوند. با این حال، این داروها همچنین باعث گشاد شدن سایر رگ های خونی در بدن و کاهش فشار خون می شوند.
  • دیورتیک هایی (ادرار آورهایی) که می توانند باعث کم آبی بدن شوند
  • مهارکننده های ACE که ضربان قلب را کاهش می دهند
  • داروهایی برای اختلال نعوظ (سیلدنافیل [ویاگرا، رواتیو]، تادالافیل [سیالیس]، و واردنافیل [لویترا، استاکسین ODT]، آوانافیل [استندرا]) که می‌توانند رگ‌های خونی را گشاد کنند.
 • مصرف الکل
 • بارداری

افت فشار خون وضعیتی یا ارتواستاتیک به عنوان علت سرگیجه

در افرادی که کم آب یا کم خون هستند، فشار خون ممکن است زمانی که فرد صاف دراز کشیده اند طبیعی باشد. با این حال، کمبود مایع زمانی که آنها به سرعت بلند می شوند آشکار می شود. کمبود خون در مغز ممکن است باعث سرگیجه و سبکی سر شود.

این احساس ممکن است در عرض چند ثانیه با سازگاری بدن، از بین برود. با این حال، اگر کم آبی بدن یا داروها (به عنوان مثال، بتا بلوکرها) از واکنش بدن با انقباض عروق خونی و افزایش ضربان قلب جلوگیری کنند، ممکن است سرگیجه تا حدی ادامه یابد که بیمار بیهوش شود (بیهوش شود یا سنکوپ را تجربه کند).

برخی از بیماری ها با ناتوانی در جبران تغییرات در وضعیت بدن (اختلال خودکار) همراه هستند. به طور معمول هنگامی که فرد می ایستد، رگ های خونی منقبض می شوند تا فشار خون، کمی افزایش یابد و ضربان قلب نیز کمی افزایش می یابد تا خون را در سربالایی به سمت مغز بر خلاف جاذبه ی زمین پمپاژ کند.

در اختلال عملکرد اتونومیک، زمانی که فرد از حالت خوابیده به حالت نشسته یا ایستاده حرکت می کند، ممکن است دچار سرگیجه شود. نمونه هایی از این بیماری ها با این سندرم عبارتند از دیابت، بیماری آدیسون یا بیماری پارکینسون.

افت فشار خون ارتواستاتیک یکی از علائم شایع سندرم شای دراگر است. سندرم شای دراگر یک بیماری نادر است که در آن سیستم عصبی خودمختار تحلیل می‌ رود و نمی‌تواند مکانیسم‌های کنترل معمول بدن از جمله ضربان قلب، فشار خون و عملکرد روده و مثانه را فراهم کند.

فشار خون بالا به عنوان عامل سرگیجه

فشار خون بالا به عنوان “قاتل خاموش” شناخته می شود زیرا اغلب علائمی ندارد، حتی اگر فشار خون به طور قابل توجهی بالا باشد. گاهی ممکن است فرد از سردرد، حالت تهوع یا سرگیجه شکایت کند، اگرچه این شکایات لزوماً با درجه افزایش فشار خون مرتبط نیستند.

با این حال، اگر فشار خون بالا باشد و فرد علائمی داشته باشد، نیاز به کنترل نسبتاً سریع فشار خون وجود دارد. هر چه علائم شدیدتر باشد، فشار خون سریعتر باید کنترل شود. به عنوان مثال، اگر فردی دارای درد قفسه سینه یا علائم سکته مغزی همراه با فشار خون بالا باشد، فشار خون باید فوراً کنترل شود (اورژانس فشار خون بالا).

افزایش فشار خون بدون علائم، یک اورژانس نیست و در حالی که فشار خون باید تحت کنترل باشد، هیچ فوریتی برای انجام آن فوری وجود ندارد.

پیشنهاد می شود این مقاله را که در آن اطاعات بسیار کاملی در مورد فشار خون بالا وجود دارد مطالعه بفرمایید.

دیابت به عنوان عامل سرگیجه

سرگیجه یک شکایت رایج در افراد مبتلا به دیابت است و ممکن است به دلیل قند خون پایین (هیپوگلیسمی)، قند خون بالا (هیپرگلیسمی)، یا اختلال عملکرد اتونومیک (به بخش قبلی مراجعه کنید) ایجاد شود.

هیپوگلیسمی یا قند خون پایین، مقدار ناکافی سطح گلوکز در خون را توصیف می کند. فرد مبتلا به دیابت ممکن است به دلیل کاهش مصرف غذا یا مصرف بیش از حد دارو (انسولین یا قرص های خوراکی) دچار هیپوگلیسمی شود که منجر به کاهش سطح قند خون می شود.

در این شرایط، فرد دچار سرگیجه یا سبکی سر می شود، زیرا مغز برای عملکرد صحیح، گلوکز ندارد. افراد مبتلا به دیابت و خانواده‌هایشان باید علائم هیپوگلیسمی، از جمله سرگیجه، تعریق، گیجی و بالقوه کما را تشخیص دهند. درمان فوری ضروری است.

اگر فرد بیدار است، غذاهای حاوی قند را از طریق دهان به او بدهید، در غیر این صورت تزریق گلوکاگون ممکن است جان بیمار را نجات دهد.

هایپرگلیسمی نیز ممکن است باعث سرگیجه به دلیل کم آبی بدن شود. سطح قند خون بالا به این دلیل رخ می دهد که انسولین کافی در دسترس نیست تا سلول ها بتوانند از گلوکز برای متابولیسم انرژی استفاده کنند. (جالب است بدانید که سلول های مغز برای استفاده از گلوکز نیازی به انسولین ندارند.)

قند خون بالا باعث واکنش های متابولیکی مختلفی در بدن می شود که منجر به کم آبی بدن، متابولیسم بی هوازی و تغییر در تعادل اسید و باز می شود. این ممکن است منجر به یک وضعیت تهدید کننده زندگی از جمله کتواسیدوز دیابتی و اسیدوز دیابتی غیرکتوتیک شود.

بیماری های غدد درون ریز که باعث سرگیجه می شوند

 • دیابت (که قبلاً در مورد آن صحبت شد) اگر به خوبی کنترل نشود یکی از اصلی ترین بیماری های غدد درون ریز است که ممکن است باعث سرگیجه شود.
 • بیماری تیروئید: ناهنجاری های تیروئید نیز ممکن است به عنوان یک علامت باعث سرگیجه شود.
  • پرکاری تیروئید (هورمون تیروئید بیش از حد) ممکن است باعث تپش قلب، تنگی نفس و سبکی سر شود.
  • کم کاری تیروئید (هورمون تیروئید خیلی کم) ممکن است باعث کاهش فشار خون و کاهش ضربان قلب شود که منجر به سبکی سر، ضعف، بی حالی و لرز می شود.
 • بیماری آدیسون: بیماری آدیسون زمانی رخ می دهد که غدد فوق کلیوی کورتیزول کافی برای رفع نیازهای بدن تولید نمی کنند. کورتیزول یک استروئید طبیعی است که توسط بدن تولید می شود و بخشی از پاسخ استرس است (که اغلب به آن پاسخ “جنگ یا گریز” می گویند). اگر سطح کورتیزول پایین باشد، بیمار ممکن است ضعف، خستگی، سبکی سر، قند خون پایین و فشار خون پایین را تجربه کند.

هیپرونتیلاسیون به عنوان علت سرگیجه

در حالی که بدن ممکن است برای کمک به تعادل اسید و باز از هیپرونتیلاسیون یا تنفس سریع استفاده کند، ممکن است به عنوان پاسخی به یک موقعیت استرس زا از نظر عاطفی نیز رخ دهد.

در سندرم هایپرونتیلاسیون، تنفس سریع مقداری از دی اکسید کربن بدن را از بین می برد و منجر به احساس سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها و اطراف دهان می شود. سرگیجه و سبکی سر از علائم مرتبط هستند.

علائم ممکن است استرس افزایش یافته و حتی باعث افزایش بیش از حد هوا شود. در هیپرونتیلاسیون شدید، سطح دی اکسید کربن به اندازه ای کاهش می یابد که باعث اسپاسم کارپوپدال می شود که در آن دست ها و پاها مانند پنجه می شوند و حرکت آنها دشوار است. علائم هیپرونتیلاسیون پس از بازگشت سرعت تنفس به حالت عادی نسبتاً سریع برطرف می شود.

هیپرونتیلاسیون همیشه یک پاسخ احساسی نیست. افراد مبتلا به آسم، تشدید بیماری مزمن انسدادی ریه، نارسایی احتقانی قلب و ذات الریه نیز ممکن است به سرعت نفس بکشند تا به حفظ سطح اکسیژن در جریان خون کمک کنند.

هیپرونتیلاسیون همچنین هر زمان که بدن اسیدوز می شود (به عنوان مثال کتواسیدوز دیابتی) وجود دارد. تنفس سریع یکی از روش های اصلاحی است که بدن برای تنظیم تعادل اسید و باز خود از آن استفاده می کند.

بیماری های قلبی که باعث سرگیجه می شود

قلب یک پمپ الکتریکی است و برای کارکرد آن، سیستم هدایت الکتریکی باید به درستی کار کند تا عضله قلب را تحریک کند تا به طور هماهنگ منقبض شود و خون را به بدن پمپاژ کند. خود عضله قلب باید به اندازه کافی قوی باشد که بتواند خون را پمپ کند و دریچه های قلب باید به درستی کار کنند تا جریان خون در جهت مورد نظر در طول انقباض جریان یابد.

 • اختلالات هدایت الکتریکی: اختلالات هدایت الکتریکی ممکن است ضربان قلب را خیلی سریع (تاکی کاردی) یا خیلی آهسته (برادی کاردی) کند و هر یک از این شرایط ممکن است منجر به خون رسانی ناکافی به مغز شود و باعث سرگیجه یا سبکی سر شود.
 • کاردیومیوپاتی: سرگیجه همچنین یکی از علائم کاردیومیوپاتی است، یک بیماری عضله قلب است که در نتیجه ی آن عضله به طور موثر منقبض نمی شود. معمولاً این ضعف به دلیل بیماری آترواسکلروتیک قلبی یا کاردیومیوپاتی ایسکمیک (ایسکمیک = کاهش عرضه خون) است، که در آن عضله قلب به اندازه کافی خون کافی برای کارکرد صحیح را دریافت نمی کند. سایر کاردیومیوپاتی های غیر ایسکمیک ممکن است به دلیل دیابت، مصرف الکل و عفونت های ویروسی باشد.

سنکوپ وازوواگال به عنوان یک علت سرگیجه

سنکوپ وازوواگال یکی از علل شایع سرگیجه، سبکی سر و غش است. عصب واگ بیش از حد تحریک می شود و باعث گشاد شدن رگ های خونی بدن و کند شدن قلب می شود. این اثر ضد آدرنالین توانایی قلب را برای پمپاژ خون به سمت بالا به سمت مغز کاهش می دهد. بدون جریان خون، مغز خاموش می شود.

برخی از افراد با دیدن خون، غش می کنند. برخی از والدین زمانی که فرزندشان واکسینه می شود غش می کنند. برخی از دانشجویان پزشکی در اولین کالبد شکافی بیهوش می شوند. بسیاری از انواع استرس‌های عاطفی و فیزیکی می‌توانند عصب واگ را بیش از حد تحریک کنند و باعث سرگیجه، سبکی سر و گاهی اوقات غش (غش کردن) شوند.

غش کردن طبیعی نیست. اگر فردی بیهوش است، سیستم فوریت های پزشکی را فعال کنید (در صورت وجود با اورژانس تماس بگیرید)، و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

احساس چرخش اشیا و سرگیجه

سرگیجه اغلب به عنوان احساس سرگیجه یا احساس چرخش توصیف می شود. ممکن است شخصی به طور خاص اشاره کند که اتاق به نظر می رسد در اطراف آنها می چرخد. گاهی اوقات شکایت از دست دادن تعادل یا از دست دادن تعادل است. این اغلب به دلیل تحریک در گوش داخلی (بخشی از گوش که شامل تعادل است، نه شنوایی) رخ می دهد.

گوش داخلی دارای دو قسمت است که به بدن کمک می کند موقعیت خود را در فضا نسبت به گرانش تعیین کند. ۱) کانال های نیم دایره و ۲) دهلیز.

سه کانال نیم دایره در زوایای قائم با یکدیگر قرار دارند. این کانال‌ها مملو از مایع هستند و با یک غشای کریستالی و غنی از اعصاب پوشیده شده‌اند که اطلاعات را به مخچه (بخشی از مغز که تعادل و هماهنگی را کنترل می‌کند) منتقل می‌کند.

مخچه اطلاعاتی را از چشم‌ها (محرک‌های بینایی) و پایانه‌های عصبی در عضلات مرتبط با حس عمقی (ادراک حرکت) جمع‌آوری می‌کند تا به مغز کمک کند تا هر بار که یک قسمت از بدن حرکت می‌کند، ارزیابی کند که بدن کجا در ارتباط با گرانش است.

به طور معمول، هنگامی که سر حرکت می کند، مایع در کانال های نیم دایره ای جابجا می شود و این اطلاعات به مغز منتقل می شود. وقتی حرکت سر متوقف شود، مایع نیز متوقف می شود و این اطلاعات به مغز منتقل می شود.

در برخی موارد ممکن است تاخیر کوتاهی در انتقال این اطلاعات به مغز وجود داشته باشد. به عنوان مثال، هنگامی که شخصی سوار بر چرخ و فلک می‌شود یا به سرعت به صورت دایره‌ای به دور خود می‌چرخد، مایع موجود در کانال‌ها تکانه پیدا می‌کند و اگرچه بدن از چرخیدن باز می‌ماند، مایع موجود در کانال‌های نیم‌دایره ممکن است به حرکت خود ادامه دهد.

این موضوع باعث سرگیجه یا احساس چرخش می شود و ممکن است باعث زمین خوردن یا زمین خوردن فرد شود. همچنین ممکن است با استفراغ همراه باشد. در حالی که بچه ها سعی می کنند این علائم را در بازی دوست دارند، ممکن است برای بزرگسالان ناتوان کننده باشد.

 • التهاب: در بیماران مبتلا به سرگیجه، التهاب مایع یا تحریک کریستال‌های غشایی که دیواره‌های کانال‌های نیم‌دایره‌ای را می‌پوشاند، ممکن است حتی بدون حرکت زیاد سر، باعث ایجاد احساس چرخش شود. اغلب، تنها یک کانال درگیر است و اگر بیمار حرکت نکند، ممکن است بدون علامت باشد.
 • سرگیجه موضعی حمله ای خوش خیم (BPPV): BPPV ممکن است زمانی ایجاد شود که کریستال های گوش داخلی جابجا شوند و کانال های نیم دایره ای را تحریک کنند. اغلب علت پیدا نمی شود، اما ممکن است ارتباطی با موقعیت یا حرکت غیرعادی سر وجود داشته باشد. به عنوان مثال می توان به بالا و پایین بردن سر هنگام کار با رایانه یا گردگیری چیزی بالاتر از سطح سر اشاره کرد. اغلب در افراد بالای ۶۰ سال دیده می شود.
 • لابیرنتیت: لابیرنتیت یا التهاب گوش داخلی (لابیرنت = گوش داخلی + itis = التهاب) ممکن است به دنبال یک عفونت ویروسی باشد که باعث التهاب در گوش میانی می شود.
 • بیماری منیر: این بیماری اختلال در جریان مایعات گوش داخلی است. سه علامتی که با هم یافت می شوند عبارتند از: سرگیجه، کاهش شنوایی، و وزوز گوش (زنگ در گوش).
 • نوروم آکوستیک: این یک تومور خوش خیم گوش است که می تواند همراه با سرگیجه باشد.
 • نورولوژیک: خیلی کمتر، علت سرگیجه ممکن است از مغز ناشی شود. سکته مغزی، تومورها، تشنج و مولتیپل اسکلروزیس ممکن است با سرگیجه همراه باشد.
 • ضربه: سرگیجه ممکن است نشانه ای از ضربه مغزی و ضربه های جزئی سر باشد.

وقتی فرد احساس سرگیجه می کند چه علائمی را تجربه می کند؟

 • سبکی سر احساس ضعف است که گویی در شرف غش هستید. بسته به علت، علائم معمولا کوتاه مدت هستند. ممکن است حالت تهوع، تعریق و تاری دید همراه باشد.
 • اگر علت کم آبی بدن یا خونریزی باشد، علائم ممکن است با ایستادن سریع بدتر شود و با دراز کشیدن تا حدودی برطرف شود (افت فشار خون ارتواستاتیک)
 • اختلالات ریتم قلب ممکن است بدون هشدار رخ دهد و ممکن است با تپش قلب همراه باشد. این ممکن است بیاید و برود یا ممکن است ادامه یابد. ضربان قلب ممکن است خیلی سریع (اغلب به صورت تپش یا بال زدن توصیف می شود)، خیلی آهسته و/یا نامنظم احساس شود.
 • سرگیجه احساس چرخش است و ممکن است بدون هشدار ظاهر شود و با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد. افراد مبتلا به مشکلات گوش داخلی ممکن است ناتوان شده و قادر به حرکت بدون ایجاد علائم نباشند.
 • افراد مبتلا به علت سرگیجه مخچه ای مانند سکته مغزی یا تومور ممکن است مشکلات هماهنگی یا مشکل در راه رفتن و سایر علائم سکته را داشته باشند.

چه زمانی برای سرگیجه با پزشک تماس بگیرم؟

سرگیجه یک شکایت رایج است و اغلب با مراجعه بیمار به پزشک برطرف می شود.

معمولاً عجله ای برای درمان وجود ندارد. با این حال، در حالی که شکایت از سرگیجه اغلب اورژانسی نیست، اگر با هر یک از موارد زیر همراه باشد، فوراً به دنبال مراقبت باشید:

 • درد قفسه سینه، تنگی نفس یا تپش قلب:  این علائم را نباید نادیده گرفت، زیرا نشان می دهد که قلب ممکن است منبع سرگیجه باشد.
 • کم آبی بدن: اغلب ممکن است یک بیماری همراه از جمله تب، استفراغ یا اسهال وجود داشته باشد.
 • دیابت: افراد مبتلا به دیابت ممکن است به دلیل قند خون پایین (هیپوگلیسمی) یا قند خون بالا (هیپرگلیسمی) دچار سرگیجه شوند و ممکن است برای تثبیت نیاز به انسولین و دارو نیاز به مراقبت های فوری داشته باشند.
 • خونریزی از هر منبعی
 • تغییر وضعیت ذهنی یا تفکر: این ممکن است شامل علائمی مانند گیجی، تغییر در بینایی، تغییر در گفتار، افتادگی صورت، ضعف یک طرف بدن یا سردرد باشد. اینها ممکن است نشانه های سکته مغزی، خونریزی در مغز یا تومور باشد.
  • علائم هشدار دهنده سریع سکته ی مغزی:
  • صورت: افتادگی صورت
  • بازو: ضعف بازو یا پا
  • گفتار: مشکل در صحبت کردن یا درک گفتار
  • زمان: زمان مهم است. با اورژانس تماس بگیرید.
 • سرگیجه ممکن است مشکلات قابل توجهی با استفراغ ایجاد کند و ممکن است ناتوان کننده باشد. اغلب، مراقبت های پزشکی برای کنترل علائم مورد نیاز است، حتی اگر مشکل اساسی لزوما جدی نباشد.

سرگیجه چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص سرگیجه با تصمیم پزشک شروع می شود که آیا شکایت سرگیجه به سبکی سر یا سرگیجه اشاره دارد. تشخیص بیشتر پس از ایجاد این تمایز ادامه می یابد.

کلید تشخیص سرگیجه، شرح حال کامل و معاینه فیزیکی است. اغلب تشخیص با گوش دادن به داستان بیمار انجام می شود. متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است در مورد محرک هایی که باعث ایجاد و تسکین علائم سرگیجه می شوند سؤال کند.

 • “آیا به تغییر سریع موقعیت و حالت بدن مربوط می شود؟”
 • “آیا خود به خود برطرف می شود یا بیمار باید کاری انجام دهد، مثلا دراز بکشد تا بهتر شود؟”
 • “آیا چرخاندن سر علائم را ایجاد می کند؟ آیا علائم زمانی که بیمار بسیار ساکن است برطرف می شود؟”
 • “آیا کاهش شنوایی یا زنگ در گوش وجود دارد؟”

بررسی سیستم ها مجموعه ای از سوالاتی است که عملکرد بدن بیمار را بررسی می کند. پزشک ممکن است در مورد علائم مرتبط از جمله تب، استفراغ، اسهال، درد قفسه سینه، تنگی نفس، تپش قلب، یا خونریزی غیرطبیعی سوالاتی بپرسد.

پزشک ممکن است سابقه پزشکی گذشته را بررسی کند و این شامل بررسی داروهایی است که بیمار در حال حاضر مصرف می کند.

پزشک ممکن است یک معاینه فیزیکی کامل انجام دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • علائم حیاتی: اندازه گیری فشار خون و ضربان نبض بیمار در حالت خوابیده و ایستاده (که علائم حیاتی ارتواستاتیک یا وضعیتی نامیده می شود) اغلب وضعیت مایع بدن را نشان می دهد. در بیمارانی که دچار کم آبی یا خونریزی هستند، فشار خون ممکن است کاهش یابد و با تغییر موقعیت، ضربان نبض افزایش یابد. با این حال، بیمارانی که از داروهایی مانند بتابلوکرها استفاده می کنند، ضربان نبض را افزایش نمی دهند.
 • معاینه فیزیکی متناسب: اغلب، معاینه فیزیکی بر اساس اطلاعات ارائه شده در تاریخچه پزشکی بیمار متناسب با بیمار انجام می شود. به عنوان مثال، زنی با قاعدگی شدید ممکن است نیاز به معاینه لگن داشته باشد یا بیمار مبتلا به سرفه و تنگی نفس ممکن است نیاز به معاینه دقیق تری از قلب و ریه داشته باشد. بیماری که تصور می شود سرگیجه دارد، تمرکز دقیق تری بر معاینه عصبی، از جمله مخچه، بخشی از مغز که مسئول تعادل و هماهنگی است، خواهد شد.
 • مطالعات تصویربرداری و آزمایش‌های خون: نیاز به مطالعات تصویربرداری و/یا آزمایش‌های خون به نگرانی‌های پزشک و بیمار در مورد علت سرگیجه بستگی دارد.
 • آزمایشات رایجی که ممکن است سفارش داده شوند عبارتند از:
  • شمارش کامل خون (CBC) برای غربالگری کم خونی یا عفونت
  • سطوح الکترولیت
  • آزمایش قند خون
  • تست های عملکرد کلیه
  • آزمایشات تیروئید
  • اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی ممکن است بسته به نیاز بیمار نشان داده شود.

سرگیجه چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص سرگیجه اغلب بر اساس شرح حال و تظاهرات بالینی انجام می شود. اگر بیمار احساس چرخش داشته باشد که با تغییر وضعیت بدتر شده و با بی حرکت دراز کشیدن کاهش می یابد، پزشک می تواند در صورت وجود یافته های مناسب در معاینه فیزیکی، علت سرگیجه را به عنوان سرگیجه تأیید کند.

پزشک ممکن است شرح حال بیشتری بگیرد تا مطمئن شود که علامت سرگیجه در یک بیماری گوش داخلی جدا شده است و به دلیل مشکلی در مغز (مثلاً سکته مغزی) نیست.

معاینه عصبی

معاینه فیزیکی بر معاینه عصبی متمرکز است و ممکن است شامل نگاه کردن به حرکات چشم باشد. با سرگیجه، نیستاگموس ممکن است وجود داشته باشد. نیستاگموس یک حرکت غیرارادی چشم است که در یک جهت آهسته و صاف همراه با انقباضات سریع در جهت دیگر است.

چشم ها سعی می کنند سیگنال های غیر طبیعی ایجاد شده در گوش داخلی را جبران کنند. ممکن است از بیمار خواسته شود که صاف دراز بکشد یا عمودی بنشیند تا وجود نیستاگموس را کشف کند.

پزشک ممکن است شنوایی بیمار را برای ارزیابی کاهش شنوایی احتمالی آزمایش کند. این ممکن است در بیماری منیر یا با نوروم آکوستیک دیده شود، اما نه لزوماً با لابیرنتیت یا سرگیجه موقعیتی خوش خیم.

بقیه معاینه عصبی ممکن است برای بررسی ضعف یک طرفه، از دست دادن هماهنگی یا از دست دادن تعادل به عنوان علائم بالقوه سکته مغزی انجام شود.

ارزیابی BPPV یا لابیرنتیت اغلب در این مرحله کامل می شود، اگرچه بسته به نگرانی های پزشک، ممکن است آزمایش های بیشتری نشان داده شود. بیماران ممکن است برای تایید تشخیص و تسکین علائم به یک فیزیوتراپیست که در درمان دهلیزی آموزش دیده است ارجاع داده شوند.

اگر در مورد علت بالقوه سرگیجه سردرگمی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به تصویربرداری از مغز باشد. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ممکن است نشان داده شود زیرا این آزمایش مخچه را با دقت بیشتری ارزیابی می کند. توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) ممکن است در مواقع اضطراری برای بررسی خونریزی در مغز استفاده شود.

سرگیجه و احساس چرخش اشیا چگونه درمان می شوند؟

درمان سرگیجه

سرگیجه یک علامت است، نه یک بیماری، و درمان به دنبال علت اصلی است. به عنوان مثال، سرگیجه یا سبکی سر ناشی از کم آبی ناشی از گاستروانتریت ممکن است نیاز به مایعات داخل وریدی و داروها برای جلوگیری از استفراغ و اسهال داشته باشد، در حالی که سرگیجه یا سبکی سر ناشی از وضعیت ریتم قلب ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان و آزمایش و درمان تخصصی داشته باشد.

درمان احساس چرخش اشیا

 • سرگیجه ناشی از مشکلات گوش داخلی اغلب با مانورهایی برای تغییر مکان کریستال ها و زباله ها در کانال های نیم دایره ای درمان می شود. تکنیک‌های تغییر موقعیت که می‌تواند مفید باشد شامل مانورهای Epley و Semont است و ممکن است به بیمار آموزش داده شود که از آنها در خانه استفاده کند.
 • بسته به دلیل التهاب گوش داخلی، پزشک ممکن است داروهای استروئیدی خوراکی را برای کاهش این التهاب تجویز کند.
 • گاهی اوقات داروهای بدون نسخه یا نسخه ای برای کمک به سرگیجه توصیه یا تجویز می شود. داروی مکلیزین  (Meclizineیا  Antivert) یا دیازپام (Valium) ممکن است علائم خفیف را کنترل کنند.
 • در بیمارانی که علائم غیرقابل درمان و استفراغ دارند، پزشک ممکن است دیازپام وریدی (والیوم) را در نظر بگیرد.
 • بیماران مبتلا به بیماری منیر یا نوروم آکوستیک معمولاً برای ارزیابی و مراقبت بیشتر به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده می شوند.

نکاتی که باید در مورد سرگیجه بدانید

 • سرگیجه علامتی است که اغلب برای انواع احساسات از جمله سبکی سر و احساس چرخش اشیا به دور سر استفاده می شود. سرگیجه احساس چرخش است، در حالی که سبکی سر معمولاً به صورت غش کردن و ضعف توصیف می شود.
 • برخی از شرایطی که ممکن است باعث سبکی سر در بیمار شوند عبارتند از فشار خون پایین، فشار خون بالا، کم آبی بدن، داروها، افت فشار خون وضعیتی یا ارتواستاتیک، دیابت، اختلالات غدد درون ریز، تنفس سریع (تهویه ی سریع هوا)، بیماری های قلبی و سنکوپ وازوواگال.
 • سرگیجه اغلب به دلیل مشکلی در مراکز تعادل گوش داخلی به نام سیستم دهلیزی ایجاد می شود و باعث احساس چرخش اتاق می شود. ممکن است با استفراغ همراه باشد. علائم اغلب با تغییر وضعیت بدتر می شوند. کسانی که علائم و استفراغ قابل توجهی دارند ممکن است به داروهای داخل وریدی یا مانورهای فیزیوتراپی نیاز داشته باشند.
 • سرگیجه همچنین علامتی است که در بیماران مبتلا به بیماری منیر و نوروم آکوستیک وجود دارد، شرایطی که اغلب نیاز به ارجاع به متخصص گوش و حلق و بینی دارد. سرگیجه همچنین ممکن است یکی از علائم سکته مغزی باشد.
 • در اغلب موارد، سرگیجه یا سبکی سر یک علامت موقتی است که بدون تشخیص خاص خود به خود برطرف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید