خانه » بیماری ها » تاثیر آرتریت روماتوئید بر قسمت های مختلف بدن چیست؟

تاثیر آرتریت روماتوئید بر قسمت های مختلف بدن چیست؟

آرتریت روماتوئید منجر به حمله نادرست بدن به مفاصل سالم می شود و در نتیجه التهابی ایجاد می شود که نواحی مختلف را تحت تأثیر قرار می دهد.

با این وجود، این بیماری خودایمنی التهابی پایدار بیش از ناراحتی مفاصل صرف را شامل می شود.

آرتریت روماتوئید علاوه بر شهرت آن به دلیل ایجاد درد و التهاب مفاصل، می تواند علائم مختلفی را در قسمت های مختلف بدن ایجاد کند. برای به دست آوردن بینشی در مورد علائم بالقوه آرتریت روماتوئید و تأثیر کلی آن بر بدن به خواندن ادامه دهید.

مبانی آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی پیشرونده است که عمدتاً مفاصل شما را تحت تأثیر قرار می دهد. طبق گزارش کالج آمریکایی روماتولوژی، بیش از ۱.۳ میلیون نفر در ایالات متحده با آرتریت روماتوئید زندگی می کنند (منبع مطلب).

هر کسی می تواند به آرتریت روماتوئید مبتلا شود، اما معمولاً بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی شروع می شود. همچنین زنان را تقریباً سه برابر بیشتر از مردان مبتلا می کند.

علت دقیق آرتریت روماتوئید ناشناخته است. عواملی که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از:

 • ژنتیک
 • تغییرات هورمونی
 • عفونت ها
 • عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا
 • انتخاب سبک زندگی، مانند سیگار کشیدن

سیستم اسکلتی

یکی از اولین علائم آرتریت روماتوئید التهاب مفاصل کوچکتر دست و پا است. اغلب اوقات، علائم هر دو طرف بدن را به طور همزمان درگیر می کند.

علائم رایج عبارتند از:

 • درد
 • تورم
 • سفتی که در صبح بیشتر مشخص می شود

درد صبحگاهی آرتریت روماتوئید می تواند ۳۰ دقیقه یا بیشتر طول بکشد، اما احتمالاً با دوش آب گرم بهبود می یابد (منبع مطلب).

آرتریت روماتوئید همچنین می تواند باعث سوزن سوزن شدن یا سوزش در مفاصل شود. علائم ممکن است در نهایت به صورت شعله ور شدن و پس از یک دوره بهبودی ظاهر شوند و از بین بروند. مرحله اولیه علائم می تواند حداقل ۶ هفته طول بکشد (منبع مطلب).

درد و ناراحتی می تواند خواب را دشوار کند و در نتیجه خستگی مفرط و کمبود انرژی را به همراه داشته باشد. التهاب آرتریت روماتوئید نیز می تواند باعث خستگی شود.

علائم آرتریت روماتوئید (RA)

علائم آرتریت روماتوئید (RA) می تواند در بیشتر مفاصل بدن رخ دهد، از جمله:

 • انگشتان دست
 • مچ دست
 • شانه ها
 • آرنج ها
 • باسن
 • زانو
 • مچ پا
 • انگشتان پا

آرتریت روماتوئید همچنین می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • پنجه پا
 • انگشتان چکشی
 • پینه پا

با پیشرفت بیماری، باعث آسیب و تخریب غضروف و استخوان می شود و در نهایت باعث ضعیف شدن تاندون ها، رباط ها و ماهیچه های حمایت کننده می شود. در نتیجه، این می تواند منجر به تحرک محدود یا مشکل در حرکت مناسب مفصل شود. با گذشت زمان، مفاصل ممکن است تغییر شکل دهند. پوشیدن کفش های بسته می تواند درد را تشدید کند.

ابتلا به آرتریت روماتوئید همچنین احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد، وضعیتی که با استخوان های ضعیف مشخص می شود. در نتیجه، خطر شکستگی و شکستگی استخوان افزایش می یابد.

التهاب مداوم در مچ دست می تواند منجر به سندرم تونل کارپال شود که عملکرد مچ دست و دست را مختل می کند.

استخوان های ضعیف یا آسیب دیده در گردن یا ستون فقرات گردنی می تواند باعث درد مزمن شود. علاوه بر این، آرتریت روماتوئید در ستون فقرات گردنی، خطر فشردگی نخاع را افزایش می دهد، که می تواند به صورت درد و ضعف در بازوها یا پاها ظاهر شود.

برای ارزیابی میزان آسیب مفصلی و استخوانی ناشی از آرتریت روماتوئید، پزشک ممکن است درخواست اشعه ایکس کند.

سیستم گردش خون

آرتریت روماتوئید همچنین می تواند بر سیستم گردش خون که مسئول تولید و انتقال خون در سراسر بدن است، تأثیر بگذارد.

یک آزمایش خون ساده می‌تواند وجود آنتی‌بادی‌هایی به نام پپتید سیترولینه حلقوی (CCP) و فاکتور روماتوئید (RF) را شناسایی کند. در حالی که همه افراد دارای این آنتی بادی ها به آرتریت روماتوئید مبتلا نمی شوند، اما این آنتی بادی ها به عنوان شاخص های مهمی برای پزشکان در تشخیص این بیماری عمل می کنند. آنتی بادی های CCP معمولاً قبل از RF ظاهر می شوند و مخصوص آرتریت روماتوئید هستند.

آرتریت روماتوئید خطر کم خونی را افزایش می دهد. این به این دلیل است که خود این بیماری یا داروهای مورد استفاده برای درمان آرتریت روماتوئید می تواند منجر به کاهش تولید گلبول های قرمز خون شود. علاوه بر این، ممکن است خطر انسداد یا سفت شدن شریان ها افزایش یابد.

در موارد نادر، آرتریت روماتوئید می تواند باعث التهاب کیسه اطراف قلب (پریکاردیت)، التهاب عضله قلب (میوکاردیت)، یا حتی نارسایی احتقانی قلب شود.

واسکولیت روماتوئید، که التهاب عروق خونی است، یکی دیگر از عوارض نادر اما جدی مرتبط با آرتریت روماتوئید است.

رگ های خونی ملتهب ضعیف می شوند و ممکن است منبسط یا باریک شوند و جریان خون را مختل کنند. این می تواند منجر به مشکلاتی با اعصاب محیطی، قلب و پوست شود. تشخیص زودهنگام برای شروع درمان و به حداقل رساندن آسیب دائمی بافت بسیار مهم است.

پوست، چشم و دهان

ندول‌های روماتوئید توده‌های سفتی هستند که معمولاً در زیر پوست، اغلب نزدیک مفاصل ظاهر می‌شوند و در نتیجه التهاب ایجاد می‌شوند. در حالی که آنها می توانند آزاردهنده باشند، معمولاً درد ایجاد نمی کنند.

این گره‌ها در نواحی تحت فشار، مانند آرنج‌ها یا جایی که کفش‌ها روی پاشنه‌ها ساییده می‌شوند، ایجاد می‌شوند.

در موارد خاص، آرتریت روماتوئید یا داروهای مورد استفاده برای درمان آرتریت روماتوئید می تواند منجر به راش شود. به عنوان مثال، یک بثورات متمایز با واسکولیت روماتوئید همراه است. کهیر ممکن است در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید نیز رخ دهد.

طبق گزارش موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، بین ۱ تا ۴ میلیون نفر در ایالات متحده به بیماری التهابی معروف به بیماری شوگرن مبتلا هستند (منبع مطلب). کالج آمریکایی روماتولوژی بیان می کند که تقریباً نیمی از این افراد به آرتریت روماتوئید یا بیماری خودایمنی دیگری نیز مبتلا هستند. قبلاً از اصطلاح “بیماری شوگرن ثانویه” برای توصیف مواردی استفاده می شد که در آن فرد مبتلا به یک بیماری خودایمنی موجود علاوه بر شوگرن تشخیص داده می شد.

بیماری شوگرن باعث خشکی شدید به خصوص در چشم می شود. ممکن است احساس سوزش یا شن را تجربه کنید. خشکی طولانی مدت در چشم ها خطر عفونت چشم یا آسیب به قرنیه را افزایش می دهد. در موارد نادر، آرتریت روماتوئید همچنین می تواند باعث التهاب در چشم شود، مانند یووئیت، که لایه میانی چشم را تحت تاثیر قرار می دهد.

شوگرن همچنین می‌تواند باعث خشکی دهان و گلو شود و خوردن یا بلعیدن را دشوار می‌کند، به‌ویژه غذاهای خشک.

خشکی مزمن دهان می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • پوسیدگی دندان، مانند حفره ها
 • التهاب لثه و سایر بیماری های لثه
 • عفونت های دهان

افراد مبتلا به شوگرن ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنند:

 • غدد متورم در صورت و گردن
 • مجاری بینی خشک
 • پوست خشک
 • خشکی واژن

دستگاه تنفسی

آرتریت روماتوئید خطر التهاب یا اسکار دیواره های ریه (پلوریت) و آسیب به بافت ریه را افزایش می دهد.

سایر مشکلات تنفسی عبارتند از:

 • انسداد کوچکترین راه های هوایی ریه ها یا برونشیت انسدادی (ریه پاپ کورن)
 • مایع در قفسه سینه، یا پلورال افیوژن
 • فشار خون بالا در ریه ها یا فشار خون شریانی ریوی
 • اسکار ریه یا فیبروز ریوی
 • ندول های روماتوئید روی ریه ها

همه علائم تنفسی نخواهند داشت. کسانی که این کار را انجام می دهند ممکن است دچار تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه و درد قفسه سینه شوند.

سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن شما به عنوان یک مکانیسم دفاعی عمل می کند و از بدن شما در برابر عناصر مضر مانند ویروس ها، باکتری ها و سموم محافظت می کند. این کار را با تولید آنتی بادی برای مبارزه با این متجاوزان انجام می دهد.

با این حال، مواردی وجود دارد که سیستم ایمنی به اشتباه یک جزء سالم بدن را به عنوان یک تهدید خارجی تشخیص می دهد. در چنین مواردی، آنتی بادی ها به بافت های سالم حمله می کنند.

در مورد آرتریت روماتوئید، سیستم ایمنی مفاصل را هدف قرار می دهد که منجر به التهاب مکرر یا مداوم در سراسر بدن می شود.

بیماری‌های خودایمنی شرایط مزمنی هستند و هدف از درمان، کند کردن پیشرفت بیماری و کاهش علائم است.

آیا می دانستید؟

در برخی موارد، شعله ور شدن آرتریت روماتوئید می تواند علائمی شبیه آنفولانزا ایجاد کند مانند:

 • تب کوتاه مدت
 • تعریق
 • کمبود اشتها

کلام پایانی

تشخیص زودهنگام و درمان به طور بالقوه می تواند پیشرفت آرتریت روماتوئید را کاهش دهد. داروهای اصلاح کننده بیماری، داروهای تسکین علائم و تنظیم سبک زندگی همگی می توانند به مدیریت اثرات آرتریت روماتوئید و افزایش کیفیت کلی زندگی کمک کنند.

ضروری است که پزشک خود را در مورد هرگونه تغییر در علائم آرتریت روماتوئید خود به روز نگه دارید. آنها می توانند در صورت لزوم راهنمایی هایی را برای اصلاح برنامه درمانی شما ارائه دهند.

آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی مزمن است که در درجه اول مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب باعث سفتی و درد در نواحی مانند دست ها، مچ دست و زانو می شود. یک روماتولوژیست در تشخیص و درمان بیماری هایی که بر استخوان ها، مفاصل و ماهیچه ها تأثیر می گذارد، تخصص دارد. آنها ممکن است با پزشک مراقبت های اولیه شما برای نظارت بر پیشرفت آرتریت روماتوئید و تجویز درمان های مناسب، از جمله اصلاح شیوه زندگی و داروها، همکاری کنند.

یک کاردرمانگر توانایی شما را در انجام فعالیت های روزانه و رسیدن به اهدافتان ارزیابی می کند. آنها ممکن است تنظیماتی را برای وظایف یا محیط پیشنهاد دهند و وسایل کمکی را برای بهبود کیفیت زندگی شما توصیه کنند. یک فیزیوتراپ تمریناتی را با هدف تقویت عضلات، حفظ دامنه حرکتی، ارتقای ثبات مفاصل و کاهش خطر آسیب ها آموزش می دهد. آنها همچنین ممکن است از تکنیک هایی مانند سرما درمانی یا ماساژ برای کاهش درد مفاصل استفاده کنند.

خشکی چشم یکی از علائم رایج آرتریت روماتوئید است. علاوه بر این، آرتریت روماتوئید با شرایط التهابی چشم مانند یووئیت و بیماری شوگرن همراه است. در صورت عدم درمان، این شرایط می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود. معاینه منظم چشم توسط چشم پزشک یا اپتومتریست بسیار مهم است. اگر درد چشم یا علائم غیرعادی را تجربه کردید، مهم است که به دنبال تشخیص و درمان از چشم پزشک باشید.

اضافه وزن به التهاب کمک می کند و فشار بیشتری بر مفاصل شما وارد می کند که می تواند علائم آرتریت روماتوئید را بدتر کرده و احتمال عوارض را افزایش دهد. یک رژیم غذایی مدیریت شده می تواند به کاهش وزن، کاهش التهاب و حمایت از سلامت کلی کمک کند. یک متخصص تغذیه می تواند یک برنامه غذایی پایدار و متعادل برای شما ایجاد کند.

در موارد خاص، تسکین درد و تنظیم شیوه زندگی ممکن است برای حفظ عملکرد و کاهش ناراحتی کافی نباشد. با گذشت زمان، التهاب مداوم می تواند منجر به آسیب دائمی در مفاصل شود. جراح ارتوپد می‌تواند با ترمیم یا برداشتن بافت‌های آسیب‌دیده، ادغام مفاصل با یکدیگر برای ثبات، یا جایگزینی مفصل با مفصل مصنوعی، این مشکل را برطرف کند.

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید با افزایش خطر ابتلا به آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و بیماری ریوی مرتبط با آرتریت روماتوئید مواجه هستند که اغلب به عنوان ریه روماتوئید شناخته می شود. هر سه این شرایط به مشکلات تنفسی کمک می کنند. متخصص ریه در تشخیص و درمان بیماری های ریوی تخصص دارد. آنها ممکن است دارو تجویز کنند و تغییرات سبک زندگی را توصیه کنند، و همچنین ممکن است شما را برای آموزش و حمایت به توانبخشی ریوی ارجاع دهند.

آرتریت روماتوئید همچنین خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. متخصص قلب در تشخیص و درمان بیماری های قلبی تخصص دارد. آنها ممکن است آزمایش‌هایی را سفارش دهند و درمان‌هایی مانند اصلاح شیوه زندگی یا داروها را برای محافظت از سلامت قلب شما تجویز کنند.

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید در معرض خطر بالایی برای تجربه اضطراب و افسردگی هستند. چالش های سلامت رفتاری می تواند بر مدیریت علائم آرتریت روماتوئید تأثیر بگذارد. روانشناسان، مددکاران اجتماعی بالینی یا مشاوران دارای مجوز، درمان این شرایط را از طریق روان درمانی ارائه می دهند. در مواردی که مصرف دارو ضروری باشد، روانپزشک می تواند داروهای مناسب را تجویز کند.

دیدگاهتان را بنویسید