خانه » سلامت روان » علائم احساسی افسردگی چگونه است و افسردگی چگونه به نظر می رسد؟

علائم احساسی افسردگی چگونه است و افسردگی چگونه به نظر می رسد؟

افسردگی یک اختلال سلامت روانی گسترده است که بخش قابل توجهی از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند. شناخت علائم و نشانه های افسردگی برای اطمینان از تشخیص و درمان مناسب بسیار مهم است.

علائم افسردگی تجربیاتی است که خود فرد دارد و ممکن است شامل احساس غم و اندوه، گناه، ناامیدی، بی تفاوتی، مشکل در تمرکز، ارزش خود پایین و غیره باشد. در مقابل، نشانه‌های افسردگی تغییراتی هستند که ممکن است در دیگران مشاهده شود، مانند نادیده گرفتن فعالیت‌هایی که معمولاً مورد علاقه آنهاست، تغییر در اشتها یا خواب، یا کناره‌گیری اجتماعی.

توجه به این نکته مهم است که نحوه تجربه افسردگی ممکن است بر اساس عوامل مختلفی از جمله جنسیت، سن، نژاد، قومیت و غیره متفاوت باشد. در این مقاله، می‌توانید درباره اختلال افسردگی اساسی (MDD) و نحوه تشخیص علائمی که نشان می‌دهد فردی ممکن است افسردگی را تجربه کند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه متوجه شوید که آیا علائم افسردگی دارید؟

افسردگی بسیار بیشتر از «احساس غمگینی» است. علائم و نشانه های افسردگی می تواند عاطفی، روانی، فیزیکی و اجتماعی باشد. برای جستجو یا شروع درمان نیازی به تشخیص رسمی افسردگی ندارید.

افسردگی چگونه تشخیص داده می شود؟

افسردگی یک اختلال سلامت روان پیچیده است که فراتر از احساس غم و اندوه است. علائم و نشانه های افسردگی می تواند به روش های مختلفی از جمله تغییرات عاطفی، روانی، جسمی و اجتماعی بروز کند. در حالی که تشخیص رسمی افسردگی اغلب برای دریافت درمان ضروری است، مهم است که توجه داشته باشید که برای کمک گرفتن یا شروع درمان نیازی به تشخیص ندارید. اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، مهم است که با یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید که می تواند به شما در تعیین بهترین مسیر اقدام کمک کند. با درمان مناسب، می توان علائم افسردگی را مدیریت کرد و کیفیت کلی زندگی خود را بهبود بخشید.

۱. علائم عاطفی افسردگی

علائم عاطفی افسردگی با احساسات و خلق و خوی افراد مرتبط است. تشخیص این علائم برای دیگران ممکن است دشوار باشد، اما افرادی که افسردگی را تجربه می کنند ممکن است بتوانند آنها را در خود شناسایی کنند. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است عواطف و احساسات زیر را تجربه کنند (منبع مطلب):

 1. غمگینی
 2. ناامیدی
 3. درماندگی
 4. پوچی
 5. به طور کلی خلق و خوی پایین دارند
 6. احساس گناه
 7. بی ارزشی
 8. احساس بی ارزش بودن یا عزت نفس پایین
 9. تحریک پذیری
 10. نا امیدی
 11. اضطراب
 12. نگران بودن

۲. علائم روانشناختی افسردگی

علائم افسردگی روانی فراتر از احساسات شما است و شامل نحوه عملکرد ذهن شما، چگونگی و آنچه در مورد آن فکر می کنید و موارد دیگر را در بر می گیرد.

برخی از علائم روانی افسردگی عبارتند از (منبع مطلب):

 1. بلاتکلیفی و سخت گیری برای تصمیم گیری
 2. کمبود انگیزه
 3. عدم تمرکز
 4. مشکل در به خاطر سپردن چیزها
 5. از دست دادن علاقه به چیزهایی که معمولاً از آنها لذت می برید
 6. عدم لذت بردن از زندگی
 7. افکار و دیدگاه های بدبینانه
 8. افکار مربوط به مرگ یا خودکشی

افکار برای بیگانگان قابل مشاهده نیستند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است بتوانید رفتارهای مرتبط با این افکار را مشاهده کنید و آنها را به عنوان نشانه های احتمالی افسردگی در دیگران شناسایی کنید.

۳. علائم فیزیکی افسردگی

افسردگی ممکن است یک اختلال روانی باشد، اما می تواند به صورت فیزیکی نیز ظاهر شود. علائم جسمی و نشانه های افسردگی شامل موارد زیر است (منبع مطلب):

 1. تغییر در اشتها (خوردن بیشتر یا کمتر از حد معمول)
 2. تغییرات وزن (معمولاً وزدن کاهش می یابد اما گاهی اوقات افزایش می یابد)
 3. یبوست
 4. علائم گوارشی که به مشکلات دیگر جسمی مربوط نمی شود
 5. دردهای غیر قابل توضیح، سردرد، گرفتگی و درد بدون علت فیزیکی مشخص
 6. کندتر از حد معمول حرکت می کند یا صحبت می کند
 7. کمبود انرژی، احساس خستگی
 8. از دست دادن میل جنسی
 9. تغییر در الگوی خواب (مانند مشکل در به خواب رفتن، بیدار شدن خیلی زود در صبح یا خواب زیاد)
 10. افزایش فعالیت های بی هدف (مانند قدم زدن، دست زدن، بی قراری و ناتوانی در نشستن)

دوستان، همکاران یا اعضای خانواده ممکن است علائم فیزیکی افسردگی را در دیگران مشاهده کنند. اگر نگران هستید که فردی که به او اهمیت می دهید افسرده باشد، یاد بگیرید که چگونه علائم فیزیکی این بیماری را تشخیص دهید.

۴. علائم اجتماعی افسردگی

افسردگی همچنین می تواند بر تعاملات و رفتارهای اجتماعی شما تأثیر بگذارد. اینگونه در مورد آن فکر کنید: وقتی احساس غمگینی، گناه یا بی تفاوتی می کنید، ممکن است کمتر با جامعه خود درگیر شوید یا بخواهید کارهایی را انجام دهید که انرژی شما را می گیرد، به خصوص کارهایی که دیگر به آنها علاقه ندارید.

برخی از علائم اجتماعی افسردگی عبارتند از:

 1. نادیده گرفتن سرگرمی ها یا علایق قبلی
 2. کناره گیری از فعالیت های اجتماعی
 3. اجتناب از ارتباط با دوستان یا خانواده
 4. مشکلات در کار و تقلا برای انجام مسئولیت ها
 5. افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر

انزوا، تنهایی و عدم ارتباط اجتماعی رابطه پیچیده و متقابلی با افسردگی دارند. تحقیقات نشان داده است که افرادی که منزوی هستند یا احساس می کنند از دیگران جدا شده اند در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند. در عین حال، افرادی که افسردگی را تجربه می کنند نیز ممکن است رفتارهایی داشته باشند که منجر به انزوا و قطع ارتباط بیشتر از دیگران شود. این رابطه دوسویه بین انزوا و افسردگی اهمیت پرداختن به هر دو عامل را به منظور ارتقای سلامت روان و رفاه کلی برجسته می کند.

علائم جدی یا اورژانسی افسردگی

افسردگی یک بیماری روانی جدی است که می تواند شدید شود و نیاز به توجه فوری دارد. خودکشی عامل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است و افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی در معرض خطر بیشتری برای خودکشی هستند. (منبع مطلب).

مهم است که علائم افسردگی را بشناسید و در اسرع وقت به دنبال کمک باشید تا از شدیدتر شدن این بیماری جلوگیری کنید. اگر افکار خودکشی را تجربه می کنید یا نگران شخص دیگری هستید که ممکن است در معرض خطر باشد، مهم است که فوراً به دنبال کمک باشید. منابع زیادی برای حمایت از افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند و برای جلوگیری از خودکشی در دسترس هستند.

علائم هشدار دهنده مبنی بر اینکه ممکن است فرد مبتلا به افسردگی به فکر خودکشی باشد و باید جدی گرفته شود عبارتند از (منبع مطلب):

 1. صحبت کردن یا پست کردن مطالبی در رسانه های اجتماعی در مورد تمایل به مُردن یا آرزوی مردن آنها
 2. صحبت از سربار بودن
 3. خداحافظی کردن
 4. ابراز احساس ناامیدی، عصبانیت یا خشم
 5. افزایش انزوا
 6. مصرف مواد مخدر
 7. نوسانات خلقی شدید، شامل سرخوشی یا شادی
 8. جستجو برای دسترسی به وسایل کشنده مانند سلاح یا دارو
 9. برنامه ریزی و به اشتراک گذاری برای خودکشی

اگر متوجه این علائم در شخص دیگری شدید، به دنبال کمک فوری باشید.

شناخت علائم افسردگی در دیگران

افسردگی می تواند به طرق مختلف ظاهر شود و همه علائم افسردگی برای دیگران به راحتی قابل مشاهده نیست. برخی از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است با وجود احساس افسردگی در درون، احساسات خود را پنهان کنند و از بیرون خوشحال به نظر برسند. این به “افسردگی خندان” معروف است.

مهم است که علاوه بر علائم عاطفی، سایر علائم افسردگی را نیز بشناسیم، زیرا این علائم می تواند بینش ارزشمندی را در مورد سلامت روانی فرد ارائه دهد. برخی از علائم رایج افسردگی که ممکن است در دیگران به راحتی مشاهده شود عبارتند از تغییرات در رفتار، مانند نادیده گرفتن فعالیت هایی که زمانی لذت بخش بودند، کناره گیری اجتماعی، یا تغییر در اشتها یا الگوهای خواب. با آگاهی از این علائم و نشانه ها، ممکن است بتوان افسردگی را شناسایی کرد و قبل از اینکه شدیدتر شود، کمک گرفت.

چند نشانه برای افسردگی وجود دارد؟

بر اساس کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5)، برای تشخیص افسردگی، یک فرد باید حداقل پنج مورد از هشت علامت ذکر شده در بالا را تجربه کند. از میان این علائم، حداقل یکی باید خلق افسرده یا از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت هایی باشد که زمانی لذت بخش بوده است.

DSM-5 یک سیستم طبقه بندی استاندارد شده است که توسط متخصصان سلامت روان برای تشخیص شرایط سلامت روان استفاده می شود. توجه به این نکته ضروری است که علائم افسردگی می تواند شدت متفاوتی داشته باشد و ممکن است به درجات مختلفی وجود داشته باشد. اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، مهم است که با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید که می تواند به شما در تعیین بهترین روش درمانی کمک کند.

اگر نگران این هستید که فردی که به او اهمیت می دهید افسردگی داشته باشد، با علائم قابل تشخیص، به ویژه علائم ذکر شده در بخش علائم “فیزیکی” و “اجتماعی” در بالا آشنا شوید.

نمونه هایی که ممکن است فرد مورد علاقه شما افسردگی داشته باشد عبارتند از:

 1. همسرتان ناگهان خیلی دیر به رختخواب می‌آید، خیلی زود از خواب بیدار می‌شود، یا  بیش از حد می‌خوابد.
 2. کودک شما به طور ناگهانی خیلی کمتر یا خیلی بیشتر از حد معمول غذا می خورد.
 3. به نظر می رسد خواهر و برادر شما اخیراً وزن زیادی از دست داده اند، اما آنها برنامه تمرینی یا رژیم جدیدی را شروع نکرده اند.
 4. دوست شما به پیامک یا تماس های تلفنی شما پاسخ نمی دهد و به نظر می رسد از دور هم جمع شدن اجتناب می کند.
 5. کودک شما از درد، یبوست و سایر مشکلات گوارشی که هیچ دلیل ظاهری فیزیکی ندارند، شکایت دارد.
 6. به نظر می رسد که شریک زندگی شما میل جنسی خود را از دست داده است و دیگر به رابطه جنسی علاقه ای ندارد.
 7. به نظر می رسد والدین شما انگیزه خود را برای رفتن به باشگاه مورد علاقه خود یا تمرین و یا سرگرمی مورد علاقه خود از دست داده اند.
 8. کودک شما در تلاش است تا روی کار مدرسه تمرکز کند، در مکالمه شام شرکت کند و تمرین آلت موسیقی مورد علاقه خود را متوقف کند.
 9. به نظر می رسد دوست شما در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید، در حالی که معمولاً بسیار عقیده دارند، بی تفاوت به نظر می رسد.

اگر متوجه علائم افسردگی در شخص دیگری شدید، به آرامی موضوع را مطرح کنید. آنها ممکن است از کمک شما برای تصدیق وضعیت خود و جستجوی کمک حرفه ای بهره مند شوند.

علائم افسردگی در زنان

افسردگی، یک اختلال روانشناختی رایج است که با احساس مداوم غم یا ناامیدی مشخص می شود، زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، افسردگی در زنان تقریباً ۵۰ درصد بیشتر از مردان است و بیش از ۱۰ درصد از مادران باردار یا تازه زایمان کرده را تحت تأثیر قرار می دهد.

نوسانات هورمونی که زنان تجربه می‌کنند می‌تواند به طور قابل‌توجهی در احتمال ابتلای آنها به افسردگی نقش داشته باشد، زیرا بارداری، زایمان، قاعدگی و یائسگی همگی منجر به تغییرات قابل‌توجهی در هورمون‌ها و عملکرد بدن می‌شوند که می‌تواند باعث علائم افسردگی شود.

علاوه بر این، دلایل احتمالی دیگری وجود دارد که نشان می دهد زنان بیشتر از مردان در معرض افسردگی هستند. به عنوان مثال، انتظارات اجتماعی و نقش های جنسیتی نقش مهمی در شکل دادن به تجربیات افراد از سلامت روان دارند. معمولاً از زنان انتظار می‌رود که مسئولیت‌های متعددی را به‌عنوان خانه‌دار، مراقب و نان‌آور خانه برعهده بگیرند. این می تواند استرس و اضطراب بسیار زیادی ایجاد کند که احتمال افسردگی را افزایش می دهد.

برای پزشکان ضروری است که از این موضوع آگاه باشند و گزینه های درمانی مناسبی را برای زنانی که افسردگی را تجربه می کنند ارائه دهند تا اطمینان حاصل شود که حمایت لازم را دریافت می کنند.

انواع افسردگی منحصر به فرد در زنان عبارتند از:

زنان علائم عاطفی، روانی، جسمی و اجتماعی افسردگی را تجربه می کنند که ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. یکی دیگر از نشانه‌های مهم افسردگی که باید در زنان پس از زایمان جستجو کرد، بی‌علاقگی به مراقبت از نوزاد جدیدشان است. 

علائم افسردگی در مردان

افسردگی یک اختلال سلامت روان است که بر اساس جنسیت افراد به طور متفاوتی تأثیر می گذارد. این وضعیت می تواند خود را با علائم مختلفی نشان دهد، و در حالی که برخی از این علائم بین مردان و زنان همپوشانی دارند، تفاوت های قابل توجهی نیز در نحوه بروز افسردگی در هر گروه وجود دارد.

به طور خاص، علائم خاصی که معمولاً توسط مردان تجربه می شود ممکن است در معیارهای تشخیصی رسمی افسردگی لحاظ نشود. در نتیجه، این امر به طور بالقوه می تواند منجر به تشخیص نادرست این بیماری در مردانی شود که علائم سنتی افسردگی را نشان نمی دهند. تشخیص این تفاوت ها و اطمینان از اینکه افراد با هر جنسیت تشخیص های دقیق و درمان مناسب برای افسردگی خود دریافت می کنند بسیار مهم است.

طبق یک مطالعه که از یک نمونه ملی از ۹،۲۸۲ نظرسنجی استفاده کرد، مردان علائم زیر را با نرخ بیشتری نسبت به زنان تجربه می‌کنند:

 • حملات خشم و پرخاشگری
 • استفاده بیش از حد یا سوء استفاده از مواد
 • رفتار ریسک پذیر

یکی از دلایلی که مردان ممکن است با افسردگی متفاوت ظاهر شوند، به دلیل انتظارات اجتماعی پیرامون نقش ها و عبارات جنسیتی است. احساس غمگینی، گریه و تنهایی اغلب با هنجارهای اجتماعی مرتبط با مردانگی مطابقت ندارد، و باعث می شود مردان علائم خود را از طریق رفتارهای جایگزین مانند پرخاشگری و ریسک پذیری پنهان کنند. این می تواند به عدم شناخت افسردگی در میان مردان کمک کند و ممکن است مانع از آن شود که در صورت نیاز به دنبال کمک یا حمایت باشند.

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان

افسردگی یک وضعیت سلامت روان است که می تواند افراد را در هر سنی از جمله کودکان و نوجوانان تحت تاثیر قرار دهد. به طور متوسط، افسردگی ابتدا در اواخر نوجوانی تا اواسط دهه ۲۰ سالگی رخ می دهد. با این حال، برای افراد در هر گروه سنی غیر معمول نیست که افسردگی را تجربه کنند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تقریباً ۴.۴٪ از کودکان ۳-۱۷ ساله در طول زندگی خود تشخیص افسردگی را دریافت کرده اند، در حالی که ۱۵.۱٪ از نوجوانان بین ۱۲-۱۷ سال افسردگی اساسی را تجربه کرده اند.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که افسردگی می تواند یک وضعیت ناتوان کننده باشد، درمان های موثر زیادی وجود دارد که می تواند به افراد کمک کند علائم خود را مدیریت کنند و بهزیستی کلی خود را بهبود بخشند.

افسردگی می تواند در بین کودکان و نوجوانان متفاوت از بزرگسالان به نظر برسد. برخی از نشانه های افسردگی که باید در بین جوانان مراقب آنها بود عبارتند از:

 • افسردگی در کودکان : برخی از نشانه های افسردگی شامل امتناع از حضور در مدرسه، کاهش وزن قابل توجه یا کمبود وزن، نشان دادن تحریک پذیری و چسبندگی، و همچنین تجربه درد و ناراحتی فیزیکی است.
 • افسردگی در نوجوانان : نوجوانان ممکن است با اجتناب از اجتماعات اجتماعی یا تعامل با همسالان خود، درگیر شدن در مصرف مواد مخدر و الکل، نشان دادن عملکرد ضعیف تحصیلی، نشان دادن تغییرات خلقی شدید، از جمله عصبانیت و حساسیت به طرد شدن، افسردگی را نشان دهند.

دریافت درمان زمانی که علائم افسردگی دارید

اگر نشانه‌های افسردگی را بروز می‌دهید، با یک ارائه‌دهنده سلامت روان مجاز در مورد تشخیص مشورت کنید. این مهم است زیرا برخی از شرایط روانی، عصبی و فیزیکی می توانند علائمی مشابه افسردگی ایجاد کنند.

درمان افسردگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای تجویزی
 • درمان شناختی رفتاری (CBT)
 • درمان بین فردی (IPT)
 • روان درمانی
 • مشاوره
 • تغییر سبک زندگی
 • تکنیک های استرس و آرامش
 • تمرین منظم
 • گروه های پشتیبانی

حتی بدون تشخیص رسمی افسردگی، بسیاری از افراد از درمان های افسردگی خفیف تا متوسط نیز بهره مند می شوند.

کلام پایانی

افسردگی یک وضعیت سلامت روانی گسترده است که تقریباً ۵٪ از بزرگسالان را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد. با این وجود، افسردگی می تواند به طرق مختلف در میان مردان، زنان، افراد ناسازگار جنسیتی، کودکان، نوجوانان، افراد مسن و افراد از هر نژاد، قومیت و فرهنگ ظاهر شود. تشخیص علائم و نشانه های افسردگی و دریافت راهنمایی، کمک، منابع و درمان از یک تامین کننده مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید