خانه » تغذیه » آیا کره برای شما مضر است؟

آیا کره برای شما مضر است؟

در گذشته تبلیغات ضد مصرف کره ی زیادی صورت گرفته است. برای مدت زیادی، مردم حتی فکر می کردند مارگارین و روغن های گیاهی گزینه های سالم تری هستند! ( البته نیستند) پس آیا کره برای شما مضر است یا نه؟

دلایل زیادی برای لذت بردن از کره و خوردن آن وجود دارد. نسخه های مصنوعی و فرآوری شده ی مواد غذایی به سادگی نمی توانند با نوع سنتی واصلی آن رقابت کنند.

آیا چربی کره خوب است یا بد؟

بیشتر صحبت های اخیر در مورد چربی های سالم حول محور چربی های گیاهی است. تاکید زیادی روی روغن زیتون و آووکادو وجود دارد. کارشناسان هنوز تمایل دارند چربی‌های چند غیراشباع (polyunsaturated fats) و چربی تک اشباع نشده (Monounsaturated fat) از گیاهان را به چربی های حیوانی توصیه کنند. گزینه هایی مانند سویا، روغن کانولا و روغن ذرت به عنوان سالم معرفی می شوند.

در حالی که روغن نارگیل اخیراً محبوبیت پیدا کرده است، کارشناسان ممکن است هنوز آن را توصیه نکنند. انجمن قلب آمریکا رسماً در سال ۲۰۱۷ روغن نارگیل را رد کرد زیرا سرشار از چربی اشباع شده است.

اخیراً بازگشت تدریجی به چربی های طبیعی حیوانی مانند کره، زوغن Ghee، پیه  به وجود آمده است. این نوع چربی ها ممکن است آنقدرها که متخصصان تغذیه و سایر متخصصان سلامت در گذشته به ما گفتند خطرناک نباشند.

نوع کره مناسب کدام است؟

بنابراین، آیا کره برای شما مضر است؟

بسته به نحوه تهیه آن، می تواند یکی از سالم ترین چربی هایی باشد که می توانید بخورید. کره گاوهایی که با علف طبیعی تغذیه می شوند همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید. محصولات لبنی گاوهای پرواری دارای سطوح یکسانی از مواد مغذی مانند ویتامین K2 و اسیدهای چرب امگا ۳ نیستند.

به دنبال کره تغذیه شده با علف بدون نمک، کره  دارای نمک، یا کره Ghee باشید. رژیم غذایی پرچرب هم لزوما بد نیست ولی تا زمانی که چربی ها سالم و از منابع طبیعی برآمده باشند.

تنها زمانی که یک رژیم غذایی با چربی بالاتر با غذاهای فرآوری شده و کربوهیدرات های زیاد ترکیب شود، مشکل خواهید داشت.

کره و بیماری قلبی

اما آیا کره رگ های شما را مسدود نمی کند و خطر بیماری قلبی را افزایش نمی دهد؟

نه چندان; بستگی دارد! یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۰ روی ۳۵۰۰۰۰ نفر هیچ ارتباطی بین چربی اشباع شده و بیماری قلبی پیدا نکرد. یک مطالعه کوهورت ژاپنی ۵۸۰۰۰ مرد را به طور متوسط به مدت ۱۴ سال مورد بررسی قرار داد. در پایان، محققان ارتباطی بین مصرف چربی اشباع شده و بیماری قلبی پیدا نکردند. در واقع برعکس بود. هرچه مردان چربی اشباع بیشتری مصرف کنند، احتمال سکته مغزی در آنان کمتر بود.

تجزیه و تحلیل سال ۲۰۱۶ در به بررسی کره و خطر بیماری قلبی، دیابت و مرگ کلی پرداخت. محققان دریافتند کره باعث بیماری قلبی نمی شود. و کسانی که کره می خوردند در واقع کمتر به دیابت مبتلا می شدند (منبع مطلب)

کلسترول و کره

کره به طور گسترده ای به عنوان منبعی سرشار از کلسترول شناخته شده است. اکثر افرادی که از آن اجتناب می کنند به همین دلیل این کار را انجام می دهند. اما کلسترول یک آنتی اکسیدان ضروری است. بدن ما اگر رادیکال های آزاد زیادی داشته باشد, کلسترول می سازد. این رادیکال های آزاد معمولاً از چربی های آسیب دیده یا فاسد موجود در غذاهای سرخ شده و فرآوری شده به دست می آیند.

بنابراین، تنها کره نیست که خطر تصلب شرایین و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. این چربی های آسیب دیده و غذاهای فرآوری شده است.

مردم دوست دارند در مورد “کلسترول خوب” (HDL) و “کلسترول بد” (LDL) صحبت کنند. کلسترول LDL تنها زمانی مشکل ساز می شود که ذرات کوچک و متراکم داشته باشیم. ذرات بزرگ و کرکی LDL منجر به انسداد و حملات قلبی نمی شود.

کره و مغز

بدن ما از کلسترول برای ترمیم آسیب های بدن استفاده می کند و اگر به اندازه کافی غذا نخوریم، آن را تولید می کند. همچنین برای عملکرد سالم مغز حیاتی است. مغز ۲۰ درصد کلسترول بدن ما را در خود جای داده است. بدون آن، ما بیشتر به بیماری های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون مبتلا می شویم.

فواید کره برای سلامتی

شواهد زیادی پشت فواید کره وجود دارد. در اینجا برخی از ترکیبات سالم موجود در کره و چرایی مفید بودن آنها برای ما آورده شده است.

تامین کننده اسید لینولئیک مزدوج (CLA)

اسید لینولئیک مزدوج یا به اختصار CLA، چربی خوبی است که در کره، لبنیات و گوشتی که دام آن با علف تغذیه شده، یافت می شود. در واقع مقدار اسید لینولئیک مزدوج یا  (CLA) گوشتی که دام آن با علف تغذیه شده ۳-۵ برابر بیشتر از دام تغذیه شده با غلات است.

به طور خلاصه، مطالعات نشان می دهد که  اسید لینولئیک مزدوج یا  (CLA) ممکن است چندین کار را برای حمایت از سلامت انجام دهد:

 • مبارزه با سرطان
 • کاهش التهاب
 • آرام کننده ی آسم
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کمک به کاهش وزن
 • تقویت استخوان ها

بیایید به برخی از جزئیات مصرف کره نیز نگاه کنیم.

ممکن است سلامت قلب و عروق را ارتقا دهد

برخی از مطالعات مشاهده ای نشان دادند که محصولات لبنی پرچرب، مانند کره، از سلامت قلب حمایت می کنند. بر اسا یک مطالعه که بزرگسالان ۲۵ تا ۷۸ ساله را برای ۱۶ سال مشاهده کرد, محققان یک ارتباط احتمالی بین مصرف لبنیات پرچرب و سلامت قلب پیدا کردند. یک مطالعه سوئدی در سال ۲۰۰۹ نشان داد که با افزایش مصرف چربی لبنیات، خطر سکته کاهش می یابد.

همانطور که گفته شد، کره منبع خوبی از اسید لینولئیک مزدوج (CLA) است. در کاستاریکا، جایی که گاوها بیشتر با علف تغذیه می‌شوند، یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که افرادی که بالاترین سطح CLA را در بافت‌های خود دارند، کمتر در معرض خطر حمله قلبی هستند.

کره همچنین منبع خوبی از ویتامین K2 است که برای بافت قلبی عروقی مهم است. در تجزیه و تحلیل تقریباً ۵۰۰۰ نفر، کسانی که بیشترین K2 را داشتند، ۵۲ درصد کمتر احتمال داشت که در شریان های خود جمع شدن کلسیم در یکی از بافت‌های بدن (کلسیفیکاسیون) بگیرند. آنها همچنین ۵۷ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی بودند.

مفید برای مفاصل

کره به بدن کمک می کند تا از مشکلات مفصلی مانند آرتریت جلوگیری کند یا آن را کاهش دهد. همین ماده مغذی به جلوگیری از جمع شدن کلسیم در یکی از بافت‌های بدن (کلسیفیکاسیون) در سایر قسمت های بدن کمک می کند. به عنوان مثال در رگ ها.

اسید لینولئیک مزدوج (سی ای ال) موجود در کره همچنین می تواند برای مبتلایان به آرتریت روماتوئید  تسکین دهنده باشد. مطالعه ای بر روی مبتلایان به آرتریت روماتوئید نشان داد که مصرف با همدیگر سی ای ال و ویتامین E, علائم آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد.

مطالعات دیگر نشان می دهد که سی ای ال برای طیف گسترده ای از شرایط التهابی مفید است. بنابراین، منطقی است که به درد مفاصل کمک کند.

کره از سلامت روده پشتیبانی می کند

کره حاوی اسید چرب با زنجیره کوتاه (SCFA) به نام بوتیرات است. باکتری های روده ما نیز بوتیرات و سایر SCFA ها را می سازند. بوتیرات منبع انرژی ترجیحی برای سلول های روده است و در واقع نام خود را از کره گرفته است! (در زبان انگلسی به کره باتر می گویند).

در اینجا فقط چند مورد از راه هایی که بوتیرات از سلامت روده حمایت می کند آورده شده است:

 • جذب الکترولیت را بهبود می بخشد.
 • التهاب را کاهش می دهد.
 • پوشش روده را ترمیم می کند.
 • حرکت روده را بهبود می بخشد.

کره ممکن است به سرطان کمک کند

کره دارای مواد مغذی است که ممکن است به محافظت در برابر سرطان کمک کند، از جمله:

 1. اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) : ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.
 2. ویتامین K2: ممکن است به کاهش خطر سرطان کبد و افزایش نرخ بقای پس از ابتلا به سرطان کمک کند.
 3. سی ال ای: طبق مطالعات سلولی ممکن است به پیشگیری از سرطان‌های خاص از جمله سرطان سینه، روده بزرگ، کولورکتال، معده، پروستات و کبد کمک کند.
 4. کلسترول:  کلسترول پایین در واقع می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش دهد.

کلسترول بالا از عفونت ها محافظت می کند و برای دفاع قوی ایمنی بسیار مهم است. کره مفید است, البته مطالعات بیشتری مورد نیاز است و مصرف زیاد کره کار درستی نیست. اما از نظر ظاهری، کره در برابر بیماری محافظت می کند.

کره و داشتن دندان های قوی تر

کره منبع خوبی از ویتامین های محلول در چربی است که برای بسیاری از جنبه های سلامت ضروری است. این ویتامین ها، A، D، E و K2 برای سلامت دهان و دندان بسیار مهم هستند.  آن ها با کمک به جذب مواد معدنی به بازسازی مجدد مواد معدنی دندان کمک می کنند. دندانپزشک معروف وستون آ پرایس کشف کرد که ویتامین K2 برای سلامت دهان و دندان بسیار مهم است.

شما می توانید سلامت دهان و دندان را از درون تقویت کنید.

کره و سلامت تیروئید

بسیاری از مردم این روزها با مشکلات زمینه ای تیروئید دست و پنجه نرم می کنند. به نظر می رسد دور شدن از مصرف کره همراه با عوامل دیگر می تواند به ایجاد این مشکل کمک کند.

اسیدهای چرب با زنجیره متوسط در روغن نارگیل آن را به یک غذای فوق العاده برای تیروئید تبدیل می کند. و هنگامی که آنها با کره ترکیب می شوند، حمایت قدرتمندی از تیروئید ایجاد می کند. کره دارای ویتامین A و شکل بسیار قابل جذب ید است که هر دو از عملکرد سالم تیروئید حمایت می کنند.

مصرف کره در کودکان

بیشتر بچه ها کره را دوست دارند و کره منبع بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز کودکان برای رشد مناسب است.

یکی از آن مواد مغذی, ویتامین A از پیش ساخته شده است که فقط در غذاهای حیوانی یافت می شود. گیاهان نیز مانند هویج دارای کاروتنوئیدهایی هستند که ابتدا باید در روده به ویتامین A واقعی تبدیل شوند و بدن بسیاری از افراد این تبدیل را به خوبی انجام نمی دهد.

ویتامین A برای رشد و نمو، سلامت چشم، سلامت قلب و پاسخ ایمنی, حیاتی است. همچنین برای حفظ چندین اندام و بافت بدن مهم است.

البته همه بچه ها نمی توانند لبنیات درست کنند. در این صورت، غذاهای دیگری نیز وجود دارد که می توانند برای افزایش سطح کلسیم مصرف کنند.

کلام پایانی

کره پاستوریزه و خریداری شده در فروشگاه بهتر از روغن های گیاهی است. اما کره سنتی که دام آن با علف تغذیه شده ,بهترین انتخاب است. یعنی اگر بتوانید آن را پیدا کنید. کره پاستوریزه تغذیه شده با علف بهترین گزینه بعدی است.

لطفا در نظر داشته باشید که مطالب موجود در این مقاله،توصیه پزشکی نیست  و حتما پیش از هر اقدامی برای وضعیت سلامتی خود, با پزشک خود صحبت و مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید