خانه » تغذیه » فواید روغن آووکادو برای سلامتی و حقایق تغذیه ای آن

فواید روغن آووکادو برای سلامتی و حقایق تغذیه ای آن

در حالی که بسیاری از مردم از استفاده از روغن آووکادو در پخت و پز لذت می برند، این روغن به اندازه سایر روغن های گیاهی محبوب نیست. اما روغن آووکادو یک روغن سالم است که کاربردهای زیادی در آشپزخانه دارد. برخی از افراد حتی از روغن آووکادو برای مو و سلامت پوست استفاده می کنند.

افزودن این محصول به برنامه روزانه شما چندین مزیت کلیدی برای سلامتی و زیبایی دارد، به خصوص زمانی که از آن در آشپزخانه استفاده می کنید تا جایگزین چربی های سالم کمتر شود.

ارزش غذایی روغن آووکادو

اطلاعات تغذیه زیر توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) برای یک قاشق غذاخوری روغن آووکادو ارائه شده است (منبع مطلب).

  • کالری: ۱۲۴
  • چربی: ۱۴ گرم
  • سدیم: ۱ میلی گرم
  • کربوهیدرات: ۰ گرم
  • فیبر: ۰ گرم
  • شکر: ۰ گرم
  • پروتئین: ۰ گرم

چربی های موجود در روغن آووکادو

سه نوع مختلف چربی در روغن آووکادو وجود دارد (منبع مطلب).

مقدار کمی چربی اشباع وجود دارد . چربی های اشباع شده، مانند کره و پروتئین حیوانی، اغلب کمتر سالم هستند، زیرا مصرف بیش از حد می تواند کلسترول LDL (بد) را افزایش دهد که می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد (منبع مطلب).

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند روغن هایی با کمتر از چهار گرم چربی اشباع شده در هر قاشق غذاخوری انتخاب کنید(منبع مطلب).روغن آووکادو کمتر از دو گرم چربی اشباع شده در هر قاشق غذاخوری را فراهم می کند.

با مصرف یک قاشق غذاخوری روغن آووکادو، دو گرم چربی غیراشباع چندگانه دریافت خواهید کرد . چربی‌های غیراشباع چندگانه که PUFA نیز نامیده می‌شوند، می‌توانند با کاهش کلسترول بد (LDL) تأثیر مثبتی بر قلب شما داشته باشند، بنابراین چربی‌های سالم در نظر گرفته می‌شوند (منبع مطلب).

بیشتر چربی موجود در روغن آووکادو، چربی تک غیراشباع است. چربی های تک غیراشباع عمدتاً از منابع گیاهی می آیند و معمولاً در دمای اتاق مایع هستند.

اعتقاد بر این است که چربی های تک غیراشباع که MUFA نیز نامیده می شوند، کلسترول HDL یا کلسترول «خوب» شما را افزایش می دهند. متخصصان بهداشت توصیه می کنند که چربی های کمتر سالم (مانند چربی های اشباع شده و چربی های ترانس) را با چربی های تک غیراشباع یا چند غیراشباع جایگزین کنید . آکادمی تغذیه و رژیم غذایی توصیه می کند که ۱۵ تا ۲۰ درصد کالری دریافتی شما از اسیدهای چرب تک غیراشباع باشد (منبع مطلب).

کربوهیدرات های موجود در روغن آووکادو

هیچ کربوهیدراتی در روغن آووکادو وجود ندارد. بار گلیسمی تخمینی روغن آووکادو صفر است.

پروتئین موجود در روغن آووکادو

هیچ پروتئینی در روغن آووکادو وجود ندارد.

ریزمغذی های موجود در روغن آووکادو

بر اساس داده های وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA)، در حالی که وقتی یک آووکادو کامل مصرف می کنید، دوز سالم ویتامین C دریافت می کنید، با مصرف روغن آووکادو هیچ ویتامین C یا هیچ ویتامین یا مواد معدنی مهم دیگری دریافت نمی کنید.

همچنین، بسیاری از افراد سالم آووکادو را به دلیل محتوای فیبر قابل توجهی که دارد به رژیم غذایی خود اضافه می کنند. اما با مصرف روغن هیچ فیبری دریافت نخواهید کرد.

فواید سلامتی روغن آووکادو

از آنجایی که روغن آووکادو سرشار از اسید اولئیک است، با مصرف آن فوایدی برای سلامت قلب به دست می آورید. اعتقاد بر این است که اسید اولئیک باعث کاهش کلسترول LDL (همچنین به عنوان کلسترول “بد” شناخته می شود) به کاهش خطر بیماری قلبی کمک می کند.

حتی شواهدی وجود دارد که روغن آووکادو ممکن است به کنترل وزن کمک کند، اگرچه این تحقیق بر روی انسان انجام نشده است. مطالعه‌ای که روی موش‌ها انجام شد نشان داد که افزایش مصرف روغن آووکادو تحمل گلوکز، مقاومت به انسولین را بهبود می‌بخشد و به کاهش وزن بدن کمک می‌کند. و مطالعه دیگری بهبود نشانگرهای متابولیک را در موش‌هایی که روغن آووکادو مصرف می‌کنند، نشان داد (منبع مطلب).

با این حال، اگر می خواهید روغن آووکادو را در رژیم کاهش وزن بگنجانید، مهم است که به یاد داشته باشید که روغن آووکادو، مانند همه روغن ها، همچنان چربی است. چربی ها ۹ کالری در هر گرم دارند در مقابل چهار کالری در هر گرم برای کربوهیدرات ها و پروتئین ها.

بنابراین اگرچه روغن آووکادو یک چربی سالم در نظر گرفته می شود، اما برای رسیدن به وزن و حفظ وزن مناسب، باید روغن و میوه آن را در حد اعتدال مصرف کنید (منبع مطلب).

سوالات رایج

۱. روغن آووکادو برای چیست؟ کاربردهای آن چیست؟

اینها برخی از رایج ترین کاربردهای روغن آووکادو در خارج از آشپزی و آشپزخانه هستند.

  • روغن آووکادو برای پوست: روغن آووکادو نسبت به بسیاری از کرم ها و روغن های دیگر کمتر احتمال دارد منافذ را مسدود کند. به همین دلیل، برخی افراد دوست دارند از آن برای به حداقل رساندن چین و چروک و نرمی پوست استفاده کنند. برخی از روغن های آووکادو تجاری تبلیغ می کنند که ویتامین E موجود در روغن آووکادو به تقویت سلامت پوست کمک می کند. با این حال، طبق داده های وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA)، ویتامین E در روغن آووکادو وجود ندارد.
  • روغن آووکادو برای مو: برخی از مردان و زنان از روغن آووکادو برای رفع موخوره و ایجاد ظاهری صاف‌تر استفاده می‌کنند. برخی از مردم همچنین بر این باورند که روغن آووکادو وقتی روی پوست سر مالیده می‌شود می‌تواند رشد مو را تحریک کند. با این حال، تحقیقاتی برای حمایت از این مزیت وجود ندارد. اما از آنجایی که این محصول بدون بو است و احتمالاً منافذ پوست روی پوست سر شما را مسدود نمی کند، افزودن مقداری روغن آووکادو به روتین موهای خود (چه با استفاده از انتهای آن یا در پوست سر) ممکن است موهای شما را سالم تر نشان دهد.

۲. بهترین راه برای نگهداری روغن آووکادو چیست؟

بیشتر روغن‌ها، به‌ویژه آنهایی که حاوی اسید اولئیک هستند، باید در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شوند.

نکات آشپزی و آماده سازی

روغن آووکادو نسبت به انواع دیگر روغن های سالم مانند روغن کانولا یا روغن زیتون یا حتی روغن آفتابگردان نقطه اشتعال بالاتری دارد (منبع مطلب).نقطه اشتعال یا نقطه دود، دمایی است که در آن روغن شروع به دود کردن دود می کند. نقطه دود روغن آووکادو بیش از۲۶۰ درجه سانتی گراد (۵۰۰ درجه فارنهایت) است. به همین دلیل، روغن آووکادو برای پخت و پز در دمای بالا به راحتی قابل استفاده است

روغن آووکادو نیز طعمی خنثی دارد، اگرچه بسیاری آن را کره ای یا آجیل مانند توصیف می کنند. اما از روغن به اندازه مصرف میوه طعم و مزه نمی گیرید. با این حال، روغن آووکادو به راحتی در سس سالاد و دستور العمل استفاده می شود. همچنین می‌توانید از این روغن در ماریندها، دیپ‌ها و سس‌ها و همچنین برای کباب کردن، تفت دادن یا سرخ کردنی کردن غذاها استفاده کنید. حتی می توانید از آن برای پوشاندن تابه ها برای جلوگیری از چسبیدن غذاها یا چاشنی ظروف چدنی استفاده کنید.

آلرژی و تداخلات

آلرژی به آووکادو در نوزادان، کودکان و بزرگسالان ممکن است.اگر به آووکادو حساسیت دارید، ممکن است بخواهید در مصرف روغن آووکادو احتیاط کنید. این روغن از گوشت میوه (نه از دانه ها یا پوست) تولید می شود، اما حساسیت به گوشت آووکادو غیر معمول نیست.

متخصصان پزشکی آلرژی و ایمونولوژی ثابت کرده اند که آووکادو واکنش متقابل گسترده ای با بسیاری از مواد غذایی دیگر دارد (منبع مطلب).واکنش های آلرژیک می تواند به سادگی توسط آلرژن های موجود در هوا (گرد و غبار، موی حیوانات خانگی، گرده) با ساختارهای مولکولی مرتبط با آلرژن های مشتق شده از مواد غذایی که واکنش متقابل دارند رخ دهد.

بنابراین اگر به مواد غذایی دیگر مانند موز یا کیوی حساسیت دارید، ممکن است بخواهید برای تعیین اینکه آیا به آووکادو یا روغن آووکادو واکنش نشان می‌دهید، آزمایشاتی انجام دهید. این تحقیق نشان داده است که واکنش به لاتکس طبیعی آلرژن استنشاقی ممکن است واکنش متقابلی را با آووکادو، موز، کیوی، گوجه فرنگی، شاه بلوط، هلو، انبه، پاپایا، گیلاس آسرولا و کرفس ایجاد کند.

علاوه بر این، کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی توضیح می دهد که وضعیتی به نام “سندرم آلرژی دهانی” ممکن است در افرادی که به آووکادو حساسیت دارند رخ دهد (منبع مطلب).آنها می گویند که خارش در دهان ممکن است پس از خوردن غذا ایجاد شود، اما علائمی مانند کهیر، مشکل تنفسی یا آنافیلاکسی نادر است زیرا آنزیم های موجود در دستگاه گوارش شما قبل از اینکه بدن بتواند آنها را جذب کند، آلرژن را تجزیه می کند.

اگر مشکوک هستید که به آووکادو یا روغن آووکادو آلرژی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا آزمایش‌های زیادی برای تشخیص آن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید