خانه » سلامت جسم » چگونه سرفه خشک در شب را متوقف کنیم؟

چگونه سرفه خشک در شب را متوقف کنیم؟

سرفه یک رفلکس طبیعی است که از راه‌های هوایی و ریه‌های بدن شما در برابر محرک‌های مخرب مانند مخاط، میکروب‌ها، گرد و غبار و دود محافظت می‌کند.

سرفه خشک مخاطی تولید نمی کند یا ایجاد نمی کند و علل احتمالی زیادی دارد، از جمله سرماخوردگی قفسه سینه، آسم و رفلاکس اسید. در شب، سرفه خشک ممکن است به دلایل زیادی بدتر شود، از جمله جاذبه، قرار گرفتن در معرض هوای خشک، یا افزایش حساسیت راه هوایی.

این مقاله به بررسی عواملی که ممکن است باعث سرفه خشک شود و چرا ممکن است در شب تشدید شود، می پردازد. همچنین چگونگی مدیریت سرفه خشک و زمان مراجعه به یک متخصص مراقبت های بهداشتی را بررسی می کند.

چرا سرفه خشک در شب بدتر می شود؟

چند دلیل احتمالی وجود دارد که چرا سرفه خشک شما ممکن است در شب بدتر شود. برای بسیاری از سرفه های شبانه، جاذبه عامل اصلی است. هنگامی که در شب دراز می کشید و می خوابید، مخاط و سایر مایعات می توانند در گلو جمع شوند.

مخاط ممکن است از بینی و سینوس ها تخلیه شود (اگر آلرژی یا سرماخوردگی دارید)، یا اسید معده ممکن است به سمت مری (لوله توخالی که غذا را به معده شما می برد) حرکت کند.و اگر رفلاکس اسید دارید در گلو جمع کنید (منبع مطلب).در نهایت، تجمع مخاط و سایر مایعات باعث ایجاد احساس غلغلک در گلو می شود که می تواند رفلکس سرفه را تحریک کند.

عوامل محیطی نیز می توانند در تشدید سرفه در شب نقش داشته باشند. به عنوان مثال، تنفس در هوای خشک می تواند سرفه را با تشدید بینی، گلو و مجاری تنفسی به دلیل از دست دادن رطوبت تشدید کند.

همچنین، قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها ، یعنی کنه‌های گرد و غبار در رختخواب شما یا شوره حیوانات خانگی (اگر با حیوانات خانگی خود می‌خوابید)، می‌تواند راه‌های هوایی شما را تحریک کرده و باعث سرفه خشک شود (منبع مطلب).

تغییرات هورمونی و عملکرد ریه و افزایش حساسیت راه هوایی نیز ممکن است پشت سرفه بدتر در شب باشد. این تغییرات شبانه در افراد مبتلا به آسم گزارش شده است (منبع مطلب).

چه چیزی باعث سرفه خشک در شب می شود؟

علل بالقوه زیادی برای سرفه خشک در شب وجود دارد. چهار مورد رایج عبارتند از (منبع مطلب):

 • برونشیت ویروسی (“سرماخوردگی قفسه سینه”)
 • آسم
 • معده به مری (GERD)
 • ترشحات پشت حلق

۱. برونشیت ویروسی

برونشیت زمانی ایجاد می‌شود که برونش‌ها (لوله‌هایی که هوا را به ریه‌ها منتقل می‌کنند) ناگهان تحریک و ملتهب می‌شوند و باعث سرفه‌های مداوم می‌شوند که ممکن است خشک یا مرطوب باشد.

اکثر موارد برونشیت حاد هستند – به طور ناگهانی ایجاد می‌شوند و در عرض یک تا سه هفته از بین می‌روند – و ناشی از سرماخوردگی یا عفونت‌های تنفسی فوقانی ویروسی (URI) هستند (منبع مطلب).

۲. COVID-19 چگونه باعث سرفه می شود؟

عفونت COVID-19 می تواند باعث سرفه خشک شود، به خصوص در اوایل، زیرا ویروس عصب واگ را که رفلکس سرفه را تنظیم می کند، ملتهب می کند (منبع مطلب).عفونت با COVID-19 همچنین می تواند به برونشیت ویروسی تبدیل شود و باعث سرفه خشک یا مرطوب شود.

۳. آسم

آسم یک بیماری مزمن ریوی است که با التهاب و باریک شدن راه های هوایی همراه است. این یک علت برجسته سرفه مزمن در بزرگسالان و شایع ترین علت در کودکان است (منبع مطلب).

علائم آسم شامل سرفه متناوب، خس خس سینه (صدای سوت بلند)، مشکل در تنفس و سفتی قفسه سینه است.

برخی از افراد مبتلا به آسم فقط سرفه را تجربه می کنند که معمولاً خشک است. به این شکل از آسم، آسم سرفه-واریانته می گویند.

عوامل مختلفی باعث ایجاد علائم آسم می شوند، مانند عفونت های ویروسی، هوای سرد یا خشک، گرد و غبار، کپک، دود سیگار، عطرها و آلودگی هوا.

۴. GERD

GERD زمانی رخ می دهد که محتویات معده به سمت مری برگردد. علامت اصلی آن سوزش سر دل است، احساس سوزش در پشت استخوان سینه. در صورت استنشاق اسید معده به ریه ها، سرفه خشک نیز ممکن است رخ دهد.

۵. خلط گلو

خلط گلو، مخاط اضافی از بینی و سینوس‌ها را توصیف می‌کند که در پشت گلو ترشح می‌شود و باعث ایجاد احساس خارش می‌شود که می‌تواند باعث سرفه شود. چکه های بعد از بینی دلایل زیادی از جمله آلرژی و سرماخوردگی دارد.

آلرژی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما یک ماده بی ضرر را با یک ماده خارجی و مضر اشتباه گرفته و واکنش غیر طبیعی نشان دهد. علائم شامل آبریزش بینی، عطسه و سرفه خشک ناشی از التهاب مجاری هوایی است (منبع مطلب).

۶. دیگر عوامل

در حالی که فهرست کاملی نیست، سایر علل احتمالی، هرچند کمتر رایج، سرفه خشک شبانه عبارتند از (منبع مطلب):

چگونه سرفه های خشک را در شب کاهش دهیم؟

کاهش سرفه خشک در شب به علت زمینه ای بستگی دارد که شامل موارد زیر است:

 • برونشیت ویروسی : برونشیت ویروسی به آرامی خود به خود برطرف می شود. درمان‌های خانگی مانند مایعات، اسپری بینی نمکی یا قطره‌ها، مصرف یک قاشق عسل (در نوزادان زیر یک سال به دلیل خطر بوتولیسم اجتناب شود)، و استفاده از دستگاه مرطوب‌کننده هوای سرد اغلب مفید هستند (منبع مطلب).
 • آسم :درمان اولیه استفاده روزانه از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی است. آنها تورم راه های هوایی را کاهش می دهند و علائم را در طول زمان کاهش می دهند (منبع مطلب).
 • GERD :اصلاح شیوه زندگی، مانند بالا بردن سر تخت، کاهش وزن (در صورت اضافه وزن یا چاقی)، و ترک سیگار توصیه می شود. داروهایی مانند پپسید (فاموتیدین) یا پریلوسک (امپرازول) نیز ممکن است استفاده شود (منبع مطلب).
 • خلط گلو: بالا بردن سر در شب می تواند تخلیه مخاط را کاهش دهد. درمان های اضافی به علت خاص بستگی دارد. برای مثال، اسپری بینی استروئیدی و اجتناب از آلرژی‌زا (به عنوان مثال، در صورت حساسیت به کنه‌های گرد و غبار، ملافه‌های ضد حساسیت) توصیه می‌شود اگر آلرژی ایجاد شود (منبع مطلب).

داروهای سرفه  چطور؟

تحت راهنمایی یک اپزشک، ممکن است یک داروی سرفه بدون نسخه  را برای برونشیت ویروسی امتحان کنید، مانند سرکوب کننده سرفه Robitussin یاراخلط آور Mucinex ، هر دو حاوی دکسترومتورفان و گایفنزین و یا ضد درد یا ضد احتقان بینی است. داروهای سرفه OTC نباید به کودکان زیر ۶ سال داده شود، زیرا می توانند عوارض جانبی مضری ایجاد کنند.

اگر علائم سرفه خشک بدتر شد چه؟

اکثر سرفه های خشک ناشی از برونشیت ویروسی خود به خود برطرف می شوند و بنابراین می توان آنها را در خانه مدیریت کرد.

با این حال، گاهی اوقات، یک مورد برونشیت ویروسی می تواند به ذات الریه (عفونت ریه) تبدیل شود یا شبیه یک بیماری جدی تر مانند برونشیت باکتریایی، آمبولی ریه، سرطان ریه یا نارسایی قلبی باشد.

با این کار، اگر سرفه شما بهبود نمی یابد یا با ویژگی های نگران کننده ای مانند موارد زیر همراه است، حتما به یک پزشک مراجعه کنید:

 • مشکل در تنفس یا درد قفسه سینه
 • تب یا تب شدید یا طولانی مدت که پس از چند روز سرفه شروع می شود
 • خون یا مخاطی که شفاف بود و به رنگ سبز متمایل به زرد یا زنگ زده تبدیل شده بود.
 • ضربان قلب سریع ( تاکی کاردی )
 • کاهش وزن ناخواسته
 • افزایش وزن و/یا تورم در مچ پا و ساق پا ( ادم )

برای سرفه خشک شب هنگام و طولانی مدت چه باید کرد؟

سرفه خشک در شب برای هفته ها، می تواند نشان دهنده مشکلات مزمن سلامتی مانند آسم، GERD یا آلرژی باشد. این بیماری های مزمن در خانه قابل درمان نیستند.

آنها به راهنمایی از یک پزشک و یک برنامه درمانی خوب ابداع شده نیاز دارند که اغلب شامل ترکیبی از اصلاح شیوه زندگی و دارو است.

اگر سرفه های خشک شبانه شما بیش از سه هفته طول کشید یا اگر دوره های مکرر سرفه خشک را تجربه می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

همچنین مراجعه به یک پزشک در سناریوهای زیر ضروری است:

 • یک نوزاد یا کودک خردسال سرفه می کند یا یک فرد بزرگتر.
 • شما یک بیماری مزمن پزشکی مانند دیابت، بیماری قلبی یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) دارید.
 • واکسن آنفولانزا، واکسن سیاه سرفه، یا واکسن پنوموکوک برای ذات الریه، در صورت وجود، دریافت نکرده اید.

کلام پایانی

 • سرفه خشک یک علامت رایج است و ممکن است به دلایل زیادی در شب بدتر شود، از جمله تجمع مخاط یا مایعات در گلو و قرار گرفتن در معرض هوای خشک یا آلرژن های شبانه. توقف سرفه خشک در شب مستلزم رسیدگی به علت اصلی است، خواه آن علت سرماخوردگی قفسه سینه، آسم، رفلاکس اسید، یا قطرات بعد از بینی و سایر شرایط باشد.
 • در حالی که بسیاری از موارد سرفه خشک را می‌توان در خانه درمان کرد، اگر سرفه‌های شما بدتر می‌شود، بیش از سه هفته ادامه می‌یابد یا با ویژگی‌های نگران‌کننده‌ای مانند تب بالا یا مشکل تنفس همراه است، مراجعه به پزشک را به تأخیر نیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید