خانه » بیماری ها » هر آنچه باید در مورد بیماری قلبی بدانید

هر آنچه باید در مورد بیماری قلبی بدانید

بیماری قلبی به عنوان عامل شایع مرگ و میر در سراسر ایالات متحده است، آماری که همچنان باعث نگرانی و تحریک تلاش های تحقیقاتی می شود. در حالی که بیماری قلبی یک بیماری پیچیده و غیرقابل درمان باقی می ماند، پیشرفت در مداخلات پزشکی، داروها و اصلاح شیوه زندگی، شعاع امیدی را برای کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی برای افراد مبتلا ارائه می دهد.

در گزارشی که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) منتشر شد، مشخص شد که بیماری قلبی از هر ۵ مرگ و میر در ایالات متحده در سال ۲۰۲۱، ۱ مورد را به خود اختصاص داده است و ۶۹۵۰۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار داده است (منبع مطلب). این آمار ناراحت کننده بر نیاز فوری به آگاهی بیشتر، پیشگیری و استراتژی های مدیریتی برای مبارزه با شیوع این وضعیت تهدید کننده حیات در جمعیت تاکید می کند.

چه کسانی به بیماری قلبی مبتلا می شوند؟

بیماری قلبی هیچ ترجیحی را نشان نمی دهد و افراد از قومیت های مختلف مانند جمعیت سفیدپوست، اسپانیایی و سیاه پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. این عامل اصلی مرگ و میر برای بسیاری است و تقریباً نیمی از جمعیت ایالات متحده را تشکیل می دهد. آمار نگران کننده است و اعداد به طور مداوم افزایش می یابد.

خوشبختانه برای اکثر افراد امیدی به پیشگیری وجود دارد. با گنجاندن انتخاب های سبک زندگی سالم در برنامه روزانه خود از سنین پایین، می توانید به طور بالقوه عمر خود را طولانی کنید و قلبی قوی و سالم داشته باشید.

انواع مختلف بیماری قلبی چیست؟

بیماری قلبی طیف وسیعی از مشکلات قلبی عروقی را در بر می گیرد. چندین بیماری و شرایط زیر چتر بیماری قلبی قرار می گیرند.

انواع بیماری های قلبی عبارتند از:

 • آریتمی
 • آترواسکلروز
 • کاردیومیوپاتی
 • نقص مادرزادی قلب
 • بیماری عروق کرونر (CAD)
 • عفونت های قلبی

اصطلاح “بیماری قلبی عروقی” همچنین ممکن است به شرایط قلبی اشاره کند که به طور خاص بر عروق خونی تأثیر می گذارد.

علائم بیماری قلبی چیست؟

انواع مختلف بیماری قلبی می تواند علائم مختلفی ایجاد کند.

آریتمی

آریتمی وضعیتی است که در آن ریتم قلب به طور غیر طبیعی می زند. علائمی که ممکن است تجربه کنید بسته به نوع آریتمی شما متفاوت است، اینکه آیا باعث می شود ضربان قلب شما خیلی سریع باشد یا خیلی کند.

آترواسکلروز

آترواسکلروز یک وضعیت پزشکی است که باعث کاهش خون رسانی به اندام های شما می شود. به غیر از درد قفسه سینه و احساس تنگی نفس، سایر علائم آترواسکلروز شامل خستگی و ضعف عضلانی در پاها به دلیل گردش خون ضعیف است.

نقایص مادرزادی قلب

نقایص مادرزادی قلب مشکلات قلبی است که در طول رشد جنین رخ می دهد. برخی از نقایص قلبی ممکن است شناسایی نشده باقی بمانند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با شروع علائم کشف شوند.

بیماری عروق کرونر (CAD)

بیماری عروق کرونر (CAD) به تجمع تدریجی پلاک در شریان هایی اشاره دارد که خون غنی از اکسیژن را به قلب و ریه ها می رسانند. این تجمع در نهایت می تواند جریان خون به قلب را محدود کند و منجر به عوارض جدی برای سلامتی شود.

کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی وضعیتی است که در آن ماهیچه های قلب بزرگ، سفت، ضخیم یا ضعیف می شوند. این می تواند بر توانایی قلب برای پمپاژ خون موثر تأثیر بگذارد و ممکن است علائمی مانند خستگی، تنگی نفس و تورم در پاها ایجاد کند.

عفونت های قلبی

عفونت های قلبی، از جمله اندوکاردیت و میوکاردیت، شرایط جدی هستند که می توانند در اثر عفونت های باکتریایی، ویروسی یا قارچی ایجاد شوند. این عفونت‌ها می‌توانند به دریچه‌ها و ماهیچه‌های قلب آسیب برسانند و منجر به علائمی مانند تب، درد قفسه سینه و ضربان قلب نامنظم شوند.

علائم بیماری قلبی در زنان چیست؟

زنان ممکن است علائم مختلفی را در مورد بیماری قلبی تجربه کنند که با علائمی که معمولاً در مردان مشاهده می شود متفاوت است. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شد علائمی را که اغلب در زنانی که از حمله قلبی رنج می‌بردند مشاهده می‌کردند. با کمال تعجب، درد قفسه سینه و سوزن سوزن شدن، که اغلب با حملات قلبی همراه است، رایج ترین علائمی نبودند که زنان تجربه می کردند (منبع مطلب). در عوض، محققان دریافتند که زنان بیشتر احساس اضطراب، سوء هاضمه و خستگی را گزارش می کنند.

این تفاوت در علائم اغلب می تواند منجر به سردرگمی شود، زیرا ممکن است با شرایط دیگری مانند افسردگی، یائسگی یا اضطراب اشتباه گرفته شود. برای زنان بسیار مهم است که از این علائم بالقوه بیماری قلبی آگاه باشند و هر گونه نگرانی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارند.

چه چیزی باعث بیماری قلبی می شود؟

بیماری قلبی مجموعه ای از بیماری ها و شرایطی است که باعث مشکلات قلبی عروقی می شود. هر نوع بیماری قلبی به دلیل چیزی کاملاً منحصر به فرد در آن بیماری ایجاد می شود.

آریتمی باعث موارد زیر می شود

علل ریتم غیر طبیعی قلب عبارتند از:

علت نقص مادرزادی قلب

این بیماری مادرزادی قلبی، نوزادان را در حالی که هنوز در رحم شکل می گیرند، تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از این ناهنجاری های قلبی می توانند شدید باشند و در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان می شوند. با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است این عیوب تا سال ها شناسایی نشود.

با افزایش سن، تغییراتی در ساختار قلب شما ممکن است رخ دهد. این تغییرات می تواند منجر به نقایص قلبی شود که ممکن است منجر به عوارض مختلف و مشکلات سلامتی شود.

کاردیومیوپاتی باعث می شود

انواع مختلفی از کاردیومیوپاتی وجود دارد . هر نوع نتیجه یک شرط جداگانه است:

 • کاردیومیوپاتی متسع ( شایع ترین نوع )
 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک
 • کاردیومیوپاتی محدود کننده

علل از سایر شرایط پزشکی یا بیماری های همراه یا ژنتیک متغیر است. همه علل به طور کامل شناخته نشده است.

عفونت قلبی باعث می شود

باکتری ها، انگل ها و ویروس ها شایع ترین علل عفونت های قلبی هستند. عفونت های کنترل نشده در بدن نیز در صورت عدم درمان مناسب می توانند به قلب آسیب برسانند.

برخی از عوامل خطر بیماری قلبی چیست؟

عوامل خطر زیادی برای بیماری قلبی وجود دارد. برخی قابل کنترل هستند و برخی دیگر قابل کنترل نیستند.

با توجه به داده های CDC، حدود ۴۷٪ از افراد در ایالات متحده حداقل یک عامل خطر برای بیماری قلبی دارند (منبع مطلب). برخی از این عوامل خطر عبارتند از:

برای مثال سیگار کشیدن یک عامل خطر قابل کنترل است. بر اساس منبع معتبر مؤسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی، افرادی که سیگار می کشند دو برابر شانس ابتلا به بیماری قلبی هستند .

افراد مبتلا به دیابت نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی باشند زیرا سطح بالای گلوکز خون احتمال ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهد:

 • آنژین
 • حمله قلبی
 • سکته
 • CAD

اگر دیابت دارید، مدیریت گلوکز می تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی را محدود کند. افراد مبتلا به فشار خون بالا و دیابت در معرض خطر بیشتری برای بیماری قلبی عروقی هستند.

عوامل خطر که نمی توانید کنترل کنید

سایر عوامل خطر بیماری قلبی عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی
 • قومیت
 • ارتباط جنسی
 • سن

اگرچه این عوامل خطر قابل کنترل نیستند، اما ممکن است بتوانید اثرات آنها را کنترل کنید.

سابقه خانوادگی CAD به ویژه اگر شامل موارر زیر نیز باشد نگران کننده است :

 • یکی از اقوام مرد زیر ۵۵ سال
 • یکی از اقوام زن زیر ۶۵ سال

افراد سیاهپوست غیر اسپانیایی، سفیدپوستان غیر اسپانیایی و افراد دارای میراث آسیایی یا جزایر اقیانوس آرام نسبت به بومیان آلاسکا یا بومیان آمریکا در معرض خطر بیشتری هستند.

همچنین، خطر ابتلا به بیماری قلبی در مردان بیشتر از زنان است. با توجه به آمار CDC ، شیوع بیماری قلبی در مردان بیشتر از زنان است.

بیماری قلبی چگونه تشخیص داده می شود؟

هنگامی که پزشک شما مشکوک به بیماری قلبی است، ممکن است آزمایش‌ها و ارزیابی‌های مختلفی را برای تأیید تشخیص توصیه کند. این آزمایش‌ها را می‌توان حتی قبل از شروع هر گونه علائم مربوط به بیماری قلبی انجام داد و امکان تشخیص و درمان به موقع را فراهم می‌کند.

علاوه بر این، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای بررسی علل احتمالی علائمی که ممکن است بعداً ایجاد کنید، پیشنهاد کند. با انجام یک ارزیابی کامل، پزشک می تواند سلامت قلب شما را بهتر درک کند و مراقبت های مناسب متناسب با نیازهای خاص شما را ارائه دهد. این آزمایش ها ممکن است شامل آزمایش خون، مطالعات تصویربرداری و تست استرس برای ارزیابی عملکرد قلب و شناسایی هر گونه مشکل بالقوه ای باشد که نیاز به توجه دارد.

معاینات فیزیکی و آزمایش خون

اولین قدمی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما برمی دارد انجام یک معاینه فیزیکی کامل است. این شامل بررسی علائم حیاتی شما، گوش دادن به قلب و ریه ها و بررسی سلامت کلی شما خواهد بود.

پس از معاینه فیزیکی، پزشک شما در مورد علائمی که تجربه کرده اید سؤال می کند. ارائه اطلاعات دقیق بسیار مهم است تا آنها بتوانند وضعیت شما را به طور دقیق ارزیابی کنند.

در مرحله بعد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در مورد سابقه پزشکی خانوادگی و شخصی شما می پرسد. این بسیار مهم است زیرا ژنتیک می تواند بر ایجاد برخی بیماری های قلبی تأثیر بگذارد. اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا درک جامعی از عوامل خطر شما به او ارائه دهد.

آزمایش خون معمولاً به عنوان بخشی از فرآیند تشخیصی انجام می شود. این آزمایش‌ها می‌توانند اطلاعات مهمی در مورد سطح کلسترول، نشانگرهای التهابی و سلامت کلی قلب شما نشان دهند. پزشک شما از این اطلاعات برای تعیین بهترین روش درمانی برای وضعیت خاص شما استفاده خواهد کرد.

تست های غیر تهاجمی

انواع آزمایشات غیرتهاجمی ممکن است برای تشخیص بیماری قلبی استفاده شود، مانند:

 • نوار قلب (EKG)
 • اکوکاردیوگرافی
 • تست استرس
 • سونوگرافی کاروتید
 • مانیتور هولتر
 • تست میز شیب
 • سی تی اسکن
 • MRI قلب

تست های تهاجمی

اگر معاینه فیزیکی، آزمایش‌های خون و آزمایش‌های غیرتهاجمی قطعی نباشد، پزشک ممکن است بخواهد داخل بدن شما را بررسی کند تا مشخص کند چه چیزی باعث علائم شما می‌شود. آزمایشات تهاجمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کاتتریزاسیون قلبی
 • آنژیوگرافی عروق کرونر
 • الکتروفیزیولوژی

در مورد آزمایشات مورد استفاده برای تشخیص بیماری قلبی بیشتر بخوانید.

چه درمان هایی برای بیماری قلبی وجود دارد؟

روش درمان بیماری قلبی بسته به نوع خاصی از بیماری قلبی که دارید و شدت آن می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، اگر در قلب خود عفونت دارید، پزشک ممکن است یک آنتی بیوتیک را برای کمک به درمان عفونت توصیه کند.

اگر در شریان‌هایتان پلاک ایجاد شده باشد، پزشک ممکن است یک برنامه دو مرحله‌ای در نظر بگیرد. اولا، آنها ممکن است برای کاهش خطر تجمع بیشتر پلاک، دارو تجویز کنند. علاوه بر این، آنها ممکن است راهنمایی هایی در مورد ایجاد تغییرات در شیوه زندگی ارائه دهند که می تواند به بهبود سلامت کلی قلب شما کمک کند.

از نظر دارو، گزینه های مختلفی وجود دارد که ممکن است توصیه شود، مانند مسدودکننده های بتا برای کمک به مدیریت فشار خون یا داروهای کاهش دهنده کلسترول برای کاهش تجمع پلاک. اصلاح سبک زندگی می تواند شامل افزایش فعالیت بدنی، انتخاب غذاهای سالم تر و ترک سیگار باشد.

درمان بیماری قلبی به سه دسته اصلی تقسیم می شود:

استراتژی های سبک زندگی

برخی از استراتژی های سبک زندگی می تواند به محافظت از قلب شما کمک کند. این شامل:

 • خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب، مانند رژیم غذایی DASH
 • ورزش منظم
 • ترک سیگار
 • محدود کردن مصرف الکل

داروها

دارو ممکن است برای درمان انواع خاصی از بیماری قلبی ضروری باشد. پزشک شما می تواند دارویی تجویز کند که می تواند بیماری قلبی شما را درمان یا مدیریت کند.

پزشک شما همچنین ممکن است داروهایی تجویز کند که خطر عوارض را کاهش داده یا متوقف می کند. داروی دقیقی که برای شما تجویز می شود به نوع بیماری قلبی شما بستگی دارد. مثالها عبارتند از:

 • مسدود کننده های بتا
 • رقیق کننده های خون
 • مسدود کننده های کانال کلسیم
 • مهارکننده های ACE

درباره داروهایی که بیماری قلبی را درمان می کنند بیشتر بخوانید.

جراحی یا روش های تهاجمی

در موارد خاصی از بیماری قلبی، انجام عمل جراحی یا مداخله پزشکی برای رفع مشکل و جلوگیری از پیشرفت علائم ضروری است.

برای نشان دادن، در مواردی که شریان‌های شما به‌شدت توسط پلاک مسدود شده‌اند، پزشک ممکن است برای بازگرداندن جریان خون مناسب و جلوگیری از عوارض احتمالی، قرار دادن استنت در شریان آسیب‌دیده را توصیه کند.

روش خاصی که پزشک شما انجام خواهد داد با توجه به ماهیت بیماری قلبی شما و سطح آسیبی که رخ داده است تعیین می شود.

چگونه می توانم از بیماری قلبی پیشگیری کنم؟

برخی از عوامل خطر بیماری قلبی، مانند سابقه خانوادگی شما، قابل کنترل نیستند. اما همچنان مهم است که با کاهش عوامل خطری که می توانید کنترل کنید، شانس ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهید.

۱. فشار خون و کلسترول سالم را هدف قرار دهید

دستیابی به فشار خون و سطوح کلسترول سالم گام های مهمی برای حفظ یک قلب قوی و سالم است. فشار خون معمولاً بر حسب میلی‌متر جیوه (میلی‌متر جیوه) اندازه‌گیری می‌شود و فشار خون سالم معمولاً کمتر از ۱۲۰ سیستولیک و ۸۰ دیاستولیک است. این اغلب به عنوان “۱۲۰ روی ۸۰” یا “۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه” بیان می شود.

فشار خون سیستولیک اندازه گیری زمانی است که قلب در حال انقباض است، در حالی که فشار خون دیاستولیک زمانی که قلب در حالت استراحت است اندازه گیری می شود. اعداد فشار خون بالاتر نشان می دهد که قلب تلاش بیشتری برای پمپاژ خون انجام می دهد که می تواند بر سیستم قلبی عروقی فشار وارد کند.

سطح کلسترول ایده آل بر اساس عوامل خطر فردی و سابقه سلامت قلب متفاوت است. عواملی مانند دیابت، حملات قلبی قبلی و خطر بالای بیماری قلبی می توانند بر سطح کلسترول هدف تأثیر بگذارند. حفظ سطح کلسترول در محدوده توصیه شده برای کاهش خطر بیماری قلبی و عوارض مرتبط مهم است.

۲. راهبردهای سبک زندگی سالم برای قلب را اتخاذ کنید

با اتخاذ همان عادات سالمی که برای مدیریت بیماری قلبی مفید هستند، می توانید در وهله اول خطر ابتلا به آن را کاهش دهید. متخصصان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند که در اکثر روزهای هفته ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنید که در مجموع به ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه در هفته می رسد (منبع مطلب). با این حال، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این دستورالعمل ها برای شما ایمن هستند، به خصوص اگر یک بیماری قلبی موجود دارید.

ترک سیگار برای سلامت قلب بسیار مهم است زیرا نیکوتین موجود در سیگار می‌تواند باعث باریک شدن رگ‌های خونی شود و مانع از گردش خون اکسیژن‌دار شود که می‌تواند منجر به تصلب شرایین شود. علاوه بر این، مدیریت استرس در کاهش احتمال بیماری قلبی حیاتی است زیرا استرس مزمن می تواند در ایجاد مشکلات قلبی نقش داشته باشد.

ممکن است ایجاد همه این تغییرات در سبک زندگی به یکباره طاقت فرسا به نظر برسد، اما مهم است که به یاد داشته باشید که پیشرفت، پیشرفت است، هر چقدر هم که کوچک باشد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا تاثیرگذارترین گام ها را در لحظه کنونی بردارید. حتی پیشرفت های کوچک به سمت این اهداف می تواند تا حد زیادی به سلامت و رفاه کلی شما کمک کند.

سوالات متداول

۱. چه ارتباطی بین بیماری قلبی و فشار خون وجود دارد؟

فشار خون بالا  باعث می شود قلب برای پمپاژ خون در سراسر بدن سخت تر کار کند. این افزایش حجم کار می‌تواند منجر به ضخیم‌تر شدن ماهیچه قلب و باریک شدن شریان‌ها شود که می‌تواند اثرات منفی بر سلامت کلی قلب داشته باشد.

علاوه بر این، فشار خون بالا می‌تواند باعث ضخیم‌تر شدن و انعطاف‌پذیری عضلات قلب شود که می‌تواند بر توانایی آن در پمپاژ مؤثر خون تأثیر بگذارد. این می تواند منجر به کاهش گردش خون غنی از اکسیژن شود که برای عملکرد بدن ضروری است.

۲. آیا درمانی برای بیماری قلبی وجود دارد؟

متأسفانه، هیچ درمان شناخته شده ای برای بیماری قلبی وجود ندارد، بنابراین نیاز به درمان و نظارت مداوم در طول زندگی فرد دارد. با این حال، داروها، روش ها و تغییرات سبک زندگی مختلفی وجود دارد که می تواند به کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

در برخی موارد، اگر سایر روش‌های درمانی در مدیریت مؤثر بیماری قلبی مؤثر نباشند، ممکن است روش‌هایی مانند مداخله عروق کرونر یا جراحی بای پس ضروری باشند.

۳. آیا برادی کاردی سینوسی نشانه بیماری قلبی است؟

برادی کاردی سینوسی به ضربان قلب آهسته تر از حد معمول اشاره دارد، اما به خودی خود لزوماً دلیلی برای هشدار نیست. در واقع، در افراد خاصی مانند ورزشکاران یا جوانان، می تواند نشان دهنده سلامت قلب باشد. با این حال، در برخی موارد، ممکن است با مشکلات جدی قلبی مرتبط باشد.

۴. بهترین تمرینات برای نشتی دریچه قلب چیست؟

برای کسانی که دریچه قلبشان نشتی دارد، پیاده روی منظم می تواند شکل مفیدی از ورزش برای سلامت قلب باشد. سعی کنید سرعتی را حفظ کنید که تنفس شما را به چالش بکشد و در عین حال مکالمه را فعال کنید.

علاوه بر پیاده روی، سایر اشکال ورزش های هوازی مانند شنا یا دوچرخه سواری نیز می توانند مفید باشند، البته تا زمانی که با شدت مشابه انجام شوند.

۵. چرا از بتابلوکرها در بیماری های قلبی استفاده می شود؟

بتا بلوکرها قدرت ضربان قلب شما را کند و کاهش می دهند. آنها همچنین فشار خون شما را کاهش می دهند. آنها با مسدود کردن هورمون آدرنالین (اپی نفرین) از اتصال به گیرنده های بتا در بدن شما کار می کنند.

کلام پایانی

 • نزدیک به نیمی از جمعیت ایالات متحده با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی روبرو هستند، روند نگران کننده ای که هیچ نشانه ای از کاهش سرعت را نشان نمی دهد.
 • با این وجود، با گنجاندن عادات سالم برای قلب در روال روزانه خود، می توانیم به طور موثر شیوع بیماری قلبی را کاهش دهیم. در حالی که ممکن است ایجاد این تغییرات در سبک زندگی پرمشغله و مدرن ما چالش برانگیز باشد، اما پاداش آن بسیار بیشتر از تلاش است. امروز با اولویت دادن به سلامت قلب خود، روی آینده ای سالم تر و شادتر برای خود سرمایه گذاری می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید