خانه » بیماری ها » گاستروانتریت آلرژیک (بیماری التهاب معده‌ای روده‌ای):علائم، علل و درمان

گاستروانتریت آلرژیک (بیماری التهاب معده‌ای روده‌ای):علائم، علل و درمان

اگر تا به حال آنفولانزای معده را تجربه کرده اید – که در غیر این صورت به عنوان گاستروانتریت شناخته می شود – می دانید که چقدر می تواند ناراحت کننده و حتی دردناک باشد. بین گرفتگی عضلات، حالت تهوع و سفرهای مکرر به حمام، داشتن معده ملتهب و تحریک شده هیچ چیز جالبی ندارد. در حالی که گاستروانتریت ویروسی و گاستروانتریت باکتریایی دو نوع از شایع‌ترین و بسیار مسری‌ترین انواع گاستروانتریت هستند، نوع نادر دیگری نیز وجود دارد که بر افراد مبتلا به آلرژی‌ها و شرایط خودایمنی خاص تأثیر می‌گذارد: گاستروانتریت آلرژیک.

در این مقاله، ریز و درشت گاستروانتریت آلرژیک، از جمله علل، محرک‌ها، علائم و گزینه‌های درمانی آن را بررسی می‌کنیم.

علل و محرک های گاستروانتریت آلرژیک

گاستروانتریت آلرژیک که به عنوان گاستروانتریت ائوزینوفیلیک نیز شناخته می شود، زمانی ایجاد می شود که ائوزینوفیل ها به دستگاه گوارش نفوذ کرده و باعث پاسخ ایمنی می شوند. ائوزینوفیل ها یکی از چندین نوع گلبول سفید هستند که سیستم ایمنی بدن ما را تشکیل می دهند. آنها به طور طبیعی در دستگاه گوارش ما ساکن هستند و با سلول های دیگر عمدتاً در پوشش دستگاه گوارش تحتانی همزیستی می کنند. اما در گاستروانتریت ائوزینوفیلیک تعداد ائوزینوفیل ها در دستگاه بسیار بیشتر است که به نوبه خود باعث پاسخ التهابی می شود.

برخی از محرک های احتمالی گاستروانتریت آلرژیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت ها
 • حساسیت های غذایی
 • حساسیت غذایی
 • آسم
 • اگزما
 • شرایط التهابی
 • انواع خاصی از سرطان
 • داروهای خاص

از آنجایی که گاستروانتریت آلرژیک نادر است، محققان کاملاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث آن می شود، اگرچه پاسخ ایمنی بیش از حد فعال و تغییرات ژنتیکی ممکن است نقش داشته باشد. تحقیقات همچنین نشان می دهد که این بیماری در زنان، بزرگسالان جوان و نوجوانان شایع تر است که می تواند نشان دهنده درگیری هورمونی باشد.

علائم گاستروانتریت آلرژیک

علائم گاستروانتریت ائوزینوفیلیک مشابه علائم ناشی از گاستروانتریت ویروسی یا باکتریایی است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بسته به اینکه این بیماری کدام قسمت از دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد، علائم نیز می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، گاستروانتریت آلرژیک که مری را تحت تأثیر قرار می دهد، که ازوفاژیت ائوزینوفیلیک نیز نامیده می شود، در درجه اول باعث ایجاد علائم در دستگاه گوارش فوقانی می شود.

گاستروانتریت آلرژیک چقدر طول می کشد؟

هنگامی که فردی مبتلا به گاستروانتریت ائوزینوفیلیک است، علائم معمولاً از طریق شعله‌ور شدن و بهبودی چرخه می‌شوند. شعله ور شدن به دوره هایی اشاره دارد که در آن علائم بدتر می شود، در حالی که بهبودی دوره هایی را توصیف می کند که علائم کاهش یا ناپدید می شوند. تشخیص اشتباه گاستروانتریت آلرژیک توسط پزشکان غیرمعمول نیست، که ممکن است توضیح دهد که چرا تقریباً ۸۰٪ از افراد مبتلا به این عارضه برای سال ها علائم دارند. پس از تشخیص، درمان می تواند به کاهش فراوانی و شدت علائم و شعله ور شدن فرد کمک کند.

گزینه های درمانی برای گاستروانتریت آلرژیک

گاستروانتریت آلرژیک یک بیماری مزمن است، به این معنی که هیچ درمانی وجود ندارد. با این حال، ترکیب مناسب رویکردهای درمانی می تواند به فرد کمک کند تا علائم خود را بهتر مدیریت کند و خطر شعله ور شدن آتی را کاهش دهد.

داروها

در حالی که هیچ دارویی برای درمان گاستروانتریت ائوزینوفیلیک تایید نشده است، چندین دارو ممکن است در کاهش علائم موثر باشند. گلوکوکورتیکوئیدها رایج ترین دارویی هستند که برای گاستروانتریت آلرژیک تجویز می شوند زیرا به کاهش التهاب در بدن کمک می کنند. سایر گزینه های دارویی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ایمنی
 • بیولوژیک
 • مهار کننده های لکوترین
 • تثبیت کننده های ماست سل
 • مهارکننده های اینترلوکین ۵

تحقیقات در مورد داروهایی برای درمان گاستروانتریت ائوزینوفیلیک محدود است، بنابراین یافتن دارو یا ترکیبی از داروها برای علائم شما ممکن است شامل آزمون و خطا باشد.

تغییرات رژیم غذایی

هنگامی که حساسیت های غذایی و آلرژی ها در بدتر شدن علائم شما نقش دارند، تغییرات رژیم غذایی ممکن است در کاهش علائم و خطر تشدید آن مفید باشد. رژیم غذایی حذفی یکی از رایج ترین رویکردهای غذایی برای بیماری های گوارشی مانند گاستروانتریت آلرژیک است. با یک رژیم غذایی حذف، هدف حذف هر غذایی است که مشکوک هستید ممکن است علائم شما را بدتر کند و به آرامی آنها را مجدداً معرفی کنید تا هرگونه محرک را شناسایی کنید.

از آنجایی که تحقیقات کمی در مورد اثربخشی این رژیم غذایی برای گاستروانتریت آلرژیک وجود دارد، بهتر است در صورت برنامه ریزی برای ایجاد تغییرات اساسی در رژیم غذایی، مستقیماً با متخصص مراقبت های بهداشتی اولیه و یک متخصص تغذیه کار کنید.

کلام پایانی

گاستروانتریت آلرژیک یا گاستروانتریت ائوزینوفیلیک یک بیماری مزمن گوارشی است که باعث التهاب در معده و روده می شود. علائم گاستروانتریت آلرژیک شامل درد شکم، نفخ، استفراغ، اسهال و سایر علائم گوارشی است. اگرچه هیچ درمانی برای این نوع گاستروانتریت وجود ندارد، اما درمان می تواند به مدیریت علائم، کاهش خطر تشدید و افزایش کیفیت کلی زندگی با این بیماری کمک کند.

سوالات متداول

۱ : علائم اصلی گاستروانتریت آلرژیک چیست؟

علائم اصلی گاستروانتریت آلرژیک شامل اشکال در بلع، سوزش سر دل، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، نفخ، درد شکم، کاهش وزن، سوء جذب، مایع در شکم و انسداد روده است.

۲ : گاستروانتریت آلرژیک چگونه تشخیص داده می شود؟

گاستروانتریت آلرژیک معمولاً از طریق ترکیبی از تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، آزمایش خون و روش های آندوسکوپی مانند آندوسکوپی فوقانی یا کولونوسکوپی تشخیص داده می شود.

۳ : گزینه های درمانی گاستروانتریت آلرژیک چیست؟

گزینه های درمانی گاستروانتریت آلرژیک شامل داروهایی مانند گلوکوکورتیکوئیدها، سرکوب کننده های سیستم ایمنی و داروهای بیولوژیک و همچنین تغییرات رژیم غذایی مانند رژیم غذایی حذفی است.

۴ : آیا گاستروانتریت آلرژیک قابل درمان است؟

خیر، گاستروانتریت آلرژیک یک بیماری مزمن است و قابل درمان نیست. با این حال، با درمان و مدیریت مناسب، می توان علائم را کنترل کرد و خطر شعله ور شدن را کاهش داد.

۵ : آیا گاستروانتریت آلرژیک مسری است؟

خیر، گاستروانتریت آلرژیک مسری نیست. این بیماری در اثر پاسخ ایمنی بیش از حد به مواد آلرژی زا، مانند غذا یا عوامل محیطی ایجاد می شود و توسط ویروس یا باکتری ایجاد نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید