خانه » بیماری ها » بهترین غذاها برای بهبود بیماری کبد چرب غیر الکلی

بهترین غذاها برای بهبود بیماری کبد چرب غیر الکلی

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) یکی از شایع ترین علل بیماری کبد در ایالات متحده است که ویژگی اصلی آن تجمع مقادیر بیش از حد چربی در اندام است. این وضعیت اغلب به افرادی مرتبط است که با برخی از عوارض سلامتی مانند چاقی و دیابت نوع ۲ زندگی می کنند، اما تفاوت قابل توجهی با بیماری کبدی مرتبط با الکل دارد زیرا ناشی از مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی نیست.

بیماری کبد چرب غیر الکلی می تواند خود را از طریق دو نوع متمایز نشان دهد: کبد چرب غیر الکلی (NAFL) و استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH). در مورد بیماری کبد چرب غیر الکلی، تجمع چربی در کبد بدون ایجاد التهاب رخ می دهد. با این حال، این ممکن است منجر به بزرگ شدن اندام و در نتیجه درد شود. از سوی دیگر، بیماری کبد چرب غیر الکلی نه تنها با تجمع بیش از حد چربی، بلکه همچنین التهاب و آسیب احتمالی به سلول های کبدی مشخص می شود. در صورت عدم درمان، بیماری کبد چرب غیر الکلی می تواند به سمت شرایط شدیدتری مانند سیروز یا حتی نارسایی کبدی پیشرفت کند.

در یک بدن سالم، کبد از طریق عملکردهای مختلفی مانند سم زدایی خون با حذف مواد مضر و تولید صفرا – مایعی به رنگ زرد مایل به سبز که به تجزیه چربی ها به اسیدهای چرب برای هضم کمک می کند – نقش اساسی در حفظ سلامت کلی ایفا می کند. با این حال، هنگامی که بیماری کبد چرب غیر الکلی تحت تاثیر قرار می گیرد، توانایی کبد برای انجام این وظایف به طور موثر به دلیل آسیب ناشی از تجمع بیش از حد چربی مختل می شود.

رویکرد درمانی اولیه برای افراد دارای اضافه وزن یا چاق مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی شامل کاهش وزن تدریجی است که از طریق ترکیبی از کاهش کالری، ورزش منظم و مصرف یک رژیم غذایی متعادل غنی از مواد مغذی ضروری برای سلامت کبد حاصل می‌شود. با اتخاذ این تغییرات سبک زندگی، می توان از بدتر شدن بیماری جلوگیری کرد و خطر ابتلا به عوارض شدیدتر مرتبط با بیماری کبد چرب غیر الکلی را کاهش داد.

به طور کلی، رژیم غذایی برای بیماری کبد چرب شامل موارد زیر است:

 • میوه ها و سبزیجات
 • گیاهان پر فیبر مانند حبوبات و غلات کامل
 • کاهش قابل توجه مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها، از جمله آنهایی که حاوی قند، نمک، کربوهیدرات های تصفیه شده و چربی اشباع هستند.
 • بدون الکل

یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و مبتنی بر غذای کامل و غنی از فیبر، پروتئین و چربی‌های غیراشباع به طور کلی برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی توصیه می‌شود.

در اینجا چند غذا وجود دارد که باید در رژیم غذایی سالم کبد خود بگنجانید:

قهوه برای کمک به کاهش آنزیم های غیر طبیعی کبد

فنجان قهوه روزانه شما می تواند به محافظت از کبد در برابر بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند.

مصرف روزانه یک فنجان قهوه ممکن است نقش اساسی در محافظت از کبد در برابر بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) داشته باشد، وضعیتی که با تجمع بیش از حد چربی در سلول‌های کبدی یا سلول‌های کبدی مشخص می‌شود.

یک تجزیه و تحلیل جامع انجام شده در سال ۲۰۲۱، شامل مطالعات و آزمایشات بالینی متعدد، به این نتیجه رسید که مصرف منظم قهوه با کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط است. علاوه بر این، این اثر مفید به افرادی که قبلاً مبتلا به این بیماری تشخیص داده شده اند، با کاهش احتمال تجربه پیشرفت فیبروز کبدی که به زخم در بافت کبد اشاره دارد، گسترش می یابد (منبع مطلب).

علاوه بر ویژگی‌های محافظتی آن در برابر بیماری کبد چرب غیر الکلی، مصرف قهوه همچنین پتانسیل کاهش سطح آنزیم‌های غیرطبیعی کبدی را که معمولاً با بیماری‌های کبدی در میان افرادی که در معرض خطر هستند، نشان داده است. این یافته‌ها مزایای سلامتی احتمالی را که مصرف منظم قهوه می‌تواند برای حفظ عملکرد بهینه کبد و کاهش خطر ابتلا به اختلالات مرتبط با کبد فراهم کند، تقویت می‌کند.

 سبزی برای جلوگیری از تجمع چربی

مصرف ترکیبات موجود در اسفناج، همراه با سایر سبزیجات سبز برگ، نتایج امیدوارکننده ای را در مبارزه با بیماری کبد چرب، به ویژه بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) نشان داده است. یک مطالعه مشاهده‌ای قابل توجه که در سال ۲۰۲۱ انجام شد، نشان داد افرادی که اسفناج خام را در رژیم غذایی خود گنجانده بودند، خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی را کاهش دادند. این اثر مفید را می توان به وجود نیترات و پلی فنول های خاص نسبت داد که به وفور در این سبزی برگ سبز یافت می شود (منبع مطلب).

در حالی که اسفناج پخته شده نتایج قابل مقایسه ای را در این مطالعه نشان نداد، شایان ذکر است که فرآیندهای پخت و پز ممکن است منجر به کاهش مواد مغذی حیاتی مانند ترکیبات پلی فنلی و فعالیت آنتی اکسیدانی شود. بنابراین، حفظ شکل‌های خام یا حداقل فرآوری‌شده این سبزیجات می‌تواند مزایای بالقوه سلامتی آن‌ها را برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب به حداکثر برساند.

حبوبات و سویا برای کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی

حبوبات و سویا هر دو پتانسیل را در کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) نشان داده اند، وضعیتی که با تجمع چربی اضافی در کبد مشخص می شود که ناشی از مصرف الکل نیست.

حبوباتی مانند عدس، نخود، سویا و نخود از نظر تغذیه ای مواد غذایی غلیظی هستند که حاوی نشاسته مقاوم هستند که به بهبود سلامت روده کمک می کنند. دریافت رژیم غذایی این حبوبات با کاهش سطح گلوکز و تری گلیسیرید خون در افراد چاق مرتبط است که نقش محافظتی آنها را در برابر بیماری کبد چرب غیر الکلی نشان می دهد.

در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ با تمرکز بر تأثیر رژیم‌های غذایی غنی از حبوبات، محققان خاطرنشان کردند که چنین مصرفی با کاهش احتمال ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط است. این یافته به شواهد فزاینده ای اضافه می کند که از مزایای استفاده از حبوبات در رژیم غذایی برای سلامت کبد حمایت می کند (منبع مطلب).

علاوه بر این، برخی مطالعات نشان داده‌اند که خوردن سویا – چه به عنوان جایگزین گوشت یا ماهی یا به اشکالی مانند سوپ میسو حاوی سویای تخمیر شده – ممکن است اثرات محافظتی بر روی کبد داشته باشد. با این حال، شواهد در مورد این ارتباط مختلط باقی می ماند (منبع مطلب).

یکی از توضیح های احتمالی برای این یافته ها محتوای بالای بتا کنگلیسینین است، پروتئینی که در سویا یافت می شود، که به دلیل توانایی آن در کمک به کاهش سطح تری گلیسیرید و محافظت بالقوه در برابر تجمع چربی احشایی مورد توجه قرار گرفته است. این می تواند به کاهش خطر بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند.

علاوه بر این، توفو – یک غذای کم‌چرب که از دانه‌های سویا به دست می‌آید – یک منبع عالی از پروتئین است و آن را به گزینه‌ای مناسب برای کسانی تبدیل می‌کند که می‌خواهند مصرف چربی رژیم غذایی خود را محدود کنند و در عین حال نیازهای غذایی خود را برآورده کنند.

ماهی برای کاهش التهاب و سطح چربی

ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین، ماهی تن و قزل آلا منابع شناخته شده اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که با فواید سلامتی متعددی همراه بوده است. این مواد مغذی ضروری نقش مهمی در حفظ عملکرد بهینه سیستم‌های مختلف بدن از جمله سیستم قلبی عروقی و عصبی دارند. تحقیقات نشان می دهد که مکمل رژیم غذایی با این اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است برای افرادی که از بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) رنج می برند تسکین دهد.

اسیدهای چرب امگا ۳ عمدتاً در روغن ماهی یافت می شوند که از موجودات دریایی مانند ماهی و جلبک ها به دست می آید. آنها به دو شکل اصلی وجود دارند: ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA)، که هر دو نشان داده اند چربی کبد را کاهش می دهند، سطح کلسترول محافظتی HDL را بهبود می بخشند و غلظت تری گلیسیرید مضر در خون را کاهش می دهند. با انجام این کار، آنها به طور بالقوه برخی از علائم مرتبط با بیماری کبد چرب غیر الکلی را کاهش می دهند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی یک وضعیت پیشرونده است که زمانی رخ می دهد که مقادیر بیش از حد چربی در سلول های کبد تجمع می یابد و باعث التهاب و آسیب به این اندام حیاتی می شود. در صورت عدم درمان می تواند منجر به اشکال شدیدتر بیماری کبدی مانند سیروز یا سرطان کبد شود. با ادامه افزایش نرخ چاقی در سطح جهان و تداوم عادات غذایی ناسالم، بیماری کبد چرب غیر الکلی به عنوان یک نگرانی مهم برای سلامت عمومی مطرح شده است.

بنابراین، گنجاندن ماهی‌های چرب در رژیم غذایی منظم یا مکمل‌سازی با کپسول‌های امگا ۳ می‌تواند با ارتقای سلامت کبد و کاهش خطر ابتلا به مراحل پیشرفته‌تر بیماری کبدی در افرادی که قبلاً مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی هستند، به مدیریت این بیماری کمک کند.

غلات کامل (بدلیل وجود فیبر)

در مطالعات مختلف علمی، غذاهای غنی از غلات کامل و فیبر مانند بلغور جو دوسر به طور مداوم با کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) مرتبط است. این یافته ها نشان می دهد که گنجاندن یک رژیم غذایی سرشار از مواد حاوی فیبر بالا مانند جو در وعده های غذایی روزانه فرد می تواند به طور قابل توجهی به مدیریت و حتی پیشگیری از علائم بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند.

به طور خاص، ثابت شده است که مصرف چنین غذاهای غنی از مواد مغذی برای افرادی که قبلاً از بیماری کبد چرب غیر الکلی رنج می برند، به دلیل اثرات بالقوه آن در کاهش سطوح مضر تری گلیسیرید در بدن، مفید است. این بهبود در نهایت ممکن است به وضعیت سلامت بهتر کبد کمک کند و به طور بالقوه عوارض مرتبط با این بیماری، مانند التهاب یا جای زخم را کاهش دهد (منبع مطلب).

آجیل برای کمک به کاهش التهاب

مشاهده شده است که مصرف رژیم غذایی سرشار از آجیل به چندین فواید سلامتی از جمله کاهش سطح التهاب و بهبود مقاومت به انسولین و همچنین استرس اکسیداتیو کمک می کند. این نتایج مطلوب با شیوع کمتر بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) در میان افرادی که آجیل بیشتری را در وعده های غذایی خود استفاده می کنند مرتبط است.

یک مطالعه قابل توجه که در چین با حجم نمونه بزرگ انجام شد، گزارش داد که افزایش مصرف آجیل به طور قابل توجهی با کاهش قابل ملاحظه خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط است. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که افرادی که مبتلا به بیماری کبد چرب تشخیص داده شده اند، می توانند نتایج آزمایش عملکرد کبد را در هنگام گنجاندن گردو در رژیم غذایی خود تجربه کنند. چنین یافته هایی شواهدی را برای نقش بالقوه ای که آجیل ممکن است در کاهش یا پیشگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی و عوارض مرتبط با آن ایفا کند، ارائه می دهد (منبع مطلب).

زردچوبه برای کاهش نشانگرهای آسیب کبدی

دوزهای بالای کورکومین، ترکیب فعال زیستی اصلی موجود در زردچوبه، پتانسیل قابل توجهی را برای کاهش نشانگرهای آسیب کبدی مرتبط با بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) نشان می دهد. کبد چرب غیر الکلی یک بیماری شایع است که با تجمع چربی در سلول های کبدی – نوع سلول اولیه در کبد – مشخص می شود. این تجمع می تواند منجر به التهاب و فیبروز شود که در نهایت به سمت مراحل شدیدتر مانند سیروز یا حتی سرطان کبد پیش می رود.

تحقیقات متمرکز بر مکمل زردچوبه نتایج امیدوارکننده‌ای را در مورد توانایی آن در کاهش سطح آنزیم‌های سرمی نشان داده است که نشان‌دهنده آسیب کبدی هستند – یعنی آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST). این آنزیم ها نقش مهمی در فرآیندهای متابولیک درون سلول ها ایفا می کنند، اما زمانی که سلول های کبدی آسیب می بینند، می توانند به جریان خون نشت کنند. سطوح بالای ALT و AST معمولاً در بین افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی مشاهده می شود که آنها را به نشانگرهای زیستی ارزشمندی برای تشخیص و نظارت بر پیشرفت این بیماری تبدیل می کند (منبع مطلب).

بنابراین، ترکیب دوزهای بالای کورکومین در برنامه درمانی ممکن است چندین اثر مفید در کاهش آسیب کبدی مرتبط با بیماری کبد چرب غیر الکلی ایجاد کند. خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و کاهش چربی کورکومین آن را به یک کاندیدای جذاب برای مدیریت این بیماری تبدیل کرده است. با این حال، قبل از توصیه کورکومین به عنوان یک رویکرد درمانی استاندارد، تحقیقات بیشتری برای تعیین دوز بهینه، مدت زمان درمان و عوارض جانبی احتمالی در انسان ضروری است.

مصرف چربی های اشباع نشده را افزایش دهید

جایگزینی منابع چربی اشباع شده با جایگزین های غیراشباع می تواند به طور بالقوه به بهبود نتایج سلامتی افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) کمک کند. چربی های اشباع شده که معمولا در کره، تکه های چرب گوشت، سوسیس و گوشت های پخته شده یافت می شوند، با افزایش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط هستند. در مقابل، چربی‌های غیراشباع – مانند آنهایی که در آووکادو، روغن زیتون، کره آجیل و ماهی‌های چرب وجود دارند – دارای خواص مفیدی هستند که ممکن است به کاهش اثرات مضر چربی‌های اشباع بر سلامت کبد کمک کند.

یکی از رویکردهای غذایی که اغلب برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی پیشنهاد می شود، رژیم غذایی مدیترانه ای است. این برنامه غذایی بر غذاهای کامل فرآوری شده و غنی از چربی های اشباع نشده تاکید دارد و در عین حال مصرف بیشتر سبزیجات، میوه ها و حبوبات را افزایش می دهد. این انتخاب های غذایی به کاهش سطح کلی کلسترول کمک می کند، در نتیجه به بهبود سلامت کبد و به طور بالقوه کند کردن یا حتی معکوس کردن پیشرفت بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک می کند (منبع مطلب).

تمرکز رژیم مدیترانه ای بر غذاهای غنی از مواد مغذی، از جمله چربی های سالم مانند روغن زیتون و اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی، با فواید مختلفی برای سیستم قلبی عروقی و عملکرد کبد مرتبط است. علاوه بر این، منبع فراوان آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها، سبزیجات، آجیل و حبوبات به مبارزه با استرس اکسیداتیو که ممکن است به توسعه یا پیشرفت بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند، کمک می کند.

سیر برای بهبود سلامت کلی

سیر، به عنوان یک عنصر جدایی ناپذیر در بسیاری از غذاها و دستور العمل های آشپزی در سراسر جهان، طعم و عطر متمایزی را ارائه می دهد که طعم و مزه غذاهای مختلف را افزایش می دهد. جدا از کاربرد رایج آن در آشپزی، تحقیقات علمی اخیر شواهد امیدوارکننده‌ای را کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد سیر ممکن است فراتر از خوراک‌شناسی فواید سلامتی نیز داشته باشد.

به طور خاص، مطالعات تجربی کوچک پتانسیل مکمل‌های پودر سیر را برای کمک به کاهش وزن و کاهش چربی بدن، به‌ویژه در میان افرادی که مبتلا به بیماری کبد چرب (NAFLD) تشخیص داده‌اند، نشان داده‌اند. در مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۰ که شامل شرکت‌کنندگان مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی بود، افرادی که ۸۰۰ میلی‌گرم پودر سیر در روز مصرف می‌کردند، پس از یک دوره ۱۵ هفته‌ای، کاهش قابل‌توجهی در سطح چربی کبد داشتند. علاوه بر این، سطح آنزیم آنها بهبود یافت که نشان دهنده سلامت کلی بهتر کبد است (منبع مطلب).

هنگام بررسی تأثیر مصرف کامل غذا به جای مکمل‌ها، مطالعه متفاوتی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، ارتباط بین مصرف سیر خام و شیوع بیماری کبد چرب غیر الکلی را در مردان چینی (نه زنان) بررسی کرد. این تحقیق نشان داد که مصرف مکرر سیر خام با بیماری کبد چرب غیر الکلی ارتباط منفی دارد، که نشان دهنده اثرات محافظتی بالقوه در برابر این بیماری است (منبع مطلب).

این یافته‌ها به شواهدی کمک می‌کند که بر مزایای سلامتی گنجاندن سیر در رژیم غذایی افراد تأکید می‌کنند. با این حال، مطالعات بیشتر در مقیاس بزرگ و طولی برای تأیید این نتایج اولیه و ایجاد توصیه‌های دوز خاص برای نتایج بهینه سلامت ضروری است.

غذاهایی که در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب باید محدود یا قطع شوند

اگر به بیماری کبد چرب مبتلا هستید، پزشک شما ممکن است توصیه کند از برخی غذاها اجتناب کنید – یا حداقل آنها را کم مصرف کنید. این غذاها به طور کلی به افزایش وزن کمک می کنند و می توانند قند خون را افزایش دهند.

به حداقل رساندن مصرف برخی مواد غذایی که می توانند به طور قابل توجهی به آسیب کبدی یا تشدید شرایط موجود مانند بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) کمک کنند، بسیار مهم است.

 • الکل: یکی از عوامل اصلی که  باید از آن اجتناب کرد، الکل است. نوشیدن الکل می تواند منجر به طیف گسترده ای از مشکلات کبدی، از جمله هپاتیت الکلی و سیروز شود.
 • شکر: یکی دیگر از عناصری که در رژیم غذایی باید از آن اجتناب کرد، شکر اضافه شده است. این شامل آب نبات، کلوچه، نوشابه، آب میوه و سایر غذاها و نوشیدنی های شیرین است. سطح بالای قند خون ناشی از مصرف این محصولات می تواند تجمع چربی در کبد را افزایش دهد.
 • غذاهای سرخ شده: غذاهای سرخ شده نیز به دلیل داشتن چربی و کالری بالا باید محدود شود. در عوض، جایگزین های سالم تری مانند غذاهای کبابی یا پخته را انتخاب کنید که مواد مغذی را حفظ کنند و در عین حال چربی های ناسالم را به حداقل برسانند.
 • نمک: نمک اضافه شده یکی دیگر از عواملی است که می تواند در خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی نقش داشته باشد. مصرف روزانه توصیه شده سدیم برای اکثر افراد کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم در روز است و به افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند توصیه می شود مصرف خود را به بیش از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز محدود کنند (منبع مطلب).
 • نان سفید، برنج و پاستا: نان سفید، برنج و ماکارونی تهیه شده از آرد تصفیه شده باید در حد اعتدال مصرف شوند زیرا فاقد فیبر هستند و می توانند باعث افزایش سریع سطح قند خون شوند. غلات کامل یا کربوهیدرات های پیچیده به دلیل محتوای فیبر که به تنظیم کندتر قند خون کمک می کند، جایگزین های بهتری هستند.
 • گوشت قرمز: گوشت قرمز، به ویژه گوشت گوساله، یکی دیگر از گروه های غذایی است که به دلیل داشتن چربی اشباع بالا باید قطع شود. گوشت های بسیار فرآوری شده مانند سوسیس، پپرونی، بیکن و غیره نیز حاوی مقادیر بیش از حد سدیم و چربی های اشباع هستند و باید در حد اعتدال مصرف شوند یا در صورت امکان با منابع پروتئینی کم چرب جایگزین شوند.

برنامه غذایی برای بیماری کبد چرب چگونه است؟

اگر بیماری کبد چرب برای شما تشخیص داده شده است، پزشک ممکن است برای تهیه یک برنامه غذایی با یک متخصص تغذیه همکاری کند. در اینجا یک منوی معمولی روزانه آورده شده است.

وعده غذاییمنو
صبحانه ۲۲۵ گرم بلغور جو دوسر داغ با ۲ قاشق چایخوری مخلوط شده است. کره بادام، ۱ قاشق غذاخوری. دانه چیا، و ۱ فنجان توت مخلوط
۱ فنجان قهوه سیاه یا چای سبز
ناهار سالاد اسفناج با سرکه بالزامیک و سس روغن زیتون
۸۵ گرم مرغ کبابی ، ۱ سیب زمینی پخته کوچک ، ۱ فنجان بروکلی پخته شده، هویج یا سبزیجات دیگر
میان وعده ۱ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی روی سیب های ورقه شده یا ۲ قاشق غذاخوری هوموس با سبزیجات خام
شام سالاد کوچک مخلوط حبوبات
۸۵ گرم ماهی سالمون کبابی ، ۱ فنجان بروکلی پخته شده ، ۱/۲ فنجان کینوآ پخته شده ، ۱ فنجان توت مخلوط

راه های کمکی برای درمان بیماری کبد چرب

برای ارتقای جامع سلامت کبد و سلامت کلی خود، چندین تنظیم سبک زندگی فراتر از اصلاحات رژیم غذایی وجود دارد که ممکن است در نظر بگیرید:

 • ورزش منظم: درگیر شدن در فعالیت های بدنی حداقل ۳۰ دقیقه در روز می تواند به کاهش وزن کمک کند، که برای مدیریت بیماری های کبدی مانند بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) یا استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) بسیار مهم است. ورزش های هوازی مانند پیاده روی، دویدن، شنا، دوچرخه سواری و رقص بسیار توصیه می شود.
 • کاهش سطح چربی خون: محدود کردن مصرف چربی های اشباع شده و قندها می تواند به کنترل سطح کلسترول و تری گلیسیرید کمک کند، که هر دو نقش مهمی در سلامت کبد دارند. یک رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی، غلات کامل، چربی های سالم (مانند امگا ۳) و کم نمک افزوده، غذاهای فرآوری شده و الکل ضروری است. اگر تغییرات سبک زندگی به تنهایی برای کاهش سطح کلسترول کافی نیست، در مورد گزینه های دارویی با پزشک خود مشورت کنید.
 • مدیریت دیابت: دیابتی ها اغلب به دلیل عوامل خطر مشترک مانند چاقی و مقاومت به انسولین، بیماری کبد چرب را تجربه می کنند. یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و پایش به موقع سطح قند خون می تواند به مدیریت موثر هر دو بیماری کمک کند. در صورت لزوم، پزشک شما ممکن است داروها را تجویز کند یا دوز شما را برای کنترل بهتر تنظیم کند.

با گنجاندن این تغییرات در شیوه زندگی، می توانید به طور قابل توجهی سلامت کبد را بهبود بخشید و عوامل خطر مرتبط با بیماری های مختلف کبدی را کاهش دهید. به یاد داشته باشید که برای نظارت بر پیشرفت خود و دریافت راهنمایی های شخصی متناسب با نیازهای خاص خود، به طور منظم با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.

کلام پایانی

 • بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) یک بیماری شایع است که زمانی رخ می دهد که چربی اضافی در کبد افرادی که مقادیر بیش از حد الکل مصرف نمی کنند انباشته شود. این اختلال به طور بالقوه می تواند منجر به شرایط شدیدتری مانند سیروز، فیبروز و حتی سرطان کبد در صورت عدم درمان شود. برای کسانی که بیماری کبد چرب غیر الکلی دارند یا در معرض خطر ابتلا به آن هستند، ایجاد تغییرات خاصی در سبک زندگی و اتخاذ یک رژیم غذایی سالم می تواند به طور قابل توجهی سلامت کبد آنها را بهبود بخشد و پیشرفت بیماری را کاهش دهد.
 • یک رژیم غذایی متعادل و مغذی برای حفظ عملکرد مطلوب کبد و جلوگیری از آسیب بیشتر ضروری است. این باید شامل مصرف کافی فیبر باشد که به تنظیم هضم، ترویج باکتری های سالم در روده و کاهش سطح کلسترول کمک می کند. منابع پروتئینی بدون چربی یا گیاهی مانند لوبیا، عدس، آجیل و دانه ها که اسیدهای آمینه لازم را برای ترمیم بافت و بازسازی سلولی فراهم می کنند. و چربی های سالم مانند چربی های موجود در روغن زیتون، آووکادو، ماهی های چرب و گردو. این مواد مغذی به کاهش التهاب و بهبود کبد کمک می کنند و در عین حال از سلامت کلی و مدیریت وزن حمایت می کنند.
 • اگر شما مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی تشخیص داده شده اید یا مشکوک هستید که ممکن است در معرض خطر این بیماری باشید، همکاری نزدیک با یک متخصص مراقبت های بهداشتی قابل اعتماد که می تواند یک برنامه درمانی فردی را که به طور خاص با نیازهای شما طراحی شده است، ایجاد کند، مهم است. این برنامه ممکن است شامل اصلاحات رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی مانند افزایش سطح فعالیت بدنی، بهبود کیفیت خواب، کاهش استرس از طریق تکنیک های آرام سازی و حفظ وزن سالم باشد. اجرای مداوم این توصیه ها کمک قابل توجهی به بهبود سلامت کبد، کاهش خطر بیماری و جلوگیری از عوارض بیشتر مربوط به بیماری کبد چرب غیر الکلی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید