خانه » سلامت جسم » آیا می توان در دوران بارداری پروبیوتیک مصرف کرد؟

آیا می توان در دوران بارداری پروبیوتیک مصرف کرد؟

بارداری می تواند زمانی پر از تجربیات جدید و فرصت های یادگیری، به ویژه در مورد رژیم غذایی و مکمل ها باشد. با این حال، اگر باردار هستید و از حجم گسترده اطلاعات موجود در وب سایت های سلامت و تندرستی غرق شدید، به یاد داشته باشید که در این شرایط تنها نیستید. اغلب شواهد و توصیه های متناقضی از منابع مختلف، از جمله دوستان، اعضای خانواده، همکاران، یا حتی غریبه ها وجود دارد که ممکن است نظرات خود را در مورد آنچه در دوران بارداری ایمن است ارائه دهند.

طبیعی است که در هنگام بارداری به اضافه کردن غذاها و مکمل های جدید مانند پروبیوتیک ها به رژیم غذایی خود محتاط باشید. برای کمک به تصمیم گیری آگاهانه در مورد انتخاب مکمل های مناسب دوران بارداری، این مقاله خلاصه ای از آخرین تحقیقات در مورد ایمنی مصرف پروبیوتیک ها در دوران بارداری را ارائه می دهد.

آیا استفاده از پروبیوتیک ها در دوران بارداری بی خطر است؟

پروبیوتیک ها موجودات زنده ای هستند که در برخی مواد غذایی مانند ماست، کفیر، تمپه و کومبوچا یافت می شوند یا به عنوان مکمل در دسترس هستند. آنها ممکن است مزایای سلامتی مانند بهبود سلامت گوارش و کاهش خطر بیماری قلبی ارائه دهند (منبع مطلب) . بیشتر سویه های پروبیوتیک ها، از جمله لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم، برای استفاده طولانی مدت بی خطر در نظر گرفته می شوند (منبع مطلب).

با این حال، برخی از محققان در مورد خطرات بالقوه مرتبط با استفاده بیش از حد از مکمل های پروبیوتیک، مانند انتقال ژن که منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی یا سایر پیامدهای منفی سلامتی می شود، نگرانی هایی را مطرح کرده اند (منبع مطلب). علی‌رغم این نگرانی‌ها، مطالعات نشان داده‌اند که مصرف پروبیوتیک‌ها در دوران بارداری بی‌خطر بوده و با پیامدهای نامطلوب برای مادر یا نوزاد ارتباطی ندارد.

یک بررسی بزرگ از سال ۲۰۱۸ شامل ۴۹ نشریه تایید کرد که زنان بارداری که مکمل های پروبیوتیک مصرف می کنند با افزایش خطر زایمان زودرس یا سایر پیامدهای نامطلوب بارداری مواجه نیستند (منبع مطلب). همچنین مطالعات متعدد نشان می دهد که استفاده از پروبیوتیک ها برای کسانی که باردار یا شیرده هستند به خوبی قابل تحمل است (منبع مطلب).

یک بررسی جدیدتر در سال ۲۰۲۰ تنها سه مورد از عوارض جانبی مربوط به استفاده از پروبیوتیک ها در دوران بارداری را نشان داد. این عوارض جانبی در نوزادان مشاهده شد و مستقیماً با زنان باردار که از پروبیوتیک‌ها استفاده می‌کردند مرتبط نبود (منبع مطلب).

بررسی به این نتیجه رسید که پروبیوتیک ها عموماً برای زنان باردار و نوزادان ترم بی خطر هستند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، به ویژه در مورد جمعیت های آسیب پذیر مانند نوزادان کم وزن. اگر باردار هستید و قصد مصرف پروبیوتیک ها را دارید، لازم است ابتدا با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که آنها انتخاب مناسبی برای شما و کودکتان هستند.

خلاصه

مصرف مکمل‌های پروبیوتیک در صورت بارداری یا شیردهی بی‌خطر به نظر می‌رسد، اگرچه محققان موافق هستند که مطالعات بزرگ‌تر و با کیفیت بالا برای تأیید این موضوع مورد نیاز است.

فواید مصرف پروبیوتیک ها در دوران بارداری

شاید این مقاله را پیدا کرده باشید زیرا شنیده اید که مصرف پروبیوتیک ها در دوران بارداری با فواید سلامتی مرتبط است.

این توسط تحقیقات پشتیبانی می شود. در واقع، اعتقاد بر این است که این مکمل ها ممکن است جنبه های خاصی از سلامت مادر را بهبود بخشند، خطر عوارض بارداری را کاهش دهند و برای نوزادان مفید باشند.

۱. ممکن است برای سلامت روده مفید باشد

حفظ تعادل سالم باکتری‌های روده در دوران بارداری بسیار مهم است و برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف پروبیوتیک‌ها ممکن است به بهبود سلامت گوارش برای مادر و کودک کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ شامل ۴۹ زن باردار مبتلا به چاقی نشان داد که آنهایی که از حدود هفته ۱۷ تا زمان زایمان یک مکمل پروبیوتیک چند سویه مصرف کردند، تنوع باکتری های روده را در مقایسه با گروه دارونما افزایش دادند (منبع مطلب).

گروه پروبیوتیک سطوح بالاتری از باکتری های مفید مانند لاکتوباسیل ها، بیفیدوباکتری ها و استافیلوکوکوس سالیواریوس را نشان دادند. تنوع باکتریایی بیشتر با روده سالم تر همراه است، در حالی که تنوع کم با اختلالات متابولیک و سایر پیامدهای منفی مرتبط است. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه برای نتیجه گیری قطعی مورد نیاز است.

۲. ممکن است خطر زایمان زودرس و سایر عوارض بارداری را کاهش دهد

بدیهی است که ترکیب مکمل های پروبیوتیک ممکن است به محافظت در برابر زایمان زودرس و سایر عوارض مرتبط با بارداری کمک کند.

یک تجزیه و تحلیل در سال ۲۰۲۰ که شامل ۱۸ کارآزمایی تصادفی شده شاهد بود، نشان داد که طول مدت بارداری در بین افرادی که پروبیوتیک مصرف می‌کردند در مقایسه با کسانی که درمان‌های پلاسبو دریافت می‌کردند، به طور قابل توجهی طولانی‌تر بود (منبع مطلب).

این بررسی بیشتر نشان داد که افرادی که پروبیوتیک مصرف می‌کنند، خطر مرگ و میر نکروزان را کاهش می‌دهند، که یک عفونت غیرمعمول اما بالقوه کشنده است که می‌تواند در دوران بارداری ظاهر شود.

۳. ممکن است خطر ابتلا به اگزما را در نوزادان کاهش دهد

اگر در انتظار بچه دار شدن هستید، مصرف پروبیوتیک ها ممکن است به کاهش خطر اگزما برای شما و فرزندتان کمک کند. به عنوان مثال، یک بررسی در سال ۲۰۲۰ نشان داد که مادران آینده‌ای که از مکمل‌های پروبیوتیک استفاده می‌کردند، به طور قابل‌توجهی شانس ابتلا به اگزما را کاهش دادند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل ۲۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که استفاده از پروبیوتیک ها در دوران بارداری و بعد از آن منجر به کاهش خطر ابتلا به اگزما در نوزادان و کودکان می شود (منبع مطلب).

بر این اساس، سازمان جهانی آلرژی توصیه می‌کند در صورت داشتن سابقه خانوادگی بیماری‌های آلرژیک، پروبیوتیک‌ها را در رژیم غذایی زنان باردار و نوزادان بگنجانید (منبع مطلب).

به طور کلی، این یافته ها نشان می دهد که مصرف مکمل های پروبیوتیک ممکن است به پیشگیری از اگزما در مادران باردار و نوزادان آنها کمک کند. با این حال، شواهد فعلی کیفیت پایینی دارند، بنابراین تحقیقات بیشتری برای تأیید این مزایای بالقوه مورد نیاز است.

۴. ممکن است افسردگی و اضطراب را کاهش دهد

ممکن است مکمل های پروبیوتیک را مد نظر داشته باشید زیرا اعتقاد بر این است که آنها به طور بالقوه خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب را در دوران بارداری و بعد از آن کاهش می دهند یا آن را درمان می کنند. با این حال، همه مطالعات در مورد این موضوع موافق نیستند.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ که شامل ۳۸۰ زن بود، مصرف یک پروبیوتیک خاص به نام  (HN001) از هفته های ۱۴ تا ۱۶ بارداری تا شش ماه پس از تولد منجر به کاهش قابل توجهی در نمرات افسردگی و اضطراب در مقایسه با دارونما شد. با این حال، این مطالعه توسط سازنده مکمل تأمین مالی شد که ممکن است بر نتایج آن تأثیر گذاشته باشد.

در مقابل، یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ روی ۴۰ زن باردار نشان داد که مصرف یک مکمل پروبیوتیک چند گونه از هفته های ۲۶ تا ۳۰ بارداری تا زمان زایمان هیچ تاثیری بر علائم افسردگی یا اضطراب ندارد. به طور مشابه، یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که درمان پروبیوتیک با لاکتوباسیلوس رامنوسوس GG و بیفیدوباکتریوم لاکتیس BB12 بر نتایج سلامت روان در زنان باردار تأثیری ندارد.

به طور خلاصه، شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد پروبیوتیک‌ها می‌توانند افسردگی و اضطراب را در طول یا بعد از بارداری کاهش دهند. تجربه این شرایط در دوران بارداری یا بعد از آن شایع است، اما لازم نیست به تنهایی با آن روبرو شوید. برای کمک و مراقبت مناسب در اسرع وقت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی قابل اعتماد مشورت کنید.

۵. ممکن است سلامت متابولیک مادر را بهبود بخشد

زنان باردار باید بر حفظ سلامتی خود تمرکز کنند تا عوارض و مشکلات احتمالی سلامتی پس از زایمان را به حداقل برسانند. مکمل های پروبیوتیک ممکن است به کاهش سطح قند خون و انسولین در دوران بارداری کمک کند، که می تواند بهزیستی کلی را بهبود بخشد و خطرات عوارض را کاهش دهد.

یک بررسی در سال ۲۰۱۸ که شامل ۱۲ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده بود، نشان داد که استفاده از پروبیوتیک‌ها در بارداری باعث کاهش سطح قند خون و انسولین می‌شود (منبع مطلب).

در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ که شامل ۴ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده با ۲۸۸ زن مبتلا به دیابت بارداری بود، که مشخصه آن افزایش قند خون در دوران بارداری بود، پروبیوتیک‌ها مقاومت به انسولین را به‌طور قابل‌توجهی کاهش دادند اما سطح قند خون را کاهش دادند.

این به طور بالقوه می تواند نیاز به دارو برای کنترل قند خون در اواخر بارداری را کاهش دهد. مطالعات متعدد دیگر نشان داده اند که مصرف مکمل های پروبیوتیک می تواند برای سطح انسولین و قند خون در دوران بارداری مفید باشد (منبع مطلب).

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که درمان HN001 در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به دیابت بارداری را کاهش دهد، به ویژه در زنان بالای ۳۵ سال یا کسانی که سابقه این بیماری را دارند. در حالی که این یافته ها امیدوارکننده هستند، بسیار مهم است که قبل از در نظر گرفتن مکمل های پروبیوتیک برای مدیریت قند خون و سطح انسولین در دوران بارداری با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

خلاصه

مصرف مکمل های پروبیوتیک در دوران بارداری با فواید متعددی از جمله کاهش خطر عوارض بارداری و کاهش سطح قند خون و انسولین همراه بوده است.

آیا در دوران بارداری باید پروبیوتیک مصرف کرد؟

اکنون که می‌دانید پروبیوتیک‌ها می‌توانند در دوران بارداری بی‌خطر باشند و ممکن است فوایدی داشته باشند، احتمالاً از خود می‌پرسید که آیا آنها برای شما مناسب هستند یا خیر. پاسخ سرراست نیست.

برای افراد خاصی، این مکمل ها می توانند در دوران بارداری مفید باشند. به عنوان مثال، اگر قبل از بارداری از پروبیوتیک ها برای کاهش علائم بیماری های گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا بیماری کرون استفاده می کردید، ممکن است ادامه استفاده از آنها مناسب باشد (منبع مطلب).

علاوه بر این، در صورت داشتن قند خون بالا و مقاومت به انسولین یا سابقه خانوادگی بیماری های آلرژیک، این مکمل ها می توانند مفید باشند.

اگرچه برخی از مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها ممکن است برخی از عوارض بارداری را کاهش دهند، شواهد به اندازه کافی قوی نیست که آنها را برای همه زنان باردار توصیه کند.

برای اکثر مردم ضروری نیست

حتی اگر برخی از افراد ممکن است از مصرف برخی مکمل ها در دوران بارداری سود ببرند، اما برای اکثر افراد ضروری نیست. مکمل های دوران بارداری با کیفیت بالا و مکمل های اسید چرب امگا ۳ برای حمایت از سلامت مادر و جنین اهمیت بیشتری دارند. با این حال، مهم ترین جنبه حفظ یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و رهبری یک سبک زندگی سالم است.

برای رسیدن به این هدف، غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ، مرغ، ماهی، عدس، سبزیجات، میوه ها و چربی های سالم را از منابعی مانند لبنیات پرچرب، آووکادو، آجیل و دانه ها مصرف کنید. مکمل های پروبیوتیک ممکن است در دوران بارداری ضروری نباشد. با این حال، مصرف غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند کیمچی، کفیر، میسو و کلم ترش همچنان می تواند برای سلامتی شما مفید باشد.

پری بیوتیک ها که در کنگر فرنگی، سیر، پیاز، مارچوبه و سایر غذاهای غنی از فیبر یافت می شوند، سلامت روده را تقویت کرده و از یبوست پیشگیری می کنند. برای توصیه های شخصی مکمل بر اساس رژیم غذایی، سبک زندگی و سلامت کلی خود، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی با تجربه مانند یک متخصص زنان و زایمان یا متخصص تغذیه ثبت شده مشورت کنید.

خلاصه

پروبیوتیک ها ممکن است فوایدی در دوران بارداری داشته باشند، اما همیشه ضروری نیستند. اغلب اوقات، یک رژیم غذایی کامل و یک سبک زندگی سالم کار را انجام می دهد، اما مطمئن شوید که نگرانی های خود را با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

کلام پایانی

  • پروبیوتیک ها به دلیل مزایای بالقوه ای مانند عوارض کمتر بارداری، کاهش خطر اگزما در نوزادان و بهبود نشانگرهای سلامت متابولیک برای مادران باردار به گزینه ای محبوب برای زنان باردار و شیرده تبدیل شده اند.
  • با این حال، ضروری است قبل از مصرف مکمل های پروبیوتیک در دوران بارداری با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید، زیرا ممکن است برای همه زنان باردار مناسب یا ضروری نباشند. برای اینکه پروبیوتیک‌های بیشتری را بدون تکیه بر مکمل‌ها در رژیم غذایی خود بگنجانید، این مقاله را بررسی کنید که در مورد غذاهایی که به طور طبیعی غنی از این باکتری‌های مفید هستند صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید