خانه » سلامت جسم » علل شایع درد مفاصل انگشت شست پا

علل شایع درد مفاصل انگشت شست پا

درد مفاصل انگشت شست پا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. شایع‌ترین آنها آرتریت است، اما بونیون، نقرس و بیماری‌های کمتر شناخته شده مانند سزاموئیدیت نیز می‌توانند باعث این نوع درد شوند. درد در مفصل شست پا ممکن است با سفتی، تورم یا احساس ساییدگی همراه باشد.

اولین مفصل متاتارسوفالانژیال مفصلی است که انگشت شست پا را به اولین استخوان متاتارس پای شما متصل می کند. حتی اگر مفاصل انگشتان پا کوچک هستند، وزن بدن شما را تحمل می کنند و نقش مهمی در عملکرد پای شما دارند.

این مقاله پنج بیماری رایج را که باعث ایجاد درد در مفصل شست پا می‌شوند، همراه با کارهایی که می‌توانید برای کاهش آن انجام دهید، فهرست می‌کند.

آرتروز

شایع ترین شکل آرتریت که مفصل شست پا را درگیر می کند، آرتروز است. این به دلیل تجزیه بافت هایی است که انتهای استخوان ها را در جایی که در مفصل به هم می رسند می پوشانند (منبع مطلب).

استئوآرتریت اولین مفصل متاتارسوفالانژیال به عنوان هالوکس لیمیتوس یا هالوکس ریجیدوس توصیف می شود .

 • محدودیت هالوکس زمانی است که حرکت مفصل محدود می شود.
 • هالوکس ریجیدوس زمانی است که مفصل به طور غیرعادی سفت می شود.

این کار صاف کردن انگشت شست پا را سخت تر می کند.

استئوآرتریت ممکن است به دلیل مشکلاتی در ساختار یا حرکت پا ایجاد شود که منجر به ساییدگی و پارگی بیش از حد غضروف می شود. این باعث درد ناشی از مالش استخوان در هنگام حرکت می شود.

ضربه، مانند شکستگی یا دررفتگی انگشت شست پا نیز می تواند منجر به آرتروز شود. دیگر انواع کمتر شایع آرتریت که انگشت شست پا را تحت تاثیر قرار می دهند شامل آرتریت روماتوئید، آرتریت نقرسی و آرتریت پسوریاتیک هستند.

علائم آرتریت مفصل شست پا ممکن است شامل درد، احساس ساییدگی، سفتی و تورم باشد. درد به طور کلی هنگام ایستادن و راه رفتن بیشتر قابل توجه است.

گاهی اوقات راه رفتن می تواند دردناک باشد و افراد ممکن است برای جبران آن دچار یک راه رفتن آنتالژیک شوند که یک الگوی غیر طبیعی راه رفتن است. این در نهایت می تواند منجر به درد در مچ پا، زانو، لگن یا کمر شود.

ضایعات دستگیره ای به نام خار استخوانیممکن است توسعه یابد. آنها تمایل دارند در بالای مفصل شست پا ایجاد شوند و می توانند تغییر شکل هالوکس والگوس ایجاد کنند یا در بالای پا ایجاد شوند و هنگام پوشیدن کفش های تنگ باعث ایجاد درد شوند.

گزینه های درمان

 1. اگر پزشک به شما اجازه دهد، مصرف مسکن های ضد التهابی مانند ایبوپروفن می تواند به کاهش درد آرتروز در مفصل شست پا کمک کند. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که کفش هایی با کفی سفت یا کفش هایی که در مفصل شست پا خم می شوند بپوشید.
 2. ارتزهای سفارشی پا با اصلاحی به نام اکستنشن مورتون می‌تواند در زمانی که این حرکت باعث درد می‌شود کمک کند.
 3. فیزیوتراپی نیز می تواند مفید باشد و تزریق استروئید به مفصل گاهی اوقات می تواند درد و التهاب مفصل را کاهش دهد.
 4. ممکن است برای برداشتن خارهای استخوانی به جراحی نیاز باشد. کیلکتومی یک جوش استخوانی مفصل است. سایر روش‌هایی که ممکن است نشان داده شوند عبارتند از: جراحی تعویض مفصل، آرترودز (نوعی همجوشی استخوان)، یا عمل کلر برداشتن مفصل.

خلاصه

مشکلات در ساختار یا حرکت پا می تواند منجر به بونیون یا خار استخوانی آرتروز شود. هر دو برآمدگی های دردناک و ضرباتی هستند که در انگشت شست پا ایجاد می شوند. اگرچه از نظر ظاهری شبیه به هم هستند، اما با آنها متفاوت رفتار می شود.

بونیون

بونیون یک برآمدگی بزرگ و چنگکدار روی مفصل شست پا است. معمولاً باعث تغییر شکل هالوکس والگوس می شود که انحراف انگشت شست پا به سمت انگشت صورتی است.

بونیون می تواند به سمت خط وسط بدن شما بزرگتر شود و در کفش های پنجه بسته دردناک تر شود. با گذشت زمان، انگشت شست پا بیشتر به سمت انگشت صورتی حرکت می کند و همه انگشتان دیگر را فشار می دهد و دررفته می کند.

نتیجه معمول گشاد شدن جلوی پا و برآمدگی قرمز، تحریک‌شده و گاهی متورم در کنار مفصل انگشت شست پا است.

بونیون ها به دلیل جابجایی مفصل شست پا ایجاد می شوند. گاهی اوقات رشد استخوان اضافی از دررفتگی ایجاد می شود یا آرتریت در آن مفصل ایجاد می شود.

عواملی که در ایجاد بونیون نقش دارند:

 • ژنتیک
 • حرکت پا
 • کفش های تنگ
 • روماتیسم مفصلی

گزینه های درمان

کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش علائم بونیون انجام دهید.

در اینجا چند استراتژی برای بررسی وجود دارد:

 1. کفش‌های صاف و قابل ارتجاع با فضای زیاد و کافی در قسمت پنجه بپوشید تا فضای بیشتری در اطراف انگشت شست پا ایجاد شود. این باعث کاهش فشار روی بونیون می شود.
 2. برای جلوگیری از مالش و تحریک، یک پد را روی بونیون قرار دهید.
 3. کشش برای بهبود تحرک مفاصل.
 4. پس از ورزش روی پا، یک بسته سرد را روی بونیون قرار دهید (حتما یک دستمال کاغذی یا پارچه بین بسته و پوست خود قرار دهید).
 5. اگر بونیون شما دردناک یا متورم است، با پزشک خود در مورد اینکه آیا باید از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن استفاده کنید صحبت کنید.

اگر با وجود این اقدامات ساده، ناراحتی شما ادامه پیدا کرد، یک متخصص پا (پزشکی که در زمینه بیماری‌های پا تخصص دارد) می‌تواند برای حمایت از انگشت شست پا، کفش‌های مخصوصی به نام ارتز را برای شما قرار دهد. آنها همچنین ممکن است آتل های انگشت پا را در اختیار شما قرار دهند که شب ها برای تنظیم مجدد انگشت شست پا هنگام خواب استفاده می کنید.

اگر این اقدامات موثر نبود و همچنان درد یا مشکل در راه رفتن دارید، ممکن است یک روش جراحی را در نظر بگیرید که می تواند برای تغییر موقعیت استخوان و برداشتن برآمدگی انجام شود.

فروشگاه کفش مناسب را پیدا کنید

اگر پاهای شما درد می کند، به احتمال زیاد کفش های شما مقصر هستند – به خصوص اگر زمان زیادی را روی پاهای خود می گذرانید. پوشیدن کفش های مناسب می تواند به جلوگیری از درد و آسیب در پا کمک کند.

همانطور که هیچ دو نفری مثل هم نیستند، پاهایشان هم یکسان نیست. به این ترتیب، هر کفش موجود در بازار مناسب شما نخواهد بود.

ممکن است از رفتن به یک فروشگاه کفش سود ببرید، جایی که آنها می توانند شکل پاهای شما و نحوه راه رفتن شما را بررسی کنند – سپس پای خود را با کفشی که به درستی از پای شما حمایت می کند، قرار دهید. مغازه های کفش مخصوص دویدن، مکان خوبی برای شروع هستند (حتی اگر دونده نباشید).

نقرس

نقرس می تواند مفصل شست پا را تحت تاثیر قرار دهد. نقرس زمانی اتفاق می‌افتد که اسید اوریک در خون انباشته می‌شود و کریستال‌هایی را تشکیل می‌دهد که در یک مفصل (معمولاً مفصل انگشت شست پا) رسوب می‌کنند. اصطلاح پزشکی که نقرس را در مفصل انگشت شست پا توصیف می کند پوداگرا است .

علائم آرتریت نقرسی شامل یک مفصل متورم، قرمز، داغ و به شدت دردناک است. اگر حملات نقرس درمان نشوند و به طور مکرر برای چندین سال رخ دهند، ممکن است آسیب شدید مفصلی رخ دهد. علاوه بر این، توفوس نقرس ممکن است تشکیل شود که رسوبات اسید اوریک روی انگشتان پا قابل مشاهده است.

اسید اوریک یک ماده زائد در خون شما است که بدن شما پس از تجزیه پورین ها، که در برخی غذاها یافت می شود، تولید می کند. اگر کلیه های شما نتوانند به درستی از شر اسید اوریک خلاص شوند، کریستال های اورات می توانند تشکیل شوند و منجر به نقرس شوند.

آرتریت نقرس می تواند شبیه یک مفصل عفونی باشد، بنابراین پزشک ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح اسید اوریک شما تجویز کند. اگر آنها بالا باشند، این می تواند نشانه ای از وقوع حمله نقرس باشد.

پزشکان اغلب نیاز به نمونه برداری از مایع مفصل برای آزمایش کریستال های اسید اوریک و تشخیص آن دارند.

گزینه های درمان

درمان نقرس در مفصل شست پا مستلزم درمان هر دو انگشت پا و سطوح بالای اسید اوریک خون است.

برای انگشت پا، حمله حاد نقرس را می توان با داروهای خوراکی، از جمله کلشی سین، ضد التهاب یا استروئیدها درمان کرد. گاهی اوقات تزریق کورتیکواستروئید به مفصل دردناک می تواند به تسکین علائم کمک کند.

برای کاهش نقرس و جلوگیری از حملات بعدی، پزشک احتمالاً کاهش وزن را در صورت اضافه وزن و تغییرات رژیم غذایی مانند:

 1. کاهش مصرف گوشت قرمز، غذاهای دریایی و الکل
 2. اجتناب از غذاها و نوشیدنی های حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا
 3. افزودن لبنیات کم چرب، سبزیجات و غذاهای سبوس دار به رژیم غذایی خود

اگر چندین حمله نقرس دارید، پزشک ممکن است دارویی تجویز کند که سطح اسید اوریک در جریان خون را کاهش می دهد. و گاهی اوقات جراحی می تواند آسیب آرتریت نقرسی را اصلاح کند.

سزاموئیدیت

استخوان های سزاموئید پا دو استخوان ریز هستند که در زیر اولین استخوان متاتارس قرار دارند. آنها بخشی از مفصل شست پا هستند. آنها درون تاندونی قرار می گیرند که انگشت شست پا را به سمت پایین خم می کند.

در هنگام ترومای حاد یا مزمن مستعد درد و التهاب ( سزاموئیدیت ) هستند. سزاموئیدیت اغلب با فعالیت هایی مرتبط است که شامل حفظ تعادل روی انگشتان پا یا پریدن می شود، مانند رقص باله یا بسکتبال.

شکستگی استخوان سزاموئید می تواند علائم مشابهی ایجاد کند که اغلب با درد قابل توجهی در زیر توپی پا و زیر مفصل شست پا همراه است.

گزینه های درمان

 1. درمان سزاموئیدیت ممکن است سخت باشد زیرا هنگام راه رفتن، کف پا باید وزن زیادی را تحمل کند.
 2. سزاموئیدیت ناشی از التهاب ممکن است با استراحت، بالشتک در اطراف توپی پا و ارتزهای کفش (تکیه‌های قوس) برای برداشتن فشار از روی توپ پا درمان شود (منبع مطلب).ارتزهای سفارشی می‌توانند بالشتک را درون ارتز تعبیه کنند تا فشار را به سزاموئیدهای حساس تخلیه کند.
 3. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است به شما توصیه کند که کفش هایی با کفی سفت یا کفشی با ته چین بپوشید. یک کفش دمپایی دارای کفی خمیده است که فشار پایین انگشتان پا را کاهش می دهد.
 4. در موارد شدید یا زمانی که استخوان سزاموئید شکسته می شود، ممکن است لازم باشد با استفاده از عصا یا استفاده از گچ، وزن را از روی استخوان بردارید.

شکستگی سزاموئید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

انگشت چمنی

انگشت چمنی پا یک آسیب شایع مرتبط با ورزش است. باعث ایجاد درد در قسمت پایین مفصل شست پا می شود. درد ناشی از رگ به رگ شدن یا پارگی به رباط انگشت پا است.

انگشت چمن پا اغلب در ورزشکارانی دیده می شود که روی چمن مصنوعی مانند فوتبال و فوتبال ورزش می کنند. آسیب زمانی رخ می دهد که انگشت پا در حین خم شدن، نیروی شدیدی را تحمل کند، مانند زمانی که یک ورزشکار هنگام دویدن از انگشت شست پا فشار می آورد.

شرایط چمن سخت، کفش‌های ورزشی و فشار روی پنجه پا در اثر دویدن، همگی ممکن است به این آسیب کمک کنند. بسته به شدت آسیب، علائم می تواند شامل تورم، تغییر رنگ و درد باشد.

گزینه های درمان

 1. درمان انگشت چمنی شامل استراحت دادن به مفصل شست پا و اجازه دادن به بهبودی آن است. ارتزهای سفارشی با اکستنشن مورتون می توانند حرکت را کاهش دهند.
 2. برای یک فشار حاد، ممکن است نیاز به یخ زدن، بالا بردن و احتمالاً استفاده از عصا داشته باشید. برای آسیب های شدیدتر، ممکن است لازم باشد به جراح پا مراجعه کنید.

خلاصه

هر گونه آسیب حاد یا مزمن به انگشت شست پا یا مفصل آن می تواند باعث درد و تورم شود. گاهی اوقات، یک بیماری مزمن مانند نقرس می تواند انگشت شست پا را تحت تاثیر قرار دهد، در این صورت شما به یک برنامه درمانی خاص نیاز خواهید داشت.

کلام پایانی

 • درد در مفصل شست پا می تواند ناشی از صدمات، مشکلات در نحوه حرکت پا یا بیماری هایی مانند آرتروز و نقرس باشد.
 • درمانی که دریافت می کنید به علت درد مفصل شست پا بستگی دارد. در برخی موارد، مفصل شست پا ممکن است با استراحت، یخ و گاهی اوقات عصا بهبود یابد. برای موارد شدید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید