خانه » بیماری ها » سندرم روده تحریک پذیر (IBS): علائم ،تشخیص و درمان

سندرم روده تحریک پذیر (IBS): علائم ،تشخیص و درمان

فهرست مطالب

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) چیست؟

سندرم روده تحریک پذیر یک اختلال گوارشی است که با وجود مجموعه ای از علائم و نشانه ها در بزرگسالان یا کودکان مشخص می شود که شامل گرفتگی، درد شکم، افزایش گاز، تغییر عادات روده، عدم تحمل غذایی و نفخ  می شود.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال “عملکردی” است. این اصطلاح به تغییراتی در عملکرد سیستم گوارشی اشاره دارد که منجر به مجموعه علائمی می شود که به آن IBS می گویند، به این معنی که این مشکل در حرکت است تا آسیب به بافت های دستگاه گوارش.

در گذشته به سندرم روده تحریک پذیر کولون یا روده اسپاستیک، بیماری عملکردی روده، کولیت مخاطی یا کولون عصبی نیز می گفتند.

علائم و نشانه های سندرم روده تحریک پذیر (IBS) چیست؟

سندرم روده تحریک پذیر بیشتر با درد شکم و گرفتگی مشخص می شود. علائم و نشانه های دیگر عبارتند از:

 1. اسهالی که می تواند با نیازهای ناگهانی برای اجابت مزاج و مدفوع شل همراه باشد.
 2. یبوست که می تواند با زور زدن در حین حرکات روده و مدفوع  همراه باشد.
 3. افزایش گاز
 4. تورم یا نفخ شکم
 5. درد یا ناراحتی شکم
 6. درد گرفتگی پس از خوردن برخی غذاها
 7. حالت تهوع
 8. مدفوع موکوسی یا کف آلود
 9. کاهش وزن غیر قابل توضیح
 10. از دست دادن اشتها

اگرچه از نظر فنی سوء هاضمه یک علامت نیست، تقریبا ۷۰ درصد از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) سوء هاضمه را نیز تجربه می کنند.

علائم اغلب با حرکات روده برطرف می شود. زنان مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ممکن است علائم بیشتری را در طول دوره قاعدگی خود داشته باشند.

چه چیزی باعث سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می شود؟

علت دقیق سندرم روده تحریک پذیر ناشناخته است. اعتقاد بر این است که به دلیل تعدادی از عوامل، از جمله تغییر در حرکت دستگاه گوارش، سیگنال های غیر طبیعی سیستم عصبی، افزایش حساسیت به درد و عدم تحمل غذایی است.

موارد زیر عوامل خطری هستند که تصور می شود باعث سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می شوند:

 • حرکات غیر طبیعی کولون (روده بزرگ) و روده کوچک (خیلی سریع یا آهسته یا خیلی قوی)
 • حساسیت به درد، ناشی از پر بودن روده یا گاز
 • حساسیت های غذایی، احتمالاً ناشی از جذب ضعیف قندها یا اسیدهای موجود در غذا
 • گاستروانتریت (“آنفولانزای معده” یا “حشره معده”)، یک عفونت ویروسی یا باکتریایی معده و روده، ممکن است باعث علائم سندرم روده تحریک پذیر شود.
 • شرایط روانی مانند اضطراب یا افسردگی در بسیاری از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر مشاهده می شود، اگرچه این شرایط دلیل مستقیم سندرم روده تحریک پذیر نیست.
 • هورمون های تولید مثل یا انتقال دهنده های عصبی ممکن است در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر نامتعادل باشند.
 • رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO)
 • تصور می شود ژنتیک یکی از دلایل احتمالی سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد، اما تاکنون این ارتباط ارثی ثابت نشده است.

آیا رژیم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) وجود دارد؟ چه غذاهایی باعث تحریک آن می شود؟

اینکه چه می خورید و چگونه می خورید می تواند بر علائم این بیماری تأثیر بگذارد. در حالی که ممکن است نتوان به طور کامل از علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) جلوگیری کرد، ممکن است متوجه شوید که غذاهای خاص باعث ایجاد علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می شوند.

برای کمک به فهمیدن اینکه کدام غذاها باعث علائم شما می شوند، ممکن است پزشک توصیه کند که یک دفترچه یادداشت غذایی داشته باشید.

برخی از غذاها می توانند به پیشگیری از علائم کمک کنند. غذاهایی که ممکن است علائم را برخی افراد تسکین دهند عبارتند از:

 1. مکمل های فیبر رژیمی
 2. آب
 3. غذاهای کم چرب
 4. غذاهای پر کربوهیدرات (مانند ماکارونی سبوس دار، برنج قهوه ای و نان سبوس دار)
 5. پروبیوتیک ها (حاوی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس a و بیفیدوباکتریوم) و پری بیوتیک ها
 6. برخی افراد گزارش می دهند که کفیر یا آب آلوئه ورا به علائم کمک می کند. در مورد این درمان های خانگی با یک پزشک صحبت کنید.
 7. یک رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است در برخی موارد سندرم روده تحریک پذیر (IBS) به رفع یبوست کمک کند، اما ممکن است برخی علائم مانند نفخ و گاز را بدتر کند. در حال حاضر مصرف فیبر توصیه شده روزانه ۲۰ تا ۳۵ گرم در روز است. اکثر مردم در دریافت این فیبر دریافتی روزانه کوتاهی می کنند و می توانند از افزایش اندکی فیبر بهره مند شوند، اما بهتر است مقدار آن را در رژیم غذایی خود به آرامی افزایش دهید تا مقدار گاز معده (نفخ) کاهش یابد.

غذاهایی که در صورت ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باید از آنها اجتناب کرد یا آنها را محدود کرد عبارتند از:

 • محصولات لبنی، از جمله شیر و پنیر (علائم عدم تحمل لاکتوز می تواند شبیه علائم سندرم روده تحریک پذیر باشد.)
 • برخی از سبزیجات که باعث افزایش گاز می شوند (مانند گل کلم، کلم بروکلی، کلم، کلم برگ و بروکسل) و حبوبات (مانند لوبیا، نخود و غیره)
 • غذاهای چرب یا سرخ شده
 • الکل، کافئین یا نوشابه
 • غذاهای حاوی قند بالا
 • شیرین کننده های مصنوعی
 • آدامس
 • آجیل

رژیم کم FODMAP چیست؟

رژیم غذایی کم FODMAP ممکن است به تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نیز کمک کند.

FODMAP به گروهی از کربوهیدرات‌های با زنجیره کوتاه (الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلیول‌ها) اشاره دارد که به خوبی در روده کوچک جذب نمی‌شوند و به سرعت توسط باکتری‌های روده تخمیر می‌شوند. این باکتری ها گاز تولید می کنند که می تواند به علائم IBS کمک کند.

لیست غذاهایی که دارای FODMAP زیاد و کم هستند، گسترده است. بنیاد بین‌المللی اختلالات عملکردی گوارشی (IFFGD) پیشنهاداتی درباره غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که در صورت پیروی از رژیم غذایی FODMAP برای سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باید از آنها اجتناب کنید، دارد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

سندرم روده تحریک پذیر با اسهال ( IBS-D) و سندرم روده تحریک پذیر با یبوست (IBS-C) چیست؟

IBS-D مخفف سندرم روده تحریک پذیر همراه با اسهال است. شایع ترین علائم سندرم روده تحریک پذیر با اسهال عبارتند از:

 • مدفوع مکرر
 • احساس می کنید که نمی توانید مدفوع خود را در طول اجابت مزاج به طور کامل تخلیه کنید
 • حالت تهوع
 • گاز (نفخ)
 • درد یا ناراحتی شکم
 • اصرار ناگهانی برای اجابت مزاج
 • مدفوع شل

IBS-C مخفف سندرم روده تحریک پذیر همراه با یبوست است. شایع ترین علائم سندرم روده تحریک پذیر همراه با یبوست عبارتند از:

 • تعداد دفعات اجایت مزاج کم (دفعات مدفوع کم)
 • زور زدن در هنگام اجابت مزاج
 • احساس می کنید که نمی توانید مدفوع خود را در طول اجابت مزاج به طور کامل تخلیه کنید
 • احساس می کنید که نیاز به اجابت مزاج دارید اما نمی توانید این کار را انجام دهید
 • درد شکم
 • نفخ

آیا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) همان بیماری التهابی روده (IBD) است؟

در حالی که هر دو سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری التهابی روده (IBD) می توانند علائم مشابهی از جمله درد شکم، اسهال و اجابت مزاج فوری داشته باشند، IBS با IBD یکسان نیست.

بیماری التهابی روده (IBD) گروهی از بیماری‌های جداگانه است که شامل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون می‌شود و وضعیت شدیدتری دارد.

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر یک اختلال عملکردی دستگاه گوارش در نظر گرفته می شود زیرا عملکرد غیر طبیعی روده وجود دارد. IBS گروهی از علائم است و به خودی خود یک بیماری نیست، به همین دلیل است که به آن “سندرم” می گویند و نسبت به IBD جدی تر تلقی می شود.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مانند بیماری التهابی روده باعث التهاب نمی شود و منجر به آسیب دائمی به روده، خونریزی روده، خونریزی مقعدی، زخم، یا عوارض مضری که اغلب با IBD دیده می شود، نمی شود.

تفاوت سندرم روده تحریک پذیر (IBS) با رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO)

رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO) یکی از عواملی است که ممکن است علائم و نشانه های سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را ایجاد کند. داده های پزشکی از مطالعات انجام شده در SIBO متناقض است.

برخی از مطالعات افزایش تولید گاز توسط باکتری های روده را به عنوان علت درد و نفخ مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نشان می دهد.

با این حال، سایر مطالعات انجام شده برای تعیین اینکه آیا رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO) علت سندرم روده تحریک پذیر (IBS) است و آیا درمان آنتی بیوتیکی رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO) در کاهش یا از بین بردن علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مفید است، قطعی نبوده است.

چگونه سندرم روده تحریک پذیر (IBS) تشخیص داده می شود؟

سندرم روده تحریک پذیر با حذف سایر اختلالات گوارشی که می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند، تشخیص داده می شود. برای تعیین مدت و دفعات علائم، شرح حال کامل و فیزیکی گرفته می شود. برای تشخیص این بیماری، طول مدت علائم باید حداقل ۶ ماه باشد و حداقل ۳ بار در ماه رخ دهد.

پزشک ممکن است آزمایشاتی از جمله آزمایش خون، آزمایش مدفوع، اشعه ایکس یا سی تی اسکن را تجویز کند. هیچ یافته خاصی در این آزمایش ها وجود ندارد که بتواند تشخیص سندرم روده تحریک پذیر را تایید کند، با این حال می توان با انجام آنها سایر مشکلات را رد کرد.

تست سندرم روده تحریک پذیر

دو آزمایش خون نسبتاً جدید ممکن است به تشخیص سندرم روده تحریک پذیر کمک کند. یک آزمایش برای سندرم روده تحریک پذیر همراه با اسهال (IBS-D) و دیگری برای سندرم روده تحریک پذیر همراه با اسهال و یبوست (سندرم روده تحریک پذیر مخلوط IBS-M). هیچ کدام از این آزمایشات قادر به تشخیص سندرم روده تحریک پذیر با یبوست (IBS-C) نیستند.

هر دو آزمایش خون برای آنتی بادی های ضد CdtB و آنتی وینکولین هستند. تصور می شود که این آنتی بادی ها در برخی بیماران پس از یک دوره حاد گاستروانتریت که توسط چندین نوع مختلف و رایج باکتری ایجاد می شود، ایجاد می شود.

رشد بیش از حد این باکتری‌ها در روده ممکن است باعث حمله ایمنی به بافت‌های روده ی بیمار (خود ایمنی) با التهاب و آسیب به بافت‌ها شود که باعث علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می‌شود.

این آزمایش ها ممکن است به تمایز بین سندرم روده تحریک پذیر و بیماری التهابی روده (IBD)، نوع متفاوتی از بیماری التهابی روده که شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است، کمک کند.

به نظر می رسد آزمایشات آنتی بادی در تشخیص سندرم روده تحریک پذیر با اسهال (IBS-D) مفید باشد، اما برای تشخیص سندرم روده تحریک پذیر با یبوست (IBS-C) مفید نیست.

به نظر می رسد آزمایش ها نیز اختصاصی هستند و اگر آنتی بادی ها وجود داشته باشند، احتمال وجود سندرم روده تحریک پذیر بسیار زیاد است. با این حال، اگر نتیجه ی آزمایش ها منفی باشند، به این معنی که اگر آنتی بادی ها وجود نداشته باشند، بیمار همچنان ممکن است سندرم روده تحریک پذیر داشته باشد.

بنابراین، این تست‌های سندرم روده تحریک‌ پذیر ممکن است تنها زیرمجموعه‌ای از بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک‌ پذیر را شناسایی کنند، آنهایی که سندرم روده تحریک‌ پذیر پس از عفونی دارند.

هر دو آزمایش خون سندرم روده تحریک‌ پذیر تحت آزمایش های دقیق قرار نگرفته اند و هنوز توسط FDA تایید نشده اند. انتظار می رود این یک تست گران قیمت با هزینه ۵۰۰ تا بیش از ۱۰۰۰ دلار باشد.

سایر آزمایشات تشخیصی

پزشک همچنین ممکن است بیمار را نزد یک متخصص دستگاه گوارش بفرستد. بسته به علائم، آندوسکوپی فوقانی و/یا کولونوسکوپی ممکن است انجام شود.

درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) چیست؟

اصلاح رژیم غذایی اولین درمانی است که باید برای درمان سندرم روده تحریک پذیر امتحان شود. انواع مختلفی از غذاها به طور خاص وجود دارد که اغلب علائم و نشانه های مشخصی را ایجاد می کنند.

اگر اصلاحات رژیم غذایی و تغییر شیوه زندگی به اندازه کافی علائم و نشانه ها را درمان نکند، پزشک ممکن است درمان های پزشکی را توصیه کند.

چه داروهایی برای درمان و مدیریت سندرم روده تحریک پذیر با اسهال (IBS-D) استفاده می شود؟

داروی ضد اسهال

اگر شل شدن مدفوع یکی از علائم اصلی باشد، داروهای ضد اسهال مانند لوپرامید (Imodium)، آتاپولژیت (Kaopectate) و دیفنوکسیلات و آتروپین (Lomotil) می‌توانند مفید باشند. الوکسادولین (Viberzi) نسخه ای برای درمان سندرم روده تحریک پذیر همراه با اسهال (IBS-D) است.

برای زنان مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر که اسهال شدید را تجربه می کنند، آلوسترون (Lotronex) استفاده شده است. ریفاکسمین (Xifaxan) یک آنتی بیوتیک برای درمان سندرم روده تحریک پذیر همراه با اسهال (IBS-D) و نفخ مربوط به سندرم روده تحریک پذیر است.

اتصال دهنده های اسید صفراوی از جمله کلستیرامین ((پروالیت)، کلستیپول (کولستید) یا کولسولام (ولچول) می توانند به برخی از بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر همراه با اسهال (IBS-D) کمک کنند، اما می توانند باعث نفخ نیز شوند.

دارو برای درمان یبوست

ملین های بدون نسخه مانند پلی اتیلن گلیکول ۳۳۵۰ ((MiraLax)، بیزاکودیل (Dulcolax) و پوسته دانه پسیلیوم (Metamucil) می توانند به رفع یبوست و منظم نگه داشتن حرکات روده کمک کنند.

ملین های سنا (Senokot، Ex-Lax Gentle Nature) ملین های تجویزی مانند لاکتولوز (Constulose) نیز ممکن است تجویز شوند.

دو دارویی که به طور خاص برای درمان سندرم روده تحریک پذیر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: لوبی پروستون (Amitiza) که یک ملین است، و لیناکلوتید (Linzess) که یک داروی یبوست است.

داروهای ضد افسردگی SSRI فلوکستین (Prozac)، سیتالوپرام (Celexa)، سرترالین (Zoloft)، پاروکستین (Paxil) و اِس سیتالوپرام (escitalopram یا Lexapro) ممکن است برای مبتلایان به یبوست (IBS-C) مفید باشند، اما می توانند حملات را در بیماران مبتلا به اسهال (IBS-D) تحریک کنند.

چه داروهای دیگری در درمان علائم و نشانه های سندرم روده تحریک پذیر استفاده می شود؟

 1. داروهای ضد افسردگی در دوزهای پایین: مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs) و مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، ممکن است به تسکین علائم مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر کمک کنند.
 2. بیسموت ساب سالیسیلات: (پپتو بیسمول) و هیدروکسید منیزیم (شیر منیزیا).
 3. آنتی بیوتیک ها: زمانی که مشکوک به رشد بیش از حد باکتری روده کوچک (SIBO) باشد، ممکن است از آنتی بیوتیک ها استفاده شود.
 4. داروهای ضد اضطراب: مانند دیازپام (والیوم)، لورازپام (آتیوان) و کلونازپام (کلونوپین) گهگاه برای افرادی که اضطرابشان علائم سندرم روده تحریک پذیر را بدتر می کند، به صورت کوتاه مدت تجویز می شود.

چه داروهایی درد و گرفتگی ناشی از سندرم روده تحریک پذیر را درمان می کنند؟

 1. داروهای ضد اسپاسم: مانند متوکلوپرامید (رگلان)، دی سیکلومین (بنتیل) و هیوسیامین (لوسین)، علائم درد و گرفتگی عضلات را کاهش می دهند.
 2. داروهای ضد افسردگی: مانند آمی تریپتیلین (Elavil، Paregoric)، دوکسپین (Silenor)، دزیپرامین (Norpramin)، نورتریپتیلین (Pamelor) و ایمی پرامین (Tofranil) ممکن است به درد شکم کمک کنند، اما به دلیل عوارض جانبی معمولاً برای موارد شدید استفاده می شود.

چه داروهای خانگی یا سایر تغییرات سبک زندگی می تواند به علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک می کند؟

برخی از تغییرات سبک زندگی که می تواند به تسکین علائم نیز کمک کند به شرح زیر است:

 • وعده های غذایی کوچکتر و با تکرار بیشتر بخورید (مثلا ۵ تا ۶ وعده ی کوچک تر بجای ۳ وعده ی بزرگ)
 • سیگار را ترک کنید
 • به طور منظم تمرین کنید
 • پروبیوتیک مصرف کنید
 • از کافئین بپرهیزید
 • از تکنیک های کنترل استرس و آرامش استفاده کنید
 • آموزش ذهن آگاهی
 • هیپنوتیزم روده ای
 • بیوفیدبک
 • تکنیک های مدیریت درد
 • درمان شناختی رفتاری (CBT) یا روان درمانی
 • ورزش های منظم مانند پیاده روی یا یوگا
 • به میزان کافی بخوابید
 • زنجبیل یا نعناع را امتحان کنید که ممکن است به هضم غذا کمک کند
 • از ملین ها خودداری کنید مگر اینکه توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد

عوارض سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

به طور کلی، به جز علائم خود بیماری، عوارض کمی در ارتباط با این بیماری عملکردی وجود دارد. اگر فردی مبتلا به هموروئید باشد، اسهال و یبوست مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر باشد، ممکن است او را تحریک کند.

علاوه بر این، رژیم غذایی بسیار سختگیرانه، مواد مغذی را محدود می کند که می تواند باعث مشکلات مربوط به عدم تغذیه مناسب شود.

بزرگترین عارضه سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ممکن است بر روی کیفیت زندگی باشد. استرس و اضطراب و همچنین تأثیری که بر روی فعالیت‌های روزانه ایجاد می‌کند ممکن است برای بیماران دردسرساز باشد.

سندرم روده تحریک پذیر منجر به موارد زیر نمی شود:

 1. سرطان روده بزرگ
 2. خونریزی از رکتوم (راست روده)
 3. بیماری های التهابی روده (بیماری کرون و کولیت اولسراتیو یا UC)

آیا درمانی برای سندرم روده تحریک پذیر (IBS) وجود دارد؟

هیچ درمان شناخته شده ای برای سندرم روده تحریک پذیر (IBS) وجود ندارد، اما گزینه های درمانی زیادی برای کاهش یا از بین بردن علائم وجود دارد. ارتباط خوب با پزشک برای کمک به مدیریت این بیماری مهم است.

امید به بهبودی سندرم روده تحریک پذیر (IBS) چگونه است؟

سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری مزمن با علائمی است که می آیند و می روند. امید کلی برای بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) به شدت و فراوانی علائم و توانایی بیمار در کنترل این علائم بستگی دارد، چه از طریق رژیم غذایی، تغییر شیوه زندگی یا داروها.

آیا می توان از سندرم روده تحریک پذیر (IBS) جلوگیری کرد؟

ممکن است پیشگیری از ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) امکان پذیر نباشد، اما می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از بروز یا بدتر شدن علائم انجام دهید.

همانطور که قبلاً گفته شد، تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند. برای شناسایی محرک های غذایی، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که یک دفترچه خاطرات غذایی داشته باشید و از غذاهایی که باعث علائم می شوند اجتناب کنید. استرس و اضطراب را مدیریت کنید و در صورت نیاز از درمان شناختی یا روان درمانی استفاده کنید.

کدام نوع از پزشکان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را درمان می کنند؟

یک پزشک عمومی یا متخصص پزشکی خانواده یا یک متخصص اطفال ممکن است ابتدا سندرم روده تحریک پذیر را تشخیص دهد. احتمالاً برای درمان بیشتر به یک متخصص گوارش (متخصص اختلالات دستگاه گوارش) ارجاع  داده خواهید شد.

حقایق در مورد سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

 • سندرم روده تحریک پذیر یا IBS یا کولون اسپاستیک نوعی اختلال گوارشی است. علائم و نشانه های IBS عبارتند از:
  • درد شکم
  • تغییر عادات روده ای
  • افزایش گاز
  • نفخ (اتساع)
  • گرفتگی
  • عدم تحمل غذایی
 • علت دقیق سندرم روده تحریک پذیر ناشناخته است و ممکن است به دلیل عوامل متعددی باشد.
 • اَشکال مختلفی از این بیماری عملکردی وجود دارد. IBS همراه با اسهال (IBS-D)، با اسهال مزمن یا مکرر مشخص می شود، در حالی که IBS با یبوست (IBS-C)، با درد شکمی یا ناراحتی همراه با یبوست مشخص می شود. برخی افراد علائم متناوب اسهال یا یبوست را تجربه می کنند.
 • تشخیص IBS بر اساس طول مدت (حداقل شش ماه) و فراوانی علائم و نشانه ها (حداقل سه بار در ماه) است. یک آزمایش خون جدید ممکن است به شناسایی برخی از اشکال IBS کمک کند.
 • هیچ درمان شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد، اما گزینه های درمانی زیادی برای کاهش یا از بین بردن علائم وجود دارد. درمان شامل اصلاح رژیم غذایی، تغییر شیوه زندگی و داروهای تجویزی است.
 • رژیم غذایی خاصی برای IBS وجود ندارد و افراد مختلف به غذاهای مختلف واکنش متفاوتی نشان می دهند. برای افراد مبتلا به IBS مهم است که غذاهایی را که باعث ایجاد علائم آنها می شوند شناسایی کنند تا بتوانند از آنها اجتناب کنند. به طور کلی، بسیاری از افراد مبتلا به این عارضه افزایش فیبر غذایی، نوشیدن مقدار زیادی آب، اجتناب از نوشابه و خوردن وعده های غذایی کوچکتر را مفید می دانند.
 • بهتر است در مورد بهترین راه برای مدیریت علائم و نشانه های IBS با یک پزشک مراقبت های اولیه یا یک متخصص گوارش صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید