خانه » سلامت جسم » راهنمای بسیار کامل ترک سیگار

راهنمای بسیار کامل ترک سیگار

سیگار چه مشکلاتی برای سلامتی ایجاد می کند؟

با کشیدن سیگار می توانید نه تنها برای خود بلکه برای اطرافیانتان نیز مشکلات سلامتی ایجاد کنید.

صدمه زدن به خود

سیگار یک اعتیاد است. تنباکو حاوی نیکوتین است، دارویی که اعتیادآور است. بنابراین نیکوتین موجود در سیگار،  ترک آن را بسیار دشوار (اگرچه غیرممکن نیست) می کند.

در واقع، از زمان گزارش سال ۱۹۶۴ جراحان عمومی ایالات متحده در مورد خطرات سیگار، میلیون ها آمریکایی آن را ترک کرده اند. با این حال، تقریباً ۴۸۴،۰۰۰ مرگ و میر سالانه در ایالات متحده به دلیل بیماری های مرتبط با سیگار رخ می دهد.

این تقریباً یک مورد از هر ۵ مرگ را نشان می دهد. دلیل این مرگ و میرها این است که سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه، حمله قلبی، بیماری مزمن ریه، سکته مغزی و بسیاری از سرطان های دیگر را تا حد زیادی افزایش می دهد.

سیگاری ها به طور متوسط ۱۰ سال زودتر از افراد غیرسیگاری می میرند. سیگار نکشیدن، قابل پیشگیری ترین علت مرگ است. علاوه بر این، سیگار کشیدن شاید قابل پیشگیری ترین علت بیماری های تنفسی در ایالات متحده باشد.

صدمه زدن به دیگران

سیگار نه تنها به فرد سیگاری، بلکه به اعضای خانواده، همکاران و سایر افرادی که دود سیگار فرد سیگاری را تنفس می کنند نیز آسیب می رساند که به آن دود دست دوم یا دود غیرفعال می گویند.

در میان نوزادان تا ۱۸ ماهگی، دود دست دوم سالانه با ۳۰۰،۰۰۰ مورد برونشیت مزمن و ذات الریه مرتبط است.

علاوه بر این، دود دست دوم سیگار والدین، شانس کودک را برای مشکلات گوش میانی افزایش می دهد، باعث سرفه و خس خس سینه می شود، بیماری آسم را بدتر می کند و خطر مرگ نوزاد در اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن برای جنین داخل رحم نیز مضر است. اگر زن باردار سیگار می کشد، جنین او در معرض خطر سقط جنین، زایمان زودرس (نارس)، مرده زایی، مرگ نوزاد و وزن کم هنگام تولد قرار دارد. در واقع، تخمین زده شده است که اگر همه زنان در دوران بارداری سیگار را ترک کنند، سالانه حدود ۴،۰۰۰ نوزاد نمی میرند.

قرار گرفتن در معرض دود غیرفعال نیز می تواند باعث سرطان شود. تحقیقات نشان داده است که افراد غیرسیگاری که با افراد سیگاری زندگی می کنند، در مقایسه با سایر افراد غیر سیگاری، ۲۴ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند.

تخمین زده می شود که سالانه ۳،۰۰۰ مرگ ناشی از سرطان ریه در ایالات متحده رخ می دهد که به سیگار کشیدن غیرفعال نسبت داده می شود، و در مجموع ۴۹،۰۰۰ مرگ در هر سال از همه شرایط مرتبط با سیگار در نتیجه دود سیگار اتفاق می افتد.

دود دست دوم نیز خطر سکته مغزی و بیماری قلبی را افزایش می دهد. اگر پدر و مادر هر دو سیگار بکشند، احتمال سیگار کشیدن نوجوانی بیش از دو برابر نوجوانی است که هر دو والدینش غیرسیگاری هستند. حتی در خانواده‌هایی که تنها یکی از والدین آنها سیگار می‌کشد، جوانان تمایل بیشتری به سیگار کشیدن دارند.

چرا ترک سیگار برایم سخت است؟

سیگار به عنوان یک بیماری اعتیاد آور در نظر گرفته می شود که ترک آن را بسیار سخت تر می کند. یک بیماری اعتیاد آور، یک عادت مداوم است که برای فرد مضر است. بنابراین، اعتیاد یک بیماری مزمن (طولانی مدت) با تکیه بر ماده ایجاد کننده ی اعتیاد است. ماده اعتیاد آور همچنین باعث بدتر شدن سلامت جسمی و روانی فرد می شود.

از نظر روانشناختی، الگوی رفتاری فرد نحوه استفاده از ماده اعتیادآور را مشخص می کند. یکی از انواع رفتارها رفتار اجباری است که علاقه شدید و مقاومت ناپذیر به استفاده از یک ماده است.

به عنوان مثال، معتاد اجباری مطمئن می شود که این ماده همیشه در دسترس است. نوع دیگر رفتار، رفتار عادتی است که استفاده منظم یا گهگاهی از ماده برای تأثیرات مطلوب است.

از نظر فیزیکی، استفاده مداوم از این ماده منجر به وابستگی بدن به ماده ی مخدر می شود. این وابستگی به این معنی است که وقتی دارو قطع می شود، علائم ترک یا ناراحتی ظاهر می شود.

نیکوتین یکی از اجزای سیگار است که اعتیاد را به همراه دارد. تقریباً بلافاصله پس از استنشاق، بدن به نیکوتین پاسخ می دهد. فرد احساس آرامش و شادی بیشتری نسبت به قبل از استنشاق می کند.

این احساسات خوشایند جنبه فیزیکی اعتیاد را منعکس می کند، اما پس از آن، نکشیدن سیگار باعث میل به سیگار بیشتر، تحریک پذیری، بی حوصلگی، اضطراب و سایر علائم ناخوشایند می شود.

در واقع، این علائم، علائم ترک سیگار هستند. علاوه بر این، با گذشت زمان، نیکوتین بیشتری برای ایجاد اثرات مطلوب و جلوگیری از علائم ترک مورد نیاز است.

علائم و نشانه های اعتیاد به سیگار چیست؟

علائم اعتیاد به سیگار عبارتند از:

 • کشیدن بیش از هفت نخ سیگار در روز
 • دم عمیق و مکرر
 • سیگار کشیدن حاوی سطوح نیکوتین بیش از ۰.۹ میلی گرم
 • سیگار کشیدن در ۳۰ دقیقه پس از بیدار شدن در صبح
 • عدم توانایی در حذف اولین سیگار در صبح
 • سیگار کشیدن مکرر در طول صبح
 • دشوار بودن اجتناب از استعمال دخانیات در مناطق ممنوعه
 • نیاز به سیگار کشیدن حتی در صورت بیماری و در رختخواب

به محض ترک سیگار چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

ترک سیگار فوراً در احساس شما تفاوت ایجاد می کند. طعم و بوی غذا را بهتر می توانید حس کنید. نفس شما بوی بهتری می دهد. سرفه شما برطرف می شود. این مزایا برای مردان و زنان در هر سنی اتفاق می افتد، حتی آنهایی که سن بالاتری دارند.

این علائم خوشایند حاصل از ترک سیگار، برای افراد سالم و همچنین کسانی که قبلاً بیماری یا شرایط ناشی از سیگار کشیدن دارند اتفاق می افتد.

مهمتر از همه، ترک سیگار در درازمدت خطر ابتلا به سرطان ریه و بسیاری از سرطان های دیگر از جمله سرطان حنجره، حفره دهان، معده، مری، دهانه رحم، کلیه، مثانه و روده بزرگ، بیماری قلبی، سکته مغزی، بیماری های ریوی یا تنفسی به عنوان مثال برونشیت مزمن، ذات الریه ،آمفیزم و غیره را کاهش می دهد.

سیگار همچنین خطر بیماری عروق محیطی و آنوریسم آئورت شکمی را افزایش می دهد. علاوه بر این، سیگاری های سابق از سلامتی بهتری نسبت به سیگاری های فعلی برخوردارند.

برای مثال، سیگاری‌های سابق نسبت به سیگاری‌های فعلی روزهای کمتری از بیماری، شکایات سلامتی کمتر و حملات کمتری با برونشیت مزمن و ذات‌الریه دارند. افرادی که سیگار را ترک می کنند می توانند خطر ابتلا به سرطان ریه یا سایر بیماری های مرتبط با سیگار را کاهش دهند. در نهایت، ترک سیگار باعث صرفه جویی در هزینه می شود.

ساده ترین مراحل برای ترک سیگار چه هستند؟

اول، فرد می تواند کارهای خاصی را انجام دهد تا آماده ترک شود. سپس، کارهای دیگری در روز ترک وجود دارد. در نهایت، فرد می تواند کارهایی انجام دهد که به خود کمک کند تا پرهیز کند. (این سخت ترین قسمت کار  است.)

آماده شدن برای ترک سیگار

 1. زمان و تاریخی را برای ترک سیگار تعیین کنید: در صورت امکان، برنامه ریزی کنید که همزمان  با کی از دوستانتان سیگار را ترک کند. بهتر است یک روز را در ماه آینده انتخاب کنید. بهتر است یک روز را در ماه آینده انتخاب کنید. یک تاریخ خیلی دور در آینده به شما فرصتی می دهد که آن را به تعویق بیندازید، در حالی که یک تاریخ خیلی زود ممکن است به شما اجازه ندهد برای داروها یا سیستم های پشتیبانی برنامه ریزی کنید.
 2. توجه کنید که چه زمانی و چرا سیگار می کشید: سعی کنید کارهایی را در زندگی روزمره خود پیدا کنید که اغلب هنگام سیگار کشیدن انجام می دهید (مانند نوشیدن فنجان قهوه صبحگاهی یا رانندگی با ماشین).
 3. روال سیگار کشیدن خود را تغییر دهید: سیگارهای خود را در جای دیگری نگه دارید. با دست دیگر خود، سیگار بکشید. وقتی سیگار می کشید کار دیگری انجام ندهید. به احساس خود در هنگام سیگار کشیدن فکر کنید.
 4. فقط در مکان‌های خاصی مانند خارج از منزل سیگار بکشید.
 5. وقتی سیگار می‌خواهید، چند دقیقه صبر کنید: سعی کنید به جای سیگار کشیدن به کاری فکر کنید. برای مثال، ممکن است آدامس بجوید یا یک لیوان آب بنوشید.
 6. هر بار کمتر از قبل سیگار بخرید: به مارک سیگاری بروید که دوست ندارید.

در روزی تنظیم کرده اید و قرار است در آن روز ترک سیگار را آغاز نمایید، به موارد زیر توجه کنید

 1. تمام سیگارهایتان را دور بریزید. زیرسیگاری های خود را نیز دور بریزید.
 2. برنامه صبحگاهی خود را تغییر دهید وقتی صبحانه می خورید سر میز آشپزخانه در یک مکان بی تحرک ننشینید ومشغول باشید.
 3. وقتی میل به سیگار کشیدن پیدا کردید، به جای آن کار دیگری انجام دهید.
 4. چیزهای دیگری مانند آدامس، آب نبات سفت یا خلال دندان را برای گذاشتن در دهان خود همراه خود داشته باشید.
 5. در پایان روز برای سیگار نکشیدن به خود پاداش دهید. یک فیلم ببینید یا بیرون بروید و از غذای مورد علاقه خود لذت ببرید.
 6. به دوستان و اعضای خانواده خود در مورد تصمیم خود برای ترک سیگار بگویید و از آنها حمایت کنید.

چگونه می توانم بدون اینکه کنترل ذهنم را از دست بدهم سیگار را ترک کنم؟

عواقب مورد انتظار ترک سیگار تحریک پذیری، مشکل در تمرکز، افزایش اشتها و البته اصرار به بازگشت به سیگار است. بنابراین، اگر بیش از حد معمول احساس تندخویی یا حواس پرتی یا خواب آلودگی دارید، نگران نباشید زیرا این احساسات از بین خواهند رفت.

 • سعی کنید ورزش کنید: به عنوان مثال، اگر به شنا در استخر دسترسی دارید، شنا کنید،  پیاده روی  یا دوچرخه سواری کنید، یا در کلاس یوگا یا پیلاتس شرکت کنید.
 • نکات مثبت ترک سیگار را در نظر بگیرید: به عنوان مثال، به این فکر کنید که چقدر خود را به عنوان یک فرد غیر سیگاری دوست دارید، فواید سلامتی برای شما و خانواده تان و الگوهایی که برای اطرافیان خود ایجاد می کنید. یک نگرش مثبت به شما کمک می کند تا در زمان های سخت بگذرید.
 • وقتی احساس تنش می‌کنید، سعی کنید مشغول باشید و به راه‌هایی برای کاهش تنش، فکر کنید: به خود بگویید که سیگار باعث بهتر شدن اوضاع نمی شود و بروید کار دیگری انجام دهید.
 • وعده های غذایی منظم بخورید: زیرا احساس گرسنگی گاهی با میل به سیگار اشتباه گرفته می شود.
 • با نخریدن سیگار، پولی را که پس انداز می کنید، در «شیشه پول» بگذارید.
 • بگذارید دیگران بدانند که سیگار را ترک کرده اید: متوجه خواهید شد که بیشتر مردم از شما حمایت خواهند کرد. بسیاری از دوستان سیگاری شما ممکن است بخواهند بدانند چگونه ترک می کنید. خوب است در مورد ترک سیگار با دیگران صحبت کنید. افرادی که حداقل یک سال از سیگار کشیدن خودداری می کنند اغلب از حمایت بسیار قوی یک همراه یا همکار برخوردارند.
 • اگر اشتباه کردید و سیگار کشیدید، ناامید نشوید و به عادت سیگار کشیدن خود بازنگردید: بسیاری از سیگاری های سابق، چندین بار سعی کرده اند و شکست خورده اند، قبل از اینکه در نهایت موفق شوند سیگار را ترک کنند.

موثرترین روش برای ترک سیگار چیست؟

روش های متعددی برای کمک به کسانی که تصمیم به ترک سیگار دارند در دسترس هستند. دسته های اصلی روش ها عبارتند از:

 • اصلاح رفتار و ادبیات، کمک به خود برای ترک سیگار
 • ادبیات خودیاری
 • درمان جایگزین نیکوتین
 • داروهای تجویزی ترک سیگار

هر روش چندین گزینه مختلف را ارائه می دهد. علاوه بر این، ترکیبی از روش ها معمولا ضروری است و هیچ ترکیبی خاصی برای همه کار نخواهد کرد. ممکن است لازم باشد چندین روش مختلف یا ترکیبی از روش ها را قبل از موفقیت امتحان کنید.

اصلاح رفتاری و ادبیات خودیاری برای ترک سیگار

با توجه به ماهیت اعتیاد آور نیکوتین، برخی از انواع اصلاح رفتاری اغلب برای ترک موفقیت آمیز سیگار کشیدن، ضروری است. برنامه های آموزشی، هیپنوتیزم و درمان بیزاری (یادگیری نحوه اجتناب از سیگار) چند گزینه هستند.

ممکن است به افراد سیگاری توصیه شود که از محرک های خاص یا موقعیت هایی که منجر به سیگار کشیدن می شوند اجتناب کنند. به عنوان مثال، به جای بیدار شدن و گذاشتن سیگار در کنار تخت یا سیگار کشیدن بلافاصله پس از غذا، افراد ممکن است تشویق شوند که تمایل به سیگار کشیدن را با فعالیت دیگری مانند پیاده روی یا خواندن کتاب جایگزین کنند.

انجمن ها و جوامع پزشکی متعددی، بروشورهایی را برای کمک به افراد سیگاری برای ترک سیگار در اختیار قرار می دهند.

درمان جایگزین نیکوتین برای ترک سیگار

درمان جایگزینی نیکوتین (NRT) در دهه ۱۹۹۰ در دسترس قرار گرفت. هدف از درمان جایگزین نیکوتین جایگزینی منبع دیگری از نیکوتین است در حالی که سیگار قطع می شود.

به این معنی، عادت سیگار کشیدن از بین می رود، حتی اگر اعتیاد به نیکوتین دست نخورده باقی بماند. اما در عین حال، درمان جایگزینی نیکوتین علائم ترک را از بین می برد که می تواند باعث بازگشت به سیگار کشیدن شود.

علاوه بر این، مشاوره رفتاری، برای تغییر رفتار مرتبط با سیگار کشیدن معمولا ضروری است. هنگامی که سیگار در طول درمان جایگزینی نیکوتین جایگزین شده است، مقدار نیکوتین به تدریج کاهش می یابد.

در حال حاضر، اشکال مختلفی از درمان جایگزینی نیکوتین در دسترس است، از جمله:

 1.  پچ ترانس درمال نیکوتین
 2. آدامس نیکوتین
 3. پاستیل نیکوتینی

پچ های نیکوتین

پچ نیکوتین حاوی نیکوتین است و پس از استفاده، سیستم ترانس درمال نیکوتین به طور پیوسته نیکوتین را آزاد می کند که در سراسر پوست و جریان خون جذب می شود.

آدامس حاوی نیکوتین است که با جویدن و “پارک کردن” به آرامی آزاد می شود. پارک کردن به عمل انتقال آدامس به یک طرف گونه پس از جویدن برای تسریع در جذب نیکوتین اشاره دارد.

پاستیل های نیکوتینی حاوی نیکوتین در یک آب نبات سفت هستند که اجازه می دهد تا نیکوتین به آرامی آزاد شود زیرا آب نبات در دهان حل می شود. برنامه ای برای جدا کردن آرام کاربران از محصولات جایگزین نیکوتین توسط سازنده هر محصول ارائه شده است.

پچ نیکوتین (چسب نیکوتین)، در سه قدرت موجود است. ۲۱، ۱۴ و ۷ میلی گرم. به افراد توصیه می شود اگر بیش از ۱۰ نخ سیگار در روز می کشند با پچ ۲۱ میلی گرمی یا اگر کمتر از ۱۰ نخ سیگار در روز می کشند، با پچ ۱۴ میلی گرمی را شروع کنند.

پس از شش هفته استفاده از پچ اولیه، دوز کمتر بعدی پچ، به مدت دو هفته پوشیده می شود. حداکثر هشت یا ۱۰ هفته، بسته به میزان دوز اولین پچ استفاده شده، برای یک برنامه ترک موفق توصیه می شود.

عوارض جانبی که معمولا با پچ ها دیده می شود عبارتند از:

 • سوزش
 • خارش یا قرمزی در محل پچ
 • سردرد
 • بیخوابی
 • عصبی بودن
 • سرگیجه
 • سرفه
 • کهیر
 • درد مفاصل
 • قاعدگی دردناک
 • تغییرات در طعم دهان

آدامس نیکورت

آدامس های نیکوتین در طعم ها و دوزهای مختلف وجود دارند. به بیماران توصیه می شود اگر بیش از ۲۵ نخ سیگار در روز می کشند، آدامس ۴ میلی گرمی را شروع کنند یا اگر کمتر از ۷ نخ سیگار در روز می کشند، آدامس ۲ میلی گرمی را شروع کنند.

در یک روز نباید بیش از ۲۰ آدامس ۴ میلی گرمی یا ۳۰ قطعه قوای ۲ میلی گرمی جویده شود. ترک اولیه از زمان درمان، باید بعد از ۲ تا ۳ ماه شروع شود و تا ۴ تا ۶ ماه کامل شود.

شایع ترین عوارض جانبی آدامس های نیکوتین عبارتند از:

 • درد فک یا درد لثه
 • تغییر در طعم دهان
 • ناراحتی شکمی (معده-روده ای)
 • سکسکه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • آروغ زدن

پاستیل های نیکوتینی

پاستیل های نیکوتین نیز در دوزهای مختلف موجود هستند. یک دوز شامل یکپاستیل است و نباید بیش از ۲۰ دوز در یک روز مصرف شود.

سازندگان پاستیل های نیکوتین توصیه می کنند دوز مناسب را بر اساس زمانی که معمولا اولین سیگار در روز مصرف می کنید انتخاب کنید.

گاز گرفتن یا جویدن پاستیل های نیکوتینی به جای حل شدن آنها می تواند منجر به سوء هاضمه یا سوزش سر دل شود. در حالی که پاستیل در دهان است، نباید چیزی بخورید یا بنوشید. پاستیل ها در صورت حل شدن در دهان حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دوام خواهند داشت.

شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده از پاستیل های نیکوتین عبارتند از:

 • سوء هاضمه
 • تحریک گلو
 • درد دندان یا لثه
 • بیخوابی
 • حالت تهوع
 • سکسکه
 • سرفه کردن
 • سوزش سردل
 • سردرد
 • نفخ شکم

درمان جایگزین نیکوتین چقدر موثر است؟

تقریباً ۲۵ درصد از بیماران با استفاده از پچ درمانی نیکوتین سیگار را با موفقیت ترک می کنند. میزان موفقیت آدامس نیکوتینی مشابه است.

هنوز مطالعاتی برای مقایسه اثر پاستیل های نیکوتینی با پچ نیکوتین و یا یا آدامس نیکوتینی انجام نشده است. با اضافه شدن مشاوره رفتاری فشرده، میزان موفقیت برای درمان جایگزین نیکوتین از ۳۵% به ۴۰% افزایش می یابد.

بهترین کمک برای ترک سیگار چیست؟

محصولاتی برای ترک سیگار وجود دارد که فقط با نسخه در دسترس هستند. نیکوتین برای درمان جایگزین نیکوتین با نسخه به صورت استنشاقی یا اسپری بینی (Nicotrol Inhaler و Nicotrol NS) در دسترس است.

به نظر می رسد که این اَشکال دیگر انتقال نیکوتین، به خوبی چسب ها یا آدامس های نیکوتینی کار می کنند. محصولات جایگزین نیکوتین نسخه ای، گران تر از محصولات بدون نسخه هستند.

وارِنیکلین (Chantix)

وارِنیکلین (شانتیکس یا Chantix) یک داروی تجویزی است که توسط FDA ایالات متحده برای کمک به ترک سیگار به بزرگسالان تأیید شده است.

وارِنیکلین (شانتیکس یا Chantix) حاوی نیکوتین نیست، اما اعتقاد بر این است که بر روی همان گیرنده‌هایی در مغز (محل‌هایی که نیکوتین برای تولید اثرات خود عمل می‌کند) مانند نیکوتین، در مغز عمل می‌کند و در نتیجه باعث فعال شدن (تحریک) این گیرنده‌ها و مسدود شدن توانایی نیکوتین برای اتصال به این گیرنده‌ها می‌شود.

گیرنده ها وارِنیکلین (شانتیکس یا Chantix) باید هفت روز قبل از تاریخی که فرد می خواهد سیگار را ترک کند مصرف شود و بیشتر افراد، تا ۱۲ هفته به مصرف شانتیکس ادامه می دهند.

عوارض جانبی وارِنیکلین (شانتیکس یا Chantix) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • نفخ
 • یبوست
 • تغییرات در خواب

وارِنیکلین (شانتیکس یا Chantix) برای استفاده توسط زنان باردار و شیرده و افرادی که دارای شرایط خاص پزشکی مزمن هستند مناسب نیست.

بوپروپیون (زیبان)

بوپروپیون (Zyban) دارویی است که در درجه اول برای درمان افسردگی استفاده می شود. با این حال، این دارو همچنین در کمک به مردم برای ترک سیگار موثر است و توسط FDA ایالات متحده برای استفاده در ترک سیگار در بزرگسالان تایید شده است.

سایر عوامل و داروهایی که برای ترک سیگار آزمایش شده اند عبارتند از: مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (داروهایی که برای درمان  افسردگی نیز استفاده می شوند) و داروهای ضد فشار خون بالا ، مانند کلونیدین (کاتاپرس) و مسدود کننده های کانال کلسیم.

اگرچه به نظر می رسد این داروها کمتر از درمان جایگزین نیکوتین موثر هستند، اما ممکن است برای برخی افراد موثر باشند.

سیگار کشیدن را با چه چیزی جایگزین کنم؟

مصرف کنندگان محصولات حاوی نیکوتین باید بدانند که همه این محصولات دارای عوارض جانبی و همچنین اثرات بر سایر بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشار خون بالا، آسم و بیماری قلبی هستند.

علاوه بر این، این محصولات می توانند با سایر داروهای تجویز شده مانند مسکن ها، رقیق کننده های خون و داروهای فشار خون بالا تداخل داشته باشند. و در نهایت، آنها محدودیت های خود را دارند.

دستورالعمل های زیر به شما کمک می کند تا با خیال راحت از این محصولات برای رسیدن به هدف خود برای ترک سیگار استفاده کنید.

 1. همیشه برچسب داروها را بخوانید و مواد موجود در محصولات را بدانید. هرگز بیش از دوز توصیه شده بدون چک کردن با دکتر خود مصرف نکنید.
 2. اگر باردار هستید یا از یک کودک پرستاری می کنید، قبل از استفاده از هر محصول حاوی نیکوتین، به دنبال مشاوره از یک متخصص بهداشت باشید.
 3. اگر به سیگار کشیدن، جویدن تنباکو یا استفاده از انفیه یا سایر محصولات حاوی نیکوتین ادامه می دهید، از محصولات حاوی نیکوتین استفاده نکنید.
 4. اگر زیر ۱۸ سال دارید و یا مشکلات زیر را دارید، قبل از استفاده از محصولات حاوی نیکوتین با پزشک مشورت کنید:
  • بیماری قلبی، ضربان قلب نامنظم یا حمله قلبی اخیر داشته اید (نیکوتین می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد).
  • فشار خون بالا که با دارو کنترل نمی شود (نیکوتین می تواند فشار خون شما را افزایش دهد).
  • سابقه یا در حال حاضر التهاب مری  یا زخم معده یا دوازدهه (بیماری زخم معده) دارید.
  • انسولین را برای دیابت مصرف کنید.
  • هر گونه داروی تجویزی را مصرف کنید (نیکوتین با برخی داروها مانند آسپرین، برخی از داروهای قلب و هورمون های زنانه تداخل می کند تا سطح آنها را در خون کاهش دهد.)
  • داشتن یک اختلال پوستی، مانند درماتیت، که ممکن است احتمال واکنش های پوستی توسط پوست به چسب را افزایش دهد.
 5. افراد باید استفاده از محصولات حاوی نیکوتین را متوقف کنند و در صورت ابتلا به موارد زیر به پزشک مراجعه کنند:
  • مشکلات دهان، دندان یا فک (در مورد آدامس نیکورت صدق می کند)
  • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
  • علائم مصرف بیش از حد نیکوتین مانند تهوع، استفراغ، سرگیجه، ضعف و ضربان قلب سریع
  • بثورات شدید، قرمزی، تورم، سوزش یا خارش در محل چسبندگی

سیگارهای الکترونیکی چیست؟

سیگارهای الکترونیکی ظروف یا کارتریج های قابل دود شدن و قابل پر کردن مجدد هستند که حاوی مایعات متشکل از حلال ها، طعم دهنده ها و مقادیر متفاوتی از نیکوتین هستند.

استنشاق از دستگاه ها به عنوان “ویپینگ” شناخته می شود. فشار منفی بر روی کارتریج که در اثر استنشاق ایجاد می شود، باعث گرم شدن و تبخیر محلول با باتری می شود. ترکیب مایع موجود در سیگارهای الکترونیکی بسته به سازنده متفاوت است.

آیا سیگار الکترونیکی مضر است؟

اطلاعات علمی کمی وجود دارد که تعیین کند سیگارهای الکترونیکی چقدر ایمن یا ناایمن هستند. نیکوتین به هر شکلی که باشد به عنوان اعتیادآور شناخته شده است و اعتیاد به نیکوتین می تواند در اثر استفاده از سیگارهای الکترونیکی ایجاد شود.

نشان داده شده است که نیکوتین اثرات نامطلوبی بر سلامتی دارد از جمله موارد زیر:

اثرات جدی تر می تواند با دوزهای بالای نیکوتین رخ دهد، مانند:

 • افزایش ضربان قلب
 • فشار خون بالا
 • تشنج
 • کما
 • حتی مرگ

سازمان غذا و داروی ایالات متحده گزارش داده است که نیتروزامین های سرطان زا در برخی از سیگارهای الکترونیکی شناسایی شده است.

علاوه بر این، مراکز سموم آمریکا، موارد متعددی از مسمومیت کودکان کوچک در اثر مصرف مایع موجود در کارتریج سیگارهای الکترونیکی را گزارش کرده اند.

آیا دود دست دوم سیگارهای الکترونیکی، مضر است؟

سیگارهای الکترونیکی بخارات حاوی نیکوتین را دفع می کنند که به عنوان مواد اعتیادآور شناخته شده است.

بسته به ترکیب مایع موجود در کارتریج، نیتروزامین ها یا سایر مواد شیمیایی خطرناک نیز ممکن است دفع شوند. در حال حاضر مشخص نیست که این خطر چقدر برای سلامتی کسانی که بخارهای دست دوم سیگارهای الکترونیکی را تنفس می کنند، قابل توجه و جدی است.

آیا استفاده از سیگارهای الکترونیکی در دوران بارداری بی خطر است؟

اطلاعات کمی در مورد اثرات طولانی مدت سیگارهای الکترونیکی بر سلامتی وجود دارد، اما نیکوتین برای جنین در حال رشد مضر است. نیکوتین رگ های خونی را باریک می کند و در گردش خون به جنین، اختلال ایجاد می کند.

می تواند در رشد مغز جنین اختلال ایجاد کند و به عملکرد ریه جنین آسیب برساند. همچنین خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش می دهد. پزشکان توصیه می کنند که زنان باردار هم از استعمال دخانیات و هم از سیگار الکترونیکی خودداری کنند.

آخرین تحقیقات در مورد سیگار چیست؟

پزشکان در تبلیغ اثرات منفی سیگار بسیار فعال هستند. در نتیجه، نسبت افراد سیگاری در ایالات متحده از ۴۰.۴ درصد در سال ۱۹۶۵ به حدود ۱۷ درصد در سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است (بر اساس داده های وزارت بهداشت ایالات متحده).

این کاهش در درصد افرادی که سیگار می کشند در زنان به طور قابل توجهی کمتر از مردان بوده است. از سال ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۰، سیگار کشیدن در بین مردان از ۵۰.۲٪ به ۲۰.۵٪ کاهش یافت در حالی که در همان دوره، سیگار کشیدن در بین زنان از ۳۱.۹٪ به ۱۵.۳٪ کاهش یافته است.

یکی از زمینه های جالب تحقیق فعلی در مورد سیگار، مطالعه توزیع جمعیت ژن های سیگار کشیدن (اپیدمیولوژی ژنتیکی) است. (ژن ها، ویژگی های ارثی فرد را تعیین می کنند.) تنها بخش کوچکی از افرادی که سیگار کشیدن را در دوران نوجوانی شروع می کنند، به نیکوتین وابسته می شوند.

بنابراین، چه چیزی تعیین می کند که کدام افراد به نیکوتین وابسته خواهند شد؟ محققان دریافته‌اند که شروع سیگار کشیدن (گام اول اجباری) و ایجاد وابستگی به نیکوتین هر دو، تحت تأثیر عوامل ژنتیکی هستند.

به نظر می رسد عوامل ژنتیکی نقش بیشتری در وابستگی به نیکوتین نسبت به شروع سیگار بازی می کنند. گام بعدی شناسایی این ژن ها و یادگیری نحوه عملکرد آنها برای تسهیل توسعه راهبردهای پیشگیری و درمان موثر برای اعتیاد به دخانیات خواهد بود.

نرخ سیگار کشیدن در نوجوانان همچنان نگران کننده است. در سال ۲۰۱۱ در آمریکا، ۱۹ درصد از دختران دبیرستانی و ۲۸ درصد از پسران، نوعی تنباکو را در ماه قبل مصرف کرده بودند.

بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، اکثر مصرف سیگار (تقریبا ۹۰ درصد از افرادی که سیگار می کشند) قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی شروع می شود. تعداد بسیار کمی از افراد بعد از ۲۵ سالگی شروع به سیگار کشیدن می کنند.

آمارها نشان می دهد که ۹۹٪ از بزرگسالان سیگاری در سن ۲۶ سالگی شروع کرده اند. بنابراین آموزش به جمعیت نوجوان در معرض خطر برای پیشگیری از مصرف دخانیات ضروری است.

افراد مشهور و گروه‌های فعال، کمپین‌هایی را با هدف نوجوانان تبلیغ می‌کنند که در مورد پیامدهای سیگار آموزش می‌دهند و توصیه‌هایی در مورد ترک سیگار و پیشگیری ارائه می‌دهند.

در حالی که میزان سیگار کشیدن نوجوانان در طول دهه ۱۹۹۰ افزایش یافت (۳۶٪ نوجوانان در سال ۱۹۹۷ سیگار می کشیدند)، کمپین های پیشگیری و آموزش باعث کاهش مصرف سیگار در نوجوانان در سال های اخیر شده است.

حقایقی که باید در مورد سیگار کشیدن و ترک سیگار بدانید

 • اگرچه سیگار کشیدن یک اعتیاد است، اما افراد می توانند سیگار را ترک کنند.
 • دود سیگار برای سلامتی کودکان، نوزادان متولد نشده، اعضای خانواده و همکاران مضر است.
 • ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه، بیماری قلبی، سکته مغزی و بیماری های تنفسی را کاهش می دهد.
 • مراحل ترک سیگار که هر یک نیازمند توجه و تلاش ویژه فرد سیگاری است، آمادگی برای ترک، ترک و ترک سیگار است.
 • چندین تکنیک برای کمک به افرادی که می خواهند ترک کنند در دسترس است، از جمله درمان جایگزین نیکوتین (NRT)، اصلاح رفتار، ادبیات خودیاری و داروهای تجویزی.
 • در درمان جایگزین نیکوتین، که سنگ بنای اکثر برنامه های ترک سیگار است، در حین قطع سیگار، منبع دیگری از نیکوتین جایگزین می شود. (ایده درمان جایگزین نیکوتین این است که هم عادت سیگار کشیدن را از بین ببرد و هم علائم ترک را (اگرچه اعتیاد به نیکوتین، باقی مانده است). سپس نیکوتین جایگزین، به تدریج قطع می شود.
 • در حال حاضر، سه شکل از درمان جایگزین نیکوتین بدون نسخه موجود است: پچ های (چسب‌های) نیکوتینی، آدامس نیکوتینی و پاستیل نیکوتینی، در حالی که دو شکل داروی با نسخه، استنشاقی و اسپری بینی در دسترس هستند.
 • میزان موفقیت درمان جایگزینی نیکوتین حدود ۲۵ درصد است که در صورت ترکیب درمان جایگزین نیکوتین با مشاوره رفتاری فشرده، این میزان به ۳۵ یا ۴۰ درصد افزایش می یابد.
 • مواد حاوی نیکوتین دارای عوارض جانبی، تداخل با سایر داروها، تأثیر بر سایر شرایط پزشکی و محدودیت در استفاده از آنها هستند.
 • وارِنیکلین (Chantix) یک داروی تجویزی است که می تواند به بزرگسالان در ترک سیگار کمک کند. اعتقاد بر این است که این ماده روی همان گیرنده هایی در مغز (محل هایی که نیکوتین برای تولید اثرات خود عمل می کند) مانند نیکوتین در مغز عمل می کند و در نتیجه باعث فعال شدن (تحریک) این گیرنده ها و مسدود شدن توانایی نیکوتین برای اتصال به این گیرنده ها می شود.
 • یک داروی تجویزی به نام بوپروپیون (Zyban، Wellbutrin) نیز در کمک به افراد برای ترک سیگار موثر است.
 • سیگارهای الکترونیکی کارتریج‌های قابل دود کردن، پر کردن مجدد یا قابل تعویضی هستند که مایع حاوی نیکوتین، حلال‌ها و طعم‌دهنده‌ها را در خود جای می‌دهند.
 • ایمنی سیگارهای الکترونیکی در حال حاضر مشخص نیست.

دیدگاهتان را بنویسید