خانه » سلامت جسم » برآمدگی رگ های پیشانی نشانه چیست؟

برآمدگی رگ های پیشانی نشانه چیست؟

رگ‌های برآمده، به‌ویژه روی صورت شما، اغلب جای نگرانی نیست. آنها معمولاً در جلوی پیشانی یا در کناره های صورت شما توسط شقیقه ها دیده می شوند. در حالی که آنها اغلب می توانند با افزایش سن مرتبط باشند، بیرون زدگی رگ های پیشانی می تواند نشانه ای از فشار یا استرس باشد.

برآمدگی سیاهرگ های پیشانی شایع است. با این حال، اگر آنها با درد همراه هستند، باید با پزشک خود مشورت کنید.

چه چیزی باعث برآمدگی رگ های پیشانی می شود؟

رگ های بزرگ پیشانی به دلیل عوامل ژنتیکی یا روند طبیعی پیری می توانند بیشتر نمایان شوند. با افزایش سن، پوست نازک‌تر می‌شود و رگ‌های زیر آن نمایان می‌شود. سن نیز می تواند خطر مشکلات عروقی را افزایش دهد. اگر پوست روشنی دارید، ممکن است متوجه رگ هایی با رنگ آبی نیز شوید.

اگر وزن کمتری داشته باشید، رگ ها ممکن است بیشتر قابل توجه باشند. افرادی که وزن کمی دارند یا دارای حداقل چربی بدن هستند، اغلب پوست سفت‌تری دارند، که دیدن سیاهرگ‌ها را نه تنها در پیشانی، بلکه در سایر نواحی بدن نیز آسان‌تر می‌کند.

در اینجا چند عامل اضافی وجود دارد که ممکن است باعث برجسته‌تر شدن رگ‌های پیشانی شود:

۱. فشار یا کرنش

یک خنده خوب می تواند تا حدی به رگ های پیشانی شما دیده شود. وقتی می خندید، فشار در قفسه سینه افزایش می یابد و باعث گشاد شدن رگ ها می شود. همین را می توان در مورد عطسه های مکرر، ورزش و استفراغ شدید نیز گفت.

سردردهای تنشی و فشار چشم نیز می توانند فشار را در سر و رگ های شما افزایش دهند. برخی از علائم نیاز به مراقبت پزشکی دارند. در صورت بروز این موارد به پزشک مراجعه کنید:

۲. بارداری

زنان باردار تعدادی تغییرات هورمونی را تجربه می کنند. در دوران بارداری، بدن شما استروژن و پروژسترون بیشتری تولید می کند که می تواند رگ های شما را گشاد و ضعیف کند. علاوه بر این، بدن شما جریان خون را افزایش می دهد.

این افزایش جریان خون رگ های شما را بزرگ می کند و ممکن است خون شروع به جمع شدن کند. این می تواند ظاهر وریدهای بزرگ شده صورت را ایجاد کند.

۳. فشار خون بالا

فشار خون بالا یا هر چیزی که می تواند جریان خون را در سر شما افزایش دهد می تواند باعث برآمدگی رگ های شما شود. همچنین می تواند نشانه ای از یک مشکل طولانی مدت قلبی باشد.

اگر متوجه شدید ورید پیشانی برآمده همراه با درد قفسه سینه یا سایر علائم نامنظم است، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

۴. قرارگیری در معرض نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور خورشید یا آفتاب سوختگی های مکرر می تواند باعث برآمدگی رگ های عنکبوتی روی صورت شما شود. خورشید می تواند رگ های خونی شما را گشاد یا بزرگ کند. این می تواند باعث برآمدگی آنها شود. همچنین می تواند بافت پوست اطراف را ضعیف کند. اگر سیاهرگ های ضعیف تری دارید، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند از کوچک شدن آن ها به اندازه طبیعی جلوگیری کند.

رگهای عنکبوتی ممکن است به رنگ آبی، قرمز یا بنفش ظاهر شوند. به غیر از پیشانی، بیشتر روی گونه ها و بینی دیده می شوند. این به ویژه برای زنان با پوست روشن تر و افراد مسن صادق است.

درمان برآمدگی رگ های پیشانی

اگرچه آنها بسیار رایج هستند، برخی از افراد ممکن است ظاهر رگ های صورت خود را دوست نداشته باشند. درمان هایی برای کاهش دید آنها وجود دارد. در برخی موارد، رگ های شما ممکن است خود به خود باریک شوند.

قبل از اینکه هر گزینه درمانی را دنبال کنید، خطرات آن را با پزشک خود در میان بگذارید و مطمئن شوید که هیچ نگرانی طولانی مدتی برای سلامتی وجود ندارد.

درمان های رایج برای رگ های پیشانی عبارتند از:

  • جراحی برق: این روش کم تهاجمی از جریان الکتریکی سوزن دست برای تخریب رگ های خونی استفاده می کند. اگرچه سریع، این درمان می تواند دردناک باشد.
  • اسکلروتراپی: پزشک ورید بزرگ شده را با محلولی تزریق می کند که باعث کوچک شدن، بسته شدن و جذب مجدد آن در بدن می شود. اسکلروتراپی می تواند یک روش خطرناک برای سیاهرگ های صورت باشد. هر گونه عارضه ای می تواند تهدید کننده زندگی باشد. قبل از شروع این درمان، گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید.
  • جراحی لیزر: این گزینه کم تهاجمی از انفجار نور لیزر برای بستن رگ های شما استفاده می کند. آنها در نهایت محو و حتی ناپدید می شوند.
  • عمل جراحی: برای وریدهای بزرگتر، جراحی ممکن است تنها گزینه باشد. پزشک شما با جراحی ورید را برمی دارد یا آن را می بندد.

کلام پایانی

تعدادی از دلایل طبیعی یا پزشکی می تواند منجر به برآمدگی سیاهرگ های پیشانی شود. اگرچه رگ‌های صورت معمولاً جای نگرانی ندارند، اما رگ‌های صورت همراه با سر درد می‌تواند نشانه‌ای از اشتباه باشد. اگر شروع به تجربه علائم نامنظم کردید، به پزشک خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید