خانه » سلامت جسم » علل تورم غدد لنفاوی زیر بغل، روش های تشخیص و درمان آن ها

علل تورم غدد لنفاوی زیر بغل، روش های تشخیص و درمان آن ها

لنفادنوپاتی زیر بغل زمانی است که غدد لنفاوی زیر بغل شما متورم شده اند. تورم ممکن است در نتیجه یک عفونت، یک بیماری سیستمیک (کل بدن)، یک اختلال خود ایمنی، یا برخی از سرطان ها رخ دهد. حتی واکسیناسیون گاهی اوقات می تواند باعث تورم غدد لنفاوی زیر بازو شود.

لنفادنوپاتی زیر بغل یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از یک بیماری است. این می تواند به تنهایی یا با لنفادنوپاتی در سایر قسمت های بدن مانند کشاله ران یا گردن رخ دهد. محل، تداوم و شدت لنفادنوپاتی – همراه با علائم همراه – می تواند سرنخ هایی در مورد علت زمینه ای ارائه دهد.

در مورد علائم و علل لنفادنوپاتی زیر بغل و همچنین آزمایشات و معاینات مختلفی که برای تشخیص علت اصلی تورم غدد لنفاوی استفاده می شود، بیشتر بدانید. این مقاله همچنین نکاتی را در مورد نحوه مدیریت علائم لنفادنوپاتی در صورتی که باعث ایجاد درد یا ناراحتی در شما می شود، ارائه می دهد.

علائم لنفادنوپاتی زیر بغل

لنفادنوپاتی زیر بغل، که معمولا به عنوان آدنوپاتی زیر بغل شناخته می شود، یک وضعیت پزشکی است که شامل بزرگ شدن و التهاب یک یا چند غدد لنفاوی واقع در زیر بغل ما می شود. هر زیر بغل شامل حدود ۲۰ تا ۴۰ غدد لنفاوی زیر بغل است که می تواند به صورت یک طرفه (فقط یک طرف را تحت تاثیر قرار دهد) یا دو طرفه (هر دو طرف) متورم شود (منبع مطلب).

اندازه این غدد لنفاوی بزرگ شده زیر بغل ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد – از یک توده کوچک به اندازه نخود تا چیزی بزرگتر، مانند انگور. گره متورم همچنین می تواند بافت های مختلفی مانند اسفنجی یا سفت را احساس کند، شبیه به قوام یک سنگ مرمر.

علائم مختلفی در ارتباط با لنفادنوپاتی زیر بغل وجود دارد که می تواند برخی یا همه این جنبه ها را تحت تاثیر قرار دهد:

 • وجود یک یا چند توده در زیر بغل که ممکن است از طریق لمس احساس شود.
 • تورم، گرمی و قرمزی در ناحیه آسیب دیده.
 • درد یا حساسیت در اطراف گره های متورم در نتیجه التهاب.
 • احساساتی مانند سوزش یا سوزن سوزن شدن نیز می تواند به دلیل فشردگی عصب ناشی از بزرگ شدن غدد لنفاوی ایجاد شود.
 • این وضعیت همچنین ممکن است منجر به تورم در قسمت های مجاور بدن مانند سینه یا بازو شود که به عنوان ادم شناخته می شود.
 • علائم دیگر عبارتند از احساس کلی خستگی و فرسودگی.
 • یک فرد مبتلا به لنفادنوپاتی زیر بغل ممکن است تب را به دلیل عفونتی که می تواند با این بیماری همراه باشد تجربه کند.
 • خستگی همچنین می تواند یکی دیگر از عوارض جانبی رایج برای افرادی باشد که با تورم غدد لنفاوی زیر بغل سروکار دارند.
 • برخی از بیماران ممکن است به دلیل زمینه ای که منجر به بزرگ شدن غدد لنفاوی آنها می شود، با درد مفاصل یا عضلانی مواجه شوند.

