خانه » سلامت جسم » ۱۰ علامت قند خون بالا (هایپرگلیسمی)

۱۰ علامت قند خون بالا (هایپرگلیسمی)

قند خون بالا چیست؟

قند خون بالا (هایپرگلیسمی و یا هیپرگلیسمی) یک اصطلاح پزشکی است که سطح غیرطبیعی گلوکز خون (قند خون) را توصیف می کند. قند خون در نمونه خون گرفته شده از ورید یا نمونه خون انگشت کوچک اندازه گیری می شود.

می‌توان آن را در آزمایشگاه به تنهایی یا با سایر آزمایش‌های خون اندازه‌گیری کرد، یا می‌توان آن را با استفاده از گلوکومتر دستی اندازه‌گیری کرد، دستگاه کوچکی که امکان نظارت مکرر سطح گلوکز خون را بدون نیاز به مطب یا آزمایشگاه فراهم می‌کند.

هایپرگلیسمی یا قند خون بالا نشانه بارز دیابت (دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲) و پیش دیابت است. محدوده طبیعی برای اندازه گیری قند خون در آزمایشگاه های مختلف می تواند کمی متفاوت باشد، اما به طور کلی، سطح گلوکز ناشتا (اوایل صبح قبل از صبحانه) اگر بین ۷۰-۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، طبیعی در نظر گرفته می شود.

سطح گلوکز ممکن است کمی بالاتر از این محدوده بعد از غذا افزایش یابد. اندازه گیری تصادفی گلوکز خون معمولاً کمتر از ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر است.

تست قند خون تصادفی  و نمودار نتایج
نتیجه*تست A1Cتست قند خون ناشتاتست تحمل گلوکزتست قند خون تصادفی
دیابت۶.۵٪ یا بالاتر۱۲۶ میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر۲۰۰ میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر۲۰۰ میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر
پیش دیابت۵.۷  تا ۶.۴%۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیترN / A
طبیعیزیر ۵.۷٪۹۹ میلی گرم / دسی لیتر یا پایین تر۱۴۰ میلی گرم / دسی لیتر یا پایین ترN / A

۱۰ علامت و نشانه های قند خون بالا

علائم اصلی هایپرگلیسمی افزایش تشنگی و نیاز مکرر به ادرار کردن است.

علائم دیگری که می تواند با قند خون بالا رخ دهد عبارتند از:

 1. سردرد
 2. خستگی
 3. تاری دید
 4. گرسنگی
 5. مشکل در فکر کردن یا تمرکز کردن
 6. ادرار مکرر

سایر علائم و نشانه های قند خون بالا عبارتند از:

 1. آفتاب سوختگی: درد ناشی از آفتاب سوختگی باعث درد می شود که قند خون را افزایش می دهد.
 2. قهوه: برخی از افراد مبتلا به دیابت حساسیت بیشتری نسبت به کافئین دارند.
 3. بیماری لثه: بیماری لثه یکی از عوارض دیابت است و می تواند قند خون را افزایش دهد.
 4. بی خواب شدن: یک یا دو شب بدون خواب می تواند باعث شود بدن از انسولین کمتر استفاده کند.
 5. اسپری بینی: برخی از اسپری های بینی دارای مواد شیمیایی هستند که کبد را تحریک می کنند تا قند خون بیشتری تولید کنند.

افزایش شدید قند خون می تواند منجر به اورژانس پزشکی (“کمای دیابتی”) شود. این می تواند در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ رخ دهد.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ ممکن است به کتواسیدوز دیابتی (DKA) مبتلا شوند، و افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می توانند به سندرم هیپراسمولار غیرکتوتیک هیپرگلیسمی (HHNS، که به آن حالت هیپراسمولار هیپرگلیسمی نیز گفته می شود) مبتلا شوند.

این به اصطلاح بحران های هیپرگلیسمی شرایط جدی است که در صورت عدم درمان فوری می تواند تهدید کننده زندگی باشد. بحران هایپرگلیسمی باعث مرگ حدود ۲۴۰۰ نفر در سال در ایالات متحده می شود.

با گذشت زمان، هایپرگلیسمی می تواند منجر به آسیب به اندام ها و بافت ها شود. هایپرگلیسمی طولانی مدت می تواند پاسخ ایمنی را مختل کند و منجر به بهبود ضعیف بریدگی ها و زخم ها شود. همچنین می تواند باعث آسیب عصبی، مشکلات بینایی و آسیب به رگ های خونی و کلیه ها شود.

چه چیزی باعث قند خون بالا می شود؟

تعدادی از مشکلات پزشکی می توانند باعث افزایش قند خون شوند، اما شایع ترین آنها دیابت شیرین (دیابت قندی) است. دیابت بیش از ۸ درصد از کل جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. در دیابت، سطح گلوکز خون بالا می رود یا به این دلیل که مقدار انسولین کافی در بدن وجود ندارد یا به این دلیل که بدن نمی تواند به خوبی از انسولین استفاده کند.

به طور معمول، پانکراس پس از خوردن غذا، انسولین ترشح می کند تا سلول های بدن بتوانند از گلوکز برای سوخت استفاده کنند.این موضوع باعث می شود سطح گلوکز خون در محدوده طبیعی باشد.

دیابت نوع ۱ مسئول حدود ۵ درصد از تمام موارد دیابت است و در نتیجه آسیب به سلول های ترشح کننده انسولین پانکراس ایجاد می شود. دیابت نوع ۲ بسیار شایع تر است و به ناتوانی بدن در استفاده موثر از انسولین مربوط می شود.

علاوه بر دیابت نوع ۱ و نوع ۲، دیابت بارداری نوعی دیابت است که در زنان باردار ایجاد می شود. مطالعات نشان می دهد که بین ۲ تا ۱۰ درصد زنان باردار به دیابت بارداری مبتلا می شوند.

گاهی اوقات قند خون بالا، نتیجه دیابت نیست. سایر شرایط پزشکی که می توانند این وضعیت را ایجاد کنند عبارتند از:

 • پانکراتیت (التهاب لوزالمعده)
 • سرطان لوزالمعده
 • پرکاری تیروئید (غده تیروئید بیش فعال)
 • سندرم کوشینگ (افزایش سطح کورتیزول خون)
 • تومورهای غیر معمول که هورمون ها را ترشح می کنند، از جمله گلوکاگونوما، فئوکروموسیتوم یا تومورهای ترشح کننده هورمون رشد
 • استرس شدید بر روی بدن، مانند حمله قلبی، سکته مغزی، آسیب یا بیماری های شدید، می تواند به طور موقت منجر به هایپرگلیسمی شود.
 • مصرف داروهای خاص، از جمله پردنیزون، استروژن، بتابلاکتر، گلوکاگون، ضد بارداری خوراکی، فنوتیازین ها و دیگران، می تواند سطح قند خون را افزایش دهد.

قند خون بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

انواع مختلفی از آزمایش خون وجود دارد که می تواند هایپرگلیسمی را تشخیص دهد. این موارد عبارتند از:

 • گلوکز خون تصادفی: این آزمایش نشان دهنده سطح قند خون در یک زمان معین است. مقادیر طبیعی به طور کلی بین ۷۰ و ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر است، همانطور که قبلا مورد بحث قرار گرفت.
 • گلوکز خون ناشتا: این اندازه گیری سطح قند خون است که در صبح زود قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی از شب قبل، گرفته شده است. سطح قند خون ناشتا کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است. سطوح بالاتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر پیش دیابت را نشان می دهد، در حالی که سطوح ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر تشخیص دیابت است.
 • تست تحمل گلوکز خوراکی: این یک آزمایش است که سطح قند خون را در زمانی معین پس از مصرف دوز قند اندازه گیری می کند. این آزمایش معمولا برای تشخیص دیابت بارداری استفاده می شود.
 • گلیکوهموگلوبین A1c: اندازه گیری گلوکز است که به سلول های قرمز خون متصل است و نشان دهنده سطح قند خون در طول ۲ تا ۳ ماه گذشته است.

درمان قند خون بالا چیست؟

هایپرگلیسمی خفیف یا گذرا ممکن است بسته به علت نیاز به درمان پزشکی نداشته باشد. افراد مبتلا به گلوکز خفیف یا پیش دیابت اغلب می توانند سطح گلوکز خود را با ترکیب رژیم غذایی و تغییرات شیوه زندگی کاهش دهند.

در مورد هر گونه تغییر رژیم غذایی یا شیوه زندگی با تیم مراقبت های بهداشتی خود برای اطمینان یا استفاده از منابع قابل اعتماد صحبت کنید.

انسولین درمان انتخابی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و افزایش تهدید کننده زندگی در سطح گلوکز است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است با ترکیبی از داروهای خوراکی و تزریقی مختلف مدیریت شوند. برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز انسولین مصرف می کنند.

قند خون بالا به دلیل شرایط پزشکی غیر از دیابت به طور کلی با پرداختن به وضعیت زمینه ای مسئول افزایش گلوکز درمان می شود. در برخی موارد، انسولین ممکن است برای تثبیت سطح گلوکز در طول این درمان مورد نیاز باشد.

خطرات و عوارض قند خون بالا چیست؟

عوارض طولانی مدت هایپرگلیسمی طولانی مدت یا قند خون بالا، می تواند شدید باشد. این در افراد مبتلا به دیابت رخ می دهد و زمانی که وضعیت ضعیف کنترل می شود، بدتر می شود. عوارض طولانی مدت دیابت به ارامی در طول زمان توسعه می یابد.

برخی از عوارض هایپرگلیسمی در دیابت ضعیف کنترل شده عبارتند از:

 • بیماری قلبی و رگ های خونی می تواند خطر حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری شریان محیطی را افزایش دهد.
 • عملکرد ضعیف کلیه در نهایت منجر به نارسایی کلیه می شود.
 • اسیب عصبی می تواند منجر به سوزش، سوزن سوزن شدن، درد و تغییر در احساس شود.
 • بیماری های چشم، از جمله آسیب به شبکیه، گلوکوم (آب سیاه) و آب مروارید.
 • بیماری لثه

نکاتی که باید در مورد قند خون بالا (هایپرگلیسمی) بدانید

 • قند خون پایین (هایپرگلیسمی) سطح بالای غیر طبیعی انسولین خون در خون است. هایپرگلیسمی علامت بارز دیابت (دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲) و پیش دیابت است و دیابت شایع ترین علت آن است. افزایش شدید سطح گلوکز می تواند منجر به یک اورژانس پزشکی مانند کتواسیدوز دیابتی (DKA) یا سندرم غیرکتوزی هیپراسمولار هیپرگلیسمیک (HHNS، که به عنوان حالت هیپراسمولار هیپرگلیسمیک نیز شناخته می شود) شود.
 • علامت اولیه هایپرگلیسمی، مقادیر بیش از حد قند (گلوکز) در ادرار است. سایر علائم و نشانه های سطح قند خون بالا تاری دید، گرسنگی و سردرد است.
 • سایر بیماری هایی که می توانند باعث افزایش قند خون شوند عبارتند از: پانکراتیت، سندرم کوشینگ، تومورهای غیرعادی ترشح کننده هورمون، سرطان پانکراس، برخی داروها و بیماری های شدید.
 • انسولین درمانی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ است و سطح گلوکز را تهدید کننده زندگی افزایش می دهد. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است با ترکیبی از داروهای مختلف خوراکی و تزریقی کنترل شوند. هایپرگلیسمی ناشی از شرایط پزشکی غیر از دیابت، عموماً با درمان بیماری زمینه‌ای که مسئول افزایش گلوکز است، درمان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید