خانه » سلامت جسم » چاقی در دوران کودکی: بررسی نقش هورمون ها در افزایش وزن

چاقی در دوران کودکی: بررسی نقش هورمون ها در افزایش وزن

چاقی در دوران کودکی یک نگرانی رو به افزایش در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان است. در حالی که اکثر افزایش وزن در کودکان به عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی و فعالیت بدنی نسبت داده می شود، مواردی وجود دارد که شرایط هورمونی نیز ممکن است به این موضوع در حال رشد کمک کند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، چاقی در کودکان به عنوان شاخص توده بدنی (BMI) در صدک ۹۵ یا بالاتر برای سن و جنس معین تعریف می شود. این وضعیت در حال حاضر تقریباً ۲۰ درصد از کودکان در ایالات متحده یا تقریباً ۱۴.۷ میلیون فرد زیر ۱۸ سال را تحت تأثیر قرار می دهد. در این مقاله به بررسی هورمون های مختلفی می پردازیم که می توانند در ایجاد چاقی در دوران کودکی نقش داشته باشند.

عوامل سبک زندگی مانند عادات غذایی ناسالم و فقدان ورزش بدنی عامل اصلی افزایش وزن در کودکان در نظر گرفته می شود. با این وجود، علل ثانویه از جمله اختلالات غدد درون ریز نیز در موارد خاصی می تواند منجر به چاقی شود.

نقش هورمون تیروئید

یکی از هورمون‌های مهمی که ممکن است در طول زمان در ایجاد چاقی نقش داشته باشد، هورمون تیروئید، به‌ویژه تیروکسین (T4) است. هنگامی که غده تیروئید به اندازه کافی از این هورمون تولید نمی کند، وضعیتی به نام کم کاری تیروئید ایجاد می شود. علائم کم کاری تیروئید شامل رشد آهسته، تاخیر در بلوغ، افزایش وزن، خستگی، خشکی پوست و افسردگی است. درمان کم کاری تیروئید معمولاً شامل مصرف قرص های جایگزین هورمون تیروئید مصنوعی است.

کورتیزول و سندرم کوشینگ

سندرم کوشینگ، یک بیماری نادر در کودکان، با ترشح بیش از حد هورمون کورتیزول مشخص می شود. این عدم تعادل هورمونی می تواند ناشی از تومورهای خوش خیم به نام آدنوم واقع در غدد فوق کلیوی باشد. علائم سندرم کوشینگ شامل کندی رشد، افزایش وزن، به ویژه در اطراف شکم، فشار خون بالا و ظاهر گرد است. درمان سندرم کوشینگ ممکن است شامل برداشتن آدنوم با جراحی یا استفاده از داروها برای کاهش تولید کورتیزول باشد.

کمبود هورمون رشد

غده هیپوفیز هورمون رشد (GH) را تولید می کند که نقش مهمی در رشد و تکامل کودک دارد. هنگامی که بدن نتواند GH کافی تولید کند، می تواند منجر به کمبود هورمون رشد شود و علائمی مانند سطح انرژی پایین، ضعف و افزایش وزن ایجاد کند. کودکان مبتلا به کمبود هورمون رشد ممکن است برای تحریک رشد نیاز به تزریق روزانه هورمون رشد نوترکیب انسانی داشته باشند.

هورمون های جنسی و هیپوگنادیسم

هیپوگنادیسم، وضعیتی که ناشی از مشکلات تستوسترون، استروژن، پروژسترون یا هورمون های هیپوفیز است، یکی دیگر از علل هورمونی چاقی در کودکان است. سطح پایین تستوسترون در مردان به طور مستقیم با افزایش وزن و چاقی مرتبط است. علائم هیپوگنادیسم شامل رشد آهسته، تاخیر در بلوغ، چاقی، توده عضلانی کم و تاخیر در رشد دستگاه تناسلی است. درمان هیپوگنادیسم معمولاً شامل درمان جایگزینی هورمونی است.

هورمون پاراتیروئید و شبه هیپوپاراتیروئیدیسم

یک بیماری ژنتیکی به نام شبه هیپوپاراتیروئیدیسم (نوع ۱a) می تواند به دلیل عدم تعادل هورمونی با هورمون پاراتیروئید (PTH) باعث چاقی شود. در این شرایط، متابولیسم بدن در برابر PTH مقاوم است، حتی اگر غده پاراتیروئید مقادیر کافی از این هورمون را تولید کند. علائم هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب (نوع ۱a) متعدد و متنوع است، از جمله صورت گرد، کوتاه قد، کلسیفیکاسیون عقده های قاعده ای، براکیداکتیلی، آب مروارید، کلسیفیکاسیون شبکه مشیمیه، نوروپاتی میانی منقبض کننده، تاخیر در رویش دندان ها، افسرده شدن پل بینی، مینای دندان، ناتوانی ذهنی، افزایش تراکم استخوان، نیستاگموس، پلی فاژی، انگشتان کوتاه، انگشتان کوتاه، گردن کوتاه و جمجمه ضخیم و غیره. در حال حاضر هیچ درمان خاصی برای هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب (نوع ۱a) وجود ندارد و درمان در درجه اول بر مدیریت علائم تمرکز دارد.

انسولین و انسولینوما

انسولینوم یک تومور روی لوزالمعده است که باعث می شود مقادیر بیش از حد هورمون انسولین در بدن ترشح شود که منجر به هیپوگلیسمی (قند خون پایین)، گرسنگی بیش از حد و افزایش وزن می شود. علائم انسولینوم شامل اضطراب، تعریق، حالت تهوع، گرسنگی بیش از حد، افزایش وزن، گیجی و لرزش است. درمان انسولینوم معمولاً شامل جراحی برای برداشتن تومور است، اگرچه دارو یا نظارت دقیق بر سطح قند خون ممکن است در برخی موارد ضروری باشد.

آندروژن ها و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

هورمون‌های زنانه مانند تستوسترون، همچنین به عنوان آندروژن شناخته می‌شوند، همچنین می‌توانند به چاقی در کودکان کمک کنند، به خصوص زمانی که عدم تعادل وجود دارد. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که در آن یک زن دارای آندروژن بیش از حد است که در نتیجه علائمی مانند پریود شدن، رشد بیش از حد مو، حفظ وزن و آکنه ایجاد می‌شود. درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب شامل هورمون درمانی، تغییر شیوه زندگی و دارو برای تنظیم چرخه قاعدگی است.

تشخیص تغییرات هورمونی

عدم تعادل هورمونی که ممکن است باعث چاقی در دوران کودکی شود، از طریق آزمایش خون قابل تشخیص است. پزشک سابقه پزشکی، علائم و تشخیص مشکوک کودک را ارزیابی می کند تا تعیین کند کدام هورمون را در نمونه خون آزمایش کند. بسته به علت مشکوک، آزمایش‌های اضافی ممکن است شامل معاینه فیزیکی، آزمایش ادرار، آزمایش ژنتیک، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، سونوگرافی و موارد دیگر باشد.

درمان عدم تعادل هورمونی و چاقی

هنگامی که علت اصلی عدم تعادل هورمونی و چاقی مشخص شد، می توان درمان را متناسب با آن انجام داد. در برخی موارد، این ممکن است شامل مکمل کردن بدن با هورمون های از دست رفته از طریق تزریق یا داروی خوراکی باشد. جراحی یا سایر درمان‌ها ممکن است برای رسیدگی به مسائلی مانند تومورها یا آسیب‌هایی که باعث عدم تعادل هورمونی می‌شوند لازم باشد.

تغییرات سبک زندگی، مانند اتخاذ یک رژیم غذایی متعادل و انجام فعالیت بدنی منظم نیز می تواند در کاهش وزن مفید باشد. یک پزشک ممکن است یک کودک را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد تا یک برنامه غذایی و فعالیت بدنی شخصی ایجاد کند.

چشم انداز کودکان مبتلا به چاقی ناشی از هورمونی

تشخیص زودهنگام شرایط هورمونی که باعث چاقی در کودکان می شود، کلید تضمین بهترین نتیجه ممکن است. درمان علت اصلی عدم تعادل هورمونی می تواند به کاهش وزن کودک کمک کند و از عوارض مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی جلوگیری کند.

شناخت علائم عدم تعادل هورمونی و رفع سریع آنها برای جلوگیری از مشکلات درازمدت سلامت و ارتقای رشد و تکامل سالم در کودکان بسیار مهم است.

سوالات رایج

۱. چه هورمون هایی می توانند باعث چاقی در دوران کودکی شوند؟

برخی از هورمون هایی که می توانند در چاقی در دوران کودکی نقش داشته باشند عبارتند از: هورمون تیروئید (و کم کاری تیروئید)، کورتیزول (و سندرم کوشینگ)، هورمون رشد (و کمبود هورمون رشد)، هورمون های جنسی (و هیپوگنادیسم)، هورمون پاراتیروئید (و شبه هیپوپاراتیروئیدیسم)، انسولین (و انسولینوم) و آندروژن ها (و سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS).

۲. چگونه هورمون ها در دوران کودکی باعث چاقی می شوند؟

عدم تعادل هورمونی می تواند سیگنال های بدن برای سیری (سیری) و متابولیسم را مختل کند. اختلال در سیگنال های سیری می تواند منجر به افزایش اشتها شود، در حالی که متابولیسم کند یا تسریع می تواند بر نحوه استفاده و ذخیره کالری توسط بدن تأثیر بگذارد. هورمون‌ها همچنین محل تجمع چربی در بدن را تنظیم می‌کنند و بر تولید لپتین تأثیر می‌گذارند، هورمونی که معمولاً در صورت بالا بودن سطح اشتها را کاهش می‌دهد اما در موارد سطوح بالای لپتین می‌تواند حساسیت خود را از دست بدهد.

۳. تغییرات هورمونی که ممکن است باعث چاقی در دوران کودکی شود چگونه تشخیص داده می شود؟

عدم تعادل هورمونی که ممکن است باعث چاقی در دوران کودکی شود، از طریق آزمایش خون قابل تشخیص است. پزشک سابقه پزشکی، علائم و تشخیص مشکوک کودک را ارزیابی می کند تا تعیین کند که کدام هورمون در نمونه خون آزمایش شود. بسته به علت مشکوک، آزمایش‌های اضافی ممکن است شامل معاینه فیزیکی، آزمایش ادرار، آزمایش ژنتیک، آزمایش‌های تصویربرداری مانند MRI، سی‌تی اسکن یا سونوگرافی باشد.

۴. عدم تعادل هورمونی و چاقی در کودکان چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به علت اصلی عدم تعادل هورمونی دارد. برخی از بیماری ها را می توان با مکمل کردن هورمون های از دست رفته از طریق تزریق یا داروی خوراکی درمان کرد. سایر درمان ها ممکن است شامل جراحی یا سایر مداخلات برای رسیدگی به مسائلی مانند تومورها یا آسیب هایی باشد که باعث عدم تعادل هورمونی می شوند. تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی منظم نیز می تواند در کاهش وزن مفید باشد. ممکن است کودک برای ایجاد یک برنامه غذایی و فعالیت بدنی شخصی به یک متخصص تغذیه ارجاع داده شود.

۵. چشم انداز کودکان مبتلا به چاقی ناشی از هورمونی چیست؟

اگر عدم تعادل هورمونی اساسی تشخیص داده شود و به موقع درمان شود، چشم انداز کودکان مبتلا به چاقی ناشی از هورمون ها به طور کلی مثبت است. درمان علت اصلی عدم تعادل هورمونی می تواند به کاهش وزن کودک کمک کند و از عوارض مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی جلوگیری کند. شناخت علائم عدم تعادل هورمونی و رفع سریع آنها برای جلوگیری از مشکلات درازمدت سلامت و ارتقای رشد و تکامل سالم در کودکان بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید