خانه » تغذیه » خواص و فواید خرما برای سلامتی

خواص و فواید خرما برای سلامتی

خرما چیست؟

خرما میوه‌ای است که از درخت خرما که بومی خاورمیانه است به دست می‌آید، اگرچه اکنون در دریای مدیترانه، آسیا، ایالات متحده آمریکا و مکزیک نیز کشت می‌شود.

خرما به صورت خوشه های بزرگی رشد می کند که از بالای این درختان خرما آویزان است. با رسیدن آنها، پوست آنها قهوه ای می شود و با خروج رطوبت بیشتر و بیشتر از میوه، چروک می شود. این زمانی است که آنها معمولاً با دست برداشت می شوند.

وقتی چیده می شوند شبیه کشمش بزرگ چروکیده می شوند. علیرغم ظاهر آنها هنوز مقداری رطوبت دارند. خرمای کامل در وسط آن هسته ای دارد که باید قبل از خوردن آن را جدا کرد یا می توانید خرمای بدون هسته بخرید.

انواع مختلفی از خرما وجود دارد، اما خرمای مدجول یکی از شناخته شده ترین آنها در جهان است، زیرا طعم و بافت شیرین تر و چسبناک تری نسبت به سایرین دارد.

چه مواد مغذی در خرما وجود دارد؟

اعتقاد بر این است که منشأ این درخت از سرزمین‌های کنار رودهای نیل و فرات در مصر باستان و بین النهرین است. نخل خرما در حال حاضر به دلیل میوه های خوراکی خود در آب و هوای گرم در تمام قاره ها به طور گسترده رشد می کند.

میوه خرما یک “دروپه” است که در آن قسمت گوشتی بیرونی آن (اگزوکارپ و مزوکارپ) پوسته ای از اندوکارپ سخت شده را با یک دانه در داخل آن احاطه کرده است. میوه بیضی شکل تا استوانه ای شکل، ۳ تا ۷ سانتی متر طول و ۲ تا ۳ سانتی متر قطر است و خرمای رسیده بسته به نوع رقم از زرد طلایی، کهربایی، قرمز روشن تا قهوه ای تیره متغیر است.

انواع زیادی از نخل خرما کشت می شود. «امیر حاج»، «سعیدی»، «خدروی» و «مجول» از جمله گونه‌های مهمی هستند که به دلیل طعم، طعم و کیفیت عالی، محبوب هستند.

مواد مغذی موجود در خرما

خرما که به طرز شگفت انگیزی خوشمزه است، یکی از محبوب ترین میوه هاست که حاوی فهرستی چشمگیر از مواد مغذی گیاهی، ویتامین ها و مواد معدنی است که برای رشد طبیعی، رشد و سلامت کلی ضروری هستند.

خرمای تازه از گوشت نرم و به راحتی قابل هضم و قندهای ساده مانند فروکتوز و دکستروز تشکیل شده است. ۱۰۰ گرم خرمای مدجول حاوی ۲۷۷ کالری است. وقتی خورده می شوند، به بازیابی انرژی کمک کرده و بدن را فورا احیا می کنند. برای این ویژگی ها، از زمان های قدیم به طور سنتی در ماه رمضان افطار می کردند.

این میوه سرشار از فیبر غذایی است که از جذب کلسترول LDL در روده جلوگیری می کند. علاوه بر این، رژیم غذایی فیبر به عنوان یک ملین عمده عمل می کند. بنابراین، به محافظت از غشای مخاطی روده بزرگ در برابر مواد شیمیایی سرطان‌زای متصل به آن در روده بزرگ کمک می‌کند.

خرما حاوی آنتی اکسیدان های پلی فنولیک فلاونوئید مفید برای سلامتی هستند که به نام تانن شناخته می شوند. تانن ها دارای خواص ضد عفونی، ضد التهابی و ضد خونریزی (جلوگیری از ایجاد خونریزی آسان) هستند.

خرما منبع متوسط ویتامین A است (حاوی ۱۴۹  واحد بین المللی (IU) یا ۵٪ RDA در هر ۱۰۰ گرم). ویتامین A دارای خواص آنتی اکسیدانی است و برای سلامت بینایی ضروری است.

علاوه بر این، برای حفظ سلامت مخاط و پوست نیز لازم است. مصرف میوه های طبیعی غنی از ویتامین A برای محافظت در برابر سرطان ریه و حفره دهان شناخته شده است.

آنها فلاونوئیدهای آنتی اکسیدانی مانند بتا کاروتن، لوتئین و زآگزانتین را تشکیل می دهند. این آنتی اکسیدان ها توانایی محافظت از سلول ها و سایر ساختارهای انسان را در برابر اثرات مضر رادیکال های بدون اکسیژن دارند. بنابراین، خوردن خرما در برابر سرطان های روده بزرگ، پروستات، سینه، آندومتر، ریه و پانکراس محافظت می کند.

زآگزانتین یک کاروتنوئید غذایی مهم است که به طور انتخابی در ماکولا لوتئای شبکیه جذب می‌شود، جایی که تصور می‌شود عملکردهای آنتی‌اکسیدانی و محافظتی فیلتر نور را ارائه می‌دهد. بنابراین، محافظت در برابر تخریب سنی لکه زرد شبکیه (دژنراسیون ماکولا وابسته به سن)، به ویژه در افراد مسن را ارائه می دهد.

خرما منبع بسیار خوبی از آهن است و حاوی ۰.۹۰ میلی گرم در ۱۰۰ گرم میوه (حدود ۱۱٪ از مقدار مورد نیاز روزانه یا RDI) است. آهن که جزء هموگلوبین داخل گلبول های قرمز است، ظرفیت حمل اکسیژن خون را تعیین می کند.

علاوه بر این،  خرما منبع عالی پتاسیم است. ۱۰۰ گرم خرما حاوی ۶۹۶ میلی گرم یا ۱۶ درصد از سطوح توصیه شده روزانه این الکترولیت (پتاسیم) است. پتاسیم جزء مهمی از مایعات سلولی و بدن است که به تنظیم ضربان قلب و فشار خون کمک می کند. بنابراین، آنها در برابر سکته مغزی و بیماری های عروق کرونر قلب محافظت می کنند.

میوه خرما همچنین سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، منگنز، مس و منیزیم است. کلسیم یک ماده معدنی مهم است که جزء ضروری استخوان و دندان است و بدن برای انقباض عضلانی، لخته شدن خون و هدایت تکانه های عصبی مورد نیاز است.

بدن انسان از منگنز به عنوان یک عامل کمکی برای آنزیم آنتی اکسیدانی، سوپراکسید دیسموتاز استفاده می کند. مس برای تولید گلبول های قرمز مورد نیاز است. منیزیم برای رشد استخوان ضروری است.

علاوه بر این، این میوه دارای سطوح متوسطی از ویتامین های گروه B کمپلکس و همچنین ویتامین K است. حاوی مقادیر سالم پیریدوکسین (ویتامین B6)، نیاسین، اسید پانتوتنیک و ریبوفلاوین است.

این ویتامین ها به عنوان کوفاکتورهایی عمل می کنند تا به بدن در متابولیسم کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها کمک کنند. ویتامین K برای بسیاری از عوامل انعقادی در خون و همچنین در متابولیسم استخوان ضروری است.

خرما را می توان به راحتی در تمام سال در خواربارفروشی ها یافت. با این حال، برخی از انواع میوه های تازه، نرم و با کیفیت فقط از  مهر ماه تا دی ماه در دسترس هستند. در برخی از مناطق خشک آفریقا، خرما در حالی که نرسیده است، چیده می شود و اجازه می دهند تا در داخل کوزه ها برسد.

در فروشگاه ها ممکن است با انواع فرم های خرما از جمله:  نرم، نیمه خشک و خشک برای فروش مواجه شوید. در خانه، آنها را در دمای اتاق در یک ظرف دربسته هوا در مکانی خنک نگهداری کنید تا چندین ماه به خوبی نگهداری شوند.

فواید خرما برای سلامتی

غنی از آنتی اکسیدان های محافظ

خرما منبع غنی از ترکیبات گیاهی محافظ است که خواص آنتی اکسیدانی دارد. اینها شامل پلی فنول ها، کاروتنوئیدها و لیگن ها هستند که نشان داده شده است که به مدیریت خطر بیماری مزمن کمک می کنند.

می تواند از سلامت روده حمایت کند

تحقیقات در مورد فیبر به حمایت از نقش مهم آن در سلامت، از کمک به حفظ میکروبیوم روده سالم تا خطر برخی بیماری‌های بلندمدت سلامت ادامه می‌دهد.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۵ نشان داد که مصرف خرما ممکن است سرطان روده بزرگ را به دلیلی بر روی فیبر و پلی فنول آن کاهش دهد، که دومین فواید ضد میکروبی مفیدی نیز دارد.

ممکن است از سلامت استخوان حمایت کند

خرما منبع مواد معدنی دوستدار استخوان از جمله فسفر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم است. همچنین منبع ویتامین K هستند که برای داشتن های سالم و قوی مورد نیاز هستند.

می تواند جایگزین مفیدی برای قند و شکر باشد

شیره ی خرما مایعی است که از مخلوط کردن خرما با آب تهیه می شود. این شربت دارای شاخص گلیسمی (GI) پایین و فروکتوز کمتری نسبت به سایر شیرین کننده ها است.

کلسترول را کاهش می دهد

خرما باید در رژیم غذایی خود گنجانده شود زیرا می توان فوراً کلسترول را کاهش داد و به مدیریت وزن شما کمک کرد.

سرشار از آنتی اکسیدان های مبارزه کننده با بیماری

خرما انواع مختلف از آنتی اکسیدان ها را برای درمان بیماری های مختلف ارائه می کند. آنتی اکسیدان ها از سلول های شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند که ممکن است باعث واکنش های مضر در شما شود و به بیماری تبدیل شود. خرما سرشار از آنتی اکسیدان ها از جمله:

 1. کاروتنوئیدها: برای سلامت قلب شما بسیار مفید است. همچنین خطر ابتلا به مشکلات چشمی را می دهد.
 2. فلاونوئیدها:  یک آنتی اکسیدان با فواید متعدد است. به دلیل ویژگی های ضدی آن شناخته شده است. مطالعات نشان داده اند که برای خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و انواع خاصی از سرطان مفید است.
 3. اسید فنولیک:  دارای خواص ضد بیماری است و به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها و مشکلات بیماری کمک می کند.

تقویت استخوان ها

خرما سرشار از مس، سلنیوم و منیزیم است که مواد مغذی بسیار مهمی برای حفظ سلامت استخوان و جلوگیری از اختلالات مرتبط با استخوان هستند. همچنین حاوی ویتامین K است که به تنظیم انعقاد خون کمک می کند و به متابولیسم استخوان ها کمک می کند.

استخوان هایی که از پوکی رنج می برند بیشتر در معرض شکستگی استخوان هستند. خرما می تواند قوی شما را تقویت کند و آن را کند.

سلامت مغز را افزایش می دهد

هر خرما حاوی کولین، ویتامین B است که برای درمان و حافظه، به ویژه در کودکان مبتلا به آلزایمر بسیار مفید است. مصرف منظم خرما با کاهش خطر بیماری های عصبی مانند آلزایمر و عملکرد شناختی بهتر در افراد مسن مرتبط است.

خرما همچنین برای جلوگیری از تشکیل پلاک در مغز مفید است که برای بیماری آلزایمر است.

سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد

خرما سرشار از فیبر طبیعی است و معمولاً ۸ فیبر گرم در ۱۰۰ گرم خرما دارد. این فیبر طبیعی به منظم شدن حرکات روده و بهبود سلامت کلی شما کمک می کند. هضم نرمال و سالم همچنین دارای اثر آبشاری در بهبود سایر سیستم های بدن مانند جذب بهتر مواد مغذی، بهتر بهداشت و کلیه است و همچنین شما را از نظر ذهنی آرام می گیرد. علاوه بر این، مصرف منظم خرما می تواند به شما کمک کند تا از یبوست و بسیاری از مشکلاتی که همراه با آن جلوگیری کنید یا حتی آن را کاهش دهید.

به سم زدایی بدن کمک می کند

خرما و شیره خرما به سلامتی کمک می کند و همچنین از فیبروز مصرف می کند. خرما با حمایت از عملکرد سالم بدن، به بدن شما اجازه می دهد تا به روشی طبیعی سم زدایی کند، زیرا مسئولیت وظیفه دارد مواد زائد و مضر را از بدن شما دور نگه دارد. فیبروز مصرف با مصرف منظم عصاره خرما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، این امر خطر را به سیروز مصرفی می دهد.

دیابت را کنترل می کند

دیابت یکی از شایع ترین بیماری هاست. بیشتر با استفاده از داروی خوراکی خوراکی و مکمل انسولین درمان می شود. تحقیقات نشان می دهد که خرما برای کاهش میزان قند و سلامت خون مفید است.

خرما می تواند انسولین را افزایش دهد و همچنین به کاهش سرعت جذب گلوکز کمک کند. این می تواند به خطر کمک کند.

حس شیرینی دوستی شما را اغنا می کند

خرما شیرین ترین میوه با قند طبیعی در آن است. این می تواند شما را برای محصولات شیرین و شکر ناسالم کاهش دهد. به دلیل شیرینی که برای شکر سفید مناسب است.

بنابراین، دفعه بعد هر زمان که فکر کردید چیزی شیرین بخورید، می توانید به خرما فکر کنید.

پوست شما را بهبود می بخشد

خرما منبع عالی ویتامین C و D است که به خصوصیت ارتجاعی پوست کمک می کند و پوست شما را صاف نگه می دارد. خرما همچنین دارای خواص ضد پیری است و از تجمع ملانین جلوگیری می کند.

به کاهش وزن کمک می کند

مصرف خرما هر روز صبح با معده خالی قبل از تمرین می تواند به حفظ احساس شما کمک کند، به شما انرژی می دهد و در نتیجه به کاهش وزن سالم کمک می کند. این به این دلیل است که خرما سرشار از فیبر است و باعث کند شدن جذب در روده بزرگ می شود.

این باعث می شود ساعت های طولانی تری احساس سیری کنید و در نتیجه نیاز به خوردن غذای بیشتر که برابر با کالری بیشتر است را کاهش دهید. هر چه کالری بیشتری بخورید، بیشتر باید بسوزانید.

به طور مشابه، می توانید ۶ تا ۷ خرما را در بین وعده های غذایی بزرگ خود به عنوان یک میان وعده سالم و در عین حال رضایت بخش مصرف کنید. خرما همچنین می تواند با کاهش تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه متابولیسم را تحریک کند.

بی خوابی را بهبود می بخشد

از دیگر فواید خرما برای سلامتی می توان به کمک به مقابله با بی خوابی اشاره کرد. اگر ماه‌هاست که از بی‌خوابی رنج می‌برید و به فکر خرید داروهای بدون نسخه هستید، باید لحظه‌ای دست از کار بکشید و یک درمان خانگی سریع و آسان با تنها چند ماده تشکیل دهنده را امتحان کنید تا این مشکل به طور طبیعی حل شود. یک نوشیدنی با خرما و شیر درست کنید و قبل از رفتن به رختخواب آن را بنوشید. این را برای چند هفته امتحان کنید و تفاوت را متوجه شوید!

بهبود سلامت قلب

یک مشت خرما در روز ممکن است سلامت قلب شما را بهبود بخشد. خرما دارای خواص آنتی اکسیدانی است که به جلوگیری از تشکیل تصلب شرایین و پیشگیری از بیماری های قلبی کمک می کند.

فواید خرما برای مردان

 1. بهبود سلامت جنسی در مردان: خرما برای سال‌ها به عنوان یک غذای شگفت‌انگیز مصرف می‌شود که سلامت جنسی مردان را نیز تضمین می‌کند. برخی تحقیقات بیان می کنند که خرما می تواند استقامت جنسی شما را افزایش دهد.
 2. افزایش تعداد اسپرم : خرما حاوی فلاونوئیدها و استرادیول است که اثرات مثبتی برای افزایش تعداد اسپرم و کیفیت اسپرم دارد.

فواید خرما در زنان

 1. با کمبود آهن مقابله می کند: طبق مطالعات انجام شده مشخص شده است که زنان به طور طبیعی بیشتر مستعد ابتلا به کمبود هموگلوبین در بدن هستند. اگر از کمبود آهن رنج می برید، به جای خرید مکمل های آهن، باید خرما را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. مصرف غذاهای طبیعی غنی از آهن همیشه بهترین گزینه به جای مصرف مکمل ها یا داروها است. برای تغذیه مناسب، هر روز حدود ۱۰۰ گرم خرما میل کنید که معادل حدود ۴ وعده است.
 2. تقویت زایمان طبیعی: خوردن خرما در مراحل بعدی بارداری می تواند شما را آسان کند. باعث تورم دهانه رحم می شود و نیاز به زایمان القایی را کاهش می دهد. خرما با موفقیت عمل اکسی توسین را تقلید می کند و باعث انقباض طبیعی ماهیچه رحم در طول زایمان می شود.
 3. تسهیل انقباضات رحمی: خرما همچنین دارای ترکیبی به نام تانن است که به تسهیل انقباضات رحمی در هنگام زایمان کمک می کند.
 4. تحقیقات نشان می دهد که از دست دادن استخوان در زنان یائسه می تواند با افزایش دریافت پتاسیم کاهش یابد. یک عدد خرمای خشک مقدار زیادی پتاسیم و سایر مواد مغذی را فراهم می کند. دانشمندان بر این باورند که مصرف زیاد پتاسیم از توده استخوانی با کاهش مقدار کلسیم دفع شده از طریق کلیه ها محافظت می کند.

طرز سِرو خرما

خرمای باکیفیت آن است که مستقیماً از درخت نخل به صورت دستی چیده شده باشد. در مقیاس تجاری، اکثر آنها با بریدن کل خوشه، بخور، تمیز، درجه بندی، بسته بندی شده و  در سردخانه نگهداری شده، و بر اساس تقاضا به بازار عرضه می شوند.

در اینجا نکاتی در مورد سرو خرما ارائه شده است:

 • خرمای خشک و نرم معمولاً بدون هیچ گونه افزودنی خوشمزه است.
 • خرماهای بدون هسته را می توان با موادی مانند بادام، گردو پنیر خامه ای پر کرد.
 • همچنین می توان آنها را خرد کرد و به سالاد میوه و در طیف وسیعی از غذاهای شیرین و خوش طعم اضافه کرد.
 • همچنین از خرما برای تهیه شیره و جلاب (نوعی شربت رایج در خاورمیانه که از خرما، ملاس انگور و گلاب تهیه می شود) استفاده می شود.

حساسیت به میوه خرما یک اتفاق نادر است. خرما برای نوزادان و زنان باردار بی خطر هستند. با این حال، در برخی از افراد حساس به گرده خانواده توس (غان)، قرار گرفتن در معرض گرده درخت خرما ممکن است واکنش های حساسیت متقابل ایجاد کند. به همین دلیل از هر گونه مواد غذایی حاوی فرآورده های خرما در این افراد خودداری کنید. (سلب مسئولیت پزشکی).

جدول ارزش تغذیه ای خرما در ۱۰۰ گرم

جدول ارزش تغذیه ای خرما در ۱۰۰ گرم مطابق زیر می باشد.

اصلارزش غذاییدرصد RDA
انرژی۲۷۷ کیلوکالری۱۴%
کربوهیدرات۷۴.۹۷ گرم۵۸%
پروتئین۱.۸۱ گرم۳%
چربی کل۰.۱۵ گرم<1٪
کلسترول۰ میلی گرم۰%
فیبر رژیمی۶.۷ گرم۱۸%
ویتامین  
فولات۱۵ میکروگرم۴%
نیاسین۱.۶۱۰ میلی گرم۱۰%
اسید پانتوتنیک۰.۸۰۵ میلی گرم۱۶%
پیریدوکسین۰.۲۴۹ میلی گرم۱۹%
ریبوفلاوین۰.۰۶۰ میلی گرم۴.۵%
تیامین۰.۰۵۰ میلی گرم۴%
ویتامین A۱۴۹ IU۵%
ویتامین C۰ میلی گرم۰%
ویتامین K۲.۷ میکروگرم۲%
الکترولیتها  
سدیم۱ میلی گرم۰%
پتاسیم۶۹۶ میلی گرم۱۶%
مواد معدنی  
کلسیم۶۴ میلی گرم۶.۵%
مس۰.۳۶۲ میلی گرم۴۰%
آهن۰.۹۰ میلی گرم۱۱%
منیزیم۵۴ میلی گرم۱۳%
منگنز۰.۲۹۶ میلی گرم۱۳%
فسفر۶۲ میلی گرم۹%
روی۰.۴۴ میلی گرم۴%
مواد مغذی گیاهی  
کاروتن-ß (بتا کاروتن)۸۹ میکروگرم
Crypto-xanthin-ß۰ میکروگرم
لوتئین-زاکسنتین۲۳ میکروگرم

دیدگاهتان را بنویسید