خانه » سلامت جسم » چگونه به طور طبیعی از دیابت پیشگیری کنیم؟

چگونه به طور طبیعی از دیابت پیشگیری کنیم؟

دیابت نوع ۲ چیست؟ چه چیزی باعث دیابت می شود؟

دو شکل اصلی دیابت وجود دارد: نوع ۱ و نوع ۲. این مقاله به طور خاص بر پیشگیری از دیابت نوع ۲ تمرکز دارد زیرا هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از دیابت نوع ۱ وجود ندارد. این شکل از دیابت عملاً یک بیماری همه گیر در ایالات متحده است.

این اطلاعات عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را مرور می کند و نکات کلیدی در مورد پیش بینی افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را مرور می کند. همچنین مروری است بر آنچه که آنها می توانند در مورد آن انجام دهند.

در حالی که دیابت با مقادیر بالای قند خون مشخص می شود، دیابت نوع ۲ نیز با وضعیتی به نام مقاومت به انسولین همراه است. حتی اگر یک اختلال در ترشح انسولین از سلول‌های بتای لوزالمعده وجود دارد، به‌ ویژه زمانی که سطوح سمی گلوکز رخ می‌دهد (زمانی که قند خون دائماً بسیار بالا است)، نقص اصلی در دیابت نوع ۲ ناتوانی بدن در پاسخ مناسب به انسولین است.

در نهایت، حتی اگر لوزالمعده در بهترین حالت خود برای تولید بیشتر و بیشتر انسولین کار می کند، بافت های بدن (به عنوان مثال، سلول های ماهیچه ای و چربی) پاسخ نمی دهند و نسبت به انسولین حساس نمی شوند. در این مرحله، دیابت آشکار رخ می دهد، زیرا بدن دیگر قادر به استفاده موثر از انسولین خود برای حفظ سطح طبیعی قند خون نیست. با گذشت زمان، این سطوح بالای قند منجر به عوارضی می شود که اغلب در بیماران دیابتی مشاهده می کنیم.

علائم پیش دیابت چیست؟

به طور کلی، پیش دیابت با علائم خاصی همراه نیست. با این حال، ممکن است نشانه هایی از مشکلاتی در متابولیسم قند خون وجود داشته باشد که سال ها قبل از ابتلا به دیابت آشکار دیده می شود. پزشکان فعال در حوزه ی غدد درون ریز در حال حاضر به طور معمول این شاخص ها را در بیمارانی که در معرض خطر بالای ابتلا به دیابت هستند، بررسی می کنند.

قاعدگی نامنظم (قاعدگی) و سندرم پیش از قاعدگی

بین طولانی شدن چرخه قاعدگی و خطر ابتلا به دیابت، به ویژه در زنان چاق، ارتباط وجود دارد. در یک مطالعه ملی روی پرستاران، افرادی که طول سیکل آنها بیش از ۴۰ روز بود، دو برابر بیشتر از کسانی که هر ۲۶ تا ۳۱ روز دوچرخه سواری می کردند، در معرض ابتلا به دیابت بودند.

تصور می شود که این ارتباط با سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مرتبط باشد، که همچنین با مقاومت به انسولین مرتبط است. مقاومت به انسولین ممکن است پیش ساز دیابت نوع ۲ باشد.

اختلال در گلوکز ناشتا

طبق تعریف، دیابت با قند خون ناشتا بیش از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر مرتبط است. گروه دیگری نیز وجود دارد که به عنوان اختلال گلوکز ناشتا یا پیش دیابت شناخته شده است. این افراد دارای مقدار قند خون ناشتا بین ۱۱۰-۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر هستند.

نگرانی اصلی این گروه این است که در مقایسه با جمعیت عادی، پتانسیل بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ دارند. درصد افزایش واقعی بسته به قومیت، وزن و غیره متفاوت است. علاوه بر این، افراد مبتلا به اختلال قند ناشتا نیز در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته هستند.

نشانگرهای التهابی

نقش التهاب در توسعه بیماری یک منطقه بسیار مورد توجه است. به عنوان مثال، ما شروع به درک اهمیت التهاب و بیماری قلبی کرده ایم. اکنون می دانیم که التهاب ممکن است نقش مهمی در ایجاد دیابت نیز داشته باشد.

نشانگر التهابی معروف به پروتئین واکنشی C (CRP) در زنان در معرض خطر ابتلا به سندرم متابولیک و در مردان و زنان در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ افزایش یافته است.

مطالعات اخیر تغییر در سطوح خونی تعدادی از نشانگرهای التهاب را در طول پیشرفت از عدم بیماری، به پیش دیابت، و سپس به دیابت کامل نشان داده است. این تحقیق اهمیت التهاب را به عنوان بخشی از مکانیسم توسعه دیابت برجسته می کند.

سایر خطرات دیابت نوع ۲

سایر خطرات برای ایجاد دیابت شامل اختلال عملکرد اندوتلیال (پاسخ غیرطبیعی پوشش داخلی رگ های خونی) و تنگ شدن شریان شبکیه (تنگ شدن رگ های خونی کوچک در پشت چشم) است.

آیا می توان از دیابت نوع ۲ به طور طبیعی پیشگیری کرد؟

یکی از عوامل مهم در ایجاد دیابت، ژنتیک است (که کنترلی روی آن نداریم). با این حال، چیزهایی در محیط و سبک زندگی ما وجود دارد که می‌توانیم آنها را کنترل کنیم تا به طور طبیعی از دیابت پیشگیری کنیم یا خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهیم، از جمله ورزش و کاهش وزن.

۱. ورزش

به ازای هر ۵۰۰ کیلوکالری سوزانده شده در هفته از طریق ورزش، ۶ درصد کاهش نسبی خطر ابتلا به دیابت وجود دارد. این داده ها از یک مطالعه انجام شده در مردانی است که طی یک دوره ۱۰ ساله تحت نظر بودند. این مطالعه همچنین مزایای بیشتری را در مردانی که در ابتدا وزن بیشتری داشتند، نشان می‌دهد. گزارش های مشابهی در مورد اثرات ورزش در زنان نیز وجود دارد.

تصور می شود که ورزش عامل اصلی تعیین کننده حساسیت به انسولین در بافت عضلانی است. با افزایش ورزش، بدن تا ۷۰ ساعت پس از اتمام دوره ورزش، به طور موثرتری از انسولین استفاده می کند. بنابراین، ورزش سه تا چهار بار در هفته برای اکثر افراد مفید خواهد بود.

هنگامی که به طور خاص به افراد مبتلا به پیش دیابت آسیب دیده (تحمل گلوکز/اختلال گلوکز ناشتا) نگاه می کنیم، همین فواید ظاهر می شود. هنگامی که رژیم غذایی و ورزش به عنوان ابزار در این جمعیت طی یک مطالعه ۶ ساله و در مقایسه با گروه کنترل استفاده می شود، تحمل گلوکز در مقایسه با ۶۷ درصد از گروه کنترل حدود ۷۶ درصد بهبود می یابد. گروه تمرینی همچنین میزان پیشرفت کمتری در ابتلا به دیابت نوع ۲ داشتند.

بسیاری از مزایای ورزش مستقل از کاهش وزن رخ می دهد. با این حال، هنگامی که با کاهش وزن ترکیب می شود، مزایای آن به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

۲. کاهش وزن

در افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند، کاهش وزن می تواند حساسیت به انسولین و همچنین تاخیر را بهبود بخشد و حتی از پیشرفت به دیابت نوع ۲ جلوگیری کند. در بیماران مبتلا به دیابت آشکار، کاهش وزن می تواند نقش فوق العاده ای در بهبود کنترل قند خون داشته باشد.

دو مطالعه بزرگ – یکی در فنلاند و دیگری در ایالات متحده، مزایای کاهش وزن را در پیشگیری از دیابت نشان داده است. در مطالعه فنلاندی، بیش از ۵۰۰ مرد و زن با اختلال تحمل گلوکز در یک گروه کنترل یا یک گروه ورزش/کاهش وزن قرار گرفتند. در پایان مطالعه، گروه کاهش وزن، حدود ۳.۵ کیلوگرم و گروه کنترل حدود ۱ کیلوگرم وزن کم کردند. گروه کاهش وزن به طور قابل توجهی کمتر از گروه کنترل به دیابت مبتلا شدند.

مطالعه انجام شده در ایالات متحده نتیجه مشابهی را نشان داد. در این مطالعه، گروهی نیز به عنوان اقدام پیشگیرانه از متفورمین (گلوکوفاژ) استفاده کردند. در پایان مطالعه، گروه سبک زندگی در واقع در پیشگیری از دیابت بهتر از افرادی که متفورمین مصرف می کردند، عمل کردند. در واقع، مطالعه زود متوقف شد، زیرا مزایای کاهش وزن (گروه کاهش وزن به طور متوسط حدود ۷ کیلوگرم وزن کم کردند و آن را حفظ کردند) بسیار چشمگیر بود.

۳. سیگار کشیدن

کشیدن ۱۶ تا ۲۰ نخ سیگار در روز یا بیشتر می تواند خطر ابتلا به دیابت را در افراد سیگاری به بیش از سه برابر افراد غیرسیگاری افزایش دهد. دلیل دقیق این امر به خوبی درک نشده است. ممکن است سیگار به طور مستقیم توانایی بدن برای استفاده از انسولین را کاهش دهد.

علاوه بر این، مشاهده شده است که پس از سیگار کشیدن، سطح قند خون افزایش می یابد. در نهایت، بین سیگار کشیدن و توزیع چربی بدن نیز ارتباط وجود دارد. سیگار کشیدن شکل “سیب” را تقویت می کند، که یک عامل خطر برای دیابت است. اطلاعات بیشتر در مورد سیبی شکل بودن و چاقی را در این مقاله مطالعه بفرمایید.

۴. آجیل

به نظر می رسد مطالعه ای روی بیش از ۸۳،۰۰۰ زن مصرف کننده آجیل (و کره بادام زمینی) اثر محافظتی در برابر ابتلا به دیابت را نشان می دهد. زنانی که بیش از پنج وعده آجیل در هفته مصرف می‌کنند، در مقایسه با زنانی که اصلاً آجیل مصرف نمی‌کنند، خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهند.

چه نوع رژیم غذایی به پیشگیری از دیابت کمک می کند؟

رژیم غذایی در هنگام برخورد با فرآیندهای بیماری به یک مسئله حیاتی تبدیل می شود. هنگام بررسی عوامل رژیم غذایی به عنوان عاملی در فرآیندهای بیماری، باید تعدادی از موارد را در نظر گرفت، به عنوان مثال، آیا خود غذای خاص یا افزایش وزن مرتبط با مصرف آن باعث ایجاد خطر می شود؟

آیا این غذا، یا سن/سبک زندگی کسانی که آن را مصرف می کنند، این خطر را ایجاد می کند؟ در حالی که دارچین، قهوه و دانه های شنبلیله از جمله بسیاری از محصولات غذایی هستند که برخی احساس می کنند با پیشرفت/پیشگیری از دیابت مرتبط هستند، هیچ یک از این ادعاها واقعاً به طور کامل علمی ارزیابی نشده اند.

به جای پیروی از یک رژیم غذایی خاص برای پیشگیری از دیابت، بیشترین تأثیر در پیشگیری از ابتلا به دیابت، با کاهش وزن رخ داده است. در نتیجه، هیچ رژیم غذایی توصیه شده برای پیشگیری از دیابت وجود ندارد. انجمن دیابت آمریکا اهداف کاهش وزن متوسط (۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن) و ورزش متوسط را به عنوان مداخلات اولیه برای پیشگیری از دیابت نوع ۲ توصیه می کند.

۱. رژیم غذایی «غربی» در مقابل رژیم غذایی «سالم»

در مطالعه‌ای روی بیش از ۴۲،۰۰۰ مرد، رژیم‌های غذایی حاوی گوشت قرمز، گوشت فرآوری‌ شده، لبنیات پرچرب و شیرینی‌ها با افزایش خطر ابتلا به دیابت تقریباً دو برابر نسبت به افرادی که رژیم غذایی «سالم» بدون سطوح بالایی از این رژیم غذایی مصرف می‌کنند، مرتبط بود. این غذاها باز هم، این مستقل از افزایش وزن و سایر عواملی است که قبلا ذکر شد.

۲. لبنیات

به نظر می رسد داده ها در مورد محصولات لبنی متفاوت است. در مطالعه ای که بر روی بیش از ۲۸۹،۰۰۰ متخصص سلامت انجام شد، محققان دانشگاه هاروارد نشان دادند که مصرف ماست، برخلاف سایر محصولات لبنی، با کاهش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است.

در یک تجزیه و تحلیل تلفیقی از ۱۷ مطالعه در مورد محصولات لبنی و خطر ابتلا به دیابت، افرادی که لبنیات بیشتری مصرف می‌کردند نسبت به کسانی که محصولات لبنی کمی مصرف می‌کردند، خطر کمتری داشتند. یک مطالعه سوئدی نشان داد که محصولات لبنی پرچرب، اما نه محصولات لبنی کم چرب، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهند.

۳. قند

مصرف قند به تنهایی با ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط نیست. افزایش وزن با مصرف قند مرتبط است. با این حال، پس از تعدیل افزایش وزن و سایر متغیرها، به نظر می رسد بین نوشیدن نوشیدنی های حاوی قند و ابتلا به دیابت نوع ۲ رابطه ای وجود دارد. خطر ابتلا به دیابت در زنانی که روزانه یک یا چند عدد از این نوشیدنی ها را می نوشند نسبت به زنانی که یک یا کمتر در ماه می نوشند، دو برابر بیشتر است.

عوامل خطرساز برای ابتلا به دیابت چیست؟

عوامل خطر ابتلا به دیابت در واقع بسته به محل زندگی فرد متفاوت است. این تا حدی به دلیل محیطی است که فرد در آن زندگی می کند و تا حدودی به دلیل ساختار ژنتیکی خانواده است.

در ایالات متحده تخمین زده می شود که از هر سه مرد یک نفر و از هر پنج زن متولد شده در سال ۲۰۰۰، دو نفر به دیابت (خطر مادام العمر) مبتلا می شوند. همچنین محاسبه شده است که برای افرادی که قبل از ۴۰ سالگی دیابت تشخیص داده شده اند، میانگین امید به زندگی برای مردان ۱۲ سال و برای زنان ۱۹ سال کاهش می یابد.

خطر ابتلا به دیابت در موارد خاصی مانند موارد زیر افزایش می یابد:

 1. ژنتیک: افراد دارای بستگان نزدیک مبتلا به دیابت نوع ۲ در معرض خطر بیشتری هستند.
 2. پیشینه قومیتی: به عنوان مثال، شیوع واقعی دیابت در جمعیت قفقازی ایالات متحده حدود ۷.۱٪ است، در حالی که در جمعیت آفریقایی آمریکایی، به حدود ۱۲.۶٪ افزایش می یابد. تقریباً ۸.۴ درصد از آمریکایی های آسیایی و ۱۱.۶ درصد از آمریکایی های اسپانیایی تبار به این بیماری مبتلا هستند. در گروهی از بومیان آمریکا که به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته اند، سرخپوستان پیما، شیوع تقریباً به ۳۵ درصد افزایش می یابد.
 3. وزن هنگام تولد: بین وزن هنگام تولد و ابتلا به دیابت رابطه ای وجود دارد و این برعکس آن چیزی است که فرد به طور شهودی فکر می کند. هر چه وزن هنگام تولد کمتر باشد، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر می شود. در انتهای دیگر طیف، وزن بسیار بالا هنگام تولد (بیش از ۴ کیلوگرم) نیز با افزایش خطر همراه است. علاوه بر این، مادران نوزادانی که وزن هنگام تولد بالاتری داشتند (بیش از ۴ کیلوگرم) نیز در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.
 4. سندرم متابولیک: افرادی که به سندرم متابولیک مبتلا هستند به ویژه در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.
 5. چاقی: چاقی احتمالاً چشمگیرترین عامل خطر و در بیشتر موقعیت ها قابل کنترل ترین است. این تا حدی به این دلیل است که چاقی مقاومت بدن در برابر انسولین را افزایش می دهد. مطالعات نشان داده اند که معکوس کردن چاقی از طریق کاهش وزن باعث بهبود حساسیت به انسولین و تنظیم قند خون می شود. با این حال، توزیع چربی مهم است. افراد گلابی شکل (کمر کوچکتر از باسن) نسبت به افراد سیبی شکل (بزرگتر دور کمر) خطر ابتلا به دیابت کمتری دارند. دلیل دقیق این تفاوت ناشناخته است، اما تصور می‌شود که ارتباطی با فعالیت متابولیک بافت چربی در نواحی مختلف بدن داشته باشد.
 6. دیابت بارداری: زنانی که در دوران بارداری به دیابت بارداری مبتلا هستند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ در مراحل بعدی زندگی هستند.

آیا دیابت بارداری خطری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ در مراحل بعدی زندگی است؟

پاسخ ساده این است: بله. خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در زنانی که دیابت بارداری داشته اند بیشتر است. به طور کلی، دیابت نوع ۲ در حدود ۴۰ درصد از زنان مبتلا به دیابت بارداری در ۱۰ سال آینده رخ می دهد. این عدد در زنان چاق تا محدوده ۵۰ درصد افزایش می یابد.

تلاش هایی در حال انجام است تا مشخص شود آیا درمان زنان مبتلا به دیابت بارداری (استفاده از شیوه زندگی و داروهایی مانند تیازولیدین دیون ها) می تواند مسیر پیشرفت دیابت نوع ۲ را تغییر دهد یا خیر. نتایج امیدوارکننده به نظر می رسند، و کار بیشتر برای شناسایی افرادی که به طور بالقوه به درمان پاسخ می دهند در حال انجام است.

چه داروهای درمانی به پیشگیری از دیابت نوع ۲ کمک می کند؟

همانطور که قبلاً توضیح داده شد، متفورمین (گلوکوفاژ) در کارآزمایی انجام شده در آمریکا، نشان داده شده است که از پیشرفت دیابت در برخی از افراد مبتلا به اختلال تحمل گلوکز جلوگیری می کند. اگرچه متفورمین به اندازه تغییر شدید سبک زندگی موثر نیست، اما میزان پیشرفت را از ۲۹ درصد در گروه دارونما به ۲۲ درصد کاهش داد.

انجمن دیابت آمریکا متفورمین را برای پیشگیری از دیابت در افراد بسیار پرخطر توصیه کرده است.
افراد در معرض خطر آنهایی هستند که زیر ۶۰ سال سن دارند یا چاق هستند، یا زنان با سابقه دیابت بارداری که قند ناشتا (IFG)، اختلال تحمل گلوکز (IGT)، یا سطح هموگلوبین A1C از ۵.۷٪ تا ۶.۴٪ اختلال دارند. که در آنها مداخلات سبک زندگی در بهبود کنترل سطح گلوکز شکست خورده است.

آکاربوز (Precose)، دارویی که برای کاهش جذب کربوهیدرات‌ها در روده کوچک طراحی شده است، با موفقیت نیز مورد استفاده قرار گرفته است و در برخی کشورها برای پیشگیری از دیابت مجوز دارد. تحقیقی نشان داد که در حدود ۱۴۰۰ بیمار مبتلا به اختلال تحمل گلوکز، آکاربوز به طور قابل توجهی پیشرفت به دیابت را در مقایسه با دارونما کاهش داد. اما بروز عوارض گوارشی مصرف این دارو را برای برخی افراد محدود کرده است.

نکات و حقایق پیشگیری از دیابت نوع ۲

 • در حالی که ژنتیک نقش مهمی در ایجاد دیابت دارد، افراد هنوز هم این توانایی را دارند که بر سلامت خود برای جلوگیری از دیابت نوع ۲ تأثیر بگذارند.
 • هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از دیابت نوع ۱ وجود ندارد. این مقاله بر روش های کنترل عوامل خطر دیابت نوع ۲ تمرکز داشت.
 • چاقی و سبک زندگی کم تحرک بزرگترین عوامل خطر دیابت هستند که قابل کنترل هستند.
 • افراد باید مراقب وزن خود باشند و به طور منظم ورزش کنند تا به معکوس کردن پیش دیابت کمک کنند و از ابتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری کنند.
 • رژیم غذایی مهم است زیرا به کاهش وزن کمک می کند. برخی از غذاها مانند آجیل در مقادیر کم، فواید سلامتی در تنظیم قند خون دارند.
 • هیچ رژیم غذایی برای پیشگیری از دیابت توصیه نشده است، اما پیروی از یک برنامه غذایی صحیح و حفظ وزن مناسب، گام های مهمی در پیشگیری از این بیماری است.
 • ورزش حتی بدون کاهش وزن در پیشگیری از دیابت نوع ۲ مفید است.
 • ورزش همراه با کاهش وزن، در پیشگیری از دیابت نوع ۲ مفیدتر است.
 • سیگار از بسیاری جهات از جمله افزایش خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی مضر است. همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.
 • داروهایی وجود دارند که در آزمایشات بزرگ نشان داده اند که شروع دیابت آشکار را به تاخیر می اندازند یا از آن جلوگیری می کنند. متفورمین (گلوکوفاژ) توسط انجمن دیابت آمریکا برای پیشگیری از دیابت در افراد در معرض خطر توصیه می شود.
 • سال های آینده با توجه به پیشرفت در زمینه پیشگیری از دیابت بسیار هیجان انگیز خواهد بود. با این حال، سنگ بنای درمان احتمالاً سبک زندگی سالم باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید