خانه » تناسب اندام » چگونه از شر شکم یائسگی خلاص شویم؟

چگونه از شر شکم یائسگی خلاص شویم؟

شکم یائسگی می‌تواند بخشی از بسیاری از تغییرات بدنی باشد که در طول این انتقال در زندگی اتفاق می‌افتد، که یکی از آنها افزایش وزن، به‌ویژه در ناحیه میانی است. در حالی که افزایش وزن یائسگی طبیعی است، کارهایی وجود دارد که می توانید برای مقابله با آن انجام دهید.

این مقاله علل و خطرات شکم یائسگی و همچنین راه های ایمن برای خلاص شدن از شر آن را توضیح می دهد.

چرا یائسگی روی شکم تأثیر می گذارد؟

افزایش وزن در دوران یائسگی با محوریت قسمت میانی بدن (یعنی شکم) شایع است. در این مرحله از زندگی، عوامل مرتبط با سن، عوامل هورمونی و سبک زندگی، همگی در افزایش وزن نقش دارند. نمونه هایی از این عوامل عبارتند از (منبع مطلب):

میانگین افزایش وزن در دوران یائسگی چقدر است؟

به طور متوسط، افراد در دهه ۵۰ و ۶۰ زندگی خود ۷۰۰ گرم در سال اضافه وزن پیدا می کنند. حدود سه چهارم افراد دارای اضافه وزن و نیمی از افراد چاق هستند.

نفخ شکم یائسگی

برخی از افراد علائم گوارشی  مانند گاز و نفخ دارند. شکم یائسگی می تواند مانند پُری، فشار و ناراحتی ناشی از نفخ و درد گاز باشد. شکم شما ممکن است برآمده یا بیرون زده و سفت و سفت باشد.

«وزن آب» (احتباس مایعات) مربوط به تغییر هورمون‌ها نیز می‌تواند منجر به نفخ شکم یائسگی شود (ممکن است زمانی که پریود شده‌اید همین اتفاق برای شما افتاده باشد). با این حال، نفخ ناشی از گاز یا مایع افزایش وزن واقعی نیست، حتی اگر ترازو بالاتر باشد.

تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی، تغییرات مرتبط با افزایش سن در بدن شما (از جمله هضم غذا)، خواب ضعیف، داروها، شرایط سلامت مزمن و استرس، همگی می توانند به نفخ شکم کمک کنند (منبع مطلب).

با پزشک خود در مورد استراتژی هایی برای مقابله با ناراحتی ناشی از نفخ یائسگی صحبت کنید، که می تواند شامل ترکیبی از استراتژی های سبک زندگی مانند کاهش استرس باشد. اگر نفخ مشکل شدیدی برای شما باشد، ممکن است پزشک مصرف داروهایی را که می‌توانند کمک کنند (مانند دیورتیک‌ها) توصیه کند.

افزایش وزن یائسگی

 • شما ممکن است متوجه افزایش وزن در دوران یائسگی شوید، بدن شما را به طرق مختلف تغییر می دهد – برای مثال، صورت شما پرتر به نظر می رسد یا شکم شما نرم تر از گذشته است.
 • وزنی که در دوران یائسگی در شکم خود اضافه کرده اید معمولاً گوشتی و ضخیم می شود و ممکن است متوجه مقداری چربی شوید. اگر شکم شما همیشه صاف بوده است، ممکن است متوجه شوید که در دوران یائسگی شروع به بیرون زدن از بالای شلوارتان می کند.
 • ممکن است احساس کنید که تغییرات در بدن شما در طول یائسگی به طور ناگهانی ایجاد شده است و به نظر نمی رسد به هیچ تغییری که ایجاد می کنید پاسخ دهد. در حالی که بسیاری از عادات بهداشتی و سبک زندگی که به نفخ یائسگی کمک می کنند نیز می توانند در افزایش وزن یائسگی نقش داشته باشند، به خاطر داشته باشید که ژنتیک شما نیز در این امر نقش دارد (منبع مطلب).

افزایش وزن در شکم شما در دوران یائسگی می تواند ناشی از تعدادی از عوامل مرتبط با “تغییر” در بدن و زندگی شما باشد، از جمله:

 • تغییر سطح هورمون
 • متابولیسم وابسته به سن و تغییرات توده بدن
 • تغییرات در سطح فعالیت شما (به عنوان مثال، بی تحرکی بیشتر، بازنشستگی، ناتوانی در شرکت در سرگرمی هایی مانند باغبانی به دلیل یک مشکل مزمن سلامتی، مجبور به محدود کردن ورزش به دلیل نگرانی های سلامتی)
 • شرایط پزشکی مزمن
 • مصرف دارو
 • تغییر در اشتها یا نیازهای غذایی شما

خطرات افزایش وزن در دوران یائسگی

خطرات سلامتی مرتبط با چاقی شکمی مانند:

 • سرطان
 • بیماری کیسه صفرا
 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا ( هایپرتنشن )
 • آرتروز
 • دیابت نوع ۲

چگونه از شر شکم یائسگی خلاص شوید؟

افزایش وزن در دوران یائسگی می تواند بدون تغییر رفتار آشکار ظاهر شود و به خودی خود از بین نمی رود. مانند هر کاهش وزن دیگری، کاهش وزن یائسگی مستلزم آن است که کالری بیشتری نسبت به کالری دریافتی مصرف کنید.

افزایش وزن در دوران یائسگی می تواند بر احساس شما نسبت به بدن و احساس شما در بدن شما تأثیر بگذارد. شما می توانید با ورزش بیشتر، رژیم غذایی که نیازها و اهداف تغذیه ای شما را برآورده می کند و یافتن راه هایی برای مدیریت استرس، برای بهبود تصویر خود و مقابله با شکم یائسگی قدم بردارید.

راه های بی خطری برای خلاص شدن از شر شکم یائسگی وجود دارد، و بسیاری از آنها چیزهایی هستند که می توانید همین الان شروع به کار کنید.

۱. ورزش

ورزش برای رسیدن و حفظ وزنی که از سلامت شما در هر سنی حمایت می کند، کلیدی است. در دوران یائسگی، می تواند به کاهش چربی شکم کمک کند.

تحقیقات در مورد ورزش به عنوان یک روش کاهش وزن در افراد یائسه نشان داده است که می تواند بسیار موثر باشد. در یک مطالعه، افرادی که ورزش می‌کردند و تغییراتی در رژیم غذایی ایجاد می‌کردند، نسبت به افرادی که از این مداخلات استفاده نمی‌کردند، احتمال کاهش وزن، کاهش اندازه‌گیری دور کمر و کاهش شاخص توده بدنی (BMI) خود پس از چندین سال بیشتر بود (منبع مطلب).

انجام تمرینات شکمی “هدفمند” برای خلاص شدن از شر چربی های شکم کمک کننده به نظر می رسد، اما نمی توانید دقیقاً به بدن خود بگویید که در کجا وزن کم کند.

وقتی تغییراتی را در سطح فعالیت بدنی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا کالری بیشتری بسوزانید یا کالری کمتری بخورید، وزن خود را در سراسر بدن از جمله در شکم کم خواهید کرد. گفتنی است، انجام تمریناتی که عضلات شکم شما را تقویت می کند ممکن است به سفت شدن آن ها و بهبود ظاهر آنها کمک کند و همچنین به شما احساس قوی تر شدن بدهد (منبع مطلب).

بهترین ورزش برای افزایش وزن یائسگی در واقع هر کاری است که دوست دارید انجام دهید. به احتمال زیاد به یک تمرین با نگرش مثبت نزدیک می شوید و اگر چیزی است که از آن لذت می برید به آن پایبند باشید.

اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، ورزش های قلبی عروقی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، ورزش های استقامتی و رقص را امتحان کنید تا کالری بسوزانید. سپس، برخی از فعالیت های مقاومتی مانند وزنه ها را برای ساخت و حفظ توده عضلانی خود اضافه کنید (منبع مطلب).

۲. از ردیاب های فعالیت استفاده کنید

یک ردیاب فعالیت یا گام شمار می تواند به شما در نظارت بر سطح فعالیت خود در طول روز کمک کند. با تماشای فعالیت خود، می توانید نگاهی عینی به میزان فعال (یا غیرفعال بودن) خود داشته باشید. شما می توانید از این اطلاعات برای تعیین اهداف و حفظ انگیزه برای رسیدن به آنها استفاده کنید.

۳. رژیم غذایی

با بالا رفتن سن، ممکن است متوجه شوید که نمی توانید به همان اندازه که قبلاً کالری مصرف می کردید، بدون افزایش وزن، کالری دریافت کنید. برای کاهش وزن شکم یائسگی و حفظ آن، باید کالری دریافتی خود را کاهش دهید، کالری هایی که می سوزانید را افزایش دهید یا هر دو را افزایش دهید (منبع مطلب).

در دوران یائسگی، روی افزایش مصرف غذاهای گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل تمرکز کنید. در عین حال، از مصرف برخی مواد غذایی که به نفخ و احتباس مایعات کمک می کنند، مانند غذاهای فرآوری شده، میان وعده های نمکی و کافئین، خودداری کنید. علاوه بر این، غذاها و تنقلات پرچرب، قندی و پرکالری نیز باید محدود شوند تا از اضافه شدن کالری اضافی و کمک به افزایش وزن جلوگیری شود.

هیچ رژیم غذایی واحدی برای مقابله با افزایش وزن در دوران یائسگی در هر فرد بهترین نیست، اما مکان هایی برای شروع تحقیقاتی وجود دارد.

به عنوان مثال، یک مطالعه به اثرات رژیم مدیترانه ای بر کاهش وزن در افراد یائسه پرداخت.این روش غذا خوردن شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل، ماهی و روغن زیتون در این رژیم است. این مطالعه نشان داد که افرادی که رژیم غذایی مدیترانه ای داشتند، چربی خود را از دست دادند و توده عضلانی خود را حفظ کردند.

۴. کالری سوزی کند می شود

پس از یائسگی، افراد تمایل دارند حداقل ۲۰۰ کالری کمتر در روز بسوزانند. به همین دلیل است که حتی اگر لزوماً بیشتر غذا نمی خورید ممکن است وزن اضافه کنید و چرا اضافه کردن ورزش (که در آن کالری بیشتری می سوزانید) می تواند به کاهش وزن شما کمک کند (منبع مطلب).

۵. مدیریت استرس

مشخص شده است که استرس ارتباط مستقیمی با افزایش وزن دارد، به خصوص در ناحیه شکم. تحقیقات نشان داده است که هورمون کورتیزول که در هنگام استرس ترشح می شود، به تجمع چربی در شکم کمک می کند. با کاهش سطح استرس، افراد به طور بالقوه می توانند این اثر را به حداقل برسانند. (منبع مطلب).

استرس همچنین می تواند بر عادات غذایی فرد تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، زمانی که فردی در مورد برنامه خود استرس دارد، ممکن است فست فود، غذاهای فرآوری شده و آماده را برای صرفه جویی در زمان انتخاب کند. علاوه بر این، خوردن می تواند راهی برای مقابله با استرس و احساس بهتر باشد.

برای مدیریت استرس، افراد می توانند سعی کنند برنامه خود را ساده کرده و به دنبال راه هایی برای کنترل بیشتر آن باشند. گنجاندن تمرین های تمرکز حواس مانند یوگا یا مدیتیشن در روتین آنها نیز می تواند مفید باشد.

اگر فردی برای مدیریت استرس خود تلاش می کند، ممکن است کمک گرفتن از یک متخصص سلامت روان مفید باشد. یک پزشک سلامت روان می تواند به شناسایی عوامل استرس زا در زندگی فرد کمک کند که ممکن است در ایجاد استرس نقش داشته باشند و راهبردهای مقابله ای سالم را ارائه دهند.

۶. روش های زیبایی

برخی از روش های پزشکی برای مقابله با شکم یائسگی وجود دارد که اگر احساس می کنید تغییرات سبک زندگی به اندازه کافی کمک نکرده است، می توانید آنها را در نظر بگیرید. می‌توانید با ارائه‌دهنده خود صحبت کنید تا بفهمید که آیا ابدومینوپلاستی (یک عمل جراحی شکم) یا لیپوساکشن گزینه‌ای برای شما خواهد بود.

۷. خطرات را بشناسید

مانند هر جراحی دیگری، روش های زیبایی برای برداشتن چربی شکم یائسگی خطراتی را به همراه دارد. خطرات ناشی از بیهوشی، خود جراحی و عفونت هایی وجود دارد که می تواند در بهبودی شما اتفاق بیفتد. همچنین این احتمال وجود دارد که به نتایج دلخواهتان نرسید یا اگر چیزی طبق برنامه پیش نرود، در آینده به جراحی بیشتری نیاز خواهید داشت.

آیا می توانید از یائسگی شکم جلوگیری کنید؟

لزوماً نمی توان از شکم یائسگی به طور کلی جلوگیری کرد زیرا افزایش وزن بخش بسیار معمولی و مورد انتظار از گذار است.

به خاطر داشته باشید که همه افراد در دوران یائسگی در شکم خود وزن اضافه نمی کنند. همچنین ممکن است متوجه شوید که شکم یائسگی با افزایش سن کاهش می یابد یا از بین می رود و بدن شما همچنان به تغییر ادامه می دهد.

بسیاری از نکات مشابه برای از دست دادن شکم یائسگی برای جلوگیری از آن نیز اعمال می شود. خوردن یک رژیم غذایی مغذی، کاهش کالری دریافتی، افزایش فعالیت بدنی و کاهش استرس می تواند به شما در حفظ وزن سالم در دوران یائسگی کمک کند (منبع مطلب).

اگر شکم یائسگی از بین نرود چه؟

اگر شکم یائسگی شما سرسختانه در حال آویزان شدن است یا بدتر می شود، حتی اگر در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کرده اید، با پزشک خود صحبت کنید. نفخ شدید می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای یا حتی چیزی جدی تر مانند کیست یا تومور باشد (منبع مطلب).

کلام پایانی

 • با نزدیک شدن به یائسگی، ممکن است بخواهید خود را برای افزایش وزن آماده کنید. افزایش وزن در دوران یائسگی بسیار رایج است و اغلب در شکم شما اتفاق می افتد.
 • کار بر روی عاداتی مانند خوردن یک رژیم غذایی متعادل و دانستن میزان کالری مورد نیاز در روز، انجام فعالیت بدنی منظم که از آن لذت می برید، و مدیریت استرس، همه چیزهایی هستند که می توانند به شما کمک کنند تا وزنی داشته باشید که از سلامت شما در دوران یائسگی و فراتر از آن حمایت می کند. .
 • اگر سعی کرده اید در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید و همچنان به دلیل شکم یائسگی تصور منفی از خود دارید، با پزشک خود صحبت کنید. اگر از خطرات ناشی از آن راحت هستید، ممکن است بخواهید روش های زیبایی را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید