خانه » بیماری ها » فشار خون پس از زایمان چیست و چگونه درمان می شود؟

فشار خون پس از زایمان چیست و چگونه درمان می شود؟

فشار خون بالا پس از زایمان، حتی اگر قبلاً فشار خون بالا نداشته اید، ممکن است رخ دهد. این عارضه ممکن است هیچ نشانه واضحی را نشان ندهد، بنابراین آگاهی از خطرات احتمالی در صورت عدم درمان مهم است.

افتراق فشار خون پس از زایمان از پره اکلامپسی پس از زایمان که شامل فشار خون بالا و همچنین افزایش سطح پروتئین در ادرار است، مهم است. در حالی که هر دو بیماری می توانند خطرناک باشند، فشار خون پس از زایمان به طور خاص بر سطح فشار خون تأثیر می گذارد.

درک علائم، عوارض و گزینه های درمانی فشار خون پس از زایمان برای مادران جدید بسیار مهم است. تشخیص زودهنگام و مدیریت این عارضه می تواند به پیشگیری از مشکلات جدی سلامتی در آینده کمک کند.

در اینجا آنچه باید در مورد فشار خون پس از زایمان بدانید، شامل علائم احتمالی، عوارض و گزینه های درمانی است را بخوانید.

فشار خون پس از زایمان چگونه ایجاد می شود؟

مطالعات مختلف تحقیقاتی و تجزیه و تحلیل های پزشکی نشان داده اند که تقریباً ۱۰ درصد از بارداری ها تحت تأثیر اختلالات فشار خون بالا مانند فشار خون بارداری و پره اکلامپسی هستند (منبع مطلب). مطالعات اخیر در سال ۲۰۲۲ شیوع فشار خون پس از زایمان را روشن کرده است و نشان می دهد که ممکن است بیشتر از آنچه قبلاً تصور می شد رخ دهد (منبع مطلب).

دلایل زمینه‌ای پشت پرفشاری خون پس از زایمان تا حدودی مبهم است. در حالی که سابقه قبلی فشار خون بالا ممکن است شانس ابتلا به این بیماری را افزایش دهد، همچنین ممکن است زنان پس از زایمان دچار فشار خون بالا شوند، حتی اگر قبلاً هرگز آن را تجربه نکرده باشند.

برخی از علل احتمالی یا عوامل خطر عبارتند از (منبع مطلب):

به طور معمول، فشار خون سالم حدود ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر در نظر گرفته می شود. اگر میزان خواندن شما بین ۱۲۰/۸۰ و ۱۲۹/۸۰ باشد، کمی بالاتر است، اما همچنان در محدوده طبیعی است. با این حال، اگر فشار خون شما به طور مداوم ۱۳۰/۸۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، ممکن است تشخیص فشار خون بالا، که معمولا به عنوان فشار خون بالا شناخته می شود، دریافت کنید (منبع مطلب).

در مورد فشار خون پس از زایمان، وضعیتی که در آن فشار خون پس از زایمان افزایش می‌یابد، این مقادیر ممکن است بالاتر از ۱۴۰/۹۰ میلی‌متر جیوه باشد (منبع مطلب). این افزایش فشار خون می تواند مدت کوتاهی پس از زایمان اتفاق بیفتد، اما بدون نظارت منظم، ممکن است از آن آگاه نباشید.

طول مدت فشار خون پس از زایمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد ممکن است تنها چند روز آن را تجربه کنند، در حالی که برای برخی دیگر ممکن است چندین ماه طول بکشد. اگر فشار خون بالا برای یک دوره طولانی پس از زایمان ادامه یابد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است دلایل احتمالی دیگری را برای این وضعیت بررسی کنند.

علاوه بر این، یک مطالعه اخیر در سال ۲۰۲۰ نشان داد که زنانی که در دوران بارداری دچار پره اکلامپسی شده‌اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فشار خون در طی دو سال پس از زایمان هستند (منبع مطلب).

علائم فشار خون پس از زایمان چیست؟

متأسفانه تشخیص فشار خون پس از زایمان دشوار است زیرا فشار خون بالا علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند. تنها راهی که می توانید فشار خون پس از زایمان را تأیید کنید اندازه گیری فشار خون است.

از سوی دیگر، علائم پره اکلامپسی پس از زایمان ممکن است شامل فشار خون بالا همراه با موارد زیر باشد:

آیا فشار خون پس از زایمان خطرناک است؟

هنگامی که تشخیص داده نشود و درمان نشود، ممکن است فشار خون پس از زایمان عوارض جدی ایجاد کند. چنین خطراتی برای سلامتی مشابه فشار خون عمومی است. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

علاوه بر این، یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۲۱ تخمین می‌زند که زنانی که در دوران بارداری فشار خون بالا را تجربه می‌کنند، چهار برابر بیشتر احتمال دارد که در نهایت به مشکلات طولانی‌مدت فشار خون مبتلا شوند (منبع مطلب).

فشار خون پس از زایمان چگونه درمان می شود؟

فشار خون پس از زایمان زمانی که به موقع تشخیص داده شود بسیار قابل درمان است. درمان دقیق بسته به شدت فشار خون شما متفاوت است. اکثر افراد با فشار خون ۱۶۰/۱۱۰ میلی متر جیوه ممکن است با داروهایی در خانه درمان شوند (منبع مطلب)، مانند:

 • انالاپریل (Vasotec)، نوعی مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)
 • لابتالول، یک بتا بلوکر
 • متیل دوپا، آگونیست آلفا-۲
 • نیفدیپین (Procardia XL)، نوعی مسدود کننده کانال کلسیم است

این نوع داروها همچنین به درمان فشار خون غیر مرتبط با بارداری کمک می کنند. عوارض جانبی احتمالی ممکن است بسته به گروه دارویی متفاوت باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه (مسدود کننده های کانال کلسیم)
 • غش کردن
 • سردرد (مسدود کننده کانال کلسیم)
 • بیخوابی
 • خستگی
 • دهان خشک
 • مشکلات جنسی
 • یبوست (مسدود کننده کانال کلسیم)
 • کاهش ضربان قلب
 • پتاسیم خون بالا (مهارکننده های ACE)
 • فشار خون پایین (مهارکننده های ACE)
 • تورم مچ پا (مسدود کننده کانال کلسیم)

مدت زمان مصرف دارو برای فشار خون پس از زایمان بر اساس میزان پاسخ بدن شما به درمان متفاوت است. ممکن است ادامه مصرف این داروها برای چند هفته یا حتی تا ۳ ماه ضروری باشد (منبع مطلب).

برای مادرانی که به تازگی شیر می دهند یا با سینه شیر می دهند، درمان فشار خون پس از زایمان بی خطر است، اما مهم است که از داروهای خاصی مانند مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II و دیورتیک ها خودداری کنند.

علاوه بر این، بسیار مهم است که پزشکان پس از درمان فشار خون پس از زایمان، سلامت شما را به دقت زیر نظر داشته باشند، زیرا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در آینده افزایش می یابد. علاوه بر دارو، پزشکان ممکن است تغییرات طولانی مدت سبک زندگی را حتی فراتر از بارداری و شیردهی پیشنهاد دهند، مانند:

 • کاهش مصرف سدیم
 • تمرین منظم
 • کاهش و قطع مصرف الکل
 • ترک سیگار (اگر سیگار می کشید) و اجتناب از دود دست دوم
 • مدیریت وزن سالم

کلام پایانی

 • پس از زایمان، برخی از زنان ممکن است شرایطی به نام فشار خون پس از زایمان را تجربه کنند که با فشار خون بالا مشخص می شود. تحقیقات نشان می‌دهد که این وضعیت ممکن است شایع‌تر از آن چیزی باشد که قبلاً تصور می‌شد، و به طور بالقوه می‌تواند شانس ابتلای طولانی‌مدت به فشار خون بالا و سایر مشکلات سلامت مرتبط را افزایش دهد.
 • از آنجایی که فشار خون پس از زایمان معمولاً علائم قابل توجهی را نشان نمی دهد، بسیار مهم است که فشار خون خود را به طور منظم پس از زایمان کنترل کنید. اگر در مورد فشار خون پس از زایمان نگرانی دارید، یا اگر عواملی دارید که شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار می دهد، صحبت با یک پزشک در مورد غربالگری آن مفید خواهد بود. این گام پیشگیرانه می تواند کمک کند تا اطمینان حاصل شود که هر گونه مشکل بالقوه در اوایل شناسایی و رسیدگی می شود و تأثیر طولانی مدت بر سلامتی شما را کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید