خانه » تناسب اندام » ۱۱ مزیت عرق کردن برای سلامتی

۱۱ مزیت عرق کردن برای سلامتی

کم و بیش بیشتر افراد در مورد فواید تعریق در سونا اطلاعاتی دارند، اما عرق کردن به طور کلی فواید چشمگیری دارد. مانند تسکین گرگرفتگی، کاهش خطر حمله قلبی, کاهش زمان ریکاوری و موارد بسیار دیگری.

درست است، برخی از ما احساس می کنیم که عرق کردن نیاز به تلاش دارد و حتی کمی ناخوشایند است. اما فواید عرق کردن برای سلامتی ارزش گرم شدن و چسبناک شدن را دارد!

عرق چیست؟

این یک سوال اساسیاست، اما عرق کردن پیچیده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. هر یک از ما حدود ۴ میلیون غده عرق داریم. این غدد عرق, مخلوطی از آب، نمک، اسیدهای آمینه، پروتئین ها و سایر مواد را دفع می کنند. محتویات دقیق عرق بر اساس هورمون ها و تغییرات فیزیولوژیکی متفاوت است. حتی عوامل بیماری زا مانند باکتری ها و ویروس ها در بدن در نحوه ساخت عرق ما نقش دارند.

جالب اینجاست که ترکیب عرق و نحوه عملکرد غدد ما  چیزهای زیادی در مورد سلامت ما می گوید. حتی برای تشخیص برخی شرایط مانند فیبروز کیستیک استفاده می شود.

چرا عرق می کنیم؟

دلایل مختلفی برای تعریق وجود دارد. بدن از عرق برای تنظیم دما و خنک کردن بدن در مواقع استرس استفاده می کند. این موارد شامل اضطراب، افزایش دمای بدن (مانند تب یا سونا)، یا فقط استرس مثبت ناشی از ورزش است. عرق همچنین یک مسیر سم زدایی موثر برای فلزات سنگین و سموم است.

مزایای عرق کردن برای انسان چیست؟

در اینجا ۱۱ دلیل بسیار باورنکردنی وجود دارد که چرا تعریق برای شما مفید است.

۱. سم زدایی از فلزات سنگین

یکی از عملکردهای اولیه عرق خنک کردن بدن است، اما عملکرد دیگر سم زدایی است. علی رغم برخی ادعاها مبنی بر اینکه سم زدایی از طریق عرق امکان پذیر نمی باشد، شواهد زیادی برای حمایت از این عملکرد عرق وجود دارد. یک مطالعه نشان داد افرادی که دارای سمیت جیوه هستند پس از تعریق سطح جیوه ی آن ها به مقدار مطمئنی باز می گردد.عرق کردن، ناخالصی هایی مانند آرسنیک، کادمیوم و سرب را نیز دفع می کند.

با توجه به اینکه جهان ما سطوح بی سابقه آلودگی صنعتی را تجربه می کند، تجمع فلزات سنگین سمی یک نگرانی عمده است. یک مطالعه بر روی ساکنان چین نشان داد افرادی که فعالیت بدنی بیشتری داشتند سموم کمتری داشتند. محققان همچنین گزارش دادند که حذف فلزات سنگین در عرق, بیشتر از ادرار است. به نظر می رسد این نشان می دهد که کسانی که ورزش می کردند سموم کمتری داشتند زیرا بیشتر تعریق می کردند.

۲. اصلاح اختلالات غدد درون ریز

پلاستیک ها اغلب حاوی مختل کننده غدد درون ریز BPA (بیسفنول A) هستند. این تنها یکی از دلایلی است که بایدتا حد امکان از پلاستیک اجتناب کرد. در سال ۲۰۰۴، ۹۳ درصد از افراد BPA در بدن خود داشتند، از جمله در شیر مادر. در حالی که بسیاری از شرکت‌ها در حال حذف تدریجی این ماده شیمیایی هستند، احتمالاً مواد شیمیایی جایگزین آن بهتر نیستند. وقتی عرق می کنیم بدن ما سمومی مانند BPA ترشح می کند.

مطالعات دیگر نشان می دهد بی فنیل های پلی کلر (PCB) موجود در مصالح ساختمانی قدیمی و PBDES (یک ماده شیمیایی مقاوم در برابر شعله) از طریق عرق و نه ادرار دفع می شود. مصرف نیاسین (ویتامین B3) همراه با تعریق به بدن کمک می کند تا سموم ذخیره شده را بهتر بسیج کرده و از شر آن ها خلاص شود.

۳. کمک به داشتن پوست سالم تر

همانند روده، پوست ما تعادل میکروبیوم خاص خود را دارد. عرق ممکن است به عنوان یک پری بیوتیک عمل کند که به باکتری های سالم پوست کمک می کند. تعریق عمیق (مانند ورزش های شدید) نیز می تواند به روال مراقبت از پوست شما کمک کند. عرق کردن، گردش سلولی پوست را افزایش می دهد و باکتری های بیماری زا را از پوست حذف می کند تا به آکنه و جوش کمک کند.

۴. میکروب های مضر را شکست دهید

عرق کردن نیز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. مطالعات بین المللی نشان می دهد که تعریق می تواند شانس ابتلا به آنفولانزا را تا یک سوم کاهش دهد! به نظر می رسد که عرق دارای پپتیدهای ضد میکروبی است که با باکتری ها و ویروس های خاصی در بدن متصل می شود. این فرآیند به مقابله با پاتوژن هایی مانند هلیکوباکتر پیلوری، ای کولای (E. coli) و ایدز (HIV) کمک می کند. این مواد ضد میکروبی همچنین به دفع سموم و حمله به میکروب ها کمک می کنند.

جلسات سونا به عنوان راهی برای مبارزه با آنفولانزا در حال گسترش است. محققان گزارش می دهند که مدتی در سونای مادون قرمز به مبارزه با عفونت و سرعت بخشیدن به زمان بهبودی کمک می کند. با این حال، مهم است که هر زمان که در سونا هستید، روی آب رسانی به بدن (هیدراتاسیون) تمرکز کنید تا از گرم شدن بیش از حد و کم آبی جلوگیری کنید.

ترکیب عرق حتی بسته به اینکه چه سمومی در بدن ما وجود دارد و شرایط یا بیماری خاصی داریم تغییر می کند. در یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به سل، عرق آنها دارای ۲۶ پروتئین منحصر به فرد بود. این ها به عملکرد ایمنی آن ها و حمل و نقل پروتئین ها از طریق غشاها مرتبط بودند. این نشان می دهد که بدن ما به طور شهودی می داند که چه پروتئین هایی را افزایش دهد تا از شر مشکل خلاص شود.

۵. عرق کردن از قلب محافظت می کند

تعریق سالم, باعث افزایش گردش خون و تقویت سیستم قلبی عروقی می شود. در یک مطالعه، کسانی که بیشترین جلسات هفتگی سونا را داشتند کمترین احتمال بروز یک حادثه قلبی عروقی را داشتند.

سونا همچنین باعث آرامش و کاهش استرس می شود که برای سلامت قلب و روان مفید است.

۶. ریکاوری سریع تر بعد از ورزش

عرق کردن باعث افزایش جریان خون در ماهیچه های اسکلتی می شود و سلامتی را بهبود می بخشد. این به نوبه خود به افزایش زمان بهبودی پس از بیماری، آسیب و فشار عضلانی کمک می کند. مطالعات نشان می‌دهد که تعریق حتی باعث افزایش تولید هورمون رشد می‌شود، که این روش بدن برای ترمیم خود است.

۷. کاهش هورمون های استرس

همچنین تعریق پاسخ پاراسمپاتیک را در بدن فعال می کند. این حالت استرس زدایی به ما کمک می کند تا استراحت کنیم، غذا هضم و جذب کنیم و بازیابی کنیم. عرق کردن در سونا یا از طریق ورزش به افزایش اندورفین و تسکین اضطراب و افسردگی کمک می کند. پس از تعریق، هورمون های کورتیزول و استرس کاهش می یابد و سایر هورمون های آدرنال ما به حفظ تعادل الکترولیت مناسب کمک می کنند.

۸- عرق کردن خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

عرق کردن فواید زیادی دارد که می تواند به پیشگیری از آلزایمر کمک کند. ما می دانیم که به سم زدایی فلزات سنگین، افزایش آرامش، بهبود تمرکز و تقویت جریان خون به مغز کمک می کند. مطالعه ای بر روی مردان فنلاندی که از سونا استفاده می کنند فواید عمده ای را برای سلامت روان نشان می دهد. خطر ابتلا به آلزایمر در افرادی که جلسات مکرر سونا داشتند در مقایسه با گروهی که یک بار در هفته در هفته انجام می دادند، ۶۵ درصد کمتر بود.

۹. عرق کردن جذابیت شما را تقویت می کند

وقتی عرق از دست می‌دهیم، فرمون‌های خاصی را با خود حمل می‌کند. در حالی که بینی ما ممکن است عطر را متوجه نشود، مغز ما متوجه این عطر می شود. یک مطالعه نشان داد که وقتی مردان فرمون ها را از طریق عرق دفع می کنند، هم خلق و خو و هم تمرکزبهتری داشتند. عرق کردن حتی جذابیت زنان را افزایش می دهد.

۱۰. کاهش علائم یائسگی

تصور می شود که غلبه استروژن مقصر گرگرفتگی یائسگی در زنان باشد، اما تعریق ممکن است راه حل باشد. محققان دریافتند زنانی که در دوران یائسگی ضربان قلب خود را بالا می بردند و عرق می کردند، گرگرفتگی کمتری داشتند.

۱۱. کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه

مزیت دیگری نیز برای عرق کردن وجود دارد. زنان بالای ۵۰ سال بیش از هر زمان دیگری به سنگ کلیه مبتلا می شوند، اما تعریق ممکن است کمک کند. محققان دانشگاه واشنگتن دریافتند که مزایای عرق کردن از طریق ورزش مداوم این خطر را کاهش می دهد. با گذشت زمان، نمک و کلسیم زیاد می تواند سنگ کلیه را تشکیل دهد. تعریق تعادل طبیعی بدن را تقویت می کند و در عوض کلسیم را به استخوان های ما هدایت می کند.

پس آیا عرق کردن برای شما خوب است؟ بله, حتما خوب است!

چرا برخی افراد بیشتر یا کمتر عرق می کنند؟

حتی اگر عرق کردن راهی رایگان و آسان برای تقویت سلامتی است، اما همه ما یکسان عرق نمی کنیم. در اینجا چند دلیل وجود دارد که باعث می شود میزان تعریق ما متفاوت باشد:

  • مردان و زنان: یک مطالعه بر روی ورزشکاران مرد و زن نشان داد که بدن مردان تمایل بیشتری به عرق کردن دارند. این موضوع به این دلیل است که مردان به طور قابل توجهی توده عضلانی بیشتری دارند، بنابراین بدن آن ها باید برای خنک شدن بیشتر تلاش کند.
  • وزن: به طور مشابه، افرادی که وزن اضافی در اطراف خود حمل می کنند، بیشتر عرق می کنند.
  • مسمومیت: افرادی که بار سمی بیشتری در بدن خود دارند، بیشتر عرق می کنند زیرا بدن آن ها برای دفع سموم اضافه کاری می کند. سم زدایی یکی از دلایلی است که زیر بغل می تواند بوی بد بیشتری داشته باشد.
  • هایپرهیدروزیس (عرق کردن بیش از حد): برخی افراد ۴ تا ۵ برابر یک فرد عادی عرق می کنند. تصور می شود که این وضعیت، هیپرهیدروزیس، در اثر عفونت، داروها، اعصاب بیش فعال به دلیل ژنتیک یا کم کاری تیروئید ایجاد می شود.
  • خالکوبی: یکی از عوارض خالکوبی از دست دادن سدیم، پتاسیم و الکترولیت های بیشتری در نواحی پوشیده از خالکوبی. این احتمالاً بر کسی که خالکوبی کوچکی در اینجا یا آنجا دارد تأثیر نمی گذارد. اما، نشان می دهد که جوهر زیاد در مناطق وسیعی از بدن به طور قابل توجهی از مزایای سلامتی ناشی از تعریق جلوگیری می کند.

چگونه از مزایای عرق کردن استفاده کنیم؟

بنابراین عرق کردن خوب است، اما بسیاری از ما به اندازه کافی آن را انجام نمی دهیم. در اینجا چند راه آسان برای اطمینان از تعریق کافی وجود دارد:

۱. استفاده از ضد تعریق را کاهش دهید و یا متوقف کنید

اولین راه برای به دست آوردن فواید این است که مانع از توانایی بدن برای دفع عرق نشود. ضد تعریق ها حاوی سمومی مانند آلومینیوم هستند که منافذ را مسدود کرده و توانایی بدن برای تعریق را کاهش می دهد. در عوض, یک دئودورانت از سالم و فاقد مواد مضر را امتحان کنید. اگر بوی بدن زیاد است، سم زدایی زیر بغل ضروری است.

۲. بیشتر ورزش کنید

همه ما می دانیم که ورزش می تواند ما را عرق کند و فواید دیگری نیز دارد. اما بسیاری از ما به اندازه کافی این کار را انجام نمی دهیم. البته لازم نیست ورزش طولانی و پیچیده باشد. حتی یک تمرین سریع روزانه نیز فواید سلامتی را به همراه خواهد داشت.

۳. از سونا استفاده کنید

همان گونه که همه ی ما می دانیم, استفاده از سونا  اثرات و فواید عرق کردن قابل توجه و فوری دارد.

راه های طبیعی برای کاهش تعریق اضافی

اگر مشکل عرق کردن زیاد باشد حتما آزار دهنده خواهد بود ولی برای رفع این مشکل چه باید کرد؟

راه حل های مرسوم برای شرایطی مانند هیپرهیدروزیس می تواند به طور بالقوه خطرناک باشد. این ها می تواند شامل تزریق بوتاکس، داروهای ضد افسردگی یا مایکروویو برای از بین بردن غدد عرق باشد. و اگر دارو دلیل تعریق بیش از حد باشد، قرصی برای درمان عارضه جانبی آن نیز وجود دارد.

راه حل های طبیعی برای متعادل کردن عملکرد عرق بدن در عوض به علت اصلی رسیدگی می کنند. متعادل کردن هورمون ها، سم زدایی و حمایت از سیستم عصبی همگی کمک می کنند. استفاده از کندر و اسانس کوپایبا بسته به دلیل زمینه ای می تواند مفید باشد. اگر هر گونه نگرانی دارید حتماً با پزشک خود در میان بگذارید.

خطرات تعریق زیاد (و چند هشدار)

شایع ترین خطر تعریق، کم آبی بدن است. مطمئن شوید که مقدار زیادی مایعات بنوشید و نکات بهبودی زیر را بررسی کنید.

عرق کردن وقتی با تأیید پزشک انجام شود، مزایای آن برای بیشتر افراد,  بیشتر از خطرات آن است. اگر مشکلات زیر را دارید حتما باید با احتیاط و دستور پزشک تعریق بیشتر را در نظر بگیرند و خودسرانه اقدام به انجام کارهایی برای تعریق بیشتر نکنند:

  • بیماری قلبی دارند
  • تحت تأثیر الکل هستند
  • اگزما دارند
  • فشار خون بالا دارند

احتیاط در مورد تعریق و اگزما

افراد مبتلا به اگزما باید اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند و ممکن است بخواهند بلافاصله پس از تعریق خوب دوش بگیرند. برخی از مواد موجود در عرق می توانند واکنش هیستامینی را تحریک کنند که اگزما را تحریک می کند.

نکته ای برای مادران باردار و شیرده

ورزش صحیح, برای اکثر مادران باردار و شیرده عالی است. هر چند برخی از شرایط بهداشتی احتیاط را لازم دارد. مادران باردار مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری های قلبی حتما باید با پزشک خود صحبت کنند تا ببینند کدام نوع ورزش برای آن ها ایمن تر است.

در مورد استفاده از سونا، مطالعات نشان می‌دهد که زمان سونا تولید شیر را در مادران شیرده افزایش می‌دهد و بی‌خطر تلقی می‌شود. مادران باردار نیز مجوز استفاده از سونا را دریافت می کنند. البته، در حتما قبل از آن با یک پزشک مشورت کنید.

چگونه پس از عرق کردن ریکاوری کنیم؟

از آنجایی که ۹۸ درصد عرق, آب است، آب رسانی بعد از تعریق بسیار مهم است.

شما می توانید بعد از ورزش یا سونا با یک نوشیدنی خانگی  حاویالکترولیت، الکترولیت ها را جبران کنید.

جالب است بدانید که بدن یک مکانیسم طبیعی متعادل کننده الکترولیت دارد. غدد عرق ما الکترولیت ها را روی پوست دفع می کنند (عمدتاً نمک). با این حال، بدن ما سدیم، کلرید و یون‌ها را دوباره به پوست جذب می‌کند. محققان دریافتند ورزشکارانی که به طور منظم عرق می کنند، یون های دفع شده را بهتر از ورزشکارانی که زیاد ورزش نمی کنند، بازجذب می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید