خانه » سلامت روان » نحوه دریافت داروهای ضد افسردگی و اثربخشی آن ها

نحوه دریافت داروهای ضد افسردگی و اثربخشی آن ها

وقتی احساس ناراحتی می‌کنید، حتی کارهای ساده‌ای مانند مسواک زدن دندان‌هایتان یا درست کردن غذای ماکارونی مورد علاقه‌تان می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. درخواست کمک در این دوران تاریک ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما مهم است که به یاد داشته باشید که در مبارزات خود تنها نیستید. در سراسر جهان، حدود ۳۰۰ میلیون بزرگسال در حال تجربه اثرات افسردگی هستند (منبع مطلب).

خوشبختانه راه های موثری برای مدیریت این وضعیت سلامت روان وجود دارد. ابزارهایی مانند درمان و داروهای ضد افسردگی می توانند به کاهش بار زندگی با افسردگی کمک کنند. درک نحوه دسترسی به این درمان ها و یافتن داروی مناسب برای شما می تواند تفاوت قابل توجهی در سفر شما به سمت شفا ایجاد کند.

پیمایش در دنیای داروهای ضدافسردگی می‌تواند بسیار سخت باشد، و تعجب کنید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است و چگونه برای بهبود سلامت روان شما کار می‌کنند. در بخش‌های بعدی، این سؤالات را بررسی می‌کنیم و راهنمایی در مورد چگونگی پیدا کردن پشتیبانی مورد نیاز خود ارائه می‌کنیم.

نحوه دریافت داروهای ضد افسردگی

وقتی افسرده هستید، کارهای یا فعالیت های به ظاهر کوچک مانند مسواک زدن دندان ها، پختن کاربونارا مورد علاقه تان یا خوردن نوشیدنی های بعد از کار می تواند مانند یک مانع بزرگ به نظر برسد. و جمع‌آوری قدرت – و آسیب‌پذیری – برای درخواست کمک در تاریک‌ترین لحظات، تقریباً غیرممکن است.

چه در یک فانک دو هفته ای مرینیت کرده باشید و چه سال ها با افسردگی شدید دست و پنجه نرم کرده اید، تنها نیستید. در سراسر جهان، نزدیک به ۳۰۰ میلیون بزرگسال از این اختلال سلامت روان رنج می برند.

خوشبختانه، استراتژی‌های مقابله و برنامه‌های درمانی وجود دارد که می‌تواند به کمتر احساس ناتوانی در زندگی با این بیماری کمک کند. در کنار منابع سلامت روان مانند گفتگو درمانی، داروهای ضد افسردگی یکی از موثرترین درمان هایی است که پزشکان توصیه می کنند.

اما چگونه آن را دریافت می کنید؟ چه نوع داروی ضد افسردگی برای شما مناسب است؟ و این داروهای تجویزی چگونه عمل می کنند؟ ما این سوالات و موارد دیگر را در زیر باز می کنیم.

نحوه دریافت داروهای ضد افسردگی تجویزی

اگرچه به سرعت افزودن یک جفت کفش به سبد خرید آنلاین خود نیست، اما دریافت داروهای ضد افسردگی تجویز شده آنقدرها هم که فکر می کنید دشوار نیست. اما برای دریافت این داروها، باید از یک پزشک نسخه داشته باشید.

چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

 • با پزشک عمومی خود صحبت کنید. بر اساس علائم شما (و هر شرایط پزشکی دیگری که ممکن است داشته باشید)، یک پزشک عمومی می تواند شما را به سمت نوع مناسب دارو راهنمایی کند. علاوه بر دارو، پزشک عمومی شما ممکن است اشکال دیگری از درمان مانند گروه درمانی یا روان درمانی را نیز توصیه کند.
 • از یک درمانگر یا روانپزشک ارجاع بگیرید. یک درمانگر نمی تواند داروهای افسردگی تجویز کند، اما یک روانپزشک یا یک پرستار روانپزشکی می تواند. قرار ملاقات با یک درمانگر نقطه شروع خوبی است زیرا آنها می توانند علاوه بر ارتباط شما با روانپزشک، استراتژی های مقابله ای را بر اساس علائم افسردگی شما ارائه دهند.
 • از پلتفرم های آنلاین سلامت از راه دور استفاده کنید. اگر تمایلی به سفر به مطب دکتر ندارید (قابل درک!)، می توانید داروهای ضد افسردگی را به صورت آنلاین و همراه با پشتیبانی از طریق مراقبت های اولیه از راه دور دریافت کنید.

علاوه بر داروهای تجویزی، می توان از مکمل های بدون نسخه نیز برای تکمیل درمان استفاده کرد. گزینه های محبوبی مانند مخمر سنت جان، اسیدهای چرب امگا ۳، ۵-HTP (۵-هیدروکسی تریپتوفان) و SAMe (S-adenosyl-L-methionine) مزایای بالقوه ای نشان داده اند، اگرچه اثربخشی و تداخلات با سایر داروها همچنان موضوعی است. از تحقیقات در حال انجام

هنگام در نظر گرفتن جایگزین های بدون نسخه توصیه می شود کمی احتیاط کنید، زیرا قدرت مواد فعال می تواند بین برندها و دسته ها متفاوت باشد و منجر به نتایج متناقض شود. بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که این مکمل ها داروهای ضد افسردگی واقعی نیستند و نباید جایگزین توصیه ها و درمان های حرفه ای پزشکی شوند.

هنگامی که در مورد بهترین اقدام مطمئن نیستید، همیشه با یک پزشک برای راهنمایی و پشتیبانی شخصی مشورت کنید.

نحوه درخواست داروهای ضد افسردگی از پزشک

گاهی اوقات احساس آبی بودن یک تجربه رایج است، به خصوص در زمان های سخت مانند جدایی یا از دست دادن شغل. با این حال، اگر این احساسات ادامه یافت و شروع به سنگینی بر روی شما کرد، ممکن است شروع به استفاده از داروهای ضد افسردگی کنید.

داروهای ضد افسردگی معمولاً برای افرادی که مبتلا به اختلال افسردگی اساسی (MDD) هستند تجویز می شود. این اختلال با احساس مداوم غم، بدخلقی یا افسردگی هر روز به مدت حداقل دو هفته مشخص می شود.

در بسیاری از موارد، برداشتن اولین گام برای رسیدگی به نگرانی های مربوط به سلامت روان مستلزم مشاوره با پزشک عمومی است. در حالی که یک پزشک عمومی اغلب با معاینات روتین یا درمان بیماری های جسمی مانند عفونت ها همراه است، آنها همچنین می توانند منبع ارزشمندی برای حمایت از سلامت روان باشند.

برای تشخیص، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است از شما بپرسد که آیا علائم MDD را تجربه می کنید، مانند:

 • اختلال در خواب
 • افزایش یا کاهش وزن
 • مشکل در تصمیم گیری
 • احساس بی ارزشی
 • افکار خودکشی یا افکار مکرر در مورد مرگ
 • کاهش انرژی، خستگی یا احساس “آهسته شدن”

افسردگی می تواند افراد را به طور متفاوت تحت تاثیر قرار دهد – ممکن است بر اساس شرایط زندگی به صورت موجی بیاید و از بین برود، یا ممکن است مانند یک هم اتاقی ناخواسته و مداوم احساس حضور دائمی داشته باشد.

به منظور تعیین یک تشخیص، پزشک شما در مورد مدت زمان و شدت علائم شما و نحوه تأثیر آنها بر زندگی روزمره شما سؤال می کند.

اگر در مورد نحوه بیان موضوع داروهای ضد افسردگی با پزشک خود مطمئن نیستید، راهنمای ما در مورد نحوه بحث در مورد این گزینه ممکن است راهنمایی هایی را به شما ارائه دهد تا به شما کمک کند در بحث در مورد علائم خود احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

انواع رایج داروهای ضد افسردگی تجویز شده

وقتی موضوع داروهای ضد افسردگی مطرح می شود، اغلب این تصور ایجاد می شود که یک قرص معجزه آسا وجود دارد که می تواند برای همه معجزه کند. با این حال، این دیدگاه ساده انگارانه دور از واقعیت است.

در حقیقت، داروهای ضد افسردگی زیادی وجود دارد که هر کدام مکانیسم ها و اثرات منحصر به فرد خود را بر روی افراد دارند. بسیار مهم است که بدانیم آنچه برای یک فرد کار می کند ممکن است لزوماً برای دیگری مؤثر نباشد.

مدت زمان درمان ضد افسردگی می تواند بین افراد بسیار متفاوت باشد. برای برخی، مصرف داروهای ضد افسردگی ممکن است فقط برای مدت کوتاهی ضروری باشد، مانند زمانی که با از دست دادن یکی از عزیزان کنار بیایید. در مقابل، دیگران ممکن است برای مدیریت افسردگی مزمن به داروی طولانی مدت نیاز داشته باشند. برای هر فرد مهم است که از نزدیک با پزشک خود برای تعیین مناسب ترین برنامه درمانی برای نیازهای خاص خود همکاری کند.

اینها رایج ترین داروهای ضد افسردگی هستند که برای بیماران تجویز می شوند:

 • مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)
 • مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRIs)
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs)
 • بوپروپیون

بیایید هر کدام را بهتر بشناسیم.

SSRI ها

رایج ترین SSRI های تجویز شده عبارتند از :

 • اسیتالوپرام (Lexapro®)
 • فلوکستین (Prozac®)
 • سرترالین (Zoloft®)
 • پاروکستین (Paxil®)
 • سیتالوپرام (Celexa®)

SSRI ها (مخفف مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین) سطح سروتونین شما را افزایش می دهند. بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی آنها را خط اول درمان برای اختلال افسردگی اساسی و همچنین اختلالات اضطرابی می دانند .

SNRI ها

رایج ترین SNRI های تجویز شده عبارتند از:

 • ونلافاکسین (Effexor XR®)
 • دسوونلافاکسین (Pristiq®)
 • دولوکستین (Cymbalta®)
 • Milnacipran ( Savella® )
 • لوومیلناسیپران (Fetzima®)

SNRI ها (مهارکننده های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین) نیز مسئول افزایش سطح سروتونین هستند. آنها با هدف قرار دادن یک انتقال دهنده عصبی دیگر به نام نوراپی نفرین دو برابر می شوند.

نوراپی نفرین مانند مادر PTA است که دستانش پر است: او به تنظیم چرخه خواب و بیداری شما کمک می کند ، سیستم قلبی عروقی شما را تحریک می کند و در واکنش جنگ یا گریز بدن شما، از جمله وظایف دیگر، نقش دارد.

سطوح پایین نوراپی نفرین با علائمی مانند بی حالی و تمرکز ضعیف مرتبط است. با هدف قرار دادن سروتونین و نوراپی نفرین، داروهای SNRI می توانند در درمان اضطراب و افسردگی موثر باشند.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs)

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (یا TCAs) نوعی ضد افسردگی هستند که در قرن بیستم توسعه یافتند. آنها از جمله اولین داروهای تجویزی هستند که توسط FDA تایید شده اند.

بسیاری از مردم هنوز از TCA ها استفاده می کنند، اگرچه تا حد زیادی با داروهای دیگری مانند SSRI و SNRI جایگزین شده اند. با این حال، اگر افسردگی را تجربه می‌کنید و داروهای ذکر شده آن را کاهش نمی‌دهند، ممکن است پزشک شما TCA را به عنوان جایگزین توصیه کند.

برای جزئیات بیشتر در مورد نحوه عملکرد این داروها و عوارض جانبی مورد انتظار، راهنمای داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ما را بررسی کنید .

بوپروپیون

بوپروپیون یکی دیگر از داروهای ضد افسردگی است که برای درمان افسردگی و همچنین اختلال عاطفی فصلی (SAD) استفاده می شود. با نام های تجاری به فروش می رسد:

 • بوپروپیون
 • بوپروپیون آهسته رهش
 • Aplenzin ®​
 • Forfivo® XL (برای اختلال افسردگی اساسی)

بوپروپیون، یکی از اعضای خانواده داروها آمینوکتون ها، با تأثیر بر استفاده از انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین در بدن برای تنظیم خلق و خو عمل می کند. افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند ممکن است سطوح دوپامین و نوراپی نفرین را کاهش دهند و بوپروپیون به افزایش این سطوح کمک می کند.

جالب توجه است که بوپروپیون همچنین به طور گسترده ای به عنوان کمکی برای ترک سیگار استفاده می شود که با نام تجاری Zyban® به بازار عرضه می شود. مطالعات اثربخشی آن را در مهار میل به تنباکو و علائم ترک در افرادی که در تلاش برای ترک سیگار هستند نشان داده است.

برخلاف سایر داروهای ضد افسردگی، بوپروپیون به دلیل ایجاد عوارض جانبی کمتر و خفیف‌تر مانند خواب‌آلودگی، تغییر وزن و اختلال عملکرد جنسی مشهور است. مهم است که بدانیم بسیاری از داروهای ضد افسردگی نتایج فوری ایجاد نمی کنند و ممکن است مدتی طول بکشد تا بدن به دارو عادت کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های داروهای جایگزین و درک دقیق نحوه عملکرد آنها، می توانید لیست جامع ما از داروهای ضد افسردگی را بررسی کنید.

دریافت داروهای ضد افسردگی برای سلامت روان

سفر سلامت روان هر کس متفاوت به نظر می رسد. راه شخصی شما برای بهبودی ممکن است شامل داروهای ضد افسردگی باشد و این کاملا طبیعی است.

اما اگر شروع به احساس خستگی کردید، به یاد داشته باشید:

 • یک پزشک می تواند کمک کند. برای دریافت داروهای ضدافسردگی ابتدا نیاز به نسخه دارید. یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند از شما در مورد علائم شما بپرسد تا مشخص کند کدام داروی ضد افسردگی برای شما مناسب است .
 • انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی وجود دارد. در مورد دارو هیچ گزینه ای برای همه وجود ندارد. آنچه برای شخص دیگری کار می کند ممکن است برای شما کارساز نباشد و بالعکس.
 • شما حمایت های دیگری دارید. حمایت می تواند مانند تکیه دادن به عزیزان، ارتباط با دوستان یا گذراندن وقت با حیوان خانگی باشد. همچنین می‌تواند شبیه خدمات یا منابع سلامت روان باشد، چه درمان آنلاین یا گروه‌های حمایتی ناشناس. نکته مهم پیدا کردن سیستمی است که برای شما کار کند.

جستجوی کمک برای افسردگی شما می تواند ترسناک باشد، اما سلامت روان شما ارزش مبارزه را دارد. امروز شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید