خانه » بیماری ها » شناخت انواع بیماری های قلبی در کودکان و نوجوانان

شناخت انواع بیماری های قلبی در کودکان و نوجوانان

انواع مختلفی از مشکلات قلبی می تواند کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار دهد. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • نقص مادرزادی قلب
 • عفونت هایی که بر قلب تاثیر می گذارد
 • بیماری قلبی که در دوران کودکی به دلیل بیماری ها یا سندرم های ژنتیکی به دست می آید

خبر خوب این است که با درمان، بسیاری از کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری قلبی به زندگی فعال و کامل ادامه می دهند.

انواع بیماری‌های قلبی که معمولاً کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهند و نحوه برخورد پزشکان با آنها را پوشش می‌دهیم.

بیماری قلبی مادرزادی

بیماری قلبی مادرزادی (CHD) نوعی بیماری قلبی است که شما با آن متولد می شوید. این به دلیل نقص قلبی است که در بدو تولد وجود دارد. در ایالات متحده، تخمین زده می شود ۱ درصد از نوزادانی که هر سال متولد می شوند، بیماری قلبی مادرزادی دارند (منبع مطلب).

بیماری های قلبی مادرزادی که کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهند می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • اختلالات دریچه قلب مانند باریک شدن دریچه آئورت که جریان خون را محدود می کند
 • سندرم هیپوپلاستیک قلب چپ، که در آن سمت چپ قلب توسعه نیافته است
 • اختلالات مربوط به سوراخ‌هایی در قلب، معمولاً در دیواره‌های بین اتاقک‌ها و بین رگ‌های خونی اصلی که از قلب خارج می‌شوند، از جمله:
 • تترالوژی فالوت، که ترکیبی از چهار نقص است، از جمله:
  • یک سوراخ در سپتوم بطنی
  • یک راه باریک بین بطن راست و شریان ریوی
  • سمت راست ضخیم شده قلب
  • یک آئورت جابجا شده

درمان بیماری قلبی مادرزادی بسته به شدت بیماری متفاوت است، اما ممکن است شامل جراحی، روش‌های کاتتر، داروها یا حتی پیوند قلب در موارد شدید باشد. برخی از افراد مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی ممکن است برای مدیریت موثر علائم خود به نظارت و درمان مادام العمر نیاز داشته باشند.

آترواسکلروز

آترواسکلروز یک وضعیت پزشکی است که با تجمع پلاک‌های پر از چربی و کلسترول در دیواره‌های سرخرگ مشخص می‌شود که منجر به باریک شدن و سفت شدن تدریجی این رگ‌های خونی می‌شود. این فرآیند ممکن است چندین سال طول بکشد تا ایجاد شود و به دلیل افزایش احتمال تشکیل لخته های خون در این مسیرهای مسدود شده، خطرات قابل توجهی برای مسائل قلبی عروقی مانند حملات قلبی و سکته ایجاد می کند.

شروع این بیماری منحصر به بزرگسالان نیست. برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است در دوران کودکی یا حتی نوجوانی شروع شود، البته بدون اینکه علائم آشکاری در سنین پایین نشان دهد. علت دقیق هنوز نامشخص است، اما تصور می شود که تحت تأثیر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باشد.

چاقی دوران کودکی به دلیل ارتباط آن با بیماری های مزمن مختلف مانند کلسترول بالا و فشار خون بالا به یک مسئله بهداشتی مهم در سراسر جهان تبدیل شده است. تشخیص زودهنگام این عوامل خطر برای پیشگیری از عوارض طولانی مدت و بهبود نتایج کلی سلامت در کودکان بسیار مهم است. هدف این مقاله بررسی عوامل خطر مرتبط با کلسترول بالا و فشار خون بالا در کودکان، فرآیندهای غربالگری و گزینه های درمانی موجود است.

چندین مشکل بهداشتی و عوامل دیگر ممکن است خطر ابتلا به کلسترول بالا و فشار خون بالا را در کودکان افزایش دهد. این شامل موارد زیر می باشد:

 • اضافه وزن و یا چاقی: کودکانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، احتمال بالاتری برای افزایش سطح کلسترول و فشار خون دارند. اضافه وزن می تواند منجر به رسوب چربی شود که بر توانایی کبد برای تولید لیپوپروتئین های سالم تأثیر می گذارد و در نتیجه سطح کلسترول بالا را به همراه دارد.
 • دیابت نوع ۱ و نوع ۲: کودکان مبتلا به هر دو نوع دیابت به دلیل اختلال در توانایی بدن در تنظیم موثر سطح قند خون، در معرض خطر افزایش کلسترول و فشار خون بالا هستند.
 • فشار خون: کودکان مبتلا به فشار خون بالا در آینده بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی از جمله حملات قلبی و سکته هستند. شناسایی و مدیریت فشار خون در مراحل اولیه برای جلوگیری از این عوارض ضروری است.
 • عوامل ژنتیکی: برخی جهش های ژنتیکی می توانند خطر ابتلا به کلسترول بالا یا فشار خون را در کودکان افزایش دهند. به عنوان مثال، هیپرکلسترولمی خانوادگی یک بیماری ارثی است که با سطوح بالای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) مشخص می شود که به عنوان کلسترول “بد” نیز شناخته می شود.
 • سندرم متابولیکاین سندرم شامل مجموعه ای از عوامل خطر مانند چاقی شکمی، فشار خون بالا، سطوح بالای تری گلیسیرید، سطوح پایین کلسترول HDL (کلسترول خوب) و مقاومت به انسولین است. کودکان مبتلا به سندرم متابولیک در معرض افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ هستند.

پزشکان همه کودکان را از نظر کلسترول بالا و فشار خون بالا در طی معاینات منظم بررسی می کنند. با این حال، اگر برخی از کودکان دارای عوامل خطر خاصی مانند اضافه وزن/چاقی، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، یا بیماری های تشخیص داده شده مانند دیابت باشند، ممکن است به غربالگری مکرر یا زودتر نیاز داشته باشند. تشخیص زودهنگام به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا مداخلات مناسب را اجرا کنند و پیشرفت کودک را به طور موثر نظارت کنند.

هدف اولیه از درمان کلسترول بالا و فشار خون بالا در کودکان جلوگیری از عوارض طولانی مدت مرتبط با این عوامل خطر است. درمان معمولاً شامل تغییرات سبک زندگی، مانند افزایش فعالیت بدنی و اصلاح رژیم غذایی، از جمله یک رژیم غذایی متعادل و مغذی است که بر کاهش چربی های اشباع شده و مصرف سدیم تمرکز دارد. در برخی موارد، اگر کودک به مداخلات غیردارویی به خوبی پاسخ ندهد یا اشکال شدید کلسترول بالا یا فشار خون بالا داشته باشد، ممکن است داروها تجویز شود.

کلسترول بالا و فشار خون بالا در کودکان در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض جدی برای سلامتی شود. درک عوامل خطر، فرآیندهای غربالگری و گزینه های درمانی موجود برای والدین و متخصصان مراقبت های بهداشتی ضروری است تا این شرایط را به طور موثر مدیریت کنند. ترویج عادات سبک زندگی سالم از سنین پایین در پیشگیری از بیماری های مزمن و بهبود رفاه کلی در طول زندگی کودک بسیار مهم است.

آریتمی ها

آریتمی یک ریتم غیرطبیعی در قلب است که ممکن است باعث پمپاژ کمتر از حد طبیعی شود. انواع مختلفی از آریتمی وجود دارد که می تواند در کودکان رخ دهد، از جمله موارد زیر:

 • ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) که شایع ترین نوع آن در کودکان تاکی کاردی فوق بطنی است
 • ضربان قلب آهسته (برادی کاردی)
 • سندرم QT طولانی (LQTS)
 • سندرم ولف پارکینسون وایت (سندرم WPW)

علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ضعف
 • خستگی
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • مشکل در تغذیه

درمان ها به نوع آریتمی و تأثیر آن بر سلامت کودک بستگی دارد.

بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی یک بیماری غیر معمول است که عمدتا کودکان زیر پنج سال را تحت تاثیر قرار می دهد (منبع مطلب). مشخص شده است که باعث التهاب در اندام های زیر می شود:

 • عروق قلب
 • دست ها
 • پا ها
 • دهان
 • لب
 • گلو

یکی از بارزترین ویژگی های بیماری کاوازاکی، تب شدید است که برای چند روز یا حتی هفته ها ادامه دارد. این تب اغلب همراه با تورم در غدد لنفاوی رخ می دهد و می تواند منجر به علائم دیگری مانند قرمزی و سوزش چشم، بثورات پوستی، غدد متورم، درد در مفاصل و خستگی مفرط شود.

تشخیص بیماری کاوازاکی به دلیل ماهیت غیر معمول و علائم غیر اختصاصی آن دشوار است. متخصصان پزشکی معمولاً به ترکیبی از مشاهدات بالینی، آزمایش‌های آزمایشگاهی (از جمله آزمایش خون) و مطالعات تصویربرداری برای تأیید یا رد این وضعیت تکیه می‌کنند.

درمان بستگی به وسعت بیماری دارد اما اغلب شامل درمان سریع با موارد زیر است:

 • گاما گلوبولین داخل وریدی
 • آسپرین، فقط در صورت تجویز پزشک مصرف شود
 • کورتیکواستروئیدها، که ممکن است عوارض بعدی را کاهش دهد

کودکانی که مبتلا به بیماری کاوازاکی تشخیص داده می شوند، معمولاً به درمان پاسخ می دهند، اما به دلیل احتمال عوارض طولانی مدت، نظارت بر سلامت قلب آنها در طول زندگی ضروری است. قرار ملاقات های منظم با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای شناسایی و مدیریت هر گونه مشکل قلبی عروقی بالقوه ای که ممکن است در نتیجه این بیماری ایجاد شود، بسیار مهم است.

بیماری کاوازاکی یک بیماری نسبتاً نادر و در عین حال مهم است که کودکان خردسال را تحت تأثیر قرار می دهد. در حالی که علت دقیق آن هنوز ناشناخته است، تشخیص زودهنگام و درمان مناسب می تواند به طور قابل توجهی خطر عوارض شدید را کاهش دهد. قرار ملاقات های پیگیری منظم برای اطمینان از سلامت مطلوب قلب برای افرادی که این وضعیت التهابی را تجربه کرده اند ضروری است.

خطر مصرف آسپرین در کودکان

در حالی که پزشکان ممکن است از آسپرین برای درمان برخی از بیماری‌های کودکان استفاده کنند، استفاده از آن در خانه به عنوان کاهش‌دهنده تب می‌تواند خطرناک باشد. در کودکان مبتلا به عفونت ویروسی، آسپرین می تواند باعث سندرم ری شود، یک اختلال نادر که باعث آسیب مغزی و کبدی می شود.

سوفل قلبی

سوفل قلبی به صدای قابل شنیدن اطلاق می شود که زمانی رخ می دهد که خون در حفره ها یا دریچه های قلب یا رگ های خونی مجاور جریان یابد. در بسیاری از موارد، این صدا بی ضرر است و هیچ خطر قابل توجهی برای سلامتی ندارد. با این حال، شرایط خاص ممکن است نشان دهنده مشکلات قلبی عروقی باشد.

سوفل قلبی ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

 • بیماری قلبی مادرزادی
 • تب
 • کم خونی

هنگامی که کودکان در طول معاینه پزشکی صداهای غیرطبیعی قلب خود را نشان می دهند، پزشکان اغلب آزمایش های بیشتری را روی قلب آنها انجام می دهند تا علت و میزان مشکلات احتمالی را تعیین کنند.

در برخی موارد، سوفل قلبی را می‌توان «بی‌گناه» در نظر گرفت، به این معنی که نشان‌دهنده هیچ مشکل قلبی عروقی نیست و معمولاً بدون مداخله خود به خود برطرف می‌شود. از سوی دیگر، اگر مشخص شود سوفل قلبی ناشی از نقص در ساختار یا عملکرد قلب است، ممکن است برای رفع این مشکل و جلوگیری از عوارض احتمالی، به درمان بیشتری نیاز باشد.

پریکاردیت

این وضعیت زمانی رخ می دهد که کیسه یا غشای نازکی که قلب را احاطه کرده است (پریکارد) ملتهب یا عفونی شود. مقدار مایع بین دو لایه آن افزایش می‌یابد و توانایی قلب برای پمپاژ خون آنطور که باید را مختل می‌کند.

پریکاردیت دلایل مختلفی دارد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • جراحی برای ترمیم بیماری قلبی مادرزادی
 • عفونت های باکتریایی، عفونت های ویروسی یا عفونت های قارچی
 • بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس

شدت درمان به سن و سلامت کلی فرد بستگی دارد، با درمان های متناسب با هر مورد برای اطمینان از مدیریت مناسب و بهبودی از این بیماری.

بیماری روماتیسمی قلبی

بیماری روماتیسمی قلبی یک بیماری التهابی است که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب ناشی از درمان نشدن یا درمان ناکافی گلودرد استرپتوکوکی و مخملک ناشی از باکتری استرپتوکوک گروه A است. این بیماری معمولاً حدود ۲-۳ هفته پس از چنین عفونت باکتریایی ایجاد می شود. این می تواند باعث آسیب دائمی دریچه های قلب و عضله قلب به دلیل التهاب شود که به عنوان میوکاردیت نیز شناخته می شود.

تب روماتیسمی در کودکان ۵ تا ۱۵ ساله شیوع بیشتری دارد. با این حال، علائم آن معمولاً تا بزرگسالی ظاهر نمی شود. تب روماتیسمی و در نتیجه بیماری روماتیسمی قلبی در کشورهای در حال توسعه شایع تر است. خبر خوب این است که با درمان به موقع گلودرد استرپتوکوکی با آنتی بیوتیک ها می توان از این وضعیت پیشگیری کرد.

به طور خلاصه، بیماری روماتیسمی قلبی یک بیماری جدی است که عمدتاً به دلیل عفونت استرپتوکوک گروه A درمان نشده ایجاد می شود، که می تواند ناشی از گلودرد استرپتوکوکی یا مخملک باشد. این دریچه‌های قلب و ماهیچه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اغلب در بزرگسالی علائمی را برای کسانی که در دوران کودکی به عفونت مبتلا شده‌اند نشان می‌دهد. پیشگیری شامل درمان سریع با آنتی بیوتیک ها پس از تشخیص عفونت گلودرد استرپتوکوکی است.

عفونت ها

میوکاردیت التهاب عضله قلب است که اغلب در اثر عفونت های ویروسی، باکتریایی یا قارچی ایجاد می شود. این عفونت ها ممکن است بر توانایی قلب برای پمپاژ موثر خون در سراسر بدن تأثیر بگذارد.

میوکاردیت مرتبط با عفونت یک وضعیت نسبتاً نادر است و می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • خستگی
 • تنگی نفس
 • ناراحتی قفسه سینه

درمان میوکاردیت معمولاً شامل داروها و سایر روش‌های درمانی با هدف مدیریت علائم مرتبط با آن است. این درمان ها ممکن است شامل داروهای ضد التهابی، مسکن ها یا مایعات داخل وریدی برای کمک به حفظ حجم مناسب خون در بدن باشد. در برخی موارد، افراد مبتلا به میوکاردیت ممکن است برای نظارت دقیق بر وضعیت خود و اطمینان از دریافت مراقبت های پزشکی مناسب، نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. به طور کلی، تشخیص به موقع و درمان موثر برای مدیریت این بیماری بالقوه جدی قلبی ناشی از عفونت بسیار مهم است.

سوالات متداول

۱. شایع ترین بیماری های قلبی در کودکان چیست؟

بیماری های قلبی شایع تر در کودکان در ایالات متحده شامل بیماری های مادرزادی قلبی و بیماری های قلبی اکتسابی مانند بیماری کاوازاکی است.

۲. از کجا بفهمید فرزندتان مشکلات قلبی دارد؟

یک کودک یا نوجوان ممکن است برخی از نشانه‌های مشکلات قلبی را نشان دهد، مانند مشکل در افزایش وزن، تنگی نفس در حین فعالیت، تپش قلب و غش کردن در حین فعالیت.

۳. شایع ترین علت بیماری قلبی در کودکان و نوجوانان چیست؟

شایع ترین علت بیماری قلبی در کودکان نقص مادرزادی قلب است که مشکل قلبی است که در بدو تولد وجود داشته است.

۴. انواع بیماری قلبی اکتسابی در کودکان چیست؟

کودکان و نوجوانان ممکن است به دلیل برخی مشکلات سلامتی، از جمله بیماری کاوازاکی، تب روماتیسمی، عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا قارچی و تروما دچار بیماری قلبی شوند.

کلام پایانی

 • کودکان و نوجوانان نیز از ابتلا به انواع بیماری های قلبی مستثنی نیستند. این شرایط پزشکی می توانند در بدو تولد ایجاد شوند یا به دلیل عفونت ها، بیماری ها یا سایر مشکلات سلامتی در طول زمان ایجاد شوند.
 • گزینه های درمانی برای این بیماری ها بسته به شدت و علت بیماری متفاوت است. در برخی موارد، درمان به موقع می‌تواند به رفع بیماری‌های زمینه‌ای که به بیماری قلبی کمک می‌کنند کمک کند و منجر به بهبودی کامل شود.
 • با این حال، کودکان یا نوجوانان ممکن است نیاز به نظارت و مراقبت مداوم در طول زندگی خود داشته باشند، اگر مشکلات قلبی آنها به طور کامل از طریق مداخله حل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید