خانه » بیماری ها » مرحله پایانی بیماری پارکینسون و درمان و مراقبت از آن چگونه است؟

مرحله پایانی بیماری پارکینسون و درمان و مراقبت از آن چگونه است؟

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی است که حرکت را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب با لرزش، سفتی و حرکت آهسته مشخص می شود. اگرچه این بیماری کشنده نیست، اما پارکینسون می تواند منجر به ناتوانی قابل توجهی شود، به ویژه در مراحل بعدی آن، که به عنوان مرحله پایانی یا مرحله ۵ بیماری پارکینسون شناخته می شود. این مرحله پیشرفته از بیماری با علائم حرکتی شدید مشخص می شود، که ایستادن یا راه رفتن را برای افراد دشوار می کند، و علائم غیرحرکتی ناتوان کننده ای که بر عملکرد روزانه تأثیر می گذارد.

درک آنچه در مرحله پایانی بیماری پارکینسون باید انتظار داشت می تواند به افراد و عزیزانشان کمک کند تا برای چالش های پیش رو آماده شوند و همچنین به منابع مناسب برای حفظ کیفیت زندگی دسترسی پیدا کنند. هدف این مقاله ارائه یک مرور کلی از مرحله نهایی بیماری پارکینسون، از جمله علائم رایج، گزینه های درمانی و ملاحظات مراقبتی است.

علائم مرحله پایانی پارکینسون

پیشرفت بیماری پارکینسون از فردی به فرد دیگر متفاوت است، به طوری که برخی افراد به سرعت وخیم می شوند در حالی که برخی دیگر برای سال ها یا حتی دهه ها تحرک خود را حفظ می کنند. پیشرفته ترین مرحله بیماری پارکینسون، مرحله پایانی بیماری پارکینسون، با علائم حرکتی شدید مشخص می شود، از جمله:

  1. خشک شدن بدن: ناتوانی ناگهانی در حرکت یا راه رفتن، اغلب به دلیل ترس از افتادن
  2. حرکات غیر ارادی
  3. سفتی عضلات
  4. لرزش

این علائم می تواند ایستادن یا راه رفتن بدون کمک را دشوار کند و معمولاً برای حرکت ایمن به صندلی چرخدار نیاز دارد. علاوه بر این، علائم غیرحرکتی می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد روزانه تأثیر بگذارد، مانند مسائل شناختی مانند زوال عقل، مشکلات سلامت روان، و سایر عوارض مانند درد و درد، یبوست، مشکل در بلع، سرگیجه، خستگی، خواب آلودگی بیش از حد، ناتوانی در بویایی، بی اختیاری، بی خوابی، کم خوابی. فشار خون، پوسیدگی دندان و مشکلات بینایی و چشمی.

علائم شناختی

بیماری پارکینسون همچنین می تواند بر عملکردهای شناختی از جمله توجه، تفکر، حافظه و توانایی های برنامه ریزی و حل مسئله تأثیر بگذارد. یک بررسی تحقیقاتی در سال ۲۰۲۱ اشاره کرد که علائم شناختی با پیشرفت بیماری پارکینسون شایع‌تر می‌شوند و زوال عقل یک نگرانی قابل توجه است، به ویژه در مراحل بعدی (منبع مطلب).

یک مطالعه بزرگ سوئدی در سال ۲۰۲۲ نشان داد که احتمال ابتلا به زوال عقل در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون در مقایسه با جمعیت عمومی، حدود چهار برابر بیشتر است و با پیشرفت بیماری پارکینسون، خطر زوال عقل افزایش می‌یابد (منبع مطلب).

در یک مطالعه کوچکتر در سال ۲۰۱۷، تقریباً از هر ۵ شرکت‌کننده، ۲ نفر در یک دوره ۵ ساله دچار زوال عقل شدند، در حالی که آنهایی که قبلاً اختلالات شناختی خفیف را در سال اول تجربه کرده بودند در معرض خطر بالاتری (حدود ۵۹٪) بودند، در حالی که آنهایی که توانایی‌های شناختی معمولی داشتند، خطر بسیار کمتر یعنی حدود ۷ درصد. (منبع مطلب).

علائم سلامت روان

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۲۲، بیماری پارکینسون خطر مشکلات سلامت روان و شدت آنها را در طول زمان افزایش می دهد (منبع مطلب). افراد مبتلا به مرحله نهایی بیماری پارکینسون ممکن است مشکلاتی در انگیزه، اختلالات کنترل تکانه، اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب، و روان پریشی، از جمله توهم، اغلب به دلیل داروهایی که بر سطح دوپامین تأثیر می گذارند، تجربه کنند.

گزینه های درمانی برای مرحله پایانی بیماری پارکینسون

درمان‌های بیماری پارکینسون معمولاً با پیشرفت بیماری تکامل می‌یابند و داروهایی مانند کاربیدوپا/لوودوپا (Sinemet، Rytary ) برای افزایش سطح دوپامین استفاده می‌شوند. پزشک ممکن است دوز مکرر یا تزریق روده ژل لوودوپا را برای حفظ سطح دوپامین ثابت پیشنهاد کند. سایر داروها مانند آگونیست های دوپامین، مهارکننده های MAO-B، مهارکننده های COMT و آمانتادین ( Gocovri ) نیز می توانند مفید باشند. در بیماری پارکینسون پیشرفته، تحریک عمقی مغز (DBS) ممکن است با کاشت یک دستگاه کوچک در مغز که تحریک الکتریکی را به مناطق آسیب‌دیده منتقل می‌کند، علائم حرکتی را تسکین دهد.

مراقبت تسکینی و آسایشگاهی برای مرحله پایانی بیماری پارکینسون

مراقبت تسکینی بر حفظ کیفیت زندگی تا زمانی که ممکن است با پرداختن به علائم غیرحرکتی، ارائه حمایت عاطفی و کمک به فعالیت های روزانه تمرکز دارد. مراقبت از آسایشگاه، مشابه مراقبت تسکینی، برای افرادی است که به پایان عمر نزدیک می شوند، با تمرکز بر تسکین درد و بهبود راحتی. هر دو نوع مراقبت می تواند شامل متخصصان مراقبت های بهداشتی، مراقبین و منابع جامعه برای حمایت از افراد و عزیزانشان باشد.

مراقبت از یک عزیز مبتلا به بیماری پارکینسون در مرحله پایانی

مراقبت از یک عزیز مبتلا به بیماری پارکینسون، به ویژه در مراحل بعدی، به دلیل تحرک محدود و افزایش نیازهای مراقبتی آنها می تواند چالش برانگیز باشد. تعدیل انتظارات، شناخت تغییرات تفکر و خلق و خوی، اجرای روال‌های اساسی، برنامه‌ریزی برای آینده، کار با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، و جستجوی حمایت از سازمان‌هایی مانند بنیاد پارکینسون یا انجمن بیماری پارکینسون آمریکا (APDA) می‌تواند به مراقبان کمک کند تا این سفر دشوار را طی کنند.

سوالات متداول

۱. آیا بیماری پارکینسون می تواند به طور ناگهانی بدتر شود؟

بیماری پارکینسون معمولاً به تدریج پیشرفت می کند، اما بدتر شدن ناگهانی می تواند به دلیل عواملی مانند افتادن، عفونت های دستگاه ادراری یا سکته مغزی رخ دهد.

۲. مرحله نهایی بیماری پارکینسون چقدر طول می کشد؟

مدت زمان مرحله پایانی بیماری پارکینسون بسیار متفاوت است و از چند ماه تا چند سال متغیر است.

۳. شایع ترین علت مرگ در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون چیست؟

پنومونی آسپیراسیون یکی از شایع ترین علل مرگ در میان افراد مبتلا به بیماری پارکینسون است که اغلب به دلیل مشکلات بلع است.

۴. امید به زندگی برای فرد مبتلا به بیماری پارکینسون چقدر است؟

بیماری پارکینسون می تواند امید به زندگی را کاهش دهد، با یک مطالعه بزرگ در سال ۲۰۲۰ گزارش شد که به طور متوسط، افرادی که در سن ۶۵ سالگی تشخیص داده شده اند تقریباً ۷ سال کمتر از همسالان خود بدون بیماری پارکینسون زندگی می کنند.

کلام پایانی

  • مرحله پایانی بیماری پارکینسون شامل علائم حرکتی شدید، تغییرات شناختی، مسائل مربوط به سلامت روان و علائم مختلف غیرحرکتی است که می تواند به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد. درک این علائم، درمان های موجود و گزینه های مراقبتی برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون و مراقبان آنها ضروری است تا چالش های این مرحله را به طور موثر مدیریت کنند. در حالی که بیماری پارکینسون کشنده نیست، می تواند منجر به عوارضی شود که ممکن است تهدید کننده زندگی باشد، و اولویت دادن به مراقبت و پشتیبانی با کیفیت در طول سفر ضروری است.
  • افراد مبتلا به بیماری پارکینسون با مطلع ماندن، جستجوی کمک حرفه ای و دسترسی به منابع موجود، می توانند کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند و در مرحله پایانی بیماری پارکینسون، کرامت خود را حفظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید