خانه » سلامت جسم » چرا صدای من خشن به نظر می رسد؟

چرا صدای من خشن به نظر می رسد؟

صدای خشن می تواند یک تغییر ظریف در صدای گفتار باشد یا یک صدای خشن تر که شنیدن آن چالش برانگیز است. این تغییر در کیفیت صدا را می توان به عوامل مختلفی که در لرزش طبیعی تارهای صوتی ، مانند تورم ، التهاب یا وجود پولیپ ها تداخل دارند ، نسبت داد. در برخی موارد، فلج یک یا هر دو تارهای صوتی به دلیل یک بیماری خاص نیز می‌تواند منجر به صدای خشن و خشن شود.

در بیشتر موارد، علت گرفتگی صدا را می توان به مسائل رایجی مانند سرماخوردگی، آلرژی یا قرار گرفتن در معرض مواد محرک نسبت داد. با این حال، ضروری است که گرفتگی صدا را بدون مشورت با یک پزشک رد نکنید. در موارد نادر، گرفتگی صدا می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای شدید، مانند سرطان یا سکته باشد.

این مقاله به دلایل بالقوه مختلف پشت صدای خشن و درمان های مربوط به هر علت می پردازد. همچنین بر اهمیت شناخت علائم خاصی که ممکن است نیاز به مشاوره با پزشک داشته باشد، تأکید می کند.

علل گرفتگی صدا

گرفتگی صدا یک علامت آشنا است که بسیاری از افراد گهگاه در طول سرماخوردگی یا آنفولانزا با آن مواجه شده اند. با این حال، می تواند نشانه ای از یک وضعیت شدیدتر نیز باشد.

گرفتگی صدا می تواند ناشی از علل مختلفی باشد که اغلب ناشی از مشکلات مربوط به تارهای صوتی است که بخشی از حنجره هستند. این مشکل ممکن است مستقیماً از حنجره منشا گرفته یا به مشکلات مربوط به اعصابی که تارهای صوتی را کنترل می کنند و به دستورات مغز پاسخ می دهند، مرتبط باشد.

برخی از علل احتمالی گرفتگی صدا عبارتند از:

 1. لارنژیت : لارنژیت دلیل اصلی گرفتگی صدا است که ناشی از عوامل مختلفی مانند سرماخوردگی یا استفاده بیش از حد از صدا در هنگام تشویق در یک رویداد ورزشی است. به طور معمول، لارنژیت ظرف سه هفته خود به خود برطرف می شود. برای تشویق روند بهبودی، استراحت صدا و هیدراته ماندن ضروری است (منبع مطلب).
 2. گره‌های تارهای صوتی : ندول های تارهای صوتی رشد غیرطبیعی روی تارهای صوتی هستند که بسته شدن طبیعی آنها را در حین گفتار مسدود می کنند. آنها معمولاً به دلیل استفاده بیش از حد از صدا، مشابه نحوه تشکیل پینه روی پوست رخ می دهند. حرفه ای هایی که اغلب از صدای خود استفاده می کنند، مانند خوانندگان، معلمان و سخنرانان عمومی، بیشتر مستعد ایجاد ندول هستند. درمان ممکن است شامل استراحت صدا، درمان یا در برخی موارد مداخله جراحی باشد (منبع مطلب).
 3. آلرژی : هم آلرژی فصلی و هم آلرژی دائمی می تواند منجر به گرفتگی صدا شود. داروهای ضداحتقان و آنتی هیستامین بدون نسخه می توانند برای درمان علائم مرتبط با آلرژی مانند گرفتگی و آبریزش بینی، عطسه و خارش استفاده شوند. برای کاهش التهاب بینی می توان از کورتیکواستروئیدهای تجویزی استفاده کرد (منبع مطلب).
 4. رفلاکس اسید/سوزش سر دل: رفلاکس اسید که به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) نیز شناخته می شود، زمانی اتفاق می افتد که اسید معده به مری و جعبه صدا (حنجره) برمی گردد. این می تواند تارهای صوتی را تحریک کند و باعث التهاب یا تورم شود و منجر به صدای خشن و خشن شود. افراد مبتلا به رفلاکس اسید ممکن است متوجه شوند که صدایشان در صبح بعد از دراز کشیدن تمام شب خشن تر است. سایر علائم می تواند شامل پاکسازی مزمن گلو، سرفه، گلودرد و چکه های پس از بینی باشد. هنگامی که رفلاکس اسید به طور خاص بر روی چین های صوتی حنجره تأثیر می گذارد، به آن رفلاکس حنجره یا ریفلاکس خاموش می گویند. مهارکننده های پمپ پروتون داروهای بسیار موثری برای درمان رفلاکس حنجره با کاهش تولید اسید معده در نظر گرفته می شوند (منبع مطلب).
 5. شرایط تیروئید : بیماری های تیروئید مانند کم کاری تیروئید نیز می تواند باعث اختلال در عملکرد تارهای صوتی و گرفتگی صدا شود. کم کاری تیروئید یعنی غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. درمان استاندارد لووتیروکسین است، یک داروی هورمون تیروئید مصنوعی که جایگزین تیروکسینی می شود که غده تیروئید به تنهایی قادر به تولید آن نیست. این به بازگشت سطح هورمون تیروئید به حالت طبیعی کمک می کند و علائم را تسکین می دهد (منبع مطلب).
 6. سیگار کشیدن : استعمال دخانیات و دود دست دوم می تواند منجر به التهاب یا تورم تارهای صوتی شود و در نتیجه صدای خشن و خشن ایجاد شود. برای جلوگیری از آسیب بیشتر صدا، ترک سیگار توصیه می شود. درمان شناختی رفتاری (CBT) و داروهای جایگزین نیکوتین می تواند با رفع عادت اساسی و اعتیاد به نیکوتین به تلاش های ترک سیگار کمک کند (منبع مطلب).
 7. قرار گرفتن در معرض سایر مواد تحریک‌کننده : قرار گرفتن در معرض محرک های محیطی مانند آلودگی هوا یا مواد شیمیایی خانگی نیز می تواند باعث تحریک گلو و تارهای صوتی شود و منجر به گرفتگی صدا شود. اجتناب از این قرار گرفتن در معرض با ماندن در داخل خانه، استفاده از فیلترهای هوا، و محدود کردن ورزش در فضای باز نزدیک به آلودگی، کلید پیشگیری است (منبع مطلب)
 8. ویروس پاپیلومای تنفسی عود کننده (RRP): پاپیلوماتوز تنفسی مکرر (RRP) یکی دیگر از علل بدتر شدن گرفتگی صدا است. پاپیلوماتوز تنفسی مکرر توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود، به ویژه سویه های ۶ و ۱۱. منجر به رشد پاپیلومای زگیل مانند روی حنجره می شود که می تواند تارهای صوتی را متورم و سفت کند. پاپیلوماتوز تنفسی مکرر اغلب در کودکان رخ می دهد. واکسن ویروس پاپیلومای انسانی در برابر سویه هایی که باعث ایجاد اکثر پاپیلوماتوز تنفسی مکرر می شوند محافظت می کند. درمان شامل برداشتن پاپیلوم ها با جراحی است (منبع مطلب).
 9. استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی: استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئیدی استنشاقی برای آسم یا بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) گاهی اوقات می تواند منجر به مشکلات تارهای صوتی مانند گرفتگی صدا شود. به نظر می رسد انواع خاصی از استروئیدهای استنشاقی بیشتر از سایرین باعث ایجاد این عارضه جانبی می شوند. تغییر به یک استنشاقی دیگر، به طور بالقوه یک غیر استروئیدی، ممکن است به رفع گرفتگی صدا ناشی از استروئید کمک کند (منبع مطلب). 
 10. سرطان : انواع مختلفی از سرطان ها از جمله سرطان حنجره، سرطان گلو، سرطان ریه، سرطان تیروئید و لنفوم نیز می توانند باعث گرفتگی صدا شوند. گاهی اوقات گرفتگی صدا حتی اولین علامت قابل توجه این سرطان ها است. سرطان متاستاتیک که به مدیاستن، ناحیه بین ریه‌ها گسترش می‌یابد، می‌تواند بر اعصاب منتهی به حنجره فشار وارد کند و باعث تغییرات صدای خشن نیز شود. درمان‌های سرطان مانند شیمی‌درمانی، جراحی و پرتودرمانی ممکن است برای درمان تومور و تسکین گرفتگی صدا از اثرات آن استفاده شود.
 11. بیماری‌های عصبی : چندین بیماری عصبی می تواند منجر به اختلال عملکرد تارهای صوتی و گرفتگی صدا شود، از جمله سکته مغزی، بیماری پارکینسون و مولتیپل اسکلروزیس (ام اس). این به دلیل تأثیراتی است که این بیماری ها بر روی اعصاب کنترل کننده حنجره و چین های صوتی دارند. هدف از درمان، مدیریت علائم و کند کردن پیشرفت بیماری است. گفتار درمانی می تواند به تقویت عضلات درگیر در تولید صدا و بازآموزی کنترل صدا کمک کند (منبع مطلب).
 12. ضربه : ضربه فیزیکی به ناحیه گلو نیز می تواند به تارهای صوتی آسیب برساند، مانند ضربه به گردن یا لوله گذاری با لوله تنفسی برای جراحی. در طول لوله گذاری، قرار دادن لوله می تواند تارهای صوتی را خراش دهد یا کبود کند. ترومای بلانت ناشی از تصادفات اغلب به جراحی تارهای صوتی برای ترمیم آسیب نیاز دارد (منبع مطلب).
 13. دیسفونی اسپاسمودیک : دیسفونی اسپاسمودیک وضعیتی است که در آن ماهیچه های حنجره دچار اسپاسم غیرارادی می شوند که باعث ایجاد صدایی فشرده و کشیده می شود. اغلب با تزریق دوز کمی از سم بوتولینوم (بوتاکس) به عضلات آسیب دیده برای فلج موقت آنها درمان می شود. این باعث بهبود کیفیت صدا می شود (منبع مطلب).
 14. فلج عصب حنجره : اگر اعصاب منتهی به حنجره در حین جراحی در نواحی مجاور سر و گردن آسیب ببینند، ممکن است فلج تارهای صوتی رخ دهد. این شامل روش هایی مانند جراحی تیروئید، جراحی قلب، یا سایر عمل های سر و گردن می شود. تارهای صوتی فلج شده نمی توانند به درستی ارتعاش کنند و باعث گرفتگی صدا می شود. درمان ممکن است شامل صدا درمانی برای تقویت عضلات غیرفلج یا جراحی اضافی در برخی موارد باشد (منبع مطلب).
 15. استنشاق جسم خارجی یا ماده سوز آور : استنشاق یا بلع تصادفی مواد سوزاننده مانند مواد شیمیایی یا اجسام خارجی کوچک می تواند راه هوایی فوقانی و مری را بسوزاند و ملتهب کند. این امر می تواند مری را باریک کند و بر توانایی بلع غذا یا مایعات تأثیر بگذارد. برای باز کردن مجدد مری، ممکن است یک روش اتساع مری انجام شود و نواحی اسکار کشیده و گسترده شود (منبع مطلب).

خشونت صدا چگونه آشکار می شود؟

در حالت استراحت، تارهای صوتی باز هستند. وقتی تصمیم می گیرید صحبت کنید (یا آواز بخوانید یا فریاد بزنید)، چندین چیز وجود دارد که باید با هم کار کنند تا صدایی قابل شنیدن تولید شود. گرفتگی صدا ممکن است ناشی از شرایطی باشد که بر هر یک از مراحل زیر تأثیر می گذارد:

 • مرحله ۱: تارهای صوتی به هم می رسند .مشکل در این مرحله ممکن است در تارهای صوتی یا اعصابی که تارهای صوتی را تامین می کنند رخ دهد. یک مثال ممکن است این باشد که سرطان، مانند سرطان ریه یا سرطان سینه متاستاتیک، عصب را که به سمت تارهای صوتی قفسه سینه حرکت می کند، فشار دهد.
 • مرحله ۲: عبور هوا باعث ارتعاش تارهای صوتی می شود .وقتی تارهای صوتی بسته می شوند، هوا باید از کنار آنها عبور کند و باعث ارتعاش چین ها شود. مجدداً، ممکن است به دلیل خود تارهای صوتی به دلیل هر چیزی که از بسته ماندن چین ها جلوگیری می کند (اعصاب) یا هر چیزی که جریان طبیعی هوا را از طریق چین ها منع می کند، مشکلاتی ایجاد شود.
 • مرحله ۳: صدا باید از بدن خارج شود .هنگامی که هوا از کنار تارهای صوتی عبور می کند، صدا باید از بدن خارج شود، هر چیزی که در جریان هوا از گلو، دهان و بینی اختلال ایجاد کند، ممکن است با صدا تداخل پیدا کند.

صدایی که به دنیای خارج می رسد نیز در حفره های سینوسی طنین انداز می شود. این به توضیح “کیفیت بینی” صدای شما کمک می کند اگر شرایطی دارید که بر مجاری سینوسی شما تأثیر می گذارد. صدا بسته به نحوه طنین آن در مجرای سینوسی و اندازه تارهای صوتی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. گرفتگی صدا می تواند هر دو تار صوتی یا فقط یکی را درگیر کند.

چگونه گرفتگی صدا تشخیص داده می شود؟

هنگام برخورد با صدای خشن ، پزشک شما با گرفتن یک تاریخچه کامل ، با تمرکز بر جنبه های ذکر شده در زیر ، شروع می شود. پس از آن ، آنها معاینه جسمی مفصلی را انجام می دهند و به سر ، گردن ، سینه و ریه های شما توجه زیادی می کنند.

انتخاب آزمایش‌های تشخیصی به وضعیت خاص شما بستگی دارد و می‌تواند شامل لارنگوسکوپی، آزمایش خون یا سی‌تی اسکن از قفسه سینه شما باشد.

سوالاتی که ممکن است پزشک از شما بپرسد

هنگامی که به پزشک خود مراجعه می کنید، ابتدا یک تاریخچه دقیق می گیرند. برخی از سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • علائم شما از چه زمانی شروع شد؟
 • آیا گرفتگی صدا ادامه دارد یا متوجه خاموش و روشن شدن آن می شوید؟
 • آیا علائمی از “سرماخوردگی” مانند آبریزش بینی، تب یا سرفه داشته اید یا به بیماری هایی مانند لوزه یا مونونوکلئوز مبتلا شده اید؟
 • آیا به هیچ وجه صدای خود را ضعیف کرده اید، مثلاً با تشویق تیم فوتبال مورد علاقه خود یا خواندن بیش از حد طولانی یا با صدای بلند؟
 • آیا شما، یا تا به حال، سیگار کشیده اید؟
 • آیا مشروب میخوری؟
 • آیا آلرژی یا اگزما دارید؟
 • چه شرایط پزشکی دیگری دارید؟
 • آیا سوزش سر دل، کاهش وزن بی دلیل، سرفه مداوم، سرفه خونی، مشکل در بلع، تنگی نفس، ضعف در هر قسمت از بدن یا احساس توده ای در گردن خود تجربه کرده اید؟
 • آیا شما یا یکی از اعضای خانواده سابقه مشکلات تیروئیدی دارید؟ آیا افزایش وزن، یبوست یا خستگی را تجربه کرده اید؟
 • چه شرایط پزشکی در خانواده شما وجود دارد؟

آزمون ها و آزمایش ها

اگر علائم شما ادامه پیدا کند و پزشک شما نتواند علت واضحی را پس از معاینه گوش، بینی و گلو پیدا کند، ممکن است آزمایش های بیشتری را توصیه کند. برخی از این تست ها عبارتند از:

لارنگوسکوپی : طبق دستورالعمل‌های سال ۲۰۱۸، افرادی که گرفتگی صدا بیش از چهار هفته طول می‌کشد باید لارنگوسکوپی شوند، صرف نظر از اینکه این عارضه چه مدت وجود داشته است یا به یک علت زمینه‌ای جدی مشکوک است (منبع مطلب).

لارنگوسکوپی آزمایشی است که در آن پزشکان از یک لوله انعطاف‌پذیر با نور متصل برای نگاه کردن به تارهای صوتی از پایین بینی استفاده می‌کنند. قبل از انجام این کار، داروهای بی‌حس کننده در پشت گلو اعمال می‌شود و افراد معمولاً ناراحتی کمی دارند.

ویدئوستروبوسکوپی: ویدئو استروبوسکوپی روشی است که از نور بارق برای ایجاد یک سری تصاویر آهسته از تارهای صوتی در حال ارتعاش استفاده می کند.

مطالعات تصویربرداری : ممکن است آزمایشاتی مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن قفسه سینه یا گردن، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا سایر آزمایش‌های تصویربرداری مورد نیاز باشد. به طور کلی توصیه می شود که این آزمایشات پس از لارنگوسکوپی انجام شود. اگر سابقه سرطان دارید، اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) ممکن است توصیه شود.

آزمایش‌های دیگر: ممکن است آزمایش‌های مختلفی بر اساس سابقه پزشکی و علائم شما انجام شود. به عنوان مثال، اگر مشکوک به عفونت باشد، ممکن است آزمایش خون انجام شود، در حالی که در صورت مشکوک به رفلاکس اسید، آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی توصیه می شود.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید؟

اگر صدای خشن دارید که بیش از چند روز طول می کشد، بسیار مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. در حالی که بیشتر علل گرفتگی صدا مانند سرماخوردگی بی ضرر و موقتی هستند، اما می تواند نشانه یک بیماری جدی تر نیز باشد.

اگر علائم شما ادامه پیدا کرد، مهم است که یک قرار ملاقات با پزشک خود تعیین کنید، حتی اگر فکر می کنید که توضیح منطقی وجود دارد. پزشکان ممکن است تعاریف متفاوتی از “مداوم” داشته باشند. به طور کلی، اگر علائم شما بیش از دو هفته طول بکشد، به مرور زمان بدتر شود یا با علائم دیگری همراه باشد، یک قرار ملاقات بگیرید.

اگر دچار از دست دادن ناگهانی صدا یا علائم نگران کننده دیگری مانند ضعف در بخشی از بدن، تغییرات بینایی یا سبکی سر شدید، با پزشک خود تماس بگیرید یا فورا با اوزژانس تماس بگیرید.

کلام پایانی

 • گرفتگی صدا می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند التهاب حنجره، آلرژی، اختلالات عصبی و حتی سرطان ایجاد شود. لازم به یادآوری است که گرفتگی صدا نشانه ای از عدم عملکرد صحیح چیزی در بدن شما است.
 • داشتن صدای خشن می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. اگر گرفتگی شدید صدا یا گرفتگی صدا دارید که بیش از چند روز طول می کشد، برای شناسایی علت و دریافت درمان با پزشک خود مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از علل احتمالی در صورت تشخیص زودهنگام می توانند به طور موثرتری درمان شوند.

دیدگاهتان را بنویسید