جالب توجه است، در بسیاری از موارد، ممکن است فرد علائم قابل توجهی را تجربه نکند و تنها زمانی متوجه این وضعیت شود که هنگام دوش گرفتن یا در طول معاینات معمول پزشکی که توسط پزشکان انجام می شود متوجه تورم غدد لنفاوی شود.

علل تورم غدد لنفاوی زیر بغل

غدد لنفاوی یک جزء ضروری از سیستم لنفاوی بدن انسان را تشکیل می دهند. این شبکه وسیع شامل عروق، مایعات و اندام هایی است که به طور جمعی برای حمایت از مکانیسم های دفاعی ایمنی ما کار می کنند. وظیفه اصلی سیستم لنفاوی انتقال مایعی به نام لنف از طریق شبکه پیچیده کانال‌های آن است در حالی که مواد زائد، سلول‌های غیرطبیعی و مهاجمان خارجی مانند باکتری‌ها را همراه با خود حمل می‌کند.

مسیری که این شبکه دنبال می کند با خوشه ها یا گروه هایی از غدد لنفاوی که به عنوان فیلتر عمل می کنند، پر شده است. آنها هر چیزی را که تصور می کنند غیرطبیعی است به دام می اندازند، مانند مواد بالقوه مضر یا ارگانیسم هایی که به بدن ما نفوذ می کنند. هنگامی که یک مهاجم خارجی به دام می افتد، سیستم ایمنی یک پاسخ التهابی را آغاز می کند. این واکنش روش طبیعی بدن برای مقابله با هر گونه تهدید احتمالی است.

در طول التهاب، رگ های خونی تمایل به گشاد شدن دارند و به سلول های ایمنی اجازه می دهد راحت تر به محل عفونت یا آسیب دسترسی پیدا کنند. در نتیجه، مایعات به بافت های اطراف نشت می کنند و باعث تورم، گرما و قرمزی موضعی می شوند. این فرآیند به ایجاد یک دفاع موثر در برابر آسیب احتمالی کمک می کند.

یک مثال خاص مرتبط با این مفهوم، لنفادنوپاتی زیر بغل است. این به بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل به دلیل به دام انداختن موجودات مضر آنها اشاره دارد که سیستم ایمنی در تلاش برای از بین بردن آنها با استفاده از گلبول های سفید تخصصی به نام لنفوسیت است. عوامل متعددی می توانند منجر به لنفادنوپاتی زیر بغل شوند، برخی از آنها خوش خیم (غیر سرطانی) و برخی دیگر بدخیم یا سرطانی هستند. درک این فرآیند به شناسایی مسائل بالقوه سلامتی که ممکن است برای درمان به موقع و پیشگیری از عوارض نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد، کمک می کند.

بدن انسان دارای شبکه پیچیده ای از ساختارهای دفاعی به نام غدد لنفاوی است که تعداد آنها حدود ۴۵۰ تخمین زده می شود. این غدد کوچک بیضی یا لوبیایی شکل به طور جمعی کار می کنند تا خوشه هایی را در قسمت های مختلف بدن تشکیل دهند. برخی از مکان‌های اولیه برای این خوشه‌ها شامل نواحی مانند زیر بغل (زیر بغل)، که در آن غدد لنفاوی زیر بغل را می‌توان یافت. سر و گردن که غدد لنفاوی گردنی را در خود جای داده است. ناحیه کشاله ران، با غدد لنفاوی اینگوینال؛ قفسه سینه یا ناحیه مدیاستن، متشکل از غدد لنفاوی مدیاستن. و در نهایت در شکم که غدد لنفاوی خلف صفاقی در آن قرار دارند. علاوه بر این مکان‌های رایج، مکان‌های کمتر شناخته‌شده دیگری نیز برای خوشه‌های غدد لنفاوی وجود دارد که همه با هم برای حفظ سیستم ایمنی بدن ما با فیلتر کردن مواد خارجی مضر و مبارزه با عفونت‌ها کار می‌کنند.

۱. عفونت

لنفادنوپاتی زیر بغل ناشی از عفونت به تورم یا بزرگ شدن غدد لنفاوی واقع در ناحیه زیر بغل در نتیجه یک میکروارگانیسم مهاجم در بدن اشاره دارد. این وضعیت می تواند از چندین نوع و منبع عفونت ناشی شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. سه نوع وجود دارد (منبع مطلب):

 • عفونت های موضعی: یکی از علل شایع عفونت های موضعی است که نواحی خاصی مانند بازو یا قفسه سینه را تحت تاثیر قرار می دهد. یک مثال بارز عفونت های پوستی استافیلوکوکی است. باکتری استاف مسئول اختلالات پوستی مختلف مانند کورک، زرد زخم، سلولیت و غیره است. هنگامی که این مهاجمان باکتریایی پوست ما را آلوده می کنند، پاسخ ایمنی را برای مبارزه با آنها ایجاد می کنند. به عنوان بخشی از این مکانیسم دفاعی، غدد لنفاوی مجاور به دلیل تجمع گلبول‌های سفید خون به نام لکوسیت که با عفونت مبارزه می‌کنند، متورم یا بزرگ می‌شوند.
 • عفونت های منطقه ای: نوع دیگر عفونت های منطقه ای است که در ناحیه خاصی از بدن ما پخش می شود. باکتری استرپتوکوک به دلیل ایجاد گلودرد استرپتوکوکی که منجر به التهاب و تورم نه تنها در گلو بلکه سایر غدد لنفاوی مجاور مانند آنهایی که در گردن و زیر بغل یافت می شود، شناخته شده است. این علائم ثانویه نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن ما به طور فعال با عفونت در چندین مکان مبارزه می کند.
 • عفونت های سیستمیک: عفونت‌های سیستمیک وجود دارند که طیف وسیع‌تری از نواحی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. نمونه های برجسته عبارتند از HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) و مونونوکلئوز یا “مونو” که معمولا توسط ویروس اپشتین بار ایجاد می شود. این عفونت‌های گسترده می‌توانند منجر به لنفادنوپاتی نه تنها در زیر بازوها، بلکه در بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن شوند زیرا بر سیستم‌های متعدد تأثیر می‌گذارند.

درک این نکته ضروری است که غدد لنفاوی متورم زمانی که سیستم ایمنی بدن ما یک پاتوژن مهاجم را شناسایی کرده و منابع خود را برای از بین بردن آن از بدن ما بسیج می کند، یک واکنش طبیعی است. از آنجایی که این ساختارهای کوچک لوبیایی شکل، مواد خارجی را فیلتر می کنند، باکتری ها یا ویروس ها در داخل آنها به دام می افتند و در نتیجه بزرگ می شوند، زیرا آنها برای خنثی کردن عفونت کار می کنند. از این رو، غدد لنفاوی متورم می تواند به عنوان یک علامت هشدار دهنده اولیه باشد که ممکن است مشکلی برای سلامتی ما وجود داشته باشد، و ما را ترغیب می کند تا برای بررسی بیشتر و درمان در صورت نیاز به دنبال مشاوره پزشکی باشیم.

۲. بیماری زمینه‌ای

بیماری های گرانولوماتوز دسته خاصی از بیماری ها هستند که منجر به تشکیل خوشه های مشخصی از سلول های ملتهب به نام گرانولوم می شود. این گرانولوم ها پتانسیل حمله به غدد لنفاوی مجاور را دارند که منجر به عوارض و علائم مختلفی می شود. غدد لنفاوی با فیلتر کردن مواد و ارگانیسم‌های مضر نقش اساسی در سیستم ایمنی بدن ما دارند. هنگامی که آنها به دلیل عفونت یا بیماری بزرگ می شوند، به آن “لنفادنوپاتی” می گویند.

برخی از نمونه های رایج بیماری های گرانولوماتوز عبارتند از سل و سارکوئیدوز. سل یک بیماری عفونی باکتریایی است که توسط مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود. در درجه اول ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد اما می تواند به سایر اندام ها از جمله غدد لنفاوی نیز سرایت کند. در نتیجه این عفونت، گرانولوم ها در اطراف باکتری های غدد لنفاوی ایجاد می شوند و باعث تورم و التهاب می شوند.

از سوی دیگر، سارکوئیدوز یک وضعیت خودایمنی است که در آن گرانولوم ها در اندام های متعدد بدون هیچ علت ظاهری یا عامل محرکی تشکیل می شوند. این می تواند سیستم های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد اما معمولاً ریه ها و پوست را درگیر می کند. سیستم ایمنی بدن به اشتباه بافت های سالم را هدف قرار می دهد و منجر به تشکیل گرانولوم در غدد لنفاوی می شود.

نوع دیگری از بیماری که ممکن است منجر به لنفادنوپاتی زیر بغل شود، بیماری های خود ایمنی است. زیر بغل به ناحیه زیر بغل گفته می شود، جایی که گروهی از غدد لنفاوی را می توان یافت. این اختلالات خودایمنی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی فرد به اشتباه به سلول ها و بافت های بدن خود حمله می کند.

به عنوان مثال می توان به لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) یا به سادگی “لوپوس” – یک بیماری التهابی مزمن که عمدتاً پوست، مفاصل، کلیه ها، قلب، ریه ها، سلول های خونی و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد، اشاره کرد. و آرتریت روماتوئید – یک بیماری خود ایمنی که باعث التهاب در پوشش مفاصل می شود. واکنش نادرست سیستم ایمنی منجر به التهاب می شود که به طور بالقوه می تواند بر لنفادنوپاتی منطقه ای یا سیستمیک نیز تأثیر بگذارد. در هر دو مورد، این بیماری‌ها ممکن است باعث تورم و ناراحتی در غدد لنفاوی زیربغل به دلیل تأثیرشان بر پاسخ ایمنی بدن شوند.

۳. دارو

در زمینه مداخلات پزشکی و تأثیرات آنها بر بدن ما، واکسیناسیون نقش اساسی در پیشگیری از بیماری های شدید ناشی از ویروس های خاص مانند سرخک و اخیراً کوید-۱۹ ایفا می کند. هنگامی که ما این واکسن ها را دریافت می کنیم، سیستم ایمنی ما را تحریک می کنند تا اگر ویروس در آینده وارد بدن ما شود، آن را تشخیص دهد و با آن مبارزه کند. در نتیجه این پاسخ ایمنی، یک اثر قابل مشاهده می تواند لنفادنوپاتی یک طرفه باشد – به معنی تورم یا بزرگ شدن غدد لنفاوی یک طرف.

هنگام برنامه ریزی برای روش های تصویربرداری پزشکی مانند ماموگرافی، مهم است که واکسن های اخیری که ممکن است فرد دریافت کرده باشد را در نظر بگیرید. پزشکان اغلب به بیماران توصیه می کنند که درست قبل از انجام غربالگری ماموگرافی از واکسن استفاده نکنند، زیرا این تورم در غدد لنفاوی می تواند به طور بالقوه به عنوان نشانه هایی از سرطان سینه یا سایر مشکلات سلامتی در طول فرآیند تصویربرداری اشتباه تعبیر شود. این می تواند منجر به اضطراب غیرضروری و اقدامات تشخیصی بیشتر برای بیمار شود، به همین دلیل ضروری است که متخصصان مراقبت های بهداشتی را در مورد واکسیناسیون های اخیر از قبل آگاه کنید (منبع مطلب).

به غیر از واکسن‌ها، داروهای خاصی که در درمان بیماری‌هایی مانند صرع استفاده می‌شوند نیز ممکن است عوارض جانبی مشابهی بر سیستم ایمنی بدن ما داشته باشند. فنی توئین، یک داروی رایج ضد تشنج، نمونه دیگری از دارویی است که می تواند باعث بزرگ شدن یا تورم غدد لنفاوی شود (منبع مطلب) .

۴. سرطان

علل بدخیم لنفادنوپاتی زیر بغل عبارتند از (منبع مطلب):

 • سرطان سینه: سرطان سینه یکی از علل شایع لنفادنوپاتی زیر بغل است، به ویژه زمانی که سرطان به صورت موضعی پیشرفت کرده باشد. در چنین مواردی، تومور ممکن است به غدد لنفاوی مجاور در ناحیه زیر بغل گسترش یافته باشد. سرطان سینه می تواند هم در زنان و هم در مردان ایجاد شود اما در بین زنان شیوع بیشتری دارد. عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه شامل سن، ژنتیک، سابقه خانوادگی، عوامل هورمونی و انتخاب سبک زندگی مانند مصرف الکل، چاقی و سبک زندگی کم تحرک است. تشخیص زودهنگام و درمان برای بهبود پیش آگهی بیماران مبتلا به سرطان پستان بسیار مهم است.
 • لنفوم: لنفوم یکی دیگر از علل بدخیم لنفادنوپاتی زیر بغل است. این گروهی از سرطان‌ها هستند که سیستم لنفاوی را تحت تأثیر قرار می‌دهند که با تولید و گردش گلبول‌های سفید خون به نام لنفوسیت‌ها، نقش حیاتی در حفظ عملکرد ایمنی ایفا می‌کند. لنفوم را می توان به دو نوع اصلی طبقه بندی کرد: لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین. هر نوع مجموعه ای از عوامل خطر، علائم و گزینه های درمانی خاص خود را دارد. در حالی که برخی از موارد ممکن است با تشخیص زودهنگام و درمان مناسب قابل درمان باشند، برخی دیگر به دلیل ماهیت تهاجمی یا عود آنها ممکن است به مدیریت طولانی مدت نیاز داشته باشند.
 • لوسمی: لوسمی، نوعی سرطان خون، همچنین می تواند باعث لنفادنوپاتی زیر بغل شود. این بیماری شامل تکثیر کنترل نشده گلبول های سفید نابالغ به نام سلول های بلاست در مغز استخوان و خون در گردش است. لوسمی به چهار دسته اصلی تقسیم می شود: لوسمی لنفوبلاستیک حاد (ALL)، لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL)، لوسمی میلوئید حاد (AML) و لوسمی میلوئید مزمن (CML). علل خاص لوسمی ناشناخته باقی مانده است، اما عوامل خاصی مانند قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزان، شیمی درمانی و استعداد ژنتیکی با افزایش خطر مرتبط هستند. گزینه های درمانی لوسمی به نوع و شدت بیماری بستگی دارد، برخی از موارد قابل درمان هستند در حالی که برخی دیگر ممکن است به مدیریت طولانی مدت یا مراقبت های تسکینی نیاز داشته باشند.
 • سرطان متاستاتیک،: سرطان متاستاتیک به وضعیتی اطلاق می‌شود که سرطان از محل اصلی خود (مانند تیروئید، ریه‌ها، لوزالمعده، تخمدان‌ها یا دستگاه گوارش) به قسمت‌های دوردست بدن، از جمله غدد لنفاوی در ناحیه زیر بغل گسترش یافته است. این نوع لنفادنوپاتی زیر بغل نشانه ای است که تومور اولیه متاستاز داده است و ممکن است به درمان اضافی فراتر از آنچه در ابتدا برای محل سرطان اولیه برنامه ریزی شده بود نیاز داشته باشد. درمان سرطان‌های متاستاتیک به دلیل ماهیت تهاجمی، چندین محل درگیری و مقاومت بالقوه در برابر درمان‌های مرسوم، اغلب چالش‌برانگیزتر است. تشخیص زودهنگام و درک کامل ویژگی‌های سرطان اولیه در ایجاد استراتژی‌های درمانی مؤثر برای بیماری متاستاتیک بسیار مهم است.

لنفادنوپاتی زیر بغل چگونه تشخیص داده می شود؟

لنفادنوپاتی زیر بغل معمولاً از طریق معاینه فیزیکی که توسط پزشک انجام می شود، قابل تشخیص است. در طول معاینات معمول، حتی زمانی که هیچ علامتی را تجربه نمی کنید، ممکن است غدد لنفاوی متورم در ناحیه زیر بغل را شناسایی کنند. این وضعیت با بزرگ شدن غدد لنفاوی مشخص می شود که ممکن است در لمس حساس یا دردناک باشد.

برای تعیین علت احتمالی لنفادنوپاتی زیر بغل و درک بهتر موضوع زمینه ای، پزشک شما چندین عامل مرتبط با غدد لنفاوی آسیب دیده را در نظر می گیرد:

 • اندازه: هرچه غدد لنفاوی متورم بزرگتر باشد، احتمال عفونت یا مشکل دیگری که باعث التهاب می شود بیشتر است.
 • تعداد غدد لنفاوی متورم: اگر چندین غدد لنفاوی تحت تاثیر قرار گرفته باشند، این می تواند به جای التهاب موضعی، یک مشکل سیستمیک را نشان دهد.
 • درد یا حساسیت: وجود و شدت درد همچنین می‌تواند به شناسایی علت بزرگ شدن غدد لنفاوی کمک کند.
 • محل: غدد لنفاوی متورم ممکن است در یک طرف (یک طرفه) یا هر دو طرف (دوطرفه) یافت شوند که می تواند به شرایط مختلف زمینه ای اشاره کند.
 • سفتی: پزشکان ارزیابی خواهند کرد که آیا غدد لنفاوی متورم احساس سفت و محکم می کنند، که نشان دهنده التهاب یا اسفنجی است که نشان دهنده علت خوش خیم تری است.
 • ماتینگ: اگر چندین غدد لنفاوی آسیب دیده به هم چسبیده باشند، ممکن است نشان دهنده مرحله پیشرفته عفونت یا سایر مسائل پزشکی باشد.
 • تحرک: ارزیابی اینکه آیا غدد لنفاوی متورم می توانند به راحتی جابجا شوند یا خیر، می تواند بینش بیشتری در مورد علت اصلی و شدت آنها ارائه دهد.

با بررسی این عوامل در ارتباط، پزشک شما مجهزتر می‌شود تا علل بالقوه لنفادنوپاتی زیر بغل را محدود کند و بر این اساس گزینه‌های درمانی مناسب را توصیه کند.

این سرنخ‌ها با هم ممکن است به شرایط خاصی اشاره کنند و سایر موارد را حذف کنند (منبع مطلب).

سرنخ های تشخیصی در ارزیابی لنفادنوپاتی
علائمعلت(های) احتمالی
درد و سفتی حاد مفاصل، ضعف عضلانی، بثورات پوستیخود ایمنی
تب، لرز، خستگی، بی حالیعفونت
بزرگ شدن طحال، کاهش وزن بی دلیل بیش از ۱۰ درصدلنفوم، سرطان متاستاتیک
گره های کوچک متعددی که شبیه ساچمه های بزرگ هستندعفونت ویروسی
یک توده لاستیکی سخت، بدون درد یا سفت که ثابت شده استسرطان
غدد لنفاوی متورم روزها یا هفته‌ها پس از مواجهه ظاهر می‌شوند ایدز (HIV)

تست ها و روش های آزمایشگاهی

بر اساس معاینه فیزیکی و بررسی سابقه پزشکی شما، مراقبت های بهداشتی شما ممکن است مجموعه ای از آزمایشات را برای محدود کردن علل زمینه ای تجویز کند، از جمله (منبع مطلب):

 • پروتئین واکنشی C (CRP) :آزمایش خونی که التهاب عمومی را تشخیص می دهد
 • میزان رسوب گلبول های قرمز (ESR) : آزمایش خون دیگری که التهاب عمومی را تشخیص می دهد
 • تعداد گلبول های سفید (WBC) : آزمایش خونی که می تواند عفونت را به دلیل افزایش تعداد لنفوسیت ها تشخیص دهد.
 • مطالعات تصویربرداری : مانند اشعه ایکس، سونوگرافی یا توموگرافی کامپیوتری (CT) برای تجسم غیر مستقیم غدد لنفاوی
 • بیوپسی غدد لنفاوی : که در آن نمونه ای از بافت برای بررسی توسط آسیب شناس آزمایشگاهی برداشته می شود.

ممکن است بر اساس یافته‌ها و علل مشکوک، آزمایش‌ها و ارزیابی‌های اضافی تجویز شود.

تشخیص های افتراقی

توده ها و توده های زیر بغل همیشه نشان دهنده لنفادنوپاتی نیستند. برخی ممکن است تومورهای خوش خیم باشند که به سیستم لنفاوی مرتبط نیستند، مانند (منبع مطلب):

 • لیپوم ها : اینها تومورهای خوش خیم هستند که از سلول های چربی بالغ تشکیل شده اند و معمولاً درست در زیر پوست یافت می شوند. آنها معمولاً توده هایی بدون درد و با رشد آهسته هستند و با هیچ خطر جدی برای سلامتی همراه نیستند.
 • کیست های اپیدرمی : که به عنوان کیست های اپیدرموئید یا کیست های سباسه نیز شناخته می شوند، کیست های خوش خیمی هستند که به دلیل انسداد در فولیکول مو روی پوست ایجاد می شوند. آنها پر از کراتین هستند و می توانند در هر جایی از بدن از جمله ناحیه زیر بغل ظاهر شوند.
 • فیبروآدنوم : این توده‌های خوش‌خیم و بدون درد هستند که ممکن است در بافت پستان ایجاد شده و به ناحیه زیر بغل کشیده شوند. آنها بیشتر در زنان جوان یافت می شوند و با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط نیستند.
 • شوانوما : اینها تومورهای خوش خیمی هستند که پوشش غشایی سلول های عصبی (سلول های شوان) را تحت تأثیر قرار می دهند. اگرچه نادر است، اما می تواند در قسمت های مختلف بدن، از جمله ناحیه زیر بغل رخ دهد. آنها معمولاً هیچ درد یا ناراحتی ایجاد نمی کنند و معمولاً نیازی به درمان ندارند مگر اینکه شروع به رشد کنند یا علائم ایجاد کنند.

برای تمایز بین این رشدهای خوش خیم و لنفادنوپاتی بالقوه، می توان مطالعات تصویربرداری مانند سونوگرافی یا اسکن MRI را انجام داد. علاوه بر این، نوعی بیوپسی به نام آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) ممکن است برای به دست آوردن نمونه ای از توده برای بررسی بیشتر توسط پاتولوژیست انجام شود. این روش شامل وارد کردن یک سوزن نازک به داخل توده و استخراج مقدار کمی سلول یا مایع است. سپس نمونه‌های جمع‌آوری‌شده در زیر میکروسکوپ برای تعیین خوش‌خیم یا بدخیم بودن رشد و اینکه آیا به درمان یا پیگیری نیاز است، آنالیز می‌شوند.

درمان لنفادنوپاتی زیر بغل

هیچ درمان خاصی برای لنفادنوپاتی زیر بغل به جز درمان علت زمینه ای وجود ندارد. اینها ممکن است شامل درمان هایی مانند آنتی بیوتیک برای عفونت های باکتریایی، داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) برای بیماری های خودایمنی، یا شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی برای سرطان باشد.

با این گفته، درد و تورم را می توان با برخی از درمان های خانگی تسکین داد، مانند:

 • کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم: قرار دادن کمپرس سرد روی ناحیه آسیب دیده به مدت حدود ۲۰ دقیقه چندین بار در طول روز، که با انقباض عروق خونی و کاهش التهاب به کاهش درد و تورم کمک می کند. مطمئن شوید که یخ را در یک حوله یا پارچه نازک بپیچید تا از تماس مستقیم پوست با یخ محافظت کنید، زیرا ممکن است باعث سرمازدگی شود.
 • یک پد گرم کننده برای بهبود جریان خون و کمک به بهبودی: این به بهبود جریان و گردش خون کمک می کند و باعث بهبودی در غدد لنفاوی آسیب دیده می شود. مراقب باشید از گرمای بیش از حد استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث سوختگی یا تحریک بیشتر شود.
 • داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند Aleve (ناپروکسن) یا ادویل (ایبوپروفن) برای کاهش درد و التهاب: این داروها به کاهش درد و التهاب در ناحیه آسیب‌دیده کمک می‌کنند و در حالی که بدن شما برای حل مشکل اصلی تلاش می‌کند، از ناراحتی تسکین می‌یابد. همیشه دستورالعمل های دوز روی بسته بندی را دنبال کنید یا قبل از شروع هر رژیم دارویی جدید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر غدد لنفاوی زیر بغل شما بزرگ به نظر می رسند، بهتر است با یک پزشک تماس بگیرید (منبع مطلب):

 • آنها پس از چند هفته کوچکتر نمی شوند یا به نظر می رسد بزرگتر می شوند
 • آنها قرمز و لطیف هستند
 • آنها احساس می کنند سفت، نامنظم یا ثابت هستند
 • قطر آنها بیش از نیم اینچ است

اگر علاوه بر تورم غدد لنفاوی زیر بغل، تب، تعریق شبانه یا کاهش وزن غیرقابل توضیح نیز دارید، با یک پزشک تماس بگیرید (منبع مطلب).

کلام پایانی

 • لنفادنوپاتی زیر بغل، یا تورم غدد لنفاوی زیر بغل، یک بیماری شایع است که می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند عفونت‌ها، روش‌های واکسیناسیون، اختلالات خودایمنی یا رشد سرطانی باشد. درک این نکته ضروری است که لنفادنوپاتی زیر بغل خود یک بیماری نیست، بلکه به عنوان نشانه ای از یک مشکل اساسی است که نیاز به توجه و درمان دارد.
 • هنگام تشخیص علت اصلی لنفادنوپاتی زیر بغل، متخصصان مراقبت های بهداشتی چندین عامل مانند معاینه فیزیکی، بررسی سابقه پزشکی شما و ارزیابی علائمی که تجربه می کنید را در نظر می گیرند. این متخصصان ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی و مطالعات تصویربرداری را برای درک بهتر شرایط و هدایت برنامه درمانی خود بر اساس آن توصیه کنند. هدف اصلی در مدیریت لنفادنوپاتی زیر بغل، رسیدگی و رفع موثر علت زمینه‌ای آن است.

سوالات متداول

۱. غدد لنفاوی زیر بغل چه می کنند؟

غدد لنفاوی زیر بغل با عفونت و سرطان مبارزه می کنند. همین امر در مورد سایر غدد لنفاوی شما نیز صادق است که می توانند در شکم، گردن، کشاله ران و لگن یافت شوند.

۳. آیا واکسیناسیون کووید می تواند باعث لنفادنوپاتی زیر بغل شود؟

بله، و نسبتاً رایج است. یک مطالعه نشان داد که ۴۴ درصد از افرادی که پس از تزریق واکسن کووید، تصویربرداری از پستان داشتند، تا ۴۳ هفته پس از واکسیناسیون، لنفادنوپاتی داشتند. در مورد بهترین زمان برای برنامه ریزی قرار ملاقات با مرکز تصویربرداری خود صحبت کنید.

۳. آیا آلرژی می تواند باعث تورم غدد لنفاوی زیر بغل شما شود؟

آلرژی، از جمله آلرژی دارویی، ممکن است منجر به لنفادنوپاتی زیر بغل شود.با این حال، این یک علامت رایج واکنش آلرژیک نیست.

دیدگاهتان را بنویسید