خانه » بیماری ها » تفاوت بین آنژین و بیماری عروق کرونر چیست؟

تفاوت بین آنژین و بیماری عروق کرونر چیست؟

آنژین به خودی خود یک بیماری نیست، بلکه یک علامت است که می تواند در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر ظاهر شود. درک شباهت ها و تفاوت های بین این دو شرایط می تواند مفید باشد.

آنژین می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما همیشه یک علامت است که معمولاً به دلیل یک مشکل قلبی ایجاد می‌شود. به طور مشابه، بیماری عروق کرونر (CAD) یک بیماری منفرد نیست، بلکه مجموعه ای از شرایط است که می تواند بر ساختار و عملکرد قلب تأثیر بگذارد.

هدف این مقاله بررسی تمایز بین این دو مشکل قلبی، ارائه راهنمایی برای تعیین علت علائم شما و توصیه در مورد زمان مراجعه به پزشک است.

تفاوت آنژین و بیماری عروق کرونر

“آنژین” یا “آنژین صدری” اصطلاح پزشکی برای درد قفسه سینه است. این درد یا ناراحتی قفسه سینه زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به قلب شما محدود شود، اما به خودی خود یک بیماری نیست (منبع مطلب).

آنژین زمانی پایدار در نظر گرفته می‌شود که ناشی از فعالیت بدنی یا ورزش باشد و پیشرفت نکند یا آسیب دائمی به قلب شما وارد نکند (منبع مطلب). اما آنژین صدری که به طور ناگهانی رخ می دهد یا بدتر می شود می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای قلبی باشد و در نهایت ممکن است منجر به مشکل جدی تری مانند حمله قلبی شود.

بیماری عروق کرونر گروهی از شرایط است که باعث کمبود جریان خون در قلب شما می شود، زیرا شریان ها باریک یا مسدود می شوند و مانع از جریان خون به قلب شما می شوند.

از آنجایی که این رگ های خونی باریک می شوند و جریان خون را مسدود می کنند، کاهش اکسیژن به قلب را نیز تجربه می کنید. شرایطی که معمولاً در این دسته دسته بندی می شوند عبارتند از:

 • آنژین ناپایدار
 • انفارکتوس حاد کرونر
 • مرگ ناگهانی قلب

چه علائمی ممکن است تجربه کنید؟

هنگامی که خون و اکسیژن به قلب کاهش می یابد، منجر به آنژین می شود که با کاهش جریان خون (ایسکمی) مشخص می شود.

بیماری ایسکمیک قلب که به عنوان CAD نیز شناخته می شود، می تواند انواع مختلفی از آسیب ها را ایجاد کند و با علائم مختلفی نشان داده می شود.

آنژین زمانی رخ می دهد که عضلات قلب به دلیل جریان ناکافی خون دچار کشیدگی می شوند و در بسیاری از موارد CAD یک علامت رایج است. علاوه بر این، می تواند ناشی از عواملی مانند استرس یا اسپاسم در رگ های خونی باشد.

علاوه بر آنژین، علائمی که ممکن است در بیماری عروق کرونر رخ دهد عبارتند از (منبع مطلب):

علل بیماری عروق کرونر و آنژین

آنژین زمانی رخ می دهد که یک محرومیت مداوم یا موقت از گردش خون به قلب وجود داشته باشد. همچنین می تواند در اثر فعالیت بدنی، ورزش یا بیماری های مختلف قلبی ایجاد شود.

منشا بیماری عروق کرونر پیچیده تر است. بیماری عروق کرونر می تواند از تجمع چربی ها یا کلسترول، تشکیل پلاک ها یا انقباض و سفتی عروق خونی ایجاد شود. تجمع مواد در عروق خونی که منجر به کاهش ظرفیت آنها می شود، تصلب شرایین نامیده می شود.

بیماری عروق کرونر چقدر سریع پیشرفت می کند؟

بیماری عروق کرونر اغلب به عنوان “قاتل خاموش” شناخته می شود زیرا در طول عمر به آرامی و تدریجی پیشرفت می کند. بیماری عروق کرونر به ندرت افراد را در چند دهه اول زندگی تحت تاثیر قرار می دهد، اما زمانی که در افراد جوان اتفاق می افتد، می تواند با سرعت بیشتری پیشرفت کند.

برای اکثر افراد، خطر بیماری عروق کرونر بعد از سن ۵۵ سالگی افزایش می یابد. اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، آترواسکلروز و سایر عوامل کمک کننده به بیماری عروق کرونر ممکن است با داروها، درمان ها و تغییرات سبک زندگی کند یا حتی متوقف شوند.

بهترین درمان برای بیماری عروق کرونر برای جلوگیری از حمله قلبی

روش درمان بیماری عروق کرونر بستگی به شدت علائم شما دارد. اگر بیماری عروق کرونر در اوایل تشخیص داده شود، زمانی که علائم زیادی را تجربه نمی کنید، ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی شما که سلامت قلب را ارتقا می دهد می تواند به کند کردن پیشرفت بیماری و جلوگیری از عوارض جدی مانند حملات قلبی کمک کند.

با این حال، اگر علائم شما شدیدتر شود و زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهد، معمولاً برای جلوگیری از حمله قلبی یا مرگ احتمالی، روش‌های درمانی شدیدتر لازم است.

درمان های بیماری عروق کرونر ممکن است شامل موارد زیر باشد (منبع مطلب):

 • داروهایی برای باز کردن رگ‌های خونی و افزایش جریان خون، مانند مسدودکننده‌های بتا، مسدودکننده‌های کانال کلسیم یا مهارکننده‌های ACE
 • داروهایی برای کاهش سطح کلسترول و جلوگیری از ایجاد پلاک اضافی مانند استاتین ها
 • رقیق کننده های خون (ضد انعقادها) برای کمک به جریان خون راحت تر از طریق رگ های خونی باریک
 • داروهای ضد پلاکت

اگر تغییرات سبک زندگی و داروها برای کاهش علائم و مدیریت بیماری عروق کرونر کافی نباشد، تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است روش هایی مانند:

 • مداخله عروق کرونر از راه پوست برای باز کردن فیزیکی عروق مسدود شده
 • پیوند بای پس عروق کرونر، که شامل پیوند قطعاتی از شریان های سالم برای جایگزینی بخش های باریک یا مسدود شده در قلب شما است.

شما و تیم مراقبت های بهداشتی تان بر اساس سبک زندگی فردی، نیازها و وضعیت سلامت کلی شما تصمیم می گیرید که بهترین درمان برای وضعیت خاص شما چیست.

امید به زندگی بیماری عروق کرونر و آنژین

آنژین پایدار معمولاً عمر فرد را کوتاه نمی کند، اما مدت زمانی که فرد مبتلا به این بیماری زندگی می کند بستگی به شدت آسیب قلبی دارد که با درد قفسه سینه نشان داده می شود.

تحقیقات نشان داده است که بیماری عروق کرونر (CAD) می تواند امید به زندگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، اما میزان این کاهش به زمان تشخیص و درمان دریافتی بستگی دارد. با توجه به انجمن قلب آمریکا (AHA)، شرایطی مانند بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی و حملات قلبی می توانند طول عمر را به ترتیب ۱۰، ۱۴ و ۱۶ سال کاهش دهند.

از سوی دیگر، افراد بدون بیماری قلبی که سبک زندگی سالم برای قلب را در پیش می گیرند، می توانند حدود ۱۰ سال به طول عمر خود اضافه کنند. گزارش انجمن قلب آمریکا در سال ۲۰۲۳ نشان می دهد که بیش از ۴۰ درصد از افراد ۵۰ ساله یا بالاتر می توانند با ایجاد تغییراتی برای سلامت قلب، امید به زندگی خود را افزایش دهند.

مراجعه منظم به پزشک مراقبت‌های اولیه می‌تواند به شناسایی زودهنگام بیماری‌های قلبی مانند بیماری عروق کرونر کمک کند و منجر به بهبود نتایج درمان شود. اگر درد شدید قفسه سینه را تجربه می‌کنید که حتی پس از ۵ دقیقه استراحت ادامه می‌یابد، بدتر می‌شود یا علائم دیگری مانند مشکل تنفسی را همراهی می‌کند، بسیار مهم است که فوراً با اورژانس تماس بگیرید یا به پزشک مراجعه کنید.

کلام پایانی

 • بیماری عروق کرونر نتیجه یک عمر تجمع پلاک در شریان های شما است. این تجمع جریان خون به قلب شما را کند می کند و در نتیجه شایع ترین علامت بیماری: آنژین صدری است.
 • آنژین به خودی خود یک بیماری نیست، اما اغلب نشانه ای از مشکلات اساسی است و باید از شما بخواهد تا با یک متخصص مراقبت های بهداشتی قرار ملاقات بگذارید یا به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.

دیدگاهتان را بنویسید