خانه » تناسب اندام » آیا پودر پروتئین وی باعث جوش (آکنه) می شود؟

آیا پودر پروتئین وی باعث جوش (آکنه) می شود؟

شرکت در تمرینات مداوم در باشگاه می تواند به شما احساس قوی و خوبی بدهد، که توضیح می دهد که چرا از آن لذت می برید. علاوه بر تمرین، حفظ مصرف پروتئین بالا می تواند به رشد عضلات، کاهش چربی و بهبود ریکاوری کمک کند.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید به راحتی نیازهای پروتئینی خود را برآورده کنید، مصرف یک شیک پروتئینی است که پودر پروتئین وی (آب پنیر) یکی از با کیفیت‌ترین مکمل‌های پروتئین حیوانی موجود است. ممکن است در حال حاضر یک پیمانه پودر پروتئین وی در بطری شیکر خود داشته باشید. با این حال، شایان ذکر است که پروتئین وی (آب پنیر) اغلب با ایجاد آکنه همراه است.

اگر در حین استفاده از آن جوش های بیشتری را تجربه کرده اید، ممکن است تعجب کنید که آیا پودر پروتئین واقعاً آکنه را تحریک می کند؟ پاسخ قطعی نیست، زیرا پروتئین آب پنیر حاوی لاکتوز است که به طور بالقوه می تواند آکنه را در افراد خاص تشدید کند. اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه پودر پروتئین بر روی پوست شما تأثیر می گذارد در زیر ارائه شده است.

پروتئین وی (آب پنیر) چیست؟

پروتئین وی (آب پنیر) از شیر گاو به دست می آید. هنگامی که پروتئین شیر تجزیه می شود، ۲۰ درصد آن را آب پنیر تشکیل می دهد، در حالی که بخش باقی مانده پروتئین کازئین است. آب پنیر ماده مایعی است که پس از تولید پنیر باقی می ماند. این مایع جدا شده و به پودر تبدیل می شود که به پودر پروتئین آب پنیر معروف است.

پروتئین وی یک منبع با کیفیت بالا از پروتئین کامل است. پروتئین های کامل حاوی تمام آمینو اسیدهای ضروری هستند که برای عضله سازی ضروری هستند. به ویژه سرشار از لوسین است، اسید آمینه ای که سنتز پروتئین ماهیچه را تحریک می کند. در این زمینه، کیفیت بالا به این معنی است که آمینو اسیدها می توانند به راحتی و به سرعت توسط بدن جذب شوند.

بدنسازان و ورزشکاران قدرتی اغلب پودر پروتئین آب پنیر را ترجیح می دهند زیرا در ترکیب با تمرینات مقاومتی می تواند به رشد عضلات کمک کند. با این حال، با وجود مزایای عضله سازی، پروتئین آب پنیر نیز می تواند اثرات منفی بر روی پوست داشته باشد و به طور بالقوه در بروز آکنه نقش داشته باشد.

این به دلیل وجود فاکتورهای رشد مانند فاکتور رشد شبه انسولین ۱ (IGF-۱) در پروتئین شیر است که می تواند آکنه را تحریک کند و رشد بافت و ماهیچه را تقویت کند (منبع مطلب).

آیا پروتئین وی باعث آکنه می شود؟

دلایل بالقوه متعددی برای آکنه وجود دارد. برخی از مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که پروتئین آب پنیر باعث ایجاد آکنه می شود. با این حال، ممکن است عوامل دیگری در بازی وجود داشته باشد. بیشتر شناخته شده است که محصولات لبنی ممکن است باعث آکنه شوند. از آنجایی که آب پنیر حاوی لاکتوز است، می تواند اثر مشابهی داشته باشد.

جوش (آکنه) چیست؟

آکنه ولگاریس یک بیماری پوستی است که شامل التهاب واحد پیلوسباسه است. واحد پیلوسباسه شامل فولیکول های مو، ساقه مو و غدد چربی است. هنگامی که غدد چربی سبوم را دفع می کنند، ممکن است جوش، پاپول، پوسچول و آکنه روی پوست ظاهر شود. آنها می توانند به بافت پوست شما آسیب برسانند و منجر به ایجاد اسکار شوند (منبع مطلب).

در زیر برخی از محرک های بالقوه شعله ور شدن آکنه آورده شده است (منبع مطلب).

 • ژنتیک
 • سطوح هورمونی
 • افزایش تولید سبوم
 • کراتینه شدن غیر طبیعی (تجمع سلولی)
 • التهاب
 • باکتری ها

آیا محصولات لبنی باعث آکنه می شوند؟

تولید بیش از حد سبوم عامل اصلی ایجاد آکنه است. وجود IGF-۱ و آندروژن ها در شیر می تواند به افزایش تولید سبوم کمک کند. در دوران بلوغ، سطح IGF-۱، آندروژن‌ها و تولید سبوم بالا است، که توضیح می‌دهد که چرا نوجوانان معمولاً آکنه را تجربه می‌کنند.

در مورد بزرگسالان، زنان سیس ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به آکنه های ناشی از IGF-۱ باشند، در حالی که مردان سیس و افراد ترنس که تستوسترون مصرف می کنند ممکن است آکنه بیشتر توسط آندروژن ها ایجاد شود (منبع مطلب).

یک متاآنالیز که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، ارتباط بین مصرف انواع شیر و افزایش آکنه را کشف کرد، اما چنین ارتباطی با مصرف ماست یا پنیر یافت نشد. با این حال، متاآنالیز دیگری که در همان سال انجام شد، مطالعه قبلی را به دلیل اینکه صرفاً از مطالعات مشاهده‌ای تشکیل شده بود، مورد انتقاد قرار داد و آن را ناقص دانست (منبع مطلب).

مطالعات بر روی پروتئین آب پنیر و آکنه

این احتمال وجود دارد که پروتئین آب پنیر در افرادی که مستعد آکنه هستند باعث ایجاد آکنه شود. مطالعات انجام شده در این زمینه در مقیاس کوچک بوده و از طریق مشاهدات انجام شده است.

در یک مطالعه، متخصصان پوست و دانشجویان پزشکی از باشگاه‌هایی که مکمل‌های پروتئین آب پنیر توسط مردم مصرف می‌شد، بازدید کردند. این مطالعه شامل ۳۰ مرد و زن سیس جندر بین ۱۸ تا ۳۰ سال بود. این افراد قبل از شروع مصرف پروتئین آب پنیر، پس از ۳۰ روز و دوباره پس از ۶۰ روز توسط محققان مورد ارزیابی قرار گرفتند. پس از ۳۰ روز اولیه، ۵۶ درصد از شرکت کنندگان جوش های آکنه را تجربه کردند، در حالی که پس از ۶۰ روز، همه آنها جوش های آکنه داشتند.

مطالعه دیگری بر روی شش بدنساز مرد سیس جندر بین ۱۶ تا ۱۸ سال متمرکز شد. اشاره شد که شعله های آکنه پس از شروع مصرف مکمل های پروتئین آب پنیر ظاهر شدند. محققان پیشنهاد می کنند که ظهور آکنه بر روی تنه آنها، بر خلاف صورت آنها، ممکن است به دلیل افزایش تعریق و اصطکاک ناشی از لباس باشد (منبع مطلب).

پس از آن، مطالعه ای بر روی پنج ورزشکار مرد سیسجندر بین ۱۴ تا ۱۸ سال انجام شد. هر یک از این ورزشکاران پس از مصرف پودر پروتئین آب پنیر که برای عضله سازی یا افزایش وزن برای فوتبال مصرف می کردند، جوش های آکنه را تجربه کردند. قابل ذکر است، این افراد به هیچ درمان آکنه پاسخ ندادند. با این حال، هنگامی که آنها مصرف پروتئین آب پنیر را متوقف کردند، چهار نفر از پنج شرکت کننده شاهد توقف در بروز آکنه بودند (منبع مطلب).

در نهایت، یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ منتشر شد ، اشاره می‌کند که پنج تن از بدنسازان مرد بزرگسال سیس پس از مصرف پودر پروتئین آب پنیر شروع به آکنه کردند. نویسنده، یک متخصص پوست، پیشنهاد کرد که شیر موجود در پروتئین آب پنیر باعث افزایش IGF-۱ می شود که باعث ایجاد آکنه می شود (منبع مطلب).

فواید پروتئین وی

اگر در حال حاضر مستعد آکنه هستید، چرا عوارض پوستی را در معرض خطر قرار می دهید؟ در اینجا مهمترین فواید پروتئین آب پنیر آورده شده است.

۱. ممکن است به عضله سازی کمک کند

برای عضله سازی باید تمرینات مقاومتی را با سختی فزاینده انجام داد و کالری و پروتئین کافی مصرف کرد. اگرچه می توان نیازهای پروتئین را برآورده کرد و عضله سازی را تنها با غذاهای کامل انجام داد، برخی از افراد برای افزایش پیشرفت خود استفاده از پروتئین آب پنیر را به شکل شیک انتخاب می کنند.

مطالعات متعدد به طور مداوم نشان داده اند که مکمل های پروتئین آب پنیر به طور موثر سنتز پروتئین عضلانی را در افراد در هر سن و جنس تحریک می کند. هنگام انتخاب مکمل، کیفیت آن مهم است. پروتئین آب پنیر با کیفیت بالا در نظر گرفته می شود زیرا حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری از جمله BCAA و لوسین است که ممکن است سنتز پروتئین ماهیچه را بیشتر تقویت کند. علاوه بر این، به راحتی هضم و جذب بدن می شود (منبع مطلب).

ترکیب مکمل پروتئین آب پنیر پس از جلسات تمرینی ممکن است به رشد عضلات کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۲۰ تا ۲۵ گرم پودر پروتئین آب پنیر به دنبال تمرینات مقاومتی ممکن است موثرترین راه برای تحریک سنتز پروتئین عضلانی باشد (منبع مطلب).

۲. ممکن است به کاهش توده چربی کمک کند

هنگام انجام یک برنامه کاهش چربی، گنجاندن پروتئین آب پنیر در رژیم غذایی شما می تواند مفید باشد. مطالعات نشان داده اند که پروتئین آب پنیر ممکن است به حفظ توده عضلانی شما کمک کند و در عین حال کالری دریافتی شما را کاهش دهد. همچنین شرکت در تمرینات مقاومتی در حین تلاش برای کاهش وزن بسیار مهم است، زیرا این امر می تواند به حفظ توده عضلانی کمک کند.

علاوه بر این، پروتئین به عنوان پرکننده ترین درشت مغذی شناخته شده است. با مصرف یک رژیم غذایی با پروتئین بالا در طول سفر کاهش وزن خود، احتمالاً برای دوره های طولانی تری احساس سیری خواهید کرد، بنابراین به پایبندی به برنامه خود کمک می کند. علاوه بر این، پروتئین گرمازایی را تحریک می کند و در نتیجه بدن شما انرژی بیشتری برای هضم آن می سوزاند. مصرف مواد غذایی با اثر حرارتی بالاتر کمی انرژی مصرفی روزانه شما را افزایش می دهد (منبع مطلب).

۳. ممکن است به ریکاوری عضلات کمک کند

پروتئین وی نه تنها به رشد عضلات کمک می کند، بلکه با ترمیم سلول ها و بافت های آسیب دیده و تحریک فرآیندهای متابولیک و هورمونی به ریکاوری عضلات نیز کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف کربوهیدرات ها در کنار پروتئین وی ایزوله می تواند با پر کردن ذخایر گلیکوژن ریکاوری عضلات را بیشتر کند (منبع مطلب).

علاوه بر این، پروتئین وی (آب پنیر) به دلیل محتوای بالای سیستئین ممکن است التهاب را کاهش دهد و باعث بهبودی عضلات شود. سیستئین می تواند به گلوتاتیون تبدیل شود، آنتی اکسیدانی که آسیب سلولی را کاهش می دهد. علاوه بر این، سیستئین موجود در پروتئین آب پنیر ممکن است سیستم ایمنی را بهبود بخشد و به مبارزه با بیماری ها کمک کند (منبع مطلب).

جایگزین های پروتئین آب پنیر

اگر می دانید که مستعد آکنه هستید یا قبلاً شعله های آکنه ناشی از پروتئین آب پنیر را تجربه کرده اید، ممکن است بخواهید یک جایگزین را امتحان کنید.

انواع پودر پروتئین آب پنیر

چند نوع پودر پروتئین آب پنیر وجود دارد. هر کدام بیشتر پردازش می شوند، بنابراین لاکتوز بیشتری حذف شده است (منبع مطلب).

 • کنسانتره پروتئین آب پنیر محبوب ترین و مقرون به صرفه ترین نوع پودر پروتئین آب پنیر است اما ممکن است حاوی بیشترین لاکتوز باشد.
 • پروتئین وی ایزوله بیشتر از کنسانتره پروتئین آب پنیر فرآوری شده است و بیشتر لاکتوز، چربی و کربوهیدرات های آن حذف می شود.
 • هیدرولیز پروتئین آب پنیر ممکن است بهترین گزینه برای شما در اینجا باشد – از قبل هضم شده و به اسیدهای آمینه تجزیه می شود. کمترین مقدار لاکتوز را دارد اما هنوز یک محصول کاملاً بدون لاکتوز نیست.

پودرهای پروتئینی گیاهی

ممکن است بخواهید به طور کلی نوع دیگری از پودر پروتئین را امتحان کنید. پودرهای پروتئینی گیاهی عموماً گیاهی هستند.

 • پودر پروتئین سویا
 • پودر پروتئین نخود
 • پودر پروتئین برنج قهوه ای
 • پودر پروتئین کنف
 • سایر پودرهای پروتئین وگان

منابع غذایی غیر لبنی حیوانی

در اینجا برخی از منابع پروتئینی بدون لبنیات – اما نه گیاهی – برای کاهش مصرف لبنیات و به طور بالقوه جلوگیری از شعله ور شدن آکنه آورده شده است.

 • گوشت
 • طیور
 • ماهی
 • تخم مرغ کامل
 • سفیده تخم مرغ

منابع غذایی گیاهی

اگرچه آب پنیر در غذاهای گیاهی وجود ندارد، اما همچنان می توانید پروتئین با کیفیت بالا را از این غذاها دریافت کنید.

 • توفو
 • تمپه
 • کینوا
 • ادامامه
 • عدس
 • نخود
 • حبوبات

کلام پایانی

 • تجربه عوارض جانبی از یک مکمل مفید می تواند تشدید کننده باشد. اگرچه شواهد محدود و مبتنی بر مشاهدات است، این احتمال وجود دارد که لبنیات موجود در پودر پروتئین آب پنیر منجر به آکنه شود. شیر موجود در آب پنیر حاوی IGF-۱ و آندروژن هایی است که پتانسیل تحریک تولید سبوم و تحریک جوش های آکنه را دارند.
 • اگر درمان‌های معمولی آکنه که توسط متخصصان پوست توصیه می‌شود، تسکین ندهند، ممکن است برای ارزیابی بهبودی، استفاده از پروتئین آب پنیر را متوقف کنید. از طرف دیگر، در نظر گرفتن افزایش مصرف منابع پروتئینی غیر لبنی و مواد غذایی کامل یا آزمایش پودر پروتئین گیاهی می تواند مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید