خانه » سلامت جسم » دلایل عرق کردن در خواب و روش درمان تعریق شبانه چیست؟

دلایل عرق کردن در خواب و روش درمان تعریق شبانه چیست؟

بیدار شدن از خواب غرق در عرق، یک احساس ناخوشایند و رایج است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. دلایل متعددی برای تعریق شبانه وجود دارد، از عواملی مانند مصرف غذاهای تند گرفته تا محیط گرم اتاق خواب. در برخی موارد، تعریق بیش از حد در طول شب می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای مانند عفونت یا عدم تعادل هورمونی مرتبط با یائسگی باشد. علاوه بر این، می تواند نشانه ای از انواع خاصی از سرطان باشد. برای کسانی که تعریق شبانه مداوم را تجربه می کنند مهم است که با پزشک خود برای تعیین علت و دریافت درمان مناسب در صورت لزوم مشورت کنند.

این واقعیت که فرد ممکن است در ساعات عصر دچار تعریق شود، نباید باعث نگرانی شود. “این غیرعادی نیست که افراد گهگاه در هنگام خواب عرق کنند. با این حال، اگر فردی در طول استراحت شبانه خود مرتباً مقادیر زیادی عرق را تجربه کند، نگران کننده تر می شود.”

تعریق شبانه چیست؟

عرق کردن فرآیند مهمی برای بدن انسان به منظور حفظ دمای خود در سطح مطلوب است، زیرا به تنظیم گرما در هنگام قرار گرفتن در معرض دمای بالا یا در حین فعالیت های بدنی کمک می کند. از سوی دیگر، تعریق شبانه به موقعیت‌هایی اشاره دارد که در آن فرد دوره‌های شدید و مکرر تعریق را تجربه می‌کند که لباس خواب و رختخواب او را خیس می‌کند و باعث اختلال قابل توجهی در الگوی خواب او می‌شود و به طور بالقوه منجر به بی‌قراری می‌شود. این تعریق های شبانه می تواند نشان دهنده یک بیماری یا مشکل زمینه ای باشد که نیاز به ارزیابی بیشتر توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارد.

دلایل عرق شبانه چیست؟

تعریق شبانه یک مسئله رایج است که مردم اغلب با پزشکان خود در مورد آن صحبت می کنند، اما تحقیقات پزشکی در مورد محرک های تعریق بیش از حد در طول خواب، محدود است. با این وجود، دلایل شناخته شده ای برای تعریق شبانه وجود دارد.

شایع ترین علت در محیط اتاق خواب می تواند به دلیل گرم بودن بیش از حد اتاق باشد. انجام فعالیت بدنی قبل از خواب یا مصرف وعده های غذایی تند و نوشیدنی های گرم نزدیک به زمان خواب نیز می تواند منجر به بیدار شدن با تعریق زیاد شود. اگر گاهی اوقات این اتفاق می افتد، انجام برخی تنظیمات در برنامه شبانه شما ممکن است به کاهش تعریق شبانه کمک کند، مانند انتخاب یک پتوی سبک تر.

تعدادی از شرایط پزشکی، بیماری ها و حتی درمان برخی بیماری ها ممکن است منجر به تعریق شبانه شود. رایج ترین عبارتند از:

 • عفونت ها
 • سرطان
 • برخی داروها
 • یائسگی
 • سایر مشکلات پزشکی

۱. عفونت ها

هر گونه عفونتی که باعث تب شود می‌تواند منجر به تعریق شبانه شود که در آن فرد در طول خواب بیش از حد عرق می‌کند. این عفونت های گذرا معمولا به سرعت و بدون هیچ گونه عارضه شدید فروکش می کنند. با این حال، برخی از عفونت های جدی تر، مانند سل و ایدز (HIV)، ممکن است علائم فوری را نشان ندهند و برای مدت زمان قابل توجهی تشخیص داده نشوند. هر دوی این شرایط به ویژه برای ایجاد تعریق شبانه شناخته شده هستند.

سایر عفونت‌هایی که می‌توانند با تعریق شبانه بروز کنند عبارتند از عفونت کوید ۱۹ (COVID-19)، مالاریا و عفونت‌های باکتریایی مانند آبسه پستان که در مادران شیرده پس از زایمان رخ می‌دهد. آگاهی از این علل احتمالی تعریق شبانه بسیار مهم است، زیرا می تواند نشان دهنده یک عفونت زمینه ای جدی تری باشد و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

علاوه بر این، اندوکاردیت (عفونت باکتریایی که یک یا چند دریچه قلب را تحت تاثیر قرار می دهد) و استئومیلیت (عفونت ناشی از باکتری در بخشی از استخوان) دو بیماری هستند که به طور بالقوه می توانند منجر به تعریق شبانه شوند. اندوکاردیت یک مسئله پزشکی جدی است که ممکن است بلافاصله قابل توجه نباشد، در حالی که استئومیلیت، که همچنین یک نگرانی قابل توجه برای سلامتی است، اغلب می تواند برای مدتی نیز ناشناخته باقی بماند.

اگر علائم دیگری را در کنار تعریق شبانه مشاهده کردید، بسیار مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی از پزشک خود باشید تا به این مشکلات بالقوه رسیدگی کنید و از درمان مناسب اطمینان حاصل کنید.

۲. سرطان

برخی از انواع سرطان ممکن است با تعریق شبانه به عنوان یک علامت همراه با علائم دیگری مانند کاهش وزن غیرقابل توضیح، تب و کبودی زیاد ظاهر شوند.لوسمی، لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین سرطان هایی هستند که ممکن است باعث تعریق شبانه شوند. علاوه بر این، تومورهای کارسینوئیدی و تومورهای آدرنال نیز با این علامت شناخته شده اند.

علاوه بر این، تعریق شبانه گاهی اوقات می‌تواند یک عارضه جانبی برخی از درمان‌های سرطان، به‌ویژه درمان‌های هورمونی باشد که برای درمان سرطان پروستات، زنان و سرطان سینه استفاده می‌شود.

۳. برخی داروها

برای افراد بسیار مهم است که از عوارض جانبی بالقوه برخی داروها آگاه باشند، زیرا برخی ممکن است باعث تعریق شبانه شوند. اگر پس از شروع یک داروی جدید، دوره‌های منظم تعریق شبانه را تجربه می‌کنید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید، زیرا او می‌تواند دوز را تنظیم کند یا یک داروی جایگزین تجویز کند.

برخی از مقصران رایج این عارضه جانبی عبارتند از داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده‌های بازجذب سروتونین  انتخابی (SSRI) و داروهای ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای هستند . داروهای مسکن بدون نسخه مانند آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن نیز گاهی اوقات می توانند منجر به تعریق شبانه شوند.

علاوه بر این، بیمارانی که از داروهای دیابت استفاده می‌کنند، اگر سطح قند خون آنها در طول شب خیلی پایین بیاید، ممکن است دچار تعریق شبانه شوند. با هوشیاری در مورد نظارت بر عوارض جانبی احتمالی داروها و بحث در مورد آنها با پزشک خود، می توانید برای یافتن گزینه درمانی مناسب تری که علائم ناراحت کننده ای مانند تعریق شبانه ایجاد نکند، با یکدیگر همکاری کنید.

برخی از داروهای رایج دیگر که باعث تعریق شبانه در افراد می شوند عبارتند از:

 • استروئیدها، از جمله پردنیزون و کورتیزون
 • داروهای هورمون درمانی
 • داروهای ضد روان پریشی خاص
 • مواد مخدر و افیونی

۴. یائسگی

در دوران پیش از یائسگی و در دوره ی یائسگی، بسیاری از زنان علائم رایجی مانند گرگرفتگی در طول روز و شب تعریق را تجربه می کنند. این علائم به دلیل ترک استروژن رخ می دهد، یک تغییر هورمونی که بر تنظیم دمای بدن توسط مغز تأثیر می گذارد. در نتیجه، بدن حتی به تغییرات جزئی در ترموستات داخلی خود حساس‌تر می‌شود که منجر به پدیده ناراحت‌کننده‌ای به نام گرگرفتگی در طول روز و همچنین تعریق شبانه می‌شود.

۵. سایر مشکلات پزشکی

اختلالات پزشکی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث تعریق شبانه شود، از جمله:

 • پرکاری تیروئید یا سایر بیماری تیروئید
 • اختلالات خواب مانند آپنه انسدادی خواب
 • تغییرات هورمونی مانند کمبود تستوسترون و تستوسترون پایین

آزمایش هایی برای تعیین علت عرق کردن شبانه

پس از انجام یک معاینه فیزیکی جامع برای شناسایی علت تعریق شبانه، متخصصان پزشکی ممکن است انجام آزمایش‌های اضافی را برای تأیید دقیق‌تر تشخیص خود ضروری بدانند. این ارزیابی‌های تکمیلی می‌تواند شامل روش‌های مختلفی مانند شمارش خون برای نشانه‌های احتمالی عفونت یا سرطان، انجام یک پانل متابولیک ناشتا برای ارزیابی سطح الکترولیت و قند خون، انجام آزمایش تیروئید، تجزیه و تحلیل سطوح هورمونی با توجه به یائسگی در زنان و تستوسترون پایین در مردان و  زنان باشد.

علاوه بر این، طبق پیشنهاد بیدی، ممکن است آزمایش‌های خاصی برای تشخیص بیماری‌های خاصی مانند سل و ایدز (HIV) انجام شود. سایر معاینات بالقوه ای که می توان در نظر گرفت شامل گرفتن عکس با اشعه ایکس قفسه سینه، اندازه گیری سطح پروتئین واکنشی C یا انجام پلی سومنوگرافی است که به عنوان مطالعه خواب نیز شناخته می شود.

درمان تعریق شبانه

راه های زیادی وجود دارد که به بدن شما کمک می کند دمای خود را در طول شب به طور موثرتر تنظیم کند. یک روش ساده شامل نکشیدن پتو روی خود، روشن کردن سیستم تهویه مطبوع و خوابیدن با پنجره باز یا استفاده از پنکه برای گردش هوا در اتاق است.

یک راه حل جایگزین می تواند خوابیدن تنها با یک پا بیرون از پتو باشد که می تواند به حفظ دمای بدن در طول شب نیز کمک کند. علاوه بر این، انتخاب پارچه‌هایی که عرق را از بین می‌برند و به سرعت خشک می‌شوند، یکی دیگر از تاکتیک‌های مفید برای مدیریت تعریق شبانه است زیرا باعث می‌شود بدن شما در طول شب راحت بماند.

علاوه بر این، اجتناب از غذاهای تند به ویژه در اواخر روز نیز می تواند مفید باشد، به خصوص اگر علائم مرتبط با یائسگی را تجربه می کنید. علاوه بر این، تنظیم برنامه های ورزشی با ساعات اولیه روز نیز ممکن است تا حدودی عرق شبانه را تسکین دهد.

با این حال، زمانی که این تغییرات سبک زندگی ناکافی است، گزینه‌های درمانی مختلفی برای افرادی که با دوره‌های آزاردهنده تعریق شبانه دست و پنجه نرم می‌کنند، وجود دارد. برای زنانی که با تعریق شبانه ناشی از یائسگی کنار می آیند، داروهایی مانند هورمون درمانی یا حتی داروهای ضد افسردگی ممکن است توسط متخصصان  توصیه شود تا به طور موثر علائم آنها را کاهش دهند.

علائم مرتبط با تعریق شبانه

قبل از تصمیم گیری برای مراجعه به پزشک برای تعریق شبانه، مهم است که ابتدا تنظیمات خاصی در سبک زندگی انجام دهید که ممکن است به این مشکل کمک کند. اگر به طور مداوم تعریق شبانه بسیار مرطوب و خیس همراه با علائم دیگر را تجربه می کنید، برنامه ریزی یک قرار ملاقات با پزشک ضروری است.

علاوه بر تعریق شبانه، چندین علامت مرتبط دیگر نیز وجود دارد که باید به دقت تحت نظر قرار گیرند. این شامل:

 • تب یا لرز: که ممکن است نشان دهنده عفونت احتمالی باشد.
 • استخوان درد: یا هر گونه ناراحتی موضعی که نشان دهنده مشکلات احتمالی مفصل است.
 • خستگی مداوم: که می تواند نشانه ای از مسائل بهداشتی جدی باشد.
 • کاهش وزن بدون دلیل: که اغلب به یک نگرانی جدی پزشکی اشاره دارد.
 • سرفه: که ممکن است نشانه عفونت تنفسی یا سایر بیماری های مرتبط با ریه باشد.
 • درد قفسه سینه: که می تواند نشانه مشکلات قلبی یا سایر مشکلات قلبی عروقی باشد.
 • جوش و علائم روی پوست: و همچنین هرگونه تغییر در ناخن ها که نشان دهنده واکنش های احتمالی آلرژیک یا اختلالات خود ایمنی است.

با شناسایی و درک این علائم اضافی، می توانید تصمیم آگاهانه تری در مورد زمان مشورت با پزشک خود در مورد تعریق شبانه و نگرانی های مربوط به آن بگیرید.

غذاهای مفید برای خواب بهتر

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری تاکید می کند که بزرگسالان باید حداقل هفت ساعت خواب آرام در هر شب داشته باشند تا سلامتی خود را حفظ کنند. خواب جزء ضروری تندرستی کلی است، زیرا می تواند حافظه را بهبود بخشد، خلق و خو را بهبود بخشد، اشتها را تنظیم کند و حتی به فرآیندهای طبیعی بدن مانند ترمیم عضلات، اندام ها و سلول ها در هنگام خواب کمک کند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که کیفیت پایین خواب ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و افزایش وزن شود.

برای اطمینان از یک استراحت خوب شبانه، چندین عادت وجود دارد که می‌توان از جمله پرهیز از وسایل الکترونیکی مانند تلفن‌های هوشمند و تلویزیون به مدت یک ساعت قبل از خواب، پایبندی به یک برنامه خواب ثابت، تاریک نگه داشتن اتاق خواب با سایه‌های تاریک، حفظ دمای خنک راحت، و برپایی آداب آرامش بخش مانند حمام آب گرم. علاوه بر این، اجتناب از وعده های غذایی زیاد، کافئین و الکل نزدیک به زمان خواب برای بهبود کیفیت خواب بسیار مهم است.

جالب توجه است که برخی غذاها حاوی مواد طبیعی هستند که ممکن است به خواب آرام کمک کنند. با این حال، تحقیقات در مورد این خواص خواب آور بی نتیجه باقی مانده است. علیرغم این عدم قطعیت، شش غذای سالم وجود دارد که می توانید در آشپزخانه خود نگه دارید و اعتقاد بر این است که به ایجاد خواب آلودگی کمک می کند.

در حالی که ما اطلاعات گسترده‌ای در مورد اینکه چگونه این غذاهای خاص می‌توانند مستقیماً بر خواب تأثیر بگذارند، نداریم، اما همچنان انتخاب‌های سالمی هستند و آزمایش با آنها ممکن است مزایای بالقوه‌ای در ترویج یک استراحت شبانه خوب داشته باشد.

۱. کیوی

در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه پزشکی تایپه انجام شد، محققان دریافتند که مصرف دو عدد کیوی یک ساعت قبل از خواب باعث می‌شود افراد سریع‌تر به خواب می‌روند و از دوره‌های خواب طولانی‌تر و موثرتر لذت می‌برند. این یافته جالب را می توان به سطوح بالای آنتی اکسیدان موجود در کیوی نسبت داد، زیرا این کیوی سرشار از ویتامین های ضروری C و E، همراه با فولات است – ویتامین B که به دلیل نقشش در حفظ الگوهای خواب سالم شناخته شده است. قابل ذکر است که سطوح ناکافی فولات با ایجاد بی خوابی مرتبط است.

۲. گیلاس ترش

محتوای ملاتونین طبیعی و فیتونوترینت موجود در گیلاس ترش با فواید آن برای تقویت خواب مرتبط است، زیرا این ترکیبات می توانند با سیگنال دادن به زمان رفتن به رختخواب، چرخه خواب و بیداری بدن را تنظیم کنند. علاوه بر این، گیلاس ترش دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است کیفیت خواب را بیشتر بهبود بخشد.

در مطالعه‌ای که شامل شرکت‌کنندگانی بود که ¼ فنجان (۴ قاشق غذاخوری) آب گیلاس ترش را به مدت یک هفته مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، هر شب تقریباً ۴۰ دقیقه در طول مدت خواب خود افزایش یافتند. مطالعه دیگری نشان داد که افراد مبتلا به بی خوابی که شروع به نوشیدن آب آلبالو کردند، بهبود قابل توجهی در الگوی خواب خود مشاهده کردند، زیرا به طور متوسط بیش از یک ساعت خواب بیشتر در شبانه روز داشتند.

۳. آجیل و دانه ها

آجیل و دانه‌ها به خاطر چربی‌های سالم‌شان شناخته می‌شوند که به کاهش سطح گرسنگی کمک می‌کنند و در عین حال منیزیم، یک ماده معدنی ضروری که به آرامش عضلات کمک می‌کند را تامین می‌کنند. در میان این غذاهای مغذی، بادام و گردو به دلیل داشتن ملاتونین، هورمونی که نقش مهمی در تنظیم چرخه خواب و بیداری ایفا می کند، برجسته هستند.

تخمه کدو تنبل و تخمه آفتابگردان نیز منابع غنی تریپتوفان هستند، یک اسید آمینه ضروری که به عنوان پیش ساز سروتونین، انتقال دهنده عصبی مسئول حفظ تعادل خلق و خو و ملاتونین، که برای حفظ الگوی خواب سالم مهم است، عمل می کند.

به طور خلاصه، آجیل و دانه‌ها فواید سلامتی مختلفی مانند کنترل گرسنگی از طریق چربی‌های سالم، آرامش عضلانی با منیزیم، بهبود خلق و خو از طریق تبدیل تریپتوفان به سروتونین و خواب بهتر به دلیل محتوای ملاتونین دارند.

۴. ماهی های چرب

ماهی های چرب مانند سالمون و تن به عنوان منابع غنی از مواد مغذی ضروری مانند اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D شناخته شده اند. این مواد مغذی نقش مهمی در تنظیم تولید و عملکرد سروتونین دارند که یک انتقال دهنده عصبی مشتق شده از اسید آمینه تریپتوفان است. سروتونین به کنترل عملکردهای حیاتی مختلف مانند خواب، خلق و خو و سایر فرآیندهای بیولوژیکی کمک می کند.

ثابت شده است که ماهی‌هایی مانند سالمون و ماهی تُن علاوه بر محتوای پروتئین بالا، باعث بهبود کیفیت خواب می‌شوند. تحقیقات نشان داده است افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند، که معمولاً شامل مصرف بیشتر ماهی به جای گوشت قرمز می شود، با افزایش سن الگوهای خواب بهتری را تجربه می کنند. وجود اسیدهای چرب امگا ۳ در این ماهی ها به ویژه برای حفظ سلامت و تندرستی کلی مفید است.

۵. دمنوش های گیاهی

گرمای یک نوشیدنی گرم می تواند باعث آرامش شود و در نهایت شما را برای یک خواب خوب آماده کند. چندین دمنوش گیاهی وجود دارد که به افراد کمک می کند در پایان روز خود را آرام کنند و خواب آرام را تقویت کنند. اینها عبارتند از چای بابونه، که اغلب به دلیل خواص آرام بخش آن مورد علاقه است. چای اسطوخودوس که به خاطر عطر تسکین دهنده اش معروف است ، چای بادرنجبویه با طعم مرکبات با طراوت، چای گل ساعتی که حاوی فلاونوئیدها که ممکن است به بهبود خواب کمک کند و چای رازک.

در یک مطالعه اخیر که شامل زنان پس از زایمانشان بود، مشاهده شد که نوشیدن چای بابونه منجر به فواید کوتاه مدت برای کیفیت خواب و همچنین بهبود خلق و خو می شود. به طور مشابه، چای گل ساعتی حاوی ترکیباتی است که به طور بالقوه می تواند طول مدت خواب و کیفیت کلی خواب را افزایش دهد. همانطور که قبل از خواب از این دمنوش های گیاهی می نوشید، اجازه دهید خواص تسکین دهنده و آرام بخش آن ها حواس شما را در بر بگیرد و به استراحت شبانه آرام کمک کند.

۶. شیر گرم

اگر تا به حال به اطلاعاتی در مورد غذا برخورد کرده اید که می تواند به القای خواب کمک کند، ممکن است مثالی از این قبیل را شنیده باشید – شیر گرم. شواهد علمی وجود دارد که حاکی از ارتباط بین محتوای ملاتونین و تریپتوفان در شیر گرم و بهبود کیفیت خواب است. با این حال، ممکن است در اینجا چیزی فراتر از زیست‌شناسی باشد. جنبه روانی نوشیدن شیر گرم قبل از خواب نیز می تواند تأثیر قابل توجهی بر سطح آرامش ما داشته باشد.

برای بسیاری از افرادی که در دوران کودکی خود با این روال بزرگ شده اند، لذت بردن از یک لیوان شیر گرم قبل از خواب ممکن است خاطرات خوشی را برای آنها زنده کند و به آنها کمک کند تا به طور مؤثرتری آرام شوند. بنابراین، چه به دلیل اجزای بیولوژیکی آن باشد و چه به دلیل قدرت نوستالژی، نوشیدن یک فنجان شیر گرم قبل از خواب ممکن است برای بهبود خواب مفید باشد.

همچنین می توانید معجون لذت‌بخشی که از شیر گرم شده با طعم‌دهنده‌های طبیعی مانند گیاهان آرام‌بخش، ادویه‌ها یا میوه‌ها درست می‌شود را نوش جان کنید. این نه تنها طعم بهتری نسبت به شیر گرم ساده دارد، بلکه اگر مواد خواب آور مانند آب گیلاس ترش را اضافه کنید، ممکن است در کمک به خواب شما موثرتر عمل کند. پس ادامه دهید و این جایگزین خوشمزه را برای شیر گرم سنتی امتحان کنید تا یک روال لذت بخش قبل از خواب داشته باشید که شب های آرامی را برای شما به ارمغان می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید