خانه » سلامت جسم » آیا نوسان فشار خون طبیعی است؟

آیا نوسان فشار خون طبیعی است؟

نوسان فشار خون می تواند طبیعی باشد، زیرا فشار خون تا حدودی در طول روز تغییر می کند. استرس، ورزش و خواب همگی می توانند در مقدار فشار خون تفاوت ایجاد کنند. اما اگر فشار خون شما اغلب به طور قابل توجهی از یک مراجعه به یک پزشک به پزشک دیگری تغییر می کند، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

مطالعات نشان داده اند که تغییرات فشار خون مکرر در هنگام مراجعه به پزشک، با خطر بالاتر بیماری قلبی و مرگ زودرس مرتبط است (منبع مطلب).

وجود فشار خون ناپایدار (فشار خون ناپایدار و متغیر) می تواند نشان دهنده یک مشکل زمینه ای سلامتی یا احتمال بروز عوارض باشد.

این مقاله توضیح می دهد که چرا ممکن است فشار خون شما در نوسان باشد و راه هایی که پزشک شما می تواند علت را تشخیص دهد را بررسی می کند. این اطلاعات در مورد عوامل خطر فشار خون بالا و تغییرات سبک زندگی که می توانید برای کم کردن خطر خود ایجاد کنید، ارائه می دهد.

خطاهای اندازه گیری

پایش فشار خون در خانه می تواند موثر باشد اما برای استفاده صحیح از تجهیزات به آموزش نیاز دارید (منبع مطلب).نوسان اعداد فشار خون می تواند ناشی از کاف یا سطح مهارت شما در استفاده از آن باشد، و اگر از دستگاه های داروخانه استفاده می کنید، به دلیل دقیق بودن آنها شناخته شده نیستند.

برای جلوگیری از بروز خطا، فشارسنج خانگی خود را در قرار ملاقات بعدی نزد پزشک  خود بیاورید. با پزشک خود کار کنید تا مطمئن شوید که از آن به درستی استفاده می کنید. همچنین باید قرائت های خود را بیاورید تا ببینید آیا اعداد مشابهی را در دفتر دریافت می کنید یا خیر (منبع مطلب).

مانیتورینگ فشار خون سرپایی

برخی از پزشکان کنترل فشار خون سرپایی را توصیه می کنند (هولتر مانیتورینگ) . این شامل پوشیدن یک وسیله در خانه برای یک یا دو روز است. فشار خون را هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز و هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در شب اندازه گیری می کند.

علل پزشکی

متخصصان در حال بررسی این موضوع هستند که چرا فشار خون در هر بازدیدی متفاوت است. ممکن است افرادی که دچار نوسانات فشار خون هستند، به خصوص با افزایش سن، مشکلاتی در رگ های خونی داشته باشند، مانند اختلال عملکرد اندوتلیال که بر پوشش عروق یا سفتی در شریان ها تأثیر می گذارد (منبع مطلب).

نوسانات در خوانش فشار خون آنها می تواند نشان دهد که آنها در معرض خطر بیشتری برای تجربه حمله قلبی یا سکته هستند. به ندرت، این تغییرات می تواند ناشی از فئوکروموسیتوم باشد که نوعی تومور در غده فوق کلیوی است. این تومورها معمولاً سرطانی نیستند (منبع مطلب).

نوسان فشار خون می تواند ناشی از شرایط پزشکی مختلف یا عوامل سبک زندگی مانند استرس باشد که ممکن است همیشه علائمی ایجاد نکند (منبع مطلب).

با این حال، نوسانات بزرگتر می تواند منجر به علائمی مانند گرگرفتگی صورت، عرق کردن، یا سردرد شود (منبع مطلب).

داروها همچنین می توانند باعث تغییرات فشار خون شوند و سایر شرایط رایجی که ممکن است در سطوح مختلف فشار خون نقش داشته باشند عبارتند از (منبع مطلب) :

نوسانات فشار خون می تواند یکی از علائمی باشد که همراه با علائم دیگر مانند بیماری پوستی به نام لیدو راسموزا که با سندرم اسندون نیز مرتبط است، رخ می دهد (منبع مطلب).

آیا نوسان فشار خون جدی است؟

تغییرات فشار خون برای برخی افراد طبیعی است، اما نوسانات زیاد می تواند نشانه ای از یک وضعیت سلامتی باشد. یک مطالعه نشان داد که بیمارانی که از داروهای فشار خون استفاده می کنند و تغییرات فشار سیستولیک بیش از ۱۴ میلی متر جیوه را تجربه می کنند، ۲۵ درصد افزایش خطر نارسایی قلبی دارند (منبع مطلب).

کت سفید فشار خون بالا

فشار خون کت سفید وضعیتی است که در آن فشار خون افراد زمانی که در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی هستند بالا است، اما زمانی که در خانه هستند طبیعی است (منبع مطلب).

تصور می شود که این پدیده ناشی از استرس تجربه شده توسط بیماران در محیط های پزشکی است. در نتیجه، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً برای اطمینان از اندازه گیری دقیق، قبل از انجام اندازه گیری فشار خون، منتظر می مانند تا بیماران به مدت پنج دقیقه استراحت کنند.

علاوه بر این، برخی از ارائه دهندگان ممکن است دو اندازه گیری جداگانه فشار خون را برای در نظر گرفتن احتمال افزایش موقت فشار خون به دلیل استرس ناشی از حضور در مطب انجام دهند. اگر تفاوت بین دو قرائت بیشتر از ۵ میلی متر جیوه باشد، ممکن است برای تعیین وضعیت فشار خون بیمار، ارزیابی بیشتری لازم باشد.

فشار خون ماسک شده

فشار خون ماسک شده وضعیتی است که در آن فشار خون فرد در مطب طبیعی است، اما بعداً در خارج از مطب افزایش می یابد. این پدیده برعکس فشار خون کت سفید است (منبع مطلب).

برای درک بهتر و مدیریت این شرایط، پزشکان ممکن است نظارت خانگی یا پایش فشار خون سرپایی را توصیه کنند.

مانیتورینگ خانگی می تواند برای بیمارانی که علیرغم مصرف دارو، فشار خون دائمی دارند یا برای کسانی که فشار خون آنها به طور مداوم در حین مصرف دارو پایین است، مفید باشد.

این روش‌های نظارتی می‌توانند نمایش دقیق‌تری از فشار خون بیمار در طول زمان ارائه دهند و به پزشکان کمک کنند تا برنامه‌های درمانی خود را متناسب با آن تنظیم کنند.

آیا داروی فشار خون مصرف می کنید؟ اگر همیشه داروی خود را طبق تجویز مصرف نکنید (به عنوان مثال، حذف یا فراموش کردن دوزها)، ممکن است باعث تغییرات فشار خون شود.

فشار خون بالا

اگر متوجه شده اید که برخی از خوانش های فشار خون شما به طور مداوم بالا است در حالی که برخی دیگر طبیعی هستند، می تواند نشانه ای از ابتلا به فشار خون بالا باشد اما هنوز تشخیص داده نشده است.

دلایل دقیق فشار خون بالا توسط متخصصان به طور کامل درک نشده است، اما اعتقاد بر این است که این بیماری نتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیط و نحوه عملکرد قلب و کلیه است.

علاوه بر این، سخت شدن تدریجی شریان ها که به عنوان آترواسکلروز شناخته می شود، ممکن است در ایجاد فشار خون نیز نقش داشته باشد. ضروری است که با یک اپزشک مشورت کنید تا در مورد اندازه گیری فشار خون خود صحبت کنید و تعیین کنید که آیا ممکن است فشار خون بالا یا سایر مسائل مربوط به سلامتی داشته باشید.

برخی از عوامل خطر احتمال ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهند. آنها عبارتند از(منبع مطلب) :

  • سن (با بالا رفتن سن شانس ابتلا به فشار خون بالا، افزایش می یابد)
  • سابقه خانوادگی
  • چاقی
  • رژیم غذایی با سدیم بالا
  • عدم فعالیت بدنی کافی
  • مصرف الکل

مطمئن شوید که با پزشک خود در مورد سایر نگرانی های مربوط به شیوه زندگی، سلامت یا دارو و فشار خون بالا صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنید، سیگار را ترک کنید یا یک برنامه درمانی برای بیماری خود شروع کنید.

کلام پایانی

  • مقدار کمی نوسان فشار خون در طول روز طبیعی است، اما تغییرات قابل توجه ممکن است نشان دهنده مشکلات مربوط به تجهیزات یا سلامت فرد باشد. اگر از کاف فشار خون خانگی یا تجهیزات داروخانه استفاده می شود، ممکن است به دلیل خطای کاربر، تجهیزات معیوب یا عوامل دیگر، خوانش ها دقیق نباشد.
  • استرس ناشی از قرار گرفتن در یک محیط مراقبت های بهداشتی نیز می تواند باعث افزایش موقت فشار خون شود که منجر به خوانش متناقض می شود. در چنین مواردی، پزشک ممکن است استفاده از دستگاهی را توصیه کنند که فشار خون را در خانه برای ارزیابی دقیق تر در یک دوره دو روزه ردیابی می کند.
  • با این حال، تفاوت های قابل توجه در خوانش فشار خون می تواند مربوط به یک وضعیت سلامتی باشد، که مشورت با یک پزشک را برای رسیدگی به این مشکل ضروری می کند. با نظارت مناسب، اصلاح شیوه زندگی، و داروها (در صورت لزوم)، افراد می توانند به طور موثر سلامت قلب خود را مدیریت کرده و بهبود بخشند.

دیدگاهتان را بنویسید