خانه » سلامت جسم » ارتباط بین مصرف ویتامین D و بیماری های قلبی

ارتباط بین مصرف ویتامین D و بیماری های قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی که اغلب فقط ” AFib ” یا AF نامیده می شود یک اختلال رایج در ریتم قلب است که باعث ضربان قلب نامنظم و بسیار سریع می شود. داشتن فیبریلاسیون دهلیزی می تواند ضربان قلب شما را بیش از ۴۰۰ ضربه در دقیقه کند. برای مقایسه، ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است (منبع مطلب).

با گذشت زمان، داشتن فیبریلاسیون دهلیزی  خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مانند لخته شدن خون، سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مرتبط با قلب را افزایش می دهد (منبع مطلب) .

چند کار وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی  انجام دهید ، و یک مطالعه جدید به تازگی احتمال دیگری را پیدا کرده است: دوز بالاتر ویتامینی که ممکن است قبلاً مصرف می کنید.

فیبریلاسیون دهلیزی چقدر رایج است؟

بیش از ۲.۵ میلیون نفر در ایالات متحده فیبریلاسیون دهلیزی دارند که شایع ترین نوع آریتمی قلبی است. با این حال، تخمین زده می شود که نزدیک به ۱۲ میلیون نفر تا سال ۲۰۳۰ فیبریلاسیون دهلیزی  داشته باشند (منبع مطلب).

نویسنده ارشد یک مطالعه و دانشیار تغذیه و سلامت عمومی در دانشگاه فنلاند شرقی، می گوید: مکمل ۵ ساله ویتامین D با دوز بالا باعث کاهش بروز فیبریلاسیون دهلیزی (AF) در مقایسه با گروه دارونما شد. از آنجایی که فیبریلاسیون دهلیزی به ویژه در میان افراد مسن بسیار رایج است، یافتن راه هایی برای پیشگیری از آن مهم است.

در اینجا کارشناسان در مورد این مطالعه، مزایا و خطرات مصرف دوزهای بالای ویتامین D، و راه‌هایی دیگر که می‌توانید خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی  را کاهش دهید، می‌گویند .

ویتامین D با دوز بالا و فیبریلاسیون دهلیزی

مطالعه اخیر شامل ۲۴۹۵ سالمند سالم بود که “ویتامین D کافی” داشتند – به این معنی که کمبود این ویتامین را نداشتند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۶۸.۲ سال و ۴۳ درصد آنها زن بودند (منبع مطلب).

شرکت کنندگان به طور تصادفی در سه گروه قرار گرفتند: یک گروه دارونما و دو گروه که مکمل ویتامین D3 دریافت کردند.

یکی از گروه ها مکمل ۴۰ میکروگرم (۱۶۰۰ IU) در روز و گروه دیگر مکمل ۸۰ میکروگرم (۳۲۰۰ IU) در روز مصرف کردند. شرکت کنندگان همچنین مجاز به مصرف مکمل ویتامین D شخصی (حداکثر به میزان ۲۰ میکروگرم (۸۰۰ IU) در روز) بودند.

در طول مطالعه ۵ ساله، محققان خاطرنشان کردند که ۱۹۰ شرکت‌کننده با فیبریلاسیون دهلیزی  تشخیص داده شدند : ۷۶ نفر در گروه دارونما، ۵۹ نفر در گروه ۴۰ میکروگرم و ۵۵ نفر در گروه ۸۰ میکروگرم.

این مطالعه همچنین نشان داد که در مقایسه با گروه دارونما، خطر فیبریلاسیون دهلیزی  در گروه ۴۰ میکروگرم ۲۷ درصد و در گروه ۸۰ میکروگرم ۳۲ درصد کمتر بود.

چرا مصرف ویتامین D به قلب شما کمک می کند؟

هنوز مشخص نیست که چرا ویتامین D خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی  را کاهش می دهد، اما یک متخصص تغذیه گفت که این موضوع می تواند به این دلیل باشد که این ماده مغذی در بسیاری از فرآیندهای بدن شما که می تواند بر قلب شما تاثیر بگذارد، دخیل است.

ویتامین D در تنظیم فشار خون، التهاب در بدن و سیستم رنین-آنژیوتانسین-آلدوسترون نقش دارد که همگی از عوامل کلیدی در سلامت قلب هستند (منبع مطلب). ویتامین D می تواند به کاهش خطر فیبریلاسیون دهلیزی  کمک کند .

سایر فواید ویتامین D

 1. ویتامین D نه تنها به جذب کلسیم و فسفر برای سلامت استخوان کمک می کند، بلکه برای سلامت مغز شما نیز مهم است.
 2. ویتامین D به لطف خواص آنتی اکسیدانی برای جلوگیری از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد می تواند به حفظ عملکرد شناختی سالم کمک کند.
 3. اثرات آنتی اکسیدانی ویتامین D همچنین ممکن است آن را به یک ماده مغذی کلیدی برای سلامت ایمنی تبدیل کند و به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک کند (منبع مطلب).
 4. ویتامین D همچنین به جذب کلسیم کمک می کند – ماده مغذی که نه تنها برای استخوان های سالم بلکه برای عملکرد عضلات قلب نیز لازم است (منبع مطلب).
 5. سطح پایین کلسیم در بدن می تواند منجر به ضربان قلب نامنظم مانند فیبریلاسیون دهلیزی  شود . به این ترتیب، ویتامین D پایین می تواند به طور غیر مستقیم با ضربان قلب نامنظم مرتبط باشد. با مصرف مکمل ویتامین D، می‌توانیم برخی از این نگرانی‌ها را در مورد فیبریلاسیون دهلیزی  کاهش دهیم .
 6. سطوح پایین ویتامین D همچنین می‌تواند منجر به زخم ( فیبروز ) در دهلیز چپ قلب شود که می‌تواند در خطر آریتمی‌هایی مانند فیبریلاسیون دهلیزی  نقش داشته باشد.

چه مقدار ویتامین D باید مصرف کنید؟

تحقیقات بیشتری برای تایید یافته های این مطالعه و تعیین اینکه آیا دوزهای ویتامین D که بالاتر از دستورالعمل های فعلی است می تواند برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی  توصیه شود، مورد نیاز است .

بیشترین کاهش در بروز فیبریلاسیون دهلیزی در گروه ۸۰ میکروگرم مشاهده شد، اما خطر در گروه ۴۰ میکروگرم نیز کاهش یافت، بنابراین گفتن دوز دقیق که برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی مورد نیاز است، از مطالعه ای مانند این دشوار است.

مصرف ویتامین D

هیچ توصیه خاصی برای ویتامین D برای کاهش خطر فیبریلاسیون دهلیزی  وجود ندارد ، اما توصیه مصرف روزانه ویتامین D برای اکثر بزرگسالان ۶۰۰ IU (15 میکروگرم در روز) است.

برای گروه های دیگر، توصیه برای دریافت ویتامین D کمی متفاوت است: برای بزرگسالان ۷۱ سال و بالاتر، ۸۰۰ IU در روز و برای افراد باردار و شیرده ۶۰۰ IU در روز است (منبع مطلب). این توصیه ها بر اساس حفظ سلامت استخوان و اطمینان از سطح کافی ویتامین D برای اکثر افراد است.

با این حال، درک این نکته ضروری است که نیازهای فردی ویتامین D ممکن است بر اساس عواملی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، دریافت رژیم غذایی، سن، جنس، رنگ پوست، موقعیت جغرافیایی و سلامت کلی متفاوت باشد.

خطرات مصرف بیش از حد ویتامین D چیست؟

بیشتر افراد می توانند ویتامین D را از طریق غذا و قرار گرفتن در معرض نور خورشید دریافت کنند. در مواردی که افراد نمی توانند نیازهای روزانه خود را از طریق این روش ها تامین کنند، مکمل ها می توانند مفید باشند.

دریافت بیش از حد ویتامین D از منابع طبیعی مانند شیر لبنیات غنی شده یا ماهی های چرب مانند سالمون تقریبا غیرممکن است. از آنجایی که بیشتر غذاها حاوی ویتامین D کافی نیستند و بسیاری از مردم نور خورشید کافی دریافت نمی کنند، مصرف مکمل می تواند از کمبود آن جلوگیری کند.

با این حال، از آنجایی که ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است (به این معنی که در چربی ها و روغن ها حل می شود)، اگر در دوزهای بالا مصرف شود، پتانسیل ایجاد عوارض جانبی را دارد.

علائم ویتامین D بیش از حد چیست؟

مصرف بیش از حد مکمل ویتامین D می تواند علائمی مانند تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، کم آبی بدن، گیجی، درد، ضعف عضلانی، تکرر ادرار و سنگ کلیه را ایجاد کند.

مطمئناً مصرف دوزهای بالاتر از نیاز ویتامین D دارای معایبی است زیرا می تواند سطح کلسیم در خون و ادرار را افزایش دهد. افزایش کلسیم در خون می تواند منجر به کم آبی بدن، از دست دادن اشتها و استفراغ شود.

مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند منجر به سمیت ( هیپر ویتامین D) شود. سطوح بسیار بالا همچنین می تواند باعث نارسایی کلیه، ضربان قلب نامنظم و حتی مرگ شود.

این خطرات به این دلیل است که شما باید قبل از شروع مصرف مکمل ویتامین D با پزشک خود صحبت کنید – به خصوص اگر مشکل قلبی یا سایر نگرانی های سلامتی دارید.

همچنین مهم است بدانید که برخی از داروها می توانند با ویتامین D تداخل داشته باشند، مانند داروهای کلسترول یا فشار خون. همیشه باید قبل از شروع مکمل از پزشک خود بپرسید و ممکن است بخواهید از پزشک خود بخواهید سطح ویتامین D شما را بررسی کند تا ببیند آیا واقعاً به مکمل نیاز دارید یا خیر.

چگونه می توانید خطر فیبریلاسیون دهلیزی  خود را کاهش دهید؟

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی  انجام دهید ، داشتن یک سبک زندگی سالم برای قلب است. در اینجا چند توصیه متخصص ارائه شده است (منبع مطلب):

 • خوردن یک رژیم غذایی مغذی که نمک، چربی های اشباع شده، چربی های ترانس و کلسترول کم دارد.
 • حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته به فعالیت بدنی منظم بپردازید.
 • مقدار الکل و کافئین خود را محدود کنید (موادی که می توانند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهند).
 • به وزنی برسید که از سلامتی شما حمایت می کند.
 • ترک سیگار
 • سطح کلسترول و فشار خون خود را کنترل کنید.
 • سایر شرایط بهداشتی پزشکی مانند فشار خون بالا (فشار خون بالا) و دیابت را مدیریت کنید.

خطر فیبریلاسیون دهلیزی با افزایش سن افزایش می یابد، اما متأسفانه، نمی توان آن را متوقف کرد. سایر عوامل خطر شناخته شده برای فیبریلاسیون دهلیزی فعالیت بدنی کم، چاقی، دیابت و فشار خون بالا هستند، بنابراین کنترل آنها می تواند به کاهش فیبریلاسیون دهلیزی نیز کمک کند.

کلام پایانی

 • یک مطالعه جدید نشان داد که مصرف روزانه دوز بالاتر از حد توصیه شده ویتامین D ممکن است خطر فیبریلاسیون دهلیزی را کاهش دهد، اما کارشناسان می گویند تحقیقات بیشتری لازم است.
 • در عین حال، می توانید با داشتن یک شیوه زندگی سالم، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی  را کاهش دهید. اگر در مورد سطح ویتامین D خود نگران هستید، قبل از شروع یا افزایش مکمل با پزشک خود صحبت کنید.
 • کارشناسان می گویند که مصرف ویتامین D می تواند برای قلب مفید باشد زیرا به فشار خون و جذب کلسیم کمک می کند و همچنین التهاب را کاهش می دهد که همه اینها برای عملکرد قلب مهم هستند.
 • علاوه بر مصرف مکمل‌ها، می‌توانید خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی  را با داشتن یک سبک زندگی کلی «سالم برای قلب» که شامل خوردن یک رژیم غذایی مغذی، ورزش منظم و اجتناب از سیگار است، کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید