خانه » سلامت جسم » چه مدت طول می کشد تا داروی فشار خون عمل کند؟

چه مدت طول می کشد تا داروی فشار خون عمل کند؟

اگرچه اکثر داروهای فشار خون در عرض چند ساعت پس از یک دوز شروع به کار می کنند، ممکن است هفته ها طول بکشد تا فشار خون به طور کامل به سطوح مطلوب ثابت شود. مدت زمانی که طول می کشد تا داروی فشار خون شما اثر کند به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله میزان فشار خون شما، اینکه آیا سیگار می کشید یا الکل می نوشید  و یا خیر و سایر انتخاب های سبک زندگی.

برخی تحقیقات نشان می دهد که پیروی از یک رژیم کم نمک، DASH (رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون بالا) به اندازه داروهای فشار خون برای برخی از بزرگسالان موثر است. و همراه کردن داروهای فشار خون خود با برنامه رژیم غذایی DASH احتمالاً فشار خون شما را سریعتر از دارو به تنهایی کاهش می دهد (منبع مطلب).

این مقاله مدت زمانی را که طول می کشد تا داروی فشار خون عمل کند، همراه با نکاتی در مورد رژیم غذایی و شیوه زندگی برای کمک به عملکرد سریعتر داروهای فشار خون توضیح می دهد.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا (هایپرتنشن) زمانی ایجاد می شود که قلب شما مجبور است خون را از طریق شریان های باریک یا مسدود شده با نیروی بیشتری پمپ کند. همانطور که خون با نیروی بیشتری پمپ می شود، فشار روی دیواره رگ های شما افزایش می یابد که می تواند منجر به آسیب جدی در سراسر بدن شود (منبع مطلب).

فشار خون سیستولیک – عدد بالایی در اندازه گیری فشار خون – مقدار فشاری است که خون با هر ضربان قلب بر دیواره شریان های شما وارد می کند. فشار خون دیاستولیک – عدد پایینی – مقدار فشاری است که خون در بین ضربان‌ها و زمانی که قلب در حالت استراحت است، بر شریان‌های شما وارد می‌کند.

در حالی که بسیاری از ماهیچه‌ها وقتی سخت‌تر کار می‌کنند بهتر کار می‌کنند، قلب واقعاً یکی از آن‌ها نیست. کار بیش از حد قلب می تواند منجر به هیپرتروفی، رشد بیش از حد عضله شود. این می تواند منجر به نارسایی قلبی شود (منبع مطلب).

فشار خون نرمال چیست؟

اندازه گیری فشار خون ایده آل می تواند از فردی به فرد دیگر تا حدودی متفاوت باشد. پزشک شما فشار خون شما را بررسی می کند و بررسی می کند که آیا در محدوده طبیعی قرار دارید یا فشار خون شما بالا رفته است. اندازه گیری ها عبارتند از:

 • فشار خون طبیعی: ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه (mmHg) یا کمتر
 • در معرض خطر/پیش فشار خون: ۱۲۰-۱۳۹/۸۰-۸۹ میلی متر جیوه
 • فشار خون/فشار خون بالا: ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه و بالاتر

چه مدت طول می کشد تا داروی فشار خون عمل کند؟

اکثر داروهای فشار خون در عرض چند ساعت شروع به کار می کنند و به تدریج فشار خون را در طول زمان بهبود می بخشند.

به عنوان مثال، بتابلوکر متوپرولول تارتارات ۴۱۰ (Lopressor) در عرض یک ساعت پس از مصرف قرص خوراکی شروع به کار می کند و بسته به دوز، اثرات آن حدود ۶ تا ۱۲ ساعت طول می کشد. اثرات کامل دارو در عرض چند هفته قابل مشاهده است.

به طور مشابه، مهارکننده ACE لیزینوپریل (Zestril) در عرض یک ساعت شروع به کار می کند و در عرض شش ساعت به حداکثر اثر خود می رسد. همچنین مصرف لیزینوپریل دو تا چهار هفته طول می کشد تا فشار خون به محدوده مطلوب کاهش یابد (منبع مطلب).

اگر علائم شدید فشار خون بالا دارید، احتمالاً پزشک شما را در بیمارستان بستری می کند، جایی که می توانید داروهایی را دریافت کنید که می توانند فشار خون شما را تقریباً بلافاصله کاهش دهند، اما این یک استراتژی بلند مدت خوب نیست.

عواملی در سبک زندگی وجود دارد که می تواند فشار خون شما را افزایش دهد – از جمله چاقی، رژیم غذایی پر نمک و سیگار کشیدن. اصلاح عوامل خطری که به فشار خون بالا کمک می کنند، استراتژی دیگری است که معمولاً در کنار داروها برای کاهش فشار خون و جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی بیشتر استفاده می شود (منبع مطلب).

چگونه می توان سطح فشار خون را بدون دارو کاهش داد؟

در حالی که بسیاری از افراد از داروها برای کاهش فشار خون خود استفاده می کنند، معمولاً تغییر سبک زندگی نیز توصیه می شود. داشتن یک رژیم غذایی سالم، حفظ وزن و ورزش منظم راه های خوبی برای پیشگیری از فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی است. با این حال، پس از تشخیص فشار خون بالا، درمان شما احتمالاً شامل ترکیبی از تغییرات سبک زندگی و داروها خواهد بود.

رژیم غذایی

تغییرات رژیم غذایی می تواند تاثیر زیادی بر فشار خون شما داشته باشد. انواع مختلفی از رژیم های غذایی وجود دارد که می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند، از جمله رژیم های کم کربوهیدرات یا رژیم های مدیترانه ای. یکی از موثرترین اقداماتی که می توانید برای کاهش فشار خون خود با رژیم غذایی انجام دهید، شروع یک رژیم غذایی کم سدیم و برای قلب سالم است.

رویکردهای غذایی برای توقف پرفشاری خون، که به عنوان رژیم غذایی DASH نیز شناخته می شود، توسط موسسه ملی قلب، ریه و خون توصیه می شود. این رژیم انعطاف‌پذیر است تا زمانی که به اصول خاصی پایبند باشید، در انتخاب مواد غذایی آزاد باشید، که عبارتند از:

 • مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها و غلات کامل بخورید.
 • محصولات لبنی بدون چربی یا کم چرب، ماهی، مرغ، حبوبات، آجیل و روغن های گیاهی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • غذاهای حاوی چربی اشباع شده مانند گوشت های چرب، محصولات لبنی پرچرب و روغن های استوایی مانند روغن نارگیل و نخل را محدود کنید.
 • از نوشیدنی ها و شیرینی های شیرین شده با شکر خودداری کنید یا محدود کنید.

طبق یک مطالعه، رژیم DASH، همراه با کاهش مصرف سدیم، می‌تواند فشار خون سیستولیک را در کمتر از یک ماه تا ۱۰ میلی‌متر جیوه کاهش دهد (منبع مطلب).

ورزش

برای کاهش فشار خون با ورزش لازم نیست فوق العاده تناسب اندام باشید. در واقع، حتی افزایش ضربان قلب با ورزش متوسط چند بار در هفته می تواند کمک کننده باشد.

یک مطالعه نشان داد که افراد مسنی که قبلاً کم تحرک بودند، فشار خون خود را تقریباً ۵ درصد با ورزش هوازی کاهش دادند. اینکه چقدر سریع این نتایج را به دست می آورید بستگی زیادی به نوع ورزش و تعداد دفعات انجام آن دارد. فقط ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی – یا حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در روز – می تواند فشار خون شما را ۵ تا ۷ میلی متر جیوه کاهش دهد (منبع مطلب).

آیا می توان الکل را با داروهای فشار خون مخلوط کرد؟

اگر از داروهای فشار خون، به ویژه بتابلوکرها استفاده می کنید، از نوشیدن الکل خودداری کنید. الکل می تواند این داروها را بیش از حد مصرف کند و باعث کاهش خطرناک فشار خون شود که می تواند منجر به سرگیجه، ضربان قلب سریع و غش شود (منبع مطلب).

۱. ترک سیگار

سیگار کشیدن با بسیاری از اثرات منفی بر سلامتی همراه است و تشکیل آترواسکلروز – باریک شدن رگ ها – یک مشکل بزرگ است.

آترواسکلروز عامل اصلی فشار خون بالا است و ترک سیگار تنها یکی از راه‌هایی است که می‌توانید به پیشگیری از این وضعیت و کاهش فشار خون کمک کنید (منبع مطلب).

۲. کاهش مصرف نمک (سدیم)

سدیم با تحریک بدن شما به تولید مایعات بیشتر به منظور کاهش سطح نمک، فشار خون را افزایش می دهد. کاهش مصرف سدیم تنها تا ۲۵ درصد با کاهش ۲ تا ۳ درجه ای در اندازه گیری فشار خون مرتبط است. کاهش سدیم حتی می تواند به کاهش فشار خون در کمتر از یک هفته کمک کند.

طبق گفته انجمن قلب آمریکا، افراد مبتلا به فشار خون بالا که سدیم خود را کمتر از ۱۰۰۰ میلی گرم در روز نگه می دارند می توانند به طور موثر فشار خون و سلامت قلب را بهبود بخشند.

۳. افزایش مصرف پتاسیم

مصرف مکمل های پتاسیم یا افزایش مقدار پتاسیمی که در رژیم غذایی خود قرار می دهید یکی از راه های مقابله با فشار خون بالا است.

مکمل‌های پتاسیم را می‌توان یک دارو در نظر گرفت، اما می‌توانید پتاسیم بیشتری را از غذاهایی مانند موز، اسفناج و کلم بروکلی نیز دریافت کنید. رژیم غذایی DASH به دلیل افزایش دریافت کلی پتاسیم شناخته شده است.

متخصصان توصیه می کنند که روزانه ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ میلی گرم پتاسیم مصرف کنید، اما مراقب مصرف آن با مکمل ها باشید. سایر شرایط، مانند بیماری کلیوی، ممکن است به پتاسیم بیش از حد پاسخ خوبی ندهند.

برخی از داروهای فشار خون، به ویژه مهارکننده های ACE، می توانند سطح پتاسیم شما را نیز افزایش دهند. دریافت بیش از حد پتاسیم می تواند منجر به مشکلات خطرناک ریتم قلب و حتی ایست قلبی شود (منبع مطلب).

به همین دلیل، اگر قبلاً از داروهای فشار خون استفاده می‌کنید، نباید مکمل‌های پتاسیم مصرف کنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

۴. کاهش استرس

خواب کافی و مدیریت استرس نیز می تواند تاثیر مثبتی بر فشار خون شما داشته باشد. کارشناسان تازه شروع به درک اهمیت خواب و کاهش استرس در پیشگیری از فشار خون بالا و جلوگیری از بیماری قلبی کرده اند.

کمبود خواب باعث افزایش قابل توجه فشار خون سیستولیک در شرکت کنندگان در یک مطالعه شد. محققان اهمیت تمرکز بر خواب و مدیریت استرس را هنگام ایجاد برنامه های درمانی برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا برجسته می کنند (منبع مطلب).

۵. کاهش وزن

اضافه وزن یک عامل خطر برای هر مشکل قلبی عروقی، از جمله فشار خون بالا است. کاهش وزن اغلب یکی از اولین چیزهایی است که پزشک شما در مورد کاهش فشار خون توصیه می کند زیرا موثر است. کاهش تنها ۵ کیلوگرم برای کاهش فشار خون کافی است (منبع مطلب).

تلاش برای کاهش وزن در افراد مبتلا به فشار خون بالا باید بر کاهش تعداد کالری مصرفی و در عین حال افزایش ورزش متمرکز باشد. این تغییرات زمان بر است، اما پوندهای از دست رفته تقریباً تأثیر مستقیم و فوری بر اندازه گیری فشار خون شما دارند.

در واقع، تجزیه و تحلیل ۲۵ مطالعه تحقیقاتی به این نتیجه رسید که هر ۱ کیلوگرم (۲.۲ پوند) از وزن بدن کاهش می یابد به کاهش تقریباً ۱ میلی متر جیوه در فشار خون سیستولیک منجر می شود (منبع مطلب).

چرا فشار خون من هنوز با وجود مصرف دارو بالاست؟

اگر داروهای فشار خون خود را طبق تجویز مصرف می کنید و همچنان فشار خون بالا دارید، ممکن است یک بیماری زمینه ای باعث آن شود. شرایط بهداشتی که می توانند باعث فشار خون بالا شوند عبارتند از:

آپنه خواب: این یک مشکل خواب است که در آن تنفس برای چند ثانیه در هنگام خواب متوقف می شود. افت اکسیژن باعث واکنش هایی در سیستم عصبی می شود که باعث می شود ضربان قلب شما به سرعت افزایش یابد و در نتیجه به مرور زمان باعث افزایش فشار خون می شود (منبع مطلب).

 • بیماری کلیوی : با گذشت زمان، فشار خون بالا درمان نشده می تواند منجر به بیماری کلیوی شود و با پیشرفت یا بدتر شدن بیماری کلیوی، فشار خون بیشتر افزایش می یابد (منبع مطلب).
 • تنگی شریان کلیوی: هنگامی که پلاک در شریان کلیوی جمع می شود، باعث باریک شدن یا انسداد می شود که منجر به اکسیژن رسانی کم به کلیه می شود. کمبود اکسیژن به بافت های کلیه آسیب می رساند و منجر به فشار خون بالا می شود (منبع مطلب).
 • کوآرکتاسیون آئورت : باریک شدن آئورت، محفظه پایینی سمت چپ قلب (بطن چپ) را مجبور می‌کند تا برای بیرون راندن خون سخت‌تر کار کند، که باعث افزایش فشار خون می‌شود (منبع مطلب).
 • اختلالات هورمونی: شرایطی مانند کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، بیماری کوشینگ و اختلالات غده فوق کلیوی می تواند باعث اختلال در هورمون هایی شود که به تنظیم فشار خون کمک می کنند (منبع مطلب).
 • چاقی: روشی که چاقی باعث افزایش فشار خون می شود پیچیده است و سیستم عصبی، مقاومت به انسولین، تغییر در هورمون های تنظیم کننده فشار خون و تغییرات در عملکرد کلیه را درگیر می کند (منبع مطلب).
 • مصرف بیش از حد الکل: با گذشت زمان مصرف بیش از حد الکل می تواند منجر به ایجاد فشار خون بالا و سایر بیماری ها مانند بیماری کبدی شود که باعث فشار خون بالا نیز می شود (منبع مطلب).

چه زمانی باید به یک پزشک مراجعه کرد؟

به عنوان بخشی از یک برنامه مراقبت پیشگیرانه خوب، باید به طور منظم برای غربالگری های سلامت به یک پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند روند پیشرفت فشار خون و سایر عوامل سلامتی را مشاهده کند و به شما توصیه کند که چگونه از مشکلات جدی جلوگیری کنید.

اگر به طور منظم به یک پزشک مراجعه نمی کنید و یک بار فشار خون بالا را مطالعه می کنید، باید برای پیگیری با یک پزشک قرار ملاقات بگذارید. اگر علائمی مانند درد قفسه سینه یا سرگیجه را تجربه می کنید، این امر به ویژه مهم است.

راه هایی برای مدیریت فشار خون

اگر فشار خون شما به تدریج افزایش می یابد اما هنوز به عنوان فشار خون بالا طبقه بندی نشده است، ایجاد تغییرات در سبک زندگی می تواند به پیشگیری از این وضعیت و محافظت از سلامت قلب شما کمک کند.

اگر در حال حاضر فشار خون بالا دارید، باید به یک پزشک مراجعه کنید. آنها احتمالاً داروهایی را برای کاهش فشار خون شما بلافاصله تجویز می کنند، سپس برنامه ای برای کمک به شما برای دستیابی به بهبودهای طولانی مدت ایجاد می کنند. برنامه های درمانی فشار خون بالا معمولاً بر بهبود سلامت کلی شما متمرکز است. این طرح ها باید شامل تلاش هایی مانند:

 • کاهش وزن
 • تغییر رژیم غذایی
 • ورزش
 • کاهش استرس
 • ترک سیگار
 • کاهش الکل

این تغییرات فشار خون شما را فوراً مانند داروها کاهش نمی دهد، اما با گذشت زمان، اگر بتوانید با تغییرات سبک زندگی، فشار خون خود را با موفقیت کاهش دهید، ممکن است پزشک شما بتواند داروها را کاهش دهد یا حتی آن ها را متوقف کند.

کلام پایانی

هم داروهای تجویزی و هم تغییر شیوه زندگی می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند. اگرچه اکثر داروهای فشار خون در عرض چند ساعت پس از اولین دوز شما شروع به کار می کنند، ممکن است هفته ها طول بکشد تا آنها به طور کامل اثر کنند. هیچ راه حل سریعی برای فشار خون بالا وجود ندارد، به خصوص اگر مشکلات قلبی عروقی دیگری دارید. با پزشک خود در مورد خطرات خود صحبت کنید و مطمئن شوید که به طور منظم غربالگری های سلامت را انجام می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید