خانه » بیماری ها » عوامل و علائم شایع بیماری های کلیوی

عوامل و علائم شایع بیماری های کلیوی

علائم شایع بیماری های کلیوی

بیشتر علائم بیماری کلیوی مورد توجه قرار نمی گیرد و نادیده گرفته می شود یا خیلی دیر در بیمار ظاهر می شود. بیش از ۳۷ میلیون بزرگسال آمریکایی به بیماری های کلیوی مبتلا هستند و بیشتر آنها، از آن آگاه نیستند.

مطمئن ترین راه برای اطلاع از اینکه آیا بیماری کلیوی دارید یا خیر، مشورت با پزشک برای معاینه و آزمایش است. برخی از علائم رایجی که ممکن است نشان دهنده بیماری کلیوی باشد به شرح زیر است:

 1. احساس خستگی یا بی حالی: بیماری های کلیوی ممکن است باعث شود احساس کمبود انرژی داشته باشید. ممکن است به راحتی خسته شوید و در تمرکز مشکل داشته باشید. کاهش شدید عملکرد کلیه می تواند منجر به تجمع سموم و ناخالصی ها در خون شود. همچنین باعث کاهش گلبول های قرمز می شود. این باعث می شود افراد احساس خستگی و ضعف کنند و تمرکز را سخت کند.
 2. تغییر در تعداد و دفعات ادرار: بیماری های کلیوی ممکن است با افزایش دفعات و مقدار ادرار همراه باشد. برخی از افراد ممکن است کاهش دفعات ادرار یا کمی مقدار ادرار را گزارش کنند.
 3. وجود خون در ادرار: در موارد خاص، ادرار ممکن است “کولا رنگ” یا “قرمز بی رنگ” باشد. این به دلیل آسیب به فیلترهای کلیه است.
 4. ادرار کف آلود یا کف آلود: ادرار بدبو که کف می کند ممکن است به عفونت کلیه ها یا فیلتر شدن آلبومین در ادرار اشاره کند. آلبومین یک پروتئین است و وجود آن در ادرار به آسیب کلیه اشاره دارد.
 5. وجود صورت پف کرده و مچ پا متورم: از دست دادن پروتئین باعث تورم روی مچ پا و پا به خصوص در صبح ها می شود. گاهی ممکن است تورم صورت (ماه چهره) نیز دیده شود. تورمی که هنگام خواب رخ می دهد و در طول روز از بین می رود باید از نظر بیماری های کلیوی بررسی شود.
 6. مشکلات خواب: کلیه ها مسئول تصفیه مواد زائد بدن از طریق ادرار هستند. همچنین بی قراری ای که پاها در هنگام خواب دارند، طبق اعتقاد اکثریت به دلیل افزایش سطح اوره در خون است. بیماری های کلیوی معمولاً با اضافه وزن/چاق بودن و آپنه خواب (خروپف کردن یا مشکل تنفس در هنگام خواب) همراه است.
 7. پوست خشک و خارش دار: بیماری های کلیوی ممکن است باعث تجمع سمومی مانند اوره و اسید اوریک در زیر پوست شوند. این حالت به همراه عدم تعادل مواد مغذی در بدن باعث مشکلات پوستی می شود.
 8. از دست دادن اشتها: این یک علامت غیر اختصاصی است که ممکن است در بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های کلیوی رخ دهد.
 9. گرفتگی عضلات: کمبود و عدم تعادل در مواد مغذی ضروری مانند کلسیم، ویتامین D و منیزیم ممکن است باعث گرفتگی عضلات در افراد مبتلا به بیماری های کلیوی شود.

چه چیزی باعث بیماری های کلیوی می شود؟

بیماری های کلیوی علل مختلفی دارند. برخی از علل شایع بیماری های کلیوی به شرح زیر است:

 1. دیابت
 2. فشار خون بالا
 3. عفونت ها
 4. سن بالای ۶۰ سال خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را افزایش می دهد
 5. سابقه خانوادگی بیماری های کلیوی
 6. نژاد یا قومیت، آمریکایی های آفریقایی تبار، اسپانیایی تبارها، بومیان آمریکایی و آسیایی آمریکایی ها احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری های کلیوی دارند.
 7. گلومرولونفریت (یک بیماری التهابی که بر رگ های خونی کوچک یا گلومرول ها در کلیه ها تأثیر می گذارد)
 8. بیماری های ارثی مانند بیماری کلیه پلی کیستیک (یک بیماری ژنتیکی که باعث ایجاد کیست های زیادی در کلیه ها می شود)
 9. صدمات یا از دست دادن خون عمده
 10. برخی داروها مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
 11. سرطان
 12. سنگ کلیه
 13. پروستات بزرگ‌ شده

آیا می توان از بیماری های کلیوی پیشگیری کرد؟

شما اغلب می توانید خطر ابتلا به بیماری کلیوی را کاهش دهید یا از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

شش راه برای پیشگیری از بیماری های کلیوی به شرح زیر است:

 • رژیم غذایی سالم: از غذاهایی که سرشار از چربی و نمک هستند مانند غذاهای سرخ شده یا بی ارزش، از جمله چیپس، ترشی، آجیل نمکی و غذاهای منجمد یا کنسرو شده خودداری کنید. هیدراتاسیون کافی با آب و نوشیدنی های بدون قند به دفع سموم از کلیه ها کمک می کند.
 • درمان به موقع عفونت ادراری: بسیاری از مواقع از عفونت های ادراری غفلت می شود. مدیریت به موقع عفونت ها و سنگ های مجاری ادراری ممکن است در دراز مدت از آسیب کلیه جلوگیری کند.
 • از خوددرمانی و مکمل‌ها بپرهیزید: برخی از مکمل‌ها و مسکن‌های بدون نسخه باعث آسیب کلیه در برخی افراد شده‌اند. هرگز هیچ دارویی را بدون توصیه یک پزشک مصرف نکنید.
 • فعالیت بدنی: ورزش حداقل ۳۰ دقیقه در ۵ روز در هفته ممکن است به تنظیم قند خون و فشار خون و حفظ وزن سالم کمک کند. این امر بسیاری از عوامل خطر موثر در بیماری های کلیوی را کاهش می دهد.
 • پرهیز از الکل و تنباکو: تنباکو و الکل می تواند به اندام های مختلف از جمله کلیه ها آسیب برساند. اجتناب از آنها به داشتن یک زندگی سالم کمک می کند.
 • معاینه پزشکی معمول: بیشتر علائم بیماری های کلیوی دیر ظاهر می شوند یا نادیده گرفته می شوند. معاینات منظم سلامت به مدیریت عوامل خطر و تشخیص زودهنگام بیماری های کلیوی کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید