خانه » بیماری ها » برنامه غذایی،علائم و روش های کاهش و بهبود بیماری کبد چرب

برنامه غذایی،علائم و روش های کاهش و بهبود بیماری کبد چرب

کبد چرب که با نام علمی استئاتوز کبدی شناخته می شود، در نتیجه تجمع چربی در کبد ایجاد می شود. به طور کلی، کبد ما ذخیره چربی روی خودش ندارد. اما، پس از سالها ماندگاری طولانی مدت، منجر به افزایش کلسترول، فشار خون و تری گلیسیرید می شود. بنابراین، انجام برخی تغییرات در رژیم غذایی برای خلاص شدن از بیماری کبد چرب ضروری است. رژیم کبد چرب یکی از بهترین راه ها برای درمان و بهبود علائم کلی است.

هدف اصلی رژیم غذایی کبد چرب از بین بردن چربی انباشته شده در ناحیه شکم است. به کاهش پیشرفت چربی در کبد کمک می کند. علاوه بر این، رژیم غذایی کبد چرب برای افرادی که زردی دارند نیز مناسب است. این یک اقدام احتیاطی برای اطمینان از بدتر نشدن وضعیت کبد است.

قبل از اینکه به طور مفصل در مورد رژیم غذایی کبد چرب صحبت کنیم، اجازه دهید ابتدا بیماری کبد چرب را درک کنیم.

همه چیز درباره بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب وضعیت تجمع چربی اضافی در کبد است. بیماری کبد چرب شایع تر از همیشه است. متاسفانه، آمار می گوید که کبد چرب ۲۰ تا ۴۰ درصد از جمعیت ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد. معمولاً در ابتدا هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، اغلب برای اولین بار توسط آزمایش های تصویربرداری درخواست شده به دلایل دیگر شناسایی می شود. این آزمایش ها شامل سونوگرافی شکم، سی تی اسکن یا ام آر آی است.

اکثر مردم کبد چرب را با مصرف زیاد الکل مرتبط می دانند. با این حال، این بیماری رایج می تواند در افرادی که اصلا الکل مصرف نمی کنند نیز رخ دهد. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که سوء تغذیه و رژیم غذایی کم پروتئین ممکن است باعث کبد چرب در افراد غیر الکلی شود.

بیشتر در افراد بالای ۶۰ سال شایع است. با این حال، می تواند در کودکان و بزرگسالان جوان رخ دهد. این شکل از بیماری کبد چرب “بیماری کبد چرب غیر الکلی” یا “NAFLD” نامیده می شود.

بیماری کبد چرب غیر الکلی

بیماری کبد چرب غیر الکلی (همچنین به عنوان “استئاتوز کبدی” شناخته می شود) تجمع چربی در کبد است. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است فردی به کبد چرب مبتلا شود. این می تواند مصرف بیش از حد قند، مقاومت به انسولین، چاقی و ژنتیک باشد.

یکی از توصیه های اصلی برای خلاص شدن از شر چربی های ذخیره شده در کبد، کاهش وزن است، به خصوص اگر چاق هستید. کاهش حداقل ۱۰ درصد از وزن بدن می تواند باعث افزایش تولید آنزیم در کبد شود. و این مقداری از چربی های ذخیره شده را به طور طبیعی از بین می برد.

با گذشت زمان، کبد چرب می تواند منجر به استئاتوهپاتیت غیر الکلی (همچنین NASH) شود. ستئاتوهپاتیت غیر الکلی شکل پیشرفته‌تری از بیماری کبد چرب است و ممکن است منجر به سیروز (اسکار کبد) و سرطان کبد شود. متأسفانه، بیماری کبد چرب غیر الکلی نیز می تواند منجر به بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی و بیماری کلیوی شود.

مهمترین علل بیماری کبد چرب غیر الکلی

دلایل مختلفی ممکن است باعث ایجاد کبد چرب شود. دلایل قابل کنترلی مانند مصرف غذا و تغذیه وجود دارد. در حالی که به دلایلی مانند پیش دیابت، پیوند ژنتیکی ممکن است به راحتی قابل کنترل نباشد. این علل ممکن است نیاز به دارو داشته باشند.

۱. سوء تغذیه

سوء تغذیه می تواند باعث تغییرات میتوکندری شود که می تواند منجر به بیماری کبد چرب غیر الکلی شود. تحقیقات نشان می دهد که سوء تغذیه از دوران کودکی ممکن است منجر به استئاتوز کبدی شود. این یک بیماری کبد چرب غیر الکلی است (منبع مطلب).

۲. دریافت پروتئین کم در نوزادی

دانشمندان همچنین پیشنهاد می کنند که مصرف کم پروتئین در دوران نوزادی می تواند یکی از دلایل اصلی بیماری کبد چرب غیر الکلی باشد (منبع مطلب).

علاوه بر این، کودکانی که از ماراسموس و کواشیورکور رنج می برند ممکن است در مراحل بعدی زندگی خود به بیماری کبد چرب مبتلا شوند. این دو حالت ناشی از کمبود پروتئین در رژیم غذایی کودکان است و بیشتر در کودکانی که به شدت دچار سوء تغذیه هستند رخ می دهد.

۳. چاقی

درست مانند سوء تغذیه، پرخوری نیز می تواند باعث التهاب شود. و التهاب می تواند منجر به آسیب کبدی شود. طبق مطالعات، بیشتر بزرگسالان چاق به بیماری کبد چرب غیر الکلی مبتلا هستند. رسوب بیش از حد چربی در بدن منجر به مقاومت به انسولین و التهاب می شود. در نتیجه، فرد می تواند به بیماری کبد چرب مبتلا شود.

۴. پیش دیابت (پری دیابت)

افرادی که به قند حساس هستند یا به انسولین مقاوم هستند چربی بیشتری دارند. و افراد پیش دیابتی نسبت به سایر افراد چربی بیشتری در کبد ذخیره می کنند. در نتیجه، آنها بیشتر در معرض خطر ابتلا به کبد چرب هستند.

۵. مصرف بیش از حد کربوهیدرات و شکر

شکر اضافی، کربوهیدرات های تصفیه شده مانند آرد سفید و نوشابه های گازدار با بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط هستند. برای افراد مقاوم به انسولین خطرناک است. بنابراین، احتمال ابتلا به بیماری کبد چرب زیاد است.

۶. سلامت روده ضعیف

عدم تعادل باکتری ها در پوشش روده می تواند به توسعه بیماری کبد چرب غیر الکلی در برخی افراد کمک کند.

۷. ژنتیک

برخی از گروه های فرهنگی مستعد ابتلا به کبد چرب هستند، به ویژه مردان اسپانیایی تبار یا آفریقایی-آمریکایی تبار. بنابراین افرادی که از نظر ژنتیکی تمایل به ابتلا به بیماری کبد چرب دارند باید از رژیم غذایی کبد چرب پیروی کنند. به آنها در دور ماندن از بیماری کمک می کند.

رژیم غذایی مناسب برای کبد چرب، بهترین راه برای خلاص شدن از شر کبد چرب

همانطور که از نام “کبد چرب” پیداست، این وضعیت مربوط به رسوب چربی اضافی است. بنابراین، شما باید مقدار چربی را در رژیم غذایی خود محدود کنید. متخصصان تغذیه بر این باورند که حفظ یک سبک زندگی سالم، ورزش و پیروی از رژیم غذایی کبد چرب ممکن است به خلاص شدن از شر آن کمک کند.

غذاهایی که اگر کبد چرب دارید بخورید

یکی از بهترین کارهایی که در صورت مشاهده علائم کبد چرب باید انجام دهید، پیروی از رژیم غذایی کبد چرب است. ابتدا باید کربوهیدرات های تصفیه شده و شکر را کاهش دهید و آنها را با کربوهیدرات های پیچیده تر جایگزین کنید. این کربوهیدرات های پیچیده می توانند جو دوسر، برنج قهوه ای، کینوا و غیره باشند.

اکثر پزشکان رژیم مدیترانه ای را توصیه می کنند که کربوهیدرات های تصفیه شده کم و پروتئین بالایی دارد. این شامل گوشت های بدون چربی مانند ماهی و لبنیات کم چرب نیز می شود.

علاوه بر این، می توانید محصولات تازه مانند سبزیجات و میوه ها را مصرف کنید. این نوع غذاها از کبد شما حمایت می کنند و به جلوگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک می کنند.

۱. قهوه

افراد مبتلا به کبد چرب که قهوه می نوشند، در طول زمان آسیب جزئی کبدی را نسبت به کسانی که قهوه نمی نوشند، تجربه می کنند. تحقیقات نشان داده است که کافئین به کاهش سرعت شروع فیبروز کبدی، سیروز و غیره کمک می کند. نوشیدن ۱ فنجان قهوه سیاه در روز یک راه عالی برای حمایت از سلامت کبد شما است (منبع مطلب).

۲. آووکادو

آووکادو چربی اشباع نشده و جایگزینی عالی برای محصولات چربی اشباع مانند کره است. همچنین یک منبع گیاهی عالی برای اسیدهای چرب امگا ۳ است.

علاوه بر این، آووکادو حاوی ترکیباتی است که می تواند به درمان آسیب کبدی مرتبط با کبد چرب غیر الکلی کمک کند. تحقیقات ثابت می کند که مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ وضعیت کبد چرب را بهبود می بخشد. از این رو، اگر کبد چرب دارید، آووکادو یک مکمل عالی برای رژیم غذایی شما است (منبع مطلب).

۳. پروتئین وی ( پروتئین آب پنیر)

شیک پروتئین وی افزودنی عالی به رژیم غذایی شما برای کنترل کبد چرب است. یک مطالعه نشان می دهد که مصرف روزانه پروتئین آب پنیر چربی کبد را در زنان مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی تا ۲۰ درصد کاهش می دهد (منبع مطلب).

به یاد داشته باشید، پروتئین اضافی نیز در صورت عدم استفاده صحیح می تواند باعث نفخ شود. مصرف یک پیمانه پروتئین آب پنیر بعد از تمرین راهی ایده آل برای جذب بهتر است.

همانطور که قبلا ذکر شد، رژیم غذایی کم پروتئین می تواند به دلیل التهاب منجر به کبد چرب شود. از این رو، مقدار کامل پروتئین برای عملکرد سالم بدن ضروری است.

۴. چای سبز

آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز می توانند برای کبد شما معجزه کنند. آنتی اکسیدان های منحصر به فرد مانند کاتچین ها چربی کبد و التهاب را در بیماران بیماری کبد چرب غیر الکلی کاهش می دهند.

علاوه بر این، تحقیقات علمی ثابت می کند که بیماران کبد چرب که ۱ تا ۲ فنجان چای سبز به طور منظم مصرف می کنند، سطوح بهینه آنزیم های کبدی را نشان داده اند. از این رو باعث بهبود عملکرد کبد می شود (منبع مطلب).

۵. روغن زیتون

اگر مشکوک به کبد چرب هستید، اجتناب از چربی های اشباع شده مهم است. به خصوص چربی هایی که در گوشت قرمز یا کره پیدا می کنید. چربی هایی مانند روغن زیتون غیراشباع هستند و جایگزین بسیار بهتری هستند.

روغن زیتون دارای PUFA (اسید چرب چند غیر اشباع) و MUFA (اسید چرب تک غیراشباع) است. هدف این است که بیش از ۲-۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز مصرف نکنید.

۶. بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یک گزینه عالی، سیر کننده و کم چرب صبحانه حاوی فیبر و کربوهیدرات های پیچیده است که باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی می شود. کنترل وزن برای کسانی که کبد چرب دارند بسیار مهم است.

بلغور جو دوسر خود را با یک قاشق غذاخوری کره آجیل مانند بادام زمینی یا بادام یا میوه های تکه شده برای یک صبحانه متعادل و انرژی زا ترکیب کنید.

۷. توفو

پروتئین سویا موجود در توفو می تواند به کاهش تجمع چربی در کبد کمک کند. منبع خوبی از پروتئین است. از این رو، به کاهش سرعت شروع بیماری کبد چرب کمک می کند. یکی دیگر از مزایای عالی این است که توفو قند و چربی کمی دارد.

۸. سبزیجات سبز

سبزیجات سبز مانند بروکلی و اسفناج می توانند تجمع چربی در کبد را کاهش دهند. سعی کنید روزانه مقادیر زیادی بروکلی، اسفناج، خردل و کاهو مصرف کنید. پر کردن رژیم غذایی خود با مقدار زیادی سبزیجات نیز یک راه عالی برای مدیریت وزن است.

فیبر سبزیجات برگ سبز به سیری زودرس کمک می کند و وزن را کنترل می کند. علاوه بر این، تحقیقات ثابت می کند که ترکیبات نیترات موجود در سبزیجات برگ سبز علائم را کاهش می دهد و بیماری کبد چرب را معکوس می کند و کلروفیل موجود در سبزیجات سبز یک پاک کننده عالی کبد است (منبع مطلب).

۹. سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم، کلم و کلم بروکلی به افزایش توانایی کبد در سم زدایی و پاکسازی کمک می کنند. این سبزیجات دارای ترکیبات گوگردی هستند که برای تولید گلوتاتیون در بدن ما ضروری است. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان قابل توجه است که از کبد در برابر التهاب محافظت می کند. ایندول، ترکیبی که در سبزیجات چلیپایی یافت می شود، در درمان بیماری کبد چرب نیز موثر است.

۱۰. آجیل و دانه ها

آجیل و دانه هایی مانند بادام، گردو، بادام هندی، دانه کتان، دانه چیا، تخم کدو و غیره، منابع غنی از اسیدهای چرب پلی و تک غیراشباع هستند.

این چربی غیراشباع اغلب «چربی خوب» نامیده می شود و برای بدن مفید است. علاوه بر این، اسیدهای چرب امگا ۳ را از مغزها و دانه ها دریافت می کنید. این به نوبه خود برای معکوس کردن بیماری کبد چرب مفید است.

۱۱. مرغ و تخم مرغ

مرغ (قسمت های بدون چربی) و تخم مرغ منابع پروتئین فعال بیولوژیکی هستند. پروتئین زیست فعال به راحتی در بدن جذب و هضم می شود. از آنجایی که یکی از دلایل اصلی رسوب چربی در کبد رژیم غذایی کم پروتئین است، مقدار کافی پروتئین می تواند به درمان بیماری کبد چرب کمک کند.

غذاها یی که در رژیم غذایی کبد چرب باید از آن اجتناب کنید

ممکن است تصور کنید که «چربی» بزرگ‌ترین عامل در بیماری کبد چرب غیر الکلی است، اما در کمال تعجب سرشار از قند و غذاهای حاوی کربوهیدرات است. البته اجتناب از چربی های اشباع برای سلامت کلی و کاهش وزن ضروری است. اما، کاهش مصرف کربوهیدرات، بهبود قابل توجهی را در وضعیت کبد چرب شما تضمین می کند.

۱. الکل

یکی از مهم ترین مواردی که هنگام ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی باید از آن اجتناب کرد، الکل است. الکل نه تنها می تواند باعث بیماری کبد چرب شود، بلکه می تواند وضعیت موجود را بسیار بدتر کند.

۲. شکر

شما باید مصرف شکر را کاهش دهید. این مورد حتی شامل قندهای مشتق شده طبیعی مانند آب میوه و عسل است.

۳. کربوهیدرات های تصفیه شده

شما باید از مصرف کربوهیدرات های سفید مانند نان سفید و پاستا خودداری کنید. در عوض، می توانید آنها را با جایگزین های غلات کامل مانند کینوآ، نان سبوس دار و ماکارونی لوبیا سیاه جایگزین کنید.

۴. نمک

سعی کنید میزان سدیم مصرفی خود را کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز نگه دارید. نمک زیاد باعث می شود احتباس آب در بدن می شود.

۵. غذاهای سرخ شده

غذاهای سرخ شده مانند سیب زمینی سرخ کرده، چیپس، بال مرغ و دونات سرشار از چربی و قند هستند. بنابراین این نوع غذاها باعث افزایش قند خون شما می شوند. و این یک عامل کمک کننده به  ایجاد و بدتر شدن بیماری کبد چرب غیر الکلی است.

۶. چربی اشباع شده

شما باید از هر نوع چربی اشباع شده از جمله گوشت قرمز و کره اجتناب کنید. در عوض، آن را با چربی‌های سالم مانند زیتون، آووکادو و روغن‌های خشک فشرده جایگزین کنید.

۷. گوشت قرمز

گوشت قرمز مانند گوشت گوساله و خوک حاوی مقادیر بالایی از چربی های اشباع شده است. در مورد کبد چرب مطلوب نیست. از این رو، باید از آن اجتناب کنید. گوشت قرمز همچنین دارای سمومی است که در صورت عدم فرآوری صحیح می تواند سلامتی را با ایجاد التهاب بدتر کند.

برنامه رژیم غذایی کبد چرب

در اینجا رژیم غذایی کبد چرب باید چگونه باشد:

برنامه غذایی صبحانه

 • ۱ فنجان قهوه سیاه
 • یک کاسه بلغور جو دوسر یا سایر غلات داغ سبوس دار با گردو و میوه ها/توت ها اضافه شده است.

یا

 • ۱ فنجان چای سبز
 • شیک پروتئینی ساخته شده با پروتئین وی یا سویا، جو دوسر، انواع توت ها و شیر کم چرب

برنامه غذایی ناهار

۱ یا ۲ وعده غلات کامل مانند چاپاتی/برنج قهوه ای با ۱ فنجان کشک/حبوبات/۵۰ گرم مرغ و دو وعده سبزی/سبزیجات خام یا پخته

برنامه رژیم غذایی میان وعده

 • یک مشت کوچک بادام، یا
 • نعناع کشک و سبزیجات خام خرد شده یا
 • یک عدد سیب سبز ورقه شده با یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی یا بادام

برنامه غذایی شام

یک فنجان غلات کامل مانند برنج قهوه ای یا جوار / باجرا روتی با ۱ فنجان لوبیا/عدس و ۲ فنجان سبزیجات پخته یا خام.

برنامه رژیم غذایی دسر

 • ۱ فنجان انواع توت فرنگی، تمشک و یا بلوبری تازه

تغییرات سبک زندگی توصیه شده

برای کاهش خطر و کنترل بیماری کبد چرب می توانید چندین کار انجام دهید.

۱. ورزش کنید

انجام ورزش روزانه یک راه عالی برای کنترل کبد چرب است. شرکت در ترکیبی از تمرینات قلبی و قدرتی چند بار در هفته ممکن است باعث کاهش ۱۰ درصدی تجمع چربی در بزرگسالان مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی شود.

تمرین تناوبی با شدت بالا یا “HIIT” نیز یک تمرین عالی است. این تمرینات کاردیو و قدرتی را در یک روال سریع ترکیب می کند. یک مطالعه اخیر نشان می دهد که بیماران مبتلا به مقاومت به انسولین که به مدت ۱۲ هفته در تمرینات HIIT شرکت کردند، چربی کبد خود را تا ۳۹ درصد کاهش دادند.

تناوب تمرین شما مهمتر از شدت تمرینات شماست. ورزش منظم ضروری است، چه یک فعالیت سبک تر و مبتنی بر کاردیو را انتخاب کنید یا یک فعالیت تقویتی شدید. سعی کنید بیشتر روزهای هفته ۳۰ دقیقه ورزش کنید. ۴-۵ روز یک راه عالی برای شروع است.

۲. دیابت خود را تحت کنترل بگیرید

می دانیم که مقاومت به انسولین پیش ساز بیماری کبد چرب است. اگر نمی توانید دیابت خود را تنها از طریق رژیم غذایی و سبک زندگی کنترل کنید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک به شما کمک می کند دیابت را با دارو مدیریت کنید. این می تواند در جلوگیری از وقوع بیماری کبد چرب غیر الکلی بسیار مهم باشد.

۳. الگوی خواب

الگوی خواب در مورد بیماری های کبدی اساسی است. خواب منظم ۷ تا ۸ ساعت در روز برای عملکرد مطلوب بدن ضروری است. خواب پنجره ای از استراحت، ترمیم و تجدید قوا به بدن می دهد. بنابراین، داشتن خواب مطلوب هر روز ضروری است.

۴. مصرف آب

آب جوهره زندگی است. شما باید روزانه ۳ تا ۴ لیتر آب مصرف کنید. آب سموم را از بدن ما دفع می کند و به کاهش التهاب کمک می کند. بنابراین، نوشیدن منظم آب برای عملکرد عالی بدن بسیار مهم است.

علائم بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)

بیشتر مردم تا زمانی که علائم تشدید نشود، نمی دانند که کبد چرب دارند. در اینجا برخی از علائم رایج و اولیه بیماری کبد غیر الکلی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

 • خستگی عمومی
 • احساس پری در سمت راست یا مرکز شکم
 • شکم متورم
 • رگ های خونی قابل مشاهده و بزرگ شده زیر پوست
 • کف دست های مایل به قرمز
 • رنگ زرد در پوست و چشم
 • افزایش آنزیم های کبدی
 • ادرار مایل به رنگ زرد تیره

شایع ترین علائم اولیه بیماری کبد چرب غیر الکلی احساس خستگی و درد خفیف در سمت راست شکم است. اگر دو یا چند مورد از این علائم را تجربه کردید، یک قرار ملاقات با پزشک خود رزرو کنید.

علائم استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH)

 • استفراغ
 • زردی شدید پوست و چشم
 • درد متوسط/شدید در شکم
 • از دست دادن اشتها

کلام پایانی

 • بیماری کبد چرب می تواند ناشی از مسائل بی شماری از جمله رژیم غذایی نامناسب، چاقی، پیش دیابت، ژنتیک و سلامت ضعیف روده باشد. با این حال، پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از سبزیجات سبز، میوه های کم قند، گوشت بدون چربی و غلات کامل کلید پیشگیری و درمان کبد چرب است.
 • همچنین در صورت داشتن کبد چرب، اجتناب از شکر، کربوهیدرات های سفید، الکل، نمک و چربی های اشباع شده ضروری است. به طور کلی، شما باید یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید و وزن و قند خون خود را کنترل کنید. به این ترتیب، می توانید بیماری کبد چرب غیر الکلی را از خود دور نگه دارید و زندگی سالمی داشته باشید. در صورت ابتلا به کبد چرب، رعایت رژیم غذایی کبد چرب ضروری است.
 • سبک زندگی سالم، فعالیت بدنی منظم، آب و الگوهای خواب نیز نقش مهمی در حفظ سلامت کبد و سلامت کلی دارند.

سوالات متداول

۱. بهترین نوشیدنی برای کبد چرب چیست؟

بهترین نوشیدنی برای کبد چرب آب میوه از هر مرکباتی مانند پرتقال، لیمو، هندوانه و غیره یا حتی لیموناد است.

۲. سریع ترین راه برای درمان کبد چرب چیست؟

داروهای مناسب و رعایت رژیم غذایی مناسب سریعترین راه برای درمان کبد چرب است.

۳. آیا موز برای کبد چرب مفید است؟

بله، موز برای کبد چرب مفید است. با این حال مصرف خود را به ۱ عدد در روز محدود کنید زیرا محتوای فروکتوز موجود در آنها ممکن است منجر به کبد چرب شود.

۴. چگونه چربی را از کبد خود پاک کنید؟

با پیروی از رژیم غذایی کبد چرب، فعالیت بدنی منظم و داروها در صورت بیماری شدید، می توانید سطح چربی خون خود را کاهش دهید.

۵. کبد چرب چقدر طول می کشد تا بهبود یابد؟

هیچ دوره تعمیم یافته ای وجود ندارد. از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به شدت مورد هر فرد بستگی دارد.

۶. مراحل کبد چرب چیست؟

چهار مرحله دارد: کبد چرب ساده، استئاتوز، فیبروز و سیروز کبد.

۷. چه غذاهایی کبد را پاکسازی می کند؟

آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات برگ سبز می توانند به پاکسازی کبد کمک کنند. ماهی های چرب، آجیل و ادویه جات نیز در ارتقای سلامت کبد بسیار مفید هستند.

۸. اگر کبد چرب دارم برای صبحانه چه بخورم؟

قهوه سیاه یا چای سبز با یک کاسه بلغور جو دوسر یا هر غلات سبوس دار می تواند یک صبحانه سالم و سیر کننده برای افراد مبتلا به کبد چرب باشد. .

۹. آیا بلغور جو دوسر برای کبد چرب مناسب است؟

بله. این یک منبع کربوهیدرات پیچیده سالم است. همچنین می توانید انواع توت ها را به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، طعم و رنگ آن به آن اضافه کنید.

۱۰. آیا آب لیمو برای کبد مفید است؟

بله، لیمو دارای ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان است. از کبد شما در برابر انحطاط بیشتر محافظت می کند.

۱۱. کدام میوه برای کبد بهتر است؟

انواع توت (توت فرنگی، تمشک، بلوبری و غیره) و مرکبات برای کبد بهترین هستند.

دیدگاهتان را بنویسید