خانه » تغذیه » مزایای شگفت انگیز چای سفید را بشناسید

مزایای شگفت انگیز چای سفید را بشناسید

چای سفید از گیاه کاملیا سیننسیس گرفته می شود و مشخصه آن این است که برگ ها و جوانه های آن قبل از باز شدن کامل کنده می شوند و پوشیده از کرک های سفید ظریف است.
اصطلاح «چای سفید» از این ظاهر گرفته شده است.

چای سبز و چای سیاه نیز از یک گیاه تولید می شوند، اما طعم و عطر متمایز آنها به دلیل روش های مختلف فرآوری متفاوت است. در بین این سه چای، چای سفید کمترین پردازش را دارد و به آن اجازه می دهد غلظت قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها را حفظ کند. (منبع مطلب).

این ویژگی منجر به مطالعات مختلفی شده است که نشان می دهد چای سفید با مزایای سلامتی متعددی مانند کاهش خطر بیماری قلبی، مبارزه با پیری پوست و کمک به کاهش وزن مرتبط است. این مقاله مجموعه ای از ده مزیت علمی را ارائه می دهد که می توان از مصرف چای سفید به دست آورد.

سرشار از آنتی اکسیدان است

چای سفید مملو از نوعی پلی فنول به نام کاتچین است (منبع مطلب). پلی فنول ها مولکول های گیاهی هستند که به عنوان آنتی اکسیدان در داخل بدن عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها از سلول ها در برابر آسیب توسط ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند (منبع مطلب).

آسیب بیش از حد رادیکال های آزاد می تواند اثرات مضری بر بدن داشته باشد. این با افزایش سن، التهاب مزمن، سیستم ایمنی ضعیف و انواع بیماری های مضر مرتبط است (منبع مطلب).

خوشبختانه به نظر می رسد چای سفید یکی از بهترین انواع چای برای مبارزه با رادیکال های آزاد باشد. در واقع، مطالعات نشان می دهد که چای سفید دارای مزایای آنتی اکسیدانی مشابه با چای سبز است که به دلیل فواید سلامتی آن شناخته شده است (منبع مطلب).

یک مطالعه لوله آزمایشی نشان داد که عصاره چای سفید می تواند به محافظت از سلول های عصبی حیوانات در برابر آسیب ناشی از رادیکال آزاد به نام پراکسید هیدروژن کمک کند.

مطالعه دیگری در لوله آزمایش نشان داد که پودر چای سفید در کاهش التهاب ناشی از رادیکال‌های آزاد در سلول‌های پوست انسان بسیار موثر است (منبع مطلب).

در حالی که مطالعات لوله آزمایش امیدوارکننده است، تحقیقات بیشتر مبتنی بر انسان در مورد چای سفید و مزایای آنتی اکسیدانی آن مورد نیاز است.

خلاصه 

چای سفید مملو از پلی فنول هاست که فواید آنتی اکسیدانی دارد. آنها با محافظت از بدن در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد به کاهش التهاب مزمن کمک می کنند.

ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است (منبع مطلب). این به شدت با التهاب مزمن مرتبط است که با عوامل مختلفی مرتبط است. اینها شامل رژیم غذایی، ورزش و عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن است  (منبع مطلب).

پلی فنول‌هایی مانند آن‌هایی که در چای سفید یافت می‌شوند ممکن است به روش‌های مختلف به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کنند.

به عنوان مثال، چندین مطالعه نشان داده اند که پلی فنول ها ممکن است به شل شدن رگ های خونی و تقویت ایمنی کمک کنند (منبع مطلب).

مطالعات دیگر نشان داده‌اند که پلی‌فنول‌ها ممکن است از اکسید شدن کلسترول بد LDL جلوگیری کنند که عامل خطر دیگری برای بیماری‌های قلبی است (منبع مطلب).

در تجزیه و تحلیل پنج مطالعه، دانشمندان دریافتند افرادی که سه فنجان یا بیشتر چای در روز می نوشند، ۲۱ درصد کمتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند (منبع مطلب).

در حالی که این نتایج نشان می دهد که چای سفید ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند، ایجاد تغییرات دیگری در شیوه زندگی برای داشتن قلب سالم نیز مهم است. اینها شامل خوردن میوه و سبزیجات بیشتر، ورزش منظم و استراحت زیاد است (منبع مطلب).

خلاصه 

پلی فنول هایی مانند آنهایی که در چای سفید یافت می شوند ممکن است به شل شدن رگ های خونی، تقویت ایمنی و جلوگیری از اکسید شدن کلسترول بد کمک کنند. این عوامل ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کنند.

می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند

چای سبز اغلب اولین چایی است که وقتی به چای های کاهش وزن فکر می کنید به ذهنتان خطور می کند. با این حال، چای سفید ممکن است در مورد چربی سوزی به همان اندازه موثر باشد.

هر دو چای دارای سطوح مشابهی از کافئین و کاتچین مانند اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) هستند، ترکیبی در چای سبز که با چربی سوزی مرتبط است. به نظر می رسد که این ترکیبات با هم یک اثر هم افزایی دارند (منبع مطلب).

به عنوان مثال، یک مطالعه لوله آزمایش نشان داد که عصاره چای سفید قادر به تحریک تجزیه چربی و جلوگیری از تشکیل سلول های چربی جدید است. این تا حد زیادی به دلیل EGCG بود (منبع مطلب).

بررسی مطالعات همچنین نشان می دهد که چای سفید ممکن است به افزایش متابولیسم شما ۴ تا ۵ درصد اضافی کمک کند. این ممکن است برابر با سوزاندن ۷۰ تا ۱۰۰ کالری اضافی در روز باشد (منبع مطلب).

شاید به دلیل اینکه چای سفید چندان محبوب نیست، هیچ تحقیقی در مورد اثرات نوشیدن چای سفید و کاهش وزن طولانی مدت انجام نشده است. تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

خلاصه 

چای سفید منبع خوبی از کافئین و کاتچین مانند EGCG است. این دو ترکیب ممکن است اثر آسنرژیک داشته باشند که به بدن در سوزاندن چربی و افزایش متابولیسم کمک می کند.

به محافظت از دندان های خود در برابر باکتری ها کمک کنید

چای سفید منبع عالی فلوراید، کاتچین و تانن است (منبع مطلب). این ترکیب از مولکول ها می تواند با مبارزه با باکتری ها و قند به تقویت دندان ها کمک کند.

فلوراید می‌تواند با مقاوم‌تر کردن سطح دندان‌ها در برابر حملات اسیدی باکتری‌ها در ترکیب با شکر، از ایجاد حفره‌های دندانی جلوگیری کند (منبع مطلب).

کاتچین ها آنتی اکسیدان های گیاهی هستند که در چای سفید به وفور یافت می شوند. نشان داده شده است که آنها رشد باکتری های پلاک را مهار می کنند (منبع مطلب).

تانن ها نوع دیگری از پلی فنول موجود در چای سفید هستند. مطالعات نشان می دهد که ترکیب تانن ها و فلوراید همچنین می تواند از رشد باکتری های ایجاد کننده پلاک جلوگیری کند (منبع مطلب).

خلاصه 

چای سفید منبع عالی فلوراید، کاتچین و تانن است. چندین مطالعه نشان داده اند که این ترکیبات می توانند به مبارزه با باکتری هایی که باعث ایجاد پلاک روی دندان می شوند کمک کنند.

دارای ترکیباتی است که ممکن است با سرطان مبارزه کند

سرطان دومین علت شایع مرگ و میر در ایالات متحده است (منبع مطلب). چندین مطالعه لوله آزمایش نشان داده اند که چای سفید ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد.

در یک مطالعه لوله آزمایش، عصاره چای سفید باعث مرگ سلولی در چندین نوع سرطان ریه شد (منبع مطلب) .

دو مطالعه دیگر در لوله آزمایش به بررسی اثرات چای سفید بر سلول های سرطانی روده بزرگ پرداختند  (منبع مطلب).

مطالعات نشان داد که عصاره چای سفید رشد سلول های سرطانی روده بزرگ را سرکوب می کند و از گسترش آنها جلوگیری می کند. آنتی اکسیدان های موجود در عصاره چای سفید همچنین از سلول های طبیعی در برابر آسیب مولکول های مضر محافظت می کند (منبع مطلب).

با این حال، شایان ذکر است که در این مطالعات لوله آزمایش از مقادیر زیادی چای سفید استفاده شده است. برای درک اثرات نوشیدن چای سفید بر سرطان، مطالعات بیشتری در انسان مورد نیاز است.

خلاصه 

مطالعات لوله آزمایش نشان داده اند که عصاره چای سفید انواع مختلفی از سلول های سرطانی را سرکوب کرده و از گسترش آنها جلوگیری می کند. با این حال، تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

ممکن است خطر مقاومت به انسولین را کاهش دهد

انسولین یک هورمون فوق العاده مهم است. به انتقال مواد مغذی از جریان خون به سلول‌ها کمک می‌کند تا بعداً مورد استفاده قرار گیرند یا ذخیره شوند.

با این حال، در نتیجه چندین عامل از جمله مصرف زیاد قند، برخی از افراد به انسولین پاسخ نمی دهند. این مقاومت به انسولین نامیده می شود.

متأسفانه، مقاومت به انسولین بسیار رایج است و با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سندرم متابولیک مرتبط است (منبع مطلب).

جالب توجه است، مطالعات نشان داده اند که پلی فنول هایی مانند آنهایی که در چای سفید وجود دارد ممکن است خطر مقاومت به انسولین را کاهش دهد (منبع مطلب).

مطالعات حیوانی نشان داده است که EGCG و سایر پلی فنول های موجود در چای سفید ممکن است اثرات انسولین را افزایش داده و از افزایش سطح قند خون جلوگیری کنند (منبع مطلب).

در تجزیه و تحلیل ۱۷ مطالعه با بیش از ۱۱۰۰ نفر، دانشمندان دریافتند که مولکول های داخل چای، مانند پلی فنول ها، به طور قابل توجهی سطح قند خون و انسولین را کاهش می دهند (منبع مطلب).

در حالی که این تحقیق امیدوارکننده به نظر می رسد، مطالعات بیشتر مبتنی بر انسان به طور خاص بر روی چای سفید به روشن شدن اینکه آیا می تواند خطر مقاومت به انسولین را کاهش دهد یا خیر کمک خواهد کرد.

خلاصه 

مقاومت به انسولین یک وضعیت مضر است که با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است. مطالعات نشان داده اند که پلی فنول هایی مانند آنهایی که در چای سفید یافت می شود ممکن است خطر مقاومت به انسولین را کاهش داده و کنترل قند خون را بهبود بخشد.

ترکیبات موجود در چای سفید ممکن است در برابر پوکی استخوان محافظت کند

پوکی استخوان یک وضعیت سلامتی است که در آن استخوان ها پوک و متخلخل می شوند. این بیماری ۴۴ میلیون آمریکایی بالای ۵۰ سال را تحت تأثیر قرار می دهد و ممکن است منجر به شکستگی و کیفیت زندگی پایین تر شود (منبع مطلب).

مطالعات نشان داده اند که رادیکال های آزاد و التهاب مزمن ممکن است پوکی استخوان را تسریع کنند. این دو عامل ممکن است سلول‌هایی را که به رشد استخوان کمک می‌کنند سرکوب کنند و سلول‌هایی را که استخوان‌ها را تجزیه می‌کنند، تقویت کنند (منبع مطلب).

برعکس، نشان داده شده است که کاتچین‌هایی که در چای سفید یافت می‌شوند با این عوامل خطر مبارزه می‌کنند. تصور می‌شود که آنها سلول‌هایی را که استخوان‌ها را تجزیه می‌کنند سرکوب می‌کنند (منبع مطلب).

این کاتچین ها در چای سفید در مقایسه با سایر انواع چای به وفور یافت می شوند (منبع مطلب).

خلاصه

پوکی استخوان در میان افراد مسن شایع است و ممکن است منجر به شکستگی شود. ترکیبات موجود در چای سفید، از جمله پلی فنول هایی به نام کاتچین، ممکن است خطر ابتلا به پوکی استخوان را با تقویت رشد استخوان و سرکوب تجزیه استخوان کاهش دهد.

ممکن است به مبارزه با پیری پوست کمک کند

با افزایش سن، طبیعی است که پوست آنها چروک شده و شل شود. پیری پوست به دو صورت اتفاق می افتد – پیری داخلی و پیری خارجی.

پیری خارجی زمانی اتفاق می افتد که عوامل محیطی به پوست آسیب می رسانند و باعث پیری می شوند. به عنوان مثال، اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند به مرور زمان از طریق التهاب به پوست آسیب برساند (منبع مطلب).

پیری درونی به پیری طبیعی نیز معروف است. این در اثر آسیب ناشی از عوامل مختلفی در داخل بدن شما، مانند رادیکال‌های آزاد و آنزیم‌های خاص ایجاد می‌شود (منبع مطلب).

آنزیم هایی به نام الاستاز و کلاژناز ممکن است به شبکه فیبر پوست آسیب برسانند که به طور معمول به سفت و محکم ماندن آن کمک می کند (منبع مطلب).

ترکیبات موجود در چای سفید ممکن است به محافظت از پوست شما در برابر اثرات پیری داخلی و خارجی کمک کند.

در یک مطالعه، دانشمندان کشف کردند که استفاده از عصاره چای سفید روی پوست به محافظت در برابر اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش خورشید کمک می کند (منبع مطلب).

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که پلی فنول‌ها، که در چای سفید یافت می‌شوند، می‌توانند چندین مؤلفه سلولی را که ممکن است به شبکه فیبری آسیب بزنند که به سفت و محکم ماندن پوست کمک می‌کند، سرکوب کند (منبع مطلب).

خلاصه 

چای سفید و ترکیبات آن ممکن است از پوست در برابر آسیب های مرتبط با پیری محافظت کند. این شامل آسیب خارجی ناشی از اشعه UV خورشید و آسیب داخلی از اجزای سلولی است که ممکن است به شبکه فیبر پوست آسیب برساند.

ممکن است به محافظت در برابر بیماری های پارکینسون و آلزایمر کمک کند

ترکیبات موجود در چای سفید، مانند پلی فنل EGCG، ممکن است خطر ابتلا به پارکینسون و بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که EGCG می تواند رادیکال های آزاد را سرکوب کند، التهاب را کاهش دهد و سایر عوامل خطر هر دو بیماری را کاهش دهد.

به عنوان مثال، چندین مطالعه در لوله آزمایش نشان داده اند که EGCG می تواند از تا شدن و جمع شدن نامناسب پروتئین ها به یکدیگر جلوگیری کند (منبع مطلب).

این یک عامل خطر برای پارکینسون و بیماری آلزایمر است. پروتئین های تا شده و انباشته نادرست می توانند باعث التهاب و آسیب به اعصاب مغز شوند (منبع مطلب).

همچنین چندین مطالعه انسانی وجود دارد که نوشیدن چای را با خطر کمتر ابتلا به هر دو بیماری مرتبط دانسته است.

به عنوان مثال، مروری بر هشت مطالعه با بیش از ۵۶۰۰ نفر نشان داد افرادی که چای می‌نوشیدند ۱۵ درصد کمتر از افرادی که چای نمی‌نوشیدند در معرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون بودند (منبع مطلب).

تجزیه و تحلیل دیگری از ۲۶ مطالعه و بیش از ۵۲۵۰۰ نفر نشان داد که نوشیدن روزانه چای با ۳۵٪ کاهش خطر ابتلا به اختلالات مغزی مانند بیماری آلزایمر مرتبط است (منبع مطلب).

خلاصه 

EGCG که در چای سفید یافت می‌شود، با خطر کمتر ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون مرتبط است. EGCG ممکن است به مبارزه با التهاب و جلوگیری از تجمع پروتئین‌ها و آسیب رساندن به اعصاب، دو بیماری مرتبط با این اختلالات، کمک کند.

تهیه آن آسان است

چای سفید را می توان به راحتی با افزودن برگ های شل چای به قابلمه و ریختن آب داغ روی آن ها تهیه کرد. برگها باید پنج تا هشت دقیقه قبل از برداشتن و سرو دم بکشد. مهم است که از استفاده از آب جوش خودداری کنید، زیرا می تواند بر طعم لطیف تأثیر بگذارد.

در عوض، آب را باید به جوش آورد و اجازه داد تا کمی خنک شود. چای سفید طعمی لطیف و با طراوت دارد و می توان آن را به صورت گرم یا سرد میل کرد. برای طعم قوی تر، برگ های چای بیشتری را می توان اضافه کرد.

چای سفید را می توان به صورت آنلاین، در فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی یا در کیسه های از پیش ساخته شده در فروشگاه های مواد غذایی خریداری کرد.

کلام پایانی

  • چای سفید سرشار از آنتی اکسیدان است که آن را به یک چای فوق العاده سالم تبدیل می کند.
  • مطالعات چای سفید و اجزای آن را با انواع مزایای سلامتی چشمگیر از جمله کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان مرتبط دانسته اند. همچنین ممکن است به کاهش وزن کمک کند.
  • متأسفانه، چای سفید به اندازه چای های دیگر، مانند چای سبز، مورد مطالعه قرار نگرفته است، زیرا آنقدر محبوب نیست. مطالعات انسانی بیشتر روی چای سفید می تواند به روشن شدن مزایای سلامتی آن کمک کند.
  • به هر حال، چای سفید یک مکمل عالی برای رژیم غذایی شما است و تهیه آن آسان است. طعمی لطیف و در عین حال با طراوت دارد و می توان آن را هم به صورت گرم و هم به عنوان دم کرده سرد میل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید