خانه » بیماری ها » سردرد سینوسی بدون احتقان چگونه تسکین می یابد؟

سردرد سینوسی بدون احتقان چگونه تسکین می یابد؟

سردرد سینوسی با درد یا فشار در پیشانی، چشم ها یا گونه ها مشخص می شود و اغلب با احتقان در مجاری بینی همراه است. این گرفتگی ناشی از رگ های خونی ملتهب در بافت پوشاننده قسمت داخلی بینی است و ممکن است با مخاط نیز همراه باشد. در حالی که احتقان معمولاً با سردردهای سینوسی همراه است، اما همیشه وجود ندارد.

هنگامی که فردی سردردهای سینوسی را با یا بدون احتقان تجربه می کند، ارزیابی علل احتمالی مانند آلرژی، عفونت یا ناهنجاری های ساختاری در بینی یا سینوس ها بسیار مهم است. تشخیص های جایگزین مانند میگرن نیز باید در نظر گرفته شود زیرا سردردهای سینوسی می توانند سایر اختلالات سردرد را تقلید کنند.

این مقاله به بررسی علل و درمان‌های احتمالی سردردهای سینوسی با یا بدون احتقان می‌پردازد، همچنین به طور خلاصه به بررسی تشخیص‌های جایگزینی می‌پردازد که ممکن است علائم سردرد سینوسی را تقلید کنند.

دلایل ایجاد سردرد سینوسی بدون احتقان چیست؟

رینوسینوزیت حاد شایع ترین علت سردردهای سینوسی است که با التهاب ناگهانی و موقت مجاری بینی یا سینوس ها مشخص می شود. این التهاب می تواند در اثر آلرژی یا عفونت ایجاد شود که ویروس ها شایع ترین مقصر هستند و باکتری ها یا قارچ ها کمتر شایع هستند.

در حالی که بروز سردرد سینوسی بدون احتقان در رینوسینوزیت حاد غیرمعمول است، اما می‌تواند با رینوسینوزیت مزمن اتفاق بیفتد، که به عنوان التهاب مجاری بینی یا سینوس‌ها تعریف می‌شود که علی‌رغم درمان حداقل سه ماه طول می‌کشد. حداقل دو علامت از علائم باید وجود داشته باشد (منبع مطلب):

 • درد، فشار یا پری صورت
 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی یا مخاطی که از پشت گلو چکه می کند (چکیدن پس از بینی)
 • کاهش یا از دست دادن حس بویایی ( آنوسمی )

در برخی موارد، رینیت آلرژیک که به عنوان تب یونجه نیز شناخته می شود، می تواند بدون احتقان باعث سردردهای سینوسی شود. این زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی فرد نسبت به یک ماده بی ضرر مانند گرده یا کپک بیش از حد واکنش نشان می دهد. در حالی که علائم معمول رینیت آلرژیک شامل احتقان و عطسه است که می تواند منجر به سردرد سینوسی شود، برخی از افراد ممکن است مجرای بینی خشک را تجربه کنند. آنتی هیستامین ها، یک داروی رایج آلرژی، نیز می توانند این خشکی را بدتر کنند (منبع مطلب).

اگرچه نادر است، اما تغییرات آناتومیکی خاص در بینی نیز ممکن است باعث سردرد سینوسی بدون احتقان شود. به عنوان مثال، انحراف تیغه بینی، جایی که دیواره بین سوراخ های بینی به یک طرف جابجا شده است، ممکن است به دلیل برخورد سپتوم جابجا شده به بافت عصب شده توسط یک عصب حسی، باعث سردرد شود.

در نهایت، عوامل محیطی مانند هوای خشک یا سینوس ها می توانند باعث ناراحتی در صورت شوند که افراد ممکن است از آن به عنوان “سردرد سینوسی” یاد کنند.

قرار گرفتن در معرض این عوامل یا عوامل عبارتند از:

 • هوای خشک
 • دود سیگار
 • آزار دهنده های شیمیایی (مانند عطرهای قوی، محصولات پاک کننده یا رنگ)

تفاوت سینوس های خشک و احتقان چیست؟

“سینوس های خشک” به شرایطی اشاره دارد که در آن غشاهای داخل سینوس ها یا بینی فاقد رطوبت هستند، در حالی که “سینوس های احتقانی” تورم بافتی را توصیف می کنند که اغلب با تولید مخاط همراه است.

چه زمانی سردرد حالت سینوسی دارد اما چیز دیگری است؟

سردردهای سینوسی می توانند اختلالات سردرد اولیه مانند میگرن را تقلید کنند. برخلاف سردردهای ثانویه مانند سردردهای سینوسی، اختلالات سردرد اولیه به طور مستقل وجود دارند و ناشی از مسائل بهداشتی اساسی نیستند.

میگرن با احساس ضربان یا ضربان در یک طرف سر مشخص می شود و درد اغلب با حرکت بدتر می شود. حملات می توانند از چهار ساعت تا چند روز ادامه داشته باشند.

علائمی که می تواند همراه با سردرد میگرنی باشد عبارتند از:

 • حالت تهوع و/یا استفراغ
 • حساسیت به نور، صدا و/یا بو
 • گردن درد و سفتی
 • خلق افسرده یا مضطرب
 • مشکل خواب

علائمی مانند احتقان یا ناراحتی در نزدیکی سینوس ها نیز می تواند با میگرن همراه باشد. این به این دلیل است که عصب سه قلو که پنجمین عصب جمجمه‌ای با شاخه‌هایی در پیشانی، گونه‌ها و فک است، می‌تواند تحریک شود و این علائم را ایجاد کند.

سایر اختلالات سردرد اولیه که می توانند شبیه سردردهای سینوسی باشند عبارتند از (منبع مطلب):

 • سردردهای تنشی که باعث سفت شدن یا احساس فشار مانند در اطراف سر می شوند. حساسیت به نور یا صدا (نه هر دو) و از دست دادن اشتها می تواند همراه با سردرد باشد.
 • سردردهای خوشه ای که باعث درد شدید شدید می شونددر مرکز یا اطراف چشم یا شقیقه در یک طرف سر. علائم دیگری مانند آبریزش یا گرفتگی بینی یا گرگرفتگی صورت نیز وجود دارد.

تسکین سردرد سینوسی (با یا بدون احتقان)

درمان سردرد سینوسی به علت اصلی آن بستگی دارد.

رینوسینوزیت ویروسی به طور کلی می تواند به طور موثر در خانه با درمان های زیر درمان شود (منبع مطلب):

 • یک مسکن بدون نسخه  مانند تایلنول (استامینوفن) یا یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مانند ادویل یا موترین (ایبوپروفن)
 • اسپری بینی استروئیدی مانند فلوناز (فلوتیکاسون پروپیونات)
 • شستشو با آب نمک
 • بخور دادن صورت : ممکن است تسکین دهنده باشد، اگرچه شواهدی که این درمان را تأیید می کند متناقض است.

علائم رینوسینوزیت باکتریایی و قارچی را می توان با همان درمان های خانگی مانند رینوسینوزیت ویروسی درمان کرد. علاوه بر این، عفونت زمینه ای نیاز به درمان با آنتی بیوتیک یا ضد قارچ دارد.

اگر رینیت آلرژیک علت علائم باشد، استفاده از اسپری بینی استروئیدی و اجتناب از محرک های آلرژی، مانند بسته نگه داشتن پنجره ها برای جلوگیری از ورود گرده به خانه، می تواند به کاهش علائم کمک کند.

برای ناهنجاری های ساختاری که باعث سردرد سینوسی می شوند، ممکن است دارو یا جراحی لازم باشد. به عنوان مثال، انحراف سپتوم ممکن است به یک روش جراحی به نام سپتوپلاستی نیاز داشته باشد.

اگر به دلیل از دست دادن رطوبت همراه با سردرد، خشکی بینی یا سینوس‌های خود را تجربه می‌کنید، می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • استفاده از یک دستگاه بخور سرد
 • نوشیدن آب فراوان
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض محرک هایی مانند دود سیگار

همچنین می توانید در مورد استفاده از اسپری بینی سالین یا اسید هیالورونیک برای کمک به مرطوب کردن داخل بینی و سینوس ها با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

رویکرد درمان “سردردهای سینوسی” که در واقع میگرن هستند، متمایز است. در چنین مواردی، پزشک ممکن است استفاده از NSAID یا تریپتان را پیشنهاد کند. تریپتان ها داروهای تجویزی هستند که گیرنده های سروتونین خاص را در مغز هدف قرار می دهند و به اشکال مختلف مانند قرص ها، قرص های محلول، اسپری های بینی و تزریقی وجود دارند.

راهبردهای دیگر برای مدیریت میگرن شامل اجتناب از محرک هایی مانند کمبود خواب یا گرسنگی، استراحت در یک اتاق تاریک و ساکت و استفاده از یک پوشش یخ زده روی گردن در شروع میگرن است.

موارد احتیاط

قبل از استفاده از هر گونه داروی بدون نسخه  مشورت با یک پزشک ضروری است. برخی از شرایط پزشکی ممکن است تیلنول و NSAID ها را مضر کنند، و اطمینان از ایمن بودن مصرف آنها مهم است. علاوه بر این، به دلیل خطر ابتلا به سندرم ری که یک بیماری جدی است، نباید آسپرین به کودکان زیر ۱۸ سال داده شود.

چرا سردرد سینوسی من خوب نمی شود؟

سردرد سینوسی مداوم که از بین نمی رود می تواند نشان دهنده رینوسینوزیت مزمن، یک مشکل ساختاری در بینی یا سینوس ها یا یک اختلال سردرد تشخیص داده نشده مانند میگرن باشد. بسیار مهم است که به دنبال تشخیص و یک رویکرد درمانی برنامه ریزی شده از یک پزشک، مانند یک پزشک گوش، حلق و بینی یا یک متخصص مغز و اعصاب متخصص در شرایط سیستم عصبی باشید.

اگر سردرد سینوسی شما شدید، مداوم، عود کننده یا همراه با علائم نگران کننده مانند تب است، ضروری است که فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. علاوه بر این، اگر “سردردهای سینوسی” را تجربه می کنید و سابقه سرطان یا سیستم ایمنی ضعیف (مانند دیابت) دارید، مهم است که با پزشک مشورت کنید.

چه زمانی نگران فشار سینوسی بدون مخاط باشیم؟

اگر فشار سینوسی بدون مخاط را تجربه می کنید، مهم است که با یک پزشک مشورت کنید تا آلرژی، عفونت حاد، قرار گرفتن در معرض محرک، یا سردرد، به ویژه میگرن را رد کنید.

اگر فشار سینوسی علیرغم درمان برای تشخیص های رایج ادامه یابد، باعث نگرانی می شود. در چنین مواردی، مراجعه به پزشک توصیه می شود، به خصوص اگر خشکی با علائمی مانند خونریزی مزمن بینی، تب، سفتی گردن، خستگی غیرعادی، کاهش وزن یا گیجی همراه باشد.

کلام پایانی

 • در حالی که بیشتر سردردهای سینوسی با احتقان همراه هستند، همیشه اینطور نیست. سردردهای سینوسی می توانند ناشی از عوامل مختلفی مانند آلرژی، عفونت، محرک ها و ناهنجاری های ساختاری مانند انحراف سپتوم باشند. در برخی موارد، “سردرد سینوسی” ممکن است در واقع یک میگرن یا نوع دیگری از سردرد باشد.
 • برای درمان سردرد سینوسی، مهم است که علت اصلی را بررسی کنید. این ممکن است شامل استفاده از مسکن های بدون نسخه، یک دستگاه بخور سرد، یا در برخی موارد، آنتی بیوتیک ها، داروهای تجویزی سردرد یا جراحی باشد. درمان مناسب به علت و شدت سردرد بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید