خانه » تناسب اندام » عضلات بدن چقدر کالری می سوزانند؟

عضلات بدن چقدر کالری می سوزانند؟

احتمالاً شنیده اید که عضله بیشتر از چربی کالری می سوزاند – و این درست است (منبع مطلب).ماهیچه از نظر متابولیسمی فعال تر از چربی است. تقویت و افزایش میزان عضلات می تواند به کاهش وزن کمک کند.

آیا عضله چربی می سوزاند؟

عضله مستقیماً چربی نمی سوزاند، اما داشتن توده عضلانی بیشتر به این معنی است که شما با همان وزن بدن، کالری بیشتری نسبت به زمانی که توده عضلانی کمتری دارید می سوزانید.

عضله یک بافت متابولیک فعال است که برای نگهداری خود، به انرژی نیاز دارد، در حالی که بافت چربی اینگونه نیست. عمل عضله سازی با تمرینات قدرتی، کالری سوزی شما را افزایش می دهد تا به شما در سوزاندن چربی نیز کمک کند.

کالری سوزی به ازای هر کیلوگرم عضله چقدر است؟

یک افسانه قدیمی وجود دارد که می گوید اگر شما ۲.۲ کیلوگرم عضله اضافه کنید (که یک چالش است، حتی برای مردان جوان)، می توانید در حالت استراحت روزانه ۲۵۰ کالری اضافی بسوزانید (یعنی یک کیلوگرم عضله ۱۱۰ کالری می سوزاند) . مشکل این اعداد این است که هیچ مطالعه واقعی برای حمایت از آنها وجود ندارد.

در مورد مصرف کالری، محققان دانشگاه نیومکزیکو توضیح می‌دهند که میزان متابولیک بافت ماهیچه‌ای بین ۱۰ تا ۱۵.۵ کالری به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در روز تخمین زده شده است.

بر اساس این واقعیت، آنها تخمین می زنند که بافت ماهیچه ای تقریباً ۲۰٪ از کل کالری سوزانده شده روزانه شما را در مقابل ۵٪ برای بافت چربی (برای افرادی که حدود ۲۰٪ چربی بدن دارند) تشکیل می دهد.

با این حال، آنها اضافه می‌کنند که مصرف انرژی در قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها، مغز و کبد به طور قابل‌توجهی مهم‌تر و بیشتر از مصرف انرژی ناشی از بافت چربی و بافت عضلانی است (منبع مطلب).

مطالعات اخیری که این تخمین ها را تأیید می کند، وجود ندارد. همچنین سردرگمی وجود دارد زیرا محققان مختلف از روش های مختلفی برای آزمایش تغییرات متابولیک پس از ورزش استفاده می کنند. مکانیسم های دیگری در متابولیسم دخیل هستند که بر میزان کالری سوزانده شده نیز تأثیر می گذارند – جنسیت، سن، سطح تناسب اندام، سطح فعالیت و موارد دیگر.

به همین دلیل، هنوز بحث های زیادی در مورد اینکه چقدر ورزش واقعاً بر متابولیسم تأثیر می گذارد، وجود دارد. درست مانند تعداد کالری هایی که با ورزش می سوزانید، این مود نیز دقیق نیست.

مزیت کار با وزنه برای سوزاندن کالری

با توجه به این اطلاعات، ممکن است تعجب کنید که آیا اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، باید به تمرینات قدرتی ادامه دهید یا خیر. پاسخ کوتاه بله است.

ممکن است با عضله سازی روزانه ۲۵۰ کالری اضافی بسوزانید، اما همچنان در حال بهبود سایر بخش های زندگی خود مانند خلق و خو، خواب و عملکرد شناختی باشید و در عین حال اضطراب و استرس را کاهش دهید.

علاوه بر این، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هایی مانند پوکی استخوان، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و سرطان خواهید بود.

تمرینات قدرتی برای از دست دادن چربی و برای قوی و سالم نگه داشتن بدن شما مهم است. در واقع، حفظ توده عضلانی و همچنین به دست آوردن بافت لاغر بیشتر، اغلب چیزی است که افراد را از افزایش وزن با افزایش سن باز می دارد.

این موضوع به ما کمک می کند تا کارهایی را که در سنین پایین تر به صورت بدیهی می توانیم انجام دهیم، مانند راه رفتن، بلند شدن از رختخواب، آشپزی و شستن خود، در زمانی که سنمان بالاتر رفت و سالمند شدیم نیز بتوانیم بدون کمک گرفتن از دیگران انجام دهیم.

در اینجا برخی مزایای دیگر تمرینات قدرتی آورده شده است:

  1. کالری اضافی را تا ۷۲ ساعت پس از تمرین می سوزاند – چیزی که به عنوان پس سوزاندن شناخته می شود(منبع مطلب).  این امر به ویژه در مورد تمرینات قدرتی با شدت بالا صادق است.
  2. ترکیب بدن شما را تغییر می دهد که به شکل گیری بدن و حفظ سلامت شما کمک می کند.
  3. هماهنگی و تعادل را بهبود می بخشد و ممکن است به جلوگیری از آسیب کمک کند.
  4. مانعی می شود برای از دست دادن توده بدون چربی بدن که در اثر کاهش وزن و/یا افزایش سن رخ می دهد.
  5. استخوان ها و بافت همبند را همراه با ماهیچه ها تقویت می کند.

کلام پایانی

تمرینات قدرتی تقریباً برای هر هدف تناسب اندام مهم است، چه بخواهید چربی بسوزانید، عضله به دست آورید یا فقط در شرایط و وضعیت بدنی بهتری قرار بگیرید. تمرکز بر روند قوی‌تر شدن و تناسب اندام‌تان اغلب انگیزه‌بخش‌تر از نگرانی در مورد کالری‌هایی است که می‌سوزانید.

دیدگاهتان را بنویسید