خانه » سلامت جسم » چند نفر از حمله قلبی جان سالم به در می برند؟

چند نفر از حمله قلبی جان سالم به در می برند؟

تحقیقات نشان داده است که میزان بقای افرادی که به دلیل حملات قلبی در بیمارستان بستری شده اند به طور کلی بالا است و از ۹۰٪ تا ۹۷٪ متغیر است. با این حال، این میزان ممکن است بسته به عوامل مختلفی مانند نوع حمله قلبی، عروق درگیر و سن و جنسیت بیماران متفاوت باشد.

حمله قلبی، که به عنوان انفارکتوس میوکارد نیز شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که انسداد یا کاهش قابل توجهی در جریان خون به قلب وجود داشته باشد. این یک اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی است و خطر آسیب بیشتر به قلب هر چه مدت طولانی تری درمان نشده باقی بماند، افزایش می یابد.

در این مقاله، درباره عوامل مختلفی که می‌توانند بر میزان بقای حمله قلبی تأثیر بگذارند، مانند سن، جنس، محل حمله قلبی و اینکه آیا برای اولین بار حمله قلبی است، بحث خواهیم کرد. علاوه بر این، ما اطلاعاتی در مورد اقدامات پیشگیرانه برای کمک به کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی ارائه خواهیم کرد.

درباره حملات قلبی

حمله قلبی شدیدترین نوع سندرم حاد کرونری (ACS) است، یک اورژانس پزشکی که شریان‌های قلب را درگیر می‌کند. مانند سایر اشکال ACS، معمولاً در اثر پارگی پلاک آترواسکلروتیک در شریان کرونری ایجاد می‌شود که منجر به لخته شدن خون می‌شود که شریان را مسدود می‌کند. انسداد باعث می شود عضله قلب که به رگ خونی آسیب دیده متکی است بمیرد.

حمله قلبی زمانی تشخیص داده می‌شود که بخشی از عضله قلب آسیب ببیند و از بین برود. تشخیص زودهنگام و مداخله در مدیریت تاثیر حمله قلبی و بهبود شانس بقا و بهبودی بسیار مهم است (منبع مطلب).

نرخ بقای حمله قلبی

عوامل متعددی وجود دارد که بر زنده ماندن فردی از حمله قلبی تأثیر می گذارد.

۱. نوع حمله قلبی

بیشتر حملات قلبی به دلیل انسداد شریان کرونری ایجاد می شود، اما در موارد نادر، می تواند ناشی از اسپاسم ناگهانی یا پارگی سرخرگ باشد.

دو نوع اصلی حملات قلبی عبارتند از (منبع مطلب) :

 • انفارکتوس میوکارد با ارتفاع ST (STEMI) زمانی است که یک انسداد کامل در شریان کرونر وجود دارد. این شدیدترین نوع حمله قلبی است.
 • انفارکتوس میوکارد با ارتفاع ST (NSTEMI) زمانی است که یک شریان تا حدی مسدود شده و جریان خون به قلب را به شدت کاهش می دهد. NSTEMI کمی شایع تر از STEMI است.

انواع دیگر حملات قلبی که کمتر از STEMI یا NSTEMI شایع هستند عبارتند از:

 • اسپاسم عروق کرونر زمانی است که شریان به شدت منقبض یا اسپاسم می شود. این باعث باریک شدن شریان و کاهش جریان خون به بخشی از عضله قلب می شود.
 • تشریح عروق کرونر یک نوع نادر از حمله قلبی است که در آن پارگی خود به خود دیواره عروق کرونر وجود دارد.

میزان بقای حمله قلبی به شریان های آسیب دیده بستگی دارد، شریان نزولی قدامی چپ (LAD) که شاخه ای از شریان کرونر چپ است، خطرناک ترین است. انسداد در این شریان با احتمال بالاتر مرگ همراه است و اغلب از آن به عنوان “بیوه ساز” یاد می شود. در مقابل، انسداد در شریان کرونر راست (RCA) خطر مرگ کمتری را نشان می دهد.

طبق یک مطالعه، میزان مرگ و میر تعدیل‌نشده برای حمله قلبی شامل LAD 7.1 درصد بود، در مقایسه با ۵.۴ درصد برای شریان سیرکومفلکس چپ (LCx) و ۴.۸ درصد برای RCA. این نشان می دهد که LAD با خطر بالاتر مرگ در طول حمله قلبی مرتبط است. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که این آمار ممکن است بر اساس شرایط فردی و سایر عوامل متفاوت باشد (منبع مطلب).

۲. جنسیت

تفاوت قابل توجهی در پیامدهای حمله قلبی بین مردان (مذکر در بدو تولد) و زنان (منصوب زن در بدو تولد) وجود دارد.

زنان معمولاً در سنین بالاتر دچار حمله قلبی می شوند و احتمال مرگ آنها در چند هفته اول پس از حمله قلبی بیشتر از مردان است. در مقایسه با مردان، زنان شریان‌های کوچک‌تری دارند و ممکن است علائم متفاوتی از بیماری قلبی را در مقایسه با مردان تجربه کنند که گاهی اوقات تشخیص را به تأخیر می‌اندازد (منبع مطلب).

بر اساس یک مطالعه، از هر چهار زن یک نفر (۲۳ درصد) در عرض یک سال پس از حمله قلبی و ۴۷ درصد از زنان در عرض پنج سال پس از حمله قلبی خواهند مرد. این آمار اهمیت رویکردهای جنسیتی را برای پیشگیری و درمان بیماری قلبی نشان می دهد (منبع مطلب).

در مورد حملات قلبی برای اولین بار، میزان مرگ و میر زنان برای هر دو بستری STEMI (9.4% در مقابل ۴.۵%) و NSTEMI (4.7% در مقابل ۲.۹%) بیشتر از مردان بود. با این حال، هنگامی که عوامل اضافی در نظر گرفته شد، شکاف بین مردان و زنان برای NSTEMI قابل توجه نبود.

علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که زنانی که یک حمله قلبی شدید (STEMI) را تجربه کردند، در مقایسه با مردان ۲۰ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ یا ابتلا به نارسایی قلبی در طی پنج سال قرار داشتند (منبع مطلب).

۳. محل انسداد

تا حد زیادی، نتیجه حمله قلبی به میزان مرگ عضله قلب بستگی دارد. این تا حد زیادی با این که کدام شریان کرونری مسدود شده است، محل انسداد شریان، و اینکه چقدر زمان می گذرد تا شریان بتواند دوباره باز شود، تعیین می شود.

انسداد نزدیک به مبدأ یک شریان، بیشتر از انسداد در پایین‌تر از شریان، عضله قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

۴. فاصله زمانی حمله قلبی و شروع دریافت درمان

 • حمله قلبی نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد، زیرا به موقع بودن درمان به طور قابل توجهی بر نتیجه تأثیر می گذارد. مراقبت سریع و تهاجمی برای باز کردن شریان مسدود شده و حفظ عضله قلب ضروری است که در تعیین آسیب کوتاه مدت و بلند مدت بسیار مهم است.
 • اگر درمان در عرض سه تا چهار ساعت انجام شود، خطر آسیب دائمی عضلانی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. با این حال، اگر درمان بیش از پنج تا شش ساعت به تعویق بیفتد، ماهیچه قلب قابل نجات به طور قابل توجهی کاهش می یابد. پس از ۱۲ ساعت، آسیب عمدتا غیر قابل برگشت می شود. (منبع مطلب).
 • آسیب شدید قلبی می تواند منجر به نارسایی حاد قلبی همزمان با حمله قلبی شود، در حالی که حتی آسیب های کم تا متوسط ممکن است بعداً منجر به نارسایی قلبی شود. حمله قلبی همچنین می تواند باعث آریتمی های خطرناک مانند تاکی کاردی (ضربان قلب سریع) و فیبریلاسیون (ضربان سریع نامنظم قلب) شود که می تواند منجر به زخم شدن بافت قلب و آریتمی های مکرر پس از بهبودی شود.
 • ایست قلبی و مرگ ناگهانی خطراتی هستند که هم در طول حمله قلبی حاد و هم به میزان کمتری پس از بهبودی وجود دارند.
 • ایست قلبی می تواند در چند ساعت اول حمله قلبی یا در حین بهبودی رخ دهد. اگر ایست قلبی در بیمارستان رخ دهد، شانس بسیار خوبی برای درمان آن وجود دارد. متأسفانه، خطر ایست قلبی ناگهانی پس از حمله قلبی، به ویژه در سال اول، افزایش می یابد (منبع مطلب).

۵. سن

میانگین سنی برای اولین حمله قلبی در ایالات متحده ۶۵.۶ سال برای مردان و ۷۲.۰ سال برای زنان است (منبع مطلب).با این حال، حملات قلبی ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که حملات قلبی در جوانان در حال افزایش است. این مطالعه نتیجه گرفت که نسبت حملات قلبی در میان بزرگسالان جوان از ۲۷ درصد به ۳۲ درصد از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴ افزایش یافته است (منبع مطلب).

از نظر زنده ماندن از حمله قلبی، یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که احتمال مرگ در اثر حمله قلبی در افراد ۶۵ سال و بالاتر در مقایسه با بیماران جوان (۱۸ تا ۶۴ سال) سه برابر بیشتر است. میزان مرگ در ۳۰ روز پس از حمله قلبی برای بیماران مسن ۹.۴ درصد و برای بیماران جوان ۳.۰ درصد بود (منبع مطلب).

۶. تعداد حملات قلبی

 • پس از اولین حمله قلبی، حدود ۲۰ درصد از افراد ۴۵ ساله و بالاتر، در عرض پنج سال پس از اولین حمله قلبی، دوباره دچار حمله قلبی خواهند شد (منبع مطلب).
 • پیشگیری از حمله قلبی دوم اولویت است و مطالعات نشان داده اند که توانبخشی قلبی می تواند احتمال حمله قلبی دوم را در عرض هشت سال ۴۲ تا ۴۷ درصد کاهش دهد (منبع مطلب).
 • توانبخشی قلبی یک برنامه تحت نظارت پزشکی است که تغییرات سبک زندگی را برای کاهش خطر بیماری قلبی شما تشویق می کند، مانند تمرین ورزشی، تغذیه سالم برای قلب، حفظ وزن سالم و ترک سیگار.
 • بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سالانه حدود ۸۰۵،۰۰۰ آمریکایی دچار حمله قلبی می شوند. از این تعداد ۶۰۵،۰۰۰ نفر اولین حمله قلبی هستند (منبع مطلب).

علائم حمله قلبی

دریافت مراقبت های پزشکی سریع و مناسب مستلزم آن است که علائم حمله قلبی را بشناسید و در لحظه ای که فکر می کنید ممکن است دچار آن شده اید، به دنبال کمک پزشکی باشید.

در حالی که درد قفسه سینه، به ویژه در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه، علامت کلاسیک حمله قلبی است، انواع دیگری از علائم می‌تواند علاوه بر (یا به جای) ناراحتی قفسه سینه رخ دهد.

علائم حمله قلبی عبارتند از (منبع مطلب):

 • درد یا ناراحتی قفسه سینه
 • درد یا ناراحتی در بازوها (یک یا هر دو)، شانه، کمر، گردن، فک یا معده
 • احساس ضعف، سبکی سر یا ضعف
 • عرق سرد ریختن
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • خستگی غیرمعمول یا توضیح داده شده

درد یا ناراحتی قفسه سینه شایع ترین علامت در مردان و زنان است. ممکن است مانند فشار ناراحت کننده، فشردن، پُری یا درد باشد که بیش از چند دقیقه طول بکشد یا از بین برود و برگردد.

با این حال، زنان بیشتر از مردان برخی از علائم دیگر را تجربه می کنند. اولین علائم در زنان ممکن است تنگی نفس، تهوع یا استفراغ و درد پشت یا فک باشد.

هر کسی که دارای عوامل خطر برای بیماری عروق کرونر است باید نسبت به این علائم هوشیار باشد. با این حال، مواقعی وجود دارد که علائم ممکن است نامشخص یا کمتر آشکار باشند، و افراد فوراً اقدام نمی‌کنند زیرا علائم آن‌قدر که تصور می‌کنند «شدید» نیستند.

حملات قلبی خاموش

طبق گفته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، از هر پنج حمله قلبی، یک مورد «بی‌صدا» است و علائم کمی خواهد داشت.حتی اگر انسداد زمینه ای کمتر عمیق باشد، خطر مرگ ممکن است فقط به دلیل تاخیر در درمان بیشتر باشد.

حملات قلبی خاموش ممکن است علائم ظریفی مانند (منبع مطلب):

 • خستگی غیر قابل توضیح
 • تنگی نفس
 • ناراحتی در گلو، گردن، فک یا بازو
 • درد قفسه سینه که ممکن است به عنوان سوزش سر دل اشتباه گرفته شود

درمان سکته قلبی

اگر فکر می کنید احتمال دارد که شما یا شخص دیگری دچار حمله قلبی شده باشید، باید در اسرع وقت از کمک پزشکی استفاده کنید. حتی اگر معلوم شد که چیز دیگری است، بهتر است سریع عمل کنید تا اینکه زندگی خود را به خطر بیندازید.

اگر علائم حمله قلبی را تشخیص دادید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. هر چه زودتر درمان شروع شود، احتمال اینکه بتوانید آسیب به قلب را به حداقل برسانید، بیشتر می شود (منبع مطلب).هنگامی که یک تیم پزشکی درگیر می شود، داروها و روش های جراحی به بازگرداندن جریان خون به قلب کمک می کنند (منبع مطلب).

فردی که علائم را دارد نباید رانندگی کند. اگر نمی توانید با آمبولانس منتقل شوید، همیشه از شخص دیگری بخواهید که شما را به بیمارستان برساند.

اگر فرد بیهوش شود، می توانید در حالی که منتظر خدمات فوریت های پزشکی (EMS) هستید، احیای قلبی ریوی (CPR) را شروع کنید. اگر در یک مکان عمومی هستید، بپرسید که آیا AED (دفیبریلاتور خارجی خودکار) در محل وجود دارد یا خیر. AED دستگاه قابل حملی است که می تواند ریتم قلب فرد را بررسی کند و در صورت لزوم برای کمک به فردی که در ایست قلبی است شوک الکتریکی وارد کند.

پیشگیری از حمله قلبی

 • تغییراتی در سبک زندگی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر حمله قلبی و افزایش شانس زنده ماندن ایجاد کنید.
 • بر اساس آماها،  47 درصد از آمریکایی ها حداقل یکی از سه عامل خطر اصلی بیماری قلبی را دارند: فشار خون بالا، کلسترول بالا و سیگار کشیدن (منبع مطلب).
 • فشار خون و کلسترول خود را به طور منظم چک کنید. اگر میزان خواندن بالا باشد، ممکن است بتوانید با رژیم غذایی و فعالیت بدنی آنها را کاهش دهید، یا پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کمک به کاهش خطر حمله قلبی و سکته توصیه کند.

علاوه بر این، این تغییرات سبک زندگی می تواند کمک کند (منبع مطلب):

 • ترک سیگار
 • رژیم غذایی پر از سبزیجات، میوه ها و غلات کامل داشته باشید
 • مصرف شیرینی ها، نوشیدنی های شیرین شده با شکر و گوشت قرمز را محدود کنید
 • هر روز فعالیت بدنی داشته باشید
 • الکل را قطع و یا محدود کنید

دیدگاهتان را بنویسید