خانه » سلامت روان » راهنمای کامل انواع بیماری های روانی، تشخیص و درمان آنها

راهنمای کامل انواع بیماری های روانی، تشخیص و درمان آنها

مشکلات رایج سلامت روان و بیماری های روانی می تواند شامل اختلال دوقطبی، اختلال افسردگی اساسی و اختلال اضطراب اجتماعی باشد. درمان می تواند بسته به شدت آن شامل دارو, تراپی و یا ترکیبی ازهر دو باشد.

سلامت روان چیست؟

سلامت روان به رفاه عاطفی و روانی شما اشاره دارد. داشتن سلامت روانی خوب به شما کمک می کند تا زندگی نسبتاً شاد و سالمی داشته باشید. این حالت به شما کمک می کند انعطاف پذیری و توانایی مقابله با مشکلات زندگی را نشان دهید.

سلامت روان شما می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله رویدادهای زندگی یا حتی ژنتیک شما باشد.

استراتژی های زیادی وجود دارند که می توانند به شما در ایجاد و حفظ سلامت روان کمک کنند. این استراتژی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حفظ نگرش مثبت
 • فعال بودن بدنی
 • کمک به افراد دیگر
 • خواب کافی
 • خوردن یک رژیم غذایی سالم
 • در صورت نیاز به کمک حرفه ای برای سلامت روان خود بخواهید
 • معاشرت با افرادی که از گذراندن وقت با آنها لذت می برید
 • شکل گیری و استفاده از مهارت های مقابله ای موثر برای مقابله با مشکلات

بیماری روانی چیست؟

بیماری روانی یک اصطلاح عام است که طیف گسترده ای از مشکلات را در بر می گیرد که بر نحوه احساس و تفکر شما تأثیر می گذارند. همچنین می تواند بر توانایی شما برای گذراندن زندگی روزمره تأثیر بگذارد. بیماری های روانی می توانند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرند، از جمله:

 • ژنتیک
 • محیط
 • عادات روزانه
 • زیست شناسی

مشکلات مربوط به سلامت روان در ایالات متحده رایج است. از هر پنج بزرگسال آمریکایی، یک نفر در سال حداقل یک بیماری روانی را تجربه می کند. و از هر پنج جوان ۱۳ تا ۱۸ ساله یک نفر در مقطعی از زندگی خود نیز دچار بیماری روانی می شود.

اگرچه بیماری های روانی شایع هستند، اما شدت آنها متفاوت است. از هر ۲۵ بزرگسال یک نفر هر سال یک بیماری روانی جدی را تجربه می کند. بیماری روانی جدی می تواند به طور قابل توجهی توانایی شما را برای انجام زندگی روزمره کاهش دهد. گروه های مختلف افراد, بیماری روانی جدی را با علائمی متفاوت تجربه می کنند.

بر اساس منبع معتبر موسسه ملی سلامت روان، زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به بیماری روانی جدی هستند. افراد ۱۸ تا ۲۵ ساله به احتمال زیاد بیماری روانی جدی را تجربه می کنند. افرادی که دورگه هستند نیز بیشتر از دیگر قومیت ها دچار بیماری روانی جدی می شوند.

اختلالات سلامت روان

انواع مختلفی از اختلالات سلامت روان وجود دارد. متخصصان روانپزشک و روانشناش با بررسی تقریباً ۳۰۰ پارامتر مختلف بیماری های روان را تشخیص می دهند.

اینها برخی از شایع ترین بیماری های روانی که افراد را در ایالات متحده افراد را تحت تاثیر قرار می دهد بیان می شود:

اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی یک بیماری روانی مزمن است که سالانه حدود ۲.۶ درصد از آمریکایی ها را مبتلا می کند. مشخصه آن دوره‌های اوج و پرانرژی، شیدایی و افسردگی در دوره های افت است.

اینها می توانند بر سطح انرژی و توانایی فرد برای تفکر منطقی تأثیر بگذارند. نوسانات خلقی ناشی از اختلال دوقطبی بسیار شدیدتر از فراز و نشیب های کوچکی است که اکثر مردم به صورت روزانه تجربه می کنند.

اختلال افسردگی مداوم

اختلال افسردگی مداوم نوعی افسردگی مزمن است. به آن دیستیمیا (کج‌خلقی، افسرده‌خویی) نیز می گویند. در حالی که افسردگی دیس تایمیک شدید نیست، اما می تواند در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند. افراد مبتلا به این بیماری حداقل به مدت دو سال علائم را تجربه می کنند.

حدود ۱.۵ درصد بزرگسالان آمریکایی هر سال دچار دیستیمیا می شوند (منبع).

اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر (GAD) فراتر از اضطراب عادی روزمرهمانند عصبی بودن قبل از ارائه پروژه یا کار است. اختلال اضطراب فراگیر باعث می شود که شخص در مورد بسیاری چیزها به شدت نگران شود، حتی زمانی که دلیل کمی برای نگرانی وجود دارد یا اصلا دلیلی وجود ندارد.

افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر ممکن است در طول روز بسیار عصبی باشند. آنها ممکن است فکر کنند هیچ چیز هرگز به نفع آنها نخواهد بود. گاهی اوقات نگرانی می تواند افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر را از انجام وظایف و کارهای روزمره باز دارد. اختلال اضطراب فراگیر هر ساله حدود ۳ درصد از آمریکایی ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

اختلال افسردگی اساسی

اختلال افسردگی اساسی (Major Depressive Disorder) باعث احساس غم و اندوه شدید یا ناامیدی می شود که حداقل دو هفته طول می کشد. به این وضعیت افسردگی بالینی نیز می گویند.

افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی ممکن است آنقدر از زندگی خود ناراحت شوند که به خودکشی فکر کنند یا اقدام به خودکشی کنند. حدود ۷ درصد از آمریکایی ها هر سال حداقل یک دوره افسردگی اساسی را تجربه می کنند.

اختلال وسواس فکری عملی

اختلال وسواس فکری اجباری (Obsessive Compulsive Disorder ) باعث ایجاد افکار یا وسواس های مداوم و تکراری می شود. این افکار با تمایلات غیرضروری و غیرمنطقی برای انجام برخی رفتارها یا اجبارها اتفاق می افتد.

بسیاری از افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری اجباری متوجه هستند که افکار و اعمال آنها غیر منطقی است، اما نمی توانند آن ها را متوقف کنند. بیش از ۲ درصد از آمریکایی ها در مقطعی از زندگی خود به اختلال وسواس فکری اجباری مبتلا می شوند.

اختلال اضطراب پس از سانحه

اختلال استرس پس از سانحه (Post Traumatic Stress Disorder) یک بیماری روانی است که پس از تجربه یا مشاهده یک رویداد آسیب زا ایجاد می شود. تجربیاتی که می توانند باعث اختلال استرس پس از سانحه شوند می توانند از حوادث شدید مانند جنگ و بلایای طبیعی تا آزار کلامی یا فیزیکی متغیر باشند.

علائم اختلال استرس پس از سانحه ممکن است شامل حافظه تکرار شونده غیرارادی (به یادآوری غیرارادی یک تجریبه ناخوشایند که در گذشته اتفاق افتاده است  که به آن فلاش بک نیز می گویند) یا مبهوت شدن باشد. تخمین زده می شود که ۳.۵ درصد از بزرگسالان آمریکایی اختلال استرس پس از سانحه را تجربه می کنند.

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی درک فرد از واقعیت و جهان اطراف را مختل می کند. در ارتباط آن ها با افراد دیگر اختلال ایجاد می کند. این یک بیماری جدی است که نیاز به درمان دارد.

آنها ممکن است توهم داشته باشند، توهم دیداری داشته باشند و صداهایی را بشنوند. این موارد در صورت عدم درمان به طور بالقوه می توانند آنها را در موقعیت خطرناکی قرار دهند. تخمین زده می شود که ۱ درصد از جمعیت آمریکا اسکیزوفرنی را تجربه می کنند.

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی که گاهی به آن فوبیای اجتماعی نیز گفته می شود، باعث ترس شدید از موقعیت های اجتماعی می شود. افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی ممکن است از بودن در کنار افراد دیگر بسیار عصبی شوند. آنها ممکن است احساس کنند که مورد قضاوت توسط دیگران قرار می گیرند.

این حالت می تواند ملاقات با افراد جدید و شرکت در اجتماعات را دشوار کند. تقریباً ۱۵ میلیون بزرگسال در ایالات متحده هر ساله اضطراب اجتماعی را تجربه می کنند.

درمان بیماری های روانی

علائم بسیاری از بیماری های روانی در صورت عدم درمان ممکن است بدتر شوند. اگر شما یا کسی که او را می شناسید ممکن است به بیماری روانی مبتلا شده باشد، نیاز به استفاده از افراد متخصص در این زمینه است.

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند در تشخیص اولیه به شما کمک کنند و در صورت لزوم شما را به روانپزشک ارجاع دهند.

این مهم است که بدانید با وجود یک بیماری روانی, هنوز هم ممکن است زندگی شادی داشته باشید. کار با یک درمانگر و سایر اعضای تیم سلامت روان به شما کمک می کند تا راه های سالمی برای مدیریت شرایط خود بیاموزید.

علائم سلامت روان

هر نوع بیماری روانی علائم خاص خود را دارد. اما بسیاری ازبیماری های روانی ویژگی های مشترکی دارند.

علائم رایج چندین بیماری روانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کم اشتها شدن و یا پرخوری
 • داشتن بی خوابی یا خواب زیاد
 • فاصله گرفتن از افراد  و فعالیت های مورد علاقه
 • احساس خستگی حتی با وجود خوابیدن کافی
 • احساس بی حسی یا عدم همدلی
 • احساس درد غیرقابل توضیح در بدن
 • احساس ناامیدی، درماندگی یا فقدان
 • سیگار کشیدن، استفاده از مشروبات الکلی یا استفاده از داروهای غیرقانونی بیش از هر زمان دیگری
 • احساس سردرگمی، فراموشی، تحریک پذیری، عصبانیت، اضطراب، اندوه یا ترس
 • دعوا یا مشاجره مداوم با دوستان و خانواده
 • داشتن نوسانات خلقی شدید که باعث مشکلات در روابط با دیگران می شود
 • داشتن فلاش بک های مداوم یا افکاری که نمی توان از ذهن خود خارج کرد
 • شنیدن صداهایی در سر خود که نمی توانید آنها را متوقف کنید
 • داشتن افکار صدمه زدن به خود یا دیگران
 • ناتوانی در انجام فعالیت ها و کارهای روزمره

استرس و دوره های پریشانی عاطفی می تواند منجر به یک دوره مسلسل وار از علائم شود. این حالت ممکن است حفظ رفتار و فعالیت های عادی را برای شما دشوار کند. این دوره گاهی اوقات شکست عصبی یا شکست روانی نامیده می شود.

تشخیص میزان سلامت روان و وجود بیماری های روانی

تشخیص اختلال سلامت روان یک فرآیند چند مرحله ای است. در طی اولین قرار ملاقات، پزشک شما ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد تا نشانه‌هایی از مشکلات فیزیکی را که می‌تواند به یافتن علائم شما کمک کند، جستجو کند.

برخی از پزشکان ممکن است یک سری آزمایشات آزمایشگاهی را برای غربالگری علل احتمالی زمینه‌ای یا علل کمتر آشکار, درخواست کنند.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک پرسشنامه سلامت روان را پر کنید. همچنین ممکن است تحت یک ارزیابی روانشناختی قرار بگیرید. ممکن است پس از اولین ملاقات خود، پزشک تشخیص دقیق و قاطعی در مورد مشکل شما نداشته باشید.

ممکن است پزشک شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد. از آنجایی که سلامت روان می تواند پیچیده باشد و علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، ممکن است برای تشخیص کامل چند قرار ملاقات لازم باشد.

درمان بیماری های روانی

درمان اختلالات روانی برای همه یکسان نیست، و میزان درمان نیز در افراد مختلف متفاوت می باشد. هدف در درمان بیماری های روانی, کاهش علائم، رسیدگی به علل زمینه‌ای و قابل کنترل کردن شرایط  بیمار است.

شما و پزشکتان برای پیدا کردن یک برنامه با هم کار خواهید کرد. ممکن است ترکیبی از درمان ها گزینه ی مناسب برای شما باشد زیرا برخی افراد با رویکرد چند زاویه ای نتایج بهتری می گیرند. در اینجا رایج ترین درمان های بیماری های روانی آورده شده است:

دارو درمانی

چهار دسته اصلی از داروهای مورد استفاده برای درمان اختلالات سلامت روان عبارتند از: داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد روان پریشی و داروهای تثبیت کننده خلق و خو.

اینکه کدام نوع برای شما بهترین است به علائمی که تجربه می کنید و سایر مشکلات سلامت که ممکن است با آن مواجه شوید بستگی دارد. پزشک ممکن است برای فرد قبل از یافتن بهترین داروی ممکن با توجه به ویژگی های او، چند دارو را در دوزهای مختلف امتحان کند تا هب بهترین گزینه ی ممکن برسد.

گفتار درمانی

گفتار درمانی فرصتی برای شماست تا با یک متخصص سلامت روان در مورد تجربیات، احساسات، افکار و ایده های خود صحبت کنید. درمانگران در درجه اول به عنوان یک شنونده ی بی طرف عمل می کنند و حرف های شما را بدون قضاوت در مورد شما می شنوند سپس به شما در یادگیری  تکنیک ها و استراتژی های مقابله ای برای مدیریت علائم کمک می کنند.

بستری شدن موقت در مراکز درمانی ویژه

برخی از افراد ممکن است به دوره های کوتاهی از درمان فشرده در بیمارستان ها یا مراکز درمانی  نیاز داشته باشند. این برنامه ها امکان اقامت یک شبه را برای درمان عمیق فراهم می کند. همچنین برنامه های روزانه وجود دارد که افراد می توانند در دوره های کوتاه تری از درمان شرکت کنند.

درمان از طریق تغییر در سبک زندگی

درمان های مکمل را می توان علاوه بر درمان های رایج به عنوان کمک کننده استفاده کرد. این برنامه ها به تنهایی مشکلات سلامت روان را از بین نمی برند، اما می توانند مفید باشند.

درمان از طریق تغییر در سبک زندگی شامل پایبندی به برنامه درمانی خود تا حد امکان، اجتناب از الکل و مواد مخدر و اتخاذ یک سبک زندگی سالم است که شامل غذاهایی است که ممکن است برای مغز شما مفید باشد. این غذاها شامل اسیدهای چرب امگا ۳ است و موارد دیگر می باشد.

تراپی

اصطلاح تراپی به چندین سبک از گفتار درمانی اشاره دارد. درمان می تواند برای درمان انواع اختلالات، از جمله اختلالات هراس، اضطراب، افسردگی، خشم، اختلال دوقطبی و اختلال استرس پس از سانحه استفاده شود.

درمان به افراد کمک می کند تا مسائل مربوط به سلامت روان , رفتارها یا الگوهای فکری ناسالم را شناسایی کنند. در طول جلسات، شما و درمانگرتان برای تغییر این افکار و رفتارها تلاش کنید.

در بیشتر موارد، درمانگران بر مسائل جاری تمرکز می‌کنند، چیزهایی که بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارند، و به شما کمک می‌کنند راه‌ حل‌هایی برای آن چه در زمان فعلی تجربه می‌کنید پیدا کنید، اما رویکرد هر پزشک متفاوت است.

کمک های اولیه بهداشت روان

کمک های اولیه بهداشت روان یک دوره آموزش عمومی ملی است. این دوره برای آموزش علائم هشدار دهنده و عوامل خطر مشکلات سلامت روان به مردم طراحی شده است. در این آموزش، شرکت کنندگان در مورد درمان ها و رویکردهایی که می تواند به افراد مبتلا به اختلالات سلامت روان کمک کند، یاد می گیرند.

این برنامه آموزشی برای افرادی ساخته شده است که به طور منظم با بیماران در یک محیط مراقبت های بهداشتی تعامل دارند. از طریق سناریوها و ایفای نقش، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند یاد بگیرند که چگونه به یک فرد در بحران کمک کنند تا با مراحل درمان حرفه ای و خودیاری ارتباط برقرار کند.

تمرینات سلامت روان

ورزش برای بدن شما عالی است. تحرک با موسیقی، شنا، پیاده روی و آهسته دویدن باعث افزایش سلامت و قدرت قلبی می شود. این تمرینات همچنین برای ذهن شما عالی هستند. تحقیقات نشان می دهد که این تمرینات ورزشی می توانند به کاهش علائم افسردگی و اضطراب کمک کنند.

با این حال، تمریناتی خاص نیز وجود دارد که می توانید برای مغز خود انجام دهید. این تمرینات عبارتند از:

 1. استفاده از ژست  قدرتی معروف به دست روی باسن: ممکن است کاهش موقتی در احساس اضطراب اجتماعی مشاهده کنند. برای درک بهتر این ژست تصویر زیر را مشاهده کنید.
ژست قدرتی معروف به دست روی باسن
ژست قدرتی معروف به دست روی باسن
 1. گوش دادن به موسیقی آرامش بخش:  مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ روی ۶۰ زن نشان داد افرادی که به موسیقی آرامش‌ بخش گوش می‌دهند نسبت به افرادی که در نهایت آرام می‌گیرند اما موسیقی گوش نمی‌دهند سریع‌تر پس از استرس بهبود می‌یابند.
 2. تمرین آرام سازی پیشرونده عضلانی: این فرآیند شامل سفت کردن و سپس آرام کردن گروه های مختلف عضلانی است. می توان این انقباض و انبساط را با تکنیک های دیگری مانند گوش دادن به موسیقی آرامش بخش یا تمرینات تنفسی ترکیب کرد.
 3. یوگا: یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که تنها دو دقیقه انجام حرکات یوگا می تواند عزت نفس را افزایش داده و به افزایش انرژی بدن کمک کند.

تست سلامت روان

هنگامی که با پزشک یا درمانگر خود در مورد سلامت روان خود صحبت می کنید، ممکن است یک سری آزمایشات را انجام دهد تا به یک تشخیص برسد. این مراحل می تواند شامل معاینه فیزیکی، آزمایش خون یا آزمایشگاه و پرسشنامه سلامت روان باشد.

مجموعه ای از سوالات به پزشکان کمک می کند تا افکار، پاسخ ها و واکنش های شما را نسبت به رویدادها و سناریوها درک کنند. در حالی که ممکن است این آزمایشات نتایج فوری را نشان ندهند، اما به پزشک شما کمک می کند تا آنچه را که تجربه می کنید بهتر درک کند.

از انجام تست های آنلاین سلامت روان خودداری کنید. در حالی که اینها ممکن است بینشی در مورد علل علائم ارائه دهند، اما معمولا توسط پزشکان توصیه نمی شوند. زیراسؤالات و پاسخ های شما ممکن است به اندازه‌ای که یک پزشک یا درمانگر بطور حضوری انجام دهد مفید و مشخص نباشد.

بهبود سلامت روان

اکثر افراد مبتلا به مشکلات سلامت روان می توانند درمان های موفقیت آمیزی پیدا کنند. یعنی اگر مبتلا به مشکلات سلامت روان هستید امیدوار باشید که می توانید بهتر شوید. با این حال، برخی از مسائل مربوط به سلامت روان مزمن و مداوم هستند، اما حتی می توان آن ها را نیز می توان با درمان و مداخله مناسب مدیریت کرد.

بهبودی یافتن از اختلالات یا مسائل مربوط به سلامت روان مستلزم توجه مداوم به سلامت روانی و کلی شما و همچنین پیروی از تکنیک های رفتار درمانی آموخته شده از طرف درمانگر است.

در برخی موارد، درمان هایی مانند دارو ممکن است به صورت مداوم مورد نیاز باشد. برخی دیگر از بیماران ممکن است بتوانند در مقطعی استفاده از آن ها را متوقف کنند. معنای بهبودی برای شما با بهبودی با شخص دیگری متفاوت است.

آگاهی از سلامت روان

سلامت روان از تگاه پزشمان مسئله ای مهم است. بیشتر مردم علائم و نشانه های بیماری های جسمی مانند حمله قلبی یا سکته را می شناسند. اما، آنها ممکن است نتوانند اثرات فیزیکی اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه یا هراس را مشخص کنند.

بیش از ۴۰ میلیون آمریکایی هر سال نوعی بیماری روانی را تجربه می کنند. دانستن اینکه آن ها تنها نیستند ممکن است افراد را به دنبال کمک گرفتن از یک متخصص  تشویق کند. درمان یک مرحله ی کلیدی برای رهایی از علائم و حفظ یک زندگی سالم و فعال است.

سلامت روان در نوجوانان

به گفته اتحادیه ملی بیماری های روانی آمریکا (NAMI) حدود ۲۱ درصد از نوجوانان آمریکایی بین ۱۳ تا ۱۸ سال یک اختلال شدید سلامت روان را تجربه کرده اند. نیمی از آن ها قبل از ۱۴ سالگی دچار اختلال می شوند.

تعداد قابل توجهی از جوانان تحت تأثیر افسردگی قرار دارند. طبق گزارش موسسه ملی سلامت روان آمریکا (NIMH)، حدود ۱۳ درصد از آمریکایی‌های ۱۲ تا ۱۷ ساله حداقل یک دوره افسردگی اساسی در سال ۲۰۱۷ را تجربه کرده اند.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) اکنون غربالگری افسردگی را برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله تایید می کند. این غربالگری ها می تواند توسط یک پزشک انجام شود.

علائم و نشانه های بیماری های روانی در نوجوانان

علائم و نشانه های بیماری روانی در نوجوانان ممکن است به عنوان اضطراب سال های پرتلاطم نوجوانی قلمداد شود و به آن ها بی توجهی شود. اما، این ها ممکن است اولین نشانه های اختلالات سلامت روان یا مسائلی باشند که نیاز به درمان دارند.

علائم مشکلات روانی در نوجوانان عبارتند از:

 1. از دست دادن عزت نفس
 2. خواب زیاد
 3. از دست دادن علاقه به فعالیت ها یا سرگرمی های مورد علاقه
 4. کاهش ناگهانی و غیرمنتظره در عملکرد تحصیلی
 5. کاهش وزن یا تغییر در اشتها
 6. تغییرات شخصیتی ناگهانی، مانند عصبانیت یا پرخاشگری

دیدگاهتان را بنویسید